Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. f tweede plan op f 18000 geraamd zoodat de totale kosten, bij hand having van de gevraagde koopsom zullen bedragen f 39000 of f 47000 zonder de kosten van overdracht. Afgezien van de vraag of de ge- meente voor het genoemde doei een dergelijk offer zou mogen brengen meerien wij, dat de zeer nauwe toe gangswegen en de ligging van de terreinen overwegende bezwaren vor men tegen inwilliging van bet ver zoek. Het is u bekend, dat de nauwe Valkestraat en Stoovestraat de toe gangswegen naar het nieuwe markt terrein zouden vormen. De markt zal lastig te bereiken zijn en buiten bet eigenlijke marktverkeer komen te lig' gen. Ten aanzien van de nauwe toe gangswegen zou slechts verbetering gebracht kunnen worden door ver- breeding dier straten of aankoop van nog meerdere perceelen, waardoor de kosten nog belangrijk zouden stijgen en ongetwijfeld de eventueel te ver krijgen indirecte geldelijke voordeelen van een verbeterde eier- en boter markt zouden overtreffen. De Katner van Koophandel en Fa- hireken, wier advies wij inwonnen komi tot de conclusie, dat het perceel geheel ongeschikt is voor het aan gegeven doel. Wij kunnen dan ook geen vrijheid vinnen U voor te stellen, het aanbod aan te nemen. Hu ons college zijn nog verscheidene aaiihipdirigen van perceelen ingekomen. Iipzp kunnen, als zijnde van vertrouwe lijken aard, niet gepubliceerd worden Het genoemd rapport van den architect eri van de Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft ook op deze aan biedingen betrekking, zoodat wij ook deze rapporten niet kunnen publi- ceeren. Deze stukken en de teeke- ningen, op deze zaak betrekking hebbende, liggen voor uwe vergadering ter inzage. Geen der ontvangen aanbiedingen geeft ons aanleiding een voorstel bij U in te dieDen. Aan het postkantoor te Amers- fooit en de daaronder ressorteerende bulppostkantoren werd gedurende de maand December 1910 ingelegd f37757.47 terugbetaald f44062.78. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 15907 Lijst van Brieven en Briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers- toort gedurende de 2e helft Qer maand December 1910. E. de Vries Gaastmaburen. Ambtenaar Secretarie Breukelen. Mej. Franck Amsterdam. S. B. Reijners Rottdm. Mej. van Tongeren Amstdm. P. Mertz Osterveld. Mej. M. Verwey Maarssen. W. Jansen JHzn Amstdm. Mej. R. de Groot a W. Blokland Wirzelmanstraat te J. v. Leuverden Amsterdam. Mej. Boscb W. A. v. Mierlo Oberhausen 16 drukwerken. 5 briefkaarten zonder adres. 4 niet toegelaten stukken. Wij herinneren onze lezers nogmaals aan de op a.s. Vrijdag in «Amicitiac door den heer W. L. van Vlaardingen te houden hoogst inte ressante lezing over «Rëiocarnatie*. luisteren, wat de Tsjiboukines zeiden, en maakte onophoudelijk het teeken des kruises, terwijl ze de hand tegen haar voorhoofd bracht en naar het Lieve-Vrouwebeeld opzag. Anissiem die aangeschoten was, deed de deur van de keuken open, en zeide tot haar op gemeenzamen toon «Waarom blijft ge daar, moeder-lief. We vervelen ons zonder u.« Prascovia antwoordde terwijl zij bloosde, en beide handen op hare magere, holle borst drukte: «Verwaardigt u zich, mij zoo te noemen?... Wij zijn u ten hoogste verplicht Na de samenkomst werd de dag van het huwelijk bepaald. Wanneer Anissiem tehuis was, deed hij niets dan fluitende heen en weer loopen door de kamers, of wel, als hem eens klaps iets te binnen schoot, ging hij plotseling zitten denken of onbewe gelijk naar den grond kijken, alsof ij met zijne blikken, tot diep in ii grond wilde boren. ELij toonde t het minste genoegeD in het voor- icht van weldra te zullen trouwen, week van Quasimodo, noch eenige •te om zijn meisje terug te zien; 1 niets dan fluiten. Het was j 1. Maandag werd aan den Pen ningmeester der Afdeeling Amersfoort der Vereeniging tot opvoeding van Half verweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het Huisgezin afgedragen een bedrag van f113 46 zijnde de netto opbrengst van het Concert 22 Dec. j.l. in Amicitia gegeven. Tot ouderliDg der Evang. Luther- sche gemeente is gekozen de heer F, H. Kernkamp; tot diaken zijn gekozen de heeren K. W. Jaeger en J. H. W auf dem Brinke. Zij zullen aanstaanden Zondagoch tend worden bevestigd in hun ambt De vereeniging «Dorcas» ontving over 1910 aan jaarlijksche bijdragen vrije giften en contributiën der wer kende leden f 708 11 en werd door drie dames uit Baarn verblijd door een mooie zending genaaide en wollen kleedingstukken. In den loop van het jaar werden door haar 35 kraamvrouwen bedeeld en heeft zij den dringenden nood van enkelen trachten te lenigen. Op 22 December had de uitdeehnu plaats. In het geheel werden aan 231 huisgezin nen gegeven: 315 hemden, 115lakens 42 dekens, 192 paar kousen en sokken, 87 baaien en andere kleedingstukken.) De belangen der vereeniging worden bij haar gewone jaarlijksche inzame ling, welke dezer dagen zal plaats heb ben, opnieuw beleefd aanbevolen. Electriseh licht. Te Dordrecht hebben Burgemeester en Wethoudeis naar aanleiding van een adres van eenige groote manufac turiers om verlaging van bet tarief voor electrisch licht om bij een verbruik van 7500 K.W.U. per jaar den prijs te bepalen op 12 cl. en bij een verbruik van 10.000 K.W.U per jaar op 10 ct. den Raad er aan herinnerd, waarom electriciteit voor erlichting duurder moet zijn dan voor drijfkracht. Zij geven dan in over weging aan de adressanten eeriigszins tegemoet t komen, door te bepalen, dat voor el. e K.W U. boven 5000 tot en met 7500 per jaar 16 ct. en voor- elke K.W.U boven 7500 tot en met 10.000 14 ct. zal worden betaald. In verband daarmede stellen Burge meester en Wethouders tevens voor den prijs voor dezelfde hoeveelheden voor beweegkracht vast le stellen op 8 en 7 ct. Aan den tactischen cursus voor kapiteins en ritmeesters, welke van 2 Januari tot 28 Februari alhier wordt gehouden onder leiding van luitenant kolonel R. Dufour, van den Generalen staf, chef van den staf der 4e divisie, en majoor fl. Croockewit, van bet le regiment infanterie, nemen deel de kapiteins: G. W. F. Epkema van het 8e, A. Overstrijd van het 9e, H. L. G. Donleben van het lie, F. C. K. Haale- bos van het 6e regiment infanterie, G. van Straaten van het instructie bataljon; ritmeester J. N. H. van Lely- veld van het eskadron ordonnansen kapitein A. C. M. ridder Alewijn, van het le regiment veld-artillerie; A. M Kollewijn, van het 4e regiment vesting artillerie; kapitein P Ver zijl, van het 3e regiment vesting-artillerie en kapi tein J. de Visser van het 4e regiment infanterie. De luitenant-kwartiermeester J. G. Wille, van het 5e regiment infan terie alhier, wordt met 1 Februari overgeplaatst naar bet 3e regiment infanierie te Bergen op Zoom. duidelijk, dat hij alleen trouwde om dat zijn vader en zijne stiefmoeder het wilden en omdat het gebruik op het platte land het meebrengtde zoon trouwt omdat de moeder dan eene hulp in huis krijgt. Hij vertrok zonder zich te haasten en in 't geheel niet, zooals de voorgaande keeren. Hij scheen bijzonder onverschillig te zijn en zeide in 't geheel niet wat hij gewoonlijk bij het afscheid zeide. IH. De bruiloftskleederen waren besteld aan twee zusters die naaisters waren op het gehucht Chikalovo en tot de sekte der flagellanten behoorden. Zij kwamen verscheidene keeren passen, en bleven dan altijd theedrinken. Zij maakten voor Vavara een kaneelkleu rige japon met zwarte kant en gitten versierd voor Akksinia een licht groen kleed met een geel vest en een sleep. Toen ze klaar waren, betaalde Tsji- boukine ze niet in geld, maar in win- Bij het 5e reg. inf. zijn benoemd tot officier van speciale diensten de 1. luits. A. M. Mol en A. Govers. Laatstgenoemde is opgetreden als off. van kazerneering en als gedele geerd lid der cantine-commissie. De I. luits. H. C J. M. Berkeljon en H. J. Ruempol Hamer zijn eervol ont slagen als officieren van speciale dien sten en weder ingedeeld bij een com pagnie. Aan het Commissariaat van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen een gouden ringetje en een zakmes. Luchtscheepvaart. De Nieuwjaarstocht van het lucht schip P. L. VI. Van bet vliegter rein te Johannis-Thal bij Berlijn steeg het luchtship P. L. VI op, om de Rerlijners met Nieuwjaar te fieliciteeren. 's Avonds verscheen het luchtschip boven de stad. 't Was een betooverend gezicht den ballon tegen den avond hemel scherp te zien afsteken. Toen plotseling de zoeklichten in werking gesteld weiden en het geweldige omhulsel verlichtten, konden de dui zenden, die van de straat het schouw spel zagen, op het luchtschip de woorden: «Prosit Neujahr" lezen. Aldus kreeg Berlijn voor de eerste maal een groet uit. de lucht Het Parseval-luchtscbip, dat overda tochten met passagiers maakt, zal 's avonds voor reclame-doeleinden gebruikt worden. Vliegen. De toekomstplannen van Henri Wijnmalen. Henri Wijnmalen, die j.l Maandag op het bureau van de A C. F. te Paiijs den prijs van 100,000 frans in ontvangst zou nemen, heeft zich in »De Telegraaf* omtrent zijn toe komstplannen o m. als volgt uitgelaten. «Men heeft mij van uit Engeland aangezocht om deel te nemen aan hel circuit door Groot-Britannië, een wed strijd, uitgeschreven door de «Daily Mail.* Ik denk aan dezen toer te gaan deelnemen. Dan lacht mij de Grand Prix van Michelin van Parijs naar Puy de Döme zeer toe. Alleen moet hel landen hoven op den berg zeer lastig zijn. We zullen dat eens gaan opnemen. Louis Dufour is een uitmuntend leisgenoot, een eerste- klasse verkenner van den weg. Hem neem ik dus mee a «Wanneer de wedstrijd, uitgeschre ven door «Le Journal,a van Paiijs naar Berlijn, misschien door Nederland naar Brussel, van daar naar Londen en terug naar Parijs zeker plaats heeft, schrijf ik heslist in.« Voorts deelde Wijnmalen mede, dat bij twee nieuwe machines bestellen zal. De tweedekker stond hem het best aan; hij was echter van plan een monoplan voor snelheidswedstrijden te koopen. Als de dagen beginnen te lengen. Januari is de tweede maand van het meteorologische jaar: dit toch begint met den winter en de drie wintermaanden zijn December, Januari en Februari. De gemiddelde temperatuur zien wij voortdurend tol 15 Januari dalen, zoodat wij dezen gevoegelijk den ge middeld koudsten dag van het jaar kunnen noemen Daarna stijgt zij weder langzamerhand, zoodat wij vrij konden. Toen ze buiten Onkléevo in het open veld waren, gingen ze op een heuvel zitten en begonnen te schreien. Anissiem kwam drie dagen voor de bruiloft terug, heelemaal in 't nieuw gekleed. Hij had blinkende caouthouc schoenen aan, een knoopstrik met gesp bij wijze van das, en had zijne over jas om de schouders geslagen zonder de mouwen in te steken. Nadat hij ernstig tot God gebeden had, begroette hij zijn vader en gaf hem tien roebels ten geschenke en tien stukken van vijftig kopeken aan Akssinia. Het vreemdste van deze geschenken was, dat al de geldstukken fonkelnieuw waren en in de zon schitterden. Om ernstig en kalm te schijnen deed Anissiem zijn best om zijn gezicht strak te zetten en hij blies zijne wan gen op, maar zijn adem rook naar brandewijn. Waarschijnlijk was hij aan ieder station gauw eveD naar het bullet geloopen. Er was weer iets onverschilligs, iets bijzonders aan hem. Anissiem en zijn vader gebruikten thee en aten er wat bij. Varvara liet zeker kunnen zeggen, dat na den 22en de thermometer niet belangrijk onder 10 gr. dalen zal. De oude bekende «Enkhuizer Alma nakrr ofschoon niet als autoriteit op weerkundig gebied te beschouwen zooals't spreek woord» Almenak leugen zak* reeds aanduidt bevat, dit wijze wooid (une fois n'est pas couturne) «Als de dagen beginnen te lengen «Begint de kou te strengen«. Als »pendant« van dit rijmpje zouden wij vrij juist kunnen zeggen. «Als de dagen beginnen te korten, dan begint 't warnier te worden«. Ofschoon, zooals bekent is, de 2 Juni de langste dag is van 't astro nomische jaar, moeten wij evenwel constateeren dat de gemiddeld warmste dag 26 of 28 Juli valt. Een tijdruimte van ruim een maand scheidt dus deze beide datums. Evenzoo merken wij op dat, terwijl de kortste dag op 22 Dec. (van 't astronomische jaar) valt. de gemiddeld koudste dag, zooals gezien 15Januar is. Iliertusschen ligt dus een kleine maand. Wat wij ten opzichte der jaarge tijden zagen is eveneens toepasselijk op de dagen De gemiddelde dagtem peratuur is het langst, wanneer in den vroegen ochtend de zon reeds even boven den horizon is en die temperatuur het hoogst is om 2 uur des namiddags. Nu rijst natuurlijk de vraag hoe de bovengenoemde verschijnselen hun ontstaan vinden. In 't kort zou men kunnen zeggen door de »traagheid« der atmospheer in verband met de nabijheid en den invloed van 't water, in ons land, van de zee. Terwijl in Zeeland gemiddeld de 20e Jan. de koudste dag is, valt deze in de provincie Limburg en in den Achterhoek, waar de invloed der zee zich minder steik doet gevoelen, op den lOen Januari. Hier merkt men dus op, dat zelfs in ons kleine land 't verschil tusschen land- en zeekli maat zeer goed waarneembaar is. Wij zien dus dat de meteorologische jaargetijden later komen dan de astro- nomische. Men make nog verschil tusschen de werkelijk astronomische jaargetijden en burgerlijk astrononn sche jaargetijden. De werkelijke astro nomische winter b.v. is te beschouwen als de verzameling der 90 kortste op eenvolgende dagen van 't jaar. Het hartje van den weikelijk astronomi- schen winter valt dus op 22 Dec., den kortsten dag. terwijl men volgens den «burgerlijken* kalender in Februari in t midden van den winter zit. Zooals boven reeds aangeduid, ver staat men daarentegen onder «meteo- rologischen winter* de drie koudste opeenvolgende maanden van het jaar. Nu komen wij nog eens terug op de orakeluitspraak van den «Enkhui zer*; wij kunnen dus de volgende hoopvolle diagnose opstellen voor de eerstvolgende weken. De zon komt steeds booger. Het wordt vroeger licht en later donker. Zeer waarschijnlijk zal de temperatuur nog aaien. Gelijk de temperatuur eveneens in den och tend lager wordt, wanneer de zon, de heraut van den nieuwen dag en van de nieuwe warmte den themo- meter krachtig doet dalen. Postduif tegen tuberkelbacil, Door de heeren J. W. Spaander man, W. C. Kooper en C. Hellingman, is bij den secretaris van den Noord- Hollandschen Postduivenbond hel kas- keiwaren. Zij gingen verdrietig weg,I hare nieuwe roebels rammelen en vroeg beladen met pakken kaarsen en blik jes sardines, die ze niet gebruiken terwijl naar kennissen uit Onkléevo, die nu in de stad woonden. «Niets bijzonders, goddank zij maken het goed,« zeide Annissiem, «alleen bij Iwan Jegorof is er iets in de familie voorgevallen. Zijne oude Sophia Nikiphorofna is aan de tering gestor ven men heeft bij een pasteibakker voor twee en een halve roebel per hoofd het maal besteld, voor de rust van hare ziel. Er was wijn ook. Er waren ook moezjieken bijmen had voor hen ook twee en een halven roebel betaald, maar zij hebben niets gebruikt. Wat voor verstand heeft een moezjiek ook van sausen?" «Twee-en-een halven roebel!» zei de oude man hoofdschuddend. «Waarom niet? Het is daar ginds geen dorp. Men gaat daar eene restau ratie binnen, men vraagt het een en ander, er komen meer menschen, men drinkt en men kijkt rond; het is weldra morgen en men betaalt per hoofd, drie of vier roebels. En als men met Samarodov uit is,die houdt er van, om ten slotte koffie met cognac te gebruiken, en de cognac kost zes griveniks per glaasje; alsje blieft hoor!» «Wat eene opsnijderij,» zei de oude man, met bewondering, «hij zit maar wat te liegen.» saldo (f 58.77) gedeponeerd van den onlangs opgeheven Nationalen llenge- laarsbond. Met dit bed rag is de opbrengst van de dezen zomer gehouden weldadigheids- vlucht gestegen tot f 1480, met welke som de Amsterdamsche Vereeniging tol bestrijding der Tuberculose weder een llmke schrede nader gebracht kan worden tot het scboone doelde oprichting van eensenatoriuminbosch- tijke streek voor aan tuberculose lijdende kinderen. Deleden van den Noord Hollandschen Postduivenbond brachten, gebolpen door hun vrienden in drie weldadig- heidsvluchten ongeveer f5000 bijeen. Spreeuwen. Nu sinds eenige dagen een paar berichten uit Groningen en Overijsel melding maakten van het voorkomen van spreeuwen aldaar, kan ook vermeld worden dat te Uitgeest (Noord-Hol land) meer dan een ma^id lang gere geld alle dagen omstreeks 4 uur van verschillende kanten vluchten van hon derden en duizenden spreeuwen samen komen, Deze vereenigen zich dan tot één groote schaar van vele tienduizen den, die bij de aldaar gelegen eenden kooi tot aan de schemering de bekende interessante vliegoefeningen houden. Dan dalen ze neer in het houtgewas en doen een luidruchtig gekwinkeleer hooren, waarmee ze eerst eindigen bij het invallen der duisternis. Des mor gens verspreiden zij zich weer naar alle zijden. Ook ziet men daar nog dagelijks vluchten van honderden kieviten. Wel een bewijs, dat kievit en spreeuw zwerf vogels blijven, als de omstandigheden ze niet tot trekvogels maken. 32 December. Wij lezen in de Avp «De post, hoe accuraat ze gewoon lijk wei kt maakt ook wel eens een slippertje. Dan is ze vroolijk. En 'n vroolijk mensch doet dan wel eens dingen, zóó grappig als men niet van hem zou hebben verwacht. Wie zou nu van onze stemmige, altijd netjes in de plooien zijnde post hebben kunnen vermoeden, dat ze het oudejaar zoo duchtig zou vieren, dat ze 'n klein beetje al te vroolijk is geworden Want hoe kan anders een brief uit Zwolle, welke men ons heden toonde, het datumstempel «32/12 '10» dragen Of 't daar een vroolijke boei is geweest Wilde ganzen. In Friesland zijn thans veel moer wilde ganzen dan andere jaren in dezen tijd, een gevolg van den hoogen wa terstand en van het zachte weder, waardoor de wateren niet met ijs zijn bedekt. Voor Duitschland is naar zware gan zen veel vraag. In enkele graafschappen van Enge land is veel sneeuw gevallen, vooral in WestNorfolk en in Lincolnshire. Het waait daarbij hevig en er heerscht felle koude. Sandringham, waar de Koning thans met zijn familie vertoeft, ligt geheel onder de sneeuw. Denk om uw gezondheid! Vooral bij kil, vochtig weer. Houd uw voeten toog en warm! Zorg daarom voor een paar dikke kousen en stevige schoenen, die geen vocht doorlaten. «Tegenwoordig ben ik altijd met Samarodof. Samarodof is het, die u mijne brieven schrijft. Hij schrijft prachtig. En als ik u vertelde, moeder,» vervolgde Anissiem vroolijk zich tot Varvara wendend, «wat voor een man die Samarodof is, dan zoudt ge mij niet gelooven. We noemen hem allen Monktar, want hij is zoo iets van een Armenier, heelemaal zwart. Ik ken hem door en door; ik ben volkomen op de hoogte van zijne zaken, moeder en dat weet hij ook; hij volgt me dan ook altijd, hij laat me geen stap alleen en het water zou ons zelfs niet kunnen scheiden*), ofschoon hij bang voor me is, kan hij toch niet buiten mij. Waar ik ga volgt hij mij. Ik heb een vasten en zekeren blik moeder. Ik ga bijvoorbeeld naar de kleeren- markt, daar zie ik een moezjiek een hemd verkoopen; «wacht even, moe zjiek, dat hemd is gestolen». En dat is waar ook, het is een feit, het hemd is een gestolen hemd." «Waar zie-je dat aan?» «Nergens aan. Ik heb daar eenmaal een oog voor.» Russische spreekwoordelijke uitdrukking. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2