Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. weg afgelegd, toen men plotseling op eenige mijlen afstand van Tasjkent een soort van zwarte wolk over bet blanke sneeuwvlak zag aankomen. Die wolk kwam nader en nader het bleek een troep van honderden wolven te zijn. De verschiikte paarden wilden niet verder en de daareven nog zoo vroo- ltjke bruilofstgasten waren radeloos van angst. Men wierp den weldra nabij gekomen wolven alle eetwaren toe die in de sleden waren... Het hielp niets. De uitgehongerde dieren letten er niet op, maar vielen op de menschen aan. Dezen trachten zich te verdedigen maar de wolven werden door den reuk van bet menschenvleesch nog woester en nu volgde er een ontzettend bloedbad, waarbij men zag hoe man nen de vrouwen en meisjes als prooi aan de wolven toewiei pen, in de hoop hun eigen dood daardoor te ver tragen Een slee was in staat geweest, ver der te rijden. Het was de voorste, waarin het jonggetrouwde paar zat, met nog twee mannen. Maar ook die slee werd eindelijk door de wolven achterhaald. De tw,e mannen wilden toen, dat de jonge man zijn vrouw aan de wolven zou toewerpen en toen hij dat met verontwaardiging weigerde, wierpen zij de jonggehuwden heden uit de slee en joegen zelf verder. Zij kwamen halfkrankzinnig, te Tasjkent aan, als do twee overgeblevenen van den jammerlijk omgekomen bruilofts stoet. Prinsregent Luitpold van Beieren, die op 12 Maart as. negentig jaar wordt en zich nog steeds mag ver- hemen in een onverzwakte gezond heid, heeft aan den minister van onderwijs en eeredienst een schiijven gericht, waarin hij er op wijst, dat hij het voorrecht zulk een hoogen leeftijd te mogen bereiken meent te moeten toeschrijven aan het feit, dat bij van zijn jeugd af steeds zijn lichaam gehard en gestaald heeft. Hij wenscht den rijken zegen ook de jeugd van zijn land deelachtig te doen worden en heeft daarom bepaald, dat aan alle scholen voor uitgebreid onderwijs elk jaar een vrije dag zal worden gegeven, waarop de jongelieden gelegenheid zullen hebben blijken te geven van hun vorderingen in lichamelijke ont wikkeling door gymnastischeoefeningen en wedstrijden. Iedere plaats, waar een of meer der genoemde scholen zijn, krijgt een medaille, die elk jaar als eereprijs uitgerijkt zal worden aan de school of de klasse, die bij deze gymnastische oefeningen het beste figuur maakt. Eene Vredesbeweging. De Vereeniging voor den Vrede, te New York (president de bekende heer Carnegie), heeft onlangs besloten een wereld-referendum uit te schrijven over twee puntenda al- of niet vermeerdering van de vloot der Ver- eenigde Staten met twee nieuwe Dreadnoughts. Zij zendt daartoe briefkaarten rond, met vragen omtrent beide punten en het veizoek de meening van den ontvanger daaronder te plaatsen. In afwachting van het bekend worden van den uitslag kunnen wij alvast mededeelen dat mej. Veer de Vere, in Amerika welbekend door bare lezingen voor de vredesbeweging en thans hier te lande zulke en andere voordrachten houdende, ook zulk een briefkaart ontving, waarop haar onophoudelijk heen en weer loopt over de plaats, iedereen lastig valt met hare vragen en hare bevelenik kan dat niet verdragen! Vandaag den hee- len dag stonden de monniken op den uitkijk. Als men u niet met de noodige eerbetooningen ontvangt, dan is de ellende niet te overzien. U zoudt dan u beklag doen aan den aartsbisschop «De monniken houden niet van mij eminentie. Ik weet niet, waardoor ik hen boos heb gemaakt. Ik ben, wel is waar, eene groote zondares. Maar ik ben ook zoo ongelukkig." Een kloos- heeft om uwentwille eene berisping ontvangen. De kloostervoogd is een geleerd, ontwikkeld man. hij heeft geen minuut vrij en u eischt van hem, dat hij onophoudelijk in uwe appartemen ten vertoeft. Geen enkel bewijs van ontzag, noch voor zijn ouderdom, noch voor zijne waardigheid. En als u nu nog veel gaaft, dan zou het althans minder stootend zijnmaar in al dien tijd te zamen hebben de monniken nog geen honderd roebels van u ont vangen Als men de prinses lastig viel, als men haar niet begreep, als men haar belee- digde en als zij niet meer wist wat ze doen of zeggen moest, begon zij antwoord wel niet twijfelachtig zal wezen. Het begint er treurig uit te zien voor Moelay Hafid, den Sultan van Marokko. De stammen rondom Fez zijn in opstand gekomen en beletten, dat iemand de stad in of uitgaat. De mehalla's van d«n Sultan zijn ver slagen en trekken terug op Tanger Het zijn echter niet alleen de stam men in de omstreken van Fez, die den Sultan de gehoorzaamheid hebben opgezegd, maar ongeveer alle stammen tusschen Kabir en Fez. Volgens be richt uit Alcazar Kebir is de bedoeling der opstandelingen den oud-Sultan Abdoel Azis op den troon te herstellen. De Minister van Oorlog geeft in de «Staatscrt.» kennis, dat voorzooverre het afnemen van examens noodig is ter bepaling van de toelating van jongelieden als cadet bij de Kon. Militaire Academie te Breda, deze examens in Julie en Augustus en, zoo noodig, in de eerste dagen van Septem ber zullen worden gehouden. Voor deze toelating worden open gesteld I ten behoeve van de Cadettenschool A. Bij het leger hier ten lande: 12 voor de inf.; 3 cav.7 art.; 2 genie. B. Bij het leger in Ned.-Indië: 5 voor de inf.; 1 cav.3 art., en 2 genie. II ten behoeve van adspiranten bedoeld bij art. 26 der Wet van 21 Juni 1890 «St.bl.» No 126). A. Bij het hier te lande 23 voor de inf.; 6 cav.; 18 art., en 3 genie. B. Bij het leger in Ned.-Indié; 5 voor de int.; 1 cav.3 arten 2 genie. De regeling van de toelating tot de K M. A. wijkt belangrijk af bij vorige jaren. III bij de Cadettenschool 15 plaatsen voor de dienst h. t. 1 en 6 voor den dienst iu Nederlandsch Indië. IV. voor den Hoofd-cursus A. voor het leger hier te landen 15 voor de inf.; 5 voor de adm. B. voor het leger in Ned-lndië: 6 voor de inf.7 voor de administratie. De Minister van Oorlog, die morgen te Ede vertoeft, zal Donder dag uit Arnhem hier aankomen en intrek nemen in Hotel «Smolders van Osch« om Viijdag de kazernes in oogenschouw te nemen. Z. Exc. is vergezeld van majoor jhr. G. A. A. Ailing von Geusau en kapitein R. B. A. N. de Quay, beiden van den Generalen staf. onderscheiden lijk hoofd der 2e afdeeling van het Departement van Oorlog en adjudant van den Minister. Luitenant J. H. Lamour, leeraar in Franscb en Nederlandsch aan den cursus bij het 5e regiment infanterie, is op zijn verzoek met ingang van 15 Maart eervol ontheven uit die betrek king en wordt in die vakken onder scheidenlijk vervangen door luitenant M. J. G. E. Lestrade en luitenant E. A. Wolfson. Luitenant L J. J M. Tabbers, van het 5e regiment infanterie, is overgeplaatst bij het Oost-Indische leger, terwijl luitenant W. H. Warn- sink, van dat leger, is overgeplaatst bij het leger h. t. I. en ingedeeld bij het 5e legiment, waarbij hij thans gedetacheerd is. gewoonlijk te weenen. Ook nu weder, bedekte ze, ten slotte, haar gelaat met de handen en begon te weenen, met korte, scherpe snikken, als een kind. De dokter zweeg ^plotseling en keek haar aan. Zijn gelaat werd somber en ernstig. "Vergeef mij, prinses," zeide hij met doffe stem; ik heb toegegeven aan eene verkeerde gewaarwording en ben mij zelf te buiten gegaanhet was verkeerd van mij." En nadat hij zenuwachtig gegroet had, ging hij weg, terwijl hij vergat, zijn hoed op te zetten. De sterren schitterden aan het uit spansel. De maan moest opgaan aan gene zijde van het klooster, want de lucht was er zuiver, doorschijnend en helder. De vleermuizen vlogen langs den muur zonder geruisch te maken. De torenklok sloeg het derde kwar tier, van acht uur waarschijnlijk. De prinses stond op en ging langzaam naar de poort toe. Zij voelde zich beleedigd en weende. Het scheen haar toe dat de boomen, de sterren, en de vleermuizen haar beklaagden en dat de klok zoo welluidend had geslagen, alleen, om met haar overeen te stem men. Zij weende en dacht, dat het Aan staf-muzikant P. J. Wijnen, van bet 5e regiment infanterie, is toegekend de zilveren medaille voor 24-jarigen dienst. Luitenant A. Josephus Jitta, van het le regiment veld-ai tillerie, is met ingang van Maandag gedetacheerd bij de oefenings-batterij te 's Gravenhage. Luitenant G. J. Pitlo, van de artillerie OI. leger gedetacheerd bij de Rijschool, woidt I Mei gedetacheeid bij het le regiment veld-artillerie, hier. Luitenant C. Gordijn, van bet 5e reg. infanterie alhier, die, zooals bekend is, reeds sedert geiuimen tijd zich met de vliegkunst bezighoudt, is bij een proefvlucht boven het terrein »de Vlasakkers», gevallen. Met een gebroken enkel is hij per auto naar het militair hospitaal alhier gebracht. Bij nader bericht blijkt, dat lui tenant Gordijn Vrijdag niet bij een vlucht is gevallen doch in de loods op de Vlasakkers een zwaar voorwei p op den voet kreeg, dat hem den enkel brak. Aan het Commissariaat van po litie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen: een zilveren lepeltje, een vul-penhouder, een hondehalsband en eeu hondemuilkorf. Sedert 18 Februari wordt hier vermist een vierkant doosje van rood bruin Ieder, van binnen met wit fluweel, waarin o. m. de plaatsnaam aPeters- burg" voorkomt, inhoudende een ovaal vormig gouden medaillon met diaman ten en brillanten, waaraan hangen drie voorwerpen in den vorm van een hart, in welks midden zich een blauwe steen bevindt omgeven door brillanten. Het medaillon is bevestigd aan een platina kettinkje en heeft een waarde van f5000. De Commissaris van politie te Amers foort verzoekt in beslag neming en bericht. De heer J. H Leinweber, Ge meente-ontvanger van Wagenffigen, is bij candidaatstelhng herbenoemd tot lid van het Hoofdbestuur voor Gelderland van den ;Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren. De feestavond door de »Amers- foortsche Gymnasiastenclub« Zater dagavond iri de Vereenigingi gegeven is uitstekend ueslaagd, zoowel wat de uitvoering als het bezoek betreft. Aanwezig waren vele ouders, leeraren, oud-Gymnasiasten, H. B. S.-leerlingen, een paar Utrechlsche studenten en andere genoodigden. Af en toe werd er hartelijk gelachen. Eeri zeer geanimeerd bal besloot deze feestavond, die nog lang in aan gename herinnering zal voortleven. Jl. Zaterdag hield de heer C. R. Diijver in »De Zwaana zijn aange kondigde causerie over dg regels hij het vootbalspel. Na eerst eenige alge- mrerie regels behandeld te hebben, bespiak hij de meest voorkomende, en gaf daarna een korte verklaring van begin-, hoek- en doelschop. van vrijescboppen en strafschoppen. Hierna weiden, door teekeningen verduidelijkt de gevallen van buitenspel besproken. Voor de aanwezige voetbaispelers een leerrijke en aangename voordracht. De Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht hield Maandag een propa- ganda-avond in »De Arend». Nadat Mej. De Holl de vergadering had ge opend, hield Mej. Groot uit Rotterdam een pleidooi voor vrouwenkiesrecht. goed zou wezen om zich gedurende heel haar volgend leven in een kloos ter terug te trekken. Op de rustige zomeravonden zou ze alleen ronddwa len door de lanen, beleedigd, verguisd, onbegrepen door de menschen en God en de sterrenhemel zouden alleen hare martelaarstranen zien. De vesperdienst in de kerk, duurde nog steeds voort. De prinses stood stil en luisterde naar het gezang. Hoe liefelijk klonk het in de duistere avondstilteHoe goed was het om te weenen en te lijden, terwijl men er naar luisterde! Toen zij weder in hare vertrekken gekomen was, bekeek zij haar gelaat dat gloeide door de tranen en blan- kette zich. Daarna ging ze zitten om te soupeeren. De monniken wisten, dat ze van ingelegde steur hield en van heele kleine champignons, van malaga, en van gewone koek, die in den mond den smaak van cypres heeft, en telkens als zij kwam, zette men haar dat voor- Terwijl zij hunne cham pignons op at en hun malaga dronk, verbeeldde de prinses zich dat ze haar tenslotte zouden ruïneeren en haar in den steek zouden latendat al hare intendanten, opzichters, boekhouders, kameniers, al die lieden, voor wie ze Het eenvoudige verhaal Wat Marijke er van dacht» viel zeer in den smaak. Dit vrouwtje was n I. zonder weten van haar man riaar een bijeenkomst voor- vrouwenkiesrecht gegaan. Thuis gekomen vertelde ze hem alles en hij was het weldra geheel met haar eens. Eenzelfde doel had «Een belofte» door eenige Utrechtenaars upgevoerd. Na afloop der bijeenkomst traden weer nieuwe leden toe. Aan het Jaarverslag van de ver eeniging «Volkshuisvesting» ontleenen wij het volgende: In de Tolstraat zijn in bet afgeloopen jaar 8 woningen geuouwd die. behalve den grond per stuk f 1930 kosten. Ze zijn verhuurd, met inbegrip van water leiding, voor f2.85 per week Nog steeds houdt de vraag aan naar goedkoope woningen van f2, zoodat het ernstig overweging verdient, geld te vinden, om ook het laatste stuk grond, dat de vereeniging nog in de Tolstraat bezit vol te bouwen. De oprotp van het vorig jaar bracht f1250 op voor 5 nieuwe aandeelen. In de vergadering van aandeel houders werden gekozen tot leden der commissie voor het nazien der reke ning de heeren: J. W Middelburg, T. Sanders en W. Wolff en als plaats vervangers de heeren J. G. Kam, J. v. d. Plank en J. van Vollenhoven. Er kwamen in 1910 dertien ver huizingen voor, waardoor de vereeni ging 18 weken huur moest derven. De uitkomst der verhuring is voor- deeliger geweest dan in het gunstige jaar 1909. Aan huren en pachten werden op het hoofd exploitatie-rekening ont vangen f4522.15. De kosten van ex ploitatie bedroegen f 1726.87. Van de hypothecaire schuld werd f 1037.75 afgelost, terwijl aan dividend is betaald f 1807 50. Van vorige jaren is een dividend bedrag van f 112.50 nog niet afgehaald Uit de winst- en verliesrekening blijkt dat over 1910aan aandeelhouders 3% dividend kan worden uitgekeerd. Overzicht omtrent het vervoer en de op brengst der Amersfoortsche Tramweg Maat- schappij over de maand Februari 19101911. 1910 1911 Aantal passag. 8861 8969 108 Opbr. v/b verv. f 44-1.10 f 450.t 5.60 Dagkilom.ojbr. - 8.81 - 8.92 - 0.11 Totale opbr. -491.37 -492 28 - 0.91 Dagkilom.opbr. - 9.74 - 9.76 - 0.02 Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Maai t en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente- bijschrijving bij hem worden ingewacht Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt woideri van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt legen bewijs van ontvangst. Het wedden op courres verboden. De Tweede Kamer heeft aangeno men de nieuwe artikelen van het W. v. Strafrecnt, waarbij bet wedden op courses, zoowel bij de bookmakers als bij de totalisator, strafbaar gesteld wordt. Het is moeilijk te zeggen, wat de zooveel gedaan bad, haar zouden ver raden en grofheden zouden gaan de- biteeren te haren koste, dat al de lieden gezamenlijk haar op het jlijf zouden vallen en haar uitlachen. Zij zou dan afstand doen van haar prinses- setitel, van baar pracht en van de samenleving en zou zich in een kloos ter terug trekken, zonder iemand iets te verwijten. Zij zou bidden voor bare vijanden, en dan zouden allen haar, op eens, begrijpen en haar vergeving komen vragen. Maar het zou dan te laat zijn.... Nadat ze gesoupeerd had, viel ze op de knieën voor het Christusbeeld en las twee hoofdstukken van het Evangelie. Daarna maakte de kamenier haar bed op en ging ze te ruste. Toen zij zich uitgestrekt had onder het sneeuwwitte dek, zuchtte ze, zooals men zucht nadat men geweend heeft, zij sloot de oogen en begon in te dommelen. Toen zij 's morgens wakker werd, keek ze op haar horloge. Het was half tien. Bij het bed, op het tapijt zag men een smalle, heldere lichtstreep, veroorzaakt door een straal die door het raam heendrong en de kamer een weinig verlichtte. Achter de donkere gevolgen zullen zijn van dit besluit. Een beperking van het aantal coutses lijkt ons wel voor de hand te liggen, en zelfs een langzame verdwijning achten we met uitgesloten Een opleving en nog meei dan thans in de mode komen der Concours-Hip- pique zal dan daarmee wed gepaard gaan, schrijft "vie N. R. Ct Telephoon verbinding AmsterdamParijs. De directe telefoonvei bindin tus schen onze, hoofdstad en Parijs is tot stand gekomen, en zal binnen een dag of veertien voor het publiek verkeer iu gebruik worden genomen. Voor handel en industrie, die met de Fransche hoofdstad relaties onder houden, beteekent dit de totstand koming van een verbetering, waarnaar jarenlang reikhalzend is uitgezien. Hel dossier aan het Hoofdbestuur van Posterijen beti ekkeliik deze verbinding moet wel vergeelde stukken bevatten, zóó lang reeds hebben èn de Kamers van Koophandel, èn particulieren op deze directe verbinding aangedrongen. Gisteravond werden wij in de ge legenheid gesteld, eenige proefgesprek ken te vragen, en toen wij b.v. de firma Ascher hadden opgebeld waren we bijna even spoedig met den chef van bet Parijsche huis in contact als andeis met het kantoor in de Tolstraat. Het zal voor den directeur van het Telegraafkantoor, den heer Leur, een voldoening zijn, dat deze groote ver- keersverbetering nog tot stand is ge komen vóór zijn heengaan. De versterking van Vlissingcn. In do vergadering van den Senaat veiklaarde Wiener, dat hij om rede nen van opportuniteit op dit oogenblik geen interpellatie wenscht te houden over de vrije vaait op de Schelde. Lenteteekenen. Een snelle rit door het land op een mooien Maart^chen dag biedt een oogenweelde die den stedeling nog eens extra de oogen doet uitwrijven. Eerst een in lang niet geziene zonne- opgang met eerste-kiasse decoratief eilect. In tegenstelling meteenzonne- oudergarig is een opgang niet ma jesteitelijk, maar vriendelijk, zacht- verrassend, uitnoodigend en belovend. Ook wanneer wolken uit het Westen een breuk komen maken in het oranje en zacht-rood van de tinten, zijn ze toch niet meer zoo schrikaanjagend als te voien. donkerder makend het reeds donkere uitspansel. Zij glijden zacht voorbij, weer ruimte latend voor de wondere schakeering van de licbl- t in ten. Omlaag heel anders, nog een laatste herinnering aan hetgeen nu vootbij geacht wordt: velden aan vellen be dekt met een donzig, bijna vr iendelijk lijp, stiaks gaandeweg verdwenen voor de kracht der lentezon. Dan struiken, boschjes, boerdeiijen dorpen, opduikend uit hun winteische on zichtbaarheid; vaarten, rivieren met een oogknippend licht reflexbruine zeilen die gaan gloeien, grauwe zeilen die zwanenvleugelen gelijken. Na steden, die in de bedrijvigheid van den dag geen onderscheid van seizoenen kennen, al weten ze niet dat ook over haarzelveri een sinds lang ontbeerde gloed glanstweer vaarten, weer rivieieh, weer einde- looze, nooit moegekeken waterver- schieten en dan weer de intimiteit van omboomde dorpjes en boomlooze oneindigheden van weiden. Daarop gordijnen, bromden de vliegen tegen de ruiten. "Het is nog vroeg," zeide de prinses. En andermaal sloot ze de oogen. Terwijl ze zich uitrekte en koesterde, herinnerde ze zich hare ontmoeting, den vorigen dag, met den dokter en al de gedachten, waarmede zij was ingeslapen. Zij dacht er aan, dat zij ongelukkig wasToen herinnerde ze zich haar echtgenoot, die te Pe tersburg woonde, hare intendanten, hare buren, haar dokter, de Schmo- vieken, die zij kendehet gelaat van verscheidene menschen, die zij kende ging aan haar geest voorbij. Zij glim lachte en dacht dat, indien al die lieden hare ziel zouden kunnen bin nendringen, en haar begrijpen, zij allen voor baar zouden nederknielen.... Om kwart over elven belde ze hare kamenier. Help mij om mij te kleeden, Datsja,» zeide ze, op een kwijnenden toon. «Of ga liever eerst zeggen, dat men inspant. Ik moet naar Claudia Nikloevira toe.« Toen zij uit hare vertrekken te voorschijn kwam om in te stijgen, moest ze de oogen neerslaan voor het heldere daglicht en zij lachte van genoegenhet was buitengewoon

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2