RAADSSTUKKEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. verhaasten zal. Althans is mij na een gesprek met den beer Eugene Baie secr. van de Hollandsch-Belgische Commissie, de impressie bijgebleven dat thans meer dan ooit gewerkt zal worden en dat reeds vele voorafgaande hinderpalen, die sommige debatten ongenaakbaar maakten, uit den weg zijn geruimd. Ik heb verder redenen om te mo gen vooruitzetten dat een enkele groote mogendheid de mogelijke toenadering met leede oogen aanziet en haar best doet om de beteekenis van het gulle onthaal te vetengen en te kleineeren. De dag van morgen zal omtrent dit alles wellicht eene gewenschte opheldering meebrengen. Ondertusschen bewaren de Brusse laars van de Nederlandsche vorstin een alleraardigst beeld. Zij waren nog vol met de gewone figuratie, die Wil- helmina afbeeldt als een blozend bond meisje stijgend uit een tulpen veld van zoetige koleuren. Zij vreesden wellicht dat de gratie van het kind zou wijken voor de statigheid van de toj vrouw opgegroeide Koningin. Het prinsesje Juliana bad reeds in hunne oogen de lieve fraaiheid overgeërfd van Haar, die van Juliana de beminde moeder was geworden. Maar neen, de Koningin is waarlijk het jeugdige, minzaam-glimlachende beeld gebleven. Zij heeft zeker niet de zeer moderne elegantie van Koningin Elisabeth, die eene rille, brooze, porselein-lichte verschijning is. Maar zij heeft de blozende blondheid, de in een wasem van wijd-uitplooiende volen oprijzende jonkheid, ik ging zeggen nkinderjijkheid", bewaard, en de Brus selaar, die van zijn gewone beeldings- vormen meer houdt dan van de meest majestatische werkelijkheid, heeft in de Koningin der Nederlanden met welbehagen het in een Delftsch land schap belicht jprinsesje der bloemen en der windmolens" teruggevonden. Uit een flamingantisch standpunt beschouwd, was natuurlijk het konink lijk bezoek eene groote teleurstelling. De Nederlanders mogen het weten; badde Koningin Wilhelmina Neder- landsch gesproken, nooit zou eene ovatie zoo grootsch geweest zijn als dia, welke haar duizenden en duizen den uit alle hoeken van Vlaanderen opgekomen Vlamingen zouden hebben gebracbt. Do Vlamingen voeren hier een strijd, die de taalgrenzen waarborgt en de Nederlanders daarom ten goede komt. Het is zou spijtig, zoo diep jammer, dat in de omgeving van Hare Majes'eit geen raadgevende stem is opgegaan om toch maar de moedige, voor Ne derland zelf zoo nuttigen kloek optre dende Taalbroeders van Vlaanderen te herkennen! Alg. Hbld. Oscar Carré f Oscar Carré, eigenaar van het Kon. Ned. Circus te Amsterdam, wiens circus te Kopenhagen voorstellingen gat, is aldaar op 65-jarigen leeftijd gestorven. Hij had zich bij het baden een verkoudheid op den hals gehaald, waaruit zich longontsteking ontwikkel de. In den omtrek van New-York heeft men tegenwoordig last van een nieuw soort van roovers, de roovers per motorboot Eenige roovers van die soort zijn Zaterdag geland in het dorp Hastings aan de Hudsonriver, waar zij in bet postkantoor dn brandkast met dyna lot..." «Zwijg toch van het noodlot. Als er schuld is, zoek die dan in u zzlven." Er gaan eenige pijnlijke oogenblik- ken voorbij. Philip prevelt nog: «Gij bemint mij dus niet," en daar die opmerking niet beantwoord wordt, staat hij op, om te vertrekken. Hij reikt haar de hand tot afscheid, en ontmoet daarbij hare liefdevolle oogen, die meewarig op hem gericht zijn. »0, Anna, Anna!" roept hij bijna schreiende uit, "hoe brandt mij mijn misstap hier. Ach had ik u maar vroeger mogen spreken en zien, het ware nooit zoover gekomen." "Wees verstandig, Philip, en ga Daar uwe arme moeder. Geloof mij, ik raad u dit in uw eigen belang." «Ik gevoel het, gij spreekt waarheid," zegt Philip getroffen, «maar, als ik dan daarna bij u kom Anna, mag ik dan hopen?" "Gij vraagt mij meer, Philip, dan ik u beloven kan. Hoe zou ik u mijn hart durven toevertrouwen, die het morgen misschien reeds wegwerpen zoudt." "Nimmer, Anna, gij zijt de eenige; gij zult..." "Spreek niet zoo. Tweemalen Teeds miet open lieten springen en den in houd roofden. Zij voeren daarmee heen onder een aantal geweerschoten, die de toegesnelde dorpelingen op hen losten, maar geen van ben werd naar het scheen door de kogels gedeerd. Er zijn nog verscheidene andere inbraken op dezelfde manier gepleegd maar tot dusver is men de schuldi gen niet op het spoor. den generaal-majoor G. A. Buhlman, j tigen, welke daardoor definitief eigen- Zooals u bekend is, werd overeen komstig ons voorstel van 16 Augustus 1906, afd. 1 No. 1653, door den Gemeenteraad besloten tot den bouw op »Ma Retraite», ten dienste van den Gemeentereinigingsdienst, van een fourage-schuur. Bij den bouw daarvan is gerekend op berging van fourage voor 8 paardennu de dienst zich sedert dien tijd belangrijk heeft uit gebreid en ook het aantal paarden is toegenomen, ontbreekt de gelegen heid tot berging van de thans be langrijk grootere benoodigde hoeveel heid hooi en stroo. Aangezien daarin spoedig moet worden voorzien, met het oog op den inslag van het nieuwe hooi, omstreeks half Augustus, geeft de Commissie tot bijstand in het beheer van den Reinigingsdienst ons in overweging een vijfroedige hooiberg met zinken kap op het terrein, voor deri Reini gingsdienst bestemd, te doen plaatsen, welke tegen dien tijd zoover gereed kan zijn, dat het nieuwe hooi er in kan worden ondergebracht. Wij kunnen ons met het voorstel van voornoemde Commissie wel ver eenigen, vooreerst op de door haar aangevoerde gronden, maar ook ten andere omdat de kosten van een hooiberg aanzienlijk minder bedragen dan die welke eene vergrooting van de hooischuur tengevolge zal hebben, en bovendien omdat de ruimte, welke hierdoor in de hooischuur wordt ver kregen, tot berging van het stroo kan worden benut, waarvoor tegen woordig ook al geen voldoende plaats meer is. Wij stellen u mitsdien voor, ons te machtigen tot het doen vervaardigen van een hooiberg ten behoeve van den Gemeente-reinigingsdienst, waar van de kosten pl.m. f643.zullen bedragen. De gemeenterekening over het dienst jaar 1910, door Burgemeester en Wethouders aan den Raad overgelegd, sluit met een bedrag in ontvangsten van f 742783.52, en rnet een bedrag in uitgaven van f 713450.76, en mitsdien met een batig saldo van f 29332.76. Voor de vacature-Van Veen zijn nu j.l. Maandag definitief candidaat gesteld voor den gemeenteraad de heeren P. C. H. Briët, door de Kies- vereeniging ^Gemeentebelang*, P. van Acbterbergh, door een aantal vrijzin nige kiezers en G. van Wijland,door de S. D. A. P. De rechtsche partijen zullen aan den stiijd niet deelnemen. Ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M.de Koningin-Moe der, hield het garnizoen eene groote parade op de Regentesselaan. De troe pen werden gecommandeerd door luitenant-kolonel L. baron van Hogen- dorp, van het le regiment veld-ar- tillerie en de honneurs bewezen aan hebt gij mij van uwe liefde geschreven. Zoudfc gij niet anders gehandeld heb ben, als gij mij werkelijk hadt lief gehad. Toon, dat gij standvastig zijn kunt." »En," zegt Philip, «wat zal dan uw antwoord zijn?" »Uw gedrag zal dat beslissen, Philip," en zij drukt hem nog eens de hand, en ziet hem vriendelijk na, terwijl hij het vertrek verlaat. De arme jongen! Hij deed wat hij beloofd had; maar bij zijne goede moeder had hij zoovele woorden niet te verspillen, om vergiffenis te ver krijgen. Op het kantoor van den zaakwaar nemer ziet het er treurig uit. Derk, de veelbelovende zoon, is met eene koortsachtige aandoening uit Amsterdam gekomen, en die aan doening heeft een ernstig karakter gekregen. De vader, altijd in zijn welbekende kamerjapon, vilten pantoffels en wit ten das, wijkt slechts zelden van zijn zieken lieveliDg. Eenentwintig dagen waren er reeds voorbijgegaan, zonder dat er verande commandant der 4e divisie. Op het hedenavond te geven j Concert door het muziekcorps van het le regiment huzaren, kapelmeester de heer W. H. Scholtens, op het ter ras der sociëteit »Araicitia« zal het navolgend programma worden uitge voerd 1. Prinses Juliana Marsch W. H. Scboltens. 2. Ouverture zur Op1": lm Reiche des IndraP. Lincke. 3. La Catalane Valse Espagnole W. v. Perck. ,o. BlumenliedGust. Lange. 6. Danse Hongroise No. 6 J. Brahms. 5. Fantaisie le Prophéte sur I'Op. de MeyerbeerJ. Merison. Pauze. 6. L'Almadienne. Ouvert.Fantas- tiqueCh. de Carmont. -iaValse BruneG. Krier. b. Tobogan. Schotlisch Caracte- risticL. Fremaux. 8. Dollar WalzerO. Frelis. 9. Auf der Wacht. Tongemalde. P. Dierig. 10. Die Meistersinger von Berlin Grosses potpourri P. Lincke. Door de Amersfoortsche Muziek vereniging, directeur de heer J. A. Jochems, wordt morgen- Dondeidag avond te acht uur in het plantsoen een concert gegeven. Een ontzettend onweder woedde j.l. Maandag in den vroegen ochtend boven onze gemeente en den omtrek. De arbeider Lammert Muis te Soest werd in zijn woning door den bliksem getroffen en gedood. Twee woningen brandden af en in de weiden werden eenige koeien doodgeslagen. Te Barneveld sloeg de bliksem in de hooibergen van D. van Veldhuizen, die totaal afbrandden Ook 6 biggen en een groot aantal kippen wei deen prooi der vlammen. Te Bunschoten sloeg de bliksem in een in aanbouw zijnde woning, 't Werkvolk had het werk neerge legd om te schuilen Twee knechts zijn petrollen, de éen was onmiddellijk dood de andere gedeeltelijk verlamd. De brand kon spoedig worden gebluscht. Een boerenplaatsje aan den Suester- weg, bewoond door zekeren Kraai- kamp, ging, door den bliksem ge troffen, in vlammen op. Voorts sloeg de bliksem in twee" hooibergen be- boorende aan de boerdeiij van A. v. d. Weij te Hoogland, die eveneens totaal uitbranden. De brandweer wist de boerderij te behouden. In de Birkt werden twee paarden door den bliksem gedood. Ook gisterenavond ontlastte zich nabij onze gemeente een hevig on weder. Van 10 tot 3 uur rommelde de donder aanhoudend en was de bliksem niet van de lucht. Te oordeelen naar den gloed moet op verschillende plaatsen brand zijn veroorzaakt. Bij het afdrukken van dit nummer ontbraken nog nadere berichten. Voordracht voor de benoeming van eene onderwijzeres aan de open bare lagere school le soort voor meisjes (vac. mej. Van Hilteri)1. mej. E. L. M. Sinnige, 2. mej. G. C. de Jager, 3. mej. J. A. Poortman. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot 2e luitenant bij het 5e regiment infanterie de cadetten A. Plesman, A. W. Claasen, J. de Bie en E. Eisma en bij het le regiment veld artillerie de cadetten F. van Balluseck en W. van den Hoek. Het 5e regiment infanterie heeft bij de sportfeeslen te Assen, gehouden vanwe§e den Ned. bond voor lichame lijke opvoeding, evenais verleden jaar den Mulier-beker weten te bemach- dom is geworden van het korps De eskadrons van het 1e regi ment huzaren hier zullen tijdens de oefeningen van hef 3e regiment, welke in Gooiland worden gehouden, te Amsterdam garnizoen houden. 1 Mei 1912 wordt de stafmuziek van het 5e regiment infanterie ver anderd in een fanfare-corps. De miliciens der lichting 1910 van het 5e regiment infanterie zijn j.l. Maandag voor herhalingsoefeningen onder de wapens gekomen. Mej. M. W. van Holk alhier slaagde voor de acte A middelbaar onderwijs in de Fransche taal. Zondag 20 Augustus worden in de zwemschool hier onderlinge en nationale zwem- en waterpola-wed- stnjden gehouden. De heeren G. M. van der Plank, M. B. Verkeik en G. de Vries hebben aan de Rijks-veeartsenijschool te Utrecht, met goed gevolg bet examen voor veearts afgelegd. Morgenavond te 8 uur vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Voor bet toelatings-examen tot den G. A. van SwietenTuinbouw school te Frederiksoord, iso.a. geslaagd onzen stadgenoot de heer J. A. de Koeijer. De gemeente-veldwachters van Laren (Gooiland) hebben drie personen uit Amersfoort op heeterdaad betrapt, die in de legerplaats bij «Larenberg" bij nacht bezig waren met het ont vreemden van een partij lood, ten nadeele van bet Rijk en bestaande uit verbruikte munitie. Aan het bureau van politie zijn voor rechthebbenden terug te bekomen een wit metalen armbandje en een geldbeurs. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks-Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Aug. en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente- bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Lijst van Bi ieven en Briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de 2e helft der maand Juli 1911. Brieven. ring kwam, toen Derk, die geheele nachten in hevige ijlende koortsen had gelegen, stiller begon te worden zeer stil zelfs. Dat gaf den zaak- lustigen man eenige rust, den man, die zijne gedachten moeilijk bij iets anders dan werken kon bepalen, wer ken voor de toekomst, maar niet voor die toekomst, waarin niet meer gewerkt kan worden. Nu kon hij rustiger ademhalen, want de visioenen, welke den geest van den zieke in gedurige spanning hadden gehouden, hadden ook hem sterk aangedaan. Als een tijger, die zijne prooi omvat houdt, maar hem eenige oogenblikken laat schieten en schijnbaar vrij laat, om hem eensklaps nog vaster te grijpen in zijn vreeselijken klauw, zoo ook sleept de typhus zijn slachtoffer, dikwijls na eene lange, hopelooze wor steling, meêdoogenloos ter dood. De zaakwaarnemer vermoedde het zelfs niet, dat hij, die daar schijnbaar zoo rustig en kalm, met half gesloten oogen, lag, reeds een prooi was van dien verraderlijken vijand; en de laatste adem was reeds over zijne veege lip pen, toen zijn vader naast hem stond en de koude hand van den ge storvene in de zijne nam. Mulder, Mej. Sleeking, fa. E. M. v. Dam, Smink, v. Kerkhof Zwart, L. Kapaan, Staverman, Briefkaarten Toon Gerber, A. Kuutz, J. v. d. Erf, Hammer, N. Komijn, J. de Vries, M. v. d. Woude, J. Bonk, Amsterdam. j) Harderwijk. Laren. Eisenach. Alkmaar. Adam. Helder. Hoorn. Meppel. Rdam. Soerakarta. »Dood!" riep hij uit in radeloos heid. "Dood?" V ertwijfelende vaderOndoorgronde lijk zijn Gods wegen en donker Zijne raadsbesluiten; maar nu... leg het oor op de Evangeliebladen, de hand op uw eigen hart en luister. Het is de Heer, die u toefluistert: «Hij zal leven, ook al ware hij gestorven!" Maar daar zocht Harmens geen troost. Hij wist, hij gevoelde niets anders, dan dat al zijn werken en zwoegen vergeefs was geweest. Zijne veerkracht was vernietigd, treurende bleef hij zitten op de puinhoopen zijner luchtkasteelen, zonder hoop, zonder vertrouwen, zonder toekomst. Hij had een briefje in de hand, dat hij naast zich neder leimaar on willekeurig nam hij het weêr op en opende het. "Morgen," prevelde hij, terwijl een kwijnende lach om zijne lippen speelde. ""Waarvoor nog langer zwoegen, waar voor nog berekeningen maken Morgen." O, hoevele treurige herinneringen riep dat kleine briefje hem voor den geest. Morgen.,, zullen ze weg. Het Aan het postkantoor en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd in Juli ingelegd bij de Rijks postspaarbank f50 360 37 en daaruit teruggevraagd f39 927.85. Het laatste door dat kantoor nitge- geven boekje draagt hetnummerl6369. Eindexamen II. B. S. prov. Utrecht. 4e groep. Geslaagd: P. II. A. van Aken, W. J. van Bommel van Vloten, J. A. Suermondt, G. J. van Dain, Dittie E. G. la Seur en Suze M. C. van Veen, van de H.B.S. te Amersfoort; Joh. S. de Bruyn, H. C. Burger, J. van Diermen, H. G. van Doorn, A. M. Knottnerus, K. Lacet en Louise J. de Wilde, van de R. H. B. S. te Utrecht; J. G. Buitenhuis, W. H. van Dunne, G. G. M. de Groot, J. van der Hoeden en C. A. Th. Lückmann, van de Gem. H. B. S te Utrecht en J. H. van Swinden Koopmans, extraneus. Afgewezen 2. De beroemde zeeslang. Uit IJmuiden wordt gemeld: In Amerikaansche alsmede in vele Nederlandsche dagbladen leest men nog al eens dat schepen bij binnen komst rapporteeren de beroemde zee slang op den Noord-Atlantischen Oceaan te hebben gezien. Kapitein J. Schmidt van het Neder landsche tankstoomschip »Charlois«, dat hier Zaterdagavond van Philadel phia binnenkwam vertelde ons het volgende: Ook wij hadden gelegenheid op de reis naar Noord-Amerika den 28en Juni van dit jaar op 46 gr. 20'Noor derbreedte en 34 gr. 1' Westerlengte bij kalm weder een oogenschijnlijk monsterachtig dier van 200 tot 300 meter lengte te kunnen waarnemen. De staart sloeg steeds het water eenige meters omhoog. De kop van het reuzenbeest, die telkens aan de opper vlakte van het water kwam gooide bet water ver om zich heen. Tusschen kop en staart waren twee kronkelingen te zien. Het geheel geleek volkomen op de beschrijvingen van zeeslangen, die bij vorige gelegenheden gezien waren en wij waren allen dus aan boord in de grootste spanning. Onze koers was recht op het wonder- beest toe en toen wij er ongeveer twintig meter van verwijderd waren gaven wij met ons Winchester-geweer eenige schoten die het beest in het lichaam troffen. Het bloed kleurde de zee hel rood. Het reuzendier splitste zich in vieren en deze deelen zwommen heel aardig in eene colonne van vier weg. Het waren naamlijk vier wal- visschen achter elkander van welke de voorste nu en dan den kop boven water gooide terwijl de achterste wild met den staart zwiepte en de middel sten rustig zwommen. De gelijkenis als of zij één visch vormden was zoo tref fend dat wij in de eerste oogenblik ken beduusd waren. Zouden er echter niet meer rappor ten omtrent het zien van zeeslangen op een dergelijk gezichtsbedrog geba seerd zijn? In het zwembazin. In het Vaderland wordt het vol gende vermakelijke voorval verteld. In zekere Nederlandsche stad is een drijvend zwembassin in een stroomende rivier. Rechts de dames-, links de moet alles maar verdwijnen wat hem hinderen kan. IV. LICHT. Morgen Josua Bleek heeft de plaats van zijn kleinzoon aan den lessenaar ingenomen. Aan de beweging zijner lippen kan men zien, dat hij denkt. Hij heeft zoo op het oogenblik de woonkamer ver laten, waar hij zijn schoonzoon, die nog altijd bij den doode zat te mij meren, op zalvenden toon getroost heeft, door te zeggen: "Valt niet de eik, zoowel als de ceder, wordt niet het riet gebroken, terwijl het veldviooltje gespaard blijft? Ga naar het woud en leer het daar. Het hoofd omhoog, Harmens, toon u een man." Maar Harmens had geen acht ge slagen op zijne verheven ontboezeming. Voor hem ook geen stroohalm, waar aan hij zich kon vasthouden. Bleek had zich toen naar het kan toor begeven. Wat had hij daar te doen? Zal hij daar zichzelven moed toespreken, en in bespiegeling troost

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2