Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. BUITENLAND Gemengd Nieuws. legermacht oost- of westwaarts door Limburg. Men moge dit betreuren, er is geen ontkomen aan. Een neutrale staat, zelfs een staat, die zich als België verheugt in een voortdurende neutraliteit is verplicht met alle beschikbare middelen den doortocht van de krijgsmacht der oor logvoerenden op zijn gebied te water en te land te beletten en kan zich daartoe geen te groote opofferingen getroosten. Geen enkel verdrag ontslaat Neder land van dien plicht op de Schelde. Uit het besef vloeit het denkbeeld eener verbetering onzer kustverdedi ging voort. Voor de Prinses. De Koningin heeft dezer dagen, ten gebruike door de Prinses, van het hoofd van het Pakoe Alamsche Huis op Java, Pangerau Soerjadilogo ten geschenke ontvangen een tweewielig kinder bandwagentje, dat den vorm heeft van een vogel en beschilderd is met Javaansche motieven en figuren tn kleur. Het geschenk is als blijk van belangstelling en aanhankelijkheid van den Javaansche vorst aangeboden. Adres J. van Elk. In de vergadering van de Eerste Kamer werd gisteren zonder debat of stemming, een voorstel der commissie voor de verzoekschriften aangenomen om het ingekomen adres van den heer J. van Elk, candidaat-notaris te Dordrecht, waarbij deze verzoekt een onderzoek in te stellen of hij zich heeft schuldig gemaakt aan hetgeen is vermeld in het rapport der psychia ters in het arrest van het Gerechtshof te Arnhem, ter griffie te deponeeren ter inzage voor de leden. De Utrechtsche Maskerade. Wanneer men Yan Lennep's «Roos van Dekama" leest, dan komt bij me- nigen lezer zeker wel eens de gedachte op: ik zou wel eens een kijkje willen nemen in dat schilderachtige, roman tische tijdvak: de Middeleeuwen en vooral in dat deel der Middeleeuwen, waarover Yan Lennep's meesterwerk loopt. De maskerade-commissie van het Utrechtsch Studentencorps heeft het aangedurfd, dat schitterend ridder- tijdvak te doen uitbeelden ter gelegen heid van de viering van het aanstaande lustrum der Utrechtsche Alma Mater. Dank zij hare werkzaamheid, zal men over eenige maanden door de straten van de oude bisschopsstad een schitterende ridderstoet zien trekken men zal dan weer de namen hooren weerklinken, in de geschiedenis van het Sticht, van Holland en Gelre zoo bekend, de namen van den ridderlijken, licht ontvlambaren graaf Willem IY, van den even ridderlijken Jan van Arkel bissschop van Utrecht, van den graaf van Gelre, van den wapenkoning Paypaert, van de Yan Teylingens van Naaldwijk en van Yianen enz., kortom van de bloem van den Hollandschen, Stichtschen, Gelderschen enHenegouw- schen adel uit dien tijd. Op de tentoonstelling der teekenin- gen enz. van de costumes bij de a. s. maskerade te dragen is het aantal fraaie en schilderachtige costuums le gio. Bijzonder mooi zijn de drie gewaden, die de hoofdpersoon, graaf Willem IV van Holland, zal dragenprachtig van teekening en kleur zijn de costu mes van den Graaf van Gelre, van bisschop graaf Jan van Arkel. De stoffen, welke voor de costumes gebe zigd zullen worden, zijn vervaardigd naar oorspronkelijke modellen in de musea aanwezig. Met groote zorg heeft de heer Antoon Molkenboer, die de ontwerpen maakte, zich van zijn taak gekweten. Men heeft getracht tot de kleinste bijzonderheden een getrouwe nabootsing te geven uit den schilder- achtigen riddertijd in het algemeen en van een feit uit de Utrechtsche geschiedenis in het bijzonder. Nieuwste portret van Prinses Juliana. In den «Cadetten-Almanak» van de Koninklijke Militaire Academie en de Cadettenschool die eerstdaags zal verschijnen is opgenomen een nieuw portret van H. K. H. Prinses Juliana Dit portret, dat niet in den handel is, weid door H. M de Koningin zelve vervaardigd naar aanleiding van een verzoek der cadetten om toestemming een portret van H. K. H. in hun alma nak te mogen opnemen. Door den gouverneur der K. M. A., die dit ver zoek van de cadetten aan H. M. de Koningin overbracht, werd hierbij op gemerkt, dat het hem minder eigen aardig vooikwam, een reeds meer dan een half jaar oud en bekend portret op te nemen, waarom de gouverneur tevens vioeg of misschien de beschik king zou kunnen worden verkregen over een portret van jongen datum. H. M. de Koningin deed hierop toe stemmend antwoorden en berichten dat H. M. zelve het portret vervaar digen zou. Het portret stelt H. K. H. voor in bet wit gekleed, staande op een stoel in een kamermilieu. Met dc eerie band houdt de kleine Prinses zich stevig vast aan de stoelleuning, in de andere hand heeft zij een houten paardje. Het vriendelijk gezichtje ziet den toeschou wer recht in het gelaat. Dit portret is wel een der aardigste, tot nu toe van Prinses Juliana verschenen. Zooals dat vaak geschied is na bet overlijden van profeten in oude tijden, gaat er ook thans door Rus land een valscbe Tolstoj. Een oude bedelaar trekt de dorpen rond, met een ander, en geeft zich uit voor Graaf Tolstoj en zijn vriend voor Tsjertkof. Wanneer de boeren dan zegden dat Tolstoj toch dood is, dan antwoordt de pseudo-giaaf dat dit een pi aatje is, door de regeering rondgestrooid. De boeren gelooven dat gaarne, zooveel te eer nog, omdat de man spreli^ d op de bekende portretten van Td,stoj gelijkt. De bedelaar wordt dan gast vrij door de' boeren ontvangen en de aalmoezen stroomen rijkelijkwant de zoogenaamde Tolstoj vraagt geld, daar bij niets meer bezit sirids de verdeeling van zijn goed onder de boeren. Ge woonlijk verlaat hij het dorp in een kar. die men hem geeft om naar de naastbijgelegen plaats te gaan. Er doen allerlei legenden over zijn bovenrnen- schelijke kracht de ronde. In geheel Zuid-Rusland en langs de kusten van de Zwarte Zee woeden hevige sneeuwstormen, waardoor het spoorwegverkeer gestremd is en op verschillende plaatsen zelfs geheel verbroken. Te Nikolajef in tiet gouvernement Cbersnri konden de stoombooten en ijsbreket's niet landen. Het scheep vaartverkeer met Odessa is gestaakt en een trein van Nikolajef naar Cher- son is in de sneeuw blijven steken. Schip niet dyuamiet ontploft. Uit New-Yoik wordt geseind: Een schip, geladen met dynamiet, is Woensdagmiddag, even na twaalf uur, ontploft bij den steiger van <te Jersey Central Railorad Cy. te New Jersey. Het schip, benevens een ander vaartuig en een sleepboot die in de nabijheid lagen, zijri geheel verdwenen. De schatting van bet aantal rqenschen- levens, die bij deze ramp veiloren gingen, loopt tusschen twaalf en vijf en twintig. Honderden zijn gewond door de scherven glas van de gebroken ruilen, niet alleen te New Jersey, maar ook te New York waar de ont ploffing hevigen schrik reroorzaakte. Later bericht. De ontploffing beeft een schade van duizeride dollars veroorzaakt door het springen van een prachtige spiegelruit van een venster in Laag Manhaltan. Aan de gou vernemen tsgebou wen op Ellis Island werd eveneens groote sctiade toe gebracht. Twaalf Poolsche arbeiders waren bezig met tiet overbrengen van het dynamiet uit twee wagens naar de boot, toen de ontploffing plaats vond. Betialve de personen, die bet leven verloren aan boord van de drie ver dwenen schepen, waren op den steiger nog ongeveer honderd menschen aan bet weik, die voor het rrieerendeel gewond werden. De plaatselijke afdeeling der Vereeniging tot opvoeding vari half verweesde- verwaarloosde- of verlaten kinderen in het huisgezin, zal op Donderdag 9 Februari a.s. des avonds ten acht ure in het gebouw »Ons Huis» vergaderen ter behandeling van 1. Jaarverslag. 2. Voorziening in vacature in het Afdeelingsbestuur. 3. Eventuëele voorstellen aan liet Hoofdbestuur. 3 Verslag der com missie belast met het nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester. 5. Vaststellen der begrooting. 6- Benoeming van afge vaardigden en hunne plaatvervangers naar de Algemeene vergadering der Vereeniging. 7. Rondvraag, daarna sluiting. De »Maria-vereeniging« hield Dinsdagavond in het Patroriaatsgebouw aan 't Zand baar jaarvergadering. Uit bet verslag van de secretaresse bleek dat bet ledental van 210 in het vorig jaar, is geklommen tot 214. 4 Kerkelijke- en 2 propagandaver- gaderirigen werden gehouden. Bij de periodieke bestuursverkiezing wei den de dames E. J. BianchiTliies, G. Frans en C. P. Th. Welters her kozen. Door den Eerw. heer Hooglueht werd vervolgens een reeks lichtbeelden vertoond. Het bestuur van de Ambachts school benoemde, behoudens goed keuring van den minister van Birin Zaken, den beer G. A. Groote Haar te Appingedam tot directeur. Ainersfoortsch Mannenkoor. Het Woensdagavond gegeven con cert is uitstekend geslaagd, met alleen wat de zang betreft, maar er was ook een volle zaal. De aanwezigen genoten en luisterden met onverdeelde aandacht. Behou dens enkele kleine fouten liep alles uitstekend van stapel en komt den directeur alle lof toe. Na elk nummer luide toejuichingen, die wel ten volle verdiend waren. Ook bleek de keuze der solisten een goede te zijn. Zoo zong de sopraan, mejuffrouw F. de Ligt, met een helder geluid. Zij heeft een zeer ontwikkelde stem, waardoor bet een genot was baar de liederen te hooren voordragen. De heer Caro, de hier niet onbe kende haryton, zong weer over heerlijk. Ouk de duo's van de twee solisten verwekten een stormachtig applaus Eveneens was de begeleiding van mejuffrouw B. Poppelsdorf zeer te prijzen, waartoe de Kapp's vleugel uit het magazijn van den heer Klein niet weinig bijdroeg. Als bijzonderheid kunnen we nog vermelden, dat een Requiem van den directeur voor de eerste maal werd uitgevoerd en dat de totaalindruk hiervan zeer gunstig was. Met voldoening kan bij en zijn koor op dezen welgeslaagden avond terug zien. De korfbalvereeniging A. V. O G. speelt Zondag tegen D. T. V. II Onder voorzitting van mr. F. D. graaf Schimrnelpenninck vergaderde Donderdagavond in bet Militair Tehuis de afdeeling Amersfoort van de Ned. Militairenbond, welke werd bijgewoond door 16 leden. Na de gebruikelijke opening werd door den secretaris ds. A. M Donnet (iet jaarverslag uitgebracht, waai uit bleek dat ook in het afgeloopen jaar bet bezoek aan bet Tehuis zeer goed geweest is. dat de antikermi-avonden druk bezocht en de verjaardagen der Koninklijke familie met groote op gewektheid waren gevierd. Lof werd gebracht aan de goede zorgen van den heer en mej Zevenbergen. Uit het financieel overzicht van den penningmeester, den lieer A. C. Couvée, bleek dat de ontvangsten bedroegen f 1339.92'/i en de uitgaven f 1274.73, zoodat de kas sloot met een batig saldo van f 65.19'/imaar een rekenmg van f250 moest nog onbetaald blijven. Steun was derhalve dringend noodig. De beide aftredende bestuursleden de heeren F. Wesseling en ds. W J. Meiners werden herkozen, terwijl in de vacaturen ontstaan door het vertrek van jbr. E. VV. von Wrar.gel en overste J. H. vari de Buig, ge kozen werden de heeren T. G. de Bas, ritmeester van de cavalerie en J. van der Werft, officier van gezondheid. Met dankgebed door ds Meiners werd de vergadering gesloten. Lijst van Brieven en Briefkaarten, geadresseerd aari onbekenden, ver zonden van bet Postkantoor Amers foort gedurende de 2e belft der maand Januari 1911. Brieven binnenland. F. v. Barrelo Amersfoort. A. N. J. v. Rossum Amsterdam. Mej. Fock Reelwoitel Suikerfabriek Oudenboscb. Mej. D. F. Six Dijkstra Rotterdam. H. L. Wolf Mej. C. v. Sprengen Velp Brieven buitenland. Fr. Delatin Antwerpen. Briefkaarten binnenland. Zuster Beiininck Amersfoort B. Meijer Amsterdam. L. v. Veen C. Woertman M. Donkervoort Driebergen J. Sneepels L. Koehorne een blanco Briefkaarten buitenland. L. Kruimen Duisburg. Firma Mertens Uccle. 9 Drukwerken. ZONDAG 5 FEBRUARI. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'fj uur Dr. H. A van Rakel, Prof. Evang. LutherschSeminarium te Amsterdam. Reuioiistrantsche kerk. Voonn. 9uur, Ds. Hooykaas. Godsdienstoef. voor jongelieden van 1016 jaar. Vootm. 11 uur. Ds. Hooykaas. Godsdienstoefening voorde gemeente Gereform. kerk (Langegracbt). Voorm. 10 uur. Ds. Dormer. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Dotmer. Collecte voor de Theol. School Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5uur, Ds. Teerink. Beide keeren Maandel. collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, do Heer H. J. Vaarties van Dordrecht. 'sAv. 5 uur, de fleer H. J. Vaarties. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 93/« uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muurhuizen 113 Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/j uur. Godsdienstoefening. Te Voortbuizen (Veluwe) ver voegde zich dezer dagen bij een koop man aldaar een arbeider, in bet bezit van een schijnbaar zeer antieke bel, dte hij zeide in den grond gevonden te hebben. Na een korte onderhan deling, werd de bel, welke bet jaartal 1370 vertoont, voor een spotprijs van f3 door genoemden koopman gekocht, die met dit koopje niet weinig inge nomen was Werkelijk werd nero reeds spoedig f50. ja zelfs f75 voor bel pronkstuk geboden, maar de nieuwe eigenaar stelde zich voor op zijn minst eenige duizenden daarvoor te zullen maken. Het vooruitztcht daarop maakte hem reeds bij voorbaat vrijgevig, en ieder, die hem met zijn aankoop kwam geluk wenscben, kori geb-uiken wat bij wilde; zelfs maakte bij eeri reisje naar verschillende elders wonende familieleden, om bun zijd, geiuk mede te deelen. Maar welk een teleurstelling voor hern toen een neefje tiern een geheel gelijksoortig, ui Amsierdam gpkocht. exemplaar vertoonde, zood.tt hij wel tot de overtuiging moest komen, dat de arbeider hem bad beetgenomen. In vrouwenkleeren. Iri het logement van den heer Scbarwachter, Warmoesstraat 79 te Amsterdam, stapte gistermiddag om streeks vier uur een jonge vrouw al, die blootshoofds per rijtuig gekomen was en voor pen week pension voor uitbetaalde. Het viel den hotelhouder op, dat de vrouw iets zonderlings over zich bad en hij vond bet geraden de politie van het bureau Warmoesstraat te waarschuwen. Een inspecteur ver scheen en kreeg den indruk, met... een veikleeden man le doen te heb ben. De «vrouw» werd meegenomen naar liet politiebureau en het daar ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat men inderdaad met een man, van omstreeks 30 jarigen leeftijd, te doen bad. liet weeldeiig kapsel bleek een piuik te zijn en ook op andere wijze liad de man getracht zich het voorkomen van een vrouw te geven. De aangehoudene gaf op een Duit- scher te zijn, ofschoon zijn tongval eer den Vlaming verried. Rechercheurs brachten den zonder ingen vreemdeling naar bet hoofd bureau, waarheen ook zijn kofiers gebracht werden. Deze bleken vol nieuwe dameskleedingstukken te zijn. Vermoedelijk heeft men bier te doen met een trouwens meer voorkomend geval van voorkeur voor vrouwen kleeren. Kalfsvlcesch voor twee dubbeltjes het pond. Een zakkenmaker te Rotterdam kocht twee kilogram kalfsvleesch voor 80 centen. Hij nam het vleesch mee naar huis om zijn gezin eens te laten smullen. Maar zijn vrouw, die met het oog op deri prijs, het vleesch niet echt vertrouwde, ging errnee naar bet abattoir. Daar werd vastgesteld, dat het geen kali's maar bondenvleescb was. Tegen den veikooper werd, wegens bedrog, proces-verbaal opge maakt. (»7V. R. Ct.nJ Kwartjesvinders. De «kwartjesvinders» zijn Woens dagavond weer eens bezig geweest om het publiek lastig te vallen. In den laatsien trein van Rotterdam naar Amsterdam dieigdeti de «heeren» het publiek met een revolver indien men niet wenschto mede te spelen. Het station Den Haag wprd tele- graphisch hiervan op de hoogte ge steld en toen de trein daar binneri- stoomde, weiden maatregelen geno men om ieder der kwaï ijesvinders in een afzonderlijke coupé te doen plaats nemen, waartegen zij zich zóó hefiig verzetten, dat zij door het stations- personeel met behulp van politie en militairen uil den trein werden ver wijderd en het perron moesten ver laten, waarbij zij gevoelige duwen opliepen. Zij schenen met hun vijven te zijn, doch op drie van hen, die werden verwijderd, werd geen revolver ge vonden. Over de smokkelarij van sigaren van Nijmegen naar Duisburg, enz., waarvoor een Nijmeegscb sigaren handelaar nog steeds te Duisburg ge vangen zit, wordt nader gemeld, dat sinds ruim 3'/i jaar die smokkelarij stelselmatig bedreven werd. Behalve van deri spoorweg, werd ook gebruik gemaakt van een auto, welke van een kogelvrij pantser was voorzien. De ingesmokkelde sigaren werden riiet alleen naar Duisburg, maar naar alle steden aan den Beneden-Rijn ver zonden. Ruim 25.000 Mark belasting moet op die wijze ontdoken zijn. Te Krefeld alleen zijn in de laatste dagen'135 000 sigaren in beslag ge nomen. Landverhuizersverkeer. Gedurende bet jaar 1910 passeerden Oldenzaal met bestemming voor En geland, Noord- en Zuid-Amenka 10 350 landverbuizeis, van wie alleen voor de Holland Amerika lijn ruim 15000 en de oveiigen voor drie andere te Oldenzaal vertegenwoordigde stoom vaartmaatschappijen. Ze waien van de volgende nationaliteit: Russen, Polen, Hongaren, Oostenrijkers. Duit- schers, Zweden, Noren en Denen. Het getal terugkeerende emigranten dat in 1910 Oldenzaal passeerde, be droeg ruim 17000, hoofdzakelijk Russen, Polen, Hongaren en Oosten rijkers. Dit laatste getal is lager dan tri 1909, hetwelk hieraan wordt toe geschreven, dat iri 1909 de loonen in Amerika lager waren dan in 1910. Het Ariglo-Conlinentales Reisebu- reau, tot nog toe ook te Oldenzaal vertegenwoordigd, heeft met 't begin van 1911 die vertegenwoordiging opgeheven. Vliegen. Omtrent de nieuwe vliegmachine, waarmee de beer Heiüiich van der Burg in het vliegkamp te Ede vlieg- pioeven houdt, vernemen we de vol gende bijzonderheden: De machine is de tweede, welke hij gemaakt heeft, volgens eigen plannen en geen emitatie van een buiienlandsch type. De machine, een monoplan, weegt '_97 Kilo, de vleugelbreedte is 10.50 M ilo lengte van bet gebeele toestel 9 M het draagoppervlak 27 vk. M Zij wo'dt voortbewogen door een 40 P.k «Anzania-motor. Het toestel wordt gedragen aan 12 -taaldraden, de bekende Antoirietle«- teroplanes, die zwaarder wegen, heb ben vier staaldiaden. Dikwijls zijn reeds ongelukken gebeurd ten gevolge van het breken dezer draden. Bij bet nieuwe toestel wordt de kans dus minder. De «Van der Burg«-macbine heeft een breed onderstel (sleden) waaraan wielen met een wielbasis van 2.30 M. De vleugels zijn hoog van den grond, opdat bij eventueel scheef neerkomen, deze niet beschadigd worden. De beer Van der Burg oefent zich dagelijks te Ede om zoo spoedig moge lijk zijn brevet te halen. Dan zal hij eenige demonstraties geven en ver moedelijk vervolgens opnieuw zich gaan toeleggen op liet vervaardigen van een grootere aeroplane. Handelsbl. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 27 Januari tot 3 Februari 1911. Geboren: Jacobus, z. van Jacobus Jagtenberg Grietje Driesman. Johan, z. van Petrus Gerardus Leonard us de Zwart en Johanna Kraan. Lovina, d. van Willem Pieter Jacob Lieth en Levina Apolonia Marina Platteeuw. Theo dora Maria, d. van Johannes Theodorus van Kalleveen en Johanna Woerdman. Albertus Martinus, z. van Theodorus Langras en Wijntje.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2