BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Voor Huis en Hof. tariefwet navolging zal vinden in alle takken van nijverheid, die daarvoor in aanmerking komen. Het is allerminst aan twijfel onder hevig, dat de prijzen der uit het buiten land ingevoerde artikelen met het invuerrecht naar omstandigheden ge heel of gedeeltelijk, maar voor het grootste gedeelte met het geheele bedrag, zullen worden verhoogd, en dat de inlandscbe industrieelen geene middelen onbeproefd zullen laten om hunne prijzen op te zetten, zoodat de consumenten zullen hebben te be talen de geraamde verhooging van f 10.000.000, plus de prijsverhooging, die de ïnlandsche voor de binnenlaud- sche consumtie werkende nijverheid uit het tarief zal weten te kloppen. Het Vliegongeval bij Parijs. Over het gruwelijk ongeluk, dat Zondag ochtend in de vroegte van den zomer dag zich afspeelde op het vliegveld van Issy-les-Moulineaux. bij Paiijs, hebben de bulletins ons reeds inge licht. Een vlieger moet dalen, wijkt uit voor een troep soldaten, komt terecht onder toeschouwers en maait daar alles tegen den grond wat op zijn weg komthij doodt een minister en verminkt een ander op afschuwe lijke wijze. Ongetwijfeld zullen in Frankrijk de vrienden en de vijanden van de ministers Monis en Berteaux evenzeer ontdaan zijn, en heel de wereld staat versteld bij zulk een ramp en voelt opnieuw hoe ontzag wekkend de gevaren zijn van een zoo jonge uitvinding als de vliegkunst, niet slechts voor die er plaats innemen, maar ook voor den toeschouwer. De minister-president zal waarschijn lijk in leven blijven, maar met een verminkt lichaam, een op twee plaat sen gebroken been, een gebroken neus en een ontvleescht en misvormd ge laat. Bovendien, wie weet hoe deze ramp zijn kracht zal knotten Zal het hem hierna nog mogelijk zijn, den ontzaggelijk zwaren last van bet Fran- scbe premierschap te blijven torsen? En Berteaux is gedoodDe maaiende schroef der vliegmachine heeft zijn lichaam vaneengereten. Hij zal als minister van oorlog, hoewel geen mi litair, met militaire eer begraven worden. Zijn optreden als minister van oorlog is door zeer velen in Frank rijk ten zeerste gelaakt, gelijk over het geheel zijn politieke figuur dikwijls op scherpe critiek is gestooten, maar toch zal ongetwijfeld heel Frankrijk diep meevoelen met het tragische einde van dezen staatsman. De ramp te Issy-les-Moulineaux. Onze Regeering heeft door tusschen- komst van den Nederlandschen ge zant te Parijs aan de Fransche Re geering hare deelneming doen be tuigen, met bet ongeluk aan de bei de regeeringspersonen overkomen. Adres inzake de Kieviten. Door dr. C. Hille Ris Lambers, pred. te Jorwerd, zal namens degenen, die bem instemming hebben betuigd of nog zullen betuigen, het hier vol gende adres aan Zijne Exellentie den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid worden verzonden; Inzake de kieviten. Allen, die het met dit adres eens zijn' worden verzocht hern dit voor 1 Juni te doen weten. De ondergeteekenden hebben met groote instemming kennis genomen van de onlangs ingediende vogelwet, die, zoo zij, naar wij vertrouwen, wordt aangenomen, een zegen zal blijken voor Nederland. Waar het nieuwe wetsontwerp bepaald, dat voortaan slechts tot 16 April het rapen van kievitseieren zal worden toegelaten, voelen wij ons gedrongen den wensch uit te spreken, dat vooral ook dit punt worde gehandhaafd. Sommige niet alle vogel- en eierhandelaars maken hier wel bezwaar, doch 't valt gemakkelijk in te zien, dat op den duur ook zij er geen schade van zullen hebben terwijl voor het behoud der kieviten de voorgestelde bekoring noodzakelijk is openvalt... Die u en uw broêi zouden afstaan ter eere van de nagedachtenis van uw vader I... Wij kennen dat. Maar ik laat mij door zulke praatjes niet lijmen!... Ik weet welk vleesch ik hier in de kuip heb. De kinderen van iemand, die mij zesduizend en zooveel gulden heeft... Heeft afgezet..." (Slot volgt.) in verband met 't vroege maaien, dat hoe langer hoe meer gewoonte wordt. Wij veroorloven ons echter Uwe Excellentie tevens in overweging te geven, om, mede voor bescherming der kieviten in art. 22 van de jacht wet, waar gehandeld wordt over het rapen der eieren van waterwild ge durende de maanden Februari, Maart en April, daarvoor te lezen »van 1 Februari tot 16 April." Anders zullen waar de in art. 17 der jachtwet ge noemde vogels zich voor een goed deel met kieviten op dezelfde terreinen ophouden, de kievitseieren toch ook na 16 Aoril worden meegenomen, zonder dat hierop controle mogelijk zal blijken. Bovendien verdienen de in art. 17 der jachtwet genoemde vogels ook wel meerdere bescherming zeker geldt dit van de hier o.a. ge noemde: waterhoenders, schrieken, kemphanen, strandloopers, wulpen en plevieren. Wij hopen, dat onze bescheiden, uit waardeering uwer bedoelingen vooi tspi uitende opmerkingen bij Uwe Excellentie de aandacht mogen vinden, welke zij, naar we meenen, verdienen. Voorbereidend Militair Onderricht. Ingevolge het bepaalde in de Re geling van het Voorbereidend Militair Onderricht, zal de aanmelding tot deelneming aan dit onderricht, dat kosteloos wordt verstrekt, moeten geschieden vóór den '1 sten Juni eerst komende en wel: a. in plaatsen waar Infanterie of Ves ting-Artillerie in garnizoen ligt, bij den Commandeerende-Onicier der Infanterie of der Vesting-Artillerie b. in de overige plaatsen bij den Burgemeester der gemeente. Bedoelde Commandeerende-Officie- ren en Burgemeesters zenden vóór of op 1 Juli aan den Inspecteur der Infanterie een staat in, vermeldende onder meer, welke jongelieden zich tot deelneming hebben aangemeld. Vermits nu door genoemden Inspec teur na ontvangst van bedoelde staten, alle verzoeken om alsnog tot het on derricht te worden toegelaten, zullen worden afgewezen, tenzij de belang hebbenden kunnen aantoonen, dat zij door verblijf in het buitenland of om andere redenen onschuldig zijn aan te' late aanmelding, meenen we de jongelieden, die aan het voorbereidend militair onderricht wenscben deel te nemen, dat 1 October a.s. begint, nadrukkelijk opmerkzaam te moeten maken, op de noodzakelijkheid zich daartoe vóór 1 Juni a.s. aan te melden, terwijl we tevens in berinnering bren gen, dat gelijke aanmelding ook moet geschieden door hen, die ten vorige jare reeds aan het onderricht deel namen. Naar aanleiding eener door Gede puteerde Staten gemaakte aanmerking op het raadsbesluit van 1 November 1910 stellen Burgemeester en en Wet houders den Raad voor ter bestrijding der kosten van aanleg eener drink waterleiding eene leening aan te gaan van f31,000 in obligatiën groot f500 en f 1000 tegen eene rente van 4°/o. Vooits stellen Burgemeester en Wet houders de Raad voor hen een crediet te verleenen van f 800voorbetopmaken van plannen en begrootingen vooreen tramweg Amersfoort-Soest, met zoo danige onderbouw, dat die later, bij uitbreiding van het verkeer, zonder groote kosten ook geschikt te maken zal zijn voor electrische tractie met accumulatoren of bovengenoemde ge leiding. De gemeente Soest heeft voor ditzelfde doel een bedrag van f200 toegestaan. In verband met de nieuwe verdeeling der gemeen te in Kies-en Stemdistricten wordt voorgesteld de stembureaux voortaan te vestigen voor district I in een der localen van de H. B School voor district II in een lokaal van het schoolgebouw in de Hellestraat, voor district III in een lokaal van het voormalig schoolgebouw in de Koestraat De beer dr. E. Kruisinga leeraar aan de H. B. S. alhier is benoemd tot lid der commissie belast met het afnemen der examensvoordeEngelsche taal. Onze stadgenooten de dames M. L. Grau, T. J. Liet, Th. Maane en A. M. J. Kam behaalde te Utrecht de acte voor lager onderwijs. Mëj. M. L. van der Heijden slaagde voor de acte vrije- en orde oefeningen der gymnastiek. De miliciens der najaarsploeg zijn j.l. Maandag naar de Harskamp gemarcheerd tot het houden van schiet oefeningen. Na zich voor korten tijd om gezondheidsredenen uit het openbare leven te hebben teruggetrokken, over leed j.l. Zaterdag alhier op67-jarigen leeftijd de beer M. L. Celosse. Jarenlang was de overledene lid van den gemeenteraad en Wethouder en maakte hij deel uit van bet plaatse lijk bestaan van het Nut, der Ver- eeniging tot bevordering van 't Vreem delingen verkeer, den Remonstrantsche gemeente. deGustaaf-Adolf vereeniging enz. Een kort doch hevig lijden maakte een einde aan zijn werkzaam leven. Bij C. Morks Cz. te Dordrecht verscheen voor de 4e maal de geïllus treerde Hotel- en pensiongids Reisboek voor 1911. Dit boekje in handig formaat bevat tal van practische wenken en gegevens voor het bereizen van ons land. Om den prijs behoeft niemand het koopen na te laten, terwijl men boven dien nog gratis verzekerd is tegen spoor- en tramcngelukken. j I. Zondag werd de tweede afdee- ling der seriewedstrijden van H. V. C. gespeeld. Dank zij het gunstige weer, was de belangstelling van het publiek vrij groot, vooral des middags tijdens den eerewedstrijd. Goed spel werd er echter niet veel te zien gegeven. Over het geheel werd er wel hard gewerkt, zoodat het tenminste geen oogenblik saai werd. Maar bij de-meeste clubs was het een vrij ongemotiveerd trap pen tegen den bal, die zoodoende ook wel eens in het net kwam. Ook de eere wedstrijd tusschen Hercules I uit Utrecht, gedegadeereen Westelij ken eerstenklasser, en Wilhelmina I uit Den Bosch, den Oostelijken eer steklasser, stond niet op boog peil. Wel was de spelkwaliteit hier heel wat beter, maar behoudens enkele goede momenten, werd er toch geen eerste-klasse-spel gespeeld. De Utrech tenaren moesten het met 21 ver liezen tegen Wilbelmina, dat dus de groote zilveren legmedaille, aangebo den door den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, won. De andere uitslagen zijn als volgt: H. V. C. II (Amersfoort)ExcelsiorI (Amsterdam) 30. Sparta I (Hilversum;—U. V. V. II (Utrecht) 10. Velox I (Utrecht)D. E. C. II (Amsterdam) 50, wegens niet- opkomen. R. C. d'A I (Amsterdam)Quick II (Amersfoort) 11. Daar na 15 minuten verlenging de stand nog gelijk was, werd bij loting de overwinning toegekend aan R. C. d'A. Sparta I—H. V. C. II 3—1. Velox I—R. C. d'A. 2-0. H. V. C. II—R C. d'A. 0-4. Sparta IVelox I 02. In deze afdeeling is dus de eerste prijs, zijnde een groot verguld zilve ren medaille met 11 bronzen herin- neringsteekens, gewonnen door Velox I van Utrecht. De tweede prijs, een groote verguld zilveren medaille, was voor Sparta I, te Hilversum. De derde prijs, een groote zilveren medaille, werd gewonnen door R. C. d'A. te Amsterdam, terwijl de vierde prijs, een zilveren medaille, behaald werd door H. V. C. II te Amersfoort. De eerste afdeeling wordt Zondag a.s. gespeeld. Op Hemelvaartsdag hoopt de Provinciale Afdeeling Utrecht van de Nationale Christen Gebeelontbouders- vereeniging eene Openluchtmeeting te houden in Baarn op een afgesloten terrein aan de Faas Eliaslaan des namiddags van 2.15 tot ongeveer 4.30. Als sprekers zullen optreden: Ds. M. J. Sanders te Maarssen, openings woord; de heer J. Weder, Evangelist aan het Koning Willemshuis te Amsterdam: Zingende Priesters; de heer J. Dallinga, Godsdienstonder wijzer te Arnhem; weten, willen, werken, winnenMej. H. W. Crom- melin te Zeist: slotwoord. De Baarnsche zangvereeniging de Liefdestem verleent hare welwillende medewerking. Zij zal eenige schoone nummers ten gehoore geven. Programma's tevens bewijs van toegang zijn op het terrein verkrijg baar a 5 cents. Leden der Nat. Chr. Geb. Ver. hebben vrij entrée. Kinderen beneden de 12 jaar worden echter niet toegelaten. Met vrijmoedigheid kunnen wij allen die met Hemelvaartsdag yaarne een uitstapje maken, zoowel Onthouders als Niet-Onthouders opwekken hier heen te gaan. Zij zullen zeker goede woorden booren en kunnen als zij tevens de bosschen van Baarn gaan bewonderen het nuttige met het aangename vereenigen. Men :ga dus zelf en neme anderen mede. Amergfoortsche Train. In de Maandagavond in De Zwaan gehouden algemeene vergadering van aandeelhoudeis der Amersf. tram, onder voorzitterschap van den heer H. C. van Dam werd het jaarverslag uitgebracht waaraan we het volgende ontleenen Na het vertrek van den heer Tromp van holst werd de functie van administrateur niet weder vervuld, doch diens werkzaamheden opgedragen aan een boekhouder, terwijl de tech nische werkzaamheden ten deele werden waargenomen door den stal- baas, in overleg met het dagelijksch bestuur. Ten opzichte van de exploitatie was 1910 niet zoo gunstig als 1909, hoewel de volgende uitgaven minder waren: drukwerk f 10.60, salarissen f 118.35, on kosten f 123.74'/ionderhoud 1257.86, interest f211.43'/,. Daarentegen werd meer uitgegeven aanarbeidsloon f 63.28'/,paai den f 670.99 en fourage f 299.90'/, De ontvangsten aan passage be droegen f342.15 meer, doch reclame bracht f 105 87 minder op. Ten ge volge van een en ander beloopt het tekort slechts f1032 59, zoodat volgens de in 1908 getroffen overeenkomst met het gemeentebestuur, de ge meentekas in dit tekort zal hebben bij te dragen f916.29'/, en het garantiefonds tot instandhouding der A. T. M. voor een jbedrag van f 116 29'/, zal moeten worden aange sproken, terwijl deze bedragen in 1999 f 802.04 en f2.03'/, waren. De verwachting in het voorgaand jaarverslag geuit, omtrent den aankoop van paarden is vervuldtwee paarden werden voor den dienst afgekeurd en vervangen door twee anderen. Waar hierdoor een nadeelig saldo van 1670.99 ontstond, is, dank zij de grootere passage-opbrengst en de bezuinigingen op andere posten, het resultaat vrij goed te noemen. Het aantal passagiers is steeds stijgende en bedroeg in 1910 128,415 tegen 121,226 in 1909 en 117,348 in 1908, zoodat 7189 perso nen meer gebruik maakten van de tram. Hoefbeslag en fourage vordaren te zamen f 3340.64, zoodat gemiddeld per- paard en per dag betaald werd f 1.14 tegen f 1.04 in 1909. Aan kleeding en uitrusting werd ten koste gelegd f200.10 voor vernieuwing der uniformen en het aanschaffen van 2 regenjassen. De post-interest is zooveel lager door de ontvangst der interest van het waarborgfonds welke ovet de vorige jaren met was ontvangen. Aan onderhoud werd besteed f307.75 voor de noodzakelijkste her stellingen, de overige posten geven geen aanleiding lot bijzondere op merkingen. Het verslag eindigt met een woord van waardeering aan den stalbaasen het overige personeel voor de wijze waarop zij de belangen der maat schappij hebben gediend. Als commissaris werd herkozen de heer A. M. Tromp van Holst, terwijl de beeren Teengs, v. d. Plank en Middelburg werden gekozen tot leden der ftnancieele commissie. Maandagavond hield de Amers- foortsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose een openbare ver gadering in Amicitia. Als spreker trad op dr. Pynappel, hoofdinspecteur der volksgezondheid en dr. Dekker, secre taris van het centraal genootschap tot bestrijding der tuberculose. Dr. Pynappel zei, dat prof. Koch het wezen der ziekte ontdekt heeft en dat hij door proeven op dieren beeft aangetoond, dat deze ziekte besmet telijk is. Dit is wel niet wiskundig te bewijzen, doch op grond van ervaringen is een ieder hiervan overtuigd. Voor een ziekte in 't algemeen is de mensch vatbaar of niet. Met tub. is dit evenwel niet het geval, want bijna alle menschen zijn er vatbaar voor. Ongeveer 90 hebben dan ook tub. gehad, hoewel dikwijls onbewust, want in de meeste gevallen komt het niet tot een ernstige uitbreking. Hoe zwakker het individu des te vat baarder. Influenza verzwakt en maakt vatbaar voor deze ziekte, ook voor andere natuurlijk. De lub. bacil alleen kan ons niet ziek maken. Toen Koch zijn ontdekking deed, was hij zeer optimist over de beteekenis ervan. Doch zooals het meer gaat, een waarheid leidt tot de ontdekking van meer onzekerheden. Zoo is het de vraag; op welke wijze dringt de bacil ons lichaam binnen, door de longen of langs den weg der ingewanden. In de practijk is dit echter niet de vraag. De bacillen zitten bij duizenden in het sputum. Ademt de mensch ze nu in dan zijn ze nog volstrekt niet in de longen. Zij blijven in den neus zitten of worden door de amandelen tegengehouden. De practische vraag is nu hoe deze ziekte te bestrijden. Dit kan b.v.door de menschen onvatbaar te maken, door het weerstandsvermogen t9 ver- hoogen. Hieraan wordt reeds veel ge daan. Verbetering van woningtoe standen, verbooging van de welstand, drankbestrijding, gezondheidsleer zijn trouwe bondgenooten in den strijd. Hieraan is het ook te danken, dat de tub. zooveel minder wordt. De menschheid wordt ouder. We zijn dus op den goeden weg. De menschen moeten leeren, wat de besmetting beteekent en boe men er zich tegon kan vrijwaren. Dit kan met eenvoudige middelen. Spreker komt nu tot het werk der Centrale vereeniging. Een plaatselijke vermoet over alle hulpmiddelen kunnen beschik ken en moet krachtig gesteund worden. Sommigen werken en dit is te be treuren, het streven tegen. Dit zijn zij, die alles op één kaart willen zetten, door alleen het lichaam krachtiger te maken. Ze willen de waarheid niet. Deze moet echter gezegd worden, want met zwijgen is niets gewonnen. De wetenschap moge niet aangenaam zijn, doch als flinke menschen moeten we aanvaarden, wat er is. Het Neder- landsche volk is in Staat de waarheid te hooren. De absolute waarheid krijgt niemand. Onwetendheid is de grootste vijand. Aan de hand der wetenschap wordt gestreden toter geen tuberculose meer is. Dan is de strijd geëindigd. Hierna werden een groot aantal lichtbeelden vertoond, welke dr. Dekker verklaarde en het gesprokene alzoo meer verduidelijkte. Men deelt ons mede, dat het tuberculose-museum Woensdagavond van 7 tot 9 en Donderdagmiddag van 1 tot 5 gratis te bezichtigen is. Niet alleen mannen, maar ook vrouwen, moeders vooral, allen zullen zeer wel kom zijn. Vliegen te Soesterberg. Op Hemelvaartsdag worden te Soesterberg weer vliegdemonstraties gehouden. Buiten Verschaeve, Wijn malen en Koolhoven heeft de directie geëngageerd Tyck, een zeer bekend Belgisch vlieger, bekend vooral door zijn verschillende hoogtevluchten Tyck komt met een Blériot te Soesterberg. Er is in de laatste dagen wederom ijverig in dit vliegkamp geoefend. Zoo vloog Maandag Verschaeve op een hoogte van 500 M. en dat met mevrouw Koolhoven als passagiere. En vol plané kwam hij naar beneden. Ook Frits Koolhoven steeg met zijn Heidevogel op. Hij maakte vijf reisjes, en nam o.a. zijne vrouw en nog een ander familielid mede. Hij vloog op een gemiddelde hoogte van 100 M., en kwam eveneens en vol plané naar beneden. Tot het friseeren der haren ge- gebruikt men het afkooksel van pit ten van kweeperen, of het aftreksel van IJslandsche mos. Om dit goed te kunnen bewaren, mengt men er wijngeest in. Ook kan dieneneen eetlepel lijnzaad, 5 minuten in een kwart Liter water gekookt en daar na gezeefd. Tegen fijt in den vingerin lauw water wasschen en daarna een zalfje opleggen vangele was, zoete boter, lijnolie en terpentijn, van elk even veel, goed gemengdmen laat dit in een aarden pot boveu het vuur ver dampen, tot de vloeistof overblijft, die, afgekoeld, de zalf levert. Uitmuntende glansstijfsel bereidt men, door 20 gram Stearine zoo fijn mogelijk te schaven en er Kilo van de fijnste stijfsel bij te voegen dit mengsel, aangelengd met water, be wijst voortreffelijke diensten bij het stijven van linnengoed. Zuivering van kelders geschiedt door een pot met 3 pond zout ntidden in den kelder te plaatsen. Men sluit daarna alle openingen goed af en werpt 'U K.G. zwavelzuur op het zout, waarna men zich dadelijk verwijdert. Den volgenden morgen opent men

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2