NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. «UITEN LAM No. 23. Woensdag 22 Maart 1911. Veertigste j aargang. VERSCHIJNT WOESSHAK EA ZATERDAG. BIiYNENLAM). FEUILLETON. DE MOEZJIEKS. Amercfoortsclie Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet geheele Kijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Inge/.anden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag, Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Lnngestraat 17. Telephooimo. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Meri heeft in Duitschland weereen inan gevangen genomen, onder ver denking vap spionnage Het geval herinnert aan dal van de Engelsche ollicieren Brandon en Trench, die den voiigen zomer op Boikum gevangen genomen weiden. De thans gearre steerde spion is eveneens een Erigelsch- inan en hij is door de Hambui gsche politie gepakt. Hij bad nu eens in Hamburg, dan weer in Bremerhaven aaneensluiting gezocht met ambtenaren van de groote werven voor oorlogs schepen. In Hamburg is hem dat ge lukt, vandaar dat twee ambtenaren van de werf daar eveneens in hechtenis genomen zijn. Bij zijn verhoor ont kende de Engelschman dat hij een een spion was; hij stelde alleen maar veel belang in den scheepbouw, zei hij Men vond aanteekeningen bij hem over op stapel gezette en van stapel geloopen schepen, die evenwel voor een vreemde mogendheid niet zoo bij ster belangrijk zouden zijn. De Engelsche Observer noemt het weer een geval van «spionnen-waan- zinj, d w. z. het blad geeft te ken nen, dat hier geen sprake is van een echten spion maar dat men in Duitsch land spoken op klaarlichten dag ziet. Dat was overigens bij Brandon en Trench bet geval niet. Ministericele crisis in Italië Hel ministei ie-Luzzatti in Italië heeft zijn ontslag aangeboden. Ziehier de redenen Het Kabinet bad een ontwerp tot hervorming van het kiesstelsel inge diend, het welk aan een commissie uit de Kamer ter onderzoek is toe vertrouwd. Dia commissie heeft laatst besloten, haar verslag niet aan te bieden vóór het einde dezer zitting De socialisten en radicalen, die dit besluit beschouwen als een poging om de kiesrechthervorming op de iange baan te schuiven, hebben in de Kamer een motie ingediend, strek kende om een datum te bepalen waar op de indiening van het verslag ge schieden moest. Het Kabinet kwam op voor de commissie en ontried der halve de aanneming der motie. De stemming viel in het voordeel van commissie en regeering uit. en wel met een meerdeiheid van 205 stem men tegen 70. Dat was dus voor bet Kabinet allerminst een reden om heen te gaan. Edoch, aangezien onderdie70legen- stemmers zich de meeste radicalen bevonden, meenden de twee radicale leden van het Kabinet niet langer te kunnen aanblijven en zij dienden hun ontslag in. En na langdurige beraads slaging hebben de andere minister besloten eveneens af ve treden. Waar schijnlijk waren zij van meening dat het Kabinet niet sterk genoeg was om een aderlating als deze te ver- d ragen. Men herinnert zich het geval van den Franschen liquidateur-oplichter Duez. Den 12n April komt het voor de gezworenen. Dezen zullen antwoord hebben te geven op meer dan vier duizend vragenVoor het voor lezen dier antwoorden alleen stelt men reeds vijf uur. En om de beant woording op te stellen, zullen de jury leden, zelfs zonder beraadslaging, wel 14 a 15 uur noodig hebben. In het Camorristen-proces teViterbo heeft Sortino, die beschuldigd wordt een der uitvoerders van den den moord op bet echtpaar Cuocolo te zijn, al de tegen hem ingebrachte getuigenissen bestreden en gewezen op de tegen strijdigheden daarin. Den Aanbrenger Abbatemaggio verklaart hij niet te kennen. Hij zag dien man, zegt hij, voor 't eerst toen bij met hem ver hoord werd. Morra, ook een vermoeddelijk uit voerder van den moord, ontkent even eens dat bij iets met die misdaad heeft uit te staan. Bij de verhooren komen vele onver kwikkelijke bijzonderheden aan het licht omtrent het lage zedelijke peil van de beschuldigden envan ver scheidene getuigen, alsook knoeierijen van politieambtenaren Zoo bleek uit een mededeeling van den president van het gerechtshof', dat Sortini inder tijd door een valsche verklaring van een commissaris van politie werd ontheven van politietoezicht waar onder hij, krachtens een vonnis, blijven moest. Ook is gebleken dat een ander commissaris van politie, Giovanni, de Camora tor wille is geweest. De narnen van die knoeiende politie ambtenaren werden niet genoemd en dat wordt door de bladen betreurd. «Zulke menschen," zegt de »Tribuna,<r «verdienen geen mededoogen a Een eigenaardige ondertrouw is die van de rijke Amenkaansche erfdochter Eleanor Acheson Linton te Washington met dr. Clarck professor aan de John Hopkins-universiteit te Baltimore. Miss Linton lijdt aan roodvonk; maar men wilde niet om die reden bet huwelijk uitstellen. Er kwarn nu een ambtenaar van den burgerlijken stand, in i ubber gekleed, met rubber handschoenen aan voor bet venster van de ziekenkamer. De noodige akten en papieren werden door dr. Clark, eveneensin een rubberpak,in ontvangst genomen, doorhem en de zieke jonge dame onderteekend en daarna goed gedesinfecteerd. Een interessant proces is te Parijs te verwachten. In het jaar 1882 heeft de uitgever Lemerre van Anatole France voor de som van 3000 francs het recht van uitgave gekocht van een geschiedenis van Frankrijk in twee deelen. Lemerre liet het manuscript 29 jaar in een lade liggen en kwam er eerst onlangs toe het naar de druk kerij te geven. Fiance kreeg de proe ven, maar liet niels van zich booren. Hij werd toen per deurwaarder aan gemaand de correctie te doen. France antwoordde dat naar zijn inzien het recht van uitgave verjaard was. Zijne denkbeelden waren in den tijd dat het handschrift was blijven liggen ge wijzigd, en hij kon het werk niet meer als van hem afkomstig uitgeven. De tusschenkomst van hel gerecht is nu ingeroepen om uil te maken wie ge lijk heeft. Vrijdag 1.1. heeft voor het eerst een vrouw plaats genomen in het Nooische parlement. Mej. Rogstad, het plaats vervangend lid voor generaal Bratlie, heeft diens plaats ingenomen. Zij is door den president begroet met eenige plechtige woorden. Er waren veel dames op de tribune. Da Deensche regeering stelt thans officieel aan het parlement voor, de door minister Alberti den oplichter voor zes jaar ingevoerde geeselstraf wegens misdrijven uit ruwheid ge pleegd, weer af te schallen, wijl de straf niet het geringste nut heeft gesticht. Een Chineesch hengelaar, Sjang- Pong, te Oe-Tsjang, aan de Jang-Tse, die sinds vele jaren zijn dagen door brengt met hengelen en bestudeeren van de gewoonten der visschen, beeft een zoo groote vaardigheid in 't vis schen verkregen, dat velen hem voor een «toovenaari houden. Hij kan de visschen vangen die hij wil en zooveel als hij wil en in één uur 30 visschen ophalen, waar anderen dagen lang tobben zonder iets te vangen. Hij heeft onlangs een boekje geschre ven, waarin hij de middelen aangeeft door welke hij ontdekt waar do visch zich bevindt en de manieren om de visschen te lokken. Dat doet hij door geuren, daar de visschen, volgens hem, een bijzonder fijnen reuk hebben. Sjang-Pong heeft nu aan het ge meentebestuur van Oe-Tsjang voor gesteld, een «vischscbook te stichten, waar hij aan alle werkloozen van den omtrek onderricht in 't visschen zal geven en hij maakt zich slerk, hun binnen eenige maanden zóóveel te leeren, dat zij den kost kunnen ver dienen. Zijn voorstel is aangenomen en de vischschool zal eerlang worden geopend. David Moffat, in Amerika bekend als »de zilver-koninga is Zaterdag in den ouderdom van 72 jaren te New- York overleden. Moffat, die begonnen was als loop jongen en zich had opgewerkt tot één der steunpilaren van de mijnin dustrie, laat een vermogen na, dat op 60 millioen doll, wordt geschat. Zondagavond had in één der vele musiehalls van New-York een open baar bal plaats Onder de aanwezige dansers ontstond ruzie en weldra was het bal ontaard in een duchtige vecht- paitij. Dat is natuurlijk volstrekt niet Amerikaansch, maar Amerikaanscb is het wel dat weldra de verschillende tegenstanders naar de revolver grepen. De kogels lloten door de balzaal. Politie werd te hulp geroepen om de orde te herstellen, maar zij slaagde hierin eerst toen personen waren ge dood en één der feestvierders doode- lijk was gewond. Geboorte en Sterfte. Aan een statistiek der geboorten en der steifte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over het jaar 1910, opgenomen in een bijvoegsel der «Staatscourant!! van 18 Maart No. 66, is het volgende ontleend. Aantal inwoners op 1 Juli 1910 5,891.536, levend geborenen 168,946 of 30,06 op de 1000 inwoners per jaar; overleden zonder levenloos aan- gegevenen 79 968; aantal overledenen zonder levenloos aangegeveneü op 1000 inwoners per jaar 13.57. Overleden op den leeftijd van min- 4) Toen het donker geworden was, stak de pottenbakker tegen de glooiing zijn oven aan. De jonge meisjes zongen en dansten in de weide. De jongens speel den op de harmonica. En aan de over zijde van de rivier brandde een andere oven en zongen eveneens jonge meis jes en uit de verte klonk haar gezang teeder en gevoelvol. In de herberg en daar buiten, maakten de mannen la waai. Zij zongen als dronken mannen ieder op zijn eigen houtje, en kibbel den zoo luid, dat Olga niets deed dan beven en voortdurend herhaalde »0 vadertje Het verwonderde haar, hen zoo on ophoudelijk te hooren twisten en dat oude lieden, die zoo dicht bij den dood waren, het luidst en het langst van allen schreeuwden. De kinderen en de meisjes hoorden het vloeken aan, zonder een spier te vertrekken; men kon bemerken, dat zij er van jongs af aan gewend waren. Het was middernacht; de ovens wa ren op beide oevers al uitgegaan, maar op de weide en in de herberg ver maakte iedereen zich nog. De oude en Siriak, beiden dronken, hielden elkander vast en gingen zoo samen, voortdurend tegen elkander aanbon- zend, naar de schuur, waar Olga en Marja sliepen. «Laat haar met rust,// zei de oude man. «Laat haar rusten. Het is eene goede ziel. Het zou zonde zijn «Ma .ja,« brulde Siriak. Laat haar met rust Het zou zonde zijn Ze is een goede slok- kerd Ze scharrelden samen nog even rond en gingen toen weg. «Ik khou van de bloemen op het veld,» begon de oude man plotse ling met krassende stem te zingen. «Ik hhou er van ze te pluk ken in de weide Toen spuwde hij, vloekte allerge meenst en ging de iezba in. IY. De grootmoeder had Sasja op schild wacht gezet bij den moestuin om den ganzen te beletten er in te gaan. Het was een warme Augustusdag. De gan zen van den herbergier konden over de weide in den moestuin komen, maar zij waren nu bezig bij de herberg zacht snaterend haver te pikken, alleen de gent stond op den uitkijk om te zien, of er geen oud wijf met een stok aankwam. Andere ganzen konden van uit de laagte komen, maar ze liepen nu aan den anderen kant van de rivier en vormden een langen witten slinger op de groene weide. Sasja begon zich te verreien en toen ze geene ganzen zag komen, giDg ze de helling af. Zij bespeurde in de verte de oudste dochter van Marja, Motka, die, staande op een grooten steen, den kant van de kerk opkeek. Hare moeder had elf kinderen gehadmaar zij had er maar zes over, allemaal meisjes, geen enkelen jongen, en de oudste was pas acht jaar. Motka stond op hloote voeten met een lang hemd aan, onbewegelijk in de volle zon zonder er acht op te geven, letterlijk versteend. Sasja sloop naar haar toe en terwijl zij naar de kerk keek, zeide ze: «God leeft in de kerk, de menschen branden lampen en kaarsen, maar God geeft men mooie kleine roode, blauwe en rose lampjes, net kleine oogen. 's Nachts wandelt God in de kerk, ver gezeld van de Heilige Maagd en van St. Nicolaas, trip, trip, trip. En de koster is bang o zoo bang Zie je mijn duifje," zeide ze, onwillekeu rig hare moeder napratende. «En als de wereld vergaat, varen alle kerken ten hemel." «En de klok-ken ook?« vroeg Motka op ernstigen toon, heel duidelijk de lettergrepen scheidende. «De klokken ook. En als de wereld vergaat, komen de goede menschen in het Paradijs. En de slechte zullen branden in de Hel, mijn duifje, God zal tegen moeder en tegen moeder Marja zeggen «Ge hebtniemand kwaad gedaan en daarom kunt ge rechtuit naar het Paradijs gaan,« maar tegen Siriak en tegen Grootmoeder zal hij zeggen: «En jullie gaat links in het vuur.» En tegen hen die de vasten niet gehouden hebben, zegt hij dat ook. Zij keek in de lucht, naar den he mel, zette hare oogen wijd op en ging voort «Kijk naar den hemel, zonder knip- oogen, dan zal je de Engelen zien.« Motka keek omhoog en eene minuut ging in stilte voorbij. I «Zie je ze?» vroeg Sasja. «Ik zie niets,» zeide Motka met hare ruwe stem. »En ik zie kleine Engelen door den hemel vliegen en hunne vleugels klap peren alsof het muskieten zijn.» Motka dacht even na, keek naar den grond en vroeg toen «Moet grootmoeder ook in het vuur?» »Ja zeker, mijn duifje.» Van den steen, waarop de kinderen stonden, daalde de bodem langzaam en gelijkmatig. Het gras was zoo groen en zoo malsch, dat men lust kreeg om het te bevoelen of er zich op uit te strekken. Sasja ging op haar rug lig gen en liet zich naar beneden rollen. Motka ging met een ernstig, stroef gelaat eveneens op den grond zitten, blies de wangen op en liet zich ook rollen. Door die beweging schortte haar hemd tot de oksels op. »Hoe grappig hé?» riep Sasja in verrukking. Ze gingen beiden weer Daar boven om nog weer eens naar beneden te rollen. Maar op dat oogen- blik weerklonk eene krijschende, maar al te bekende stem. Ze werden doods benauwd. De tandelooze, beenderige, gekromde grootmoeder joeg, terwijl I hare korte grijze haren in den wind

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1