NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Schetsen ml ie rectaal. No. 11. Woensdag 8 Februari 1911. Veertigste j aargang. VERSCHIJNT WIIENSIIAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. FEUILLETON.! Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Kijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat <7. Telephooimo 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'l, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal bereken df Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het Nut. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen houdt hare jaarveigadering op 7 Juni a.s. te Amsteidam in het gebouw der Vrije Gemeente, oiider leiding van den heer D. H. de Vries. Uit de punten van den beschrij vingsbrief stippen wij aan, dal, in afwijking van vroegere jaren worden voorgesteld de volgende posten van uitgaaf: voor het bevorderen van de oprich ting van voor allen toegankelijke volksbanken en boerenleenbanken, een bedrag van f300 (f200 minder dan 't vorig jaar); voor liet verleenen van geldelijken steun aan de schoolfondsen voor schip perskinderen. een bedrag van f1000 (vroeger f750) op de door het hoofd bestuur vast te stellen wijze te ver deden over de onderscheidene fondsen welke dezen steun aanvragen en blijken noodig te hebben; ten einde te bevorderen de facul tatieve vereeniging van departementen der maatschappij in districten, ter behartiging van de belangen der daarin bij onderling overleg samengevoegde departementen, een bedrag van f700 (vioeger f500); voor ondersteuningen van algemee- nen aaid. een bedrag van f500 (vroeger f'200); ten behoeve van de «reizende biblio- theeken.» een bedrag van f 3500 (vroeger f3000); ten behoeve van door departemen ten bijeen te brengen verzamelingen van boeken en tijdschriften, betrekking hebbende op de ondeischeidene am bachten en neringen (vakbibliotheken), alsmede ten behoeve van het ver krijgbaar stellen van afzonderlijke lijkten van deze werken, een bedrag van 1500 (vroeger f1000); ten behoeve van door of onder toezicht van een geneeskundige te leiden cursussen aan moeders en toekomstige moeders in de verpleging van het zeer jonge kind, een bedrag van f300 (vroeger f'200); ten behoeve van de uitgaven ver bonden aan het «centraal buieauvan advies voor eigen studie,« een bedrag van f200 (vroeger f500; ten behoeve van de «reizende keu kens,# een bedrag van f2000 (vroe ger t 1600); ten behoeve van de propaganda voor de maatschappij en baar werk, door woord en geschrift, een bedrag van f 1000 (vroeger f2000). Verder vernielden wij de volgende nieuwe, voor een deel reeds bekende voorstellen van het hoofdbestuur: lo. aan het hoofdbestuur op te dragen, op zijnerzijds vast te stellen voorwaarden, steun te verleenen in de kosten van op- en inrichting van spaarbanken, welke als departemen- lale instellingen worden opgericht door departementen en voor dat doel op de begrooting 1011 -'12 uit te trekken een bedrag van f1000; op voorwaarden, door het hoofd bestuur te bepalen, steun te verstrek ken aan den in te stellen accountants dienst bij de Nutsspaarbanken en voor dat doel op de begrooting voor 1911-' 12 uit te trekken een bedrag van f1000 lo. het hoofdbestuur te machtigen, voor een bedrag van f 10 000 rentende 3'/j per jaar, deel te nemen in bet gi ondkapitaal van het bij een te brengen Centraal Waarborgfonds voor Nuts spaarbanken; 2o. dit bedrag te storten zoodra voor de ovenge f90,000 noodig >oor de oprichting van dit fonds, zal zijn deelgenomen ;3o. het hoofdbestuur overeenkomstig het bepaalde in art. 57 der wet, te machtigen, een zoo danig bedrag, als noodig zal blijken om f 10,000 reëel te veikrijgen, te doen afschiijven van het op bet Groot boek der N. W. S. ingeschreven kapitaal het hoofdbestuur te machtigen, het batige saldo van het Huisduinerfonds, dat op 1 Juli, naar de kuers der effecten op 1 Januari en de rente tot 1 Juli zal bedragen f 6548 88, ie schenken voor de eene hel It aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Maat schappij lot redding van schipbreuke lingen, gevestigd te Rotterdam; ten behoeve van het tweede inter nationale congres voor zedelijke op voeding, in Augustus 1912 te's Giaven- hage te houden, uit de algerrieene kas der maatschappij beschikbaar te stellen een bedrag van f 1000. Voorts de volgende voorstellen van departementen. Breda. De algemeene vergadering beshsse. op welke wijze het door haar tn 1910 toegestane bedrag van f 1200 ter ondersteuning van cursussen tot opleiding van spelleiders in verband met de gedane aanvragen, zal worden toegestaan. 's-Gravemoer. Het hoofdbestuur te machtigen op zijnerzijds vast te stel len voorwaarden, geldelijken steun te verleenen bij de op- en inrichting en de instandhouding van kinderbe- waarplaatsen, aan die departementen welke niet bij machte blijken, goed ingerichte fröbelbewaarscholen tot stand te brengen, hoezeer daaraan ter plaatse behoefte bestaat en waar nochtans hevvaarplaatsen voor kinderen in die behoefte eenigszins zouden kun nen voorzien en voor dat doel in 1911 1912 beschikbaar te stellen een be drag van ten hoogsie f 1000. Op 30 Juni 1910 bedroeg hetkapitaal der Maatschappij f 288,086.59; op 1 Januari 1911 wees het Nieuwen- hnyzenfonds eeu balanssaldo aan van f 73 493,25. Door den Nationalen Vrouwen raad van Nederland is aan de Staats commissie voor Grondwetsherziening het navolgend adres verzonden Geven te kennen de ondergeteeken- deri, vertegenwoordigende den Na tionalen Viouwenraad van Nederland, welke is is samengesteld uit de vol gende Vereenigingen 1. de Algemeene Nederlandsche Vrouwen vereeniging «Arbeid Adelt» 2. den Nederlandschen Bond tot bestrijding der Vivisetie; 3, de Vereeniging voor Vrouwenkies- recht; 4. den Nederlandschen Bond voor Ziekenverpleging; 5. de Vereeni ging ter Behartiging van de Belangen der Vrouw; 6, de Nederlandsche Ver eeniging tot bevordering van de be langen van vei pleegsters en verplegers «Nosokomos»; 7. de Naaml. Vennoot schap «De Veluwe»; 8. de Vrije Vrouwenvereeniging9. de Nationale Vereeniging Viouwenarbeid10. den Nederlandschen Vrouwenbond tot ver hooging van het Zedelijk Bewustzijn; 11. den Nederlandschen Kinderbond; 12 den Algcmeenen Nederlandschen Bond «Vrede door Recht»13. de Vereeniging Ondeilinge Vrouwenbe scherming; 14 de Vereeniging «De Vrouwenbond»; '15. de Vereeniging tot verbetering van de Maatschappe- lijken en Rechtstoestand der vrouw in Nederland; 16. de Naamlooze Vennootschap «De Vooiposl»; 17.de Veieeniging «Opstanding en Leven»; 18. den Nieuw Malthusiaanschen Bond; 19. de Nederl. Collectieve Pensioen- vereeniging; 20. de Coöperatieve Vrouvenvereeniging «De Wekker» 21. de Vereeniging tot bevordering der zedelijkheid in de Nederlandsche Overzeesche Bezittingen 22. de Ver eeniging «Maatschappelijke Belangen»; 23. de Werklieden Vrouwen-Vereeni- ging «Onderlinge Hulp»; 24. de Al gemeene Nederlandsche Vrouwenver eeniging «Tesselschade»25. den Nederlandschen Vegetariërsbond26. den Coöperatieven Vrouwenbond 27. de Vereeniging «Het Blauwe Kruis»; 28. deri Bond van Onderwijzessen bij het Fi öbelonderwijs29. den Bond van Vrouwelijke Verloskundigen; 30. de Vereeniging «Hulp in het Huis gezin»; 31. den Nederlandsche Bond voor Vrouwenkiesrecht; 32. de Ver eeniging Vakschool voor verbetering van Vrouwen en Kinderkleeding 33. het Haagscb Comité Stationswerk dat gelijk bekend isde tegenwoordige Grondwet den gewonen wetgever ver biedt, de Nederlandsche vrouw te doen deelnemen aan de keuze voor de ver tegenwoordiging van Rijk, Provincie en Gemeente, of haar in een van deze lichamen zitting te laten nemen; dat bij de in uitzicht gestelde Grondwetsherziening bestendiging van dezen toestand -voor een lange reeks van jaren naar de meening van adres santen zeer onwenschelijk zoude zijn; dat men van meemngkan verschillen over de vraag, aan welke vrouwen het kiesrecht behoort te worden ge geven of gelijke eischen behooren re worden gesteld aan mannen en vrouwen voor de kiesbevoegdheid en de verkiesbaarheid; ja zelfs over de rraag welk tijdstip voor de invoering van eeno dergelijke wijziging in ons Staatsrecht het meest verkieslijk zoude zijn; dat alle deze vragen echter naar de meening van adressanten, door den gewonen wetgever behooren te worden beslist en een grondwettelijk verbod niet anders dan schadelijk kan zijn voor de gezonde ontwikkeliag van de op dit punt heerschende denkbeelden en opvattingen; dat zij. die de Nederlandsche vrouw eens voor al willen uitsluiten van deelname aan 's Lands bestel, naar meening van adressanten, geen open oog hebben gehad voor de ontwikke ling dezer denkbeelden in de laatste tientallen van jareu bij het Neder landsche Volk in het algemeen en bij de Nederlandsche vrouw in het bij zonder dat adressanten er in dit verband op willen wijzen dat thans verwijdering der grondwettelijke belemmeringen van vrouwenkiesrecht wordt gevraagd namens 33 vereenigingen, vertegen woordigende een zeer aanzienlijk aan tal vrouwen uit de meest verschillende kringen der maatschappij; dat adressanten op grond van dit feit er met de meeste kracht op aan dringen, dat Uwe Commissie bij hare voorstellen tot wijziging der Grond wet de verwijdering der grondwette- Bocve-smart. «'n Fijn lid, meneer!" zei de be waarder, toen hij den advocaat bad binnengelaten, met stroef-militair buiginkje stoel aangeboden... Even ge knikt had achter z'n hand... Meneer was niet van de kwaadsten. Mocht nog wel eens roijaal zijn met de siga ren... En jawel, 't kwam zooals hij gedacht had. Van die fijne, gespik kelde dinsigheden, uit het slap-leêren kokertje... «Kooken, Sanders Militair-dankbaar saluut. Advocaat blies blauwige wolkjes het kamertje in. Strekte de beenen uit. Keek naar de grauwe zoldering. Zuchtte eens- Vervelende, benauwende perkara. Hij kende den kerel, die nu komen zou. Z'n collega Van Duinen had 'm ver teld... Alcoholist, waar niks aan te redden was. Vechten, Maandaghouden, z'n vrouw ranselen, z'n kinderen de deur uitjagen, z'n boêl verkoopen, met allerlei slampampers heulen, verdacht van poging tot inbraak, tot diefstal, tot dit en tot dat... «Een goor sujet, wat ik je verzeker!" had Van Duinen tegen hem gezegd. En toen hij den kerel was toegevoegd, voor het zaakje van inbraak, waarbij... düt had-ie al uit de stukken en zoo, ge merkt... het bewijs tamelijk zwak was... Toen had hij geweifeld. Gesteld, dat de vent 't niet gedaan had... Nou-ja, dan nog... Dan zou-ie wel debet zijn aan twintig andere lugubere dingen. Het verdedigen van zoo'n vent hin derde hem eigenlijk. Wat baatte 't?„. Wat bereikte hij er mêe?— Waanders, advocaat en procureur, had écht het land. Hij was idealistisch van aanleg, zocht »'t goede in den mensch", maar zijn zachte, oppervlak kige natuur was al een stuk of wat malen geschokt. Hij had eens honderd gulden... in eene «nobele opwelling"... gegeven aan den bandiet, waar ze niets dan kwaads, dan schrikkelijks van ver telde. Hij herinnerde zich nog zoo duidelijk den spotgrijns, waarmeê de vent hem had nagekeken, op een dag, toen hij hem ontmoette... De kerel liep met een paar kornui ten, wees hem na... Hem, den mallen advocaat van die honderd pop... Van zeg, houd hem in de gaten, hoor Den meneer van de honderd pop- Hij, arm advocaatje, had gevoeld dat zij hem nd-keken— En toen hij omzag merkte meneer Waanders dat de ploert met wijsvinger naar voorhoofd wees... «mesjogge, snap-je wel?"... Hij was woedend geworden. Had wel een kwartier voortgestapt met bloedrood gezicht, opeengeklemde tan den, z'n rotting knijpend dat 't hem zelf, in de handpalm, pijn ging doen... Zulke dingen had hij meer door leefd. Van de ongehuwde moeder, die jhad zitten schreien; hem had zitten vertellen van, haar strijd tusschen plicht, eer, fatsoen en... en... Die hij uiterst-clement behandeld had gekre gen... zoodat zijn oude vriend en tijd genoot, substituut-griffiertje, hem, na de uitspraak, aankeek met zoo'n oolijk dichtgeknepen-oogje... «Leuke zus, hè?"... waarop hij griffiertje ver ontwaardigd had aangezien, de ander in schaterend spotlachen was uitge barsten— Een week nadat ze vrijge komen was had Waanders haar ont- moet, 's avonds, in wandelbuurt van nachtvlindertjes, waar hij toevallig, met haastig-solieden-tred doorschoot. Had hij gehoord «Pst! Pst!..." Zij was 't. Herkende hem... Had toch geglimlacht, gewenkt... Zonder schaam te... denkend dat voelde hij toen zoo scherp, dat hij wel komen zou— Nu ja, op 't deftige kantoor, Daar hóórde 't zoo, hé?— Daar was de mise-en-scéne noodig... Maar nu... Onder de electrische booglampen, te- midden van al de tippelende, trippe- lende juffies... Al zulke dingen hadden hem pijn gedaan. Z'n weeke, vrouwe lijke, oppervlakkige natuur, niet-kracht hebbend om te doorschouwen het menschelijk wezen, maar slechts even- lichtelijk aangedaan, getroffen, in vage goedhartigheid, door uiterlijkheden was er door gekwetst, ontmoedigd. «'n Pijn lid, meneer!" had de be waarder tegen hem gezegd, toen hij zat te wachten op den boef, aan wien hij als verdediger was toegevoegd. Hjj haalde de" schouders op. «Geen eer aan te behalen, meneer!" zei Sanders, met glimlachende bewon dering het gespikkelde sigaartje be kijkend— Van-onder zijn oogleden spiedend, of meneer de advocaat 't niet kwalijk nam, zoo'n opmerking.... Maar meneer Waanders was bekend als een bijzonder aardig goedig mensch. Ditmaal zei advocaat niets. Blies stofjes van z'n jasmouw... was erg stroef. «Nog iets van uw orders?» vroeg bewaarder, zich in postuur zettend. «Dank je wel Sanders!" zei de ad vocaat. En was nu alleen in het vertrekje, voelde zich mateloos landerig, knorrig, wrevelig, ontstemd, in het voor uitzicht van het gesprek dat hij met den boef, den onverbeterlijken en onge- neeslijken,aan wien hij was toegevoegd, zou moeten hebben... De man in het grauwe gevangenis pak zat nu over hem. de ellebogen op de knieën geleund, turend naar den grond. Hij had gezien het smalle, grauwe gezicht en de fletse, uit gebluschte, waterige oogen van den dronkelap, die plotseling tot onthou ding verplicht was geworden. Advocaat trommelde met de vingers op het tafelblad. De vent ergerde hem door zijne brutaal-oynische onver schilligheid. «Als je nog eenig gevoel voor plicht en eer hadt" zei mr. Waanders, en wie hem goed kenden, zouden direct ge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1