NIEUW I Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. (gofenicmee BERICHT. No. 18. Zaterdag 4 Maart 1911. Veertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG «UITKNLAND BINNENLAND. FEUILLETON. DE PRINSES. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rgk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en.Vrgdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraut 37. Telephoonno. 69. AD VERTENTIRN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het npgeri-en-veertigste nummer van ill ■■F"""-]-' -i'cnfiH I-1 i» wordt heden aan onze geabonneerden verzonden en bevat o.a. de volgende illustraties Prof. W. Enthoven; de eminente Leidsche geleerde, die als een der grootste physiologen van onzen tijd staat aangeschreven. Het spoorwegongeluk bij Courville, waarbij vele merischen het leven ver loren, met 2 foto's Hendrik Willem Mesdag in Pulcbri studio gehuldigd. Een Noordscbe Kampioen in bet Skr-loopen, met interessante foto. De Haagsche Padvinders, met2 foto's De Vliegende Boot, uitgevonden in Amerika. Het luchtschip „de Duindigt", met foto van den Heer W. Jochems. Een Zeilwagen uit de 20e eeuw. De Bossche Vliegenier Henri Bakker De Doorbraak iri he't Lefebvre-dok te Antwerpen, een ongeluk, dat ver reikende gevolgen kan hebben voor de Antwerpsche haven, met 2 foto's. De Wognummers, in buis en op de plankeD, met 6 foto's. Een rijwiel-brancard, voor het ver voer van zieken en dooden. Zeven portretten van bekende land- genooten. Tenslotte, boeiende lectuur, het ver volg van den roman „813"; de rubriek van Redacteur X en het Kindernummer ,Ons Prinsesje". De geabonneerde wonende wenscht zich te abocneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/i cents thuis bezorgd. De buiieniandsche carnavals be lichten maken melding van vroolijks en treurigs. Veel vroolijkbeid wekte een welge slaagde grap van de officieren der Militaire Rijschool, te. Müncben, die in een sierlijken optocht een kluch- tigevoorsteliinggaven van den «Rosen- kavalier". Hoornblazers te paard reden voorop. Dan kwamen, te paard, Richard Straus en Richard Wagnerlaatstge noemde in zwaren rouw, om du onder vonden verongelijking, en achter hem aan, als adjudant van Richard Strauss, reed een bekende Müncbenscbe criti cus. die wat al te zeer voorden »Ro- senkavalier" had geijverd. Daarachter volgde de «Marschallm», met Baron Hchs en '19 zeer elegante «Rosenka- valiere», «Salomé» en «Electra», als klaagvrouwen, ook te paard, besloten den stoet. De stoet bracht voor het Wittels- baeh-paleis hulde aan Prins Ludwig en daarna aan den Regent, die veel schik had in de klucht. Te Keulen zijn in de carnavalsda gen, vooral in den laatsten nacht van het carnaval, herhaaldelijk ongeregeld heden voorgekomen. Verscheidene ma len werden politieagenten door gernas- kerden aangevallen, zoodat er met de blanke sabel op de menigte werd in gegaan. Een groot aantal menschen zijn er gewond naar bet ziekenhuis gebracht. Ook te Parijs zijn op vastenavond veel ongeregeldheden gepleegd Ruim 500 »apa<hen' werden er opgepakt maar slechts 26 bleven in hechtenis. Te Raub,bij Kleef, heeft men een man in carnavalskostuum doodgevon- den, gedeeltelijk verbrand en met ver brande kleederen. Hij was blijkbaar met een brandende sigaar in slaap gevallen. En te Wiesbaden heeft een meisje uit Elberfeld, dat daar met haar verloofde carnaval vierde, na een heftigen twist met den jonkman in een koffiehuis zelfmoord gepleegd. Aan boord van het Hamburgsche stoomschip «Amerika» is onlangs een groote diefstal gepleegd. Aan een uit New Yoik komende dame, Mrs Drum mond, is een ko-lbaar garnituur van zwarte parelen halssnoer, broche, ooi bellen, er.z. ter waarde van f306 000, ontstolen. Mevr. Drummond had die kostbaar heden éénmaal gediagen aan boord en wel bij een cktipiteinsdinerZij had bet toen in de lade van een schrijf tafel geborgen, Of zij die lade had gesloten, weet zij niet. Maar de deur van haar kajuit was niet gesloten, uit De dame sloot die namelijk nooit, vrees dat zij anders, als er s' nachts een ongeluk gebeurde, niet spoedig naar het dek zou kunnen komeri. De kapitein, die per draadloos tele gram geheime agenten van politie aan boord ontbood, liet vóór het schip de haven binnenliep, de geheele beman ning door officieren onderzoeken. Maar de geheime politie-agenten durfden de passagiers niet aan zulk een onder zoek onderwerpen. Zoo verlieten de meeste passagiers het schip, zonder iets van den diefstal te weten. Men vermoedt, dat er beroepsdieven aan boord zijn geweest, die opzettelijk scheep gingen om dezen diefstal te plegen. Mevr. Drummond heeft een beloo ning van 5000 dollars (f12.500) uit geloofd voor het ontdekken van de dieven en het gestolene. Maar men vreest, dat het niet veel helpen zal. Zedelijkheids-wetgeving. Men schrijft aan Het Vad. als historisch van de Veluwe: Nu de heeren in Den Haag bezig zijn ons voor te schrijven wal we al of niet mo^en zien op prentbriefkaarten enz. enz., lijkt het ons niet ondienstig ons wedervaren aan de vegetelheid le ontrukken. T Was dezer dagen hier Gemeente- raadsvei kiezing en dan is zoo'n dorps- gemeentehuis het tooneel eener be drijvige diukie Ook nu gaan en komen de kiezers af en aan. Op de trappen van 'i gemeentehuis staat onze ge meenteveldwachter en inspecteert een kistje »ansichten« dat aan een touwtje bengelt aan den hals van een koop man in deze dingen. Ongeveer een 10-tal wordt door dezen dienaar van de Heilige Hermandad in beslag ge nomen. Op de vraag waarom, ant woordt deze: »Er is in Den Haag een nieuwe wet gemaakt en nu moet ik deze kaarten in beslag nemen !<r Het fraaiste van deze voorbarige zorg voor de geestelijke belangen onzer Veluwnaren was wel, dat de brief kaarten bij nadere beschouwing bleken bestemd te zijn als propaganda tegen- drankmisbruik. Nederlandsche Heidemaatschappij. Maandag 27 Februari bad de uitrei king plaats der diploma's aan de leer lingen van den 2-jaarlijkschen Cursus der Nederlandsche Heidemaatschappij. Deze uitreiking geschiedde bij monde van den Voorzitter der Maatschappij Jhr. Mr. G. L. M. H Ruijs de Beeren- brouck en werd bijgewoond door Com missarissen der Maatschappij, den Inspecteur van het Landbouwonder wijs, den Inspecteur der Staatsbosschen en Ontginningen, den Directeur, ver schillende Leeraren en den Voorzitter en Secretaris der Vereeniging van Oud-Leerlingen. Alle 31 leerlingen ontvingen een diploma en wel van Afdeeling B.J. P Bakker, M. Bakker, J. Driebergen, W. H. Engels, A. Galenkamp, G. de Jong, J. Maai se, M. Vonk, N. Schel haas, M. J. Scoilperoord. E Schimmel, G. A Timmerman, en J. F. Vogel en van Afdeeling A.J. M. Althuizen, E. Berendsen, E. Gerritsen, W. Hans kamp, VV. Heijdeman, Th. E. Jansen, K. Keizer, J. Lessehen, J. Leussink. M. Meelker, D. Nap, J. N. van Oos- terom, VV'. van VVestrum J. M. Olte- vanger. D J. E. Pott. A. J Roelse, A. Rozenboom, J- van der Sluis, J. Spek, W. Uilerwijk en A. Verhagen. Aan de toehoorders van Afdeeling B.C J Korfeweg P. M. Papenbuyzen en Jhr. D. G. Hora Siccama van de Harkstede, werd een getuigschrift tor hand gesteld. Nederlandsche Bond van Genieenfe- AmbteHarcii. Afdeeling Utrecht. Bij het Bestuur der Afdeeling Utrecht van den Ned. Bond van Gemeente- Ambtenaren is ingekomen een voorstel aan de Afdeelingsvergadering om op de Algemeene Bondsvergadering aan de orde le doen stellen de stichting van een »Bureau tot verzameling van uitknipsels betreffende gemeente-ad ministratie en gemeente-ambtenaren.» Het doel dezer stichting is door middel van op kaarten geplakte, of op andere wijs bewaarde, uitknipsels van vakbladen, tijdschriften enz. tal van wetenschappelijke gegevens te verkrijgen welke steeds en overal ten behoeve der gemeenten en hare ambtenaren door het Bureau zouden kunnen worden toegezonden. Het behoeft geen betoog dat door deze instelling een grooten dienst zou bewezen worden aan de velen, die niet over eene uitgebreide bibliotheek kunnen beschikken en dat aan hen die wel in het bezit daarvan zijn veel tijd zou worden bespaard, doordat aan dit Bureau alles zou te bekomen zijn wat over een bepaald onderwerp in den loop der tijden het licht zag. Zeker zullen aan dergelijk Instituut kosten verbonden zijn, doch waar de Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren meermalen reeds toonde voor geen kosten nog moeiten terug te deinzen, daar waar het gold iets werkelijks tot stand te brengen, mogen wij aan nemen dat ook ditmaal de kosten geen hinderpaal zullen blijken. Zomerkampen. Van 18 Juli—2 Aug., 2—16 Aug, 16—24 Aug. zullen door onde.-ge- teekenden en nog eenige, als leiders opiredende, leeraren, in de nabijheid 3) Als deze schepselen op twee beenen zijn opgegroeid in hun knechtschap, zijn rnw en hard geworden en in een woord ze hebben de beeltenis van God veelorenDe jonge dokters, de landbouwkundigen, de onderwijzers en in 't algemeen al de arbeiders met den geest, mijn hemel, men ontrukt hen aan hun bestaan, aan hun eerlij ken arbeid en men dwingt hen, om den broode wille, om deel te nemen aan verschillende poppenspelen die voor ieder eerlgk mensch eene schande zijn. Welk jongmensch ook, die drie jaren dusdanige positie inneemt, zal geen huichelaar, geen gluiper, geen verklikker geworden zijn? Ziet u dat zelve niet in? Al uwe Poolsche inten danten, die smerige spionnen, als die Casimiers en Coïtans, draven bij tien tallen te gelijk van den morgen tot den avond op uwe tienduizend dessia- tines rond, en trachten om het u naar den zin te maken, drie huiden van één os af te stroopen. Neem mij niet kwalijk dat ik mij niet ngtjes uitdruk; maar het geeft nietsDe gewone menschen uit de volksklasse, beschouwt men bij u niet als mensehen. En zelfs de prinsen, de graven, de aartsbis schoppen, die bij u komen, beschouwt u alleen als opluistering en niet als levende wezens. Maar het voornaam ste, het voornaamste, wat mij meer in opstand brengt dan iets anders, dat is om meer dan een millioen rijk te zijn en niets voor zijne onderboo- rigen te doen; niets." De prinses was verbaasd, verschrikt, beleedigd en wist niet wat te zeggen of hoe ze zich gedragen zou. Nog nooit had men op dien toon tot haar gesproken. De booze, vijandige stem van den dokter, zijn lompe, stotterende toon veroorzaakten in hare ooren en in haar hoofd een scherpkloppend ge luid, en het scheen haar toe of de bewegelijke dokter haar met zijn hoed op het hoofd sloeg. «Dat is niet waar!" zeide ze zacht en op een smeekenden toon. »Ik heb, dat weet u zelf, veel goed gedaan aan mijne onderhoorigen." "Houdt toch op!" riep de dokter. "Hoe kunt u, uwe werken van liefda digheid als iets ernstigs en nuttigs blijven beschouwen, en niet als eene zuivere komedie? Maar het is komedie geweest, van het begin tot het einde het is een spel geweest om de naas tenliefde, een spel zoo eenvoudig mo gelijk, zoodat zelfs de kinderen en de oude vrouwen het kunnen begrijpen nemen wij bijvoorbeeld alleen uwe.... hoe zal ik het noemen uw toe vluchtsoord voor oude, alleenstaan de vrouwen, waarin ge mij gedwongen hebt, om als hoofd-geneesheer op te treden, terwijl u er de eere-voogdes van waart. O, mijn hemel, welk eene aardige kieine inrichting was dat Men had er een huis voor gebouwd, met parketvloeren en windwijzers op het dak. Men had uit de verschillende naburige dorpen een tiental oude vrouwtjes bij elkaar gescharreld, die men dwomg, om onder wollen dekens en onder linnen lakens te slapen en om kandijsuiker te gebruiken." En terwijl de dokter, met eene nij dige vreugde proestte van lachen, ging hij haastig en stotterende voort "Dat was me een grap! De lagere beambten van het toevluchtsoord, slo ten de lakens en de dekens weg, op dat de oudjes ze niet zouden gebrui ken. Eenige harer slapen, als ze het willen, op den grond, de oude kruid- doozen van den duivelDe stakkers mochten niet gaan zitten op haar bed, noch op de parketvloeren loopen, noch hare borstrokken aantrekken als ze het koud hadden. Men bewaarde alles voor den pronk en men bewaakte haar zelve als dieren. En om voldoende kleederen en voedsel te krijgen, moes ten die oudjes in 't geheim gaan bedelen, en zij baden den Heer dag en nacht, om zoo spoedig mogelijk uit deze gevangenis ontslagen te worden en om te kunnen ontkomen aan de voorschriften die haar werden gegeven voor het heil harer ziel door de vermomde schooiers aan wie u hare bewaking hadt toevertrouwd. En de hoogere beambten, wat deden die? Het is werkelijk bewonderenswaardig! Ongeveer tweemaal 's weeks, kwamen er 's avonds zoowat drie dozijn koe riers aangehold, om te zeggen dat de prinses (d. w. z. U) den volgenden dag in het gasthuis zou komen. Dat beteekende, dat men den volgenden dag de zieken in den steek moest laten, zich aankleeden en op de parade verschijnen. Goed, ik zorgde dat ik present was. De vrouwtjes, in nieuwe plunje gedoscht, staan al in rijen ge- 1 schaard, op den uitkijk. De oude ge- pensionneerde garnizoensrot, de in specteur, draait om haar heen, met zijn valschen spionnenglimlach. De oudjes gapen en kijken elkander aan, maar zonder hare klachten te durven uiten. Wij zijn allen in afwachting. De onder-intendant nadert in galop. Een half uur later de indentant. Ver volgens, de directeur-generaal van uwe goederen. Vervolgens nog iemand en nog eens iemandZij komen allen, in galop, aangehold. Zij zien er allen even plechtig en geheimzinnig uit. Wij wachten, blijven wachten, wij trippelen heen en weder, wij kijken op onze horloges van tijd tot tijd, alles in doodsche stilte, omdat wij elkander verfoeien en met het mes op de keel zitten. Een uur verloopt, nog een, eindelijk verschijnt ten slotte de calèche aan den gezichtseinder, en.... en...." De dokter barstte in een snijdenden lach uit, en zeide toen met eene sner pende stem „U stapt uit het rijtuig, en de oude tooverheksen, beginnen onder leiding van den garnizoensrot te zingen: "De Heer verschijnt aan Sion zoo schitte rend, dat de menschentongen het niet kannen uitdrukken»Mooi niet waar Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1