WIJNHANDEL. 9. 4. SIllll, REISBELASTING. INGEZONDEN. Advertentiëii. Rijn- en Moezelwijnen. Madera, SHERRY en Portwijnen. YermoiË, Malaga. Medicinal Tolayer AnsDrucH. Langestraat 74. TÜIYERS MAGAZIJN gevormd. De maatschappij doet dan afstand van alle winst, zoodat het een zuivere propaganda-onderneming wordt. De winst, welke gemaakt zou kunnen worden, als de toevloed van bezoekets te Venlo, Gilze-Rijen en Soesterberg zeer groot is, gaat voor 50 procent aan het syndicaat; de andere 50% gaan in een nieuw fonds voor nieuwe prijzen voor aviateurs in Nederland. Watergebrek. Op het eiland Urk is het gebrek aan drinkwater en waschwater thans zoo groot, dat reeds een week lang dagelijks een schip met Yselwater aankomt, orn in hei gemis aan wasch water te voorzien. Schier alle regen bakken zijn tengevolge van de lang durige droogte ledig, zelfs de groote bakken van kerk en school, welke gewoonlijk het laatst worden aan gesproken. Kersen. Men meldt uit de Betuwe aan 't Handelsblad: De verkoop van kersen op het hout is op de meeste plaatsen afgeloopen. De vrucht is in de laatste dagen ster k aangerijpt en de gevallen regen heeft zijn weldadigen invloed gehad; de prijzen die besteed werden varieerden nog al sterk, hetgeen vooral zijn oor zaak vond of men jonge of oude boom gaarden onder den hamer bracht. Prijzen waren 8 a 14 ct. per K.G. Op de veilin^fen waren reeds kleine partijtjes aangevoerd, die gretig koo- pers vonden voor le qualiteit 16 a22 cent per pond; 2e qual. 12 a 15 ct. De verzending op Engeland is in vollen gang; men ontvangt 12 ct. per pond. Deze week zullen ook de verzendingen per postpakket beginnen, welke handel ieder jaar toeneemt. Er is tamelijk goed kersengewas, de bedrijvigheid is thans groot en op sommige plaatsen vreest men plukkers te kort te zullen komen, die gedurende den oogst f 2.50 a f 2.75 per dag verdienen. De kruisbessenhandel is thans leven dig, doch de prijzen zijri iets dalende en worden opgekocht voor 11 cent per K.G. Ook de roode bessen zijn iels minder en worden thans opgekocht voor 10 a 11 cent per K.G. de zwarte blijven nog steeds gewild en velen willen voor den geboden prijs van 18 it 20 cent per K.G. niet verkoopen. Omtrent het beschot van appelen en peren valt nog weinig met zeker heid te vermelden; de boomgaarden die reeds verkocht werden brachten hooge prijzen op. Op de veilingen was de aanvoer weder groot met vluggen handel. Komkommers golden: gele 9 cent per stuk; witte le qualiteit 8Vi a ll'/i cent; 2e qual. 4% a 7'/, cent; groene, le qual. 5 a 63/t cent, 2e qual. 2'/j a 4 cent; bloemkool, le qual. 10 a 13 cent; 2e qual. 6 a '12 cent per stuk. Asperges 18 a 25 cent per bos; aardbeien 13 a 28 cent. De groenten- aanvoer was middelmatig met vluggen handel. Deze week zullen de speciale fruittreinen gaan loopen; ook de Be- tuwsche stoomtram Mij. zal te begin nen 13 Juli zulk een trein laten rijden. Junivorstft Zondagnacht heeft het in Twente en in het Oosten van Gelderland tamelijk hard gevroren. Heele tuinen sla- en snijboonen zijn zwart gevroren. Belangrijk is ook de schade aan de bloemen toegebracht, terwijl hier en daar de aardappelen nog al geleden hebben. Nader wordt bericht: maalshout slingerde, en hen geleidde voor een vierkant, met bruin geteerde palm- en sparreboomen ombeind stuk grond. De enkele booge heuveltjes van zand en graszoden bier en daar, de weinige grijze zerksteenen, ginds en elders verspreid, gaven genoeg te kennen, waartoe deze plek gronds was ingericht, ook al bad dat vierkant planken beschot boven den ingang bet niet duidelijk genoeg gezegd, in deze woorden Des mensen leven is al glas, Hier keert hij weer, tot wat hij was. Zeker door een dicbter-dilettant in zijn pril genie gedebiteerd. Yoor dat hek bleven de twee wande- laarsters stilstaan, en terwijl de oudste van hen met baar parasol door de spijlen stak, wees ze naar een heuveltje, dat nog niet lang geleden scheen gedolven te zijn, en liet er op volgen "Daar moet bij liggen." «Daar moest bij liggen," en de andere zuster staarde naar het plekje. Ze bleef eenige oogenblikken sprake loos en starende. Ze moest zich ook voor den geest halen tcie daar liggen moest. Wie onzer weet niet boe moeielijk dit is! Daarna, meestal aan De schade, veroorzaakt door de nachtvorst, is veel grooter dan men aanvankelijk dacht. Te Tubbergen, bij Denekamp en bij üldenzaal zijn uitgestrekte velden aardappelen en boekweit bevroren. Ook uit andere streken komen berichten van schade. Uit Brabant meldt men: Vooral de. aardappelen hebben veel geleden. Geheele akkers zijn afge- vi oren. De zwarte, verlepte struiken bieden een treurigen aanblik. De scha de is gioot. Uit Friesland schrijft men Inden nacht van Zaterdag op Zon dag heeft hel in den Zuidoosthoek van Friesland zoo sterk gevroien.dat vele veldvruchten, voornamelijk aard appels en boonen, waardeloos zijn geworden, en in het Oldambt (Gron.) zijn groote hoeveelheden tuinboonen afgevroren. De schade is groot. Ineen groot deel van Drente waren Zondagmorgen vele boekweitvelden doodgevroren en zag het groenend loof van menig aardappelakker zwart. Ook hebben de boonen veel geleden. Reclame voor regenachtige dagen. Om den verkoop op regenachtige dagen wat meer vlottend te maken, heeft een Nevv-Yorkscb modemagazijn een eigenaardige reclame bedacht, die het zijn klanten toezendt. Door een der beste Amerikaansche kunstenaars is een teekenirig vervaardigd, voor stellende een elegant paar onder een parapluie, met het onderschrift: «Deze teekening is een reproductie van den eleganten aanblik, dien gij, mevrouw en uw echtgenoot, bij bet verlaten van onzen winkel op een regendag biedt.* Op de achterzijde der teekening Siaat de volgende aanbieding: «Op regendagen is bij ons, evenals bij onze concurrenten het bezoek aan onze magazijnen veel geringer dan op andere dagen. Om nu ondanks hel gure weder onzen grooten omzet op gelijke hoogte te doen blijven, hebben wij besloten, op dergelijke dagen onze klanten van bijzondere voordeelige aanbiedingen te laten piofiteeren. Bij regenachtig weder kunnen zij ervan verzekerd zijn, aanbiedingen te zuilen vinden, tegen buitengewoon vermin derde prijzen. Voor Huis en Hof. Recept voor sinaasappellimonade: koop 10 sinaasappelen, 50 gram ci troenzuur en 2 Kilo suiker. Sinaas appels in koud water Hink afborste len, daarna goed laten drogen. Sui ker en citroenzuur in een steenen pan met het geel van de schil. Ap pels uitpersen, pitten alle vervvijiie- leri, ze geven eeri onaangenamen smaak; het sap, met 1 L. koud, ge kookt water, op de massa in de pan. Pan met steenen deksel weg zetten tot de suiker geheel is opge lost: pl.m. 5 dagen; tweemaal daags met een houten lepel roeren. De stroop door een haren zeef gieten en dan in flesschenmet gewone kurk sluiten. Zoo krijgt men 3 heele flesschen. In den zomer gebruiken met koud of spuitwater, 's winters met heet water3 maal zooveel als stroop, 't Is een heerlijke limonade; met weinig water een pittig likeurtje. Wat in de zeef overblijft gaar koken met 1 kopie water eu 1 ons suiker, tot een droppel er van heel blijft in een glas water: heerlijke oranje-rnar- melade voor de boterham. hare eigen gedachten overgelaten, sloegen zij den weg naar huis weder in. Ze konden nauwelijks weder te huis zijn, en een blik geworpen hebben in de wieg, waarin de kleine Anna zoo gerust voortsluimerde, toen er heel zacht op een van de vensterglazen getikt werd, waardoor Lititia hevig schrikte. Bene vrouw, die er zeer haveloos gekleed uitzag, keek brutaal naar binnen en toen ze bemerkte, dat de dame binnen, ook hddr aanzag, wenkte ze even en ging toen van het venster af voor de deur staan. "Wat wil die vrouw toch, Mina," zei Letitia, die hare vrees maar niet overwinnen kon, zoo ze zeimaar er ook weinig moeite toe deed, «wat wil ze toch? Ik durf haar waarlijk de deur niet te openen 1" «Dan zal ik het doen," antwoordde Mina en het duurde nu ook niet lang meer, of Letitia kon de schelle stem van de vrouw hooren, en het kwam haar voor, als had ze dezelfde stem meer gehoord. «Ik kan het niet helpen," klonk het schel. "Ik kan 't niet helpen. Is 't mijn schuld dan, dat ik arm in de wereld gekomen ben? Moet ik dan Thomas Edison, de beroemde uit vinder, die thans 64 jaar is, gevoelt zich naar lichaam en geest nog krachtig en werkt en denkt van zijn 12e jaar af, onafgebroken, onver moeid. Hij hoopt dit tot zijn 150e jaar voort te zetten, dus aan rust riemen denkt hij niet; zijn slaap is vast en duurt slechts 6 uur. Hij noemde drie voorwaarden om zeer oud te worden en gezond te blijven; op de goede manier te eten, te slapen en zich te kleeden. »Ik eet juist zooveel als ik noodig heb," zei Edison, en dat is zeer weinig, misschien een hand vol van eiken maaltijd." Zijn kleeding is los, niet drukkend. «Het gevolg van mijn matigheid is, «verklaart E." «dat ik onmiddellijk inslaap. Bij mijn systeem zijn de bacteriën ter dood veroordeeld." De bacteriën huizen bij alle men- schen en 'l kan voorkomen, dat diphteritis-microben jaren lang in den mond van iemand woekeren, zonder schade toe te brengen, ter wijl diezelfde persoon ze te eeniger tijd kan overdoen aan een ander, wiens dood ze tengevolge hebben. Prof. Albert Robin zegt, dat zwaar lijvigheid beslist geneest bij den vol genden leefregel: 's Morgens om 8 uur: vleesch of visch met 10 a 15 gram ongeboterd brood, een groote kop lauw water of slappe thee; dan een half uur wandelen. Om half 11: 2 gekookte eieren met ongeboterd brood; wandelen. Om 12 uur: eten zooveel en wat men wil, bij voorkeur koud vleesch en waterkers of andere bladgroente, verder vruchten en 40 a 50 gram brood; drinken als om 8 uur. Om 5 uur: een kop slappe thee zonder suiker en melkwandelen. Om 7 uur: tweede maaltijd als om 12 uur. Iemand van 52 jaar, die niet minder dan 130 K.G. woog, verloor in 3 maanden bij dit diëet 30 K.G. in gewicht. 't Is erg onprettig voor een huis vrouw uitgekookte eiren op te moeten zetten, 't Hoeft ook niet. Als slechts een theelepeltje zout in 't warme water wordt gedaan zullen de eieren niet uitkoken. Gedachten: De nijd is de schaduw van 't succes. Laat bet verleden waar 't is: 't is voorbij! 't Heden stelt eischen, de toekomst ligt vóór ons. Dat bet een vruchtbare toekomst nog zjjDikwijls moet men dank baar zijn, dat een verwachting niet vervuld is. Observator. Geachte Redactie. Beleefd verzoeken wij de opneming van bjjgaarid artikel in uw blad, waarvoor wij u bij voorbaat onzen dank betuigen. Met de meeste hoogachting, Het Bondsbestuur van «Mercuriusn, R. Winkel voorzitter. Jac. F. Vogel, secretaris. Vacantie en Zaterdagmiddagrust. De zomer is in aantocht en brengt voor velen, gelukkig steeds meerderen in getale, de gelegenheid met zich, door bet genot van eenige dagen vacantie, ontspanning te vinden voor lichaam en geest. Hoewel zich inderdaad de toepassing van de vacantie, ook voor handels- doodhongeren, moet ik dan mijn moe derhart uit de borst scheuren? We komen toch maar eenmaal aan dezen kant van den Hemel, en 't is, de goede God weet het, voor een arm mensch al vaak genoeg." Er waren nu en dan ook wel oogen blikken, waarin die stem zweeg en Mina zeker het woord voerde, maar deze laatste was moeielijk binnen te verstaan. Hoe langer zoo meer vond Letitia, dat zij die stem meer had gehoord, en zij was er nu dicht bij om zich te herinneren, waar en van wie zij die gehoord had, toen haar zuster met een onduidelijken trek van verlegenheid op het gelaat, binnen trad en haar, die angstig wachtende was, toefluisterde «Titia, daar is nu die vrouw weer, van wie we dit kind hebben over genomen "En terug hebben?" vroeg Letitia verbleekend. «Houd u bedaard," was het ant woord, «ze spreekt er niet van... maar ze wil geld hebben... en zegt dat ze arm is, en dat, als we haar het niet geven, zij maken zal, dat wij het geven." «Precies zoo," zei de brutale stem, omdat de vrouw haar hoofd binnen en kantoorbedienden, gelukkig steeds uitbreidt, blijven er toch nog steeds onder onze beroepsgenooten over, die geene regelmatige zomervacantie ken nen, anders dan bij name of slechts in zeer geringe mate. Daar wij overtuigd zijn, dat tal van patroons, die de vacantie voor hun personeel nog als iets overbodigs beschouwen, zich geene voldoende rekenschap hebben gegeven van de groote waarde, die de onderbreking van den arbeid gedurende eenige achtereenvolgende dagen voor den arbeid zeiven heeft, brengen wij dit punt van het werkprogram onzer organisatie: bevordering eener regel matige zomervacantie van minstens acht achtereenvolgende dagen met behoud van salaris, opnieuw en met aandrang onder de aandacht van hen, die in staat zijn, dezen wensch in vervulling te brengen, dat zijn H.H. werkgevers, die dit stuk zullen lezen. Wat heden ten dage hier nog in 't bijzonder bijkomt ter bevordering van eene gezonde arbeidsverdeehng, is de meer algemeene tor-passing van de sluiting der kantoren en werk plaatsen op den Zaterdagmiddag. Indien van eenige proefneming ge zegd kan worden, dat zij gebleken is op uitnemende wijze aan de ver wachting te beantwoorden, dan is het wel van die met de Zaterdagmiddag- rust. In den papiergroothandel werd door een reeks van patroons de ten vorigen jare ingevoerde Zaterdagmiddagsluiting dit jaar vervroegd van 4 op 2 uur 's namiddags. In den geld- en effecten handel begint zij zoo goed als alge meen te worden. De meeste fabrieks- kantoren sluiten des Zaterdags op een veel vroeger tijdstip dan andere dagen. Notarissen, importeurs, waren handelaars passen den maatregel in steeds meerder mate toe. Meer dan eene vereeniging van patroons deelde ons op een schrijven, dat wij te dezer zake tot haar richtten, mede, dat zij voor de zaak veel gevoelde, dat deze bij haar leden langzamerhand toe passing vond. of wel dat tot invoering was of werd besloten. Ja, zelfs in een bedrijf, waar de toepassing van de Zaterdagmiddagrust in 't bijzonder met groote moeilijkheden gepaard scheen te zullen gaan, het expeditie- en cargadoorsbedrijf, vindt zij thans, vooral in de hoofdstad des lands, toe passing. Onder deze omstandigheden, achten wij ons wel gerechtigd te constateeren, dat een maatregel, die zoozeer van verschillende zijde met instemming wordt begroet en wordt toegepast, voldoet aan de verlangens en behoeften van bedienden en patroons beiden en aanspraak mag maken op den naam uit sociaal oogpunt beschouwd, van nuttige instelling. Daarom wekken wij de H.H. patroons, die er nog niet toe zijn overgegaan, met aandrang op, onder de oogen te zien, of ook voor hun kantoor of zaak de Zaterdagmiddagsluitirig uitvoerbaar kan worden geacht. Mocht zulks niet anders kunnen geschieden dan door ploegsgewijze arbeidsverdeehng, ook hiermede zal een ieder zich gaarne vereenigen. Mocht een andere dag der week dan Zaterdag meer gepast lijken, ook met de keuze daarvan zal het giondbegtnsel der instelling bevorderd worden. Tot het geven van nadere inlichtin gen, ook ten behoeve van collega's handels- en kantoorbedienden, die nog geene vacantie of Zaterdagmiddagrust de kamer had gestoken, «geven, terug geven hoor, vader Bleek zeit: van kersensteenen, hoe klein ook, komen eens groote boomen, en van kleine dreigementen kunnen ook wel groote komen... van je weet wel!" "St..." zegt Letitia, bevend, «zwijg bid ik uen opstaande, ontsluit zij een lade om daaruit eenig geld te nemen en het de arme vrouw in de hand te drukken. «Hm," zegt de ontvangster, «'t Is zoo wat, afin, we zullen den mond houwen," en zonder een woord meer te spreken verlaat zij het huis. Het duurt nog al eenigen tijd, eer het tweetal weder in staat is, een enkel woord te uiten, maar eindelijk verbreekt Mina het eerst het stil zwijgen en zegt opstaande: «Ik heb vrees voor dat mensch. Ik weet het niet, maar ik begin haar te vreezen." Letitia, die, volgens hare meening niets van zich zelve, maar al haar geestkracht van haar zuster moet ver wachten, vindt dat dit gezegde meer dan ooit in staat is, om zenuwachtig te worden, en ze loopt nu de kamer rond alsof ze wezenlijk was, hetgeen ze zegt. kennen, verklaren wij ons gaarne bereid. Het Bondsbestuur van den Natio- nalen Bond van Handels- en Kan toorbedienden «MERCURIUS" Rotterdam, Ged. Glashaven 7. Juni 1911. Er zijn onder de minvermogen den velen, voor wie een verblijf van eenige weken in de buiten lucht tot herstel van gezond heid een onschatbare, weldaad zou zijn. Evenals vorige jaren rioht daarom onze Vereeniging aan allen, die voor gezondheid of voor genoegen op reis of naar buiten gaan, het dringend ver zoek haar van hun reisgeld EEN GULDEN of MEER te willen afstaan, ten einde aan minder bevoorrechten en daaronder in de eerste plaats aan kostwinners dit voor hen zoo gewenschte geneesmiddel te kun nen bezorgen. Ten vorigen jare werden op deze wijze 489 per sonen, waaronder 4 uit Amers foort geholpen, en reeds hebben velen zich ook dit jaar weer aangemeld. Iedere gift, onder het motto „Reisbclasting" wordt dankbaar aangenomen en in het jaarverslag verantwoord. Amersfoort 1911. Hej. D. A. SIDDRÉ, Muurhuizen 99. Mevr. GRONEMANDoornbos, Utrechtscheweg 10. Mevr. Baresse VAN ITTERSUM- Stroeve. P. Bothstraat 1. Mevr. EUYSCH LEHMAN DE LEHNSEELDv. Lanschot Hubrecht. Soesterweg 1. Mevr. KNOPPERS-v. Eijbergen. Weverssingel 7. Abonneert U op het KATHOLIEKE onder Redactie der beste K«th. Letterkundigen. Maandelijks verschijnen 48 pag. groot formaat over2 kolom men, prachtige lectuur als: Romans, Novellen, Historische Verhalen, Poëzie, Allerlei, Raadsels, Logo- grief, Rebus, enz. enz. voor den zeer lagen prijs van 65 0ENT per 3 maanden. Prachtige Goedkoops Lectuur. P. STOKVIS-WATERREUS. Uitgever, 's-Bosch. Neef en nicht Grankam hebben hunne woning weder betrokken. De kleine Philip is volgens het oordeel van de ouders wezenlijk dik van de reis geworden en ziet er wel eens zoo engelachtig uit dan anders. Ze bewonen een niet groot, maar zeer net huis. Mevrouw Grankam was eene rechte huisvrouw, meende de majoor, want zij gevoelde hare minderheid bij haar man. De zachtzinnige vrouw verliet weinig hare woning, ze leefde geheel voor hare huishouding, en kon nog tijd genoeg vinden om haar echtgenoot wezenlijk lief te hebben. Grankam daarentegen, was vrij wat minder te huis, hetgeen wel een weinig, maar niet geheel aan zijne dienst plichten moest worden toegeschreven. Hij is, nu hij pas is terug gekomen, terstond naar de sociëteit gegaan, om daar te vernemen wat er in al den tijd, dien hij uit is geweest, is voor gevallen hij heeft daarna het een en ander, wat hij meende noodzakelijk te zijn, verricht, en zit nu weder onder zijne oude vrienden, met zijn grocje voor de sociëteit. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3