Gemengd Nieuws. tijd geklommen tot 285. Het doel aanmoediging van jonge officieren tot de rijsport, wordt dus zachtaan bereikt Deze cijfers zeggen echter nog niets van de verkregen resultaten. Deze leest men in de feestuitgave, waarin we noode uw naam missen. Nagaande alle wedstrijden, dan herkennen we daarin uw geest en uw hand. Uw geest om de rijsport te brengen binnen hel bereik van ons allen en uw hand die krachtig aangreep, waar werk te doen vonrt. Onder uw leiding zijn over geheel Nederland terreinen geschikt gemaakt voor jacht- en terreinritten en voor cross coantry. Toen het 25-jarig feest in aantocht was, kwam aanstonds de gedachte op. U een herinnering aan te bieden. We hebben daartoe een voorwerp gekozen, dat die herinnering stelt tot een voorwerp aan uw persoon. Hiertoe door een jongedame in de gelegenheid gesteld kunnen we U uw profiel aanbieden. Er is een streven in ons land om de rijsport te doen verdwijnen. Hier tegen moeten we met alle macht waken en die geest buiten ons leger houden. Met mannen als overste Pie pers wanhopen we niet. Dat bet der Kon. Ned. Spot .vereeniging moge ge geven zijn, u nog lang tot haar voor zitter te hebben. Met een driewerf hoera werden deze woorden begroet, waarna Pieper zijn dank betuigde voor de verrassing en de medewerking. De uitslagen der wedstrijden zijn I. Concours d'adresse Military, le prijs groote zilveren medaille aange boden door H. M. de Koningin en de verguld zilveren medaille der Veree- niging met opschrift«Kampioenschap officiersdienstpaarden Nederland,» be nevens f500, luitenant R. Wilson met Débutant. 2e piijs f250 en zilveren medaille, luitenant W. A. v. d. Wall Bake met Frangepani. 3e prijs f 100 en bronzen medaille, luitenant Jhr. K. F. Quarles van Ufiord met Marengo. Bestuursprijzen luitenant J. J. van Santen met Good Shot en luitenant H. T. M. baron van Voorst tot Voorst met Maayke Meu. II. Concours Jachtpaarden voor on derofficieren der cavallerie en rijdende artillerie. Ie piijs een zilveren wisselbeker, benevens een zilveren medaille door den Ned. Bond voor lichamelijke op voeding, benevens een kunstvoorwerp en f 10 opperwachtmeester instructeur J. Bayens met Graaf Dirk. Deze won het vorig jaar ook den beker en is hierom nu zijn eigendom. 2e prijs een kunstvoorwerp en f5 opperwachtmeester instructeur W. v. Dok met No. 261. 3e prijs een kunstvoorwerp en f2.50 wachtmeester le klas W. Pen met Marie. Bestuursprijzenwachtmeester De Zoete met Corry, opperwachtmeester Splinter met Corrie, wachtmeester Kramer met Oude Jan, wachtmeester Steyn met Tommy en adjudant onder officier Broers met Marie. III. Groot Springconcouts voor offi cieren. le eereprijs aangeboden door den voorzitter der Maatschappij «Birk- hoven», den heer A. M. Tromp van Holst, luitenant Jhr. van Reigersberg Versluis met Ericstone. 2e eereprijs, aangeboden door de Amersfoortscbe vereeniging tot be oefening van Jacht- en Terreinrijden luitenant C. H. Labouchère met Dread nought. ik erkennen, jouw doorzicht..., jou opvattingen...» Sam kon 't niet meer uithouden. Hij zou gestikt zijn... Dat tergen duurde nu al over het halfjaar- Hij vloog op. Liep op z'n compag non af. «Geen rooie cent heb ik er bij ver loren. Versta-je nou!... Geen rooie cent!... Niet zóóveel... Toen de oude Van Assen geweigerd had, ben ik hem gaan opzoeken. Drie dagen tijd ge geven... Geen seconde langer... En den volgenden dag een briefje erover heen... Toen heeft de vent gestolen in zijn angst... En mij m'n vijf-en-twintig gulden gebracht... Meer niet... Meer niet!... En as-je nou nog weet, wat we aan hem verdiend hebben... Jij en ik... Verdiend...» Arie keek hem scherp aan. Was wit van nijdigheid, dat Sam er toch nog zonder kleerscheuren was afgekomen.. »Dan heb-jij ook meer van hem ge kregen!» schreeuwde hij daar durf ik een eed op doen.'n Eed, zeg ik je 1» »Dan zal ik op staande-voet, voor je oogen, doodblijven!» bezwoer Sam. En ze praatten er niet verder over. Maar toen Sam weer op z'n plaats zat... Waar Arie hem niet kon zien... 3e eereprijs, aangeboden door de Venlosche vereeniging tot beoefening van Jacht- en Terreinrijden luitenant J. M. de Kruill met la Ciraquette. Bestuursprijs: luitenaot Mashon met Held. IV. Jachtrit van 160 0 M. achter een jagei meester met eiudwedloop van 1200 M. Ritmeester Eie Bas fungeerde als jagermeester. le eereprijs, aanguboden doorZ. K. H. den Prins der Nederlanden, benevens f 100 luitenant Jhr. H. C. de Vtlleneuve met Torne, (berijder Lotce). 2e eereprijs, aanguboden door eenige Amersfoortscbe Dames benevens f50 liimeester De Bas met Flirtation (be rijder luitenant Knel). 3e eereprijs. aangeboden door den heer A. M. Tromp van Holst, benevens 125 luitenant W. J. Rijkens met Cap- padocia. Vooral Zondag waren de wedstrijden door een groot a.tntal dames en heeren bezocht. De muziek van het le regi ment Huzaren luisterde het geheel op. Gisteravond hield de vereeniging «Handelsschoolvoor Amersfoort e.o. haar jaarlijksclae ledenvergadering in «Het Valkje* onder voorzitting van den heer C. M. Cremer. Na de opening geeft hij het woord aan den secretaris, Mr. de Jong, die hierop de notulen van de vorige ver gadering leost, welke onveranderd worden goedgekeurd. Nu wordt het jaarverslag over het afgeloopen boekjaar uitgebracht. Hierin wordt dankgebracht aan de vereeniging Handel en Nijverheid door wier iniatief de «Handelsschool* mede tot stand zal komen. Een bestuur werd gekozen, de Koninklijke goedkeuring op de ontworpen statuten gevraagd en ver kregen. Een bezoek werd gebracht aan den Min. van Binnenlandsche Zaken. Mr. Tessh, referendaris bij de afdeeling Hooger- en Middelbaar onderwijs, stond de heeren te woord. Het resul taat is dat f5000 rijks subsidie werd toegezegd. De verhouding tot de Gemeente Amersfoort mag rooskleurig genoemd worden. Deze heeft het plan een Han delsschool te exploiteeren laten varen, doch zeide steun toe aan de vereeni ging. In de vergadering van 31 Jan. is besloten tot wederopzegging aan de ver. een jaarlijksche subsidie van f 4000 te verleenen met ingang van den eersten dag der maand, dat de school geopend wordt. Anders staan we tegenover de Provincie Utrecht. Een jaarl. bijdrage van f2000.is aangevraagd. In Mei 1910 geschiedde reeds die aanvraag, dus tijdig genoeg. Ook werd tijdig op audiëntie aangedrongen. Toch kwamen deze zaken niet op bet programma voor en ontvingen we de mededeeling, dat de zaak in handen was gesteld van een commissie uit Ged. Staten bestaande uit de heeren mr. Bilderdijk en Bosch van Oud- Amelis Waard. Alles wacht op dit praeadvies. Het langdurig en thans nog loopend onderzoek van de Praeadvies-Com- missie uit Ged. Staten stuit het Be stuur in zijn voortvarendheid. Over de inrichting is herhaaldelijk en rijpelijk geconfereerd met den Inspecteur bij bet middelbaar onder wijs dr. Fockens, van wien we alle gewenschte medewerking mochten ontvangen. Het plan is drie handelsklassen te hebben en een vierde voorbereidings klasse, waarin bijv. leerlingen, die geen talen hebben geleerd, worden opge nomen. Een dergelijke school bestaat reeds te Alkmaar en floreert zeer. Hierna brengt de penn. de heer Teengs verslag uit, waarvan we ont- leenenDe ver. telt 109 leden. Ont vangsten (247,50, gekweekte rente f 1,92', totaal f249,42'. Totale uil- gave f81,55'. Saldo f167 87. Tien leden hebben hun contributie nog niet voldaan, omdat de school nog niet geopend is. Staande de vergade ring werd de rekening en verantwoor ding nagezien. Door den beer Buis weid medegedeeld dat alles klopte en in de beste orde was. De voorzitter deelt nog mede, dat de heeren Spelberg, Vunderink en Toen kwam er toch. 'n grijnsje over z'n trekken... Dacht hij Als Arie eens wist.... 'n Best zaakje is 't geweest, 'n Prachtig zaakj e Maar hij wachtte er zich voor om te geuren, te pronken met dat winstje, verkregen van den j ongen, tegen wien, wegens diefstal, zes maanden was ge- eischt... Want dat zou, van Sam, niet wijs en niet voorzichtig zijn geweest... MaItbe Cobbeau. Heioma als lid hebben bedankt en dat de heer Van de Wal heeft gemeend zijn bestuursfunctie te moeten neer leggen. De vraag, wanneer men dacht, de school te openen, bleek niet zoo ge makkelijk te beantwoorden. De heer Buis was voor doorzetten om in 't najaar te kunnen openen. Wachtte men te lang, dan kon het er weieens mede gaan als met den metselcursus, die ook doodgepraat is. Ook de heer Rijkens kon zich hiermede zeer goed vereenigen. Het Bestuur zal de wenken ter barte nemen en doen wat moge lijk is. Hierna werd de vergadering ge sloten. Tot hoofddredacteur vau «de Eemlander* is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd de heer mr. D. J. van Schaardenburg, te Zeist. Mej. A. J. Mulder behaalde te Utrecht de acte lager onderwijs. Zondagavond vierde de afd. Amerf. van den Ned. Geh. Onth. Bond haar tweede jaarfeest in Amicitia. Zeer ten genoegen van de aanwezigen werd het programma afgewerkt. De heer W. v. d. Berg hield de feestrede, en be toogde daarin de noodzakelijkheid van geheel onthouding In't kort de avond was voor allen nuttig en leerrijk, de vruchten kunnen dan ook niet uit blijven. Toonkunst. De plaatselijke afdeeling van «Toon kunst» zal op 2 Mei in Amicitia het oratorium «Die Schopfunga van Jos. Haydn opvoeren Hiervan zal weder evenals het vorige jaar December de algemeens repetitie avond tot een Volksavond gemaakt worden zijnde 1 Mei. De Vereeniging heeft hiermede het doel om hen, voor wie de contri butie te boog is toch ook in de ge legenheid ie stellen hiervan te kunnen genieten, vertrouwende dat zij voor wien dat niet het geval is, er geen mis bruik van zullen maken, daar het doel is er een volksavond van te maken. De toegangsprijs voor dien avond is gesteld op 25 cents. De luit. kolonel J. M. F. J. Latour wordt van 1 Juni tot 15 Sept. geae- tarheerd bij het 4ste regiment veld artillerie alhier. De kapitein A. C. M. Ridder Alewijn wordt gedetacheerd bij hel 1ste regi ment huzaren. De kapitein U. J. N. Doornbos, instructeur bij de rij- en hoefsmidschool, vertrok gisteren avond, in commissie met majoor E. W. baron van der Capellen van de depóts huzaren en den paardenarts 1ste kl. J. M. Knip- scbeer van het 3de reg. huzaren, naar Ierland voor den aankoop van jonge paarden ten behoeve van het leger. De najaarsoefeningen voor het wapen der infanterie zullen dit jaar plaats hebben als volgt: Reg. grenadiers en jagers van 16 30 Aug. in eene legerplaats bij Nun- speet en van 11 16 September in de omstreken van 'c-Gravenhage; lereg. infanterie van 28 Augustus7 Sept. in de omstreken van Assen2e reg. infanterie van 915 Sept. in de legerplaats bij Reijen2e. reg. inf. van 915 Sept. in de omstreken van Bergen-op-Zoom4e reg. int. van 1116 Sept. in eene legerplaats bij Harderwijk5e reg. inf. van 28 Aug.— 7 Sept. in de omstreken bij Amers foort; 5e reg. inf. van 1115 Sepi. in de omstreken van Breda; 7e reg. inf. van 28 Aug.7 Sept. in de legerplaats bij Laren; 8e reg. inf. van 2S Aug 7 Sept. in de omstreken van Ainhem; 9e reg. int. van 16 Aug.- 7 Sept ui eene legei plaats bij Ameisfoort; 10 reg. inf. van 11 16 Sept. in een legerplaats bij Nun- speet; lie reg. inf. van 28 Aug.— 7 Sept. in de omstreken van Ede. Aan de verschillende regimenten woeden toegevoegd detachementen ordonnansen, huzaren, hospitaalsol daten, marechaussee en trein, aan enkele ook detachementen wielrijders en enkele dagen onderdeelen cavalerie en veld-artillene. Voor het 2e, 3e, 4e, 6e en 10e reg. inf, volgen daarna aansluitende divisie manoeuvres op 18 en 19 Sept. en legei manoeuvres gedurende ten hoogste acht dagen. Aan de legermanoeuvres neemt ook nog het reg. grenadiers eu jagers deel benevens het le, 3e (ged.) en 4e reg. huzaien, het koips rijdende artillerie, onderdeelen van het 2e reg. veldai til- lene, mitrailleuisseclie, de oefenings- houwitsercompagnie, een divisie pon- touafdeeling, een detachement vaiende trein van hel korps pontonniers, een detachement administratietroepen, be nevens tentendetachementen. De onderdeelen van het 5de regiment infanterie zullen, onder bevel van den majoor baron van Omphai Müllert, van 22 Mei tot en met 2 Juni de legerplaats bij Harskamp betrekken tot het houden van schietoefeningen. Te zelfder tijd wordt de legerplaats ook betrokken door onderdeelen van het 9de regiment infanterie. (4e serie). De Middenstandsbond. De 8ste Algemeene Vergadering van den «Ned. Bond van Vereeniging van de Handeldrijvenden en van den Industrieelen Middenstand» en het ge bruikelijk Middenstands-Congres zullen dit jaar gehouden worden te Roermond op Dinsdagmiddag, Woensdag en Don derdag 25, 26 en 27 Juli. Naar aanleiding van een verzoek van de Handelsvereniging Rotterdam, gesteund door een 35-tal verenigin gen, zal eene buitengewone vergadering worden gehouden, om te protesteeren tegen het wetsontwerphet Debietrecht op den verkoop van sigaren en tabak. Deze buitengewone vergadering vindt plaats op een der genoemde dagen. Voor deze buitengewone vergadering is aan het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Sigarenwinkeliers verzocht eeu praeadvies op testellen, daar deze vereeniging de organi satie van de belanghebbenden in de eerste plaats in dezen het best in staat is te oordeelen omtrent den in vloed dien de Debietrechtwet zal oefe nen op den kleinhandel in tabak en sigaren. Op het Congres zullen o. m. de volgende bblangrijkeonderwerpen wor den behandeld. Vooreerst het tentoonstellingswezen voor den Middenstand; vervolgens snel en goedkoop recht, in verband verband met het invorderen van kleine vorderingen. Na overleg met het bestuur der Utrecbtsche Handelsvereeniging is be sloten op het Congres eveneens aan de orde te stellen de behandeling van het contractantenstelsel (geven van korting aan leden van «Eigen Hulp enz.) De brand te Schaerbeek. De justitie is nog steeds niet er in geslaagd eenig spoor te vinden van den persoon die den brand beeft aangestoken in bet raadhuis van Schaerbeek. Onafgebroken duurt het onderzoek voort, maar tot nog toe zonder resul taat. Allen, die aan den dienst in het stadhuis verbonden zijn en op dien grond toegang hebben buiten de uren, dat het gebouw voor bet publiek toegankelijk is, zijn verhoord, zonder dat een enkele aanwijzing ge vonden werd. De politie heeft een proef genomen met kaarsen en is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de brandings- duur van de langste kaars is twaalf uur, zoodat het mogelijk is, in ver band met het uur waarop de brand is uitgebroken, dat de zes vuurhaar den, van waaruit de brand is voort gekomen, zijn aangestoken op een uur, waarop bet publiek nog vrije toegang had in de bureaux van den burger lijken stand. Bij het onderzoek der ruïnen is gebleken, zooals wij medeelden, dat op zes verschillende plaatsen bet vuur moet zijn aangestoken hoe dit geschied is, is juist het groote raadsel, voor welks oplossing de recherche staat. De officier van jusfitie, met het onderzoek belast, heeft twee anonieme brieven ontvangen, de een in het Fransch gesteld en gepost in de Brus- selsche vooistad Ixelles, de ander in het Vlaamsch geschreven en voorzien van het poststempel St. Gilles. Beiden zijn van denzelfden inhoud: «Ik ben de bi andstichter van het stadhuis, dezelfde persoon, die de tentoonstelling in vlammen deed op gaan. Bereidt u maar voor op andere branden: de St. Gudule, het paleis van den koning en het Kamergebouw staan nog op het progiam.a Te 's Giavenhage worden sedert 17 April l.l. vermist twee veertien jarige schalieren, Jacob Alter en Eduard Mok, geboren aldaar De eeiste heeft uit de «chiijftafel zijn vaders medegenomen f 465 aan bankpapier. Zij zijn des morgens waargenomen in de vestibule van het Hollandsche Spoorwegstation te 's-Giavenhage, al waar zij zich voorzien hebben van plaatskaartjes naar Rotterdam. Signalement van Alter: gewone lengte, boog voorhoofd, lichtblond baar, blauwe oogen, groote ver van elkander slaande tanden, breed uit- loopende neus, tamelijk dikke lippen, langwerpig aangezicht, kleur bleek en tenger postuur; kleeding: blauw col- bertcostuum, donkere winterjas met 2 rijen knoopen, grijze jockeypet, korte of lange broek, staande boord met strikdasje en rijgschoenen. Signalement van Mok: lengte ge woon, hoog voorhoofd, zwart haar, donkere oogen, dikke neus, gave tan den, rond aangezicht, gezonde kleur en flink postuur; kleediug: blauw colbertcostuum, donkergrijze overjas, donkergrijze jockeypet, platte boord met dasje en knoopschoenen. De commissaris van politie der 2e afdeeling te 's-Gravenbage verzoekt namens de ouders hunne aanhouding en terugbezorging. Kosten worden vergoed. De Auisterdamsche vliegweok. Te Amsterdam zijn aangekomen de vliegmachine van Hanriot en de Blé- riot-eendekker van Legagnoux, waar mede deze vermaarde vliegers in de op 28 dezer aanvangende Amster- damscbe vliegweek op het terrein achter Rozenoord zullen vliegen. Een grap? Te Amsterdam zijn de aanplakbil jetten van het comité van de vlieg week op Roozenoord overgeplakt met een strook, waarop staat«Een week uitgesteld." Het comité verzoekt te melden, dat men hier te doen heeft met het werk van een Hauwen grappenmaker en dat er van uitstellen geen sprake is. Middel tegen slangenbeet. Aan het Bat. Niusbl. wordt uit Celebes geschreven: De inlanders bezitten hier een mid del tegen slangenbeet, een soort olie die inderdaad verrassend werkt. Toen ik zelf door een slang in mijn voet was gebeten, kwam men mij te hulp en smeerde de wond in met de won derolie. De pijnen en het branderig gevoel in de wonde, trokken een kwar tier na het aanwenden van de olie weg; het gevoel van kramp dat daar op volgde, was na een uur of twee voorgoed verdwenen. Hoe deze olie wordt gemaakt en uit welke bestanddeelen ze is toebereid, kan men mij niet verklaren. Ze zou afkomstig zijn van tempo dhoeloe en van vader op vader zijn overgegaan. OpFlores, het slangenland bij uit nemendheid. heb ik vele inlanders, die door slangen gebeten waren, met de olie geholpen, en steeds met goed gevolg. De olie geneest ook gewone won den, zooals ik zag bij een inlander die van achter met een lans bespron gen was. Het wapen was door den rug in de maag gedrongen, de wond gaapte. De inlander is na een behan deling van pl.m. een maand met die olie genezen en heeft nog verschei dene jaren daarna geleefd. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID*', van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 12 tot en met den 18 April 1911. GEVESTIGD, P. Gons, van Amsterdam naar Leusderweg 50. W. Hols, v. Houten n. Langestraat 117. J. Frank, wed. E. Bont, v. Hilversum n. Leus derweg 52. J. A. Snijders, v. Hoogland n. Soesterweg 145. J. G. Koopman, v. Oost Indië n. K. Bergstraat 22. A. v. Putten, wed. Sukkel, v.Leusden n. Heiligen- bergweg 47. M. Sukkel, v. Hengolo (O.) n. Heiligenb.weg 47. T. Boonstra, v. Utrecht n. Soesterweg 2033. L. B. v. d. Kolk, v. Ginneken n. Pr. Manelaan 10. M. H. Schippers, v. Ginniken n. Pr. Marielaan 10. H. S. Mast, v. Rotterdam n. Koningstraat 22. W. L. Alberts, v. Leusden n. Hoogstraat 48. A. Joman, v. Ambt Doeunchem n. Utr.weg 125. J. H. G. v. d. Lip, v. Utrecht n. Arnh.weg 51'. A. B. W. v. d. Lee, v. 's Hagen. Arnh.weg51*. VERTROKKEN. J. Huiskes, van Muurhuizen 117 naar Delden. E. ten Hoove, v. Teutstr. 54 n. 2e Kaz.str. 2. P. Bast, v. Birkt 4 n. Soest. E. Alberts, v. Soesterweg 315 n. Groningen. M. W. J. H. Giaansma, v. Stationsstraat 15a n. Bussum. A. G v. Haselen, v. K. Beekstr. 2 n. Amsterdam. B. v. Hoevelaken, v. Dorrest.ste^g 19 n. Leerdam. D. J. ter Meulen, v. Arnh.sir. 11 n. Wageningen. R. J. v. d. Veen, v. Arnh.weg 64 n. Ruinerwold. A. G. Hubert, v. Tolstraat 20 n. Utrecht. W. G. Jansen, v. Langestraat 103 n. Baarn. G. J. Horst, v. L. Vr.str. 12 n.S ad Doetinchem. K. Grarasma, v. Nicasiussiraat 29 n. Utrecht. M. J. Schutte, v. Schimmelp.str. 5 n. Amsterdam. J. Oldenhoff, v. Molen*traat 17 n. Enschede. J. Vial, v. Achter de Kamp 17 n. Nijmegen. T. v. Laar, v. Zogstraat 7 n. Nijmegen. A. M L. v. d. Bold, v. Westerstr. 49 n. Heusden. A. H. Douze, v. Aldegondestr. 84 n. Hilversum. J. A. Jagtenberg, v. Molenstraat 6 n. Enschede. J. Kraan, v. Nicasiusstraat 16 n. L-usden. C. Boersma, v. Hellestraat 31 n. Rheden (Dieren).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3