MEN M NOOII WEIEN, Plaatselijk Nieuws. DRANKMISBRUIK DE WITTE WINKEL Advertentie». Johanna van Binnendijk, ia de aulfige handwerken Sociëteit „Amicitia" Amersfoort. DE HAGESPELERS. Afflersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor Firma J. JANSEN, Lamaison Bouwer Co. Muurhuizen 39 ZUIVER WDLLEN- HALFWOLLEN-: -KATOENEN-TRICOT-; RAMEH-EN NET-: ONDERGOEDEREN VI £7 OYMlTllLUfr HA IK Firma J. JANSEN, De heer Kroes betreurde het dat de woningwet niet verder ging en niet toestond dergelijke woningen te sloopen, daar zij nu bestemd worden tot berging van allerlei vuil, mest- hoopen enz. Aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school in de Pun- tenburgerlaari rnej. A G. van Haseleri werd op haar verzoek tegen 1 Maart a.s. als zoodanig eervol ontslag ver leend. Het Ce suppletoir kohier der inkom sten belasting werd vastgesteld op f 950het 3e supplet. kohier der straatbelasting dienst 1910 op f 16.87'. Naar aanleiding van ingekomen gegronde reclames inzake de inkom sten-belasting werd besloten het oor spronkelijk totaalbedrag der aan slagen met f 84 50 te verminderen. Besloten werd wegens vertrek en overlijden op de inkomsten-belasting dienst 1910 f 798.25 af te schrijven Overeenkomstig lid 5 en 6 van art. 5 der Gemeentewet door Gedeputeerde Staten, den Baad gehoord is de ver deeling der kiesdistricten en het getal der in elk district zoo in het geheel als bij elke periodieke aftreding te kiezen leden geregeld. Bij deze re geling moet gezorgd worden dat in de kiesdistricten zooveel mogelijk een gelijk getal leden gekozen worde en dit getal in behoorlijke evenredigheid sta tot de bevolking van ieder di strict. Is het noodig dat in een der districten een lid moer of minder ge kozen worde dan in de andere, zoo wordt hiervoor het district aangewezen waarvan de bevolking het meest of het minst talrijk is. Deze regeling behoort opnieuw te geschieden, zoodia volgens het be paalde bij art. 4 der Gemeentewet vermeerdering van het getal leden van den raad noodig is. Blijkens de uitkomsten van de laatste volkstelling zal het aantal leden met 2 uitgebreid moeten worden, zoodat eene nieuwe regeling door Gedeputeerde Staten, zal worden vastgesteld. Hoewel de oflicieele vaststelling van de uitkomsten der volkstelling eerst in de Staatscourant van j.l. Zaterdag vermeld is, en derhalve nog geen ver zoek om advies van Gedeputeerde Staten ontvangen is, meenden B en W. toch niet langer te mogen wachten deze zaak bij den Raad aanhangig te maken omdat het wegens de aan staande vaststelling van de kiezerslijst noodzakelijk is, dat deze aangelegen heid zoo spoedig mogelijk geiegeld worde. B. en W. stellen daarom voor het door den Raad aan Gedeputeerde Staten te geven advies vast testellen teneinde dit te kunnen verzenden zoo dia dit door het genoemde college ge vraagd zal worden. Ter wille van den noodzakelijken spoed meenden B.enW. niet te mogen wachten, totdat van den Raad advies inderdaad gevraagd werd. Naar de meening van B. en W. werd eene goede verdeeling van de ge meente in 3 kiesdistricten door de vol gende regeling verkregen District 1 Gedeelte van wijk A, gelegen tusscben de Arnhemschestraat, Varkensmarkt, Utrechtsche straat en beekwijk E geheelwijk G, ver minderd met het gedeelte, dat ten noorden ligt van den spoorweg vanaf de Eem tot den overweg nabij de van Asch van Wijckstraat, en dat voorts ten noorden ligt van den Soester- straatweg vanaf genoemden overweg tot de grens van de gemeente. District 2. Het gedeelte van wijk G, 't geen niet in district 1 ligt; wijken F. D en H geheel. District 3. Het gedeelte van wijk A, 't geen niet in district 1 ligt; wijken B, C en I geheel. Volgens deze indeeling zullen de districten het volgende aantal kiezers en inwoners bevatten: district kiezers inwoners 1 888 7537 2 956 8713 3 890 7718 Ten aanzien van deze indeeling zij nog opgemerkt, dat het verschil tus- schen de tegenwoordige districten 1 en 2 zoo groot was, dat een belang rijk gedeelte van district 1 naar 2 moest worden overgebracht. Bij deze overbrenging hebben B. en W. er naar streefd, dat ieder district thans een gedeelte omvat, waar eene uitbreiding der bebouwing kan worden verwacht, terwijl tevens gezorgd is, dat het raad huis het stembureau van district 1 kan blijven. Nog zij opgemerkt dat, indien de wenscbelijkbeid hiervan blijkt, district 2 verdeeld kan wofden in 2 stemdis- tricten; het schoolgebouw aan de Puntenburgerlaan zou dan als zitting- locaal voor het stembureau aangewezen kunnen worden. Aangezien uwe vergadering voortaan uit 19 leden zal beslaan, zullen voor 2 districten 6 en voor 1 district 7 leden zitting moeten hebben. Op grond van het bepaalde in art. 5 lid 5 der Gemeentewet komt district 2 in aan- mei king voor de verkiezing van 7 leden. De wijze van aftreden zou dan als volgt geregeld kuruieri worden: Dislr. aftr. 1913 aftr. 1915 altr. 1917 12 2 2 2 2 3 2 3 2 2 2 De heer Veis Heyn betoogde dat B. en W. niet gelukkig waren ge weest met hunne verdeeling, der dis tricten en kwam met een geheel ander plan van verdeeling. op een plattegrond der stad veiduidelijkt, voor den dag, dal door den heer Jorissen o a. veel aannemelijker werd geacht. De voorzitter op den voor grond stellende dat bij B. en W. bij de verdeeling geenerlei politieke be doeling had voorgezeten, maakte de heer Veis Heyn opmerkzaam, dat ook met het zielenaantal in elk district rekening moest worden gehouden. Met het oog op den korten tijd die de leden hebben gehad om van dit belangrijk voorstel kennis te nemen stelde de heer Hagedoorn voor het aan te houden tot eene volgende ver gadering, de heer Rijkens zag dan tevens gaarne aan elk raadslid een plattegrond der stad, waarop de voor gestelde verdeeling was aangegeven, thuisgestuurd en de heer Jorissen ver zocht om opgaaf van het aantal be woners der verschillende straten Ofschoon de voorzilter onder de aan dacht bracht dat er met het oog op het vaststellen der kiezerslijst geen lijd was tot uitstel werd toch met algemeene stemmen tot aanhouden van het voorstel be?Iotea. De Stembureaux bij gelegenheid der ophanden verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad werden saam- gesteld als volgt: le kiesdistrict. Voorzitter, de Burgemeester. Leden N. Veis Heyn, A. H. van Kalken. Plaatsveivangende leden: H. W. van Esveld W. Salomons, A. M. Tiomp van Holst. D. Ruys. 3e kiesdistrict. Voorzitter A. A. Hamers. Plaatsver vangend Voorzitter: D. Gerritsen. LedenS. J. van Duinen. M. R. N. Ooster veen. Plaatsvervangende leden 11 Kroes, J. C. Rolandus Hagedoorn. J. W. Jorissen, R. G. Rijkens. Tot lid der gemengde commissie in zake de reglementsherziening van het Burgerweeshuis (vacature C. J. Plomp) werd benoemd de beer Tromp v. Holst. Tot lid der commissie van het fonds tol bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van on vrijwillige werkeloosheid, na twee viije stemmingen, de heer Rijkens en tot voorzitter dier commissie de heer D Geri itsen. Alvorens de zitting werd gesloten zeide de heer Hamers van vertrouw bare zijde te hebben vernomen, dat in een perceel in de Teutstraat nabij het Bloemendal een rendez-voushuis werd gehouden en verzocht de burge meester als hoofd der politie dit pesthol te doen opruimen. Nadat de voorzitter een onderzoek in deze had toegezegd sloot ZEd. de vergadering. Het 13-jarig bestaan der plaatse lijke afdeeling van den Chr. Nationalen Werkmans Bond zal Dinsdag 13 Febru ari worden herdacht. Ds. K. den Hollander zal als feestre denaar optreden in de Groote kerk. - De afd. Amerfoort van den Ned. militairen bond houdt Donderdagavond haar jaarvergadering in het Militair Tehuis, in de Beekstraat. In de commissie voor het toe- latings-examen tot den cursus voor opleiding tot den officiersrang zijn van het 5 regiment infanterie benoemd tot lid en Voorzitter de kapitein J. L. van der Moer, tot leden de le luite nants A. van Willigen, D. Ritmao, J. II. Lamour en J. Busquet. Het examen vangt aan 16 Mei. De majoor-kwartierm. W. Woud stra, controleur van de inwendige administratie der korpsen 2e bureau, alhier, is benoemd tot luitenant-kolon el. De firma B. Ruitenberg Hz., dames-, heeren- en militaire kleer makerij is aangesloten aan het plaatse lijke telefoonnet onder no. 213. De heer A. Hazendonk is benoemd tot directeur van het gemengd koor «Excelsior» te Doorn. In de Vrijdag gehouden ver gadering der plaatselijke afdeeling van «Patrimonium» werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen en besloten haar te zenden aan de Tweede Kamer der Staten-generaal. De afdeeling, kennis genomen heb bende van de jongste Begrootings- debatten in de Tweede Kamer der Staten-generaal, spreekt als haar over tuiging uit, dat een groot deel der leden het slechts te doen schijnt om vertraging der wetgeving, inzonderheid van de toegezegde sociale wettenis beslist van meening, dat het de eenige roeping is van de meerderheid der Kamer, met voortvarendheid alle ge paste middelen aan te wenden, om zoo mogelijk alle beloofde verzekerings wetten vóór 1913 in het «Staatsblad» te krijgen, opdat ook de Christen werkman niet worde teleurgesteld en besluit deze motie te zenden aan de Tweede Kamer der Staten-generaal. Andere corporaties en vereenigingen worden verzocht, adhresie te betuigen. Voer de laatste maal. De firma Gebr. E. M. Cohen, te Amsterdam (voorheen Arnhem en Nij megen), biedt hare clientèle voor de laatste maal hare boeken aan tegen balans-prijzen. Dat dit goedkoop is, behoeft wel niet gezegd te worden. Deze fraaie boeken, van de bekend ste auteurs, alsDickens, Stinde, Goe- verneur, Dahn, enz., tegen centen te bekomen, verdient echter zeker nog eens onder de aandacht der menschen gebracht te worden. Men zie daarvoor de aankondiging op blz. 4 van haar grooten balans uitverkoop; wel zal ieder hieruit een keus willen doen. De Utrechtsche Onderwijzers Tooneelvereeniging gaf Zondagavond in Amicitia een volksuitvoering, waar van het eventueel batig saldo komt ten voordeel'e van bet ondersteunings fonds voor hulpbehoevende onder- wijzerz en aan de afd. Amersfoort der Ver. voor kinderherstellings- en vacan- tiekolonies. Opgevoerd werd »Een groote nul». Het betrekkelijk talrijke publiek amuseerde zich opperbest. Na elk bedrijf werden de medespelen den luide toegejuicht. In de gymnastiekzaal van de Infanterie-kazerne werd Zondag een schermconcours gehouden, uitgeschre ven door de gymnastiek- en scherm- vereeniging E. M. M. A., voor onder officieren van het 5e Reg. Inf. en daarbij gedetacheerden. Er werd echter alleen deelgenomen door onderoff. van 't 5de, van de gedetacheerden had geen zich voor deelneming aangemeld. Het concours werd o.a. bezocht door den kolonel-regiments-commandant. De uitslag der wedstrijden was als volgt Floret: le prijs, R. Grootheest; 2e prijs, W. J. Cruppelaar; 3e prijs, C. J. W Ham. Sabel: le 'prijs, R. Grootheest; 2e prijs, C. J. W. Ham; 3e prijs, P. Bredeveld. Geweerle prijs, H. Priem2e prijs, W. J. Cruppelaar; 3e prijs, J. Boerma. De prijzen bestonden uit kunstvoor werpen, beschikbaar gesteld door de vereeniging E. M. M. A. De commissie van beoordeeling was samengesteld uit: serg.-majoor Kater- berg, serg. Begeman en wachtmeester Wille. Wij herinneren aan het laatste abonnementsconcert te geven door mevrouw G. Vogel-van Vladeracken, sopraan, en de heeren N- Vogel, viool en A. H. Trerie, Piano. Op 40 Februari a. s. De heer P. Zegwaard hoefsmid alhier behaalde bij het 1.1. vrijdag en zateidag gehouden examen aan de rijke veeartsenijschool liet rijks diploma van onderwijzerhoefsmid. Ccntraal-Genootscliap voor Kinder- hersteliings en vacantie-kólonies. De afdeeling Amersfoort van dit Genootschap vergaderde j.l. Maandag in de Industrie- en Huishoudschool onder voorzitting van den heer J. van der Horst Bruyn. Na lezing van de notulen van 9 Febr. werd het jaar verslag over 1910 uitgebracht door den heer A. B. v. d. Klein. Hieraan ontleenen we het volgend». De toestand is niet ongunstig. Uitge zonden weiden 12 kinderen, waarvan één 6 weken en gingen 3 op eigen kosten. De opbrengst theelood bedroeg f27,50. Dank werd gebracht aan het dames-comité en aan de U. O. T. wier uitvoering f 46,in kas bracht. Het Bestuur bestond uit de heeren J. v d. Horst Bruyn, Voorz. M. Kamer ling. Vice-voorz. A. B. v. J. Klein, le Secr. en B. J. van Enst. 2e Secr en de dames Mevr. M. Gérard van Sijsen, Penningmeesteres, mevr. J. F. O. H. Tromp v. HolstHar'.og Heis, mevr. M. ReindersCaLkoen, Commiss. De rekening en verantwoording werd nagezien en in orde bevonden, sluitende met een batig saldo van f65.25'. De ontvangsten bedroegen f458.53'. De uitgaven f393.28. Mevrouw M. J. HeyligersReirihardt werd tot bestuurslid gekozen in plaats van den heer van der Horst Bruyn, wegens vertrek niet herkiesbaar. Ver der werden de aftredende bestuurs leden herkozen. Evenals 't vorige jaar werd f10. aan 't Centr. Genootschap geschonken. De soiree heeft opgebracht f 234.80 na aftrek van f 78.30 onkosten. Dit jaar zullen waarschijnlijk 12 kinderen kunnen worden uiigezonden, tegen 5 in 't vorige jaar. Het aanlal leden bedraagt 130, veel te min voor Amersfoort. De secretans stelde voor eenige exemplaren van 't Huishoudelijk Regle ment te doen drukken en verspreiden en dan te vragen wie lid wil worden. Na eenige discussie werd besloten bet bestuur te machtigen hiertoe de noodige maatregelen te nemen. Nadat den aftredenden voorzitter dank was gebracht voor het vele, dat bij in 't belang van 't genootschap gedaan heeft, werd de vergadering gpsloten. Lezers wordt lid van deze vereeni ging. de minimum contributie bedraagt slechts 50 cent. Een Iluisvlijtcursus v. d. Volksbond. De Afdeeling Ameisfoort v. d. Volks bond tegen drankmisbruik, die onlangs eene zoo goed geslaagde Huisvlijtteri- toonstelling organiseerde, wil trachten ook op andere wijze bevorderlijk te zijn aan het beoefenen der huisvlijt, d. i. aan het bezig zijn in eigen vrijen tijd thuis. Zij zal dezer dagen een Iluisvlijt cursus openen ui »Ons Huis». Het onderricht in kartonwerk, houtsnijden en i ietvlechten zal gedurende een 3-tal maanden, van Februari tot April, eiken Woensdag en Zaterdag van 4'/i tot 6 uur. gegeven worden door den Heer A. B. v. d. Klein. De dames Mevr. Louman, Mevr. Stenfert Kroese en de Heer Ruijsch Lehman de Lebnsfeld hebben, op uitnoodiging van het Afdeelingsbe- stuur, zitting in een «Commissie van Uitvoering« genomen. Een 20 lal jongens en meisjes van 12 jaar en ouder hebben zich voor den cursus aangemeld. En zoo laat het zich aanzien dat de afdeeling ook met dezen arbeid nut en zegen kan stichten. Zij heeft het werk aangevangen in 't vaste vertrouwen daarvoor bij de Amers- foortsche ingezetenen den steun te vin den, dien zij zoo dringend noodig heeft. Moge zij in dit vertrouwen niet worden beschaamd. Men kan zich voor het lidmaatschap (minstens 50 ets per jaar) aanmelden bij Mej L. Wildt, secretaresse. V. Asch v. Wijkstr. 11. I Heden overleed onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mejuffrouw Weduwe van DIRKJAN BOKS, j in den ouderdom van bijna 89 jaar. Uit allpr nactm, J. H. BOKS. Amersfoort, 28Jan,1911. SOLLICITANTEN naar de betrekking van aan de openbare lagere school derde soort in de Puntenburger laan, worden uitgenaodigd hunne stukken vóór 8 Februari 1911 in te zenden bij den Burgemeester. Jaarwedde f 100f 150. DINSDAG 7 FEBR. 8 UUR. Blijspel In 4 bedr. van BERN. SHAW. door le rang /T.75 (leden f 1.50), 2e f 1—3e 0.40. Plaatsbespr. balf een. 's Avonds aan bet bureau wor den geen ledenkaarten afgegeven. voorheen W. CR00CKEWIT WAzn. KORTEGRACHT 7. ASSURANTIËN, CRE DIETEN, COUPONS, DEPOSITO's, EFFECTEN, PROLONGATIËN, VREEMD GELD, WISSELS. Zjj, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreet onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. wordt radicaal genezen door ons heilmiddel „UNICUM", ook bij geheime toepassing. Per flaeon 60 ct., franco p. post 75 ct. Brueghelstraat 267, den Haag. belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en C-eupons, sluiten prolongatie. Sa fe-inrichting. Fabnkaal- WJanserv C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TELEPHOON 70. op gelaat, -hals of armen schaadt de schoonheid der vrouw. Geen beter middel daartegen, dan Dr. PERL's ANTI K RIN IX. Onschadelijk voor de huid, Per flacon f 1.75, fr. p. post 1.90. Brueghelstraat 267, den Haag.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3