Dumb wijnhandel. b. a. siddré, Notaris C. A. VAN BLAMCUM VEKKOOPEN: Koetshuis en Paardenstal en Huis Rijn- en Moezelwijnen. Madera, SHERRY en Portwijnen. Vermouth, Malaga. Medicinal ToKayer Ausbruch. Yoor Huis en Hof. Gemengd Nieuws. Advertentiën. Langestraat 74. Lama/son Bouwer Co. Muurhuizen 39 knoppen nog gesloten zijn, en de Engelsche krozen wier bloesem reeds mislukt is, overigens alle vruchtboomen in bloei Peren, verschillende pruimesoorten en kersen beloven veel. Echter wordt zeer verlangd naar zachter en zonniger weder. De eerste demonstraties in het vliegkamp te Soesterberg en Ede zul len 14 Mei a s. aanvangen. De Gemeenteraad van Soest beeft gunstig beschikt op een adres van de firma Verwey en Lugard, te 's-Graven- hage, waann vergunning werd ver zocht tot bet aanleggen van een tram weg van de halte Dolderscbeweg tot aan het vliegkamp. Aan deze vergunning is de voor waarde verbonden dat het rijden met omnibussen der maatschappij over den rijksstraatweg, waai door het vorige jaarstoornis in degodsdienstoefeningen veroorzaakt werd, niet meer zal ge oorloofd zijn. De genei ale repetitie van Toon kunst werd Maandagavond door een groot publiek bijgewoond, dat zeer genoot van Haydn's Scböpfung. Het is van het bestuur een goede gedachte geweest, dezen avond voor volksavond te houden. Over de uitvoering van gisteravond niets dan lof. De zaal was, gelijk te verwachten was, zeer goed bezet en allen hebben met onverdeelde aan dacht gehoord naar de opvoering van dit groote meesterwerk. 't Koor werd versteikt met leden van Aroersf. mannenkoor, iets wat het geheel zeer ten goede kwam. Vooral de bassen en tenoien waren nu voldoende sterk. Het mannenkoor beschikt over goede krachten. De leiding van den bekwamen Petri was als altijd vurig bezielend. Alles geeft hij aan, en 't koor kan op liern bouwen. De begeleiding.van het Arnh. orkest met schoonen zuiveren klank ontwikkeling was zeer goed. Soms was het wel eens wat te sterk. Van de solisten stond de heer Caro bovenaan. Hij beschikt over een vol. diep en levens sterk geluid. Hierbij komt nog, dat bij meer dankbare ge deelten te zingen kreeg dan de tenor, die overigens ook veel goeds te booren gaf. In de duo's en trio's was wel te hooren, dat bij (de tenor) een weinig kracht te kort schoot. De sopraan zong mooi met een glas helder zuiver geluid. Ze had haar stem uitstekend in haar macht en muntte bovenal uit. Ze belooft veel voor de toekomst. De duo's-barylon,sopraan, behoorde tot bet schoonste van den avond. De koren zaten er goed in. Alleen waren ze enkele malen in samenzang met de solisten wat sterk, waardoor deze ietwat in de verdrukking kwamen. Het geheel was overigens een genot voor de toehoorders. Bij de gisteren gehouden ver kiezing, voor elf leden van het Kies college der Ned. Hervormde gemeente alhier, zijn opgekomen 568 stemge rechtigde lidmaten; het aantal geldige stembriefjes bedroeg 568, de volstrekte meerderheid was alzoo '282. Herkozen werden alle aftredende leden, de heeren H. M. Brouwer, J. Nijbof, K. Teeling, J. Busquet, H. Visscher, B. Ruitenberg en L. van den Berg, die respectievelijk 469, 464, 461, 436, 435, 431 en 399 stemmen op zich vereenigden. Gekozen werd de heer J. H. Boks met 528 stemmen. geopende café waar de «majoor» ge regeld van halfvijf tot circa zes uur kwam, kennis had gemaakt met meneer Van Dam, nu tegenover hem zittend in het spreekkamertje... «maar» en er vonkte iets oolijks in de grijze oogen van den joviale, die de eenige wa9 geweest, van-begin-afaan volhoudend dat hij «het zaakje niet vertrouwde» van den brave in zwartlakensche plunje en z'n vriend, den barschen «majoor», die «au fond» toch zoo'n eeuwig-goeie vent was... «Maar mij kunt u toch wel het adres van die menschen, waar u giften voor inzamelt, toevertrouwen? Ik geef u mijn wóórd, dat ik er geen mis bruik van maken... 't Zou me inder daad spijten als u mij...» Gastheer van de oolijk-sceptische oogen had voortdurend met een blauw papiertje; met een muntje-van-tien zitten spelen, zitten draaien... Had wel gemerkt, hoe meneer Van Dam keek naar dat stukje-papier... Of-ie 't met z'n oogen naar zich toe wou trekken... «Is dat nu onvermijdelijk?" vroeg meneer Van Dam, en z'n kleine oogjes loerden, gluurden, tuurden, zochten... «Bepaald onvermijdelijk?» Gastheer tikte met het smal-opge- Voor de vervulling van drie vacatu res moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren H. Los (275) J van Doorn (272), J. P. Boender (260) G. van de Wetering (259), L. Rui tenberg (256) en H. Gordeau (221). De heeren H. E. van Nie, Johs van Veen, H. E. van Sweden en G. Cas- tein bekwamen opvolgend 128, 119, 107 en 82 stemmen. Verhindering van roetvorming in kachels en haarden; men neme een paar handen vol versche aardappel schillen en spreide deze uit over het in de kachel brandende vuur het kacheldeurtje weer sluiten. De daar door ontstaande dampen maken het roet los en drijven dit door de rook- begeleiding naar buiten. Bij tusschen- poozen herhaald, is dit een uitnemend middel om een meer omslachtige manier van schoonmaken te doen vervallen. Observator. Koud voorjaar. In Friesland hebben verscheidene boeren die, om hooi uit te winnen, bun vee reeds in de weide gelaten hadden, het weer moeten stallen, we gens het weinige gras en het koude weder. Enkele jonge runderen zijn reeds door de koude bezweken. Verloting Politiebond. De hoofdprijs van de verloting ten bate van de stichting van den Alg. Ned. Politiebond, zijnde een zes- persoons Dion Bouton-automobiel, is gewonnen door een knecht van een expeditiekantoor te Rotterdamde 2de prijs (vette koeien) is gewonnen door iemand te Winschoten, 2 vette koeien door iemand te Harderwijk. Een romantische redding van een vei oordeelde door zijn geliefde wordt in de Amerikaansche bladen bericht. Ongeveer een jaar geleden werd te Chicago de vrouw van een zeer popu- laiien geneesheer, dr. Clemenson, ver moord gevonden. Haar man beweerde, dat men hem met chloroform be dwelmd en ondertusschen zijn vrouw naast hem vermoord moest hebben. Men sloeg aan zijn onwaarschijnlijke beweringen geen geloof en bij werd tot levenslange tuchthuisstraf veroor deeld. Hij kwam in hooger beroep, maar zijn vonnis werd bevestigd. Thans is echter voor het hoogste gerechtshof, dat ook het vonnis be krachtigde, een jonge vrouw van aan zienlijken stand verschenen, die onder tranen meedeelde, dat dr. Cleminson onschuldig was. In den nacht van den moord was hij bij haar geweest. Hij had gezwegen ter wille van haar eer en haar huiselijk geluk. Maar zij kon toch niet dulden dat hij onschuldig werd veroordeeld en zij gevoelde zich verplicht, alles te bekennen, om dr. Cleminson te redden. De zaak zal nu opnieuw voor bet gerecht behandeld en de veroordeelde zal nu wel vrijgesproken worden. De bedrogen echtgenoot der dame beeft zich edelmoedig betoond en aan zijn vrouw, die na een zoo zwaren strijd er toe gekomen was, zichzelve te beschuldigen, vergiffenis geschon ken. vouwen briefje-ran-tien op 't tafel kleed... meneer Yan Dam hoopte al van... maar hij vergiste zich... «Ja,» zei de gastheer droogjes, «ik heb nu eenmaal tot vast principe ge- nomeD, alleen te gaan naar menschen, die ik ken... En als u mij zegt... U... natuurlijk, niet waar?... Dan is 't toch... Gastheer glimlachte erbij. En me neer Yan Dam... Later heeft hij 't dikwijls genoeg tegen z'n vriend den «majoor» gezegd... meneer Van Dam vertrouwde dat zaakje niet... Maar al te strak loeren durfde hij evenmin. 't Was, voor hem, 'n heele strijd, maar hij waagde... Scheen als uit eene overpeinzing te ontwaken... Tastte naar z'n notitie-boekje. H i keek mateloos-droevig... Dat men hem ook dit nu nog aandeed... Hij zuchtte... Loerde gauw-eventjes, of't op de gast heer ook indruk maakte... Doch gastheer keek andere richtin g uit— Eu 't kwam... Na veel bladeren in het boekje, zoeken, mompelen... «Hoe zegt U? Jan Dirk van Dalen Westerstraat 76 2 hoog... Yrouw en «Van Huis tot Huis." Onder dezen titel verscheen onlangs bij de Uitgevers-firma »Van Huis tot Huis" te Tilburg, het eerste nummer eener nieuwe «Bibliotheek van Col- portageverhalen voor Christelijke Huis gezinnen." De bibliotheek opent met een nieuw verhaal van Jan van der Horst, getiteld: «De Pleegdoch ter van den Werkman of Van Armoede tot Rijkdom", com pleet in 40 wekelijksche afl. van drie cent. Aan bet «woord «vooraf" van den schrijver ontleenen wij het volgende: «Persoonlijke ervaring en gedacb- tenwisseling met vele hoogstaande volksvrienden hebben mij tot het in zicht gebracht, dat alle volkslectuur voor het minst overbodig en nutteloos is, wanneer ze niet ten doel heeft, op te voeden en te veredelen. In de lijn van dat nieuwe inzicht heb ik aan dit verbaal een leerzame strek king gegeven, die, gevoegd bij de volkomen onschuldige, rustige verwik kelingen uit het dagelijksch leven, het geschikt maakt om in den huiselijken kring te worden voorgelezen. «God geve dat deze poging om de vele ongodsdienstige en zedelooze ro mans te verdringen, door een ijverige en «van buis tot huts« gaande pro paganda bet doel moge bereiken en daartoe roep ik den steun in van allen, die het wél meenen met de zaak der goede volkslectuur." Op het omslag vermeldt de Uit geefster o.a., dat de le afl. in ruim 90Ü steden, dorpen en gehuchten werd verspreid in een oplaag van 200,000 boekjes. Inderdaad een reusachtige onder neming, die ongetwijfeld met een schitterend succes bekroond zal woiden. De Blocmbolleiiveldcn. Men meldt uit de bollenstreek: Tnans zijn de tulpenvelden prachtig; wie er nu van genieten wil, doe zulks haastiglijk, want den bloemen is geen Meihusalem's leeftijd beschoren. Wie plannen heeftom de bollenstreek te bezichtigen talme dus niet, maar make gebruik van den eersten den besten zonnigen dag. Wijnmalen gevallen. De »N. Ct.» verneemt, dat te 's Gra ven bage een telegram uit Parijs is ontvangen van Wijnmalen, waarin hij mededeelt gevallen te zijn en lich telijk gewond aan hoofd en beenen. Terwijl Wijnmalen zijn telegram ver zond. werden zijn wonden gehecht. Hij hoopt in 8 dagen weer geheel her steld te zijn. Wijnmalen was te Buc bezig met het beproeven van een tweedekker van 100 P. K. De oorzaak van bet ongeval is nog niet bekend Wel vernemen we nog, dat de schade aan de machine niet aanzienlijk is. 't Is te hopenzegt de «N. Ct.» dat onze Wijnmalen spoedig weer op de been zal wezen. Het plan toch be staat, dat hij de volgende week te Brussel in bet huwelijk zal treden. Mogen dan de gevolgen van het onge val geheel zijn vergeten I VLIEGEN. Vliegkamp en Fabriek van Vliegmachines te Soesterberg, De nieuwe Maatschappij voor Lucht vaart begint baar fabiikaties met succes. Dezer dagen werd al weder een nieuwe macuine beproefd. Het gold ditmaal de nieuwe, te Soester berg vervaardigde, eendekker type Verwey Lugard, moter 30 P.K. vier kinderen...» 't Was even geruischloos stil in het kamertje- Meneer van Dam loerde naar het blauwe-papiertje... Ylak naast gastheer was een elec- trisch knopje... Naast het raam, waar hij bij zat... «Trrrr...» signaalde 't Meneer van Dom 9prong op van z'n stoel. Borg z'n notitie-boekje weg... De zacht-goedige oogen keken nu strak-ontzet... Er grijnsde iets in, dat gastheer de hand deed brengen, nog eens, naar het knopje- Maar 't was onnoodig: Een tikje aan de deur van spreek kamer. En binnen kwam een kleine, lenige vlugge meneer met zeer beweeglijke oogjes... Meneer van Dam stond bij de tafel... Besefte wat, nu, komen zou. «Ah, Lodewijks, ben-je weer aan het werk zei de klein-lenige meneer die zooeven was binnengekomen— «Aan... aan... 't—stamelde de brave van het zwartlaken. «Ja, je vrind uit de dagen toen jelui samen opium smokkelden in Atjeh... Hij werd toen tocho ok al generaal"» genoemd, nietwaar?... Nou, je vrind Grégoire Gyp. Tegen 7 uur 15 ging de heer Hilgers met dit nieuwe snufje de lucht in. De opstijging gelukte prachtig. Hilgers vloog met half gas, dus niet full speed, op 10 a 15 M. hoogte over een afstand van 800 M., daalde daarna, draaide, vloog den zelfden afstand 'weer terug, waarna het neerkomen onberispelijk geschied de. De snelheid der machine was zeer groot. In den loop van deze week hoopt men nieuwe proeven te nemen, en alsdan ook bochten met dezen monoplan te nemen. Dit zal hoogst waarschijnlijk op het groote terrein te Ede plaats vinden. Nadat Hilgers was gedaald, steeg Koolhoven met zijn «Heidevogek op, envloog9K.M. met 12 groote bochten, en aat tijdens een stevige wind. Het aantal leer lingen te Soesterberg is nu tot zes gestegen, welk aantal binnenkort nog aanmerkelijk zal vermeerderen Leer- toestellen worden met spoed gebouwd, en weldra wordt de school naar Ede verplaatst. Alleen de hoogere school, de fabrieken enz. blijven te Soester berg gevestigd. Hier worden ook de voornaamste demonstraties en. wed strijden gehouden. Van de Maatschap pij voor Luchtvaart ontvingen wij nog bericht, dat Wijnmalen zicb dagelijks met een 100 P.K. biplan oefent, en eerstdaags te Soesterberg komt. Hij zal waarschijnlijk te Amsterdam eenige dagen mede-vliegen en maakt dan een overland-vlucbt Soesterberg-Am- steidam en terug. Opgave van de Verecniging „HANDEL en NIJVERHEID", van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit z(jn vertrokken naarandere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 19 tot en met den 25 April 1911. GEVESTIGD, G. Koning, van Rotterdam naar Arnhstr. 2.1. H. van den Veen, van Dragten (Smallinger- land) naar Stellingwerfstiaat 5. A. Mever, van Leusden naar Soesterweg 155. W. A. Govers, v. den Bosch n. P. Pijpersstraat 19. A. R(js, van Zaandijk naar Soesterweg 203'. A. Breuer, van Arnhem naar Kampstraat 72. A. v. d. Colerlet, van Nijkerk n. Hoogew. 94. S. Apeldoorn, van Borne naar Lienderscheweg 3. W. H. van Eyk, echtg. v. P. P. Stuvvenberg, van Utrecht naar Aldegondestraat 85. G. A. Grootehaar, v. Appingedam n. Langegr. 3. J. Zwart geb. Langereis, van Renkum naar Schimmelpenninckstraai 19. A. M. Berg, v. Amsterdam n. Krommestr. 53. R L. E. de Bruyu, v. den Helder n. Nieuwstr. 19. M. M. Schreuders, van Leerdam naar Pun tenburgerlaan 27. B. Steenbeek, v. Soest n. Appelweg 17. G. Klarenbeek, v. Soest n. Ulrechtschestr. 2i. J. Broeksmit, v. Dragten (Smallingerland) n. Soesterweg 125. J. M. Drenthen, van Dragten (Smallingerland) n. Muurhuizen lil. G. D. Keyser, v. Woudenberg n. L. Beekstr. 19. J. M. Wouters, v. Tilburg n. L.Vrouwestr. Al. J. J. Beerents, v. Leeuwarden n. Langestr. 19. U. V. Polman, v. Amsterdam n. Langestr. 39. J. Vellhuizen, v. Groningen naar Leusderweg21. J. H. A. M. v. Lier, van Zalt-Bommel naar Aldegondestraat 90. K. H. L. van Ingen, v. Naarden n. Soesterweg 32. VERTROKKEN. Mr. Damiaen van Doornick, v. Ulrechtschew. 97 naar Zwoilekerspel. C. F. Klokke, v. Stellingwerfstr. 80 n. Baarn. H. v. Hattum, v. Flierbeekstr. 6 n. Nijmegen. C. H. Schaar, v. Withoostraat 5 n. Nijmegen. H. Kroon, van Leusderweg 7i naar Leusden. J. Draayer, van Kampstraat 51, naar Utrecht. G. van Meeteren, van Oliesteeg 2 n. Schwerte a. d. Ruhr (Duitschland). D. Broekhuizen, v. Utrechtschew. 97 n. Nijkerk. J. A. Middelkoojp, v. Wolkerstr. 40 n. Utrecht. A. Melgers, v. Bloemendaalstr. 56 n. Nijmegen. W. v. d. Bongaard, v. Krommestr. 57 n. Delft. C. Mulder, v. Arnh.poortw. 2 n. Amsterdam. I). Nix, v. Dalstraat 10 naar Hellevoetsluis. E. J. Kaljee, v. Weyersstraat 2 naar Leusden. J Palland, van Teutstraat 54 naar Njjmegen. J. van Dongen, van Bergstraat 43 naar Blitar (Jaaa N. O. I.) W. E. Noorman, van Utr.weg 77 n. Deventer. H. E. de Bruyn Prince, echt. v. H. U. Schleur- holt Boerma, v. Pieter Bothstr. 8 n. Batavia. A. S. H. Stemkens, van Utr.weg 89 n. Venlo. J. G. Blombergen, v. Puntenb.l. 48 n. Ruiterstr. 2. is vandaag niet thuis. Maar dat komt wel terecht. Allo, we zullen samen dien armen van Dalen eens gaan helpen Kom, ga je mee?» Meneer Yan Dam, de brave philan- tbroop, was teruggedeinsd tot een hoek van spreekkamertje. Hij had de vuisten gebald, 't schuim parelde op z'n bleeke lippen— Z'n oogen leken vlammekens— Maar rechercheur liet zich door zulke dingen niet van streek brengen. Hij had de deur geopend. En in de gang stonden nog twee mannetjes... 't Is waar, «meneer Van Dam» deed wat vreemd... Het blauwe pa piertje had hem geprikkeld... Even dacht rechercheur: Oppassen! Want hij is niet te goed om dien meneer, die ons gelukkig bijtijds ge waarschuwd heeft, aan te vliegen... Ze kenden hem zoo goed, bij de po litie, den onverbeterlijken Lodewijks... Even was 't tikje-gevaarlijk— Maar er glinsterde iets in de hand van re chercheur... En de brave van het zwart-lakensche pak onderwierp zich... Gaf zich over. Volgde, voor de zoo- veelste maal, den rechercheur, die hem «tijdelijk onschadelijk" hielp maken... A. v. Niekerk. v. Stellingw.str. 51 n. Nijmegen. E. H. Koning, wed. H. C. Knipscheer, van Schimmelpennlnckstr. 54 naar Laren (N.-H.) W. F. Ruygrok, v. Schimmelp.str. 23 n. Alkmaar. M. A. J. Boshart, wed. G. v. Oorschot, v. Schimmelp.str. 23 n. AbcoudeBaambrugge. A. M. C. Ruygrok, v. Schimmelp.str. 44 naar Soerabaja. J. J. v. Santen, Joh. v. Oldbl. 18 n. 's Gravenhage. T. Reyneveld,v.Langestraat 117 n. Alphen (Z.-H.) W. v. WageningeD, v. Breedestr. 35 n. Nijmegen. te AMERSFOORT is voornemens op ZATERDAG C MEI 1911, des avonds ten 7 ure, in het Koffie huis «het Valkje" aldaar, in het openbaar te Binnen de stad Amersfoort':'' no. 4 met Erf' en Tuin aan de Arnhemschestraat nabij de Var- kensmarkt en uitkomende aan de Koesteeg, benevens annex ruim no. 5 daarnaast aan de Koestraat te zamen groot 4 Aren, 19 centi aren. Te veilen eerst in 3 perceelen, en daarna in massa. Te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen op 6 Augustus 1911, of zooveel vroeger als nader mocht worden overeengekomen. Te zien des Dinsdags en Don derdags en den dag der verkoo- ping van 1 tot 4 uur, op vertoon van een bewijs, afgegeven door voornoemden Notaris, ten wiens kantore nadere inlichtingen te bekomen zijn. Breeder bij Bil- letten. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontfidig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Eet Nieuws van den Dag schreel onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder Bin het bezit van den haardos te zijn I gekomen. f belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Gastheer zag het groepje na met lachend gezicht. Een kwaaie-vent was hij niet— Maar de ervaring bad hem sceptisch gemaakt. Leeren schiften tusschen goed en kwaad. In het clubje van nieuw-opgericht café had hij dadelijk gezegd: «Lieve menschen, weest toch verstandig I Ver trouwt toch niet ied;reen dadelijk!" Men had hem uitgelachen. Nu kwam de proef op de som- Onderwerp van interessant discours, dat nog vele maanden... lang nadat de «majoor» voor-goed verdwenen was... Momenten van gebrek aan stof- tot-praten heerlijk aanvulden— MaItbb Cobbbau,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3