BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. lijke belemmeringen van de uitvoering van het actieve en passieve kiesrecht voor de vrouw moge voorstaan. Het Koperen Kroningsfeest. In een dezer dagen te 's-Graven- hage gehouden vergadering waar 42 van de 56 opgeroepen vereenigingen vertegenwoordigd waren, is besloten ter gelegenheid van het I2'/a-iegee- ringsjubileum van H. M. de Koningin, vermoedelijk op 6 Maart, des middags tusschen 3 en 4 uur een aubade, ge volgd door een défilé voor het Konink lijk paleis te 's-Giavenbage te houden. De Bakkerswet. Het Huisgezin schrijft: Wij hebben vernomen wat de Ka mer, als zij binnenkort weer bijeen komt, voor het afdeelmgsonderzoek en de openbare behandeling te doen zal vinden. Het Bakkerswetje is daar niet bij. Zulks behoelt volstrekt niet te ver wonderen. Het dreigt een heet hangijzer te worden. Be afschaffing van den nachtarbeid is op zichzelf reeds een eenigszius moeielijk te regelen zaak. Hier zit aan vast het verbod van den nachtarbeid voor de patroons, dat principieele discussiën en principieel verzet kan uitlokken en waarover het debat niet verkort zal worden, indien er de bedrijfsorganisatie, die nog in theoretische windselen ligt, bij te pas wordt gebracht. Ban krijgt men het vraagstuk van den arbeidsduur, dat eveneens een breed verschiet van bespreking en mepiiingsverscbil opent. Het is daarom zeer wijs gezien, bier alle overhaasting te mijden. Ook al komt deze zaak vóór Paschen, desnoods in dit zittingsjaar niet in orde, dan nog is minder verloren dan wanneer men er een groot stuk tijd mee zoek brengt en daardoor andere, meer dringende regelingen naai achte ten schuift. De verhooging van den drankaccijns. Be «Nieuwe Amsterdammers schrijft: Een jaar lang is Minister Kolkman's verhooging van den drankaccijns in werking geweest. Vijf millioeu gulden verhooging hoopte hij zoodoende in de schatkist te sleepen. Het was het eerste punt van zijn Buitsch-reactionair belastingplan, waarbij de directe belastingen ontzien, doch de anti-di aagkrachtheffingen omhoog gevoerd worden. Maar het eerste punt is dezen reactionnairen rekenmeester leelijk tegengevallen. Ruirn 3 millioen gulden beneden do raming dat is de uitkomst van dezen accijns over 1910. Be opbrengst is van 2G slechts op 28 in plaats van op de gehoopte 31 millioen gerezen. En het is toch nog welletjes. Weet men wel, dat de bedrijfs- en de vermogensbelasting met opcenten en al samen slechts 21 millioen, de gr ond- en personeele belasting samen slechts 23 millioen opbrachten. Toch alzoo een dronkemansbe- grooting; rnaar een met teleurstel lingen: ze werden niet dronken genoeg, nos cbets adrninistrés (onze dierbare geregeerden.) Be verjaardag van den moord op Koning Bom Carlos van Portugal merkt hebben, dat de scherpte van zijne woorden hem zelf griefde en dat-ie daardoor zoo nijdig deed "dan zou je denken aan de toekomst van je kind. Je vrouw gaat de straat op om werk te zoeken, jij zult op het kind passen, en als je vrouw thuis terug keert, dan ga je het mensch mishan delen. Dan weet je niets beters te doen dan ijlings terug te keeren naar je kameraden die zooals je zelf erkend hebt je ongeluk waren..." De fijngespikkelde sigaar was al bijna opgerookt, zoozeer wond advocaat zich op... "Hoe wil je dat ik, gesteld je schuld is niet zoo ernstig als men aanneemt, den rechter gunstig voor je zal stemmen En als de heeren zeggen 't is maar beter dat Toon Kuinders voorloopig maar weer in veilige be waring wordt gehouden... Als ze dat zeggen... vindt je dan zelf niet... neen, Kuinders, nou praat ik eens ernstig met je..." Advocaat hulde zich geweldig in rookwolken. Want de boef, met de ellebogen op de knieën rustend, had het grauwe gelaat naar hem opgeheven. Keek hem scherp, strak aan met de waterige, fletse oogen. 't Was mr. Waanders of er iets leren ging in dat is door tal van personen gevierd met een bezoek aan bet graf der moorde naars, dat met vele bloemen versierd werd. Aan den anderen kant werden ook kransen gelegd op de graven van koning en kroonprins, en waren twee missen, gecelebreerd voor hun ziele- heil, druk bezocht. Een van de monarchistische bladen, wier bureaux onlangs door een wilde menigte overvallen en vernield zijn, zal denkelijk spoedig opnieuw ver schijnen. Overigens heeft de menigte gisteren in Coimbra weer een monarchistisch clubgebouw overvallen. Het was naar aanleiding van de houding der heftige royalistische Nova Palria. De menigte was daarover zóó vertoornd, dat zij het monarchistiscn clubgebouw bin nendrong, al de voorwerpen die ze daar aantrof: piano's biljarten,tafels, stoelen, ruiten, stuk sloeg en op straat smeet, waarna van dat alles, de boeken uit de bibliotheek inbegrepen, een vroolijk vuuitje werd gemaakt. Daar op trokken troepen republikeinen zingend door de straten en brachten den voorzitter der club nog een zonderlinge serenade. De gouverneur bracht de gemoederen tot kalmte en herstelde de rust min of meer Generaal Cronjé f. Het doodsbericht van den ouden Boeren-aanvoeder Piet Cronjé doet de berrinnering aan de dagen van het onafhankelijk Transvaal en van den Boeren-oorlog weer eens opleven. Piet Cronjé, thans op zijn hoeve in het district Klerksdorp, in den ouderdom van ongeveer zes-en-zeven tig jaren overleden, was het type van den ouden Transvaalschen Boer. met zijn deugden en gebreken. Een der aanvoerders van zijn volk in de dagen van weleer, als krijgsman niet minder populair dan Jouberten Smit,en een der voormannen van den bevrij dingsoorlog van 1880. Onder leiding van zijn vader, die zich in de vroegere conflicten met de Engelscheri als com mandant onderscheidde, leerde hij het oorlogshandwerk en reeds op betrek kelijk jeugdigen leeftijd werd hij tot aanvoerder van een commando Boeren verkozen. Toen de Boeren in 1880 tegen de Engelsche overheerschers opstonden, was Cronjé een der eersten, die zich als aanvoerder onderscheidde. Hij weigerde belasting te betalen en trok met zijn commando tegen de Engelschen in Potcbefstroom op. Acit- en-negentig dagen belegerde hij het fort te Potchefstroom, waar driehon derd Engelschen, met inbegrip van vrouwen en kinderen, een toevlucht had den gezocht en dwong de tegenstan ders tot de overgave. Dit feit vestigde zijn naam en invloed onder zijn lands lieden; maar grooter werd ztjn roem, ook buiten Zuid-Afrika, toen hij in 1896 bij Doornkop de mannen van Jameson in hinderlaag lokte en gevan gen nam en zoo de strooptocht van Jameson, het voorspel van den grooten Zuid Afrikaanschen oorlog, tot misluk king bracht. Geen wonder, dat men dezen dap peren en sluwen aanvoerder bij het uitbreken van den Boerenoorlog iu de eerste rangen plaatste. Cronjé werd aan het hoofd gesteld van een Boeren- macht van zes duizend man Hij trad op in het westen, omsingelde Kimber- ley en Mafeking, en dreigde met zijn leger de Engelschen uit de Kaap weg te dringen. Maar de komst van lord Roberts en Kitchener, die het oorlogs plan der Engelschen wijzigden en de fletse grijs... Iets van woede... Iets van smart... Iets anders nog... dat hem eene rilling door de leden joeg... «'t Kan mij niks schelen wat ze met me doen," zei de boef, en hij grijnsde... Bleef advocaat z<5ó strak aanzien, met die koude, doode, versteende oogen, dat Waanders onwillekeurig even achteruit schoof... sensatie van angst kreeg... van echten angst... •Niks!" schreeuwde Toon. «Geen steekAls je dat nou maar snapt, meneer!... Heelemaal niks, hoor!" En hij tuurde weer naar den grond, kneep de smoezelige knuisten misschien nog iets vaster ineen. De advocaat, blij dat de kerel die doode grijze oogen had afgewend... bang dat-ie hem weer zou aanzien, met schorrige stem: «En je kind?" Toon bleef zwijgen. «Voel je daar dan niets voor? Be grijp je dan niet, hoe... later... als ze groot is..." »Wie?" Verontwaardigde verbazing bij den verdediger. »Wie?... Je kind!" Maar voordat de walgende minach ting voor den ellendeling, daar in het grauwe pak, zich kon ontplooien op aanvalsbasis in Natal verlieten, om door den Vrijstaat het gebied van den vijand binnen te dringen, bracht een algeheele verandering op het Zuid- Afnkaanscbe ooi logstooneel. Lang zaam aan moest Cronjé voor de ruiterij van generaal French en de daarach ter oprukkende Engelsche troepen te rugwijken. Schitterende wapenfeiten werden daarbij bedreven we behoe ven slechts de namen van Modderri- vier in de herrinnering terug te roe pen, waarde Engelschen de toegebrach te nederlagen de groote waarde van de Boerentactiek bewezen. Cronjé was toen een man van Euro- peeschen roem, wiens terugtocht voor het in reusachtige overmacht opdrin gend leger met de grootste wapenfeiten der geschiedenis werd vergeleken. Aan dien roem weid later wel wat ontnomen, toen bleek, dat niet zoozeer hij, dan wel generaal De la Rey, die later in den oorlog nog zoo schitterend voor den dag zou komen, de tacticus was, die den Engelschen de felle slagen toebracht. En die roem ging getieel verloren, toen Cronjé eindelijk bij Paaidenkraal, door bet Engelsche leger ingesloten, met een macht van 4300 man capituleerde, een nederlaag, die misschien vermeden had kunnen wor den, als de oude aanvoerder naar jongeren, als De Wet, die tijdens de belegering van het kamp bij Paarde- kraal, herhaaldelijk met hem in ver binding trad, had willen luisteren De eapitulatie van Paardekraal op 27 Februari 19u0, was de aanvang van de nederlaag der Boeren. Cronjé werd als krijgsgevangene naar St. Helena gezonden. Hier bleef hij twee jaren, waai op hem vergund werd naar zijn vaderland terug te keeren. Arm en berooid als hij door den oorlog ge worden was, narn hij en velen hebben zich toendertijd hierover ge ërgerd in 1894 het aanbod van een Amerikaansche ondernemer aan, om op de tentoonstelling te St. Louis rnet eenige andere boeren voorstel lingen te geven van tooneelen 'uit den Boerenoorlog. Maar financieel succes hadden deze kermisvertooningen niet, de belangstelling voor den held van Paardekraal verminderde, en teleur gesteld keerde Cronjé, die intusschen te St. Louis met een tweede vrouw, de weduwe van den Buitschen Boeren aanvoerder Sterzinger gehuwd was, naar zijn hoeve in Transvaal terug. Sedert dien was zijn rol in Zuid- Afrika uitgespeeld. Anderen, jongeren hadden de plaats als leiders van liet Boerenvolk ingenomen. Cronjé was een man vari een hard karakter een felle vijand van de Engel schen, die hem de Daily Mail herinnert hier bijv. aan nooit kon den vergeven, dat hij bij den Jameson- ïnval de gevangen genomen Engelsche officieren wilde doen fusileeren, een besluit waarvan zijn kameraden hem toen slechts met moeite terughielden. De gemeenteraad zal a.s. Vrijdag wederom vergaderen ter behandeling van voorstellen betreflende artikel 5 lid 5, 6 en 7 der Gemeentewet (wijzi ging der kiesdistricten). Burgemeester en Wethouders schreven naar aan leiding van hun voorstel in de vorige raadsvergadering aan de raadsleden nog het navolgende: Naar aanleiding van de discussies, gehouden in uwe vergadering van 31 Januari j.l. betreflende het boven- het gelaat van den advocaat, was de boef opgestaan. Toon wachtte, zonder iets te zeggen. Advocaat stond ook op. De man keek hem weer aan met de doode, fletse, grijze oogen, waarvan Waanders niet wist wat er in te lezen was... 't meest... kwaadaardigheid... verdriet?... De hoef wachtte. Advocaat was verlegen. Toon had zich half omgewend. Het tafeltje in het vertrek kraakte onder het gewicht van zijn forsch lichaam, dat ertegen leunde. Een van de armen ging omhoog. En de ruige bruine stof van het ge vangenis-pak werd tegen het vale, grauwe gezicht van den boef gedrukt. 't Was weer stil, in het spreekver trek, waar de toegevoegde verdediger den cliënt te-woord zou staan. Door het hooge venster viel zwak, vaag licht binnen. De bewaarder, ongerust over het lange duren van het gesprek, had stillekens de deur opengemaakt... Hoofd binnengestoken... Mr. Waanders had hem gewenkt... Neen, geen nood, nog even wachten. De ruige mouw bleef nog altjjd gedrukt tegen het genoemde onderwerp, hebben wij de eer het volgende onder uwe aandacht te brengen Bij het ontwerpen van de wijziging van de kiesdistricten zijn wij uitge gaan van het denkbeeld, dat in district 3 geen verandering gebracht behoefde te worden, omdat dit district ongeveer van het aantal inwoners en kiezers omvat. Wij hebben daaiom eene wijzi ging in de districten 1 en 2 gebracht, zoo, dat eene juiste verhouding tusschen kiezers eninwonersontstond en tevens ieder der districten een wijk zou omvatten, welke waarschijnlijk in de eerstvolgende jaren voor uitbreiding in aarnneiking komt. Wij hebben daarbij zooveel mogelijk aari de be staande districten vastgehouden en tevens bevorderd dat in ieder dis trict een gedeelte van de zoogenaamde oude stad opgenomen werd. Waar door twee uwer leden een andere verdeeling wordt voorgesteld, meenden wij in liet kort nog eens de motieven, welke tol ons voorstel ge leid hebben, uiteen te moeten zetten. Door twee leden uwer vergadering, de heeren Veis Heyn en Rijkens.zijn andere verdeelingen voorgesteld. Deze zijn op kaarten door ons ovei gebracht, welke voor U ter visie liggen. Wat het voorstel van den heer Veis Heyn betreft, zij het volgende opgemerkt Teneinde verwarring te voorkomen heeft de voorsteller de benaming der disiricten overeenkomstig de oude indeeling behouden. Het voorstel geeft de volgende resultaten: inwoners kiezers. District 1. 7135 902 2. 8051 872 3. 8772 960 Aan het bezwaar, dat in district 1 slechts de school aan de Punten burgerlaan voor stembureau ui aan- meiking zou komen, is door den voor steller tegemoet gekomen, door het schoolgebouw voor de Hoogere Burger school iu district 1 op te nemen. Het plan van den heer Rijkens geelt de volgende resultaten: inwoners kiezers. District 1. 7563 906 2. 8106 943 3. 8289 885 Ook volgens dit plan zullen in dis trict 3 zeven raadsleden gekozen moeien worden, terwijl de jaren van aftreding overeenkomstig ons voorstel gehand haafd kunnen blijven. Door de R. K. Kiesvereeniging «Recht en Orde* zijn voor de nphan- deri gemeen teraadsverkiezingcandidaal gesteld voor district I de heer P. S. R. Wolterbeek, gep. kapt ter zee en voor district 111 de heer M. v Heioma. De anti-revolutionaire en Christe- lijk-historiscbe kiesverenigingen stel den voor het Ille district eveneens den heer M. van Heioma en besloten in hel le district de candidatuur van den heer Wolierbeek te steunen. De heer B. P. Hamers heeft, wegens hoogen leeftijd het prae>ioium over de R K. Kiesvereeniging, jaren lang door hem vervuld, neergelegd. Tot agent van politie 2e klasse is benoemd J. Strijlami uit Loosdreeht- In verband met het bouwen eener nieuwe kazerne te Harderwijk wordt de luit-ingenieur G. A.Meijer met 1 Maart a.s. daarheen overge plaatst. De le luitenant L. Schutte van gezicht van den boef. En advocaat had 't duidelijk ge- gehoord, vrat hij zei, de beruchte, de onverbeterlijke Toon »Was 't maar m'n kind!" Toen had hij, al-SDikkend, hem ver teld. Hoeveel hij had gehouden van zijne heerlijke, kleine, lieve mooie Rika, z'n afgodje, z'n lieveling. Dat hij ge zworen had, met het portret van zijn oude moeder in de hand, dat-ie een brave kerel zou blijven. Hij had toch voor haar, voor zijne Mien, 't eerst gestolen. Maar dat beduidde niks... De acht maanden waren zwaar ge weest. Maar toen hij uit de bajes kwam, wachtte Mien hem met een flesehje wijn, een biefstukje... Had ze op z'n knieën gezeten,zij, z'n eigen vrouwtje he en haar hoofd had ze tegen hem aangedrukt. "Mijn Toon, hoorl" had ze gezegd. Op de andere knie hield-ie toen kleine Rika, 't lieve dotje... Maar dien avond. Ze zou werk zoeken, jawel... Hij had pas aan die long ontsteking ziek gelegen, weken-lang. Er was geen spie meer in huis... Niks- meer. Hij had best gezien, dat 't niet pluis met 'r was... "Ik bezweer je, meneer., zei Toon het 5e regiment infanterie, keert in Mei a.s. van zijne detacheering uit West-lndië terug. De 2e luitenant G. W. Le Heux van het '1ste Regiment veld artillerie te Utrecht, wordt met 1 Mei gedeta cheerd bij de Rij- en Hoefsmidscbool. De Arnersfoortsche padvinders hebben, ofschoon het grootste ge deelte nog niet in uniform gestoken, jl. Zaterdag hun eerste öèfenings- marsch gemaakt. Als groepleiders traden op de heeren Birnie en Bou- wensch. Quick klopte jl. Zondag D. V. C. uit Doetinchem met 3en ontsnapte daardoor aan degradatie. H. V. C. speelde te Kampen gelijk spel tegen Quick. »'t Vijfde» sloeg op eigen terrein V. V. O. uit Velp met 3—2. Vooral bij dezen laatsten wedstiijd werd mooi gespeeld. Door het niet opkomen van B. T. V. uit Amsterdam is de korf balwedstrijd tegen A. V. O. G. jl. Zondag niet doorgegaan. Volgens het jaarverslag werden door de verpeniging Liefdadigheid in 't afgeloopen jaar aan 94 gezinnen verstreki157 stuks onderkleeren, 13 laken, 4 dekens, 120 stuks boven- kleeren, 33 paar kousen, 30 paar schoenen en pantoffels, 13 jongens pakken, verder katoen, sajet, luiergoed en een ledikantje met matras eri peluw. Het fonds ontving van 63 personen bijdragen in geld of in kleeren. Gdragen kleedingstukken worden steeds dankbaar in ontvangstgenomen. Door den heer N. G. van de Stadt werden 1435 spijskaartjes uitgereikt aan personen, die hiervoor in aan merking kwamen. Zij, die de kaartjes zelf uitreiken, mogen er wel aan denken, dat som mige merischen zich niet ontzien om met die kaarijes een ongeoorloofden handel te drijven. Hulp werd verleend aan een schoen maker, wiens zaak geheel verloopen was en wiens vrouw bovendien lang durige verpleging in bet ziekenhuis noollig had; hem werd eene tijdelijke ondersteuning verleend totdat hij eene betrekking op eene fabriek had ver kregen. liet gezin van een loopknecht, die eveneens in het ziekenhuis werd verpleegd, ontving eene wekelijksche toelage voor den duur dier verpleging. Aan eene vrouw, die kans zag door eene water- en vuurnering in haar onderhoud te voorzien, werd een gelde lijk voorschot gegeven tegen weke lijksche afbetaling. Boor het sluiten eener fabriek was de meesterknecht buiten werk. Door hem de kosten van aanschaffing van een wagen en-twee honden ie verschaffen, werd hij in de gelegenheid gesteld, op andere wijze zijn brood te verdienen. Voor een schoenmaker, die degelden miste om leer te koopen, werd eenige malen het bedrag voor eenige platen leer voorgeschoten. Baar hij een goed werkman is,slaagde hij er in voldoende klanten te verkrijgen. Aan een weikman, wiens vrouw verpleging in een sanatorium behoefde en die tijdens haar afwezigheid boven dien tijdelijke hulp in zijne huishouding moest bekostigen, werd toegezegd,dat de Vereeniging de verplegingskosten voor een tweetal maanden zou betalen. Mej. A. Kok staat no. 1 op de voordracht ter benoeming eener onder- «ze stonk naar drank... Meermalen had ik 't gemerkt. En toen ze thuis kwam, was 't erg. Ik had gewaakt bij Riekie, die zoo erg hoestte, tot twee uur in den nacht, meneer... Beneden had ik een manne- stem gehoord, meneer, toen ze thuis kwam... Ze kon bijkans op 'r beenen niet staan. En ik wou niet dat ze het kind bij zich had... Een dronken moe der..." Voor 't eerst merkte de advocaat iets in het grijs der uitgebluschte oogen van den boef, waar hij eerbied voor had. «Een dronken moeder, meneer... ik wou het wurmpje bij me houden. Maar zij... ze lachte, ze lolde... ze riep... ze riep... «Wat jouw kindJoüwkind Vraag 't aan Jan Kempers... Joüw kind!... Haha!" De boef graaide, tastte in de dunne haren op zijn schedel, 't was of hij naar steun, naar hulp zocht... "Laten ze doen, met me, wat ze willen schreeuwde hij 't uit, en hij bonkte z'n kop tegen het hout van de tafel... «Laten ze me vijf, laten ze me tien, twiutig jaar geven! Ik heb gestolen, ingebroken, al wat je wilt, meneer! 't Kan me niet schelen! Niks meer! Heelemaals niks meerToen had ik

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2