MIE UW S Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. ZONDAGSRUST. BINNENLAND. No. ÏOI Zaterdag 17 December 1910. Negen-en-dertigste Jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG FEUILLETON. DE INVASIE DER DÜITSCHERS. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Kijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Ui Igever GJ BureauLange straat 77. SLOTHOUWER. Tclephoonno 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'l, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Werkelijk zeldzaam zijn ze niet, die Zondagsrust voor zich zelf opvor deren als een onbetwistbaar recht, maar het, waar anderen van bun ver langen doen blijken, een weeldeartikel noemen. Zoo komt het dat 't met die Zondagsrust eigenlijk nog maar treurig gesteld is en men veelal het eene uiterste tegen het andere uiterste ziet te velde trekken op een wijze die noodwendig schade moet doen aan de goede zaak, Om te beginnen zijn er nog altijd menschen die er nog steeds maar niet van overtuigd zijn, dat na den arbeid rust de noodzakelijke factor is om hot verbroken evenwicht te herstellen. Wanneer hethcbaam gedurende eenige tijd in werking is geweest wordt rust even noodzakelijk als voedsel. Rust zal dan weldadig" kunnen werken, het lichaam in den normalen toestand kunnen terugvoeren en nieuwe krachten doen verzamelen voor den arbeid, die wacht. Eigenaardig daarbij onderscheid te booren maken lusschen handenarbeid en geestesarbeid. Voor hen die met bet hoofd arbeiden, onderwijzers, ambtenaren ofjournalisten is het gevaar van vermoeienis niet zoo groot, rede neeren zij die hun dagelijksch brood met handenarbeid moeten verdienen »Het gaat niet aan om beide catego- riën op dit punt gelijk te stellen», hoort men dan weer anderen beweren. Alsof-de sterfte statistiek niet voldoende materiaal kon opleveren om dergelijke redevoeringen volkomen te ontzenuwen Maken de cijfers het niet duidelijk dat voor journalisten niet is weggelegd wat men een hoogen ouderdom zou kunnen noemen? Neen, rust is en blijft voor een ieder die arbeid verricht een nood zakelijke eisch, een levensvoorwaarde waaraan niet te tornen valt. Een quaestie waar wel 't een en ander over te praten valt, isop welke wijze zullen wij onze rust genieten Om te beginnen zal het karakter van die rust zich wijzigen naar den aard van den arbeid. Hij, wiens werk zaamheden hem bijna voortdurend in de vrije natuur houden, zal zich in zijn rust bij voorkeur aangelrokkon gevoelen tot den huiselijken kring. Of in ieder geval binnensbuis! Terwijl zij. die in fabrieken ar beiden, de vrijheid buiten zullen opzoeken. Dat laatste zal uit den aard der zaak tevens het geval wezen voor hen, die zich den geheelen dag met geestesarbeid bezig houden. Gezonde lichaamsbeweging welke de aard hunner werkzaamheden slechts tot het noodzakelijkste beperkt doet blijven, zal voor deze categorie van arbeid en rust moeten zijn. Wandeling of spel in de vrije natuur zal bun geest doen rusten en in staat zijn om af leiding te geven voor de beslomme ringen van iederen dag. Natuur lijk zou het onverschillig we zen welke dag als rustdag werd uit gekozen, ware deze dag niet door bet Christendom bepaald en de Zondag niet aangewezen om als zoodanig voor een iegelijk te gelden. Voor zoover het de Christenheid betreft, heeft het maat schappelijk leven zich zoo goed als geheel daarnaar geregeld en heeft zich de Zondag in het maatschappelijk leven als bet ware ingeweven. Dat merr daarvan nog niet algemeen overtuigd is of om verschillende redenen gaarue tot verslapping geneigd, vinden wij maar al te vaak bewezen in die vele en velerlei vereenrgingen, welke zich ten doel stellen de Zondagsrust te bevorderen, of tot meerdere Zondags heiliging op te wekken. En het is op dit terrein, dat wij dat andere uiterste ontmoeten, waarop wij in den aanhef van ons artikel doelden. Zij, die den strijd voor Zondagsrust aanbinden, wenschen dit voor allen zonder onder scheid, desnoods met dwang van wette lijke bepalingen. Maar zij vergeten dat een puriteinsche Zondagsviering, gelijk Engeland heeft, inderdaad een uiterste is dat door zijn ondragelijk karakter aan de Zondagsviering vermoedelijk meer kwaad dan goed zou doen. Men vergete te veel, dat wat door dwang verkregen moet worden, te veel aan innerlijke waarde mist, om er blijvend nut van te mogen verwachten. De Engelschman moet zich des Zondags onthouden van koffiebuisbezoek, om de eenvoudige reden dat de koffie huizen, evenals alle clubs en schouw burgen gesloten zijn Ja, aan de restau raties der spoorwegstations kan de vermoeide reiziger alleen dan wal krij gen, wanneer zijn kaartje aanwijst dat bij een zeker traject heeft afgelegd. Maar daartegenover staat dat de politie op de gewone werkdagen in de week nimmer zooveel last heeft van dronk aards als op dien eenen Engelschen Zondag. Wanneer wij daarom aangaande de Zondagsrust iets in 't midden zouden willen brengen, dan zouden wij willen aanraden om daarbij alle overdi ijving buiten te sluiten. Waar mogelijk, make men den Zondag tot een rustdag voor een ieder. En zij die hem reeds be zitten hebben er zorg voor te dragen dat bij niet geschonden wordt door ergerlijke tooneelen. De nieuwe spoorwegtarieven. Zooals men weet, treden met 1 Janu ari a s. de nieuwe tarieven voor het vervoer van reizigers, bagage en hon den in werking. Hieronder volgt den aard der plaatsbewijzen die door de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij niet meer worden afgegeven; Van 1 Januarie 1911 af zullen niet meer verkrijgbaar zijn: le. Retourkaarten geldig, ééne maandn 2e. Retourkaarten gèldig drie dagen. 3e. Speciale retourkaarten geldig ééne maand tusschen Amsterdam en Rotterdam, voor de heenreis geldig via Delft en voor de terugreis geldig via Delft of via Gouda. 4e Retourkaarten 3e klasse, geldig op de dag van uitgifte. Heen voorde maikttreinen tot de marktplaatsen en terug voor alle treinen. 5. Wielrijderskaarten. 6. Speciale kaarten voor vervoer van leden van Weerbaarheid- en scherpschutterskorpsen. 7e. Goedkoops uitstapjes langs de lijnen der Maatschappij, en sommige tramwegen. 8e. Speciale goedkoope uitstapjes langs de lijnen der Maatschappij, één maand geldig, verkrijgbaar dagelijks van 1 Juli tot en met 30 September van elk jaar. 9e. Tienrittenboekjes H. IJ. S. M. geldig voor alle treinen, op de baan vakken waarvoor ze zijn uitgegeven. 10e. Tienrittenboekjes, geldig in de treinen van de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen en de Holl. Spoorwdgrnaatschappij met uitzonde ring D-treinen. Tie. Abonnementskaarten geldig op alle lijnen der Maatschappij. 12e. Abonnementskaarten geldig voor groep II der Maatschappij. 13e. Loodskaarten. Hieronder volgt een overzicht der nieuwe tarieven, die 1 Januari a.s. in gevoerd worden bij deze Maatschappij. Reizigers. Van 1 Januari af worden verkrijg baar gesteld: A. Gewone plaatskaarten voor vol wassenen voor eene enkele reis, geldig 1 dag. De prijzen per tarief K.M. bedragen Voor de le klasse 3 25 cenl, 2e kl. 2.45 cent en 3e kl. I 026 cent. Wordt éénzelfde reis heen en terug op denzelfden dag afgelegd, dan kan de reiziger zich daartoe op het station van vertrek voorzien van twee enkele reiskaarten, van welke ééne als geldig voor de terugreis woi dt gewaarmerkt. De reiziger heeft het recht elke reis éénmaal af te breken en vooit te zetten op denzelfden dag. Zijn plaatsbewijs moet hij dan vóór Op de spoorwegen AlkmaarEg- mond a/Zee/Bergen a/Zee, Den Haag Scheveningen/Anna Paulownastraat en Denekamp—Oldenzaal mag de reis niet worden afgebroken. Van de op de biljetten der dienst regelingen met D en L aangeduide treinen, alsmede van slaap- en restau ratiewagens, mag slechts gebruik wor den gemaakt togen betaling van den daarvoor eventueel vastgestelden toe slag. B. Gewone plaatskaarten voor kin deren. Voor een kind, dat den leeftijd van 4. doch nog niet dien van 10, jaren bereikt heeft, is de helft van den vracht prijs voor een volwassene verschuldigd. Twee te zamen reizende kinderen van bovenbedoelden leeftijd kunnen gebruik maken van eene gewone enkele reiskaart voor een volwassene. Voor één kind, dat éénzelfde reis been en terug op denzelfden dag aflegt, kan bovendien een gewone enkele reis kaart voor een volwassene worden ge nomen waarvan de eene helft als geldig voor de terugreis wordt gewaarmerkt. Voor elk kind, dat den leeftijd van 4 jaren heeft bereikt en gebruik maakt van een D-lrein, is de toeslag voor een volwassene te betalen. C. Plaatskaarten le, 2e en 3e klasse voor buurtverkeer, voor eene reis heen en terug op denzelfden dag. Het buurlverkeer-tarief is geheel overeenkomstig het bestaande, alleen vond uitbreiding voor de 1ste klasse plaats. Aan de loketten voor doorgaande reizigers zijn buurtverkeerkaarten niet meer verkrijgbaar. D. Tienrittenboekjes voor buurt verkeer. Tusschen de hieronder genoemde stations zullen veikrijgbaar zijn 10- rittenboekjes voor buurtverkeer: Amsterdam C. S. (via Hilversum) Baarti, Amsterdam C. S.Haarlem, Amsteidam C. S. (via Haarlem) het. verlaten van het station doen Zandvoort, Apeldoorn (via Twelloo) waarmerken. Deventer, Apeldoorn (via Voorst) 35) DOOR T. ^■u.cïia.teaAa.. Slot. Toen de orde in der haast eenigs- zins hersteld was, gelastte Daan on middellijk tot den aanval over te gaan. Men ging tot aan de knieën door het water, doch het terrein rees, en de omtrek werd verlicht door den rooden gloed van de brandende gebouwen, Reeds hoorde men de wanhoopskreten en alarmschoten der vijandelijke macht. De verrassing was blijkbaar volkomen gelukt. Hoe meer men naderde, hoe grooter de verwoesting bleek te zijn. Eindelijk zag men de afgekamde en half ingestortte wallen, die het park aan deze zijde omgaven. Dikke rook wolken kronkelden daarachter omhoog terwijl nu en dan een vurige tong zich langs het latwerk verhief dat van een der magazijnen was overgebleven. Nergens was aan dien kant een levend wezen te bespeuren. Toen de vrijschaar den wal beklommen had, bemerkte i men, dat door het instroomende water reeds een groot deel van den brand was gebluscht, slechts nu en dan volgde er nog een kleine ontploffing, overigens scheen het gevaar voor den vijand geweken. Niet te min was in den om trek van een half uur gaans geen voorwerp onbeschadigd gebleven, en het park ware zonder de aarden om- walliDg wellicht niet meer te herken- nen geweest. I Terwijl Daan weifelt hoe te handelen, hoort men plotseling in hun rug een hevig geweervuur. Onmiddellijk terug- keerende stuit de vrijschaar weldra op een groote afdeeling vijandelijke infanterie, die de kameraden, onder het bevel van Vlis gesteld, dreigen te omsingelen. In een oogwenk heeft Daan het hachelijke van diens positie overzien, laat door Edmond aan de eene zijde den vijand omtrekken en valt hem zelf in het front aan. Het gevecht wordt hevig. Van weerskanten is de macht nagenoeg even groot, doch van Rodenburg, die dóór het water moet omtrekken, zal den doorslag geven. Terwijl dit aan deze zijde plaats had werd er, nauwelijks een paar duizend schreden verder, een ander drama afgespeeld. De vrouwen, door den kapitein op een aanmerkelijken afstand achter gelaten en verschrikt door het ontzettende geweld, zijn van den hoofd troep afgedwaald en bevinden zich op eeD laag kleiachtig terrein, toen plot seling het gele water met een alles vernielende kracht komt opzetten, en haar overstelpt. Helena, onbekend met het verraderlijke element en reeds moe door den ongewonen marsch over de kleiige wegen, verliest het even wicht en wordt door het water mee gesleurd. Zij roept en smeekt om hulp, doch men hoort haar niet. Edmond Edmondgilt zij vertwijfelend, doch van Rodenburg is verrereeds worden haar zinnen beneveld, reeds denkt zij niet meer, slechts nog de helroode gloed der lucht doet haar even besef fen, dat zij nog leeft. Nog een laatste wanhopende poging om de overmacht te krijgen op het element, doch steeds rollen nieuwe waterbergen met vernieuwde kracht langs den glibberigen grond en ook die laatste poging kon het leven niet behouden van het schoone kind. «Moed jongensI moed! kom, nog weinige schreden I ginds achter dat bosch, daar aan het einde van het weiland, wacht men ons; hoort hoe de strijd woedt! komaan, gij brengt de zege," zegt Edmond en spoort zijn makkers aan tot den strijd. Men nadert den rand van het hout Plotseling slaakt hij een ontzettenden kreet en staat als versteend stildan werpt de jonge vrijschutter den degen van zich af, knielt aan den zoom van het bosch neer en heft het bleeke, starre gelaat van een meisje uit het water op. "Helena!" roept hij wanhopend, «Helena! O! God! zij is dood. De strijdenden intusschen naderen het bosch; reeds fluiten de kogels over de hoofden der vrijschutters, die met Edmond den vijand in den rug moeten vallen. Hun aanvoerder schijnt alle besef verloren te hebben. Daar plast juist ter zijde van het meisje een kogel in het water. Edmond ziet verwoed op. Ahbrult hij, half krank zinnig van smart en overspanninggij zijt de oorzaaken zacht het hoofd der doode op den oever latende rusten, neemt hij zijn degen weder op en gelast den aanval. "Zonder vuur, on middellijk met de bajonet, den degen of de bijl, wat ge hebt,"-kommandeert bij, en zelf vooruitspringende, door schrijden zij het dichte kreupelhout en vallen den vijand, die reeds zeker meent te zijn van de overwinning, zoo verwoed aan, dat de strijd binnen enkele oogenblikken beslist is. Nog dienzelfden nacht ging de vrij schaar weder scheep, zonder dat het aan een der overgeblevenen gelukt was iets omtrent het lot van den kapitein te weten te komen. Edmond had zorg gedragen, dat het lijk van het onge lukkige meisje op een der vaartuigen een plaats was ingeruimd terwijl hij zelf met eenige vrouwen haar bege leidde. Eenige dagen later werd hare begrafenis met den grootsten luister gevierd, terwijl het geheele vrijcorps daarbij tegenwoordig was. Daan nam onraiddelijk de plaats van den vermisten aanvoerder in, ter wijl Edmond door notaris Harten be geleid, weldra naar Utrecht vertrok, waar men hoopte, dat hij spoediger van zijn zwaarmoedigheid genezen zou. Deze wensch kwam werkelijk in ver vulling. Voor er drie jaren verstreken waren, schreef Edmond aan zijn vriend, dat hij zich binnen kort te Barneveld als arts dacht te vestigen, Daan te vens uitnoodigde hem aldaar eens een bezoek te komen brengen. Dit deed onze vriend en vond zijn verwachting in alle opzichten beves-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1