BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. tengemeenten zouden genieten, moe ten missen, ook bet schoolgeld, dat die leeilingen vroeger opbrachten, en zullen zich tevreden moeten stellen met een in vele gevallen veel kleiner rijkssubsidie dan zij tot heden genoten Voor vele Hoogere Burgerscholen ten plattenlande zal dit de genadeslag zijn. De gemeenten, waar deze Hoo gere Burgerscholen gevestigd zijn zullen ze niet meer in stand kunnen houden, en zullen, hoe ongaarne ook tot opheffing moeten overgaan, zeer ten nadeele van het peil van ont wikkeling in die gemeenten en hare omgeving. En vraagt men nu, boe het staat met centra, waar Rijks-Hoogere-Bur- gerscholen gevestigd zijn, dan moet het antwoord al even bedroevend luiden. Ook daar zullen de omliggende gemeenten subsidies moeten betalen thans evenwel aan het rijk, en die subsidies op de ouders der leerlingen mogen verhalen. En zoo zal, wordt dit wetsontwerp aangenomen, een groot gedeelte van ons land het zonder openbaar mid delbaar onderwijs moeten stellen. Moge het nooit zoo ver komen 1 Het openbaar middelbaar onderwijs is, ondanks zijne gebreken, te zeer een zegen voor ons geweest, dan dat men zou mogen dulden, dat bet thans voor langen tijd, misschien voor goed, in een boek zou worden gedrongen. Een luid »caveant consules« zij daarom aan de afgevaardigden ter Tweede Kamer toegeroepen. Mogen zij de banden ineenslaan en tijdig helpen voorkomen, wat voor een groot deel van ons land een ware ramp zou zijn. Dat zij zoo! De verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Utrecht in bet district IJselstijn vacature Wen- tink is door Gedeputeerde Staten vastgesteld op Zaterdag 18 Februari; de stemming en herstemming zoo noodig op Dinsdag 28 Febr. en Don derdag 9 Maart. XlIIde Internationaal Congres tegen het Alcoholisme. Naar men ons mededeelt, is thans het Programma definitief vastgesteld van het XlIIde Internationale Congres tegen het Alcoholisme, dat bepaald is op 1116 September dezes jaars in het Kurhaus te Scheveningen. Men heeft gepoogd, de gewone congres- fout, namelijk overlading, te vermijden en een schema te ontwerpen, waarin verschillende actueele en nog weinig behandelde vragen voorkomen, doch zóó gekozen en gerangschikt dat een zekere eenheid en planmatigheid te ontdekken valt. Het geheel is verdeeld in twee groepende verhouding van de Maat schappij en die van den Staat tegenover bet alcoholisme. Aan betgeen door de Maatsc h ap- p ijd. i. de vrije krachten in de samenwerking kan en moet worden ge daan, worden vier zittingen gewijd. Daar wordt eerst de vraag omtrent de beste wijze van organiiatie der vereenigingen behandeld; zal men aan algemeene, of aan religieuseen kerke lijke vereenigingen naast «neutrale» de voorkeur geven En welke eischen voor een gezonde organisatie zijn er voor het platteland, welke voor de de kleinere en vooral de grootere steden? Eene zitting wordt gewijd aan den arbeid der zijdelingsche en middel lijke drankbestrijding door huisvlijt, tuinsteden en toynbee-werk. De zitting, aan de rechtstreeksche behandeling van alcoholisten gewijd, is gesplitst in één deel, handelend over het werk in de asylen: een ander deel, handelend over het werk buiten asylen, dus: huisbezoek, patronaten en consultatie-bureaui. De vierde zit ting behandelt de medische vragen die van alcohol en degeneratie, voorts die van alcohol en nakomelingschap Het is reeds genoegzaam zeker, dat bovendien twee speciale avondzittingen aan verdere medische onderwerpen zullen worden gewijd. Ook de taak van den Staa t wordt in vier zittingen besproken. Daar vraagt eerst de wetgeving de aandacht; een overzicht van de be staande stelsels zal worden gegeven en daarna de kwestie van Local Op tion ingeleid. Voorts; Alcohol in de koloniën. Ten derdeDe rechter tegenover de alcoholisten; namelijk de kwestie van de dwangverpleging en daarna die van de voorwaardelijke veroordeeiing. Eindelijk de vraag, hoe rigetringm tn v»llübeTtegeniot»rdigers kwinan J gewonnen worden voor den strijd tegen het alcoholisme. In de openingszitting zal een over zicht gegeven worden van de vorde- ringen in dezen strijd, die sinds het congres te Londen in verschillende landen zijn waar te nemen. Uit Arolsen wordt aan het Kasseier Tageblatt bericht, dat vorst Friedrich van Waldeck en Pyrmont Zaterdag middag door een paard in het gezicht is gebeten. Door de tegenwoordigheid van geest van den vorst, die het paard door een stevigen vuistslag van zich af wist te houden, werd ernstiger onheil voorkomen. Het «Hofmarschallamt» deelt mede dat de vorst geen ander letsel kreeg dan een lichte wonde aan den neus De Spaansche schatkist is ge woonlijk niet erg vol, maar schijnt desniettegenstaande toch nog de heb zucht van dieven op te wekken. Vol gens berichten uit Madrid is n.l dezer dagen een complot voor een aanslag op de groote safe van bet ministerie van financiën verijdeld. De ziel van het complot was een zekeren Lopez, janitor (portier) van het gebouw der schatkist, die afdrukken zou nemen van de sleutels van de safe, terwijl twee andere leden van de bende, bekwame smeden, voor nagemaakte sleutels zouden zorgen. Lopez zag echter in, dat het plan niet zou slagen zonder de medewerking van een hoo- geren ambtenaar dan hij en in overleg met zijn mede samenzweerders legde hij dus aan een zijner meerderen, van wien hij reden had om te vermoeden, dat hij voor een Hinken greep uit de schatkist niet ongevoelig zou zijn, het plan voor. Deze ging er quasi op in maar gaf onmiddellijk zijn chef kennis van hetgeen er zou geschieden en deze stelde zich in verbinding met het hoofd der politie. De gangen der samenzweerders werden nu nauwlettend nagegaan met behulp van den ambtenaar, die be loofd had te zullen meedoen en zoo doende wist men, dat Zaterdagmiddag de sleutels geprobeerd zouden worden Even na drieën, toen alle ambtenaren van het ministerie waren vertrokken opende Lopez zonder eenige moeite de eerste twee sloten. Het derde was echter een letterslot, bij welks opening de boogere ambtenaar zou helpen. Lopez bad reeds den sleutel in bet slot gestoken maar werd op hetzelfde oogenblik bij den arm gegrepen door een inspecteur van politie, die bem een geladen pistool voor bet hoofd hield en hem naar het bureau van politie bracht. Daar vond hij zijn makkers, die reeds door andere agen ten waren gearresteerd. De dieven zullen nu in de gevan genis de nadeelen van begeerigheid kunnen overpeinzen. Een Kaukasische berichtgever van het Berl. Tageblatt deelt mede, dat duizenden doode roodborstjes, vinken en andere vogels langs het strand van de Zwarte Zee liggen. Tengevolge van de zachte herfst n.l. hadden de vogeltjes zich in die streek in groote menigte genesteld, deze week echter, nadat de hevige sneeuwjachten waren begonnen, had den zij getracht weg te komen naar een zachter oord, maar waren door den snijdenden wind daarin verhin derd en bij massa's dood neder ge vallen. Navolgend verslag der werk zaamheden van de afdeeling Amers foort der nVereeniging tot opvoeding van halfverweesde-, verwaarloosde- en verlaten kinderen in het huisgezin*, over 1910 werd in de jongste jaar vergadering, door den secretaris de beer Mr. VV. P. L. Baudet, uitgebracht Geroepen, wederom verslag te geven over het afgeloopen jaar, voldoen wij gaarne aan deze, ons door de Statuten der Vereenigingopgelegdeverplichting, omdat ons daardoor de gelegenheid geboden wordt, een en ander omtrent ons werk mede te deelen aan hen, die daarin belang stellen, terwijl wij de hoop koesteren, dat meerderen zich na lezing opgewekt zullen gevoelen, als lid of als begunstiger toe te treden In de vorige algemeene vergadering werden als nieuwe Bestuursleden ge kozen de heeren J. v. d. Lijke, H. v, Maaa«a A. P. Schrëder ea ward herkozen de Voorzitter, die periodiek moest aftreden. Doordat deze allen hunne benoeming aannamen, werd het Bestuur wederom voltallig, en bleek het mogelijk de werkzaamheden, verbonden aan het toezicht op de verzorging onzer kin deren, behoorlijk te verdeelen, niet tegenstaande het aantal der ons toevertrouwde pupillen, zooals straks zal blijken, aanmer kelijk is gestegen. Met groot leedwezen ontvingen wij het bericht, in Februari van het vorig jaar, dat onze vorige Secretaris-pen ningmeester Charles Louis Daniël Mounier, te 's-Gravenhage was over leden. Met dankbaarheid denken wij terug aan alles wat Mounier voor onze kin deren en onze afdeeling heeft gedaan. Bij allen, die het voorrecht hebben gehad met dezen hoogstaanden man te hebben mogen samenwerken, zal zijne nagedachtenis zeker onverflauwd blijven voortleven. De verzorging onzer pupillen gaf ons redenen tot tevredenheid de sa menwerking met de pleegouders was een goede, evenals met hen, die kin deren in opleiding hadden. Het gedrag der kinderen valt te prijzen; bij éen enkel was reden tot bezorgdheid; de vroegere verwaarloozing schijnt in dit laatste geval te groot te zijn geweest, dan dat wij durven hopen op de al- geheele verbetering. Uit bet hieronder volgend staatje blijkt de verdeeling der kinderen. Hoofdbestuur 11 kinderen (7 jon gens en 4 mei-jesV Afdeeling Assen 3 kinderen (2 jon gens en 1 meisje). Afdeeling Amsterdam 2 kinderen (2 jongens). Afdeeling 's-Gravenhage 1 kind (1 meisje). Afdeeling Zeist 2kinderen (2 meisjes). Afdeeling Amersfoort 6 kinderen (4 jongens en 2 meisjes). Totaal 25 kinderen (15 jongens en 10 meisjes). Van deze wonen 4 te Baarn, 3 te Barneveld, 1 te Bussurn en de overigen te Amersfoort. In behandeling zijn aanvragen tot opname van nog 8 kinderen. Wij laten hier verder volgen een opgaaf van de inrichtingen van on derwijs, enz. 14 kinderen bezoeken de Lagere school. 1 bezoekt Hurshoudscb., 1 H. B. S. 1 Ambachtssch. 2 kinderen worden opgei. v. boekdrukk. 1 wordt v. boerenkn. 1 in een dienst. 1 in de huish., 1 v. timmerm., 1 voor smid, terwijl wij voor één kind plaatsing zoeken bij voorkeur in een rijwiel- fabriek. De rapporten over de vorderingen zijn bevredigend en worden door ons geregeld aan het Hoofdbestuur toe gezonden. Ernstige ziekte-gevallen hebben zich dit jaar niet voorgedaan. Met erkente lijkheid maken wij hier gewag van de belanglooze hulp, ons verleend door de heeren: arts Rolandus Hagedoorn, dr. Waglho en tandarts Mink Schol, die steeds bereid waren, ons met hunne adviezen voor te lichten. Hierachter vindt men een overzicht van onze inkomsten en uitgaven. Eene vergelijking met het vorige jaar leert, dat de inkomsten uit contributie's iets vermeerderd zijn, niettegenstaande het aantal leden iets afnam. Wfj tellen thans 1 (1)' Medestich ter, 10 (9) Donateurs, lz8 (130) Leden en 30 (34) Begunstigers, met een bedrag aan te innen contributie's van 495.50 (f494 00). Door toevallige omstandigheden zijn wij in staat, in plaats van het verle den jaar geraamde tekort, een batig saldo van f 195.58 te boeken. Dit vind zijn oorzaak daarin, dal voor twee kinderen, die wij aanvan kelijk voor rekening van onze afdee ling hadden opgenomen, een subsidie verkregen werd, waai op het vorige jaar. bij het opmaken der begrooting, niet kon worden gerekend, eri verdei dat de dames N. Horst, te Lochem, en J. L. Wolter, te Amersfoort, bene vens de heeren W. Keuskamp, Th. Scheltus, A. de Jongen Henry Baudet, ten bate van onze kas een concert gaven te Amersfoort. Een en ander stelt ons in staat, het nadeelig saldo der rekening van 1909 aan te zuiveren. Het behoeft dan ook geen betoog, dat onze financiën een voorzichtig beleid vereischen. Zij stellen ons wel is waar in staat ons werk voort te zeltoa, maar willen wij aan «nze roeping voldoen d. w. z. willen w te hulp komen, telkens wanneer met reden een beroep op ons wordt ge daan dan kunnen wij den steu van de velen die iets voor kinderver zorging gevoelen, niet ontberen en het is daarom, dat wij bij vernieuwing onzen arbeid aan aller belangstelling en financieelen steun aanbevelen. De rekening ovei het afgeloopen jaar sluit met een batig saldo van f 195.58 Voorts brengen wij voor stadgenooten die zulks nog niet mochten kennen art. 8 der statuten in herinnering Dit luidt als volgt: Begunstiger is ieder die zich als zoodanig aanmeldt bij de Vereeniging en hare belangen bevordert door eene jaarlijkscbe bijdrage van minstens f 1 Tot leden der Vereeniging kunnen worden aangenomen zij, die zich ver binden jaarlijks f2,50 bij te dragen Wie zich verbindt tot eene jaar lijkscbe bijdrage van minstens flUof eene storting ineens van minstens flOO is lid-beschermer (lid-beschermster) Leden medestichters (leden mede stichtsters) zijn zij, die eene jaar- lijksche bijdrage van ten minste f 100 of een gave in eens van minstens f1000 sehenken ter bevordering van het doel der Vereeniging. Het jaarverslag werd gelezen en goedgekeurd. De penningmeester werd gedechargeerd, Mej. J. C. Menger werdt als bestuurslid herkozen. De heeren Lewe van Middelstum en van Rossem werden benoemd in de Commissie tot nazien der rekening en verantwoording. Naar de algemeene vergadering werden de heeren van Veen en Baudet afgevaardigd, als hun plaatsvervangers de heeren van Maanen en van de Lijke. - Door de plaatselijke afdeeling der Soc. Dem. Arbeiders paitij is bij de gemeenteraadsverkiezing in dis trict III candidaat gesteld de heei G. van Wijland. Bij de Rij- en Hoefsmidschool wordt gedetacheerd de le luitenant F. A. van Woerkom van het 3e reg. eld-artillerie te Breda. De alhier in garnizoen liggende batierijen van het 1» regiment veldar tillerie zullen van 18 tot 29 Juli in de legerplaats bij Oldebroek kampee- n. Ook dit jaar zal door de Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose weder een bloemendag worden geor ganiseerd ten einde de middelen te verkrijgen om prae-tuberculose kin deren naar een vacantiekolonie te kunnen uitzenden. Verwey Lugard's vliegkanj'p «Soes terberg' zal ook in de grootste gebeur tenis op aviatisch gebied in 1911, n.m.l. in de groote Europeesche rond vlucht (het zgn. «Circuit de l'Europe"; een belangrijke rol spelen. De tocht zal gaan over de volgende etapes: Parijs Luik, Luik Dusseldorf. Dusseldorf Berlijn, Berlijn Han nover, Hannover Keulen. Keulen Soesteiberg, Soesterberg Brussel, Brussel Londen en Londen Pa rijs. Na elk der etapes woidt minstens een dag en nacht overgebleven en op elk haltepunt zullen waarschijnlijk tusscbenwedstrijden gehouden worden. Begin Juni kunnen dus een groot aantal internationale aviateurs te Soes terberg verwacht worden, tusschen de 50 en 100 deelnemers. Te Soester berg wordt dan ook hard gewerkt orn alles tot in de puntjes gereed te hebben voor een gioote en schitte rende ontvangst. Voor de elape KeulenSoesterberg is ƒ15,000, aan prijzen uitgeloofd. Op het vliegteirein te Soester berg zal op nader aan te kondigen datum een internationale vliegmeeting gehouden worden. Er heeft zich daar toe bereids een kern van een comité van uitvoering gevormd. De korfbalvereeniging A. V. O. G. zal waarschijnlijk worden veranderd in een tennisclub. In eene op 26 Februari as le houden vergadering zal daaromtrent worden besüst. Quick speelt morgenmiddag op »Birkboven" tegen H. V. C. alhier. Niet minder dan 5125 kilo boter onder rijkscontröle werd deze week aan de botermijn alhier aange voerd en verhandeld tegen f 1 37 a 1.47. Het laatste abonnements concert gisteravond gegeven door Mevr. Vogel van Vladeracken, Niel Vogel en A. H. Tierie bad ouder gewoonte niet veel publiek getrokken. Het drietal heeft aaders een avond van groot kunst- j genot verschaft Mevr. Vogel was goed op dreef en zong met veel ge voel. De aangeboden bouquetten waren er zooveel bewijzen van. Ook de violist -peelde in één woord prachtig en sleepte de aanwezigen in verrukking mee. De begeleiding van den pianist, den heer A. II. Tierie, was van een meester, niet overheerschend, maar zacht begeleidend en volgend en toch ook weer zich zelf gevend. Uit alles bleek een elkaar volkomen verstaan en begrijpen. De groote nationale en Provinciale Landbouwtentoonstel ling te Amersfoort. Men rnag als vaststaande be schouwen, dat de tentoonstelling in al hare rubrieken veel leerzaams zal kunnen bieden. Niet alleen is er bij de samenstelling van de programma's voor levende inzendingen rekening mede gehouden, dat hetgeen er zal bijeengebracht worden, zal moeten dienen eenen indruk te geven van den stand der vee-, paarden-eri klein- veefokkeiij in de provincie Utrecht, maar het uitvoerend comité heeft reeds de zekerheid aatverschillendelicbamen en instellingen, werkzaam op het gebied van landbouw en veeteelt, ten bate van de praktijk, inzendingen zullen doen, die verband houden met en betrekking hebben op landbouw in den uitgebreidsten zin. En juist, hoe veel in de eerste plaats de regeering, door het instellen van commissiën ter behartiging van de belangen van den landbouwer en veefokker doetin de tweede en niet minder gewichtige plaats wat de verschillende ver eenigingen al op haar gebied doen, is noodig, aan de bezoekers te worden duidelijk gemaakt. Deze rubriek in zendingen, bestaande uit tabellen, grafische voorstellingen en nadere ge- evens zal eene groote oppervlakte beslaan en ongetwijfeld een groot deel van bet op te lichten hoofdgebouw vullen. In dit gebouw zullen alle in zendingen worden ondergebracht, die eilig «onder dak» moeten worden tentoongesteld. Overigens worden de inzendingen geplaatst in linnen en houten tenten, die op het ongeveer 10 Hectaren groote terrein zullen worden opgesteld. Met het oog op den grooten opzet van de tentoonstelling, de breede op vatting, die bet uitvoerend comité bij het uitwerken der plannen geleid heeft, het groote nut dat de geheele ouder neming zal kunnen afwerpen voor den landbouw, is dan ook te hopen, dat velen het streven zullen willen steunen. Het uitvoerend comité verzond daartoe uttnoodigingen tot bet uitloven van medailles of tot het schenken van bijdragen ter bestrijding van de nood zakelijk aan de organisatie eener der gelijke tentoonstelling verbonden on kosten. En, gezien den ernstigen opzet van het geheel waarbij geen toevlucht is genomen tol hel zoo vaak nog aan gewende middel de zaak voor den leek aantrekkelijk te maken door het or- ganiseeren van eene soort kermis op de tentoonstelling om de inkomsten te vergrooten, en daardoor is de steun van hen, die den landbouw een goed hart toedragen en erkennen dat ern stig opgezette tentoonstellingen een krachtig middel tot ontwikkeling van den boer mogen heetten, zeker wel te verwachten I Voor een zeer druk bezochte bij eenkomst der plaatselijke afdeeling van den Bond van Oud-onderofficieren, hield luitenant Gordijn Donderdag avond eene voordracht over «Lucht- aart en aviatiek». In de Woensdag gehonden jaar vergadering der scbietvereeniging «Wilhelmina» bleek het aantal leden stationair te zijn gebleven. Acbt corps- medailles werden in 't afgeloopen jaar behaald. Bij het nazien der rekening en ver antwoording. die in orde werden be vonden, bleek de toestand der kas gunstig te zijn. De periodiek aftredende bestuurs leden. D. van Buuren, R. Heijer, J. A. Uddink. W. van Achterbergh en M. W. Vink werden alle herkozen. De eendenjacht in de provincie Utrecht wordt gesloten op 4 Maart, die op ander waterwild op 8 April. ZONDAG 12 FEBRUARI. Iteinonstraiitsche kerk. Voorin. 9'/» uur, Ds. Hooykaas. Evnng. Luth. Kerk. Voorm. 107» uur, Dr. H J. Toxopetls. Bediening v. d. H. Doop.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2