BUITENLAND. PREDIKBEURTEN. Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVING. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. Er is al weer een ongeluk gebeurd op den Franschen Wester-Staatsspoor- weg, waarover al zooveel en terecht is geklaagd. Te Courvilles, bij Cbartres, is de goedertrein 3238 uit Mans, die twee uren te laat was, en die op last van den stationchef, aan 't rangeeren was om den lokaaltrein 510 voorbij te laten, daarbij aangereden door den sneltrein ParijsBrest, die reed met een snelheid van 86 kilometer per uur. De botsing was zoo hevig, dat het geraas een kilometer ver werd gehoord. Vier of vijf wagens van den goederen trein werden verbrijzelden verscheidene wagens van den sneltrein, waaronder ook de restauratiewagen en de post wagen, vielen er boven op. Wen hoorde onder het geraas ontzettende kreten, Toen kwam er een ontploffing van de gazoline, die voor verlichting van de wagens werd gebruikt, en weldra waren de vernielde wagens van de twee treinen aan het branden. In den restauratiewagen zaten 19 mensehen te eten. Zij werden op en over elkander geworpen, onder een hoop gebroken borden, schalen, tafel tjes enz. Maarzij konden er uit komen. In den personenwagen daarnaast echter, waarin een vroolijk bruilofts gezelschap van 11 personen zat, bleven slechts twee menschen ongedeerd. Drie werden gedood en zes anderen zwaar gewond. Er werden zeven dooden uit de overblijfselen van den vernielden trein gehaald en tot laat in den nacht zocht men nog naar anderen, die er nog onder lagen en die misschien mede verbrand zijn. Er zijn tien ernstig gewonden naar het ziekenhuis te Courville gebracht. Verder zijn er velen minder beden kelijk gekwetst. De machinist van den sneltrein voert tot zijn verontschuldiging aan, dat hij door den rook van de locomotief, die een zeer korten schoorsteen had, zoo zeer werd verblind, dat hij de seinen niet kon zien. De lokaaltrein, die bij den schok door den goederentrein werd aange reden, bekwam nagenoeg geen schade. Italiaansche bladen deelen mede, dat onder leiding van generaal Ric- ciotti Garibaldi, die ook in 1897, tijdens den Grieksch-Turkschen oorlog, een vrijwilligerscorps bijeenbracht, een expeditie naar Albanië wordt voorbe reid. Naar Rome uitgeweken Alba- neezen hebben n.l. daar ter stede krachtig propaganda gemaakt voor hun land en Ricciotti Garibaldi zoo weten op te winden, dat hij een open brief aan de bladen schreef, waarin by de jonge Italianen aanspoord Al banië te bulp ter snellen, zooals bet jonge geslacht van 1897 deed, toen Griekenland ondersteuning behoefde. En zijn oproep heeft werkelijk in zoover succes gehad, dat eenige hon derden vechtlustige jongelieden zich reeds hebben aangemeld. In Italië neemt men deze zaak nog al luchthartig op, wetende dat de regeering elke poging om Albanië op die wijze te hulp te komen, krachtig zal onderdrukken. Immers de vrede tusschen Oostenrijk en Italië zou in ernstig gevaar komen, wanneer Itali anen, al dan niet met machtiging van de regeering, zich bij de Albaneezen gingen aansluiten. Het eenige, wat de regeering ten behoeve der Albaneezen kan doen is vredelievende bemiddeling verleenen wanneer tegen het voorjaar al te dreigende donderwolken zich in den Balkan mochten samenpakken. Te Carnarvon is men reeds druk bezig met de toebereidselen tot de feestelijkheden, te houden in Juli, ter gelegenheid van de plechtige investi tuur van den prins van Wales. Een koor van vijihonderd kinderen zal nationale liederen ten gehoore brengen, er zal een historische optocht worden gehouden en bovendien zullen gedurende zes dagen verschillende voorstellingen gegeven worden. Het oude Carnarvon-Castle, aan welks poort Edward I aan bet volk ..van Wales den eersten prins Edward e|r van Carnarvon voorstelde, kan in ge- snjfeedheid worden gebracht voor 10 a ..j lpOOO toeschouwers en buiten de "poort zullen bovendien nog tribunes h.worden ingericht voor 50.000 personen, ui;/ i Daar 't station Carnarvon niet in- ■i gericht is op zoo'n groot aantal .Vreemdelingenals bij de feesten ver- ttackt wordta, heeft de London and North-Western Railway besloten de noodige maatregelen te nemen, opdat het verkeer geregeld zal kunnen plaats hebben. Met 1 Mei worden de muziek corpsen bij het 2e, 3e, 9e, 10e en 11e regiment infanterie veranderd in fanfarecorpsen. Die der overige regi menten, dus ook van bet 5e, blijven voorloopig nog harmonieën. In de vacature D. P. Hamers is tot bestuurslid der R. K. Kiesvereeni- ging »Recbt en Orde* gekozen Dr. J. W. Jorissen. Zondag 26 Februari a. s. geeft de Kinderzangvereeniging »De kleine Stero« eene uitvoering in de concert zaal der sociëteit Vereeniging.* De jaarvergadering der plaat selijke vereeniging tot bestrijding der tuberculose zal Woensdag 22 Februari in >Ons Huis* gehouden worden. In de jaarvergadering der plaat selijke afdeeling van den Bond van Oud-Onderofficieren werden tot be stuursleden gekozen de heeren H. Graansma en A. A. van Ooijen. De plaatselijke afdeeling van den Chr. Nationalen Werkmansbond herdacht j.l. Dinsdag ln eene avond- bijeenkomst in de St. Joriskerk haar 13-jarig bestaan. Als feestredenaar trad op Ds. K. den Hollander. Dit heugelijk feest zal a.s. Dinsdag in de tooneelzaal der sociëteit »Vereeniging« feestelijk worden gevierd. In de jaarvergadering der plaat selijke afdeeling van den Ned. Bond van Chr. Kantoor- en handelsbedienden werden de periodiek aftredende be stuursleden, de heeren H. P. Goossens J. B. Grooteridorst en H. Burger alle herkozen. Het ledental bleek sterk vooruitgegaan en de rekening sloot met een batig saldo van f12 05. Aan de Centrale botermijn werd deze week 4950 Kilo boter aangevoerd en verhandeld tegen f 1.38 a fl.49. Door de politie zijn twee per sonen aangehouden als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan het ontvreemden van verschillende goede ren bij manufacturiers alhier. Een groote partij dekens, rokken, broeken, boezelaars, lappen stof enz. zijn bij een opkooper in beslag genomen. Getracht wordt bij de evange lisch Luttersche gemeente een ge mengd zangkoor op te richten. De heer Hazendonk zal als directeur op treden. Door den heer W. J. Leefkens, te Beverwijk overleden, is f 1000 ver maakt aan de Maatschappij tot opvoe ding van weezen en andere minder jarigen in het huisgezin »Zandbergen* alhier. Het concert van mevrouw Julia Culp, dal in December werd uitgesteld, is thans bepaald op Donderdag 23 Februari in Amicita. De begeleiding van den zang zal mevrouw Betsy Rijkens Culp op zich nemen. Mevrouw Culp heeft de hoogst ver- eerende uitnoodiging ontvangen om den 25sten Febr. in Den Haag te komen zingen voor H. M. de Koningin. Behalve dit concert staat den kunst lief hebbers nog iets extra's te wachten, namelijk een dansavond van Lili Green en Andreas Pavley op 28 Februari Men houde die beide avouden open! Hel eerste nummer is verschenen van «Padvindersverhalen.» De uitge vers stellen zich voor in deze serie slechts goede boeken van bekende schrijvers op te nemen. Door hierop in te teekenen heeft men tevens de kans een bijl in lederen foudraal, een mooie tasch, een flink mes, een signaalhoorn, een Kompas, een ambulanceétui, een staf, eeD kapmes of andere voor eiken padvin der onmisbare zaken machtig te worden. Gedurende de a.s zomer zullen op het terras der sociëteit »Amicitia« muziekuitvoeringen gegeven worden, op de navolgende data: 28 Mei (ma tinee) 4, 13, 25 Juni. 5 13 26 en 30 Juli, 2. 8, 13, 20 en 31 Augustus, 3 September (matineej. De concerten op 2 en 31 Augustus worden gegeven door de muziek van het le regiment huzaren, de overige door de stafmuziek van het 5eregiment infanterie. Woensdagavond hield de afdee ling Amersfoort van den Alg. Ned. Geheelontboudetsbond een openbare vergadering in de Kroon. Prof. dr. J. van Rees en de heer F. Kamstra zouden spreken; de eerste over »AI- cohol en Beschaving Hij begon met deze tegenstelling duidelijk te maken en ging vervolgens na den invloed van den alcohol op de fijnere weefsels van ons lichaam. Door den alcohol wordt zuurstof aan de hersenen ontnomen, waarvoor koolzuur in de plaats komt, wat de bedwelming veroorzaakt. Daar hier door het beste in den mensch veidoofd wordt, doet hij dan dingen, welke hij nuchter zijnde, veroordeelt. Aan dit begin van degeneratie is slechts te ontkomen door geheel met de drank- gewoonten te breken. Hierna sprak de tweede spreker over seen maatschappij van idioten* na tuurlijk veel in denzelfden geest van 't geen de heer v. Rees betoogd had. In 't bijzonder wees bij op 't vege tarisme als steun voor de geheelont houding. In een openbare vergadering van de afd. Amersfoort van den Ned. Protestanten Bond sprak Donderdag avond prof. dr. B. D. Eerdmans over: »De bedendaagsche Staalkundige toe stand en de godsdienst." Spr. begon met er op te wijzen, dat voor deze combinatie alle reden is, want in ons land is een stroom van toenemende rechtsgezindheid waar te nemen, door menschen van een bepaalde gods dienstige gezindheid in het leven geroepen. Als de kleurlooze middenstof, die bij de laatste verkiezingen rechts ge stemd heeft zich nu maar naar links verplaatst dan komen we uit bet moeras. Er is een element van waar heid in deze verklaring. Bij de kamer verkiezing in Amsterdam II beva! bet Handelsblad den clericaal tegenover den Soc. Dem. aan en dit had weer tengevolge dat de S. D. in Utrecht I. weigerde op Roëll te stemmen. Een bewijs, dat socialisten vrees twee zetels aan rechts bracht. Dit geld ook de viij- zinnigdemocratie. ln Haarlem wsigei de de middenstof op mr. Thiel te stemmen. Deze ver klaring is evenwel niet afdoende, want de oorzaak ligt heel wat dieper. Wil spr. hierop ingaan dan moet hij spreken over godsdienst en politiek. Bij staatkunde staat de Staat op den voorgrond. Er is niets, waarbij zoozeer lerdeeldheid heerscbt als bij den gods dienst, waarom het zeer begiijpelijk is, men deze aan het particulier initia tief wil overlaten. Nog iets: de liberaal gunt ieder de vrijheid. De clericaal heeft daarentegen de waarheid dat meent hij en wil deze aan anderen opdi ingen. Hierom juist kan de coalitie geen enkele praclisché maatregel op godsdienstig terrein nernen. Waarom zijn we niet eer onder de clericale overheersching gekomen? Eens was de Ned. Herv. staatskerk. De Roomsche miste alle vrijheid, tot dat de Fransche revolutie meerdere gelijkheid bracht. In 1799 werd het eerste seminarie te Warmond gesticht. De bisschoppen kwamen pas in 1848 met Thorbecke. In 1853 kwam de bekende allocutie van den paus, waarbij 5 bisdommen werden ingesteld. Verschrikkelijk voor de Protestanten. Groen schreef er over en noemde Roomscti Katholieken de vijanden van hel vaderland. Strijd kwam, het ministerie rnoest aftreden, doch de bisdommen bleven. De Katho lieken stemden altijd nog op den libe raal uit welbegrepen eigenbelang, niet omdat ze liberaal dachten. Men wil ons wel eens wijs maken, dat de Calvinisten ons land bebben grootgemaakt, doch dit is onwaar. Juist toen de Calvinisten onder den duim werden gehouden werd ons land groot. Wetenschap en kunst bloeiden door dien milden zin. De Fransche revolutie scheidde Kerk en Staat. Doch de Kerk bleef liberaal tot de opkomst van de moderne theologie en het stemrecht in 1867. Toen kwam er een andere strooming en overal kreeg men ortho doxe predikanten, terwijl het intellect zich niet meer met de Kerk bemoeide. Dr. Kuyper leerde in Standaard en Heraut, dat men niet alleen op Kerke lijk, doch ook op Staatkundig gebied rechts rnoet stemmen en nu begreep Rome, dat htt met rechts moest samen gaan. Op het oogenblik is het bij het Protestantsche deel der coalitie nog niet pluis. Om in beeld te spreken. De liberalen hebben twee kinderen gioot- gebracht, eerst Rome, en later door onthouding, het Protestantisme. Toen de jongens groot waren, hebben ze vader de deur uitgezet. Erz.tdus veel aan vast. Een clericaal gesrhoold kie zerscorps is in ons land giooi geworden. De tegenwoordige toestand leert, aldus vervolgde spr. zijn rede, dat er ook thans nog een nauw verband is tusschen de kerkelijke positie en de staatkundige gezindheid van een dis- tiict en hierom moeten we ons af vragen [of het liberale dogma: gods dienst gescheiden van politiek, wel zoo heel juist is.j Wanneer men niet begrijpt, dat de godsdienstige toestand op het staatkundig leven invloed heeft, bestaat er nog meer gevaar voor afbrokkeling van links. En als men niet duidelijk inziet, dat de volksgeest wordt gevormd onder den voorgang van de geestelijkheid zal men nog lang onder de politieke constellatie van heden blijven. De liberalen schuiven te veel de kennis op den voorgrond en denken niet aan geestelijke verzorging. Met kennis alleen komen we er niet. Laat men den godsdienst weg dan zullen de kerkelijken nog gemakkelijker overwinnen. Wat het clericalisme is kan men in Brabant zien of als men driestarren in de Standaard leest onder het op schrift: «Sudom en Gomorra.« De geest wordt gebonden. Het liberalisme gaat dit alles voorbij. We moeten echter niet alleen knap pe maar ook goede menschen hebben. Het prijsgeven van de geestesvorming is het piijsgeven van het staatkundig leven Tegenover de clericale macht moeten we een zelfbewust geestelijk leven stellen. Er werd niet gedebatteerd. Ds. Hooykaas dankte den spreker voor zijn belangrijke rede. ZONDAG 19 FEBRUARI. Renionstraiitsche kerk. Voorin. 9'/i uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. IO'/j uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gcreforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. J. H. Donner. van Breda. 'sAv. 5'lt uur, Ds. J. II. Donner. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uui, Ds. T«erink. 's Av. 5'lt uur, Ds. Teerink. Coll. voor de Kas van Emerit. Pred. Wed. en Weezen. Vrije Gereforiu. Gemeente. Voorm. 9uur, de beer D. Barth, van 's-Gravedeel. 's Av. 5 uur, de Heer D. Barth. Chr. Gereforiu. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9V» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'lt uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haèzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4uur. Godsdienstoefening. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort; Lettende op het aantal personen,' die over 1910 nog niet de plaatselijke directe belasting naar bet inkomen betaald hebben Maken belanghebbenden opmerk- zaan op art. 7 der Kieswet, in 't bizonder op de bepaling dat voor de bevoegdheid lot het Kiezen van leden van den Gemeenteraad vereischt woidt dat zij die niet krachtens een aan slag ui de Rijksbelastingen aanspraak op Kiesrecht bebben, bun aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen op 1 Maart, a.s ten volle moeten hebben voldaan, ongeacht de betalingstermijnen, voorkomende op de aanslagbiljetten. Amersfoort, 16 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Vliegen. Wijnmalen is in het bezit van de 100,000 fiancs. Baron Van Zuylen van Nijeield, president van de Fransche Aulomobielclub, heelt in den vorm van een cheque den prijs van 100.000 francs van Henri Wijnmalen over handigd. In verband met een tentoonstelling, die in de zaal der Automobiel-Club gehouden wordt, is het diner uitge steld. Niet alleen hier te lande heerscht influenza. Ook in Berlijn is de ziekte uitgebroken, en zoo hevig, dat het Tageblatt van een epidemie spreekt. Het bla l schat bet aantal gevallen voor Groot-Berlijri op 12,000a 14,000. De soort influenza is kwaadaard ger dan andere jaren en er sterven veel meer menschen aan dan anders. Het legerbestuur heeft bepaald dat, met betrekking tot de schiet oefeningen tot verbooging van 's lands weerkracht, die op 1 Mei a. s. weder zullen aanvangen, het houden er van op Zon- en algemeen erkende Christe lijke feestdagen tot het strikt nood zakelijke beperkt behooit te blijven. Geachte Heer Redacteur. Beleefd verzoek ik u onderstaande regelen in uw geeërd blad te willen opnemen. Bijna dagelijks voert mijn weg over het Spui en Smalle Pad naar bet Centraal-station. Ook iederen keer, kom ik tot de zeer onaangename conclusie, dat die wegen bij de minste vochtigheid of regen totaal onbegaan baar zijn. Zijn deze wegen niet de hoofdwegen voor de bewoners van het Spui, Schim- melpenninckstiaat en Koppel, die naar het station leiden. Het gedeelte van bet Smalle Pad, tusschen de overgang Soesterweg en de Koppel is zelfs zeer gevaarlijk, omreden deze weg bol ligt en men zeer veel gevaar loopt, in de vette modder uit te glijden. Zoude het niet raadzaam zijn, dat in deze door den Gemeente reinigings dienst eens terdege werd voorzien? Het zoude door vele bewoners der bovengenoemde wijken van harte wor den toegejuicht. Moge aan deze onhoudbare toestand spoedig een einde komen. U geachte Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte verblijf ik Hoogachtend Bewoner van de Schimmelpenninckstr. «Aan Heeren Burgemeesters en Wethouders van ongeveer 40 gemeen ten in de afdeeling «Gooi- en Eemland* der Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren weid dooi het afdeelings- bestuur een brief gericht in welke gewezen word op de noodzakelijkheid paal en perk te stellen aari het stel selmatig uitmoorden van vogels en de wenschelijkheid bepleit, door verorde ningen het vangen van vogels tegen te gaan en zoo mogelijk te beletten. Veider werd in het bizonder de aandacht gevestigd op eene daartoe strekkende politieveroidening der ge meente Nijmegen en deze verordening in haai geheel afgedrukt, terwijl heeren Burgemeesters en Wethoudersdringend woiden uitgenoodigd, aan den Raad hunner gemeenten voorstellen te doen dergelijke bepalingen in hunne politie verordeningen op te nemen.* Aan hel Nederlandsche Volk. Hoeveel duizenden onder U hebben genoten en genieten ook nu nog van de verzen van P. A. de Genestet. De scholier haalde er zijn »Latijn- sche school" en, Het liedje van het land van Kokanje" uit; de student zijn -»Liedje van een jong student" en »'t Epikunscli feestgezang"; hij genoot van den »St. Nicolaasavond" en van zoo menig welluidend liedjede oudere vond er in den berustenden weemoed van »Het haantje van den toren" en zoo vele blijmoedig godsdienstige liederen; ook de geestig hekelende uLeekedichtjes" kwetsten niemand per soonlijk en slóegen in. En wie van dat alles eens genoten beeft, vergeet bet nooit weer. De waarheid van dezen zonnigen mensch, die zich gaf, zooals hij was, is door niemand bestreden, en zijn levenslust en kracht blijft menigeen tot troost. Iloevele van zijn verzen zijn niet gevleugelde woorden ge worden 1 Om al deze redenen besloot de Haar- lemsche Afdeeling van het Algemeen Nederlandsch Verbond den dichter te eeren, wanneer bet vijftig jaar ge leden zal zijn, dat hij stierf, en op dien dag, den 2den Juli 1911, zou daarom de genoemde Afdeeling een Gedenkbank willen onthullen aan den voet der duinen, in of bij het bosch, waar de Genestet zoo graag vertoefde. Het wordt een bank van Zweedsch graniet, eenvoudig en streng van lijn en b.v. getooid met dit opschrift: U heb ik uitgelezen, Mijn bosch en duin en dal,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2