BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. die te strijden heeft met buitenlandsche concurrentie. Zulke industrieën zijn er in ons vaderland vele, en de reclame, die het ministerie van landbouw, nijverheid en handel op de Brusselsche tentoonstelling voor de Nederlandsche nijverheid heeft gemaakt, heeft aange toond, dat sommige takken dier nijver heid juist door hunnen strijd tegen buitenlandsche concurrentie tot bloei zijn gekomen. Dat schijnt met de klompenindustrie, naar de opvatting van den minister van financiën echter een ander geval te zijn, die schijnt in haren strijd tegen buitenlandsche concurrentie te moeten worden ge subsidieerd uit den zak dergenen, die klompen dragen omdat zij geen schoenen kunnen betalen. Dat is ook een systeem, al is het niet aanbevelens waardig. Het grootste aandeel in deze groep leveren de meubelen, die naar 12 pCt. van de waarde een geraamde op brengst zullen geven van f360.000, doch waarvan volgens den minister, geene verhooging van de prijzen der eenvoudige meubelen, die de werk man zich aanschaft, behoeft te worden gevreesd, omdat deze in voldoende male'in ons land vervaardigd kunnen worden. Het zou de moeite loonen op te tellen, hoe dikwijls dit niets zeggend cliché in de memorie van toelichting voorkomt. Meubelen van weelde kunnen ook in voldoende mate in ons land ver vaardigd worden, en die tak van nijverheid heeft zich hier in de laatste jaren zeer verdienstelijk ontwikkeld, terwijl vele smakelooze, ruwe meubelen uit het buitenland worden ingevoerd. Waarom zullen de invoerrechten nu juist de eerste voor hunnen druk uit zoeken en de laatste niet? Daar is geen enkel motief voor aan te geven en daarvan onthoud de memorie van toelichting zich dan ook wijselijk. De geraamde opbrengst van f360.000 zal in den vorm van verhoogde prijzen der meubelen, zoowel van de duurdere als van de goedkoopere, moeten wor den opgebracht door hen, die die meubelen koopen, naar rato van 12 pCt. der waarde. Van eiken gulden dien men aan zijne meubelen besteedt, zal men 12 centen moeten betalen, betzij aan den fiscus, hetzij aan den meubelfabrikant, maar betgeen de laatste er van krijgt is niet inbegrepen in de f360.000, maar komt daar nog bovenop. Daarover is niets te vinden in de memorie van toelichting, dat mag men betalen zonder toelichting. Standbeeld Willem III. Door den generaal-majoor de Bas als penningmeester van het Zuid-Hol- landsch comité voor de oprichting van een standbeeld voor den Koning-Stad houder Willem III, werd gisteren bij den algemeenen penningmeester, den heer mr. G. van Tienhoven te Haar lem een bedrag van ruim f 10.000 gestort als provinciale bijdrage, waar onder mede begrepen is een bedrag van ruim f 3200 door den heer H.C. Veghtel als penningmeester van het plaatselijk comité bij het gewestelijk comité gestort. Deze stortingen zijn het gevolg van de onlangs door het gewestelijk comité en plaatselijk comité genomen besluiten, om, zij het onder protest tegen de plaats waar het stand beeld zal verrijzen, tot het afdragen der gelden wordt overgegaan. even bedaard alsof haar naam niet genoemd was, //heeft onze moeder niet gekend. Jaren ging voorbij van onspoed en vrede. Wij smaakten te zamen de genoegens van een schuldeloos leven. Wat mij betreft, mejuffrouw, ik mag mij beroemen, nimmer de ervaring ge had te hebben, van wat men liefde noemt. Liefde, mejuffrouw, ik heb ze nooit anders gekend dan voor de oude letteren en de nieuwe talen. Shakspere was mijn ideaal. Zoo ik ooit verliefd ben geweest, dan was 't op zijne pen. Zoo ik ooit met een persoon gedweept hebt, dan was 't met Hamlet. Had een zoodanige ooit voor mij gestaan en gezegd: *To be er not to be, that is the questionIk had hem de hand gedrukt en gezegdGij zijt mijn geest verwant! Maar genoeg van mijzelve, mejuffrouw. Mijne zuster had eene ge heel anders levensbeschouwing. Zij was als de rondfladderende kapel, en ze vond een anderen kapel.// //Maar Janet,// zei de zuster weder. //Ze ontmoette die kapel,// vervolgde de zuster even vastberaden, //en ze schonk hem hart en hand; maar ka pellen blijven, die ze zijn. Vergun me de beeldspraak: Wordt vervolgd.) Thans zqn de bijdragen van alle provinciën bij het hoofdcomité binnen gekomen en is de oprichting van bet standbeeld te BREDA verzekerd. De Hertog en Hertogin van Saksen- Coburg-Gotha. Na Maandag een bezoek aan Am sterdam te hebben gebracht, begaven de hertog en hertogin van Saksen- Coburg-Gothazich van hier per auto mobiel naar het Loovoor een bezoék aan de konidklhke familie, Te 7 uur keerden zij per automobiel naar Soest dijk terug. Ongezegelde sollicitatie-adressen. Het Gemeentebestuur van Zeist heeft bij dezer dagen gedane oproe pingen van sollicitanten voor ambte naar ter secretarie en onderwijzer gebroken met de gewoonte dat door de sollicitanten gezegelde sollicitatie- adressen worden ingezonden. Zij, die in aanmerking weuscben te komen, worden bij de oproeping uitgenoodigd dit per brief te melden. Naar de mee ning van het Gemeentebestuur is een stuk in briefvorm, waarin geen ver zoek voorkomt em benoemd te worden, maar alleen de mededeeling wordt ge daan dat men in aanmerking wenscht te komen, volgens de zegelwet niet aan zegelrecht onderworpen. Daar door de vordeiing van be doelde zegelgelden een onbillijke hef fing wordt gevorderd van hen, die meestal bezwaarlijk in staat zijn deze op te brengen, heeft de afdeelmg Utrecht van den Nederlandschen bond van Gemeenteambtenaren besloten te bevorderen, dat de handelwijze van het Gemeentebestuur van Zeist door andere Gemeentebesturen worde na gevolgd Geboorte en Sterfte. Aan een statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over Mei 1911, opgenomen in een bijvoegsel der »Staatscourant« van 4 Juli No. 154, is het volgende ontleend Aantal inwoners op 1 Mei 1911 5,957,621, levend geborenen 14,507 of 29.18 op de 1000 inwoners per jaar; overleden zonder levenloos aan- gegevenen op 1000 inwoners per jaar 12 80. Overleden op den leeftijd van min der dan een jaar 1366, 14 jaren 624, 513 jaren 274, 1419 jaren 206, 2029 jaren 340. 30—39jaren 850, 6579 jaren 1492, 80 jaren en daarboven 626, onbekend 1. Overleden ten gevolge van febris typhoidea, typhus abdominalis 16; vlektyphus malaria, malaria- cachexie 1 pokken mazelen 129; roodvonk 4; kinkhoest 63; diphtherie 24; croup 6; dysenteria 2, influenza 11Aziatische cholera cholera nostras 3; andere epidemische ziekten 28 longtuberculose 697hersentuber- culose 116; andere vormen van tuber culose 130; kanker en andere maligne tumoi en 532; meningitis 109; apoplexie, hersenverweeking; 339; organische hartgebreken 363; pneumonia 346; andere ziekten der ademhalingswerk- luigen (tuberculose uitgezonderd)418, ziekten van de maag (kanker uitge zonderd) 26; gastro-enteritis en diarr hoea (bij kinderen beneden 2 jaar) 335; Appendicitis en Typhlitis 15, hernia, darmocclusie 35; levercirrhose 20, acute nephritis en ziekte van Bright 187, ziekten van de geslachtsorganen de vrouw (kanker uitgezonderd) 11; kraamvrouwenkoorts 8andere ziekten van zwangerschap en kraambed 25; aangeboren zwakte en gebreken 294; ouderdom 448; gewelddadige dood (geen zelfmoord) 177; zelfmoord 44; andere ziekten 914, onbekend 410. Ondanks alle verzekeringen omtrent de stabiliteit van den huidigen re geeriugsvorm, schijnt de Poi tugeesche regeering toch nog niet bepaald ge rust te zijn op het voortbestaan van de republiek. Zij neemt althans, met het oog op de woelingen der monar chisten, krachtige maatregelen van verweer. Meer dan 20.000 reservisten zijn met spoed onder de wapens geroepen en een belangrijke hoeveelheid oor logsmateriaal is verzonden naar het Noorden en Oporto, waar de troepen geconcentreerd zijn, terwijl bovendien vier torpedo-booten naar Algarvië zijn gedirigeerd. De legeering ondervindt bij deze maatregelen krachtige medewerking van de republikeinen, zelfs vari vrou wen. Een dezer die zich tijdens de re volutie reeds door haar vurigen ijver voor de republikeinsche beginselen onderscheidde; heeft den minister van oorlog zelfs aangeboden een ambulance dienst aan de grenzen te organiseeren. Te San Fransisco is een nieuwe aardbeving gevoeld, die de ergste was, welke daar voorkwam sinds de groote ramp van 1906. Na den eersten schok volgde een rust van eenige seconden en toen kwam er een tweede zeer hevige, die een paniek verwekte. Alle menschen snelden de straat op. Winkels en re staurants waren ineen oogenblikleeg en verlaten. De telephoonjuffrouwen liepen weg van hare toestellen en het telephonisch verkeer werd zoo voor geruimen tijd onmogelijk. Vele muren spielenen een paar huizen stortten in. Het Circus Carles. Dat met oprechte bewondering Euro pa's grootste en fraaiste reizende Wanderschau genoemd wordt, is van plan zooals wij reeds eenigen tijd geleden mededeelden ons het genoe gen te verschaffen een circus van de grootste veelzijdigheid in zijne vertoo ningen te leeren kennen en in Amersf. een korte feestvoorstelling te geven. Slechts 4 dagen zal de reusachtige reizende tentoonstelling binnen onze muren hare tentenstad opslaan en een korte reeks voorstellingen geven, voor stellingen die men zich moeilijk afwis selender en grootscher kan denken. Dit werd door het publiek en de pers van alle Europeesche landen onomwon den erkend. Overal, in alle landen, waar Circus Charles binnentrok was de geestdrift over het verschijnen dezer wereldten toonstelling groot. Als de 18 tentge bouwen van het circus opgetrokken worden, dan wacht reeds een onge duldig publiek het gereedkomen, waar- 150 eigen arbeiders van het circus met bewonderenswaardige snelheid bezig zijn, en de openingsvoorstelling, waarvan men zeker is, dat men daa/ in de nieuwste sensaties van het groote veld met de «onbegrensde mogelijk- hedena beken/1 gemaakt wordt Nadert het uur der opening, dan vult zich de voor 6500 personen ingelichte voorstellingstent tot op de laatste plaats, terwijl twee goede orchesten (strijk en blaasmuziek) de aanwezigen aange naam bezig houden. Het programma dat circus Charles in Amersfoort vertoonen zal is het rijkste en kostbaarste van den tegen- woordigen tijd; iedere voorstelling biedt eene menigte aantrekkelijkheden, zooals nooit te voren gezien. Slechts eerste klasse rijders en lijderessen ran alle landen zijn aan circus Charles verbonden. Vreemde volken als: Marok kanen, Indiërs, Cbineezen, Arabieren, Indianen enz. treden met hunne ge heimzinnige kunsten op. Vrijheidsdres- suren der edelste raspaarden worden in grootste volmaaktheid vertoond. Circus Charles overtreft niet alleen met zijn circusvoorstellingen alleandere van den tegenwoordigen tijd, het heeft met zijn 23 gedresseerde Leeuwen, 7 gedresseerde Koningstijgers, ölJsberen, 16 Zeeleeuwen, 6 Olifanten, 5 Zebra's waaronder hier nooit geziene dwerg zebra's, 3 Zebroïden, Kameelen Lama's, Guanackas, Gnoes, gehoornde paarden, Yaks, Bisons, Indische Buffels, enz. de grootste gedresseerde dierengroepen in Europa. Het is de eerste maal dat wij Circus Charles binnen onze muren kunnen begroeten en zonder twijfel zal men het ook hier eene ontvangst bereiden, als het tot nu overal in Europa ten deel viel. Het circus «Charlesa zal hier Zater dagmorgen te 6 uur aankomen per extra trein, bestaande uil niet minder dan 56 wagens. Het blijft slechts 3 dagen hier en zal worden geplaatst op een terrein aan de Koninginnelaan tegènover het Witte Huis«. Ds. A. T. L. van Hengel, pre dikant te Borsele, is benoemd tot geestelijk verzorger aan het Rijks opvoedingsgesticht alhier. Het is sedert 1 Juli heel wat rustiger bij den weg, nu de ver schillende muziekinstrumenten in cafés en dergelijke inrichtingen niet langer hun vervelend getjingel mogen doen hooren. Er bestaat voor de vereeniging «Handelsschool" alhier niet veel kans meer op de gevraagde provinciale subsidie. Gedeputeerde Staien hebben althans de Provinciale Staten gead viseerd afwijzend op bet verzoek te beschikken. De heer G. J. Buys heeft, uit hoofde zijner vele bezigheden, ontslag genomen als voorzitter van het be stuur der vereeniging «Ambachts school voor Amersfoort en omstreken." Tot leden der gezondheids commissie zijn door den Commissaris der Koningin in deze provincie her benoemd de heeren W. G. Klomp en C. Prins. De onoogelijke modderpoel aan gene zijde van de voetbrug tegenover de Soesterstraatweg is herschapen in een keurig aangelegd plantsoentje «Oranje-park" gedoopt. De stafmuziek van het 5e reg. inf. zijn naar Den Haag vertrokken en zullen, zooals gemeld, aldaar deel nemen aan de groote militaire laptoe ter eere van president Fallières. Het detachement staat onder bevel van den 'lsten luitenant H. C. J. M. Beikeljon. Er zijn weer nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer in de gemeen te voorkomen. Nogmaals raden wij een ieder aan aan, niet-gepasteuriseerde melk flink te koken alvorens ze te drinken. Aan het postkantoor te Amers foort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juni 1911 ingelegd f39.115.42Vi. terugbetaald f 44.443.40 Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt bet no. 16.320. Men verzoekt ons alsnog te willen mededeelen, dat ds. J. Panne bakker, te Nederhernert, in de ver gadering van het kiescollege der Ned, herv. kerk alhier, is beroepen met 30stemmen en dat op dr. H. Schokking te 'sGravenhage, 25 stemmen werden uitgebracht. Het stafmuziekcorps van het Leger des Heils gaf Zondag eene uit voering op «het Stort» en liet zich Maandag op verschillende plaatsen in onze Gemeente hooren. Gewijde muziek zoo goed voorge dragen als door dit corps werkt ver- hellend op den mensch en maakt hem beter. Jammer dat wij dit corps zoo zeldzaam te hooren krijgen. lil den vroegen Maandagochtend viel de oude acaciaboom, op den hoek van het Plantsoen en de Arnhemsche- straat plotseling omver De storm van Zondagnacht was hem te machtig ge weest en had zijn laatste krachten gesloopt. Hij kwam dwars over de straat te liggen, waardoor het verkeer gedu rende korten tijd was gestremd, daar onmiddelijk na den val aan de weg ruiming werd begonnen. Bij het onweder dat, vergezeld van een plasregen, j I. Maandag boven onze Gemeente woedde, sloeg de blik sem in den korenmolen aan den Lagen- weg, zonder echter noemenswaardige schade te veroorzaken. Het Diploma A voor de zuivere toepassing van het correspondentie schrift en vertrouwdheid met het systeem Stolze-Wery werd verstrekt aan Mej. W. H. Mulder, Zutphen, en aan den Heer Jan Boersma, Gronin gen alsmede het Certificaat voor Machineschrijven volgens Wéry's Tien- vingersysteem (Blindschrijven), aan de Dames A. H. Bolten, Vooi burgG. N. Donrier, 'sGravenhage; N. Heymans, 'sGravenhage; H. Warnsinck, 'sGra- venhage, en aan den Heer A. G. Stroink, 'sGravenhage. Overzicht omtrent het vervoer en de op brengst der Amersfoorlsche Tramweg Maat schappij over de maand Juni 1910/1911. 1911 1910 Meer. Aantal passagiers 12660 11128 1532 Opbr. vervoer f639.35 1556.60 f82.75 Dagkilom. - 1184 - 10.31 - 1.53 Totaal -660.77 - 630 02 - 30.75 Dagkilom. - 12.23 - 11.11 - 1.12 Wijnmalen geeft het circuit op. Henri Wijnmalen geeft de rond vlucht op. Het laatste ongeluk was ernstiger dan wij dachten. De aviatenr viel met het toestel van een hoogte van 209 meter. Ternauwernood was hij aan een ernstig ongeluk ontkomen Zijn tweede toestel is gedeeltelijk ver nield. Hij heeft besloten op te houden. Tengevolge van de pijn is hij in een nee rslachligen toestand. Per auto gaat hij naar Calais, van waar hij naar Holland terugkeert. Al dus eindigt dus zijn kamp met tegen spoed, 14 dagen lang met zooveel moed volgehouden. Zelfs een volhardende en stout moedige man, als Wijnmalen, moet dus de vlucht opgeven. Tweeduizend Vliegers!! Tegen het eind van 1908 waren er, volgens Graham - White, vier menschen, die konden vliegen n. 1. Wilbur en Orville Wright, Henri Far- man en Santos Dumont. Nu zijn er volgens officieele gege vens 2000 aviateurs, terwijl het aan tal leerling-vliegers op 4000 geschat kan worden. Tezamen dus ongeveer 6000 vliegmenschen. Strijd op Timor. Reuter seinde d d. 1 Juli uit Berlijn: «Een telegram uit Batavia meldt: Op het eiland Timor is 't in het be twiste gebied tusscben Nederlandsche en Portugeesche troepen tot een ge vecht gekomen. De Portugeesche bezetten Nederlandsch gebiedde Nederlanders hebben een korps van 400 man samengetrokken en heden een versterking van twee compagnieën gezonden." Niets minder dus dan een casus belli, die ons in oorlog zou kunnen brengen met Portugal Gelukkig is het geval zoo erg niet als het er uitziet. Aan het departement van koloniën in Den Haag had men van dit feit geen bericht ontvangen. Het zal wel blijken dat men hier weder te doen heeft met een inval van grensbewoners van het Portu geesche gebied (Timor-Dilly) in het Nederlandsche (Timor-Koeping). De verhouding tusschen de autoriteiten van weerszijden laat nooit te wenschen over. Sedert de grensregeling in 1908 tot stand is gekomen, waarbij ver schillende enclaves aan weerszijden van de grens werden opgeheven, was de bevolking in het binnenland tut rust gekomen. Thans schijnt daar nieuwe beroering te zijn ontstaan, maar het is moeilijk zich voor te stellen dat dit aanleiding zou geven tot verstoring van de goede betrekkingen tusschen ons met Por tugal. Van het garnizoensbataljon van Timor en onderhoorigheden is de staf gevestigd te Koepang, met detachemen ten op Soemba, Soembawa, Floris en Timor. De militaire commandant was laat stelijk majoor E. K. II. Pluim Mentz. De twee in het telegram genoemde compagnieën vormen de geheele bezet ting van Timor. De resident van Timor en onder hoorigheden, de heer E. F. J. Loriaux, sedert 3 Augustus 1908 in die functie, is onlangs opgevolgd door den heer L. Knappert, laatst assistent-resident te Samarinda (Koetei), die twee jaar geleden met verlof hier ten lande, de geleider is geweest van den Sultan van Asahan. De heer Knappert was langen tijd in de residentie Oostkust van Sumatra werkzaam. N.v.d.D. Voor Huis en Hof. Wilt gij bij uw tuinwerk schoone handen houden, doe dan als volgt: vóór ge begint de handen wasschen als gewoonlijk, licht afdrogen, dan inwrijven met de zeep, die nat moet wezen, tot de handen wil zijn van schuimgiet dan wat glycerine jn de handen en wrijf ze terdeeg tegen elkaar; afdrogen. Dit middel belet het indringen van 't vuil, verhindert dat scherpe stoffen als loog enz. de huid aantasten, en kan de handen, als ze met lysol of iets dergelijks ontsmet zijn, tegen 't bersten der buid be schutten. Afgesneden rozen blij von langer mooi, bij goede verzorging, dan aan den stam. Wie de rozen afsnijdt zoodra ze haar schoonsten vorm heb ben, spaart de struiken, die dan een' menigte nieuwe knoppen geven en blijven doorbloeien. Het uitbloeien der bloemen onttrekt aan de planten de meeste voedingsstoffen. Gras tusschen steenen staat leelijk en wieden is een lastig en tijdroo- vend werk. Te Parijs past men op de binnenplaatsen der publieke ge bouwen het volgende middel toe: 20 pond ongebluschte kalk en 4 pond zwavel worden in 5060 Liter water gekookt, met dit kokende water over giet men de steenen. 't Geschiedt eenige malen per jaar. Opgave van «le Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID", van personen die zich in de Gemeente hebhen gevestigd, of daaruit zjjn vertrokken naarandere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 21 Juni tot en met den 27 Juni 1911. GEVESTIGD. H. van Slooten v. Amsterdam n. P. dothstr.5. A. van Kooten van Rhenen n. Kampstraat 17.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2