NIEUW E Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 10. Woensdag 8 Maart 1911. Veertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. BUITENLAND FEUILLETON. DE PRINSES. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 17. Telephoning- 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Twaalf en eeu half jaar. Maanda 6 Maart j.l. herdacht men dat twaalf en een half jaar waren voorbijgegaan sedert Koningin Wil- helrriina in de Nieuwe Kerk met een stem waarvan de klank alle hoorenden roerde, de woorden uitsprak, die haar bonden aan haar volk. In een tijd van vrede en geregelde ontwikkeling van de krachten der maatschappij vormen 12'/s jaar niet een zoo lang tijdpe' k in de geschie denis van een volk, dat het tot het werpen van een terughlik, het geven van een overz'cht noopt. Maar de carillons speelden de vlaggen wapper den van de openbare gebouwen en van vele huizen, militaire muziek klinkt door de stad en zoo willen ook wij de gelegenheid aangiijpen om dank baar te herdenken dat die jaien j ui n van voorspoed en vooruitgang zijn geweest voor ons volk In een oude maatschappij als de onze gaat de ont wikkeling niet snpl maar toch, wij mogen wel vaststellen, dat er omwik keling is, dat nijverheid, handel en landbouw vooruitgaan, dat en dit is het voornaamste aan de krach ten die in onze maatschappij aanwezig zijn, meer en meer gelegenheid wordt gegeven, zich te ontplooien. Wij be leven een tijd van vrede, en al mogen wij, nu de mogendheden, die ons omringen zich steeds sterker op een mogelijken oorlog voorbereiden, niet achterblijven, al moeten wij zorgen in tijd van nood gereed te zijn en ons te kunnen verdedigen, de waarschijn lijkheid van strijd wordt steeds ge ringer. Ook in onze koloniën, waar verzet tegen ons gezag steeds minder voorkomt, waar, naar wij vertrouwen, ook bij de mheehiscbe bevolking wel de overtuiging veld wint, dat ons gezag de ontwikkeling van land en volk beoögt en bevordert. In de proclamatie waarmede Konin gin Wilbelmina de regeering aan vaardde, verklaarde Zij, dat zij zich tot levensdoel stelde te regeeren zooals van een vorstin uit het Huis van Oranje wordt verwacht; dat zij, getrouw aan de grondwet, den eerbied voor den Nederlandschen naam en de Neder- landsche vlag zou bevestigen dat zij rechtvaardigheid wenschte te betrach ten bij het oppei bestuur over onze. bezittingen in Oost en West en naar haar vermogen wilde bijdragen tot verhoogirig van het geestelijk en stof felijk welzijn van haar volk. Met dankbaarheid herinneren wij aan die schoone belofte, inet dankbaarheid mag verklaard worden dat zij gehouden is. En sedert heeft eerst het huwelijk der Koningin ons de hoop gegeven dat haar geslacht zou voortgezet worden; thans is die verwachting ver wezenlijkt, en heeft ons volk op ons Pnnse-je zijn hoop voor.de toekomst gevestigd. Zoo hebben die 12'/, jaar ondanks teleurstellingen veel goeds gebracht, en wekken zij de beste vei wachlingen voor schoone zilveren en aouden vieringen van het vernieuwd verbond tusschen Nederland en Oranje Openbaar en bijzonder onderwijs. Reeds maanden en maanden heeft men te Waalwijk de levensvatbaar heid betoogd om daar ter plaatse een school voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs op te richten. Vooral den laatsten tijd werd het verlangen hier naar sterker. De toenemende handel en verkeer, in verband met de op te richten Vakschool voor het lederbe- drijf die een cursus in de handels wetenschappen mede onontbeerlijk maakt, doen er meer en meer aan zulk eene inrichting van voortgezet onderwijs de behoeften gevoelen. Ver schillende besprekingen dienaangaande zijn er reeds gehouden, doch voor één ding werd steeds gevreesd, voor één ding, dat alle besprekingen steeds zoo goed als verlamde en de uitvoering der zaak steeds in den weg stond. Het was namelijk de onzekerheid, waarin men er verkeerde, of ook daar ter plaatse eene bijzondere confessio- neele school zou worden opgericht. Het gerucht hiervan deed hardnekkig de ronde pn nam steeds vaster vorm aan. De Raad der gerneente-was er ten zeerste van overtuigd, dat, wan neer dit werkelijkheid mocht worden, het vast zou staan, dat de openbare school zoo goed als ontvolkt zou wor den, gelijk dit thans weer te Vlijmen het geval is. De kerkelijke overheid toch heeft hier wel zooveel invloed om den ouders op zwaie zonden ie verplichten hunne kinderen naar de bijzondere scholen te zenden. Die on zekerheid is thans te Waalwijk weg genomen Een bouwterrein is thans aangekocht, waarop eerlang een bij zondere fraterschool zal verrijzen. Naar we vernemen, zal deze bediend worden door de Broeders van Onze Lieve Vrouw van Barmhartigheid te Ti'burg In Besoyen vreest men ook, dat door de oprichting dezer confessioneele school te Waalwijk, het Openbaar Onderwijs aldaar mede veel zal lijden. Immers de onmiddelijke nabijheid wet tigt er het vermoeden, dat velen ouders zullen verplicht worden ook op die school hunne kinderen te zenden. Of de school voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs nu toch zal komen, is een vraag, die thans velen te Waal wijk bezig houdt. De bookiuakerskantoren te Vlissiugen. In Vlissingen en ook wel te Mid delburg is het gesprek van den dag «De Engelsche kantoren moeten weg". Dat kan haast niet anders, want het besluit van de Tweede Kamer omtrent de weddenschappen bij de wedrennen kan moeilijk anders ten gevolge heb ben, dat de sins jaren daar gevestigde Engelsche wed-kantoren moeten ver dwijnen, wat vooral voor Vlissingen een groote ramp mag genoemd wor den. De huizen, waarin ze gevestigd zijn, komen dan ledig te staan, zonder veel kans dat er nieuwe huurders voor komen de winkeliers en alle zaken- menschen zullen het geducht in hunne ontvangsten gewaar worden als de kantoren verdwijnen en de salarissen van de ruim 300 klerken met hen. De klerken verdienen gemiddeld f 15 a f 20 per week, de patroons betalen groote sommen in de belasting, waar uit blijkt, dat zij zéér groote ontvang sten te boeken hebbenter wijl zij hun geld gemakkelijk uitgeven, en niet alleen besteden aan dagelijksche be hoeften. doch ook aan voorwerpen van luxe en genot, het steunen van ondernemingen, het teekenen op lijsten, enz. Weg zal in bet vervolg zijn de levendigheid eiken dag aan het post kantoor, als de klerken met groote tasschen of koffers de duizenden brie ven komen afhalen of de stapels brie ven verzenden, waarvoor de kantoren ieder wel ongeveer f3500 postzegels per week inslaan. De kantoren, die voor het wedden op voetbalwedstrijden zijn ingericht, zullen reeds met het eind van het seizoen, ongeveer April, moeten slui ten; die voor paardenraces zullen wel licht het nu aanvangeende seizoen kunnen afwerken. Alles saamgenomen zal ieder er kennen, dat deze in de laatste jaren gewonnen factoren van betrekkelijke welvaart allergevoeligst zulleu gemist worden. President Taft heeft, een buiten gewone vergadering van het Ameri- kaansche Congres uitgeschreven. Deze zitting zal, naar bet zich laat aanzien, lang duren en weinig resultaten op leveren. President Taft wenscht het verdrag met Canada goedgekeurd te zien, het meerendeels democratische Huis van Afgevaardigden echter wil een aan vang maken met herziening van het toltarief en wel in de eerste plaats van de rechten op wol en katoen. Wanneer de president daartoe niet mocht medewet ken, dan wordt waar schijnlijk bet verdrag verworpen. Of in den Senaat een voldoeud aan tal «oproerige» republikeinen zitting hebben om aan de democraten een meerderheid te bezorgen, is onzeker. Deze republikeinen nemen een eenigs- zins verdachte houding aan en men heeft alle reden om te veronderstellen, dat zij meer gevoelen voor hooge beschermende rechten dan voor een tariefhervorming. Bij dat alles komt nog, dat Taft met zijn eigen partij niet op den besten voet staat. De toestand is dus in hooge mate verward. Het wetsontwerp op de lijkver branding in Pruisen, dat tot groote vuldoening van de liberalen ingediend is, een meevaller, want het was in de troonrede niet aangekondigd wordt heftig bestreden van den kant der orthodoxe conservatieven en dien van bet Centrum. Volgens deze par tijen ligt aari het wetsontwerp vijandig heid jegens de religie ten grondslag. Een ietwat zonderlinge bewering voor een ontwerp, dat afkomstig is van de Pruisische regeering! Te Berlijn is in de uitstalkast van een winkel in de Friedrichstrasse een dame met een «jupe-culottea of harem- rok te zien geweest. Zij trok zeer de aandachtweldra stond er een menigte menschen voor het buis en het ge drang en rumoer werden zóó groot dat de politie tusschenbeide kwam en last gaf tot sluiting van den winkel. Ook in de Duitsche hoofdstad vindt de «jupeculotte»geen gunstig onthaal. Een vreeselijk verhaal wordt uit Aziatisch Rusland bericht. Van een bruilofisgezelschap, bestaande uit 120 personen, die uit Obstipof op weg was naar Tasjkent, zijn 118 meDSchen door wolven verscheurd. De bruid en bruidegom en de feest- genooten, die in dertig sleden zaten, hadden teeds drie vierden van den 4) De dokter lachte steeds door en strekte zijn armen uit, alsof hij te kennen wilde geven, dat hij door het lachen onmogelijk spreken kon. Hij lachte by tend de tanden op elkander geklemd, zooals de boosdoeners lachen, en aan het geluid van zijn lach, en aan zijn gelaatstrekken, en aan zijne eenigszins brutale oogen, kon men bespeuren dat hij de prinses diep ver achtte en eveneens het toevluchtsoord en de oude vrouwtjes. Er was niets vroolijks noch belachelijks in al het geen hij op zijne ruwe, onhandige manier had gezegd, en toch lachte hij met genoegen, ja zelfs met genot. »En de school hernam hij, terwijl hij zuchtte omdat hij te veel gelachen had. «Herinnert n, u nog, hoe u een poosje zelve de kleine moezjieks wildet les geven Uw onderwijs was ze ker te goed, want de kleine jongens liepen heel spoedig weg; daarna moest men hen met geld omkoopen of met zweepslagen dwingen om te komen En weet u ook nog, hoe u een tijd lang zelf met de zuigflesch de kinde ren wildet verzorgen, wier moeders op het veld werkten? U gingt in de dorpen rond om uw beklag te doen dat er geene kinderen ter uwer be schikking waren, omdat de moeders ze allen mee naar het veld namen. In 't vervolg, beval de landheer haar, om op de beurt, voor uw genoegen, hare zuigelingen achter te laten. Vreemde vertooningallen ontliepen uwe wel daden zooals de muis de kat ontloopt! Waarom dat? Wel dat is heel een voudig. Niet omdat het volk hier te lande ondankbaar en onwetend is, zooals u het altijd uitlegt, maar omdat er bij al uwe grillen, vergeef mij de uitdrukking, geen greintje liefde of liefdadigheid bestaat. Het was niets anders dan het verlangen om afleiding te hebben, om u te vermaken met lerende poppenWie geen onderscheid kent tusschen menschen en schoot hondjes moet zich niet ophouden met werken van liefdadigheid. Ik verzeker het u, er bestaat een groot onder scheid tusschen menschen en schoot- hondj es Het hart der prinses sloeg heftig, hare ooren suisden, en het scheen haar toe alsof de dokter haar voort durend met zijn hoed op het hoofd sloeg. Hij sprak haastig, driftig, stot terend en gesticuleerde te veel. Zij besefte alleen dat een slecht opgevoed, ruw, ondankbaar, slecht mensch haar toesprak, maar zij begreep niet wat hij eigenlijk wilde, noch waarover hij sprak. «Ga weg!» zeide ze met eene diepe bedroefde stem, terwijl zij de armen ophief, alsof ze haar hoofd wilde be schutten voor den hoed van den dokter; »Ga weg!» »En hoe gedroegt ge u ten opzichte van degenen, die bij u in dienst wa- j ren!» ging de dokter voort, in opstand gerakend. »U beschouwde hen niet als menschen, maar n behandelde ze als de laagste schobbejakken. Veroor loof mij, bij voorbeeld, om u te vragen waarom u mij mijn ontslag gegeven hebt? Ik ben tien jaar bij uw vader in betrekking geweest, daarna bij u; ik heb u eerlijk en trouw gediend, zonder ooit vrij te krijgen, ik heb de liefde gewonnen van iedereen tot honderd wersten in het rond, en plot seling krijg ik het bericht, dat ik ontslagen ben. Wat heb ik gedaan? Tot nu toe weet ik er nog niets van. Ik, edelman, dokter in de medecijnen van de hoogeschool van Moskou, huis vader, ik beu zoo iets nietigs dat men mij kan ontslaan zonder mij reden op te geven! Waarom zou meu zich in verlegenheid brengen om mij Ik heb later vernomen, dat mijne vrouw, buiten mijn weten, in stilte, driemaal naar u toe is gegaan om u om genade voor mij te smeeken, en u hebt haar zelfs geene enkele maal ontvangen Men heeft mij verteld, dat zij in de wachtkamer geweend heeft. Ik zal dat nooit aan mijne ontslapene ver geven, nooit!» De dokter zweeg en knarste op zijne tanden, met wellust denkende aan wat hij nog meer onaangenaams en wraak zuchtigs zou kunnen zeggen. Plotseling schoot hem iets te binnen en zijn som bere, koele gelaatstrekken werden eens klaps verhelderd. «Laten we, ten slotte, uwe betrek kingen tot dit klooster nagaan,» zeide hij haastig. »U hebt nooit iemand gespaard, en hoe heiliger eene plaats is, des te meer kans heeft zij om haar deel te ontvangen van uwe liefdadig heid en van uwe engelachtige zacht moedigheid: waarom komt u hier? Wat hebt u te doen, hier bij deze monniken, vergun mij u dit te vragen Wat is Hecubes voor u en wat is u voor Hecubes? Nog eens het genot, het spel, het belachelijk maken van het menschdom, en niets anders U gelooft niet aan den God der mon niken. In uw hart hebt u er een voor u zelve,, tot wien u, in spiritistische seances u zelve door uw verstand hebt opgeheven. U ziet met minachting neder op de kerkelijke plechtigheden. U woont noch de mis, noch de versper bij. U slaapt tot den middag Waar toe dus komt u hierheen U komt met uw God in het klooster van een anderen God, en u verbeeld u dat het klooster het als een groote eer be schouwt? Hoe zou het ook anders kunnen Traag u zelve, onder andere eens af, op hoeveel den monniken de bezoeken komen te staan, die u hier aflegt? U hebt u verwaardigd hier van avond aan te komen, en eergisteren landde er al een man te paard aan, die van uwe landgoederen kwam, om aan te kondigen, dat u van plan waard om te komen. Gisteren den heelen dag, heeft men uwe vertrekken in orde gemaakt en op u gewacht. Vandaag kwam de voor hoede, nwe onbeschofte kamenier, die

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1