BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. En enkele minuten later sjokte men weer voort in het gureel. waaruit voorloopig geen verlossing kan komen... Mr. ANTONIO. De Koningin naar Den Haag. Donderdagochtend 10.35 is H. M. de Koningin van Het Loo vertrokken met den Koninklijken extratrein, waar van de locomotief gepavoiseerd was. De Koningin reed in open rijtuig naar het perron, met Prinses Juliana naast haar, die baar popje in den arm hield. De burgemeester van Apeldoorn verwelkomde de Koningin aan het station. Zuster Marding hielp bij het uitstappen en droeg het Prinsesje in het salonruituig, alwaar de Koningin het op schoot nam. De Koningin deed het Prinsesje met de handjes naar het publiek wuiven waarna geestdriftige hoera,s van de talrijke menigte weerklonken. De Ko ningin beantwoordde met buigingen de hartelijke begroeting. Het vertrek werd begunstigd door prachtig winterweder. Des middags kwartier vóór éénen is H. M. de Koningin met het Prinsesje in de Residentie aangekomen. Het publiek op het perron was zeer verrast, doordien de Koningin het Prinsesje aan Hare hand naar den koningssalon liet loopen. Het Prinsesje, in een hermelijnen kostuum, met een Pierrette-mutsje op het hoofdje, zag er allei liefst uit. De burgemeester, de opperstalmees ter van H. M. en de luitenant-gene- i aal gouverneur der Resedentie, begoet- ten H. M. bij de aankomst. Toen de Koningin, wederom met het Prinsesje aan de band, naar het rijtuig ging, uitte de talrijke menigte daai buiten kreten'van blijdschap. Onder de hoera's der menigte, die met hoeden en zakdoeken wuifden, reed H. M. met het kind aan Hare zijde, in een open landauer, zonnig weder, naar het Paleis. Prinsesjes wagentje. Het wagentje, dat op bet Loo dienst deed om het Prinsesje vanuit het paleis naar een tegen weer en wind beschut punt van het park te brengen, is j.l. Donderdag getransporteerd naar liet Huis ten Bosch, alwaar het in de remise is geplaatst. Het parkrijtuigje is, gelijk uit een vroegere beschrijving blijkt, zooinge richt, dat 't ook als woonwagentje kan dienen en verwarmd worden. Het Huis de Pauw. De erfgenamen van wijlen H. K. H. Vorstin von Wied, Prinses der Nederlanden, hebben besloten bet »Huis de Pauwa bij Wassenaar en aanhoorige landgoederen te verkoopen. Drinkwaterleiding-plannen. Door de inspecteurs voor de Volksge zondheid te Utrecht en te ,s-Gaven- bage zijn, op aandringen van de Re geering, plannen ontworpen vooreen drinkwaterleiding, omvattend een com plex gemeenten in Utrecht, Noord en Zuid-Holland. Een voorloopig co mité is gevormd, waarin zitting namen de burgemeesters van Abcoude, Alke made, Haarlemmermeer, Harmeien en Watergraafsmeer, ter bevordering dezer plannen. Aanvankelijk was de prise d'eau ontworpen op de Lage Vuursche, doch hierop werd vanwege het Ministerie van Oorlog aanmerking gemaak. Men wenschte liever de prise d'eau binnen de Hollandscbe water linie. Men wil deze waterleiding by even- tueele totstandkomen inrichten naar Zuid-Bevelandsch model en verwacht er voor den steun der Regeering. Centr.J Een Padvinders-vereeniging. De bekende Engelsche generaal Baden-Powell, de verdediger van Mafeking in den Zuid-Afrikaanschen oorlog,thans chef van het Noordelijk leger in Engeland, bad in de De- legerde stad opgericht een corps Bov-scouts (jongens-verkenners,) die, dapper, vlug en vindingrijk, en zich overal konden doorslaan, zooals alleen geboren Afrikaanders dat kunnen. Bij zijn terugkomst in Engeland zag hij hoe gunstig de Afrikanertjes wijl een even groote menigte voorbij trekt met allerlei brandbare stoffen, pekkranzen, petroleumfakkels, flambou wen, stroo, ennz. Die allen richten zich naar de schuiten van kapitein Kerf, die langs de kaden liggen. [Wordt vervolgd. afsteken bij de jeugd in de groote steden. In Engeland is toen eveneens een vereeniging van Boy scouts op gericht, en sedert ook in andere landen Met groote ingenomenheid hebben we indertijd melding gemaakt van bet boekje van luitenant Van Hoyfema: »Op Hollandsche jongens naar buiten.» Sedert is leeds in ons land opge richt de »Bond van den Hollandschen Jongen.» En thans is weder verschenen een werkje van geheel dezelfde strek king: »Een Padvinders-Vereeniging» (Boy-Scout), een woord aan de Neder- landsche jongens en aan ouders en opvoeders door dr. G. W. S. Lingbeek, oudleider der eerste Nedeilandsche ambulance in den Zuid-Afrikaanschen oorlog en Gas de Voogt journalist, terwijl tevens wordt aangekondigd een weekblad getiteld: #De Padvinder». In dit goed-geschreven werkje wordt geschetst het doel en de arbeid van de organisatie door den Engelscben generaal Paden-Powell in bet leven geroepen. Tbans zijn reeds 400,000 jongens georganiseerd, om «pret te maken», doch «nuttige pret.» Men wenscht in den Bond te vor men llirike jongens met «knuisten, waaraan geen handschoenen passen», met open oogen, die niet alleen kun nen kijken, maar zien, jongens die het hart op de rechte plaats dragen. De schr stelt zich de Boy-Scouts voor als jongens »die hun godsdienst in practijk weten te brengen» door dagelijksche hulpvaardigheid, plicht besef, trouw, menschen- en dieren liefde. Jongens, die niet »tegen een dooden bal trappen», doch er op uit gaan, de levende natuur leeren waar nemen, welen te kampeeren, en dieren leeren onderscheiden, op verre af standen berichten kunnen seinen, her- kenningsteeken plaatsen (voor anderen onzichtbaar en onbegrijpelijk), naar het kompas en de sterren kunnen kijken als Daar hun huisklokken, hulp kunnen verleenen aan politie en brand weer. Dus niet: nagelbijters, droogprui mers, fatjes, scheevehakken-trappers, achter-de-elle-bogen-hebbers, zeurnie- ten, familieleden van Jan Salie en mevrouw Kou-kleum-geboren Angstige ziel. Baden-Powell is van oordeel dat de militaire dril Oen jongen het indivi- dueele karakter ontneemt. Jongens van alle standen wil men op deze wijze bijeenbrengen. De jongen uit de z.g. betere standen vindt er een tegenwicht voor zijn groote her seninspanning en zijn urenlang stil zitten. Doch ook voor de lagere stan den, wien het aan plaats en gelegen heid tot spel veelal ontbreekt, heeft toetreden zijn nutuit straatjongens toch kunnen Hollandsche Apachen groeien. Men beoogt geen soldatenspel, doch »vred es-scouts». Het doel van Baden-Powell is een wereld bond, en internationale be zoeken over en weer die leiden zullen tot waardeering der naties. De voorbeelden tracht men niet te vinden indetective-romans, of Indiaan- sche wigwams, maar uit de geschiedenis der groote geesten, die de beschaving verder hebben gebracht. In afwachting der voltooing van den spoorweg van de Kaap naar Cairo zullen nu twee Duitschers, luitenant DetlefT Schmude en de geoloog L. Müller, met krachtige hulp der Duitscbe regeering, een automobieltocbt van de Kaap naar Cairo ondernemen. Zij stellen zich niet tot doel, den weg van '10,000 kilometer in den kortst mogelijken tijd af te leggen maar zij willen, door het maken van omwegen, links en rechts, vooral in Duitsch Oost-Arika, trachten vast te stellen welke diensten door automobielen be wezen kunnen worden in Midden-Afrika voor het vervoer van personen en goederen. Er zal voor dezen tocht een bij zondere automobiel worden gemaakt, die een hulprijtuig voorttrekt. Dat voertuig zal rusten op wielen van 1 meter hoogte, met dubbele pneuma tische banden en velgen (houten wiel banden) die er afgenomen en weer aangezet kunnen worden. De tocht heeft ook een wetenschap pelijk doel. Er zullen onderweg proeven met draadlooze telegrafie worden ge nomen. De twee rijtuigen alleen zullen f 120,OOo a f 125,000 kosten. De »Mauretania« tracht wederom een record te maken. Zij wil de reis van Liverpool naar New-York en terug maken in twaalf dagen, waarvan ze nog twee dagen stil zal liggen in de haven van New York. Het schip zal Zaterdagavond vanLi ver pool ver trekken en naar men hoopt Donderdag te New- York en men verwacht haar dan op 22 Dec. te Fishguard. De «Maure- tania* zal om dit doel te kunnen be reiken 26 knoopen per uur moeten loopen en 700 zeemijlen per dag moeten afleggen. Driehonderdvijftig stokers zullen de vuren moeten onder houden. Het grootste en zwaarste werk zal echter te New-York moeten ver richt, waar in twee dagen tijds het schip zal moeten worden gelost en geladen, van nieuwe kolen en voor raden moeten worden voorzien en de passagiers zal moeten afstaan en opnemen. De plaatselijke afdeeling van den Kon. Bond van Oud-Onderofficieren bereid de kinderen zijner leden telken jare op Sint Nicolaas een feest. Ook nu weder bracht de goede Sint, te paard gezeten en voorafgegaan door zijn zwarte knecbt, den kleinen een bezoek en werden allerlei geschenken door hem uitgedeeld. De toovenaar Don Bosco vergaste jong en oud op zijn goocheltoeren terwijl een tombola zonder nieten den echtgezelligen avond besloot. Donderdagochtend werd door B. en W. aanbesteed Het maken van e6n werk- en een hijschsteiger op den eersten omloop van den O. L' Vrouwe Toren. Ingeschreven werd door: G. Was- sink f 4587W. van Genueren f3900; L. J. Hemels f3075; firmaG. Mostert- man en G. van Nes f'3645; J. G. Eijbergen en Zn. f3565; E.Ruiten berg (3333; G. C. Blanke f3284; H. Ketjzer f3214; E. van de Wart f3100; Wolfswinkel f2989; firma H. Lensing en van de Vijzel f2950; A. C. Beijer f2924; J. Boshuizen f 2540; D. J. Hagen te de Rijp (N H.) f2495; De overigen allen te Amersfoort. De gunning is in beraad gehouden. Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 3275 Kilo onge zouten en 3025 Kilo gezouten fabrieks- boler onder Rijks-Controle. De prijs bedroeg f 1.24 a f 1.36. De vereeniging Petrus Buys, een vereeniging van oud-Katholieken, oud- Semiriaristen, hield onder groote be langstelling haar eerstejaarvergadenng te Amersfoort. De vergadering werd gepresideerd door den heer Jan L v. Os; terwijl het jaarverslag werd uitgebracht door den secretaris, den heer G. A. Spit. Alsnu werd de agenda afgehandeld, nieuwe leden geinstelleerd, een besiuur gekozen en besloten een geldleening van f25000 aan te gaan. Aan de vergadering was een reünie verbonden waar O. K. Zangvereemging »Mirjam« haar medewerking verleeode. Door de firma Bias en Groene- wegen te de Bilt is een boekje uitge geven onder den titel: Vogelbescher ming een eisch des tijds. In dit fraai geïllustreerd werkje worden achter eenvolgens behandeld: het nut der bescherming van alle vogelsoorten, de toepassing er van en het daardoor verkregen genot. Wij wenschen dit boekske in het belang onzer gevederde vrienden in veler handen. Tot bestuurders van het Gemeen telijk werkloozenfonds zijn door de betrokken besturen benoemd de hee- ren J. Overeem en G. Stam. «Toonkunst* heeft de goede ge dachte de generale repetities vóór de uitvoering tegen den geringen prijs van 25 ct. toegankelijk te stellen voor hen, die er niet aan denken kunnen de uitvoeringen zelf bij te wonen. 12 Dec. zal de eerste repititie worden gehouden. Herinnerd zij, dat morgen hier alleen geopend is de apotheek van den heer D. H G. Iitman, Lange- straat 9. De le luit. L. J. Baerends, van het 5e reg. inf. wordt 15dezergede- tacheerd bij de normaal schietschool te 's-Gravenhage. De mojoor-intendant C. M. de Kanter, intendant bij de 4e divisie, wordt 1 Februari a.s. toegevoegd aan den hoofdintendant te 's-Gravenhage. Provinciale Staten. In afwijking met adres van Gedepu teerde Staten werd ten behoeve van de het volgend jaar alhier, vanwege het Genootschap voor Landbouw- en Kruidkunde in de privincie Utrecht, te houden groot landbouwtentoonstel ling flOüO subsidie verleend. Afwijzend werd beschikt op eeri adres van het bestuur der Amersfoort- scbe Industrie- en Huishoudschool om verhoging van de toegekende subsidie Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 11 Dec. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/» uur Dr. Toxopeüs. Reinonetrantsche kerk. Voorm. 10'/i uur, Prof. Dr. H. Oort te Leiden. Gereforrn. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donnei'. 'sAv. 5'/» uur, Ds. Donner. Gereforin. kerk (Zuidsiiigel). Voorm. 10 uur, Ds. T«erink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereforni. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9V» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurbuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/» uur, Godsdienstoefening. Int. vliegnieeting te Soesterberg. Naar het »Vad.« verneemt bestaat het voornemen om in het voorjaar van 1911 op het vliegveld der fiimaVer- wey en Lugard te Soesterberg een internationale vliegnieeting te houden Vliegen. Tabuleau, de duurrecordhouder der wereld, zal en is nu wellicht reeds onderweg, om onzen Wijnmalen de 100.000 frans voor de tocht Parijs BrusselParijs afhandig te maken. 't Volgend voorjaar wordt er in Verwey en Lugards vliegkamp ie Soesterberg, een internationale vlieg- meeting gehouden Er zullen waar schijnlijk enkele buitenlandsche sterren mededingen. 3200 M. hoog!! Legagneux steeg Vrijdag te Issy les Moulineaux bij Parijs, tot op een hoogte van 3200 M. Ilij gebruikte een Blériot eendekker. Nu, is de beuit weer aan Wijnmalen. De zesdaagsche te New-York. Wie zal het winnen? Men is hier oog algemeen in twijfel er over. Reeds zijn 8 paren, wegens vermoeidheid uitgevallen. Het paar RüttStol, het eenige Europeesche, was gisteren 2 ronden achter het leidend paar Root Moran, doch een nader bericht meldt, dat onze kianige Stol, met zijn partner Rütt, al weer l!4 ronde hebben op- gebaald. Zoowel Rüit als Stol hebben kuiten die goed in de olie zitten, en wie weet welke verrassing ze ons nog zullen brengen. Een suprise. Op St.-Nicolaasavond is een inge zetene van Velp »verrast« met een pak, waarin een jongetje was gepakt met een llescb warme melk. (iA. Ct.«J Meer en meer komt het voor, dat rijke Chirieezen zich den staart laten afknippen. In de laatste dagen hebben twaalfduizend Chineezen zich bereid verklaard deze overbodigeouderwetsche dracht le laten verwijderen. De anti- staartbond heeft veel munt geslagen uit bet geval van een stoker, die met zijn staart in de raderen eener machine verward geraakte en verpletterd werd Dezer dagen hebben zes rijke, bejaarde Chineezen (te zamen waren zij 494 jaar) in het openbaar den staart laten afknippen op een groot feest, terwijl de muzikanten mopjes uit de Mikado ten beste gaven. 't Boterbriefje. Men schrijft aan 't Handelsbl. De sinnewaa'je, 't boterbriefje, de waarschouwing, of hoe 't in den volks mond verder mag beete", wordt in een nieuw pakje gestoken. Op 1 Maart 1911. Hoe 't er precies uit zal zien, is nog slechts te gissen. In eene resolutie van den Minister van Finan ciën van den 17en Nov. 1910 wordt gezegd: «De formulieren, welke ge sloten -worden verstiekt en aldus moeten worden verzonden, bevatten aan de binnenzijde de noodïge om schrijving der waarschuwing of aan maning. De naam en de woonplaats van den belastingschuldige.de gemeente van aanslag, het belastingjaar, het artikel van het kohier voor ieder mid del en de dag van verzending worden op de adreszijde ingevuld. Het ont vangkantoor wordt op de achterzijde aangeduid. Ze worden «geslotenverzonden. Dus misschien in een couvert, of anders op de manier van een post- blad; 't heeft iets van een surprise. Maar niet alleen verandert het uiter lijk van dit «billet-douxa van den fiscus, ook de brenger zal voortaan in een ander pakje steken ten minste in enkele uitvei koren gemeen ten. Want in 73 gemeenten, in be- langiijkbeid varieerend tusschen Am sterdam en Urk 's-Gravenhage en Schiermonnikoog, zal niet meer de gevreesde deurwaarder schrik en ont steltenis teweeg brengen met zijn boterbriefjes, doch zal de geünifoi mde brievenbesteller 't niet-portvrije cou- vertje pousseeren. In de overige'1348 gemeenten blijft de gewone deur waarder of commies-deurwaarder zijn geregelde uitdeehng houden. Naar de reden dezer veranderingen kunnen we ook slechts gissen. Wellicht eene bezuiniging? De for mulieren zijn thans eigen matrieel van de ontvangers, wier bureaukosten er naar geregeld zijn, of die een deel der opbreugst als drukloon genieten. Ze worden voortaan rijksmaterieel. Maar of dit rijksmaierieel goedkooper zal blijken dan 't particuliere van thans, is de vraag. Ook komt in 't vervolg voor de 73 gemeenten het porto voor rekening van den fiscus. Waartegen over echter weder slaat, dat de deur waarders wegens verminderde dienst- praestaties ook in belooning kunnen worden verminderd Dal wordt te ingewikkeld om na te cijferen. Maar misschien dient de geheele regeling in hoofdzaak om te gemoet te komen aan wenscben, vroeger geuit in de afdeelingsverslagen onzer Tweede Kanier? Is niet eens gezegd, wellicht met andere woorden, dat die open briefjes wel wat compromitteerend waren? Dat zal het zijn. Voortaan «gesloten" verzonden. Maar... dedienst- bode zal ook dit boterbriefje wel spoe dig leèren onderscheiden van andere correspondentie tenzij er een slot op de brievenbus komt Maar. de brie venbesteller weet 't dan toch ook, en de sorteerders op 't postkantoor ook. en in gemeenten, waar de bestellers van wijk veranderen, weten op 't laatst ook alle bestellers 't. Het blijft com promitteerend. Droevig einde van een Boeren com mandant. Te Venloo is in een herberg over leden een 36-jarig Transvaler, C. Sti ves genaamd, die aldaar ziek was aangekomen up zijne reis naar Gro ningen. Deze man had als commandant eerier Boereuafdeeling den oorlog tegen En geland medegemaakt. In Engelsche krijgsgevangenschap geraakt pleegde Dij een misdrijf, waarvoor hg ter dood veroordeeld werd. Hem weid gratie verleend, met oplegging van 15jaren vestingstraf op St.-tlelena. Onlangs was hij van daar ontvlucht en had bij zwemmende een Fransch schip bereikt, dat hem in eene Fran- sche havenstad aan wal zette. De be klagenswaardige man heeft door ziekte zijne reis moeten onderbreken en is nu gestorven, volgens de verklaring der geneeskundigen, aan uitputting. Voor Hui» en Hof. Voor kippenhouders: Ook in den winter moeten de hokken nog eens zorgvuldig schoongemaakt worden, vooral als het na het ruien nog niet is gebeurd en veeren en mest zijn blijven liggen. Vul de nesten met droog hooi of stroo en bestrooi den bodem met grof zand. Ter verdrijving van ongedierte moet een weinig zwavel of houtskool worden gebrand, waarbij de deur wordt gesloten, zoodat de damp overal goed dooi trekke; 's avonds moet de zwavellucht verdwenen zijn. Bloemen kan men zuiveren van in secten, door ze te besti ooien met in sectenpoeder of met zwak zeepsop. Groen in den winter; neem een knol, liefst een grooten, snjjd dien midden-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2