BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. waren voor Keizer Wilhelm en voor president Fallières. Vei volgens heeft een intiem dejeuner plaats ten paleize. Na de ontvangst van bet corps diplomatique heeft des avonds een groot galadiner plaats. Op 27 Juli, ontvangst van de Hol- landscbe kolonie, rijtoer in de om streken, en dejeuner intime ten paleize. Receptie in bet stadhuis met muziek feest en défileeren der leerlingen van de scholen. Diner ten paleize te Laeken, en fête de nuit in het park te Brussel. Op 28 Juli, rijtoer in de omstreken, dejeuner in de Nederlandscbe legatie en om 3 uur vertiek naar 's-Graver.- hage. Reuter seint uit Brussel: De Chronique deelt mede, dat ge durende het bezoek aan Brussel, Koningin Wilbelmina het bestuur van de Belgische Sectie der Hollandscb- Belgische commissie in audiëntie zal ontvangen. Omtrent de boschbranden in Canada komen nog altijd hartroerende be richten. Uit Ottawa is een compagnie sol daten naar de zwaar beproefde streek in Noord Ontario vertrokken met 500 tenten en 4000 dekens voor de over levenden, van wie duizenden dakloos zijn. Uit North Bay wordt gemeld, dat honderden vluchtelingen, die uit de buurt van Porcupine komen, schrik kelijke verbalen doen van het vechten om bet leven te behouden en van den met lijken bezaaiden weg, dien zij hebben afgelegd. Uit de mijnen werden 33 lijken opgehaald. Uit Zuid-Porcu- pine waren 22 menschen gevlucht op een vlot, dat in een storm met allen die er op waren onderging. Honder den hebben wel vijf uur in bet water gestaan, waar zij vlak aan de opper vlakte eenigszins konden adem schep pen tusschen de golven die hen over het hoofd sloegen. Zoo zijn velen door uitputting gestorven. De omgeving van bet meer Temis- coming aan den kant van Quebec stond, volgens een nieuw bericht, ge heel in vuur. De streek is schaarscb bevolkt, maar allen die er zijn, ver- keeren in levensgevaar. Het stadje Matbeson met 2300 zielen is niet te redden en moet geheel afbranden. Een mijnonderzoeker die te Toronto terugkeerde, vertelde dat te Golden City voortdurend menschen aankomen, te voet of in booten, met schrikkelijke brandwonden. Een man kwam aanloo- pen met beide armen tot de ellebogen verbrand, kort daarna stierf bij. De arm van een ander was afgerukt bij de ontploffing in de Big Dome-mijn. Vandaar gingen 240 Itabaansche werk lui door hei boscb naar Golden City op weg, maar niet meer dan 40 kwamen er aan. Velen waren nage noeg blind door de hitte en den rook. Een dokter en zijn assistent hadden nacht en dag werk om de brandwonden te verbinden en beenen en armen af te zetten. Bij de gisteren gehouden her stemming voor den gemeenteraad in district lil zijn van de 850 kiezers 765 opgekomen. 6 Biljetten waren van onwaarde. Uitgebracht werden op den heer R. van den Burg 319. op den heer Er heerschte eene pijnlijke stilte. De diep bedroefden zaten daar, aan hunne eigen droevige gewaarwordingen overgegeven en de bezoekers eerbie digden die smart en waagden het niet, anders dan fluisterend te spreken, totdat de moeder zelve het stilzwijgen verbrak. Zij nam Philip's hand in de hare, en hem met liefdevollen blik aanziende, zeide zij «Vader heeft niet veel geleden. Hij klaagde den vorigen avond wat over zwaarte in het hoofd, maar hij ging toch welgemoed ter rust, en toen ik mij den volgenden morgen verwonderde over zijn lang slapen, dat, zboals gij weet, vader's gewoonte nooit is geweest, ging ik naar hem toe. Ik zag hem heel kalm liggen, en toen ik zijne hand vatte, voelde ik, dat hij... dood... was." Dat verhaal, hoe kort ook, heeft haar hevig aangedaan; zij houdt den zakdoek voor het gelaat en snikt luide, terwijl Philip, met de levendigheid zijn leeftijd eigen, gillende en handen wringende de kamer rondloopt. Ver geefs trachten verscheidene der om standers hem door een glas water tot bedaren te brengen; hij kan niet drinken. Hij kan niets anders dan gillen: «O mijn vader! mijn goede A. C. Couvée 341, op den heer H. W. van Esveld 409. op den heer J. C. Rolandus Hagedoorn 407, op den heer A. jG. J. de Rooij 290, op den beer A. M. Tromp van Holst 435 stemmen. Zoodat herkozen zijn de beeren H. W. VAN ESVELD, J. C. ROLANDUS HAGEDOORN en A. M. TROMP VAN HOLST. Verkiezing Prov. Staten. De uitslag der stemming in district I voor de Provinciale Staten te Utrecht (vacature-Huydecooper) is als volgt: Uitgebracht 5065 stemmen, volstrekte meerderheid 2533. Mr. dr. W. A. van Zijst (lib.) 2165, F. W. Swane (r.-k.) 1969 en dr. J. van Leeuwen (soc.-dem.) 931 stemmen. Herstemming tusschen de heeren van Zijst en Swane. In eene j.l. Zondagmiddag op bet »Stort« gehouden openlucht-ver gadering, uitgeschreven door het mid dengewest van de Soc. Dem. Arb. partij spraken J. W. van Achterbergb uit Arnhem en J. G. van Kuykhof uil Amsterdam over de wenschelijkbeid van algemeen kiesrecht en wekten de niet zeer talrijke aanwezigen op tot deelname aan den optocht, ter gele genheid van de aanbieding van het volkspetitiounement, bij de opening der Staten-Generaal op Dinsdag 19 September te 's-Gravenhage te houden. De le luit. H. D I. Hasselman, van bet le reg. veld-artwordt 1 October a.s. voor den tijd van 1 jaar gedetacheerd bij de lijschool. De beer J. AV. v. d. Woestijne. ass. apotheker aan bet Militair hos pitaal alhier, is met ingang van 1 Aug. overgeplaatst naar Kampen. De detachementen van het 5e reg. infanterie, die onder bevel van de 2e luitenants G. Dames en L. A. M. Koppert respectievelijk te 's Heeren- berg en te Gendringen gedetacheerd waren, in verband met het beerschen van mond- en klauwzeer, zijn in 't garnizoen teruggekeerd. Voorafgegaan door de stafmuziek kwamen gisteren het 3e en 4e eska dron van bet le regiment huzaren uit Ede alhier aan, ten einde met de hier in garnizoen liggende escadrons. regiments-oefeningen te houden. Gisterenochtend vertrokken de hier in garnizoen liggende batterijen van bet le reg. veld-artillerie naar Oldenbroek tot het houden van schiet oefeningen. De heer A. Herschel is gekozen tot lid van het Nederlandsch Comité der Alliance Israelite Universelle. Aan H. Bon is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als veldwachter der afdeeling Gooi- en Eemland van de Ned vereeniging tot bescherming van dieren. In zijn plaats is benaemd J. F. van der Maas, gep. opperschipper der Kon. Mai ine. In de afgeloopen week werd door de politie niet minder dan 29 maal nachtverblijf verstrekt; in den nacht van Zaterdag op Zondag zelfs aan 11 personen. In dezelfde week stelde zij 7 per sonen op transport. De Amersf. Zwem- en Poloclub won j.l. Zondag met 21 van haar zustervereeniging te Amsterdam en is daardoor thans kampioen der 2e klasse B. beste vaderhad ik u nog maar een maal gezien Zijne moeder legt hem de hand op den schouder en wischt hem de tranen van het gelaat, waarna een heer met grijs haar hem bij de hand neemt, en hem even zoo ernstig in de oogen ziet, als hij hem aanspreektHoud je bedaard, jongen, 't Geval ligt er nu eenmaal toe. Bedenk nu, wat gij voor uwe moeder zijn kunt en zijn moet." En dit is voldoende om zijne wanhoop te sussen, zoodat hij zich, vrij wat bedaarder, met zijn rood be- schreid gelaat op de sofa werpt. Wij gaan eenigen tijd voorbij. Anna heeft eene veertiendaagsche vacantie bij hare tantes doorgebracht en is op de kostschool teruggekeerd. Zij begon gelukkig te ontwikkelen, en langzamerhand meer zelfstandig te worden. Fijngevoelig en vast besloten, toonde de ironische glimlach, welke nu en dan om de lippen speelde en de geestige blik, die vonken schoot uit hare heldere kijkers, dat zij vol strekt niet van geest ontbloot was. De omgang met haar gelijken had haar ook boven de blooheid verheven, die zoo vaak het lot is van kinderen, De Amsterdamsche Voetbalclub »Ajax« werd j 1. Zondagmiddag op bet terrein achter »Rustoord« door H.V.C. albier geklopt met 42. Bij den nationalen schietwed strijd uitgeschreven door de Ver. tot bevordering van 's lands weerkracht te Utrecht, ter herdenking van hel 45-jarig bestaan, werden door stad- genooten de volgende prijzen behaald: 4de prijs hoofdkorpswedstrijd, eerste groepen, »Wilbelmina« met 2ö0 punten. 2de groepen. 2de prijs »Wilhelmina« met 250 punten. Korpswedstrijd flobert, le pr. »Wil- belmina« met 460 p.; 5e pr. «Prins Hendrik®, met 400 punten. Personeele wedstrijd, 200 M. (maxi mum 60 p.) 7e pr. D. van Buuren, 56 punten. Eere-wedstrijd 150 M. (maximum 60 p.) 2e pr. D. van Buuren, 59 p. Vrije baan 200 M. (max. 108 p.) 11 pr. D. van Buuren, '104 p. Vrije baan Marga. 15 M. (max. 180 p.) 2e pr, Van Eek, 172 p., 13 pr. Van Oorschot 166 p. Vrije baan flobert (max. 300 p.) 7de prijs Schukking 297 p.12 pr. R. Meijer 292 p. Luitenant H. C. A. Fabius, van bet le regiment huzaren, is aange wezen om in de Legerplaats bij Olden broek de schietoefeningen van het le regiment veld-artillerie te volgen. De bij het 5e regiment infanterie en het le regiment huzaren nieuw benoemde reserveluitenants C. C. Bijleveld en jhr. J. Huydekoper zullen 22 Juli worden beëedigd. Onze stadgenooten de heeren A. Elzinga en J. Dijk onderwijzers resp. aan de school in de Beekstraat en Puntenburgerlaan slaagden gis teren voor de Hoofdakte. Lijst van Brieven en Briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de le helft der maand Juli 1911. E. C. de Ruiter N. Schoils N. Kikkert H. L Groote N Brouwer J. Kuiper M. Beeckman G. v. d. Weide J. Telgers B. Ravensloot Briefkaarten H. G. Heeren mej. v. d. Berg J. A. Braims M. Keri. C. No. 3 Amsterdam. Bussum. Hilversum. Utrecht. Vreeswijk. Wageningen. Zeist. Keulen. Ostenrich. Arnhem. Haag. Utrecht. Cöln. Het vliegprobleem in de 18e eeuw. Een merkwaardige bewering van den beroemden astronoom Lalande heeft de uEtoile Beige" opgediept. Deze geleerde, lid der Academie, schreef in 1781 in bet »Journal de Paris» »'t Is absoluut bewezen, dat het voor den mensch onmogelijk is, zich in de lucht te verhellen of zich daarin te bewegen, door zich te bedienen van kunstmatige vleugels of een ander systeem. De mensch is voor de aarde geschapen en de gevleugelde wezens voor de lucht. Laten wij ons toch niet tegen de natuur verzetten die alleen met oudere van jaren omgaan. Ook Philip Grankam was door zijn voogd, een oom van vaders zijde, ambtenaar aan een der ministeries, weèr op de kostschool terug gebracht, om daar zijn verdere opvoeding te voltooien. En wat de bewoners betreft van die bovenkamers, waar we getuigen waren van zulk een noodlottig uit einde; het arme jongske is er niet meer. Het rampzalig uiteinde zijner ouders had voor hem één gelukkige zijde, daar hij uit die verderfelijke omgeving weggenomen, in een «gesticht voor havelooze kinderen» is geplaatst. Mogen wij den goedwilligen lezer, na deze korte mededeelingen, ver zoeken ons te volgen, naar een terrein dat hem in dit verhaal nog vreemd i9 gebleven? Wij blijven dan staan voor een laag somber huisje, dat toch nog twee verdiepingen heeft, en waarvoor een houten naambordje is gespijkerd, met de letters: Groote brand te Brakel. Zondagmiddag omstreeks drie uur werd het dorp in rep en roer gebracht door het plotseling geroep van «brand®. Van alle zijden kwamen de bewoners, die hunne Zondagsrust genoten, aan snellen. Het heilloos vuur bleek te woeden in de boerderij der erven Duizer, welke weldra in lichtelaaie stond en in een ommezien in een vuurhaard was veranderd, een ziedende oven, waaruit gloeiende splinters en reus achtige vonken dreigend en knetterend werden uitgespuwd. De schrik sloeg den bewoners van Brakel om hel bart; want hoe zou men hulp bieden, indien het ailes vernielend element de naastbggelegen boerderijen in zijn macht kreeg. Twee spuiten werden ijlings gebaald, doch de burgers, ziende dat men machteloos stond tegenover de weergalooze vuurzee, begonnen een verdedigende houding aan te nemen en de omlig gende perceelen te beschermen. Hunne pogingen werden echter verijdeld, door den sterken wind, welke bet vuur in een ommezien overbracht op een tweetal omlig gende boerderijen, welke eveneens binnen tien minuten in lichtelaaie stonden. Toen begreep men dat de strijd met deze beperkte hulpmiddelen al zeer ongelijk was en men het vuur slechts zeer matig kon bestrijden. Vee en huisraad werden zoo snel mogelijk naar buiten en in betrek kelijke veiligheid gebracht. Inmiddels woedde het vuur tot 's avonds negen uur voort en verwoestte niet minder dan 39 huizen. Het was een treurig doch fantastisch gezicht, hetwelk helaas niet weinig werd verlevendigd door de brandende hooimijten, welke een voor een in een vuurkolom ver anderd, dit droeve sein gaf, dat weder om een huis met have en goed het vernielend element ten prooi gevallen was. Toen wij te ongeveer 9 uur het terrein der verschrikking verlieten, was de oorzaak van het onheil nog niet vastgesteld. De erven Duizer, de bewoners van het huis waar het vuur zich het eerst vertoonde, waren niet verzekerd. Uit een opgave, welke wij ondanks de vreeselijke verwarring konden ver zamelen, blijkt, dat twintig gezinnen in elk geval verzekerd zijn. De schade is nog niet te benaderen. De spuit uit het naburige Zuiüchem rukle te acht uur weer in. Men had dit bluschwerktuig hoofdzakelijk ge bruikt om de woningen nat te houden. De meeste gezinnen zijn bij familie leden ondergebracht. Het gerucht, dat men het vee in de kerk in veiligheid zou hebben gebracht, werd niet be vestigd. Wel is het een feit, dat geen enkel stuk vee in de vlammen is om gekomen. Met dankbaarheid mag worden vastgesteld dat de ramp welke deze buurtschap trof. wel veel have en goad, doch gelukkig geen menschen- levens heeft gekost. In het geheel zijn veertig huizen afgebrand (vijftig woningen), met zestig hooibergen, een hooipers en vele hooischelven, gedeeltelijk ver zekerd De oorzaak is totaal onbekend. Het perceel waar de brand begon, was niet verzekerd. Van andere werd nog gemeld: Omstreeks 2 uur ontstond de brand bij den landbouwer Hendrik Duizer W. J. HARMENS, Zaakwaarnemer. Voor de eerste glasruit van het nabijzijnde venster is echter eene ge schrevene en duidelijker verklaring te lezen, van wat men hier vinden kan: «Hier belegt men alle gelden, maakt boedelscheidingen, bezorgt erfenissen aan belanghebbenden, stelt en schrijft alle reclames en requesten tegen billijk gestelde prijzen." Hoe weinig uitlokkend de smerige glasruiten er uitzagen, die opgave, vooral de derde, van de erfenissen, waar naast eene lijst van de loterij met hare ontzaggelijke cijfers hing, had iets eigenaardig bekoorlijks. We gaan de hoofddeur binnen, en in den gang eene zijdeur, waarop het woord kantoor staat te lezen. Daar is echter nog niemand te vinden, want de zaak waarnemer, die tevens de heer des huizes is, zit nog met zijn gezin aan het ontbijt. Wij begeven ons dan naar het klein en vrij vochtig achter kamertje, met een antiek bovenvenster, dat uitziet op eene open binnenplaats, door hooge witte muren omgeven. Eene samengestelde lucht (als we dat woord gebruiken mogen) van vochtig aan den dijk te Brakel. Er woei een Noord-Westen wind, en, ten gevolge van de rieten bedaking en het aan wezig zijn van veel hooi, stond de woning onmiddellijk in lichtelaaie en sloegen de vlammen dadelijk over op de nevenstaande woningen. Steeds gingen er nieuwe woningen aan bet branden. Om drie uur lagen 10 a 12 woningen tegen den grond ten slotte om 7 uur waren 39 woningen afge brand. Gewerkt werd met brand spuiten uit Brakel, Poederooien, Aalst en Zuilichem. Behalve de 39 woningen verbrand den er zestien hooibergen, eenige varkens, konijnen en kippen. Het meerendeel der verbrande wo ningen, behalve die van den dijkgraaf en nog eenige andere, was van rieten daken voorzien. Na het 39ste perceel kwamen de woningen met pannendaken, welke echter gespaard bleven. Vermoedelijk is de brand ontstaan door broeiing van versche haver die tusschen het hooi lag. Het meeste was zekerd, maar het hooi nog niet, daar bet pas aanwezig was. Van de vijf straten zijn er twee verbrand. Vijf jaar geleden zijn er acht woningen afgebrand en tien jaar ge leden eene straat. 55 huishoudingen zijn op het oogenblik dakloos. Het dorp Brakel beeft eene vrij arme bevolking, het ligt in de Bom- melerwaard, nabij de Maas, en telt ongeveer 1600 zielen. Vier inbrekers uitgebroken. Te 's-Hertogenboscb zijn Zaterdag avond omstreeks balftwaalf, uit de bijzondere strafgevangenis de vier be ruchte inbrekers C. Donker, Tb. Wijnen, J. A. de Haan en W. Roos, uitgebroken. Van de slaapzaal, alwaar deze vier met ongeveer twintig andere gevange nen sliepen, zijn zij door een gang ge gaan, hebben een hek opengemaakt en zijn toen via den zolder naar de reserve-ziekenzaal gegaan, waar toen niemand was. Van een raampje aan den voorkant van het gevangenisge bouw bebben zij twee dunne spaakjes bewerkt en zijn door de hierdoor ont stane opening op bet dak geklommen. Vervolgens zijn zij door de dakgoot geloopen tot aan de fabriek der firma Lutkie en Cranenburgh, grenzend aan het gevangenisgebouw. Daarna hebben zij zich langs een gootpijp laten afzakken op een plat dak en zijn toen om het gebouw ge loopen tot aan den voor uitklimming zoo rustig gelegen achterkant der ge vangenis. Met behulp van een touw, zijn zij over den 4 meter boogen muur ge klommen. De uitbrekers hadden bun water pot onder bet laken op het hoofd kussen gelegd, of hunne lakens tot poppen gemaakt, waardoor bet voor de surveilleerende wachters den schijn had als lag er in de bedden nog iemand. Bij het uur van opstaan, om zeven uur, scheen bet eerst, dat vier gevangenen bleven liggen, doch eerst toen bleek, dat de bedden ledig waren. De uitbrekers hadden daardoor toen reeds een zeer grooten voorsprong. Hierbij kwam nog de groote moei lijkheid, dat de meeste eigenaars van politiehonden, bepaaldelijk de in deze provincie daarom bekend zijnde rijks veldwachters, naar Amsterdam zijn gerequireerd. En zonder hunne dres- seurs weikten de inmiddels ontboden honden weinig; althans onvoldoende. heid, warm geboterd brood en ietwat rokende turf onder het theewater, komen ons tegen, en 't schijnt of op alle voorwerpen een zekere walm kleeft, dien zindelijke huismoeders met hare eerlijke kornetjes, «vuil» zouden noemen. De heer des huizes onderscheidt zich door een bleek gelaat en ineen gedrongen gestalte; zijne tamelijk vroeg vergrijsde haren maken geen scherp contrast met de witte das, waarin hij zich telkens schijnt te wil len verschuilen, om er dan met een geheimzinnig: «Hm!" weêr uit te voorschijn te komen. En die witte das, en die sitse huisjapon en vilten pan toffels waren zijn lijftrawanten. Dat peinzende gelaat, waarop zooveel kommer te lezen is, die vermagerde en verbleekte wangen, waar bovrn of waar in, al naar ge wilt, die zwervende oogen u zoo onbestemd en glinsterend aanstaren, behooren, voor zoover nog iets haar behoort, aan zijne gade, die sinds jaren versuft, aan geestverbijste- ring lijdt. Die krankzinnigheid is het overblijfsel uit eene gevaarlijke ziekte, welke haar op den rand van het graf bracht, en heeft haar tot de over tuiging gebracht; dat zij niet meer

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2