Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws» der dan een jaar 18,255. 14 jaren 7610, 513 jaren 2665. 14 19jaren 1934. 20—29 jaren 3744, 30—39 jaren 3809. 4049 jaren 4401,5064 jaren 10,343, 6579 jaren 19,118, 80 jaren en daarboven 8316, onbe kend 39. Overleden ten gevolge van febris typhoidea-typhus abdominalis 305; typhus exanihematicus 408: febris intermittens, malaria-cachexre 9; pok ken 1; mazelen 1177; roodvonk 115; kinkhoest 1057; diphtheritis 324: croup 80; dysenteria 8; dysenteria epidemica influenza 715; Aziati sche cholera '1cholera nostras 34; andere epidemische ziekten 181; long- tuberculose 6958; hersentuberculose 1069; andere vormen van tuberculose 1171 kanker en andere maligne tumo ren 6294; meningitis 1013; apoplexie, hersenverweeking 4074; organische haitgebreken 4511; acute bronchitis 1670; chronische bronchitis 1354; pneumonia 4272; ziekten van de maag 477gastro enteritis (bij kinderen beneden 2 jaar) 5264; hernia, darm occlusie 379; leverciirhose 3i3; nephritis en Brightsche ziekte 2399, ziekten van de geslachtsorganen der vrouw 81; kraamvrouwenkoorts 113; andere ziekten van zwangerschap en kraambed 307aangeboren zwakte en gebreken 3275; ouderdomszwakte 6096; gewelddadige dood 1814; zelf moord 374; andere ziekten 10,890, andere ziekten der ademhalingswerk- tuigen 6297 onbekend 5729 Het Panorama-Mesdag. In het thans wederom geopende Panorama-gebouw te 's-Gravenhage trekt vooral de aandachi de nieuwe electri-che verlichting, waardoor zoo wel het Panorama zelf als de andere schilderijen, welke daar te zien zijn, bij avond even goed, of eigenlijk nog beter, kunnen genoten worden dan bij daglicht, iets wat vermoedelijk van geen ander museum kan gezegd worden. Deze verlichting is aangebracht door den beer A. C. van Rijn, aldaar, die aaarbij werd ter zijde gestaan door den directeur van het electriscb bedrijf den heer Singels. Zij geschiedt door draadlampen, welke een gezamenlijke sterkte bebben van 9600 kaarsen. Geen enkele flikkering, geen enkele schaduw ontwaart men op het doek, en door bet uitdraaien van bepaalde reeksen van lampen zijn verschillende weergesteldheden opkomende storm in het panorama na te bootsen, zoodat men dit op éénzelfden dag onder ge heel verschillende belichting kan zien. Zelfs is het eigenaardige bliksem- eflect op het strand met behulp van het snel in- en uitschakelen van van lampenreeksen na te bootsen. De overige zalen, welke tot museum zijn ingericht, herbergen voornamelijk stillevens en heidestukken van wijlen mevrouw Mesdag, en zeestukkan van den heer Mesdag zelf, het grooie por tret van mevr. Mesdag door Israëls geschilderd, en een zeer belangwek kende verzameling van studies van den Iteliaanscheu schilder Maucini, die (uit gebrek aan doek!) zijn linnen aan twee zijde beschilderde, hetgeen de aanschaffing van zeer bijzonder samengestelde ezels noodig maakte om het geheele stuk te doen zien Voorts zullen bier onder vitrines al de merkwaardige oorkonden zijn, die spreken van de hulde aan het echtpaar bij verschillende groote ge legenheden gebracht, ook van de buide aan den heer Mesdag nu onlangs bij fladderden, met een langen stok gewa pend, de ganzen uit haar moestuin en gilde «Ze hebben al mijn kool vernield, die vervloekte beesten. Driemaal ver doemd tuig. Ongedierte. Ik wou dat ik je dood kon maken.» Zij zag de meisjes, gooide haar stok weg, raapte eene lange roede op, greep Sasja achter in den nek, met hare stijve knokige vingers en begon haar af te ranselen. Sasja weende van pijn en van angst; op dat oogenblik vloog de gent op de oude vrouw toe, met uitgestrekten hals tegen haar blazende, zoodat alle ganzen, toen hij bij haar terugkwam, hem ontvingen met een goedkeurend gekwaak, go, go, go Daarop begon het oudje Motka te geeselen, wier hemd nog opgeschort zat. Sasja was wanhopend en huilde heel hardze ging naar de iezba toe om haar beklag te doen. Motka volgde haar, eveneens huilende, maar niet zoo hard. Zij veegde hare tranen niet af en haar gezicht was zoo nat, alsof ze in het water gedompeld was. »Och vadertje,» riep Olga, verschrikt uit, toen de twee kinderen in de iezba kwamen. «Heilige Maagd Maria.» Sasja begon te vertellen wat er ge- gelegenheid van zijn SOsten verjaardag bewezen. Ook in deze zalen is het kunstlicht uitmuntend. G. W. baron Vail Dedein. f Op den huize Deri Aalsborst bij Dalfsen is, 70 jaar oud, overleden mr. G. W. baron Van Dedem, oud lid der Tweede Kamer, in welk col lege hij van 1888 tot 1894 zitting bad voor het kiesdistrict Eist. Hij behoorde tot de anti-revolutionnaire partij. De bronzen medaille voor 12-jarige trouwen dienst is toegekend aan ser geant M V. Dubois, van het 5e regi ment infanterie. Maandagavond is hier opgericht de typografen-voetbal-vereemging »Volharding,« aanvankelijk met 18 leden. Haar Dagelijksch Bestuur werd samen gesteld als volgt: H. Snijders, Voor zitter; K. Gramsma, Secretaris; E. de Wit, Penningmeester. Herrinnerd zij dat de Oranje- Vereeniging Donderdag a.s. bare jaar vergadering zal houden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal Donderdagavond weder een openbare vergadering houden ten Raadhuize. De le luitenant J. M. de Kruijff van het 4de reg. veld-arl.. thans ge detacheerd bij de Rijschool is aange wezen om op 1 September als leeiaar bij de Kon. Mil. Academie op te treden De le luit. A. Josepbus Jitta. van het le reg. veld-art. le Amersfoort, wordt gedetacheerd bij de oefeinngs- batterij te 's-Gravenhage. Voor de acte Nuttige Handwer ken zijn nog geslaagd de dames L. van Achterbergh en J. J. Heere. Ten gevolge van de uitbreiding der smidsklasse aan de Ambachts school voor Amersfoort en Omstreken, moet ook het onderwijzerspersoneel worden uitgebreid en is als leeraar aan de inrichting benoemd (le heer D. Rus, van Oud-Beijerland, met in gang van 1 April a.s. Het concert Maandagavond door Mevrouw NoordewierReddin- gius, Mevrouw de HaanManifarges en Anton B. H. Verhey in Amicitia gegeven was een groot succes. De zaal was zeer vol, wel een bewijs dat dit trio alhier boog staat aangeschreven. En geen wondei! Wat is het niet een zeldzaam hoog genot de duo's te hoo ren. Mondnacht werd overheerlijk voorgedragen, bij der Tod und das Madeben was het angstwekkend stil. De heer Verhey was ook hier een kunstenaar. De krans hem aangeboden was waarlijk verdiend evenals de bloe menhulde aan de dames gebracht. Onder voorzitting van den heer D. Gerritsen hield »Onderlinge Hulpa Maandagavond haar 17e jaarvergade ring in »de Kroon». De voorzitter riep allen een hartelijk welkom toe en zeide, dat dit jaar een best jaar voor de vereeniging is, zoo wel finantieel, als wat het ledental betreft. Dit is ongeveer 300. Verder werd medegedeeld, dat over 14 dagen door den heer G. H.v. den Berg een lezing over de Ziekte wet zal worden gehouden. beurd was, maar dadelijk daarna kwam de grootmoeder binnen schreeuwend en scheldend. Fjokla hielp haar een handje en weldra stond de heele iezba op stelten. »Kom, 't is niets,» zeide Olga, die er bleek en ontdaan uitzag, terwijl zij Sasja zachtjes troostte en haar hoofd streelde, «het is je grootmoeder, 't Zon zonde zijn, om boos op haar te worden, 't Is niets kleintje.» Nikolaas, opgewonden door al dat lawaai, verzwakt door den honger, door de benauwdheid en de onfrischheid van de [iezba, die de armoede, welke hem omringde al verafschuwde en ver achtte en die, ten slotte, voor zijne vrouw en zijn kind zich over zijne ouders schaamde, ging op den oven overeind zitten, liet zijne beenen bengelen en zei op een geërgerden, huilerigen toon tegen zijne moeder: »Je moogt haar niet slaan. Je hebt het recht niet haar te slaan.» «Ga jij daar maar dood op den oven, zwakkeling,» riep Fjokla hem nijdig toe. »De duivel heeft jelui hierheen gevoerd, jelui doodeters.» Sasja en Motka en al die kleine meisjes klommen op den oven en ver scholen zich in een hoek achter Niko- Het voordeelig saldo bedraagt f913.20. Dit maakt met de obligaties een bezit van f3376,45. Een woord van lof en dank wordt aan den secretaris en penningmeester gebracht. Verslag van den penningmeester: Contributie 1581.72 Bijdrage be gunstigers f82. Rente f97.81. Batig saldo over 1909 bedroeg f290.64 Zoodat in totaal is ontvangen f2052,17. Uitkeeringen f943.82. Bodeloon enz. f 195,15, totaal f 1138,97. Door de gecommiteerden is de reke ning nagezien en accoord bevonden, waarom de voorzitter voorstelt den penningmeester te decbargeeren. Aldus besloten. De aftredende bestuursleden de heeren J. van Wessum, Dr. Schreuder, J. Nefkens en C. W. W. Hol worden herkozen, evenals de gecommitteerde de heeren A. M Tromp van Holst, A. v. d. Water en H. Groenestein. Gisterenavond hield de heer G L. Boer zijn aangekondigde lezing met vertoon der bioscope over Canada in »de Krooricr. Hij deed dit op een aangename en onderhoudende wijze, telkens blijk gevende der zake kundig te zijn Dit kan trouwens niet anders, want de heer Boer heeft vijf jaren in Canada vertoefd en was door den aard zijner betr ekking zeer in de gelegenheid rnet land en volk kennis te maken. Voor de talrijk aanwezigen was het een zeer aangenamen en leerrijken avond Op de vraag wie bij voorkeur voor landverhuizing in aanmerking komen is het antwoord jonge, krachtige land bouwers, die hard willen werken en bovendien een paar honderd gulden bezitten. Een beetje kennis van de Engelsche taal is ook zeer wenschelijK. Voor dezen kan Canada een goed land worden, want dit is het land van ongekende gelegenheden om zich op te werken. Hierheen gaan vele Ameri kanen om de Engelschen voor te zijn in het verkrijgen der eerste en beste gelegenheden ter vestiging hunner gioote finantieele ondernemingen. Het boerenbediijf de bioscoop heeft alles laten zien kenmerkt zich door drie hoofdrichtingen graan bouw, veefokkerij en gemengde boer derij Dit alles werd door woord en beeld weer verduidelijkt. Door be sproeiing of beter gezegd bevloeiing brengen de landerijen minstens 20% meer op. De totale opbrengst van den oogst bedroeg iri 1908 ruun 128 millioen dollars. Alles geschiedt met machines en de landbouwer besteedt zijn geld om deze te koopen. Hiermee wint hij tijd uit en kracht. De veefokkerij neemt ook steeds in belangrijkheid toe Zoo "bedroeg de uitvoer voor hoornvee in 1909 ruim 10 millioen dollars. Ook de schapen teelt is, vooral in de provincie Alberta, waar het prairiegras sappig is, wel de moeite waard. VVat het gemengde bedrijf betreft, het is spreker door ondervinding ge bleken, datr dit de zekerste tak van den landbouw is. De beste tijd voor kolonisatie is het voorjaar. Op verschillende tijden ver trokken groote gezelschappen onder persoonlijke begeleiding der Maat schappij, d.i. de Canadian Pacific Railway, Land- Irrigatie en Colomsa- tie Mij. Wie plan heeft zijn geluk in Canada te beproeven neme eerst infor maties bij het ministerie ven Buiten- landsche zaken deze verstrekte inlichtingen werden voorgelezen ol laas' rug, luisterden toe, zonder leven te maken, zoodanig ontsteld, dat men hare kleine hartjes hoorde kloppen. Als er een zieke is in een gezin, die al lang ziek en opgegeven is, dan zijn er zulke oogenblikken, waarin al zijne nabestaanden in 't geheim in den grond van hun hart naar zijn dood verlangen de kinderen alleen zijn bang voor een sterfgeval in de familie en schrikken er voor terug. En op dit oogen blik dachten de kleine meisjes in de iezba, terwijl ze haar adem inhielden en Nikolaas droevig aanzagen, dat hij wel gauw zou sterven, en zij gevoelden behoefte om te huilen en hem iets zachts en medelijdends te zeggen. Nicolaas drukte zich tegen Olga aan, werkelijk bescherming bij haar zoekend en zeide, altijd noch bevend, zacht tegen haar: »01ga, liefste, ik kan hier niet langer blijven. Ik heb er de kracht niet meer toe. Om Gods wille, ter wille van Christus in den hemel, schrijf aan je lieve zuster Clandia Abramowna, dat ze alles wat ze heeft verkoopt of be leent en ons het geld zendt, dat we van hier kunnen gaan. O Heer!» voegde hij er smeekend aan toe, «als ik nog maar eens Moskou mocht terug bij de generaal-agenten of bij het passage-bureau Mackintosh, Langestr. alhier. Luchtballon bij Amersfoort geland. Zondagnamiddag omstreeks half vier landde achter bet sportterein op «Birkhovena een luchtballon, welke 's middags 12 uur te Elbeifeld-Barmen was opgestegen. De luchtschippers (3 heeren en 1 dame) hadden een voorspoedige tocht gemaakt. Nog dien zelfden avond reisde ze weei per trein naar hun »Heimath« terug. Padvindersverhalen. No. 3 der »Padvindersverhalen« is verschenen. En ook deze aflevering ziet er keurig uit en bevat een boeiend vervolg van het aantrekkelijke verhaal: »De Ravenklipa. Deze verhalen (uit gever de heer J. Dusseau te Epe) dienen alom verspreid en gelezen te worden. De goedkoope piijs (10 cent per nummer) brengt ze onder ieders bereik. Op Zaterdag 8 April hoopt in een openb vergadering (met debat) van de plaatselijke afdeeling der ver eeniging Volksonderwijs als spreker op te treden de Heer KI de Vries Sr., lid van het hoofdbestuur dier ver eeniging en lid van den Amsterdam- schen gemeenteraad. Onderwerp- De openbare schoolde school voor onze kinderen. VOETBAL. Holland slaat België!! Onze profetie is uitgekomen Ons elftal heeft het Belgische Zondag j I. te Antwerpen met 5—1 gekloptVoor waar een kranige prestatie! Met rust was de stand 20 voor Holland. Het spel der Belgen viel lang niet mee. terwijl dat van onze jongens boven alle lof was verheven. Nu beginnen we rrioed te krijgen. Engeland sloeg België met 4—0, wij klopten onze naburen met 51. Zouden we dus Paasch-Maandag tegen de Engelschen gelijkspelen? Wie, weet, welke veras sing onze jongens ons dan brengen! Toen op het jongste volkscon cert te Utrecht een deel van bet publiek goedvond op te staan en te vertrekken onder het laatste nummer, heeft de directeur Hutschenruijter afgetikt en een verontwaardigde toe spraak gehouden. Zijn protest werd met luide toejuiching begroet, en 't bleef daarna stil tot liet einde. Te Roosendaal (N.-Br.), kreeg de vrouw van den heibergier van M„ wier man in hechtenis was als ver dacht van het lossen van een schot op een bezoeker, bezoek van een als heer gekleed persoon, die opgaf te zijn mr Brugman, advocaat bij de Rechtbank te Breda. Hij verklaarde geheel op de hoogte van de zaak te zijn maar wanneer de vrouw er f 200 voor overhad, zou hij zorgen dat haar man vrij kwam. Hot geheele huis, en vooral de kamer waar het drama was afgespeeld, werd door hem nauwkeurig opgenomen, waarbij hij verschillende notities maakte. Na nng eeruge praat jes wist hij de vrouw te bewegen hem als voorschot f 25 le geven, waarna hij wegging. Toen nu denzelfden middag de man werkelijk in vrijheid werd gesteld, vertelde zijrie vrouw hem haar weder- zien, al was het maar met één oog. Al kon ik het maar in den droom zien, lief-moedertje.» Toen de avond viel en het donker werd in de iezba gevoelden allen zich zoo gedrukt dat hun moeilijk viel één woord meer te uiten. De grootmoeder d ropte nijdig de korsten van haar roggebrood in hare soep, en zoog er op, wel een vol uur. Marja ging de koe melken, bracht een vollen emmer melk terug en zette hem op een bank. De babka goot ze in kruiken zonder zich te haasten, blijkbaar blijde, dat het nu de vastentijd voor Maria- Hemelvaart was, zoodat niemand melk zou gebruiken en alles bewaard bleef. Ze goot er slechts eenige droppels van op een schoteltje voor het kind van Fjokla en geholpen door Marja, bracht ze de kruiken naar den kelder. Motka ontwaakte toen eensklaps uit hare verdooving, liet zich van den oven afglijden en, op het bankje af gaande, waarop het napje der groot moeder met de korsten stond, goot ze daarin wat melk uit het schoteltje. Toen de grootmoeder weder binnen kwam begon ze hare korstjes op te eten. Sasja en Marja keken er met plezier naar, overtuigd dat zij, nu ze varen en roemde zij het optreden van mr. Brugman. De man was echter minder goed- geloovig en deed aangifte bij de maié- cbaussée. Men heeft echter den op lichter nog niet kunnen opsporen. Kievitseieren. Aan den Commissaris der Koningin in Friesland is Vrijdag 17 Maart het eerste kievitsei in dat seizoen aange boden door den poelier T. van der Werf, te Leeuwarden. Blijkens een bericht in de »Leeuw-Ct.« was bet gevonden in landerijen achter Bols- ward. Verleden jaar was het 14 Maart toen het eerste kievitsei in de provin cie werd gevonden, onder Molkwersum. Nekkramp in de kazerne. Deze week is te Groningen naar de »Prov. Gr. Ct.« verneemt in de infanterie-kazerne aan den Heere- weg een verdacht geval van meningites cerebrospinalis voorgekomen. Een mili cien van de lichting 1910, zekere Kiemer, uit Westerbork (Dris Maandag plotseling ernstig ziek ge worden en naar het Militair Hospitaal overgebracht. Op advies van den uit Utrecht over gekomen militairen geneeskundige is de kamer waar de patiënt in de kazerne verblijf had gehouden, geheel ont smet, terwijl aan zijn 21 karnerge- nooten verboden is het vertrek te ver laten. De toestand van den patiënt moet zeer zorgwekkend zijn. De vergiftigingszaak in de Haarlemmermeer. Het lijk van vrouw Exler, dat te Hoofddorp is opgegraven is overge- biacht naar het Wiihelniina-Gasthuis, ten behoeve van het chemisch onder zoek van de ingewanden door de heeien dr. Schoo eri Van Ledden Hulsebosch. De reoen, dat men het lijk niet naar Haarlem heeft vervoerd, waar de justitie de zaak in handen heeft, is, dal deze beiden deskundigen ook be trokken zijn geweest bij het geval der vergiftiging van Hooyerhout, die naar men weet in het Wilhelmina- Gaslhuis is overleden. De broeder van vrouw E. is plotse ling krankzinnig geworden en dienten gevolge naar het gesticht Meerenberg bij Bloemendaal overgebracht. Een bedreiging. Een gemeente-ontvanger iri Twente zond een waarschuwing aaneen achter- stalligen schoolgeldbetaler om binnen 3 dagen het verschuldigde ten zjjne kantore te voldoen. Aan de achterzijde van de waar schuwing ontving de ontvanger bericht terug van den wanbetaler dat het hem te bezwaarlijk was het schoolgeld te betalenhij had 4 kinderen en een oude schoonmoeder te zijne laste. En na deze uiteenzetting vervolgt hij leuk wea Wil u dit echter doortrekken, moet u weten, maar dan doe ik mijne schoonmoeder aan de gemeente over. Wil u het mij dus lastig maken om die paar schoolcenten, dan blijft mijn schoonmoeder ook geen drie dagen meer ouder mijn dak en is het geheel voor de gemeente. Ik zal het bij de hoogste instantiën zoeken en geen moeite of tijd sparen. Wil hier dus goed nota van nemen. (vTub.a) Een nieuwe groep in het Panopticum. In het Panopticum te Amsterdam is een nieuwe beeldengroep geplaatst van bijzondere actualiteit. Zij stelt voor hel vliegkamp te Soesterberg. en de vasten geschonden bad, zeker naar de hel zou gaan. Dit trooste haar en ze gingen slapen. Sasja droomde van het laatste oordeel; er brandde een groote oven, gelijk aan dien van den pottenbakker en de duivel, geheel zwart, met koehorens, duwde hare grootmoe der in den oven met een langen stok, gelijk aan dien, waarmede zij de gan zen had weggejaagd. V. Op den avond van Maria-Hemelvaat, tegen elf uur, begonnen de meisjes en de jongens, die zich op de weide vermaakten, eensklaps luidkeels te gil len en te schreeuwen en stormden weg, in de richting van Joekowo. Zij, die zich boven de helling bevonden, begrepen in 't eerst niet wat er gaande was. «Brand, brand," riepen wanhoopige stemmen van uit de laagte. «Er is brand bij ons.» Zij, die op de hoogte zaten, keerden zich om en zagen een afschuwelijk, ongewoon schouwspel. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2