WIJNHANDEL. B. A. SIDDRÉ, Rijn- ei Moezelwijnen. Madera, SHERRY en Portwijnen. Vermont!, Malaga. Medicinal Mayer Ansltrncli. Amersfoortscli Wissel- en Effectenkantoor I Advertentiën. Langestraat 74. Tot Lieshout heeft men het ver moedelijke spoor der uitbrekers ge volgd. Volgens gebleken onderzoek treft het personeel der gevangenis geen enkel verwijt, doch is de oorzaak alleen te zoeken in twee feiten name lijk het opheffen van de militaire ge- vangeniswacht en den slechten toe stand van het gevangenisgebouw. Aan het »Hbld.<r wordt nader nog gemeld: «Sinds vijf jaar geleden de militaire buitenbewaking werd afgeschaft, is dit de vierde ontsnapping van boeven uit de strafgevangenis. De vier ont snapten hebben blijkbaar sinds ge- ruimen tijd een complot gesmeed om uit te breken. Door simulatie en al- lerlei kunsten wisten zij bet zoover te brengen, dat ze in abservatie op genomen en dus met elkaar in een apart deel van het gevangenis-ge- bouw verpleegd werden. Daaruit zijn zij Zondagmorgen te ongeveor balfvijf, waarschijnlijk met behulp van valsche sleutels, uitgebroken. Nadat men aan de strafgevangenis van den eersten schrik bekomen was, werd de politie gewaarsdhuwd. Com missaris Van Bunge zond dadelijk zijn rechercheurs per rijwiel naar de vier windstreken uit, en na eenigen tijd kon een hunner uit St. Michielsgestel rapporteeren dat het geboefte brutaal op den straatweg marcheerde, naar daar te halfzeven reeds waargenomen was. Commissaris Van Bunge bedacht zich niet lang en volgde per auto met zijn hoofdinspecteur Brinkman en den inspecteur Rulkens het aangeduide spoor te St. Michielsgestel. Daar kwam men te ongeveer elf uur aan, zoodat de uilbrekers toen reeds 4'/> uur voorsprong hadden, 't Bleek dat alle vier ontsnapten nog bij elkaar waren. Het feit dat de grens-telegraaf- of telephoondienst op Zondag niet werkt, bad snelle waarschuwing van de om geving zeer bemoeilijkt. «Commissaris Van Bunge reed voorts op spoor naar Schijndel, St.-Oeden- rode. Lieshout, Son, Eindhoven en over Valkenswaard naar het Belgische grensstation Achel. Maar toen in den afgeloopen nacht te ruim 1 uur de auto van zijn tocht terugkeerde, kon de commissaris helaas geen enkel resultaat melden. Geen der ontsnapte tuchthuishoeven was gezien of ge grepen. Onderweg had men natuur lijk allerwegen gewaarschuwd en de plaatselijke politie hier en daar was dan met speurhonden gaan werken en natuurlijk was de marechaussee niet minder actief opgetreden, alles echter tot middernacht, met slechts dit resultaat, drt de menschen in de streek gewaarschuwd waren, dat vier gevaarlijke heeren op de vlakte waren. «De politie veronderstelde dat zij de Belgische grens nog niet over schreden hadden, maar eerst zouden inbreken om aan andere kleeren te komen. De tenue bestond nl., uit een bruine broek en blauwe boezeroen, ter wijl ze allen op de sokken ontvlucht waren. In dit kostuum trokken zij het laatst de aandacht van voorbijgangers aan den zoogenaamden Bey te St.-Mi- chiels-gestelen bij Lieshout onder Eind hoven. Daar raakte men het spoor bijster en waar de Eindhovenscbe politie niet over speurhonden beschikt, kon men slechts met eenige zekerheid op aanwijzingen achtervolgen. Terwijl commissaris van Bunge naar Achel reed, had de marechausee nog een onderzoek in de richting van Reuzel aan de Belgische grens ingesteld. leeft. Werken kan zij niet meer, want zij is dood! eten behoeven de dooden immers ook niet meer, en waartoe zouden zij slapenzij verlaat den stoel, waarop zij nu gezeten is, slechts zeer zeldzaam, en alleen als zij door eene scherpe aanmaning van haar echt genoot daartoe gedwongen wordt. Behalve de beide genoemde hoofd personen, bevindt zich nog een jonge juffrouw in het vertrek, die Jeanne genoemd wordt, en er met haar spits neusje en spits kinnetje vrij scherp uitziet, terwijl haar onbevallige och tendjapon niet getuigt van haar net heid. De zoon des huizes, Derk, komt daar juist, met een vrij slaperig ge zicht binnen, en neemt naast zijne moeder plaats. «Derk!" zegt de moeder, nadat de jongen lang genoeg met gesloten oogen en gevouwen handen gezeten heeft, om een goed woord te spreken, «Derk en ze ziet hem aan met een blik, die bij haar veelbeteekenend mag genoemd worden, terwijl ze het bord, waarop Jeanne haar zoo even een broodje heeft gelegd, naar den jongen toe schuift. «Neen moeder," zegt deze, het bord terugschuivende, daar hij schijnbaar Gistercu zijn twee boeven nl. Ch. Wijnen en W. Roos aan bet station te Boxtel, waar zij in een ledigen goederenwagen werden ontdekt, ge> arresteerd. Brutale berooving! Een koopman uit Calcutta, die se dert een viertal dagen te Amsterdam logeerde, is bet slachtoffer geworden van een brutalen dief, die hem een portefeuille inhoudende een bedrag van ongeveer vierduizend gulden wist afhandig te maken. Het Alg, Handelsblad deelt omtrent dit geval de volgende bijzonderheden meo: Vier dagen .geloden stapte in een notel in de Warmoesstraat een ge zelschap van acht Engelschen, dames en heeren, af. Het gezelschap dat voor zijn genoegen het Continent be zoekt, maakte verschillende nitstapjes o.a. naar 'sGravenhage en Zaandam. Een der Engelschen, een jonge man van ongeveer dertigjarigen leeftijd, had zich in Antwerpen, vanwaar bet gezelschap kwam, daarbij aangesloten en maakte ook de verschillende uit stapjes mede. Heden zouden de dames en heeren naar Keulen vertrekken, en een der heeren, een koopman uil Calcutta, begaf zich daarom gistermorgen naar bet bureau van Thos Cook Son op het Damrak, om eenige cbèques ie gelde te maken. In het geheel inde bij hier een bedrag van 320 pond (f 3840). De heer, die zich in Ant werpen bij het gezelschap had aan gesloten, was bij de inwisseling der chèques tegenwoordig, en met den koopman begaf hij zich naar een groot café in de Warmoesstraat. Een derde een bekende van de eerste voegde zich bij het tweetal. Aan het tafeltje, waar bet drietal gezeten was, kwam het gesprek al spoedig op het geld, dat de koopman zooeven gewisseld had. Ik wed, dat ge mij dat geld niet durft toevertrouwen, zeide gek- scheerend de nieuwe kennis uit Ant werpen. De koopman legde daarop zijn portefeuile op tafel, en de ander stak deze in zijn binnenzak. Van het oogenblik dat de koopman zich even verwijderde, maakten de beide ande ren gc-bruik om er vandoor te gaan. Zij waren toen de koopman terugkwam verdwenen. Even na deze verwijdering stapte de «kennis uit Antwerpena het hotel waar bet gezelschap logeerde, binnen en verliet het even later met een handvalies bij zich. De hotelier ver trouwde de zaak niet en de «ober» van bet hotel ging eens op de kamer van den verdwenen vreemdeling kijken. Juist toen de «ober» weer be neden kwam, stapte ook de vreem deling binnen, ditmaal zonder valies. Hij betaalde zijn hotelrekening en vertrok ditmaal voor goed. De bestolene, die weldra in het hotel terugkeerde, was als versuft. Onmiddelijk werd bij de politie aan gifte gedaan, die met grooten ijver aan bet speuren ging. Gisteravond had dit evenwel nog geen resultaat opgeleverd. Door een toeval kon de politie een portret van den dief machtig worden. Bij het uitstapje naar Zaamdam had de bestolene, die amateurphotograaf is een paar kiekjes van het gezelschap gemaakt. En nu was hel wel opmerke lijk dat betgelaat van deu «kt nnis uit Antweipen» daar niet op voorkwam. aan die wijze van ontvangen schijnt gewoon te zijn. «Neen moeder," zegt haar man, het bord nog verder terugschuivende. «Gij moet het eten." »Ik kan niet," is het korte antwoord. «Gij moet!" herhaalt Harmens. «Dood is dood,« prevelt ze wee moedig. «Die dood zijn hebben medi cijnmeester nog bakker noodig. Waar om begraaft ge mij niet, zooals een doode toekomt.» »Maar je bent niet dood, moessie,u komt de schrille stem van Jeanne tusschenbeide. «Probeer 't gerust maar.» Daar zij het bord blijft afweren, staat Harmens, die door eene dage- lijksche herhaling aan die tegenkan ting gewend is, op, en het meerge noemde kadetje in vier stukken scheurende, in plaats van hette snijden, stopt hij die achtereenvolgens tusschen hare lippen, telkens er bijvoegende «Eet En met een waanzinnigen blik voldoet zy onwillekeurig aan het bevel van haar man. Nu het ontbijt is afgeloopen, gaan vader, en zoon naar het kantoor, waar beiden achter een hoogen lessenaar plaats nemen; maar er is zoo weinig Of hij had deti arm voor het gezicht gehouden, of hij had het gezicht af gewend. Maar op een derde «kiekje», ge nomen zonder voorkennis van den vei moedelijken dief op het oogenblik dat het gezelschap op de boot stap te, kwam het lachende gelaat van dezen wel voor. Eu dit portret was bet, dat gisteravond door een recher cheur in beslag werd genomen. Vermoedelijk heeft men hier te maken met het werk van een inter nationale dievenbende. die het op toe risten gemunt heeft. Ongeveer drie weken geleden werd te Brussel, in het Grand-Hotel des Boulevards, een vreemdeling op volmaakt dezelfde wijze bestolen. Ook daar werd «quaestie van vertrouwen« gesteld en ook daar verdween een portefeuille met gelds waarde in den zak van den al te spoedig vertrouwden gauwdief. Een ontzettend spoorwegongeluk. De sneltrein Basel-Frankfort, die om 8 uur Basel verlaat, is Maandagmor gen te halfnegen bij bet station Mül- heim in Baden ontspoord. De oorzaak van de ontsporing is nog niet bekend; waarschijnlijk, zoo wordt aan de «Köln. Ztg.a gemeld, is te snel rijden over een plaats, waar wijzigingen in de spoorbaan worden gemaakt, de oor zaak een voorloopige wissel, kort voor het stations-emplacement is daardoor omgesprongen, zoodat de tender uit de rails liep. Locomotief en tender rukten zich los, en de zeven wagens van den trein ontspoorden. De bagage wagen viel op zijde, de twee volgende personenwagens werden bijna geheel verpletterd. Het dak van den voorsten personenwagen schoof in den tweeden wagen de passagiers dier beide wagens werden ontzettend verwond. Veertien personen zijn reeds overleden, ruim 40 zijn in het hospitaal te Mülheim opgenomen, en van dezen zjjn er 20 nog in behandeling. Twee zijn er zoo zwaar gekwetst, dat zij waarschijnlijk er wel niet bovenop zullen komen. Een aantal lichtgewonden kon, na verbonden te zijn, worden ontslagen. De meeste slachtoffers zijn Zwitsers. Van het treinpeisoneel werd niemand gewond Onmiddellijk nadat het ongeluk ge beurd was werden maatregelen ge nomen om zooveel mogelijk redding te brengen. Uit Freiburg en Basel werden bulptreinen afgezonden met geneesheeren en verplegers. De dooden en gewonden werden naar het station te Mülheim gebracht, en van daar zooveel mogelijk in het hospitaal en het militaire lazaret opgenomen. Een ooggetuige, de pakmeesterMann uit Frankfort, die met den conducteur in den bagagewagen de reis mee maakte, deelde aan de «Frankf Ztg.« medeHet ongeluk schijnt door te groote snelheid ontstaan te zijn. De trein reed met een snelheid van 90 93 KM het station binnen; de con ducteur, zeide: «Ik geloof dat de machinist veel te hard rijdt en trok aan de rem, maar toen was het ongeluk al gebeurd. Wij werden in den wagen krachtig door elkaar ge schud en toen stond de wagen plot seling stil Ik slaagde er in uit de wagen te komen, en toen hielp ik den conducteur, die gevallen was. De machine was van den trein los gerukt en s'ond eenige meiers van de in elkaar gedrukte en omverge worpen wagens af. De voorste pas sagierswagen was omgevallen, en lag dwais over de rails, de derde wagen te doen, dat de zoon er toe overgaat om een toren op zijn papier te teekenen. Eensklaps echter nemen beide tegelijk een groot vel papier met onnoemelijk veel cijfers beschreven, voor zich, want er wordt aan de deur geklopt. «Binnen!» roept Harmens, en hij beschouwt den binnenkomende met een gefronst gelaat. «Ik heb me naam in de krant ge zien,» zegt de binnenkomende, die bedremmeld in de deur blijft staan. «Er was nog een legaat te halen als ik wel heb." «Duidelijke aanwijzing," zegt de zaakwaarnemer kortaf, «drukke zaken- veel aan mijn hoofd... ik kan de veer niet opwinden, als ik den sleutel niet heb." De bezoeker haalt nu, met een ge laat waarop bange verwachting te lezen staat, eene vrij smerige courant te voorschijn, en wijst met zijn vinger op een naam, die daarin te lezen is. «Die naam... is jou naam?" vraagt de zaakwaarnemer op een toon van gewicht. «Ja," zegt de ander bedrem meld. «De bewijzen," zegt Harmens. En nu ook hieraan, zoo goed mogelijk had den tweeden volkomen in elkaar gedrukt. Alle dooden waren passagiers uit den tweede wagen. Zij waren door de botsing zoo verminkt, dat zij meerendeels ^onherkenbaar waren. In een oogenblik waren elf dooden uit den puinhoop te voorschijn gehaald. De militairen uit Müllheim hielpen kradhtig mede bij de redding. Zij waren in den looppas uit de kazerne naar het station gebracht, en direct met de reddings- en opruimings-werk- zaambeden begonnen. -Spoedig kwam ook een hulptrein met geneesheeren en verplegers uit Freiburg [aan. De ernstig gewonden werden naar het hospitaal in Müllheim overgebracht. Te Baarn is voor de eerste maal op Zondag eene openbare muziekuit voering gegeven. Met de hiervoor ge geven officieels toestemming is zeker aan het verlangen van zeer vele in- en opgezetenen voldaan. Gebeurd. Twee heeren uit Gouda maken een wandeliug buiten de stad. Dorstig ge worden door de warmte, stappen zij een boerderij op en vragen toen aan de boerin een glas water. «Willen de heeren niet liever een glas melk? Er is genoeg.Beiden vin den dat nog beter. Na het gebruik van de melk vraagt een van hen, wat zij schuldig zijn. En bet antwoord luidt: «O! niets, heeren. Onze koeien heb ben allen tongblaar en nu kunnen wij de melk toch niet kwijtraken...» Een melkrijder op de Veluwe vond dezer dagen bij een melkbus een briefje van den volgenden inhoud «pus oornek oognek.a Bij eenig nadenken schrijft onze berichtgever begreep de melkrijder, dat dit moest beteekenen: Een bus ondermelk voor Hoogeweg (den naam van den landbouwer). Te Kevelaar, het bekende pel grimsoord in de Duitsche Rijnprovincie, waar de bezoekers tot nog toe zich het schoeisel stuk liepen op de hob belige, bekeide wegen, zijn nu alle straten van asphalt voorzien. Een heer voerde aan het Prinsen- bolwerk te Haarlem de zwanen in den Singel. Toen hij het laatste gegeven had, kwamen twee zwanen uil het water en beten bem in de leege hand. Er waren nog al veel kijkers bij ge komen, die den heer aanrieden hard weg te loopen. En toen zag men een koddig tooneel. De zwanen pakten ieder een pand van zijn jas en lieten zich zoo voorttrekken, tot ten slotte het publiek hielp en de beer van zijn vervolgers bevrijd werd. De vlieger Richter, uit Hamburg, is te Toronto bij een poging om te vliegen met zijn biplan gevallen. Hij werd ernstig gewond. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID", van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zjjn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 5 Juli tot en met den 11 Juli 1011. GEVESTIGD. E. G. Staal van Bussum n. Arnhemschew. 26. J. J. van der Kleij v. Ursum n. Langegracht 2. G. Duin van Ursum naar Langegracht H. Burger van Amsterdam n. Nicasiusstraat 7. W. J. Blikman v. Hellendoorn n. B. Wujjtiers- laan 13. A. Slagers van Wierden (O.) n. B. Wuijtieral. 13. E. J. Vitringa v. Djember (Java) n. P. Buijsl. 3. K. Tomas v. Inf. Kaz. n. L. Beekstraat 27. L. Olthuis v. A'dam n. Nicasiusdwarsstraat 27. voldaan wordt, werpt hij de papieren zijn zoon toe. «Kom over eeD week terug; als de sleutel zuiver is, zal ik de veer op winden," en hij buigt zich weêr over zijn papier met cijfers, schijnbaar druk aan het werk, om, als de bezoeker vertrokken is, zich, met de ellebogen onder het hoofd, over te geven aan het zalige «niets doen". Aan de jonge juffrouwen kostschool zal feest zijn. De jonge heeren van het jongens-instituut zullen daar volgens jaarlijksche gewoonte eti corps ver schijnen. Het is het gewone feest, dat jaarlijks zoowel op het instituut der «aankomende steunpilaren van de maat schappij", als op dat van de «bloempjes des levens" wordt gevierd. Thans i3 het bij de institutrice. Weken lang is het al het onderwerp van gelach en gefluister, van denken en spreken ge weest, veel plannen zijn er al gemaakt en weêr verijdeld. Op dezen dag eischte het gebruik dat de juf een geschenk werd aan geboden. De keuze daarvan had minder bezwaar dan men oppervlakkig wel zou vermoeden. Met eene gemeenzame openhartigheid, die anders niet tot G. J. Gejjssen van Ermelo n. Breedeitraat 45. J. M. Micniel Hamerz van Nijmegen n. Zand 7. H. Kallenberg van Kampen naar Eemstraat 9. B. P. v. d. Pol v. Utrecht n. H. v. Viandestr. 32. VERTROKKEN. H. D. Nijeboer wed. van P. J. Aalten van Stel lingwerfstraat 36 n. Soest. P. Giesbers van Muurh. 117 naar Haaksbergen. V. ter Horst van Soesterweg 267 n. Lonneker. G. v. d. Mheen van Blankenh.str. 4 n. Nfjkerk. A. Post v. Arnh.weg 2 n. Deventer. J. C. Kettner van Ütr.weg 109 naar Naarden. C. C. van Keulen v. Wolkerstr. 8 n. Cav. Kaz. E. Veenendaal v. Arnh.poortw. 22 n. Cav. Kaz. H. de Ruyter van Havik 6 naar Cav. Kaz. il. Jansen v. Langegracht 22 n. Inf. Kazerne. J. Leur van Beekest.laan 32 n. Hoevelaken. W. P. H. Verschuur v. Bloklandstr. 4 n. Utrecht. J. Stam v. Gr.Gasih.laan 37 n. Leusden. L. Dekker van Stationsstr. 21 n. Alphen. F. H. Snjjders v. KI. Nachtg.straat 19 naar Den Haag. J. Middelkoop van Utr.weg 84 naar Apeldoorn. G. H. v. d. Bogert van P. Pijpersstr. 21 naar de Bilt. M. C. Gossé van Monn.pad 14 naar A'dam. P. M. L. de Brujjn Prince van Beekest.laan 2 naar Brussel. R. H. Schukking v. Leusderw. 22 n. Leiden. G. de Looze van v.Campenlaan 7 naar Berlijn. J. van der Veen van Parrallelweg 30 n. Schoten. C. Derrijk van Puntenb.laan 26 n. Leusden. RECLAME. (Mr. S. G. ?an Welderen Baron Rangers) KORTEGRACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën. Effecten. Credieten. Incasseering van Wissels en Quit: Coupons. Vreemd Geld. Deposito's Wissels op Binnen- laijjj lilf Rnl»anlflnH Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. hare eigenaardigheden behoorde, wist zij haar meening in die moeielijke vraag onder de élèves bekend te maken. Bij de laatstvoorgaande gelegenheid had den zij haar eene gouden ketting ver eerd, welke sedert een jaar haar boezem versierde, en niet onduidelijk had zij deze keer te kennen gegeven, dat een ketting zonder een horloge toch eigen lijk een onding was, daar men telkens geneigd was er op te zien, en alzoo telkens eene teleurstelling ondervond, en onder het slaken van een diepen zucht in oogenblikken vaD zoodanige openhartigheid niet zeldzaam had zij er op laten volgen: «Ja, zulk een horloge I" En nu was de dag aangebroken, waarop de juf van die gedurige teleur stelling zou verlost wordende plech tige overgave was geschied, en aan de gouden haak der ketting was een net cylinderhorloge bevestigd. De kinderen werden op chocolade en banket ont haald en 't was- duidelijk aan de juf te zien, dat nog een ander onthaal hen wachtte. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3