NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad r de Provincie Utrecht. No. 2. Zaterdag 7 Januari 1911. Veertigste jaargang. VOO VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG INGEZONDEN. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. IN HET LAAGLAND. ike rsfoortsche Courant ABONNEUENTS Per 3 maanden met Zonda: Franco per post door het gek Afzonderlijke Numm Ingezonden stukken in te zenden uiterl P R IJ S ;sblad 1.15; iele Rijk 1.25. rs 3 Cent. ijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestrnat 77. Telephoonn». 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Een hulde aan Carnegie. Wij ontvingen van enkele «vrienden van den vrede" de opdracht, door een onzer beste portretschilders het portret te doen schilderen van den heer A. Carnegie, den stichter van het Vredes paleis te 's-Gravenhage, die onlangs weer een gift van tien millioen dollar schonk ter bevordering van de vredes- idee. De bedoeling van de «vrienden van den vrede« is, het portret van den heer Carnegie aan te bieden ter plaatsing in het Vredespaleis, als een gepaste en welverdiende buide. Ofschoon met deze opdracht ver eerd, en met de hulde volkomen in stemmende, hebben wij de vrijheid genomen den «vrienden van den vrede« de opmeiking te maken, dat het voor den heer Carnegie aangenamer en de te brengen hulde welsprekender zoude zijn, wanneer die uitging van het ge- heele Nederlandsche volk van het land dus, dat met de stichting van het Vredespaleis door den heer Carnegie werd onderscheiden. Onze opmerking mocht hunne vol komen instemming vinden, en ons werd overgelaten het denkbeeld te verwezenlijken. Wij kwijten ons van die aangename opdracht met een beroep te doen op alle «vrienden van den vrede» in ons land, door hen uit te noodigen, voor dit schoone doel een bijdrage te zen den, ieder naar zijn vermogen. Het moet voor den heer Carnegie slreelen- der zijn als wij ons tot hem wenden om voor een nader aan te wijzen schilder te poseeren, wanneer wij namens duizenden Nederlanders spre ken, dan namens enkele. Wij twijfelen riiet, of de heer Car negie, die een bekend vereerder van de Nederlandsche schilderkunst is, zal bij groote deelname van het Nederland sche volk wel aan bet verzoek willen voldoen, Wij noodigen daarom ieder, die iets oor het denkbeeld voelt, een bijdrage nder het motto «Hulde aan Carnegie« zenden aan De Directie van en Larenschen Kunsthandel, eerengracht 495 te Amster- am. Ons wil het toeschijnen, dat djuizenden kleine bijdragen voor den eer Carnegie aangenamer zal zijn an honderden groote. In overleg met een Commissie uit e deelnemers zal een schilder wor- en aangewezen, aan wien de opdracht al worden gegeven. Men voege bij zijn gift een opgave an naam en adres, voor een even- ueel te maken Album, dat den heer arnegie zal worden aangeboden. De Directie van den LARENSCHEN KUNSTHANDEL. Vegel voederimg. Nu de najaarstrek van de kleine '.angvogels voorbij is en er weer tal- ooze achterblijvers zijn, welke bij het nvallen van vorst óf verhongeren óf gevangen worden, is het de tijd om an de wintervoeding der vogels en ian het broedse], hetwelk in het voor- jiar daardoor verwacht wordt, te ïpreken. Het bestuur van de afdeeling «Gooi (ii Eemland« der Ned. Vereenigirig 'ot bescherming van dieren hoopt dit e bereiken met de brochure, welke iet 't genoegen heeft onder Uwe aan lacht te brengen en voegt er den vensch bij, dat velen zich het onder werp zullen aantrekken en daarmede ;en algemeen belang, dat der vogel- lescherming zullen helpen bevorderen. De vogels kunnen ons de winter- lagen opvroolijken hetgeen de bloe nen zijn voor den tuin en het land- ichap in den zomer, dat zijn de vogels n den winter, maar zijn ze zelfs niet neer? De brochure, «de voedering van ogels in den winter en het vogel- oederkooiije» is bij den HeerJhr. J. v. Sandberg, Utr. straat 35 te Amers- oort, secretaris der afdeeling voor- oemd, gratis te bekomen. Daar de vogels, behalve aan voed sel, zeer groote behoefte hebben aan water, zoo is het sterk aan te bevelen, het plaatsen van een schotel met water. Dit bij vriezend weder telkens te vervangen is lastig en daarom ver dient het aanbeveling den schotel op een paar steenen te plaatsen, waar- tusschen een koolbripuet. Het water blijft dan den gandschen dag bruik baar. Teneinde het veelvuldig mis handelen van dieren, hetgeen helaas nog dagelijks voorkomt, zooveel moge lijk tegen te gaan, verzoekt de 2de secretaris der afdeeling «Gooi- en Eemland» van de Nederlandsche Ver- eeniging tot bescherming van dieren, wonende aan de Utrechtsehe straat no. 35 allen die van zoodanige mis handeling getuige zijn of zulks ver nemen, beleefd doch dringend, hem mondeling of schriftelijk daarvan kennis te willen geven, teneinde daartegen zijne maatregelen te kunnen nemen. Agenda voordeopenbare vergadering van den Raad der gemeente Amers foort op Dinsdag 10 Januari 1911, des namiddags te half twee ure. 1. Benoeming van een directeur van de Burgeravondschool. 2. Benoeming van een leeraar in de Hebreeuwsche taal en letterkunde. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot benoeming van eene com missie inzake de on bewoon baarverk la- ring van de perceeien Bloemendalsche straat rio 35 en Koppelpoort no 7. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het verslag inzake Kindervoediug en Kin- derk leeding. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het veranderen van de nam9n van eenige straten. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het aanstellen van een concierge aan de openbare lagere school Ie soort voor jongens. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een adres van A. van der Pol betreffende afslui ting van de brug nabij kleine Luiaard over de Heiligenbergerbeek. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verzwaring en uitbreiding van het buizennet van de gasfabriek en tot levering van gas ten dienste van perceeien aan den Leusderweg' 9. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de veror deningen, als bedoeld in art. 114bis der Gemeentewet. 10. Rapport van de commissie inzake reglementswijziging v. hetBurgerwees- huis. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der sociëteit Vereeniging", waarbij gebouwen en en grond te koop worden aangeboden. 12. Vaststelling van een 5e suppletoir kohier der inkomstenbelasting dienst 1910. 13. Vaststelling van een 2e suppletoir kohier der straatbelasting dienst 1910. '14. Behandeling van reclames inzake de straatbelasting, dienst 1910. Scheepvaart-kanaal door de Geldersche Vallei. Onder voorzitterschap van den Burgemeester van Amersfoort, ver gaderde 30 Dec. 1.1. ten stadhuize aldaar, het comité voor de verkrijging van een scheepvaartkanaal door de Geldersche Vallei. Uit de gedane mededeelingen bleek dat in het afgeioopen jaar van ver schillende zijden blijken van instem ming werden ontvangen. De ontworpen statuten voor de op te richten, «Kanaal-VereenigmgDe Geldersche Vallei," werden nader be sproken en onveranderd goedgekeurd. In het a.s. voorjaar hoopt men te kunnen overgaan tot de definitieve oprichting dezer vereeniging, nadat in verschillende gemeenten der be trokken streek, vergaderingen van belanghebbenden zullen zijn gehouden, waarin dooreen deskundige het onder werp zal worden ingeleid Aan de Regeering zal inmiddels worden verzocht den uitslag te mogen vernemen van het ondei zoek, dat door haar omtrent de zaak werd ingesteld, naar aanleiding van het indertijd door het comité aan H. M. de Koningin gerichte adres. In berinnering wordt gebracht dat het comité bestaat uit de heeren Jbr. J. W. A. Barchmau Wuytiers, te Amersfooi t, voorzitterMr. 11. Smeenge ie Amsterdam Jhr. G. J. A. Schimmel- penninck te Rbenen Mr. 11. F. Hesse- link van Suchteien te Wageningen H. A. van de Westeringh te Veenen- daalMr. A. Royaards van Scherpen- zeel te Scherpenzeel; Mr. A. C. van Daalen te Bennekom; J. J. van Capelle te Weespercarspel; G. S. Vlieger te AmsterdamJ G. Sandbrink te Veenen- daal; H. H. Prakke te Veendaal, secre taris. Bij de publieke aanbesteding van het verbouwen van hotel Restau rant Birkhoven en het verbouwen van de boschwachterswoning werd ingeschreven door: C J. Kuntz, f27.600 en fl580;J. v. Keulen (23 250 en f1400; J. C. v. Eijbergen f23 000 en f1800; N. Wolfswinkel f22.000 en f1050; H. Keijzer, f21.430 en f 1300; H. Lensing en H. v. d. Vijzel, f21.3000 en f 1250; G. en C. Ruitenberg, 121 8000 en f1310; W. van Genderingen, 1 21.250 en f1084; Mostertman en v. Nes, f21.000 en f1350; E. v. d Marsven en J. v. d. Brink, Bloemendaal, f 20.408 en f 1562; J. Stalenhoef, Soest, f 19.560 en f1620; J. Boshuizen, f19.655 en f 1333; A. Driehuis, Soest, 18.965 en en f1432. Waar geen plaats is genoemd, wonen de inschrijvers te Amersfoort. De gunning, die in massa geschiedt, is aangehouden. Het werk moet 14 Mei worden op geleverd. 3) Tl,- weet niet eens wat voor een hemd daar ligt, maar alleen, dat iets mij daarheen trekt. Bij ons, bij de politie zeggen ze al: «Kom, Anissiem ga watersnippen schieten.» Dat wil zeggen, iets wat gestolen is opsporen. Iedereen kan stelen, maar hoe het te verbergen De wereld is groot en toch is er geen plaats om gestolen goed te verbergen i «Bij ons in het dorp, bij de Gounterefs». zeide Varvara zuchtende «hebben ze de vorige week een schaap en twee lammetjes gestolen en niemand heeft ze opgespoord. Tra, la, la, la, la.» »Wat geeft dat. Men kan ze terug vinden. Dat gaat gemakkelijk genoeg, dat kan men wel.» De trouwdag brak aanhet was een frissche, heldere, vroolijke Aprildag. Van 's morgens vroeg af, kwam men in rij tuigen van alle kanten derwaarts. De hellen der troikas en der tweespan nen rinkelden; zij hadden gekleurde lintjes aan de manen en pluimen op en kop. Door al deze drukte verstoord, chreeuwden de roeken in de wilge- oomen en de spreeuwen zongen uit die macht en zonder ophouden, alsof :e blij waren, dat er bruiloft was bij ie Tsijboukines. De tafels in het huis waren al bela- len met groote visschen, met hammen, net gebraden vogels, met inmaakbus- en, met verschillende dingen in 't out en in 't zuur en met eenige nenigte flesschen brandewijn en wijn; nen rook een lucht van rookworst en edorven kreeft. De oude man liep angs de tafels en stampte op den ■jrond, terwijl hij de messen tegen Ikander aanzette. Men riep voortdu- ïrid Vavara om haar iets te vragen i zij liep hijgend, buiten adem, in e keuken rond, waar van den vroegen lorgen af de kok van Kostioukof en e keukenmeid van den jonge Khrie- aienes al aan 't werk waren. Akssinia lep, al reeds gekapt, in haar corset, onder japon, met nieuwe, krakende xarzen aan, als een wervelwind, over .e plaats; men zag alleen bare bloote nieën*) en haar hals. Men hoorde De vrouwen uit het volk dragen heele korte ousen. geraas, scheldwoorden en vloeken. De j voorbijgangers hieven staan voor de groote open deuren en men bespeurde aan alles, dat hier iets buitengewoons zoude plaats grijpen. «Men is de bruid gaan halen,» werd er gezegd. Het geluid der hellen aan gene zijde van het dorp deed zich hooren en stierf weer weg Tegen drie uur kwamen de menschen weer aange- loopen, de bellen weerklonken ander maal de bruid was op komst. De kerk was stampvolde groote kroon was aangestoken. De zangers zongen van het bladaldus had de oude Tsijboukine het gewild. De luister van al dat licht verblindde Lipa. Het was haar alsof de zangera met hunne zware stemmen haar met hamers op het hoofd sloegen. Het corset, dat zij voor 't eerst van haar leven aanhad, en hare nieuwe schoenen hinderden haar. Het was in haar gevoel juist, alsof zij bijkwam na eene flauwte; ze zag alles maar begreep niets. Anissiem met een zwarte j as en een rood bandje, bij wijze van das, om den hals, was in gedachten verzonken en keek strak op éen punt. Wanneer de zangers heel hard schreeuwden, maakte hij het teeken des kruises. Zijn gemoed was aangedaan, hij had wel willen schreien. Hij kende deze kerk van zijne prille jeugd al. Zijn over ledene moeder bracht hem vroeger daarheen voor de communie; later zong hij mede in het kinderkooraan ieder hoekje, aan ieder beeld, waren voor hem zooveel herinneringen ver bonden En nu werd zijn huwelijk hier ingezegend. Men moet trouwen voor den goeden gang van zaken, maar hij dacht er in 't geheel niet over na, juist alsof hij het niet be greep, of dat hij het geheel vergeten was. De tranen beletten hem, om naar de beelden te kijken, het woog hem als lood op het hart. Hij bad en smeekte God, dat de onvermijde lijke rampen, die vroeg of laat boven zijn hoofd moesten losbarsten, hem mochten bespaard worden; of anders langs hem heen mochten trekken, zoo als onweerswolken, in tijden van droogte soms over een dorp heendrijven, zon der een enkelen regendroppel te ont lasten. Zijn verleden was al zulk eene op eenstapeling van zonden, van onuit- wischbare, onherstelbare zonden, dat het zelfs ongerijmd scheen om er ver I geving voor te vragen. En toch vroeg hij er vergeving voor en begon zelfs opeens te snikken. Maar niemand lette er op, men dacht alleeD, dat hij wat veel gedronken had. Men hoorde een angstige kinder stem. «Moedertje neem me mee hiervan daan." «Stilte daar," riep de priester. Bij het verlaten der kerk, liep de menigte op een drafje achter den stoet aan. Bij den winkel stonden menschen geschaard, bij de deuren, op de plaats, onder de ramenvrouwen waren ge komen om de jonggehuwden toe te juichen. Zoodra zij den drempel van het huis overschreden, begonnen de zangers, die alreeds met hunnen mu ziekbladen gewapen, in de vestibule geschaard waren, uit al hun macht, te zingen. Een muziekkorps, d» men uit de stad had laten komen, begon te spelen. Men had Donsche champagne iu hooge glazen geschonken en de tim mermansknecht Elizarof, een groote magere man met zulke zware wenk brauwen, dat men op zijn best zijne oogen kon zien, wendde zich tot de jonggehuwden en sprak hen aldus toe

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1