PREDIKBEURTEN. mNNENLAM). tfUl 1 LiNLAM» Gemengd Nieuws. De herstemming in district I tusschen de heeren J van de Wal Kzn. en P S R. Wolterbeek is bepaald op Donderdag 2 Maart. Door de politie is aangehouden en naar Utiecht overgebracht een ge signaleerde. tot het ondergaan van 3 dagen gevangenisstraf. De heer C. R. Drijver, scheids rechter van den N V. B. houdt beden- avond in hotel «Ie Zwaan" eene cau serie over de regels van hel voetbalspel. 4376 K.G boter werd deze week aangevoerd aan de boter mijn en ver handeld tegen f 139—f157. Het 13e jaarfeest der plaatselijke afdeeling van den Chr Nationalen Werkmanshond is Dinsdayavon I mei groote opgewektheid gevierd Zang, voordrachten, samenspraken, afgewisseld duoi de eigen muziek- vereeniging, hielden tot middei nacht de leden en bun gezin bijeen. Door het jongste stormweder is bet warer in de rivier de Eem zoo danig opgestuwd, dal de geheele polder achter het Schoonoordpark te Baarn onder water is geloopen. Onder voorzitting van den heer W. H. E. Vrijdag werd Woensdag avond de 6e algemeene vergadering van de Vereeniging tot Besti ijding der Tuberculose in «Ons Huis» gehouden Nadat de notulen door den secretaris, den heer W. C. Oosterman, waren gelezen, deelde de voorzitter mede, dat daadwerkelijke steun kon worden verleend aari elf praetubeiculose kin deren door verkoop van de bekende bloem. Dank werd gebracht aan de enquètrice en aan het Bestuur van hei St. Elisabethsgasthuis, waar ztch 20 nieuwe patiënten hadden aangemeld. De drie lighallen staan in den tuin van den heer Terpstra aan den Leus derweg Een werd tijdelijk in gebruik gegeven. Ook werd een gezin aan een ruimere woning geholpen. Op den Bloemendag 30 Apiil waren de 2500 bestelde bloempjes spoedig verkocht, waaronder nog 1180 van een anderen vorm en kleur. Op brengst f 468 zuiver. H. V. C. schonk f 4.86. Verder meldt het verslag, dat het ledental gedaald is van 267 op 232. De Rekening en Verantwoording wees aan Ontvangsten f 27 16 en Uitgaven f2049.39, sloot derhalve met een voor- deelig saldo van f661.61. De Begrooting werd vastgesteld op f2243 11. Onder dankbetuiging voor haar nauwkeuiig beheer werd de penning meesteres, barones Van Hogendorp, gedechargeerd. Medegedeeld werd nog, dat er 6000 bloempjes zijn besteld en dat de ver koop 3 dagen zal duren. Na nog enkele mededeelingen sloot de voorzitter de vergadering. De groote nationale en Provinciale Landbouwtentoonstelling te Amersfoort. Aan het programma van de ten toonstelling is eene alzonderlijke aldee- ling verbonden voor inzendingen van instellingen, werkzaam in het belang van landbouw en veeteelt, ten bate van de praktijk. Het Uitvoerend Comité heeft reeds zekerheid, dat een groot aantal inzendingen in deze afdeeling de tentoonstelling zal opluisteren en hierdoor wint de onderneming niet weinig in belangi ijkheid. Uit deze inzendingen, die zeer veel leerzaams zullen bevatten, kunnen de bezoekers ervaren, hoeveel er in verschillende richting wordt gedaan voor deri land bouw in het algemeen en. zoo mogelijk, zullen bij deze inzendingen verklanngen worden gegeven tijdens de uren, welke de tentoonstelling zal geopend zijn Overigens is iri het ge heele p'Ogramrna zooveel mogelijk het provinciale karakter bewaard ge bleven en den Utiechtschen fokkers in ruime mate gelegenheid geschonken in verschillende klassen uit te komen en ten slotte zich te meten met inzenders uit andere provinciën van ons land. Voorde, ruhi iek Werktuigen, zoowel voor landbouw ah zuivelbe reiding, zijn geen prijzen uitgeloofd evenmin voor voederarukelen, kunst meststoffen en dergelijke artikelen, waarvan eene beoonleelmg op het oog onmogelijk is. Het is toe te juichen dat deze opvatting werd gehuldigd, eene opvatting, die ongetwijfeld door de ernstige fabrikanten en handelaren eveneens zal worden op prijs ge-teld. Ten slotte zijn over den duur der tentoonstelling verscheidene wedstrij den verdeeld, verband boudend met den landbouw en waarvan in de eerste plaats wel mag worden genoemd het groot provinciaal concnurs-hippique. geheel bestaand uit nummers waarin fokpaarden, in tuig, worden gevraagd. Zijn de eerste drie dagen meer in net belanz voor den veelokker, de beide volgende dagen bieden den paardenfokker groote verscheidenheid Het is te hopen, dat zoovele be- Ungstellenden in den landbouw. want belanghebbenden bij den bloei van dezen tak van volk-welvaart zijn feitelijk alle inwoners van den Neder- land-chen Slaat. van hunne be langstelling doen blijken door het schenken van bijdragen of medailles, lal het weldra aari het Uitvoerend Ciirnhé mogelijk zal blijken, voor alle oiiderafdeelingen van het programma b-halve de reel- in de verschillende klas-en uitgeloofde prijzen, nog karn- pinenspiijzen uit te loven, zooals voor enkele onderafdeelingen reeds moge lijk blijkt te zijn! Door de recherche is een even 20 jarige dierrstbode gearresteerd on der verdenking, haar mevrouw op hoogst ernstige wijze te hebben be stolen. Verschillende goederen zijn in be slag genomen, terwijl het onderzoek, ■fat reeds zeer omvangrijk is, woidt voortgezet. Van de lichting 1911 der Natio nale militie worden uit de provincie Utrecht ingedeeld bij het 5e regiment infanterie 80 jongelieden bij de voor- jaarsploeg, 26 bij de najaarsploeg en 26 als viermaander; bij het le regi ment huzaren, 6 bij de voorjaarsploeg en 21 bij de najaarsploeg; eti bij het le regiment veld-arlillerie, eveneens le Amersfoort, geen bij de voorjaars ploeg en 7 bij de najaarsploeg. De Vereeniging «Volksweerhaar- heid'' heeft als propagandageschrift voor haar beginselen gekozen het bij den heer N. J. Boon verschenen lieder- bundeltje »'t Oranjeboekje.» Naar de veizamelaar der liederen mededeeldt, heeft hij bij de bewei- kmg van het 1111e duizendtal ge bruik gemaakt van de vele wenksn en crrtieken in den loop der jaren in lie Nedei landsclie Pers tot uiting ge komen en beeft hij o.a. angstvallig alles vermeden, wat zijn liederenbun del vroeger minder geschikt voor de jeugd maakte, 't Oranjeboekje is vei- ler neutraal in de goede beteekents van hot woord, zooals ook «Volks weerbaarheid haar viienden en leden lelt onder alle uationaalgezinde par tijen. Waar de belangstelling in de lands verdediging zitnderoogen groetende is, gelooven wij dat algemeene ver spreiding van dit boekje krachtig zal medewerken tot versterking van 't zelfvertrouwen bij Leger, Vloot en Natie. De prijs der goe.lknope dubbelijes- uitca»e is vooi niemand een bezwaar. Wanneer ouk huilen Ljger eri Vloot vele van deze liederen eenmaal alge ineen gekend zullen zijn, kan men op 'fe nationale feestdagen einrielgk iels beiers en meer toepasselijks verwach ten. dan tot nu toe oog steeds ten beste wordt gegeven. ZONDAG 26 FEBRUARI. Remoiistranteche kerk. Voorin. IO'/j u uiPi ofDr.H.Y.Groe- newegeii. le Leiden. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouw Van Persijnetraat No. 1. Voorin, lo'/i uur, D- E. M. Ten Cate. Evang. Luth. Kerk. Voorm. l0''j uur de Heer J. A. C. Faggiiiger Auer, voorganger Pro testantenhond te Harderwijk. Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur. Ds. Dormer. 'sAv. 5''i uur. Ds. Donner. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 urn, Ds. T-erink. 'sA'. 5'/j uur, Ds Teerink. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorin. 'J1', uur Godsdienstoefening. 'sAv 5 uur. Godsdienstoefening. Chr. Gereforin. Gemeente. Lokaal »de Zaaier' Voorm 9*/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 51/» uur. Godsdienstoefening Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muui huizen 113. Voorm. 10 uur. Godsdienstoefening. Nam. 4uur, Godsdienstoefening. De Tweede Kamer is begonnen met het in behandeling nemen van het wetsontwerp tot bestrijding van zedeloosheid. In dit wetsontwerp zal de openbare eei baarheid worden be vorderd. Voorts wordt de pornogra- phie in den volksmond »de vuilhandei* of »het papieren gevaar« bestreden en met riame de jeugd beschermd tegen viezigheden, waarvan ze thans langs den weg en in étalage's onhe- schroomd kennis nemen kan. Tegen «verleiding van minderjarigenen «koppelaiijt worden scherper bepa lingen voorgesteld en de «huizen van ontucht® reeds thans bij menige ge meente-vei ordening verboden, overal weggevaagd. De abortus provocalus waartegen thans een onvoldoende, wijl dubbelzinnige bepaling bestaat zal beslister vvoiden vervolgd, terwijl het Nieuw Malthusianisme niet meet openlijk propaganda zal rooien maken Ten slotte wordt de speelzucht ge temperd, het hazardspel uitgeroeid en bet bookmakersbedrijf genekt. Zie daar wat de regeering zich voorstelt te bereik-n met het complex bepa lingen, dat zal worden trigelascht in ons Wetboek van Strafrecht! De landbouw'hoogcschool. Ongeveer 4000 ingezetenen van de gemeente Wageningeri hebben zicb per adres gewend tot de Tweede Ka mer. om hun instemming te betuigen met het adres van den Wageningschen Raad inzake de splitsing der R. Land bouwschoo! enz Ztj verklaren, hoezeer de voo'gestelde verplaatsing der R Landbouwschool betreurend, de voor keur te geven aan het blijvend bezit der Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boscbbouwscbool. Voorts spreken zij de hoop uit, dat de, als equivalent voor de nadeelen voortspruitend uit de verplaatsing der R. Landbouw school, voni gehouden u tbreiding der R H. L T. en B. b. school krachtig zal worden ter hand genomen en de vei heffing van deze tot Landbouw- hoogeschool binnen een afzienbaar tijdperk kan worden tegemoet gezien. Gehuwde Onderwijzeressen. In aansluiting bij het adies. gelicht tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal, dato 13 Juni 1910, heeft het hoofdbestuur van het Nederlandse!) Onderwijzers-Genootschap, nogmaals tot de Kamer een uitvoerig adres gericht, om onder haar aandacht te brengen bezwaren tegen het Ont werp van Wet tol regeling van de positie van vrouwelijke Rijksambte- naien en Onderwijzeressen bij het Openbaai Laget Ouderwijs, die in het huwelijk treden. Het hoofdbestuur van het N. O. G. vat zijn meerling samen als volgt: le. Het geven van ongevraagd ont slag aan de onderwijzeres bij haai huwelijk kan zijn tot schade van het onderwijs en zal tegelijk zijn een daad van venegaande onbillijkh-id tegen over de betrokken onderwijzeres; 2e. de beoordeeling, of het belang van liet onderwijs het ontslag eisthi van de gehuwde onderwijzeres, hlijve evenals de bevoegdheid, om haar al dan niet in functie te houden, aan de gemeenteraden, behoudens hand- ha- ing van de daartoe geëischle me rleweiking van lijksscbooltoezrcht en van het recht van hooger beroep, zooals thans bij de wet is omschieven. Pad v indersbe weging. Sir Robert B iden Powell heeft in eeri toespraak tot het Boy Scouts corps in Middlessex het noodzakelijk ge noemd, dat elke jongen leert zwemmen. Edison voorspelt. In het «Cosmopolitan Magazine» zegt Edison in een interview dat de toekomst der aviatiek zeer goed is. Hij is echter niet tevreden met rle legen woordige typen van vliegmachines, welke naar zijn meening slechts eenige jaren te leveri hebben Zij zullen door een geheel ander type vervangen woiden, dal in verticale richting van den grond zal opstijgen Een treurige ge-chiedenis van ar moede pn ellende woidt in de Engel- sche bladen bericht. Een jonge gehuwde vrouw, Annie Woolmore. te Lamboume (Essex) moeder van vijl kinderen, is door de politierechtbank van Epping Court tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld wegens «vei waarloozen van haar gezin De vrouw gedroeg zich goed en de kinderen (tusschen 1 en 5 jaar) waren, het werd zelfs door de rechters erkend, goed gevoed maar de vrouw was zwak van gezondheid en zij moest van 13 sb. 6 d. (f8.10) per week het gezin van 7 personen onderhouden. Het water dat zij uoodig had, moest in emmers eeu heel eind ver weg gehaald worden enz. Zoo kwam het, -lat de kinderen en de kleine woning er slordig en onzindelijk uiizagen, en de strenge rechters straften de vrouw daarvoor met anderhalve maand op sluiting! Zoo doet de zoo vaak hoog geioemde Engelsche rechter! De kindertjes zijn tijdelijk in het A-mhuis opgenomen en de man slaapt zoo larig iri de schuur van deu boer bij wien hij werkt. Tegen den Amerikaanschen million- nair en socialist W. English Walling is te New York een eisch ingediend lot schadevergoeding wegens verbre ken van trouwbelofie. De eischeres is een knap Russisch mei'je. Annette Grunstau. die. toen de heer Walling in Rusland bij de revolutionnaiien was, met hare bloeders door hem over de grenzen weid geholpen, vóór hij-zelf loor de Russische politie gevat en gevangen gezet werd Er werden in 'Ie gerechtszaal zeer hartelijke minne brieven van Walling aan Annette voorgelezen. Toen Walling met veel moeite door tusschenkomst van den Auierikaansrhen gezant was bevrijd, zoo verhaalde Annette, ging hij met naar en haar broeders eerst naar Berlijn en toen naar Patijs, waar hij, in tegenwoordigheid harer moeder, zijn vioegere trouwbelofte hernieuwde en haar een ring aan den vinger stak. De heer Walling trouwde latei met een Russische schrijfster. Anna Stious ki, en nu eischt Annette, die onder tranen verhaalde hoe zij al haar best had gedaan om zich te ontwik kelen en te beschaven ten einde «pre sentabel® te zijn voor Walling's familie en vrienden, een schadeloosstelling van 125,000 dollars. De heer Walling ontkent zeer stel lig, dat hij ooit eenige trouwbelofte aan Annette Grunstau heeft gedaan. In het Amerikaansche Huis van afgevaardigden gaat het al evenmin als in sommige Europeesche paile- menten altijd everi ordelijk toe. In de zitting van Donderdag bijv was het buitengewoon woelig bij de besprekingen ovei het verleenen van concessie voor de ontginning van kolenmijnen in Alaska. De atgevaaar- digde voor dit teriitorie vergat zich zoover, dal hij eeri ander lid een leugenaar noemde en toen op hem afstoof en bem eenige klappen gaf, waarop de ander zich natuurlijk niet onbetuigd liet. Slechts mei de grootste moeite slaagden de andere afgevaar digden er in beide woedende volks vertegenwoordigers te scheiden. Donderdag jl zijn veertien nieuwe gevallen van pokken te Londen aan gegeven, zoodat het geheele aantal lij ier aan die ziekte thans vijf-en- twintig bedraagt. Alle patiënten ijijn overgebracht naar de barak b(j Dartford. De autoriteiten vei klaren, dat er geen reden is tot ongerustheid. Te Nevv-Y'ork is opnieuw een mis daad van de geheime bende der Zwarte Hand gepleegd. In een snijding tusschen twee hui zen, waar arbeiders voornamelijk Italianen woonden, is een born ontploft. Vele bewoners van het huis werden uit hun bed geslingerd en twintig werden gewond. Zes-en-negentig ven- steri uiten zijn gesprongen. Achl-en-veertig gezinnen vluchtten, half gekleed naar buiten, op de be sneeuwde straat. Twee Italianen, die in het huis woorden, hadden in de laatste maan den hei haaldelijk brieven van de «Zwarte Hand« ontvangen, waarin onder bedreigingen geld van hen wei d geëischt. De dweepzieke Russische monnik lliodor, die den T-aar verzocht, de Heilige Synode te zuiveren en te hervormen en daarna het landsbe stuur in hare handen te stellen, is op Russische wijze onschadelijk ge maakt. Hij is, terugkeerende naar Tsaritsin, waar zijn aanhangers op hem wacht ten. in zijn rijtuig door gendatmes aangehouden en weggevoerd, nie mand weel waarheen. Te Figueras, aan de Spaanscbe grens, is een oproer onder de dwang arbeiders uitgebroken. Een korporaal werd door de boeven gedood en een opzichter werd met zes dolksteken gewond. Troepen uit het fort San Fernando hebben de orde hersteld. Een jongeling geschaakt. In de Tel. lezen wij de volgende advertentie «Honderd gulden belooning voor hem of haar, die aanwijzing doet van het verblijf, of afdoend middel aan geeft ter terughekoming van mijn zoon, die het vadeilijk huis heeft verlaten op aandrang van een laaghartige dame, in gezelschap waarvan hij zich ver moedelijk bevindt. Hij is ruim achttien jaar, van middelmatige lengte, licht blond en vol van haar. In eft een blo zend gevuld uiterlijk. blauwe oogen en is gekleed in donker colbeitcostuom, donkere overjas en slappen zwarten deukhoed. De dame, ongeveer tien jaar ouder, is donker van complexie, heeft zwart haar, zwarte oogen, een gevuld postuur en is elegant en rijk gekleed. Er bestaat leden le vermoeden, dat zij de stad niet hebben veilaten. Blie ven enz. De hervorming van den kalender. De Londensche berichtgever van liet Handelsblad schrijft d.d. 23 dezer; «De lezer herinnert zich misschien hoe verleden jaar in deze stad op het «Internationaal Congres van Kamers van Koophandel» de secretaris der «Maatschappij van Nijverheid», de heer G. S. de Cleicq, uitvoerig ter sprake bracht de quaestie van de her vorming van den kalender, een quaestie door hem in het Tijd-cluifi dier Maat schappij meer dan eens uiteengezet. De zaak was niet nieuw, doch reeds op vorige congressen aan de orde gesield en onze landgenoot verdedigde het stel-el. omdat het vaststellen van den Paaschdag op een bepaalden datum van het jaar aan allerlei thans be staande zonderlinge to» standen in het comrnerciëele en partic uliere leven een pinde zou maken De vooi stellen dien aangaande door hem namens de Maat schappij. die hij mede ten congresse vertegenwoordigde verdedigd, weiden door het congieS aangenomen. T'ians is door hel Parlementslid Robei i Pearce, gesteund door zijn collegas in het Lagerhuis Robert Hdicouit. Sir James H. Dalziel en Sir Albeit Spicer, een wetsontwerp inge diend dat geheel bedoelt hetgeen op het congies van 1910 werd verdedigd. De Zwitsersche Regeering, dus heet het in de toelichting tot het wets ontwerp dat juist heden vprschenen is, besloot in November 1910 naar aanleiding van het in Juni 1910 te Londen gehuuden congres slappen te doen tot een internationale diploma tieke conferentie over de quaesiie een vasten dag voor Pasctien te bppalen en den kalender te hei vormen. Dit wetsontwerp nu is bedoeld te dienen als giondslag voor een Imperiale Con ferentie over het onderwerp en bet bedoelt de jaarkwaï talen, de dagen van week en maand vast te leggen, en den Paaschdag en andere Barik- vacaniie-dagen. die van hel Paasch- feest afnangen. te regelen. In liet wetsontwerp stellen de heeren Pearce c. s. daaiom voor dat tusschen 31 December 1911 en 1 Januari 1012 en in elk volgend jaar, tusschen die twee data een dag zal worden inge last geheeten Nieuwjaarsdag. Die dag zal niet gerekend worden als een dag van de week. maand of kwaitaal, of medetellen als een dag voor wettelijke bepalingen, maai zijn een openbare onverandei lijke Bank-vacantiedag. Na dieri Nieuwjaarsdag zullen de overige 364 dagen des jaars verdeeld worden in vier gelijke kwartalen, ieder tellende 91 dagen, verdeeld in drie maanilen als volgt: Januari, Februari, Apnl, Mei, Juli, Augustus. October en November ieder 30 dagen. Maart Juni, Septemher, December, ieder 31 dagen. In elk schrikkeljaar zal er tusschen 31 Juni en 1 Juli ingevoegd worden een Schrikkeldag die evenals de Nieuwjaarsdag, een onveranderlijke openbaie Bank-vacantiedag zal wezen. In het jaar 1912 en elk volgend jaar zal Asch-Woensdag vallen op 29 Februari. Goede Viijdag op 42 April; de Paaschdagen op 14 en 15 April, de Pinksterdagen op 3 en 4 Juni, en alle andere feest- en vastendagen van Paschen afnankelijk, zullen te begin nen met 1912 geiegeld worden naar den 14en April. Kerstm's zal altijd vallen op Maandag 25 December en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2