Ir PREDIKBEURTEN. BINNENLAND. Voor Huis en Hof. De voordracht vat) Reverent J. Irwin Brown over a Dutchman's Diffi culties etc. is nu vastgesteld op 20 Januari a.s. in de concertzaal der sociëteit «Vereenigingï. Vrouwenkiesrecht. Donderdag avond hield de afdeeling van den Bond voor Vrouwenkiesrecht een propaganda-avond in de Arend, die zeer goed bezocht was. Mevr. Feis opende de bijeenkomst en gaf bet woord aan Mej. M. Steverding, die begon met de rede van Mevr. Chapman voor te lezen. Zij liet de gebeurtenissen der laatste jaren de revue passeeren, tevens doende gevoelen dat eenmaal vrouwenkiesrecht zal moeten worden gegeven. De internationale beweging heeft ongetwijfeld een weg gebaand voor vrouwenkiesrecht. Ze omvatte in 1904 8 natiën en in '09 reeds 18. Tot zelfs in Rusland werden teekenen van vooruitgang waargenomen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd geen gebruik gemaakt. Wel werd het verschil tusschen Bond en Vereeniging nog eens uiteenge zet. De liederen door Mej. S. gezongen verwierven veel bijval, zoo ook de vioolsolo's en «Het spreekuur van den dokter". Mevr. Feis dankte allen, die voor het welslagen van den avond zooveel hadden bijgedragen. Gisteravond sprak de heer W. L. van Vlaardingen in »Amicitia« over het onderwerp«Réïnkarnatie* voor ruim 40 meuschen. Vóór hij tot zijn eigenlijke rede overging deelde hij mede, dat de bedoeling is een serie lezingen te geven in de verschillende plaatsen van ons land en achtereen volgens te behandelen 1. Theosofie. 2. Réïnkarnatie. 3. De wet van oorzaak en gevolg en 4. De geestelijke ontwikkeling van den mensch. Door omstandigheden heeftdeeerste bespreking niet plaats gehad, waarom het tweede onderwerp nu behandeld wordt. Na eenige algemeene beschouwingen zeide de spreker, dat het woord in verband staat met theosofie, wat beteekent goddelijke wijsheid en de theosofisten streven om deze wijsheid ie verkrijgen. De theosofie vindt haar gronden en beginselen in de wijsbegeerte en is een wetenschap. We kunnen begrijpen dat bestudeermg van de geschiedenis aan belangiijkheid zal winnen, wanneer de geschiedenis der menschheid op den voorgrond treedt. De cultuurge schiedenis heeft de oorlogsverhalen vervangen, terwijl in den laatsten tijd meer de bestudeering van bet inner lijke van de menschheid plaats heeft. De geestelijke motieven worden ge zocht en gevondeu door hem, die de theosofie verstaat. De geschiedenis der menschheid is maar een heel klein deel van bet geheel, is maar een «spel der Goden,* een schakel. De mensch is een pelgrim, die uitgaat van het vaderhuis om naar het vader huis weer te keeren. De vragen van waar en waarheen hebben zich altijd opgedrongen. De ten hemelschreiende ellende, de ongelijkheid, bet gebrek aan gezag en aan ontzag, de onrecht vaardigheid, die niet goed te praten is niet verwijzen naar God, dit alles is te verklaren door theosophie, die de vraag waarom?'beantwoordt. De chaos wordt dan omgezet tot cosmos. Daarna kwam de spreker tot zijn «Anissiem en jij, mijn kind bemint elkander; leeft volgens de geboden des Heeren, kinderen, en de Koningin der hemelen zal u niet verlaten." Hij leunde op den schouder van Tsijboukine en barstte in snikken uit. «Laat ons weenen, Grigoriej Petrof, weenen van vreugde" zeide hij met eene stem die hij beproefde zacht te maken. En dadelijk daarna begon hij te lachen, en vervolgde met eene volle, heldere stem: «O, o, ol... Het is ook eene mooie schoondochter. Alles aan haar is op zijn plaats, alles is mooi glad. niets knarst, de heele mechaniek is in orde en goed vastgeschroefd." Hij was geboren in het Jegoriefskof, maar sedert zijne jeugd werkte hij in de fabrieken van Onkléevo en om streken en hij was er komen wonen. Zooals hij nu was, oud, lang en mager, kende men hem sedert jaren en men noemde hem: /'De Kruk." Al sedert meer dan veertig jaar misschien hield hij zich alleen bezig met reparaties en beschouwde hij daardoor misschien ieder mensch en iedere zaak alleen het oogpunt van stevigheid was ■•en reparatie aan noodig? Voordat ian tafel ging zitten, probeerde ;enige stoelen om te zien, of ze onderwerp en zeide dat er verschil lende manieren waren om réïnkar natie te behandelen. Het bestaat uit drie woorden re weer karnatie vleesch en beteekent weer in 't vleesch of de stof deelen. Réïnkarnatie staat in verband met evolutie, wet van oorzahk en gevolg. Verschillende knappe menschen gelocven er aan en nemen R. aan als hypothese, gelijk de natuurkundigen de ether om het licht te verklaren. Stuit ge in uw leven op gebeurtenissen, die ge kunt verklaren zonder deze hypothese doe het, doch gaat het niet gebruik dan de hypothese eens en ge zult veel kunnen ophelderen, dat tot nog toe duister was. Misschien wordt dan de overtuiging in u gewekt, dat ge zult zeggennooit was er een tijd, dat ik niet was en nooit komt er een tijd, dat ik niet zijn zal. Het onderwerp laat zich in drieëu splitsen de Evolutie, het ijlere of hoogere gebied en de mensch, welke achtereenvolgens besproken werden. De behandeling er van hoort evenwel meer in een vakblad thuis. In de ge- heele natuur zien we opkomst, bloei en ondergang, zoo ook in elke be schaving. Na den ondergang weereen nieuw leven. Zoo ook met den menscb. Zijn lente, enz. keert ook telkens terug. Na zijn stollelijken dood brengt hij zijn oogst thuis. Is die volmaaktheid in één ieveri te bereiken? Neen. 't Is een lang en moeilijk pad, dat den mensch tot volmaking voert. Van de gelegenheid tot debat werd door dr. Toxopeus gebruik gemaakt, die zeide, wanneer de hypothese waar is, moet er ook ontwikkeling, vooruit gang zijn. Doch juist dit zag hij niet. De menschheid in haar geheel was nog niet veel beter dan ten tijde van Jezus. De ontwikkeling betrof meer den buitenkant dan het innerlijke van den mensch. Door spreker werd hij beantwoord, doch deze gaf toe, dat hij hein niet zoo spoedig zou kunnen overtuigen. Hierna werd de vergadering te ongeveer 9 uur gesloten. Percy Grainger. Percy Grainger heeft zich Woens dagavond als de grootste pianist van dezen tijd doen kennen aan een vrij talrijk publiek, dat in de diepste be wondering luisterde naar het spel van dezen eenigen, ongeëvenaarden kunstenaar. Reeds van den aanvang af bracht hij allen onder de bekoring van zijn wonderheerlijk spel. Het applaus was dan ook den heelen avond door na elk nummer zoo luid en zoo langdurig, als zelden in Amicitia gehoord is. De nog jonge man wordt terecht een kunstenaar van den eer sten rang genoemd en de hulde was ten volle verdiend. De Zangvereeniging der plaatselijke afdeeling van «Toonkunst'' zal, blijkens de in dit blad voorkomende advertentie, voor bare tweede uitvoering in studie nemen «Die Schöpfung", van Jos Huydn. Gaarne voldoen wij aan een verzoek door het afdeelingsbcstuur tot ons gei icht om goede zangers en zange ressen nogmaals op te wekken, zich aan te sluiten bij de Zangvereeniging, ten einde van dit heerlijke werk van den ouden meester een zoo volkomen mogelijke uitvoering te kuunen geven. Ook nu is de medewerking van het Arnhemsch Orkest verzekerd. De alge meene repetitie is bepaald op den lsten en de uitvoering op den 2en Mei e.k. stevig waren. Hij raakte zelfs de forel met den vinger aan. Na den schuimen den wijn, namen allen plaats aan de tafel, de gasten praatten en schoven met hunnn stoelen. In de vestibule zongen de zangers en speelde de muziek; de vrouwen zongen te gelijker tijd op de plaats allen hetzelfde lied, om den jonggehuwden eer te bewijzen. Het was eene vervaarlijk woeste door- eenmenging van tonen, om iemand het hoofd te doen verliezen. De Kruk zat te draaien op zijn stoel, stootte zijne buren met den elleboog aan, belette hun te spreken en weende en lachte tegelijker tijd. //Kinderen, kinderen, kinderen mompelde hij gejaagd. "Akkssioesja lieve, Yawaroesja, we zullen allen te zamen in vrede en een dracht leven, mijn allerliefste bijltjes..." Hij was gewoonlijk zeer matig, en nu hij één glas wijn gedronken had, was hij beneveld. Deze gemeene brande wijn, gefabriceerd van de hemel weet wat, verstomde allen die er van dron ken, alsof ze een pak slaag hadden gehad. Hunne tongen sloegen dubbel. Het feest werd bijgewoond door de geestelijken, de meesterknechts met hunne vrouwen, de kleine handelaars B. en W. wenschon den Vlas- akkerweg voortaai; te noemen «Berken- weg" en den weg die loopt van de Stationstraat naar den Utrechtschen weg (bij Nederberg), te noemen «Vlas- akkeiweg", (thans gedeeltelijk Oude Vlasakkerweg en gedeeltelijk Korte Bergstraat). De Korte Bergstraat zal dan beginnen bij het huis, behoorende tot de afgebrande zeepfabriek en eindigen bij den Soesterweg. B. en W. stellen den gemeente raad voor; «I ben te machtigen tot een ver zwaring en uitbreiding van het buizen net overeenkomstig het rapport van den Directeur van de Gasfabi iek, met dien verstande, dat de uitbreiding van het buizennet in den Leusderweg slechts zal plaats hebben, indien de firma Jacobs Engels bereid is hier voor een bedrag van f531,25 aan de gemeente te betalen; II. hen te machtigen, perceelen, be hoorende tot de gemeente Leusden, liggende aan den Leusdenschen weg, aan te sluiten aan het buizennet van de gasfabriek en in die perceelen gas te leveren onderde volgende voorwaarden; a. de prijs van het gas wordt één cent per kub. Meter hooger gesteld, dan waarvoor het in de gemeente Amersfoort wordt geleverd b. in de aan te sluiten perceelen zal nimmer muntgas worden geleverd c. met afwijking van het bepaalde in art. 3 der «Verordening, regelende de voorwaarden, waarop in de ge meente Amersfoort gas uit de ge meente-gasfabriek wordt verstiekl" zullen de kosten van aansluiting der perceelen vanaf de hoofdbuis door belanghebbenden worden gedragen. d. de onder c bedoelde buizen wurden gelegd door de gasfabriek alhier; e. de bepalingen onder c in de ge noemde verordening zijn, voor zoover hiervan niet uitdrukkelijk is afgeweken ook van toepassing op deze levering van gas buiten de gemeente." Evnng. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeils. Bevestiging van Keikeraadsleden. Renioii9traiitsehe kerk. Voorin. lO'/i uur, Ds. IJooykaas. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. W. F. C. van Helsdingen pred. te Cuhaard 'sAv. 5'/j uur, Ds. W. F. C van Helsdingen. Collecte voor Algem. Doeleinden. Gereforui. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. T'-eiink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9uur, de Heer H. J. Vaarties van Doidrecht. 's Av 5 uur, de Heer H. J. Vaarties. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Vooim. 9J/% uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen Geb. Eben Haëzer, Muui huizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Geboorte en sterfte. Aan een statistiek der geboorte en der sterfte naar den leeftijd en de en de kasteleins van de omliggende dorpen. De schout van het kanton en zijn secretaris, die al veertien jaar lang samen dienst deden en die in al die jaren geen enkel papier geteekend, noch een enkel persoon uit hun bureau hadden laten vertrekken, zonder hem bedrogen of te kort gedaan te heb ben, zaten naast elkander beiden even dik, opgeblazen en, naar het scheen geheel gemest van onrechtvaardigheid zoodat zelfs de huid van hun gelaat iets bijzonders had en op die van een schurk geleek. De vrouw van den secretaris, die heel mager was en scheel keek, had al haar kinderen meege bracht. Zij keek, evenals een roofvogel met schuine blikken naar de bprden, nam alles weg wat onder haar be reik kwam, en stopte het in hare zakken voor de kinderen. Lipa zat als versteend, met dezelfde uitdrukking op het gelaat als in de kerk, aan het boveneind der tafel. Sedert het oogenblik, waarop zij kennis hadden gemaakt, had Anissiem nog geen enkel woord met haar gesproken, en het geluid van hare stem nog niet gehoord. Ook nu bleef hij zwijgen en deed niets den drinken. Toen hij dron ken werd, zeide hij tegen zijne tante, oorzaken van den dood in Nederland over November 1910, opgenomen in een bijvoegsel der «StaatscouianU van 6 Jan. No. 5, is het volgende ont leend Aantal inwoners op 1 Nov. 1910 5 921,437, levend geboren 13,089 of 26.89 op de 1000 inwoners per jaar; overleden zonder levenloos aange- gevenen 6808; aantal overledenen zonder levenloos aangegevenen op 1000 inwoners per jaar 13.99. Overledenen op den leeftijd van minder dan een jaar 1446. 14 jaren 343, 513 jaren 204, 1419 jaren 152. 20—29 jaren 330, 30—39 jaren 310, 40—49 jaren 357, 5064 jaren 864, 65—70 jaren 1773, 80 jaren en daarboven 774, onbekend 3. Overleden tengevolge van febris typhoideatyplius abdominales 38; typhus exantlierriaticus febris inter mittens, malaria-cachexie 2; pokken mazelen 168: roodvonk 14: kink hoest 78: diphtheritis 27; croup 3; dysenteria dysenteria epidemica influenza 27Aziatische cholera cholera nostras andere epi demische ziekten 11longtuberculose 535; hersentuberculose 64; andere vormen van tuberculose 66; kanker en andere maligne tumoren 513; meningitis 80. apoplexie, hersenver- weeking3S0; organische bartgebreken 434; acute bronchitis 137chrinische bronchitis 146pneumonia 353ziekte van de maag 98; gastro enteritis bij kinderen beneden 2 jaar 366; hierna darmocclusie 34; levercirrhose 27; nephritis en Brigtsche ziekte 219, ziekten van de geslachtsorganen der vrouw 5; kraamvrouwenkoortst 12; andere ziekten van zwangerschap en kraambed 29; aangeboren zwakte en gebreken 286; ouderdomszwakte 548: geweldadige dood 126; zelfmoord 34; andere ziekten 950, andere ziekten derademhalings werk tuigen 570; onbe kend 505; Neder!. Padvindersorganisatie (Boy-Scouts). De Centrale Commissie (hel hoofd kwartier van de Nederlandsche Pad- vindersorganisatie) heeft zich samen gesteld en bestaat uit de navolgende heeren: A. G. Ellis, oud-Minister van Marine, adjudant i. b d. v^n H. M. de Koningin; gep. luit.-gen. J. de Waal, hoofdcommissaris van het Nederl. Roode Kruis; dr. W P.Ruyscb, hoofdinspecteur der Volksgezondhei jnr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, referendaris aan het Dep. van Koloniën, allen te 's-Gravenhagedr. J. Helder, rector van het Vossigs-Gymnasium P J. P. Metelerkamp, beiden te Am sterdam; H. van Capelle, directeur der H. B. S. en Handelsschool te Enschede W. A. H. G. baron van Ittersum, ingenieur te Apeldoorn; dr. G. W. S. Lmgbeek, te 's-Gravenhage en Gos de Voogt, journalist te Amsterdam. Op verschillende plaatsen in ons land zijn locale comités bezig zich te vormen en men komt handen te kort om den toevloed van knapen, tusschen den 1216 jarigen leeftijd te helpen, die zich aanmeldden, na zich reken schap van het doel der Boy-Scout be weging gegeven te hebben. Landverhuizers. Donderdagavond kwamen teOlden- zaal per extra-trein der H. IJ. S. M. voor rekening der Uranium Steam Ship Co., circa 800 landverhuizers aan op hun terugreis naar Rusland en Oostenrijk. Te Bentheim werd hun echter door de Duitsche autoriteiten die recht tegenover hem zat «Ik heb een vriend, Samarodof ge naamd. Hij is een bijzonder mensch. Hij is eereburger en kan meepraten. Maar toch, tante, kan ik hem door zien en dat weet hij. Vergun mij. op de gezondheid van Samarodof te drinken, tante-lief." Varvara draaide om de tafel heen, de gasten aansporend, uitgeput, met een verwilderd uiterlijk, blijkbaar te vreden dat er zooveel gerechten waren, dat alles zoo rijk was en dat niemand er aanmerking op kon maken. Toen de zon onderging, was de maaltijd nog niet ten einde. Men gaf zich geen rekenschap van wat men at of dronk en men wist niet goed meer wat men zeide. Alleen hoorde men bij tusschen- poozen, als de muziek zweeg, de een of andere vrouw gillen: «Je hebt ons het bloed uitgezogen. Herodes, zal je er niet van bersten?" 's Avonds werd er gedanst en muziek gemaakt. De jonge Kriemines kwamen en brachten hun eigen brandewijn mee en een van hen hielp, als hij een quadrille danste, in elk hand een flesch, terwijl hij een glaasje met den mond belet jperder te reizen, omdat ze óf niet ou er voldoende middelen beschik ken, u If omdat ze met vervoerd werden in dooj iloopende rijtuigen tot over de grens jjvan hun vaderland Onder poli- tiegele-jide werd de trein naar hier terugg ebracbt. De troep, beslaande uit m jannen, vrouwen en kinderen, bivakkeerden dien nacht in den trein en in L de landvei huizersbarak in af wachting van nader orders. Met den laatste n trein vertrokken dien avond naar I lentheim. om met den I.andrat aldaar' over deze zaak te onderhan delen, 1-de directeur van bovengenoemde maatsij Jiappij en de inspecteur van het La)ndverhuizerswezen teRotterdam. Een der laatste thius van de ranglijst. Het i maal of ga met hik band men tel bet it ge den hik. neem dan drie achter eikaarslokjes koud water, languit op den grond liggen i iitgestrekte armen. Druk als de pkomt, duim en pink van iedere stevig tegen elkaar; ook kan even drukken boven het sleu- ndaar ligt de zenuw van het middi iririf De hik is, zooals men weet, niets anders dan het samentrekken van 1 iet middenrif. La at uw kinderen niet de schil van sinaa sappelen opeten, want de kleine, zwar e puntjes aan de oppervlakte zijn schimmelplantjes, welke een vrij hevij e keelaandoening kunnen ver- oorzi ken, zelfs, volgens den Duitschen dokt ir Tschamer, de zoo lastige kinkhoest. Afpelen worden het best bewaard op rjekken, 90 a 95 c.M. lang en 60 c.M. breed. In den kelder worden 6 a 8 rekken op elkaar gestapeld; elk rek van log' lede i zold niet bovt een app beeft 4 pootjes, welke in 4 holten een ander rek passen. De Pomo- he vereeniging levert ze aan de voor f 1.per stuk. Op den r bewaren gaat ook wel: echter op elkaar, doch in één laag, en onder courantenpapier. Bij le hooge temperatuur drogen de len uit en worden rimpelig; bij bloc stelling aan het licht worden zij ^ïelig. Observator. ipgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID", van .ïcrsonen die zich in de Gemeente hebben gevesigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Geraeoten, met vermelding van woonplaats, van den 28 Dec. 1910 tot en met den 3 Jan. 1911. GEVESTIGD. II. ie Rnijter. van Wassenaar naar Havik 6. G. Ruitenbeek, v. Hilversum n. Utrechtsehew. 86. W. iDenekamp, v. Apeldoord n. Utrechtsehew. 83. E. Ioenderdaal, v. Utrecht n. Beestenmarkt. 2. R. Snuiten, v. Stad Hardenberg n. Leusderw. 118. J. Hik van Woudenberg n. Ütrechtschestr. 23. S. 1-aa, van Stoutenburg naar Hof 21. C. Ibodenber, v. Vlaardingen n. Utrechtsehew. 55. W. v. Eist, v. Amsterdam n. Utrechtsehew. 32. A. v. Ooyen, v. Seherpenz. n. Aldegondestr. 7i. C. Iruin, van Den Haag naar Soesterweg. 9. R. Iroencstein, v. Baarn n. Oude Soesterw. 2. A. i. van Bunren, van Zeist naar Bergstraat 2. A. Pechtol, van Woensel naar Koningsstraat S. H. 1. van Beek, van Woensel n. Muurhnizen 70. C. lehenkamp. van Bentheim naar Langestr. 50. M.Ij. Rosthof, van Baarn naar Krommcstr. 32. M. .V. Ultee, van Harderwijk n. Stationsstr 35a. VERTROKKEN. M.ias, van Aldegondestraat S3 n. Bnnsehoten. M. Hooyen, v Aldegondestraat 88 n. Bunschoten GjWindhouwer, van Woestijgerw. 65 n. Utrech. H.W. Wassink, van St. Andriesstraat 22 naar loorn. K.L. Klein, van Hof 2 naar Amsterdam. vEthieldiedereen moest er om lachen. Tsschen de quadrilles door begon mn op eens gehurkt te dansen. De gnene Akssinia deed niets anders dan vrschijnen en weder verdwijnen, zoo- dc zij wind maakte met den sleep vu harr japon. EeD der gasten trapte ei op de Kruk riep uit Past op kinderen, je trapt een plint aldaar gind9." De naïve grijze oogen van Akksinia, bwogen zich zelden en op haar ge- lst speelde onophoudelijk een zachte gmlach; er was iets slangachtigs in d'.e onbewegelijke oogen, in haar k-ine hoofd op den langen hals en in bre ranke taille. In haar groen kleed met gele kant zg ze er uit als een adder in het vorjaar, als zij, in de groene rogge vrscholen, den kop oplicht en zich ttrekt om naar de voorbijgangers te Iken. De Kriemines waren heel eigen ut haar en men kon zien, dat zij al lag in intieme verhouding leefde met cn oudste. De doove begreep er niets n en keek niet naar haar om. Hij it, met de heenen over elkander, «ten te eten, die hij tusschen zijne tnden kraakte met zoo'n geraas, dat ;en zou meenen, dat hij een pistool schoot. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2