BEDRIJFS-= VERZEKERING drankmisbruiF de witte winkel noodzakelijk onmisbaar. TUIÏERSMAZ1JN Mevrouw HANSEN Geldersche Kade 42, en Slothonwer's StooMmtaij, Yoor Huis en Hof. De last is te zwaar Advertentiën. Firma J.JANSEN, DRUKWERKEN, Doopsgezinde Kring. Bet Logegcbouw Fan Pertijrutraat No. 1. Voorm. 10'/» uur, Ds. E. M. Ten Cate. Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Ar. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. OVj uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'It uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Maézer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'li uur, Godsdienstoefening. GEMEENTERAAD. Ter gisterenmiddag door den burgemeester Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers gepresideerde raadsvergade ring waren alle raadsleden tegen woordig. De notulen der vergadering van den 31 Januari j.l. werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen waren de volgende stukken Van de Commissie voor het fonds tot bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van on vrijwillige werkeloosheid indegemeente Amersfoort het verslag en de rekening en verantwoording over 1910. (Ter inzage voor de leden ter Secre tarie, rekening en verantwoording aan Burgemeester en Wethouders om praeadvies). Een schrijven van H. W. Brouwer te Harlingen, berichtende dat hij zijne benoeming tot directeur van de Bur geravondschool niet aanneemt. (Voor kennisgeving aangenomen). Een schrijven van G. M. Maten en andere ambtenaren van de gasfabriek, houdende dankbetuiging voor de toe gekende salarisverhooging. (Voor kennisgeving aangenomen). Een schrijven van het Bestuur van de Ambachtsschool houdende dank betuiging voor de verleende subsidie verleend voor den avondteekencursus voor ambachtslieden, tevens mede- deelende, dat de gestelde voorwaarden aangenomen worden. (Voor kennisgeving aangenomen). Een verzoek van Dr. Groneman om hem tot het houden eener cursus in verbandleer een locaal der H. B. S. af te staan. De voorzitter deelde mede dat bij den directeur der H. B. S. daartoe geen bezwaar bestond en adviseerde derhalve het verzoek toe te staan met welk verzoek de raad zich zwijgend vereenigde. Daarop kwamen aan de orde de drie plannen tot wijziging der bestaande 3 Kiesdistricten. De heeren Rijkens en Veis Heyn lichtten beiden de door hen voorgestelde ver deeling toe, terwijl de heer Rolandus Hagedoorn een lans brak voor bet plan van Burgemeester en Wethouders. Achtereenvolgens in stemming ge bracht werd het plan van Burgemeester en Wethouders met 8 tegen 7 stemmen verworpen, dat van den heer Veis Heyn met een gelijke verhouding van stem men, 8 tegen 7, aangenomen en dat van den heer Rijkens eveneens met 8 tegen 7 stemmen verworpen. Dit gaf de heer Gerritsen aanleiding op te merken, dat eene andere uit komst zoude zijn verkregen, wanneer er geen twee vacaturen in den Raad waren geweest, eene bewering die hij volgens den heer Jorissen moeielijk zou kunnen bewijzen. Daarna verkreeg de heer van Duinen het woord om in een zeer uitgebreid memorie aan te toonen, dat hij op zijn bemerkingen omtrent de raadsverslagen nog altijd geen antwoord had ontvangen. Wat de firma L. E. Bosch Zn. en de heer van Lessen op het schrijven van het Dagelijks Bestuur geantwoord hadden ging daarneven. Spr. eindigde zijn lang betoog met de wenschelijk- heid uit te spreken dat in de toe komst de raadsverslagen stenografisch mochten worden weergegeven. Een en ander had ten gevolge, dat de beer van Lessen van verschillende zijden complimenten hadteaccepteeien voor bet door hem geleveide weik. De beer Veis Heijn vroeg den heer van Duinen of hij dagen na de ver gadering zich al lijd nog wel woorde lijk het door hem gesprokene wist te herinneren. Hij meende daaraan met grond te mogen twijfelen. Het gesproken woord ziet er zwart op wit doorgaans heel anders uit. De voorzitter deed daarna op ver zoek van den heer Rijkens de deuren sluiten, ter behandeling van eenige punten in comité-genei ale. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Donderdagavond vergaderde deze ten stadhuize onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber. De notulen ven de vorige vergade ring werden gelezen en goedgekeurd Het nieuwe lid, de opvolger van den heer J. Sinnige, de heer D. H. G. Kleber, werd geinstalleerd. IngekomenEen verzoek van de Gemeente om een jaarv-- -slag aan den secretaris opgedi _,en:j een schiijven van het bureau van de Statistiek, om opgaven betreden de collectieve arbeidscontracten. De Kamers van Arbeid zijn meer de aan gewezen lichamen om in deze inlich tingen te verstrekken. Besloten werd te antwoorden, dat dit niet op den weg der kamer ligtverder een mis sive van mineraalwater fabrikanten en bierhandelaars met verzoek wijziging te brengen in het wetboek van stiaf- recht. (aangehouden tot de volgende vergadering.) Ingekomen een adres van de kamer te Hengelo inzake wijziging der ar beidswet met verzoek om onder steuning. Tot volgende vergadering uitgesteld. Een adres v.jd. 2e Kamer van de kamers te Amsterdam, Rotterdam en Haatlem inzake het wetsontwerp op de Naamlooze Vennootschappen. Deze zaak is reeds in 1905 alhier ter sprake gebracht en de secretaris leest het adres voor toen verzonden. Besloten wordt te steunen en naar dit adres te verwijzen. Verder is nog ingekomen een missive van de Ned. werkgevers. Het doel is het adres aan de 2e Kamer tegen het ontwerp ziekte verzekering te steunen. Van de kamer te Deventer is ook een adres van dezelfde strekking ont vangen. De heer Van Vollenboven is er zeer voor de adressen te steunen. Het is zijn meening dat niet alles door den Staat moet geregeld worden. Ook het particulier initiatief moet vrijheid van handelen gelaten worden. Dit mag in geen geval gedood worden. De arbeiders zelf moeten er ook wat voor over hebben. Het verleenen van steun wordt aangenomen. Ingekomen nog van den Min. van YVatei staat een exemplaar van her ziene wetten en besluiten over de scheepvaart in Nederland. Ligt 14 dagen bij den Secretaris ter lezing. Hierna deed de Penningmeester verslag van zijn geldelijk beheer. De heeren Van Vollenboven en Eysink hebben de rekening en ver antwoording nagezien en in orde be vonden, sluitende met een voordeelig saldo van 120. Bij rondvraag bracht de heer Eysink de loskr anen ter sprake. Te Hilversum en te Bussum zijn ze aanwezig. Hij wil nu een adres richten aan de H. IJ. S. om ook hier een loskraan te plaatsen. De voorzitter wil er gaarne meer van weten en acht een schema noodig. De heer Van Haselen meent, dat Amersfoort meermotieven dan Bussum zal kunnen aangeven. De heer Eysink zal deze zaak verder uitwerken Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Is uw woonvertrek of kantoor vol met tabaksrook en kunt ge geen ramen openzetten, hang dan in de kamer een natte spons op en houd ze nat natuurlijk plaatst ge er iets onder om het druipende water op te vangen. De volgende «Wenken voor Moe ders" worden bij geboorte-aangiften te Lochem vanwege de gezondheids commissie uitgereikt: I. De beste voedingswijze voorden zuigeling is de voeding aan de borst. Sterfte en ziekte bjj zuigelingen, ge voed aan de borst, zijn veel geringer dan bij fleschkirideren. Een moeder, die in staet is haar kind te zoogen, doch dit nalaat, doet nadeel aan ge zondheid en leven van haar zelve en van haar kind. In vele gevallen, waar de moeder meent niet in staat te zijn haar kind te zoogen, blijkt, dat het vei mogen om te zoogen wel degelijk aanwezig is. Het is derhalve plicht den zuigeling aan de borst te houden, tenzij dooi een geneeskundige is ver- i klaard, dat de moeder daartoe niet 1 in staat is. 2. De gemengde voeding, waarbij de zuigeling slechts gedeelte lijk met vrouwenmelk wordt gevoed, is te verkiezen boven die, waai bij de zuigeling in het geheel geen vrouwen melk krijgt. In d:t geval is het wen- schflijk, dat het kunstmatige voedsel niet uit een zuigllesch. doch lepelsge- wijze wordt toegediend. 3. Is flescb» voeding onvermijdelijk, zorg dan dat de (lesch en het voedsel op uiterst zindelijke wijze worden behandeld en laat u omtrent de keuze van voedsel, de toebereiding en de toediening (het aantal malen en de hoeveelheid) door den geneeskundige voorlichten. De tlesch moet zijn voorzien van een zuigdop; de speen met slang is uit den booze. 4. Zorg voor zuivere lucht in het vertrek, waar de zuigeling ver blijf houdt. Wasch dagelijks uw kind geheel. Bewaar 's zomers de melk zoo koel mogelijk, anders bederft zij. 5. Huilt uw kind veel, geef het dadelijk niet meer voedsel, maar raadpleeg een geneeskundige. 6. Laat u omtrent voeding, verzorging en het tijdperk vari het spenen van het jonge kind, ook als dit gezond is,dooreen genees kundige voorlichten. Gij kunt, door dit te doen, meermalen ziekten voor komen. Proefnemingen van T. Lescardé e. a. te Parijs hebben aangetoond, dat men eieren door koude in uitsteken den staat kan bewaren, meer dan 10 maanden: de eieren toonden noch in aanzien noch in chemische of bac teriologische verhouding de minste afwijking van versche eieren. Eieren, einde October in den handel gebracht, waren in November van het volgend jaar aan versche eiereu nog volkomen gelijk, Wratten aan handen en vingers moeten dikwijls met een oplossing van zout en azijn worden bevochtigd. Tegen brandwondende wond wordt dadelijk m6t slaolie of boter, wat het eerst bij de hand is, ingewre ven en met fijn zout bestrooid. Men voelt dan geen pijn en blaren ontstaan niet. Na 5 of 6 minuten kan alles weer weggenomen worden. Snuiven verstompt de reukzenuwen, veroorzaakt duizeligheid, een tegennatuurlijke vochtafscheid, in den neus en leidt de scherpe vochten naar de oogen. Her senschudding kan er zelfs het gevolg van zijn. Kom nooit met natte kleeren in een ziekenkamer. De tevredenheid is een tuinnierster die zorgt, dat wij bloemen hebben ook midden in den winter. e i T w e e r iDe rijken zijn M e e n i n g. gelukkig", denkt (menigeen Maar 't is een dwaling, naar ik meen. Mijns inziens heeft h ij meer gelijk. Die zegt: Gelukkigen zijn rijk. Observator. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 3 tot 10 Februari 1911. Geboren: Johannes, z. van Jacobus Gouw en Helena Dcscans. Jacobus, z. van Wouter van den Brink en Bastiana Jacoba Kesteloo. Geertje, d. van Hendrik Heideveld en Aaltje Westerink. Roelbffina, d. van Gijsbertus Craancn en Johanna Antoinette van Apeldoorn. Jan, z. van Peter Franken en Grietje van Doornik. Maria, d. van Bernardus de Wit en Elisabeth Oosterveen. Arnoldus Johannes, z. van Johannes Arnoldus van Doornik en Johanna Janssen. Jacoba, d. van Bartus van den Hazel en Johanna Hermans. Cornelis, z. van Bart van Loenen en Petronella Schut. Christina Cornelia Johanna, d. van Christiaan Johannes Mark en Cornelia Koops. Gerardus Johannes Joseph, z. van Gerardus Johannes Wennekendonk en Sophia Johanna van de Poel. Cornelis, z. van Cornelis van Engelen en Betje van Plaggen- hoef. OndertrouwdCornelis van der Pol en Pieter- nella Adriana Wijnen. Christiaan Theodoor Groothoff en Louise Antoinette Buhlman. Hendrik van B.oozendaal en Mina Staal. Cor nelis Daatzelaar en Hendrika Cornelia de Groot. Getrouwd: Hubertus Adrianus Janssen en Emma Johanna Yitaline Rousseau. Gerardus Hermanus Johannes Bonnier en Johanna Elisa beth Hamers. Peel van der Heiden en Adriana Clasina Kleinman. Bartus Kolijn en Maria Prins. Overleden: Willem van Apeldoorn, 47 j-, echtg van Stoffelina van Veen. Marinus Johannes Gootc, 30 j.. ongch. Maria Gezina Alijda Knuivers, 18 m. Elisabeth Boeijing, 67 j., echtg, van Theodorus Andreas Colenbrander. Maria Markhof, 75 j., ongeh. Wilhelmus An- tonius van Wageningen, 56 j., echtg. van Wil- lempje van der Logt. Michelina Geertruida Maria Verbiest, 42 j., ongeh. Alijda van den Bongaard 6 j. Leusden. van 3 tot 10 Februari 1911. Geboren: Gerrit, z. van Heintje Buis, wed. Jacob ter Maaten, 85 j., wedn. van Cornelia van Ginkel. Wijntje van Ginkel, 77 j., echtg. van Cornelis van der Wiel. MAKKTBLKIUHT. AMERSFOORT, 10 Febr. 1911. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f appelen f6.50 a f 11Peren f8 a f 11.Nieuwe Aardapp. f 0.— k f0.zandaardapp. f2.70 a f3 Hoendereieren f 4.90 a f 5.70 per 100 st. Br. eieren f0.a f0.Boter fl.45 a fl.65 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas f0.afO. Kippen f 0.70 a f 1.30. Kuikens fl.a f 1.40. Piep kuikens f 0.60 a f 1.Ganzen f 0.k f 0.Eenden f0.70 a fl.10 p. st. Jonge f0.90 a f 1.10. Hazen f 0.— a f 0 Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f 0.70 a f 1 60 Duiven f 0.50 a f 0 80 piar. Magere varkens f 18. - af 25. Varkens erport f0.a fZeugen f60 a f110. Biggen f 9.af 16 Schrammen fafOVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a füOO.—Kalfkoeien f000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U00.a f 000. Aanpevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 40 heet. Appelen. 5 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 50 heet. Zandaardappelen, 55000 stuks Hoen- dereieren. stuks Eendeneieren. 600 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka-s. stuks Vee. 10 magere varkens Varkens voor exportslagerijen b50 biggen en 4 zeugen. RECLAME. De last van rugpijn van 'i morgens tot 's avonds. De last van schele hoofdpijn, duizeligheid, ver stoorde slaap, uitgeputte zenuwen. De last van die afmattende pijn in de lendenen, heupen en zijden. De last van rheumatische pijnen in de spieren en gewrichten, die tot in de beenderen schijnen door te dringen bij slecht en vochtig weer. De last van toenemende zwakte en dat vreese- lijk terneergeslagen en lusteloos gevoel. Is uw last rheumatiek, waterzucht, graveel of urine-stoornissen Is uw last hoofdpijn, voortdurende vermoeid heid, rugpijn of zenuwachtigheid Dan is het genot te weten dat vele mannen en vrouwen van deze en andere nier- en blaasaan- doeningen genezen zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken afdoend, omdat zij een speciaal nierengeneesmiddel zijn, en alleen een nieren- geneesmiddel geeft baat togen nierkwalen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen heelen en versterken de aangedane nieren en helpen hen om de schade lijke onzuiverheden, die de bovenstaand® ver schijnselen veroorzaken, uit het b'loed te filtreeren en verder uit het lichaam af te voeren. Let erop, dat gij de echte Foster's Rugpijn Niereu Pillen krijgt. Iedere echte doos draagt de handteckening van James Foster. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den heer A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. zijn, Alleu dragen datums van 1600 5t 1654. De heer A. Heerma van Voss, be- eerder van de Armen der Herv. Gem., eelt de stukken in bewaring genomen ter waardebepaling opgezonden aar het Rijksmuseum en het Ned. enningkabinet. De Schiet- en Schermvereeniging Wilhelminaï te Utrecht, zal ter her- enking van haar 12'/, jarig bestaan ïnen Provincialen Schietwedstrijd ouden met groot geweer of karabijn, lodel 1895, op de banen van bet irt aan de Bildstraat, gedurende de Dndagen 7, 14 en 21 Mei a.s. Reeds nu kan met zekerheid worden edegedeeld dat prachtige medailles li waardevolle prijzen zullen worden opsteld en is het te ver- ijfcbuizen. Roelof, z. van Jacobus Cornelis van Eijkelenburg en Wiileminavan den van Gerrit Dijkhuizen. Corne Burg. Overleden: Anna Maria Joanna Muller, 77 j wed. van Willem van Beers Hendrika Ver vat, 36 j., echtg. van Cornelis Buddiogh. Woudenberg. Ondertrouwd: Evert Schimmel en Wilhelmina Gcrdina van Maanen. Jan Jacob van Raai en Jacoba Steinman. Overleden: Jannetta Johanna Methorst, Ij. Abonneert U op het KATHOLIEKE onder Rrdactle der beste Kath. Letterkundigen. Maandelijks verschijnen 48 pag. groot formaatover 2 kolommen, prachtige Letuur als: Romans, Novellen, Historische Verhalen, Poëzie, Allerlei, Raadsels, Logo- i grief, Rebus, enz. enz. voor den l?eer lagen prjjs van 65 CENT Iper 3 maanden. Prachtige Goedkoope Lectuur. P. STOKVIS-WATERREUS. Uitgever, 's-Bosch. BAARDGROEIMIDDEL F1XOLIN werkt bewonde renswaardig op den groei van den knevel. Waar slechts kleine haartjes aan werig xijo, beeft zich spoedig oen kracbtigea baard ontwikkeld»^'" De veelvuldig aanbevojeo „Sterken UI" voor veel hoogere prijzen, zijn niet beter. Slechts acht to -verkrijgen in Dootea van 90 cte.. f 1.50 en f2.50 (porto extra) \oder rembours bij PAUL KOCH, Arohwo. tf. 9. Astrologiote, Charakter, Heden, Verleden en Toekomst, is ver huisd van O. Z. Voorburgwal 256 naar bovenhuis bij het Centraal station Amsterdam, dag consult, ook per brief. wordt radicaal genezen door ons heilmiddelUNICUM", ook bij geheime toepassing. Per flacon 60 ct., franco p. post 75 ct. Brneghelstraat 267, den Haag. Ui Zfj, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J.CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieutfs van den Dag schreef onder meer: Een feit fs 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit V3n den haardos te zijn gekomen. ZUIVER WOLLEN-! HALFWOLLEN-! KATGENEN-TRICDT-i RAMEH-EN NET-! ONDERGOEDEREN C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TELEPHOON 70. Yoor Fabrikanten, Winke liers en allen die bedrijf uitoefenen is eene - (aanvulling der - Brand-Asgurantie) WEt)E1*YEftK009El?S kunnen in alle plaatsen NEDER LAND en BELGIE geplaatst worden voor onze bekende I- Ochtendvoeders voor Hoenders, kuikenzaden, Krachtvocder voor Duiven, Vogelzaden in pakken en Gekleurde Spiraal Voet ringen voor Pluimvee. Vraagt conditiën bij het American Importing-IIouse te MAASTRICHT. Levering van alle voorkomende tegen concurreerende prijzen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3