Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. aan arbeidskracht gemiddeld gesteld op 1 percunt in den zomer, 3 percent in den winter. Welken invloed zou nu protectie hebben op die normale werkloosheid? Er zijn personen, die gelooven, dat men een tarief zoo kan regelen, dat bet de arbeidsvraag kan vastleggen, dat daardoor de veranderingen die de voortdurende schommelingen tusschen vraag en aanbod veroorzaken, kunnen worden voorkomen. Doch, naar ons voorkomt, is dat practisch onuitvoer baar. Niet alleen zou industrieels stagnatie het gevolg zijn, doch de werkloosheid zou zich veel heviger doen gevoelenhet doen ophouden van de beweging in het bedrijfsleven door middel van inkomende rechten zou de tegenwoordige, langzame schom melingen vervangen door plotselinge en hevige schokken. Tarieven kunnen nu eenmaal niet elke maand of ieder jaar worden gewijzigd, omdat het zakenleven de uoodigestabiliteiteischt, zonder welke de ondernemingsgeest zou worden verlamd. Het is eenvoudig onmogelijk om de bescherming van een industrie met een »matig« recht te beginnnen, zoodra de arbeidsge legenheid daarin inkrimpt, en dat recht langzamerhand te verhoogen totdat de lijdelijke wanverhouding tusschen vraag en aanbod van ai beids- kiacht in die nijveiheid zich zou heb ben hersteld. Ook met het oog op handelstractaten met andere landen is het onmogelijk herhaaldelijk het tarief te wijzigen. Bovendien, een land, dat bescher mende rechten invoert, vermindert zijn buitenlandscbe handel, doch benadeelt zich zeil in meerdere mate dan elk der landen, waarmee het commercie drijft Indien door een herziening van het tarief nieuwe artikelen worden belast, dan wordt daardoor onze positie op lal vaD markten geschaad voorzoovei de uitvoerartikelen worden getroffen, heeft dan het tarief de strekking de exportbedrijven het be staan te bemoeilijken, en dus daarin de arbeidsgelegenheid in Te krimpen getroffen, beeft dan het tarief de strekking de exportbedrijven het be staan te bemoeilijken, en dus daarin de arbeidsgelegenheid in te krimpen in plaats van te verruimen. Tariefsherziening brengt dan ook in de bedrijven, waaraan bescherming wordt opgedrongen, een overgangs tijd van verwarring; bij elke nieuwe heiziening zal dit zijn te verwachten, en de vrees daarvoor op zich zelf beeft al eeu tendens naar depressie. In alle beschermende landen leert de ervaring, dat tariefherzieningen steeds gespaard gaan met soms hef tige schokken in het gebeele econo misch en speciaal in hel industrieele bedrijfsleven; de praktijk der protectie leert dat inderdaad de werkloosheid in die perioden een neiging vertoont grooteren omvang aan te nemen. Wij meeneu dus dat protectie in plaats van de tijdelijke wanverhouding tusschen vraag en aanbod weg te nemen, de strekking heeft die nog grooter te maken, de werkloosheid te vermeerderen in plaats van te verminderen. Doch gesteld eens dat het beginsel zou worden aanvaai d dat eeri regeer ing het tarief kan hanteeren als instru ment om werkloosheid te voorkomen, dan zou er steeds eeu neiging bestaan om bij dreigend gevaar voor inkrim ping der arbeidsmarkt den wetgever te hulp te roepen om door tarief- De groote, breed geschouderde man stond in z'n hemdsmouwen tegenover hem. Bril op de punt vaD zijn neus. Grauwe kinbaard, waar een van de gespierde knuisten door streek. Pet tikje scheef op het nog volle kroezige, grijze baar... «Wat hadt u?" vroeg Van Assen, hem met grimmig wantrouwen aan kijkend... Sam glimlachte en wenkte al-maar naar de klanten in den winkel. Maar de strenge, harde blik van de grijze oogen wenschte niets te begrijpen... De oude juffrouw, kwasi in haar taschje zoekend liet geen woord of beweging verloren gaan... Sam wenkte nu duidelijkervan dat 't waarachtig niet ging om de zaak hier te behandelen... Had, z'n oude, vettige portefeuille voor den dag ge haald... Hij zag, dat er ging branden in de grijze oogen van den forschen man. Er trilde iets van z'n lippen... Bravodacht Sam hij snapt 't. De zaak is al gezond...» Van Assen ging hem voor naar het opkamertje, achter den winkel.- De oude juffrouw had er een guldentje voor over gehad om te kunnen volgen. herziening dat gevaar af te wenden. Waarom nieuw werk te zoeken, als de regeering het in de hand heeft dit onnoodig te maken? Doch de regeering heeft dat niet in de macht, doch wel kan zij valscbe verwachtingen wekken door beloften dat «bevordering van den nationalen arbeid« op het stuk der werkloosheid «blijvend verbetering« kan brengen. Wij noemden als tweede oorzaak van de werkloosheid handelsdepressies. Deze bandelscrisissen schijnen min of meer regelmatig zich te herhalen na tijdvakken tusschen 7 en 10 jaren. Het verband tusschen die depressies en werkloosheid blijkt uit de statis tische cijfers. De Engelsche Board of Trade heeft hieromtrent o.a. de volgende gegevens samengesteld, welke zijn gebaseerd op inlichtingen van de vakvereeni- gingen. Percentage der Werkloosheid. 180083: Handel en bedrijf, goed 3.44 1884—87 d depressie 8.10 188891 goed 2 93 189295 i depressie 6.78 18961902 goed 3.11 1903—05 a t depressie 5.55 1906—07 a a goed 3 83 Kan nu inderdaad de protectie het percentage van de werkloosheid in tijden van depressie verminderen? Zij zou daartoe slechts in staat zijn als zij de oorzaken zou kunnen wegnemen, die den geregelden gang van zaken verstoren. En is daartoe protectie in staat? Wij meenen dit stellig ont kennend te mogen beantwoorden. Het tegendeel is juist in de praktijk ge bleken. Tarief-herzieningen blijken in de beschermende landen één der oor zaken te zijn van de scherpere schok ken en schommelingen van het eco nomisch leven. En wel verre van de daardoor ontstane wanverhouding tusschen vraag en aanbod van arbeids kracht te herstellen, dragen de ver hoogingen der inkomende rechten bij om de werkloosheid te vermeerderen. Een enkel voorbeeld ter illustratie mose in herinnering worden gebracht. In 1893 had een handels-crisis in het protectionistische Victoria en het toen nog vrijhandels-gezinde Nieuw Zu'd- Wales haar hoogtepunt bereikt. Het aantal fabrieksarbeiders, dat werk kon vinden, daalde in Victoria van rond 57 000 op 41 000 dus met rond 16 000, in Nieuw Zuid Wales van rond 51.000 op 42.000 dus met rond 9000. De crisis had dus in het be schermende land een werkloosheid tengevolge van 27 percent, in het vrijhandelsland van niet meer dan 17 percent. En welken invloed vermogen be schermende rechten te oe/enen op de seizoen-werkloosheid Dit is de volkomen normale werk loosheid, die op gezette tijden als gevolg van de wisseling der seizoenen in verschillende bedrijven voorkomt. Industrieën als suikerfabrieken, steen bakkerijen, landbouw-bedrijven, bouw vakken, confectiebedrijven en verkeers- bedrijven hebben nu eenmaal nood zakelijkerwijs afwisselende tijden van levendige vraag op de arbeidsmarkt en anderzijds van gedeeltelijken, zelfs van geheelen stilstand. Zelfs de meest verstokte protectio nist, 't zij doctrinair of opportunist, zou niet kunnen beweren, dat invoe ring van een beschermend tarief den landai beider in staat zou stellen ge durende den winter te gaan zaaien en ploegenevenmiD, dat bescher- mende rechten op bouwmaterialen, waardoor de huizenbouw duurder wordt en daardoor wordt tegengegaan, den timmerlieden en metselaars door loopend werk zouden geven. Integen deel, de protectie heeft ook hier de strekking tot vermeerderiug, niet tot vermindering, van de werkloosheid. De voorstelling, dat door bescher mende rechten «de nationale arbeid zal worden bevorderd," en dientenge volge er meer arbeidsgelegenheid zal zijn, is zeer oppervlakkig. Men stelt het voor, alsof men de werkloozen de artikelen kan laten produceeren. die thans worden ingevoerd uit het bui tenlanddat men dus den buitenlan der eenvoudig dat werk beeft te ont nemen om het aan eigen werklieden te gevendat door invoerrechten te leggen op die artikelen «die ook in ons land kunnen worden voortgebracht tot «een redelijke prijs en in voldoende hoeveelheid," «het nationaal arbeids veld in stand wordt gehouden." -f-) De fout in de protectionistische redeneering is, dat over 't hoofd wordt gezien dat wij verplicht zijn te betalen voor hetgeen wij uit het buitenland invoeren. Vermindert men nu die in voeren, dan vermindert men ook het bedrag der waarde die men aan het hel buitenland schuldig is; en daar die waarde bedragen arbeid kosten, vermindert men dus ook de eigen productie, bestemd voor uitvoer om onze schuld aan het buitenland te betalen. M. a. w. belemmert men den invoer, dan benadeelt men de exportbedrijven, en vermindert men dus daarin de arbeidsgelegenheid. Bovendien: als bet inderdaad moge lijk is hier meer werk te «maken" door de invoeren te verminderen, dus door de artikelen, die men thans van het buitenland koopt, door onze eigen arbeiders te laten produceeren, dan is daarvoor bescherming niet noodig. Waarom dan niet reeds nu in die richting gewerkt zonder eerst op des wetgevers dwingende hand te wach ten Men wijst er telkens op, dat thans goederen uit het buitenland komen, die wij zeiven even goed en goedkoop, of nog goedkoper, hadden kunnen maken. Ofschoon in dit opzicht vaak overdreven wordt, gelooven wij gaarne dat het wel eens zoo zijn zal. Doch wat bewijst dit Is bet niet meer dan waarschijnlijk, dat wij die invoeren be talen met goederen die met ndg min der productiemoeite werden verkregen, dan aan de vervaardiging van de nu ingevoerde goederen door ons zou moeten zijn besteed, indien wij zelf hadden gemaakt? Alle ruil onderstelt voordeel aan beide zijden. Australië was jaren lang een exportland voor wol, huiden en hout, tot de goudontdekking de pro ductieve krachten voerden in een rich ting waar zij met nog meer vrucht konden worden aangewend. Toen wer den de genoemde artikelen ingevoerd en met goud betaald. Had dit moeten zijn belet, ter voorkoming van werk loosheid in de houtindustrie en in de wolbereiding? Wij voor ons zijn van meening dat verbooging der inkomende rechten niet in staat is de economische oor zaken weg te nemen van de werkloos- Met een smak gooide Van Assen het glazendeurtje van de opkamer dicht. En vóórdat Sam nog een woord gezegd had »As-jij soms centen van mijn zoon mot hebben... dan kun-je gerust... De aderen zwollen op de handen van den vader. En hij draaide reeds aan de kruk van de deur... Sam voelde zich niet op z'n gemak. Zijn nietig, smal figuurtje vormde zoo'n schril contrast met 't breede, houtige lichaam van den driftigen man... De hand waarmee hij het wisseltje, het «voor aval» geteekend voorhield, was ietwat beverig... Vuurrood werd de breede, beenige kop van den vader. Vlammen waren er in de harde grijze oogen... Op de verbazing, de met treffelijke mimiek(gespeelde van den geldschieter- Dat hij zoo schandelijk was opgelicht en bedrogen... daarop lette de vader niet. En den woordenstroom van «binnen een kwartier bij den officier... Voor den avand in de kast...» Hij sneed hem af— «Hoe gauwer hoe beter!» schreeuwde de vader en er was maar fijner obser- v. Dusseldorp. Drie stelsels v. Handels politiek. Idem. Pro en Contra. Vrijhandel of Be scherming. vatievermogen toe noodig, dan waar over Sam beschikte, in de felle woede, ook kreten van zielepijn te herkennen... En toch waren die er... »Hoe gauwer hoe beter! Liever vandaag dan morgen. Van mij krijg-je geen cent. Doe watje niet laten kunt... En hij drong hem de deur uit... Liet hem alleeD staan. Ging naar het achterhuis terug... Sam hield het wisseltje in z'n hand. Hij kneep 't, alsof het stuk papier schuld had aan de «strop»... Hij klemde de tanden opeen. Dacht er aan, wat compagnon zou zeggen, als-ie met de boodschap kwam... Want in zijne ze kerheid dat de vader betalen zou had Sam 't verteld... Dat-ie naar Van Assen ging. »Over een half uur kom ik met zes tig pop terug,» had-ie gespot en gesard. "Hadt-jij ook je portie van kunnen krijgen. Ik ben immers zoo stom!» «Goed geluk er mee» zei compagnon, "je hebt de centen nog niet.» Sam schaamde zich om naar z'n kantoor te gaan. Maakte een omweg- Dacht toen opeens: »Op dit uur zit de schooier in »De Leeuw», natuurlijk aan het biljarten Maar wacht's effetjes...» heid, dat zij integendeel de gevolgen daarvan in heviger mate doet gevoe len voorts dat protectie niet in staat is meer te werk te maken, want de meerdere werkkrachten, die misschien in de beschermde bedrijven noodig zullen zijn als de daarin behaalde winsten worden besteed aan de uitbrei ding der zaken, of om nieuwe onder nemingen op te richten, zullen worden onttrokken aan de onbeschermde tak ken van nijverheid en aan de export industrieën. Tariefverhooging brengt dus niet vermeedering, doch op zijn gunstigst louter verplaatsing van arbeid. De Gemeenteraad benoemde in zijne gisterenmiddag gehouden ver gadering tot onderwijzeres in de nut tige handwerken aan de openbare lagere school 2e soort in de Helle straat mejuffrouw C. M van de Stadt. Het le gedeelte van het primitief kohier der inkomstenbelasting dienst 1911 werd z. d. en z. b. st. vastge steld op een bedrag van f 88135.50. Naar aanleiding van het voorstel van Burgemeester en Wethouders be treffende de eier en botermarkt zie ons vorig nummer) werd op voorstel van den heer Gerritsen eene commis sie van vijf leden benoemd tot onder zoek van het marktwezen in geheel zijn omvang. Tot voorzitter dier com missie benoemde de Raad den Wet houder van publieke werken, den heer W. H. Kam en tot leden de heeren Veis Heyn, H. Kroes, J. v. d. Wal Kz. en S. J. van Duinen. Ingekomen waren de navolgende stukken Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 4 April 1911 3e Af- deeling No. 1271/927, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 28 Maart 1911, No. 120,' strekkende totonder- handsche verhuring van terreinen, be- boorende bij Birkhoven. (Aangenomen voor kennisgeving). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 4 April 1911 3e Af- deeling No. 1272/928 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 28 Maart 1911 No. 118 strekkende tot aan koop van perceelen achter de Koppel- poortwal. (Aangenomen voor kennis geving). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 4 April 1911, 3e afdeeling no. 1278/941 tot goedkeuring van de raadsbesluiten van 28 Maart 1911 nos. 112.117, 119 eu 122, strek kende tot wijziging van de begrooting dienst 1911. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van de Gedeputeeide Staten van Utrecht van 4 April 1911, 3e afdeelmg no. 1274/926 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 28 Maart 1911 no. 116, betreffende de verhuring van staanplaatsen voor de kermis. (Voor kennisgeving aangenomen) Van Burgemeester en Wethouders het verslag ingevolge art. 52 der Woningwet. (Te doen drukken bij 't Gemeente verslag). Een schrijve/i van D. Gerritsen hou dende mededeeling, dat hij zijn voor stel betreffende het benoemen van een Commissie in zake de reorganisatie van het lager onderwijs intrekt. (Voor kennisgeving aangenomen). De heer Gerritsen deelde mede, dat de reden waarom hij zijn voorstel in trekt deze is, dat hem nader is ge- Hij sloop de zaal van het café bin nen. Zocht... zocht... Hij moest zich, voor de menschen om hem heen goed houden, maar toch... Vijf-en-twintig gulden in het water en de kans op vijf-en-dertig winst verkeken- Hij zou 'm wacht maar... Daar stond Van Assen Jr. Mikkend, mikkend met zijn queue... Een keurige stoot... Z'n partner applaudisseerde... «Bravo! Magnifiek!» Sam was nu vlak achter hem. Tikte 'm op den schouder. De jongen keek om, moest, van den doodschrik, z'n queue snel vastgrijpen... Volgde tot verbazing van piots gestoorden partner het kleine, gore, voortsloffende mannetje, dat 'm op den schouder getikt had- In een hoekje van de biljartzaal stonden zij te praten. Sam zoo dreigend opgewonden, zoo druk zwaaiend met de handen— Dan weer met z'n wijsvin ger vermanend-dreigende bewegingen makend- De jongen kwam eindelijk uit den hoek terug. Lijkbleek, met verwilderde oogen... zoekend naar z'n hoed... Ver getend z'n consumptie te betalen... De kellner had er de lucht van, dat er bleken dat het Dag. Bestuur reeds verder was met de reorganisatie van het lager onderwijs als door hem werd vermoed. Hij vreesde daarom door zijn voorstel te handhaven slechts vertra ging te zullen veroorzaken. Een adres van H. J. van der Held in zake bet Loodwit. (In banden van Burgemeester en Wethouders om advies). Een reclame van J. A. Schoterman, R. van Beek, H. Martens en H. N. Prins in zake hun aanslag wegens vergunningsrecht. (Aan Burgemeester en Wethouders om praeadvies). Een adres van Joh. G. F. van Achter- bergb, waarbij hij toestemming vraagt aan openbare weg te mogen aanleggen. (Aan Burgemeester en Wethouders om praeadvies). Alvorens de kortstondige vergade ring gesloten werd drong de heer Gerritsen, naar aanleiding van het overlijden van een agent van politie, die eene weduwe met kind achterlaat er bij het Dag. Bestuur op aan te zorgen dat deze achterblijvenden niet aan het armbestuur vervallen, doch door eene gratificatie of persoonlijke toelage, in afwachtjng eener nadere pensioenregeling, voor gebrek worden bewaard. Wedstrijden der Militaire Sport vereeniging. Zaterdagmiddag was de uitslag: Concours jachtpaarden voor onder officieren veld. le prijs, een zilveren wisselbeker en kunstvoorwerp van f 10.wachtm. v. Loon. 2e pr. een kunstvoorwerp en f5. wachtm. L. Wille. 3e pr. een kunstvoorwerp en f2.50 wachtm. de Vries. Bestuurspiijzenwachtm. Ernst, van Balen, Kramp en Bodegom. Wedstrijd officiersdienstpaarden. Koninginneprijs, zijnde een grooten zilveren Cup, door H.M. de Koningin aangeboden. Luit. F. E. Everwijn Lange. 2e Eereprijs, aangeboden door den generaal baron v. de Capellenluit. Jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet. 3e Eereprijs, aangeboden door baron Creutz, luit. W. E. Mathon. 4e Eereprijs aangeboden door de Bredasche Ver. tot beoefening van Jacht- en terreinrijden, luit. Jhr. L. M. van Reigersberg Versluys. 5e Eerepiijs, aangeboden door den heer A. M. Tromp van Holst, kap. G. A. v. Immink. Prijzen van f25.en bronzen medailles, luits. D. J. v. Wijk, A. G. Lagerwey, C. J. v. d. Berg van Japaroea en T. J. J. baron van Heemstra. Aan overste Piepers werd een bronzen plaquette aangeboden, als bewijs van waardeering en als her innering aan het 25-jarig feest. Kolo nel Bosboom sprak bem aldus aan: Vergun me een nummer te schuiven tusschen het programma van dezen dag. Dit kunt ge moeilijk weigeren, als ik U zeg, dat dit nummer is: hulde aan den voorzitter, namens donateurs en leden der feestvierende vereeniging. Het is bier op Birkhoven de plaats eraan te herinneren, wat u voor de vereeniging is geweest, in welks Bestuur ge gedurende '16 jaren hebt zitting gehad. Het aantal leden is dien iets bijzonders aan 't handje was... Dacht aan z'n biertje en z'n biljart- geld... Wou hem achterna-vliegen... Non-ja, meneer Van Assen was een stamklant, maar hij wist óók best hoe zwaar en hoe licht hij... Kellner vloog hem na, maar vruchte loos. Hij was al weg, de zaal uit, de straat op... «Hebt-ge 't gelezen?» vroeg Arie, dien ochtend, aan zijn compag non, »zes maanden is tegen hem ge- eischt. Véél te weinig!» Sam antwoordde niet dadelijk. Wilde den ander niet het genot gunnen, dat hij hem sarren kon met die stommiteit van 't wisseltje. »Zeg, Sam!» hernam compagnon «tegen Nice van Assen is zes maanden geëischt». Weet ik al lang» bromde Sam. «As ik jou was geweest, had ik hem die tweehonderd gulden gepresenteerd om weer in de schrijftafel van zijn patroon te leggen. Jij bent toch zoo grootmoedig. Jij doorziet de menschen toch zoo...» Sam zat te koken van nijdigheid. »Neen», ging Arie voort, dat moet

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2