BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. RECLAME minderheid de risico voor de gemeente te groot. In het algemeen verwacht zij niet een zoo groote uitbreiding der stad, dat exploitatie van de thans te koop zijnde terreinen binnen eene reeks van jaren te verwachten is. Tot staving van dit ver moeden wil de minderheid nog op het volgende wijzenzeer zeker acht zij het waarschijnlijk dat de gemeente binnen korten tijd een gedeelte der terreinen met winst zal kunnen 'verkoopen, even wel niet aan exploitanten, die de per- ceelen zullen bebouwen, maar aan „grond handelaren", die de terreinen koopen, zonder ze te bebouwen. Indien de ge meente tot aankoop besluit, dan zal en hierin stemmen alle leden van ons college overeen de gemeente in den regel slechts onder die voorwaarden mogen verkoopen dat binnen zekeren tijd op bij den verkoop te bepalen wijze, de terreinen bebouwd moeten worden; stelt zij deze voorwaarde niet, dan is een van de belangrijkste werkingen van den aankoop verijdeld. Juist om deze reden nu meent de minderheid, dat de aanvragen tot verkoop niet zeer talrijk zullen inkomen. De meerderheid van het college meent tegenover deze beschouwingen in het bijzonder te moeten wijzen op de zich thans voordoende gelegenheid om een zoo groot uitgestrekt grondbezit, aan sluitende aan eene zij da aan de thans reeds bestaande bebouwing, te ver krijgen. Verwerpt de gemeente deze gelegen heid, dan zal naar hare overtuiging in de toekomst dit besluit ten zeerste betreurd worden. Hoe langer men het koopen van dergelijke terreinen uitstelt, hoe duurder ze voor de gemeente worden. De financieele bezwaren acht de meer derheid volstrekt niet onoverkomelijk. Zij wijst U op de jaarlijks toegestane f 4000.voor de Handelsschool. Is het bestaan van eene dergelijke school zoo vraagt zij werkelijk zooveel meer waard als de aankoop van Nimmerdor en de daardoor verkregen zekerheid, dat de gemeente steeds over voldoende en niet dure bouwterreinen zal kunnen beschikken? Naar hare overtuiging zal het nageslacht de aankoop van Nim merdor toejuichen, terwijl het tegen woordige geslacht binnen betrekkelijk korten tijd den goeden invloed van het besluit zal kunnen ondervinden. Wellicht nimmer zal de gemeente zich tegen den thans gevraagden prijs van terreinen kunnen verzekeren in de nabijheid der stad gelegen. Zeer te be treuren zou het zijn, indien deze gele genheid niet werd aangegrepen. Op deze gronden meent de meerder heid van het college U met aandrang en hij greep schier werktuigelijk naar het verborgen mes aan zijne linker zijde, maar Jim legde hem bevredigend de hand op den arm. «Ge hebt niets te vreezen," zeide hij haastig en halfluid, «het is een ziek, zoo niet dood mensch, dien wij op de straat hebben gevonden, en dien mijn vriend hij legde nadruk op dat woord Bob volstrekt niet wilde laten liggen; laat hem naar een afgelegen kamer brengen, ik ben verantwoorde lijk." «Mocht het noodzakelijk zijn, dan zijn wij beiden getuigen, dat de man ziek van de straat hier binnen is gebracht: nu spoedig, roept Bill, en maken wij er een eind aan Jim zeide dat op zulk een nadruk- kelijken toon, dat de andere niet durfde tegenspreken. Hij haalde een boots mansfluitje voor den dag en deed er een scherp fluiten uit komen. Weinige oogenblikken later strom pelde een zonderling wezen door den gang van het huis. Het was een korte, ineengedrongen, knokige gestalte met onmatig lange armen, een stierenhals, een stoppeligen baard en verward hoofdhaar en een paar oogen, die on zeker en rollend onder zware wenk te moeten ndviseeren het hierbij gevoegde concept-besluit te bekrachtigen de min derheid wil U daarbij echter de verze kering geven dat zij met niet minder ijver dan van de voorstanders tot aan koop is te verwachten, zooveel in haar vermogen is zal medewerken tot eene goede en meest productieve exploitatie, indien uwe vergadering tot aankoop mocht besluiten. Voorwaarden en bepalingen betreffende den aankoop. Ie. Aangezien het middengedeelte van den zoogenaamden Doodenweg niet als weg (Doodenweg) kadastraal bekend staat maar uitmaakt noordelijke deel van de aan verkoopers behoorende perceelen ge meente Amersfoort Sectie B nos. S36 en S37 zullen verkoopers en hun opvolgers in den eigendom van die beide perceelen, de thans bestaande toestand bestendigen en bestendigd houden door het noorde lijk deel dier beide perceelen Sectie B Nos. 836 en S37 ter maximum breedte van 20 Meters, om te dienen als open baren weg ten allen tijde open, onbe lemmerd en onbebouwd te laten, welk noordelijk deel ten nutte van de nu overgedragen goederen belast wordt met de erfdienstbaarheid van weg ter ge noemde breedte en van daarop niet te mogen bouwen of beplantingen te hebben andere (dan die er thans tijdelijk zich op bevinden en die op de eerste uitnoodi- ging daartoe zullen verwijderd worden. 2e. Ten nutte van de bij de huidige overeenkomst aan de gemeente Amers foort overgedragen goederen was ten laste van de aan verkoopers behoorende ten Zuiden van den Doodenweg tot Bavoort gelegen perceelen (volgt staat perceelen) gevestigd de erfdienstbaarheid van waterleiding waardoor de aan de gemeente Amersfoort komende vijvers, slooten en beeken door de thans bestaande deels natuurlijke, deels kunstmatige boven- en ondergrondsche geleidingen steeds gevoed worden met het water afkomstig van de voorschreven aan ver koopers blijvende perceelen. Ten laste van de bij deze aan de gemeente Amersfoort overgedragen per ceelen wordt ten behoeve van de aan verkoopers verbleven hiervoor omschreven en met het Servituut van waterleiding belaste perceelen gevestigd de erfdienst baarheid van het water van die perceelen van verkoopers af te voeren en te ver vangen door de thans bestaande deels natuurlijke, deels kunstmatige boven- en ondergrondsche in voortdurend onderhoud der gemeente Amersfoort blijvende ge leidingen naar de aan de gemeente Amers foort overgedragen gronden, die het over tollige water ontlasten in de westelijke, langs de Spoorbaan Amersfoort-Kesteren gelegen spoorsloot, die dat water verder afvoert ook door ijzeren duikers of kunst matige geleidingen nabij de brug der Hofstede „Ruitenbeek" onder Leusden naar en in de Beek. Bedoelde Spoorsloot wordt geregeld nagezien en onderhouden door de betrokken Spoorweg-Maatschappij. 3e. In het algemeen gezegd mag het „Huis Nimmerdor" bekend onder voor schreven kadastraal no. 2293 nimmer geheel geamoveerd doch wel hersteld en in constructie en uiterlijken vorm gewijzigd worden. Dat huis zal nimmer mogen dienen tot herberg of koffiehuis of voor den verkoop van sterken drank in het klein tot gebruik ter plaatse van verkoop of elders. Bij overtreding van elk dezer beide sub 3 genoemde bepalingen verbeurt de gemeente Amersfoort aan verkoopers of hun afkomelingcn als boete een som van tienduizend gulden. 4e. De gemeente Amersfoort heeft voorkeur van koop tegen een prijs van vijf duizend gulden van de volgende per ceelen gemeente Amersfoort aan den Arnhemschenstraatweg tegenover de Zandbergerlaan tusschen de le en 2e brauwen glinsterden. «Bill," zei Jim tot hem, «ga den trap op en haal den zieken man, die voor de huisdeur ligt; maar wees voor zichtig en laat hem niet bij vergissing van den trap vallen Bill grijnsde en volgde Bob, die haastig naar boven ging. «Is de man, die bij u was, een der onzen, capitano vroeg de roode; «hij ziet mij er niet naar uit!" Jim zag den vrager somber aan. «Gij zijt heden avond verdoemd spraakzaam en nieuwsgierig, Lobster," zeide hij langzaam. «Als ik iemand inleid heeft het een goede reden, en ik wil niet gevraagd zijn waarom! Maar- om uwe nieuwsgierigheid nu eens te bevredigen, wil ik u zeggen dat hij geen der onzen is, het nooit zal wor den, en ook geen vogel is, dien ge plukken kunt. Hij is mijn vriend, en dat geloof ik, zal ieder haar op zijn hoofd beschermen." «Gewis, capitano!" antwoordde Lob ster met denzelfden gedwoDgen dee moed, die hij zooeven had aan den dag gelegd, «wis en zekerHet was ook maar een gril van mij, naar den man te vragen, dien ik reeds ergens gezien moet hebben!" Spoorwegoverweg, huizen en erven, hout wal, bouw- en weiland Sectie B nos. 1742, 2388, 2389, 2033, 1700 en 310 groot 44 aren 66 centiaren, wat zeggen wil, dat Comparanten eenerzijds, genegen zijnde deze goederen van de hand te doen, de zelve vóór anderen in koop zullen aan bieden tot voorschreven prijs aan de gemeente Amersfoort, onder den last van levenslange vrije bewoning door ieder der tegenwoordige bewoners. De gemeente Amersfoort geeft hare beslissing binnen twee maanden na het aanbod. Bij overlijden van de laatste der Com paranten eenerzijds heeft de gemeente Amersfoort het recht die perceelen te naasten tot voorschreven prijs. De gemeente Amersfoort geeft daar omtrent hare beslissing binnen drie maanden nadat zij van bedoeld overlijden kennis draagt. 5e. De gemeente Amersfoort treedt in genot en lasten van den koop vrij van alle huur op twee Mei negentien honderd twaalf. 6e. De opgaande boomen aan weers zijden van den Arnhemschenstraatweg zijn met het recht van bepoting onder dezen koop begrepen. 7e. Onder den koop zijn niet begre pen de installatiën voor electrisch licht en die der waterleiding ten behoeve van het gebouw. 8e. Door verkoopers wordt voorbe houden een schilderstuk in den stal en twee dito in het hoofdgebouw boven de ramen der zaal. De warmte in dezen buitengewoneri zoiine-zoiner is weer toegenomen en van alle kanten komen weder berich ten over liooge temperaturen, water gebrek, ziekte- en sterfgevallen,schade en allerlei ellende, door de warmte veioorzaakt. Als het werkelijk «zoet is, dat velen klagen«, dan hebben wij tenminste dien tioost: wij pullen en onze naburen in West-Europa links, rechts eri overal, pullen mee. Te Parijs, waar de thermometer van den St.-Jacques-toren gisteren weder 95° F. aanwees, kwamen in de laatste twee weken 1159 en 1029 sterfgevallen voor, terwijl het gemid delde weekcijfer in dit seizoen 800 bedraagt. In Uuiiscbland en eldeis hier te lande helaas ook is het sterfte cijfer almede aanmerkelijk gestegen door de warmte. Op vele plaatsen o.a. ook te Manchester dreigt watergebiek en wordt de toevoer van de waterleiding beperkt. Te Kew was het waimer dan het nog ooit is geweest sinds den tijd dal men begon geregeld de temperatuur op te nemen. In Pruisen, (te Berlijn, Potsdam, Charlottenbuig, Breslau, Frankfort, enz.) waar men een temperatuur heeft tusschen 87° en 90° F. heb ben nu de schoolkinderen viijaf wegens de warmte; maar in vele plaatsen moeten zij eiken morgen voor het schoolgebouw komen hooren, of er les zal worden gegeven of niet. In sommige plaatsen zijn de buree- len ten stadhuize na 2 uur 's middags gesloten wegens de warmte. De veto-wet aangenomen. Het Hoogerhuis heelt gisteren rnel 131 tegen 114 stemmen, de «parlia ment bills aangenomen, en de koning zal dus niet tot de benoeming van een aantal liberale peers behoeven over le gaan. Uit de stemmencijfers blijkt, dat lord Halsbuiy nog een vrij «Waarom niet? Hij beeft geen reden zich te verbergen, maar iets anders wat nieuws is er heden?" «Niet veelDe schildpad heeft in het depot een vreemdeling opgespoord, die een volle geldriem bij zich droeg." «En?" «Heeft hem natuurlijk hierheen ge voerd «Nu, waarom aarzelt ge voort te spreken?" De roode staarde verschrikt naar het lichaam van den verstijfden man, wiens dragers zooeven op de onderste treden van den trap waren verschenen. En, als wilde hij zich volkomen over tuigen, liet hij het licht van zijn lan taarn op het wasbleek gezicht van het bewusteloos lichaam rusten. «Daar is hij," fluisterde verbleekend Lobster Jim in het oor, «en capitano, het beteekent niet veel goeds, als de dooden in het huis, waar zij eenmaal uitgezonden zijn, terugkomen. HOOFDSTUK II. DE NALATENSCHAP VAN DEN RATTEN VANGER. Het wa3 een heilloos huis, welks belangrijk aantal volgelingen lieeft weten mede te krijgen, maar dat ook een aantal conservatieve lords, ten einde een peeishenoeining te voor komen, zooals lord Camperdown trouwens bij de debatten gisteren ver klaarde, met de regeering hebben ge stemd. De overgroote meerderheid van de lords heeft echter het advies van loid Lansdowne gevolgd en zich van stemming onthouden. B(j vele groote spoorwegmaatschap pijen en nijverheidsondernemingen in de Vereemgde Staten, waar men ge- ruimen tijd meer vrouwen dan man nen in dienst had, zoo wordt bericht, begint de meening om te slaan ten nadeel© van liet sclioone geslacht. De Sout tier ii Pacillc-spoorwegmaatschap- pij is thans ook begonnen met lang zamerhand haar damespersonoel te ontslaan en uitsluitend mannelijke be ambten aan le stellen. Zij doel het slechts langzaam en in stilte, om zoo min mogelijk verbittering te wekken Maar hoofden der vrouwenkiesrechls beweging hebben toch al geprotesteerd tegen die «lage handel wijze» en gedreigd met een beioep op mevr. Hairiman, weduwe van den oprichter derSouthei n Pacificrnaatschappij. Omtient de redenen der voorkeur voor mannelijk personeel zegt een der spoorwegdirecteuren o.a.: «Wij hebben beambten noodig die vooruit willen komen en hun best daartoe doen. De vrouwen willen echter alleen zooveel geld verdienen als zij noodig hebben en zij koesteren geen eerzucht voor de toekomst. Een vrouw neemt alleen een betrekking aan om uit te zien naar de beste gelegenheid om ze weder te verlaten. Haar voor naamste wensch is te trouwen, en zoodra de rechte man komt, verlaat zij haar bureau ter wille van een eigen thuis. Onze vrouwelijke beambten zijn gemiddeld niet langer dan drie jaren bij ons in dienst; dan trouwen zij en zelfs als zij niet trouwen en 30 jaren bij ons blijven, komen zij niet vooruit, zooals de mannen. Nieuwe portretten van Prinses Juliana. De fnma Guy de Coral beeft weder om een tweetal portretten vervaardigd van ons Piinsesje, die aan het einde dezer maand in den handel zullen worden gebracht. Op een der photo's zit het Prinse-je met een poppenkind in de armpjes. Het andere poi tret toont de kleine Juliana met het fraaie ge schenk, dat president Fallières mee bracht uil Parijs. Het witte koffertje in den vorm van een zwaan en een schat van heerlijk speelgoed staan naast het kleine meisje. Solliciteeren voor burgemeester. Door de afd Utrecht van den Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren, zal op de a s. Algemeens Vergadering van den Bond worden voorgesteld bij den Minister van Binnenlandsche zaken pogingen in het werk te stellen, ten einde eene oflicieele en algemeene uitspraak van Z Exc. te verkrijgen dat bij sollicilatiën voor burgemeester nadat eenmaal persoonlijke kennisma king heeft plaats gehad een telkens heibaald bezoek niet meer wordt ge- wenscht. Het behoeft geen betoog dat deze veelvuldige bezoeken, den sollicitanten, veel nuttelooze moeiten bezorgen, hen vaak uit hnri werkkring roepen en deur zich zooven achter onze bekenden gesloten had. Het maakte, zonder dat men in het eerste oogenblik recht duidelijk wist waarom, den indruk van Dante's hellepoort met het vreeselijke opschrift: «Gij, die hier binnen treedt, laat alle hoop achter u!" In het huis heerschte een onzichtbare onrust. Men hoorde onder, en boven, en nevens zich allerlei zonderlinge geluiden, en zag toch niets. Men had eene gewaar wording als of in de wanden van den huisgang oogen waren, die iemand gadesloegen, doch dit kon ook door het oude, met zonderlinge krullen en figuren bedrukte behangsel zijn voort gebracht, dat overal de muren bedekte. Hierbij kwam, dat er vloerkleeden lagen, die de voetstappen onhoorbaar maakten, en men kwam zich zeiven onwillekeurig als een gluiper en slecht mensch voor, zoodra men dit huis betrad. Maar die gewaarwording had Bob Schmidt niet. Hij had met Bill zwaar te dragen aan den stijven man, en kon niet om zich heen zien en opmerkingen maken, hoewel hij dit buitendien niet zou gedaan hebben. Hij was blijde, toen de roode Lobster een kleine, maar geriefelijke en elegant gemeubileerde op den duur hooge kosten veroorzaken. Van de zijde van helangbebbenden zou bet dus zeer worden toegejuicht, wan neer de minister zich tegenover hel Bondsbestuur in dien geest wilde ver klaren. Men meende tevens te mogpn aan nemen, dal vele bezoeken welke thans nog gebracht worden, vaak ook den Minister geheel onnoodig zullen voor komen. Bij de j.l. Donderdag gehouden stemming ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad in het Ie district zijn van de 864 kiezers 48Ü opgeko men. 3 Biljetten waren van onwaarde, zoodal de volstrekte meerderheid 23S bedroeg. De heer P. van Achterbergh verkreeg 196, de heer P. C II. Briët 226 en G. van Wijland jr. 55 slem- men. zoodal er hei stemming moet plaats hebben tusschen de beeren van Achterbergh en Briët. De heer A. Rouendal, leeraar aan de Ambachtsschool, behaalde de akte lijn teekenen, middelbaar onder wijs. Door opensluiting der voordeur zijn j.l. Woensdagnacht uit het portaal van een huis aan den Stationsweg twee rijwielen gestolen. Wat vroeger aan den gemeente architect en schipper de Koning niet gelukte is j.l Woensdag aan de ge zamenlijke laadslederi onder aanvoe ring van den burgemeester, de beide wethouders en den secretaris, ver gezeld van den gemeente-architect den havenmeester eri een gemeente- opzichter wel mogen gelukken. Het gezelschap heeft h.l. aan boord van de stoomboot van den heer Hout- zaager de grintbank gevonden, die voor den mond van de Eem in de Zuiderzee ligt. Moge als gevolg daarvan die hin dernis voor de scheepvaart op onze rivier nu spoedig worden opgeruimd. Gevaarlijk speelgoed. Bij het spelen van een paar jongens met een fiaubert-pislool, kreeg een van hen een kogeltje in de boist, hetwelk door geneeskundige hnlp verwijderd moest worden. Geslaagd voor de acte Engelsch L. O. de heer R W. Kuiper en voor de acte haridleekenen L. O. de heer C J. de Froe, beiden alhier. De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Amersfoort houdt een algemeene ver gadering op Maandag 14 Augustus 1911, des avonds 8 uur, in het hotel »De Vergulde Zwaan». Punt van behandeling: Verkiezing van een bestuurslid. Op het Concert Zondagavond te geven door het stafmuziekkorps van het 5e Reg. Inf., directeur de heer G. Bikkers, op het lerias der sociëteit «Amicitia" zal het navolgend pio- gramma worden uitgevoerd 1. «Vers l'Idéal" Marche Tieberghein. Ouverture oNachkliinge von Ossian"Niels Gade. 3. »In schoner Maiennacht" WalzerRentzsch. 4. Grosze FantasieausderOper «Tannhauser"Wagner-Seidel. PAUZE. 5. Ouverture sLa Muette de Portici"Auber. 6. »WilhelmsKiönuDg"Caprice héroiqueDe Kontsky. 7. oBlumenlied"Lange-Bikkers. 8. «Elektrische Funken" Gros ses PotpourriHause. kamer opende, waar hij den last op een divan kon leggen. «Oef," riep hij, «ik heb niet geweten dat een menschenkind zooveel weegt, en dit is een mager menschenkind Bill zag hem met strakke oogen aan, terwijl zijn breede mond zich tot een zinneloozen glimlach verwijdde, antwoordde hij met een leelijk keelge luid: «O, hij was zwaar genoeg toen hij hier kwam «Beest!" riep Lobster en gaf den idioot een schop, vervolgens voegde hij, als zich verontschuldigend tot Bob er bij «Het is een idioot, mijnheer, en weet niet wat hij zegt!" «Nu, dan hebt ge een verdoemd grove manier om hem tot verstand te brengen," bromde Bob, wien de arme drommel leed deed, «kom hier, Bill, arme jongen, en breng mij wat koud water voor den verstijfden man, wij willen zien of hij nog te helpen is." En Bill, die met opeengedrukte tan den, met gebalde vuisten en de oogen vol boosheid aan de deur stond, ver wijderde zich gehoorzaam. «Weet ge, vreemdeling," zei Lobster, «dat het mij volstrekt niet behaagt dat gij hier bevelen geeft endenonnoozelen jongeu ophitst I Wees voorzichtig

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2