BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. rijk publiek verwelkomd met harte lijke juichkreten. Na de Koningin volgde Prinses Juliana, die door zuster Marting uit bet salonrijtuig werd gedragen. De Koningin beschutte op het perron het Prinsesje voor de felle zonnestralen met haar parasol en nam met Juliana naast haar in een open rijtuig plaats. Tegenover de Koningin zaten eene hofdame en zuster Marting. Tijdens den rit van het perron naar het paleis hield de Koningin weder haar parasol over het Prinsesje. De Koningin hield een fraaie bouquet van roz6n in de hand. Op den laatsten Zondag te Soest- dijk was de belangstelling van het publiek wederom zeer groot. Tot vreugde en voldoeuing der vele hon derden, d>e den geheelen middag vóór het paleis hadden geschaard gestaan, maakte de Koningin met Haie Moe der en Dochter des middags te 5 uur een wandeling door bet park, langs het hek aan de zjjde van den straat weg. Natuurlijk werden zij door bet publiek op de hartelijkste wijze toe gejuicht. Uit verschillende streken komen be lichten van zware boschbranden. In de hoogvlakte-moerassen van de»Hau- tes Fagnes", in de nabijheid van Ver- viers, is een geweldige brand nilge- brokeu, die zich uitstrekt tot in het Herzogenwald op Duitsch gebied. Uren aan uren ver heeft de brand zich uit gestrekt. Daarbij heerscht groot water gebrek doordat de putten zijn uitge- dioogd. Van alle kanten zijn soldaten opgeroepen om te helpen loopgraven te maken. De bevolking zelf helpt krachtig mede bij het blusschings- werk. De brand van het Herzogen wald is een ware ramp. Sedert drie dagen smeulde het vuur reeds in de heide van Spa. Nu echter ontdekte men twee plaatsen, waar de brand begonnen was, omtrent een mijl van elkaar verwijderd. Vijf honderd man troepen bestrijden den brand, die 1500 hectaren beslaat. Men vreesde dat de brand zich zou uitbreiden naar den kant van Porfais en zoo het heele bosch omvatten. Vooral deze zijde is met kostbare boomen bewassen, zoo dat het boseh daar een waarde beeft van 3 tot 5000 fr. de hectare. Ook op Pruisisch grondgebied is de brand begonnen. De Duitschers ont staken nu een tegenvuur langs de Belgische grens, maar dit had juist een verkeerde uitwerking, daar de wiud de vlammen naar België dreef. Heel de vallei der Hoëgne is in een versiikkenden rook gehuld. In het plaatsje Zams bij Innsbrück, zijn door een verschrikkelijken brand de kerk, het raadhuis, het postkantoor, eernge hotels en 50 andere gebouwen totaal afgebrand. Meer dan 400 per sonen zijn dakloos er is veel vee om gekomen. Binnen vier uur "was de gebeele plaats zoo goed als vernietigd. De hitte en de droogte werkten hier toe mede. Er worden een man en een kind vermist. In de stad Mittenwolde, niet ver van Berlijn, is een geweldige brand uitgebroken in korenschuren. Hierbij wordt aan brandstichting gedacht. Het prachtige hotel «Post" te Te- gernsee is totaal afgebrand. De oor zaak is te vinden in een ontploffing van benzine in de auto-garage van het hotel. Daardoor werden ten eerste een «Het is voorwaar geen genoegen," antwoordde de oude man rustig, «maar het brengt veel op. Jaarlijks gaan millioenen ratten vellen naar Parijs voor de fabrieken van glacéhandschoenen. Evenwel zou ik daardoor geen ver mogen hebben gekregen," voer Holder bedaard voort, «zoo ik niet een schat had gevonden." «Donnerwetter!" riep Bob met van verbazing open mond, en stiet zoo hard zijn glas op de tafel dat het rinkelend stuk sprong, «donnerwetter Een schat! Was het dan meer dan een millioen In de zijkamer hoorde men hetzelfde gedruisch met den stoel als zooeven, maar Bob's uitroep overstemde het. «Neen, meer was het niet," ant woordde Holder glimlachend, «maar het waren bijna 100,000 dollars, welke ik in de oude verroeste kist ontdekte en in zekerheid heb gebracht." «En nu, broedertje," schreeuwde Bob vergenoegd, «nu begint ge weder op nieuw te leven en te drinken en jaagt het geld door het keelgat, en ik beloof, u eerlijk hierbij te helpen!" De rattenvanger schudde ernstig het hoofd. «Neen, vriend, het drinken heb ik aantal prachtige auto's vernield. Het hotel was geheel bezet met meer dan 200 gasten. Toeti de brand uitbrak, te éen uur 's middags, zaten de gasten bijna allen aan de table d'bóte. Er ontstond een vreeselijke paniek toen allen tegelijk naar buiten wilden. Daarop gingen velen weer in bet brandend gebouw om hun goederen te redden. Gelukkig is daaibij nie mand omgekomen. De eigenares van het hotel viel in zwijm en moest door de vlammen naar buiten worden ge dragen. Van 20 omliggende plaatsen kwamen brandweermannen toegesneld, ruim 200 personen. De schade wordt op 400.000 Mark geraamd. Van het meubilair kon veel gered worden. Ook in de buuit van München woe den verschillende branden. Het be roemde Franciscanerklooster van En- gelsberg werd daardoor bedreigd. Hier zijn de graven van de prinsen Löwen- stein, Rosenberg en van Dom Miquel van Braganza, den stiefbroer van den Portugeescheu pretendent. Ook in verschillende streken van Frankrijk zijn branden uitgebroken. Dr. Doyen heeft in een brief aan den Franschen minister van landbouw medegedeeld, dal hij de proeven met ztjn middel tegen mond- en klauwzeer ten einde heeft gebracht, en dat uil de resultaten is gebleken, dat de ziekte overwonnen kan worden door het mid del dat bij bereidde. De regeering acht echter de verkre gen uitkomsten nog niet voldoende en wenscht nog verdere stelselmatige onderzoekingen. De stakingen in Engeland. Onder de Engelsche spoorweg beambten heerscht hevige gisting en wel tengevolge van de toepassing der bepalingen van de overeenkomst tusscben de directies en de arbeiders die in 1907 door de bemiddeling van Lloyd George en Richard Bell, werd gesloten. De overeenkomst beoogde tot 1914 elke staking te voorkomen, de spoor wegarbeider szijn echter zooontevreden over hare wei king, dat men vreest desondanks een staking te zien uit breken. Williams, de secretaris van de «Amalgamated Society ot Railway Servants.* zeide Zaterdag, dat de toe stand hoogst kritiek is. «Arbeiders van alle takken van dienst zijn in meerdere of mindere mate ontevreden en het zou mij geenszins verwonderen als er een algemeene staking uilbrak. De voornaamste grief is, dat de maat schappijen zich het recht aanmatigen den arbeid van den Verzoéningsraad geheel alleen te controleeren en geen rekening houden met de bezwaren der beambten ten opzichte van de uitlegging van sommige bepalingen. Ik zie daaiom een groole uitbreiding van de stakingen te Liverpool en te Manchester tegemoet en ik acht den toestand te Leeds en in andere centra eveneens hoogst ernstig«, zoo eindigde hij. Zondagnacht is ie Londen een ver- gadeiing gehouden, bijgewoond door 1200 arbeiders, waar de eischen van de beambten van de Great Central en de Metropolitan spoorwegen werden bespi oken. Er werd een motie aangenomen, verklarende, dat as. Zaterdag alle arbeiders het werk zullen slaken, tenzij alle eischen van de spoorwegarbeiders ten volle worden ingewilligd. opgegeven en afgezworen, want ik heb vaderplichten te Michigan uit te voeren en ik heb eerst heden weder gezien, wat een roes kosten kan. Ik heb reeds voor lang mijn lieve nicht geschreven, dat ik komen zou en haar te gelijk in allen geval mijn testament gezonden, waarin nauwkeurig beschreven staat, waar de schat te vinden is, en waarin ik haar tot mijne universeele erfge- gename benoem." «Zoo, zij zal bij het zien van het testament niet weinig verschrikt zijn geweest." «Wees gerust, vriend, ik heb het schrander overlegd, en het testament goed verzegeld in een couvert met mijn adres gelegd. Zij vermoedt niet wat in den brief is, en zal hem niet eerder durven openen, dan wanneer zij stellig zeker is van mijn dood." Op dit oogenblik werd de deur ge opend en Jim Fulton verscheen in de kamer. «Ik hoorde zoo even onwillekeurig,» zeide hij beleefd in de Duitsche taal, «dat hier nog levendig gesproken werd, en daar ik de stem van mijn goeden Bob herkende, nam ik de vrjjheid bin nen te komen.» «Hartelijk welkom, beste jongen, Te Liverpool is het Zondag buiten gewoon heet toegegaan. Op St. George's plateau en de aangrenzende straten werden, nadat de Riot Acu was voorgelezen, charges gemaakt door de politie op een menigte van 50,000 personen, met het gevolg dat meer dan 100 menschen gewond werden. De aanleiding lot de ongeregeld heden was een betooging, op touw gezet door den Nationalen Bond van transportarbeiders, die gehouden zou worden op St. George's Plateau, de «Trafalgar Square« van Liveipool. De deelnemers kwamen van ver schillende zijden opdagen, maar tege lijk met hen arbeideis uit andere bedrijven en een groot aantal opge schoten jongens, die zich reeds vooiaf hadden voorzien van de noodige werptuigen, steenen, flesschen enz. Nu kwam een steike politiemacht aanrukken. De «Riots Actt werd voorgelezen en toen maakte de politie een charge en dreef de betoogers als schapen voor zich uit. Bij tientallen werden zij tegen den grond geslagen. De brandspuitgasten van hel station werden te hulp geroepen om de menigte uiteen te jagen en weldra wierpen de spuiten dikke waterstralen over de menigte, die zich echter weinig stoorde aan die besproeiing. Een bestuurslid van de «Amalgama ted Society* trachtte het volk te kalmee- ren. Hij liet zich door een paar steike agenten op hun schouders hijschen en trachtte de menigte te oveneden om zich kalm te houden. Zijn raad gevingen vonden echter geen gehoor en toen nam bij een wit rozetje uit zijn knoopsgat, waarmede hij zwaaide, ten teeken dat hij gaaine zou zien, dat de ongeregeldheden ophielden. Ook dit bleek nutteloos en 's mans positie werd zeer gevaarlijk, daar onophoudelijk steenen en flesschen langs zijn hoofd vlogen, dat hij zijn goedgemeende pogingen eindelijk maar opgaf. Het spektakel werd intusschen boe langer hoe erger. De politie werd nogmaals versterkt en bet Warwicks hire-regiment werd gereed gehouden om, zoo ooodig. de politie te steunen, hetgeen echter, zoo was besloten, slechts in uitersten nood zougescliieden. Een detachement van 40 politie agenten posteerde zich voor een nabij gelegen hotel. Eu onmiddelijk namen de betoogers hen tot rnikschijven en bombardeerden hen met flesschen en steenen. Er heerschte groote opgewonden heid onder de menigte en er was slechts een kleinigheid noodig om een uitbarsting te veroorzaken. En die bleef niet uit. Er werd n.l. een steen geworpen naar een venster van het Londen en North-Westei n Hotel. Onder dat venster stonden eenige politieagenten, die de menigte beletten op te dringen. Toen nu die steen gevallen was. ging er gejuich en hoera geroep op uit de massa. «Ie politie werd uitge jouwd en by liare geringe sierkte achtte zij het, daar de opgewonden heid onder het volk steeds toenam, geraden om zich naar de nabijgelegen post te begeven, hetgeen geschiedde onder het gejouw en gejoel van de toeschouwers. Het vertrek der agpnten was het sein voor eeri aanval op het Limestreet- station. Een hagel van steenen en flesschen vloog in de richting van het gebouw en keer op keer deed de menigte een stormloop op de ijzeren deuren, zonder succes echter. kom maar binnen, neem plaats en schenk in, wij hebben precies nog zulk een beminnenswaardig gezel noodig, als gij zijtschreeuwde Bob en schoof den aangekomene een stoel toe. «Ik weet niet of ik hinder,» zei Jim ten aanzien van den vreemdeling, nam echter den stoel aan. «Och wat hinderen, gekheid I Waar om Gij zijt mijn goede vriend Jim Fulton, van wien ik trouwens niet wist, dat hij zoo goed Duitsch sprak, eD deze is mijn vriend Frans Holder, van wien ik stellig weet, dat hij zeer slecht Engelsch kent. Nu kent gij elkander, weest tevreden en schenkt u in!» «Inschenken? Ge hebt noch glazen noch drank!» en Jim Fulton tikte glimlachend tegen de whisky-karaf. Op dat teeken verscheen een zeer fraai dienstmeisje en vroeg wat de heeren begeerden. «Lieve Annette,» zei Fulton in plaats der anderen, «wees zoo goed van mijne whisky te halen en drie schoone glazen Het meisje ruimde de tafel op en verwijderde zich. «Ge moet mij verontBchnldigen,» zei Fulton tot Holder, «dat ik hier bestel, Toen werden allerlei voorwerpen over de pooi ten heen geworpen, daar men wist, dat een brigade agenten daar geposteerd stond ter bescheiming van het station. Middelerwijl zong een vroolijk troepje onder de betoogers maar voortdurend Rule Britannia. Eindelijk werd het bevel gegeven tol een charge met de wapenstokken. Maar ondanks de hevige klappen, die er vielen, week de menigte niet, tot eindelijk ook de bereden politie bevel kieeg tot een charge en nu slaagde men er in het volk de aangrenzende straten in te diijven. Intusschen was de wanen van de stedelijke ambulance op het looneel van den opstand aangekomen. In een oogwenk was hij gevuld met de zwaarst gekwetsten en toen werden er nog drie menschen, wien het bloed over het gelaat gulste, boven op den wagen geheschen, daar hun toestand onmid dellijke ovei brenging noodig maakte. De anderen moesten wachten of zich per voet naar het hospitaal begeven. In het geheel werden 130 man meer of minder ernsti gekwetst, onder hen een paar politieagenten. In het koninklijk ziekenhuis hadden 12 geneesheeren uren lang W6rk met het verbinden van de gewonden Dat er tal van personen in hech tenis werden genomen, spieekt vanzelf. In den loop van den avond werden de ongeregeldheden hier en daar nog voortgezet en kwamen politie- en militaire patrouilles wederom in bot sing met het gepeupel. Den geheelen nacht door bleet het woelig. «De 13de Augustus 1911 zal ons blijven heugen als de «roode Zondag," zegt de Daily Mail. De sociaal-liberale betooging in Brussel. Gisteren had in de Belgische hoofd stad de groote betooging plaats van het sociaal-libera Ie bloc tegen de school wet. tegen het clericalisms, voor het algemeen kiesrecht. Reeds maanden tevoren waren voor bereidingen getrollen door de regee ring. Des ochtends tusscben vijf en negen uur waren niet. minder dan 150 extra treinen te Brussel binnengeloopen Op de lijn Hal-Brussel liep ongeveer elke diie minuten een tiein. 125,000 personen hebben aan den grooteh op tocht, die de slad dooi kruis te deel genomen. De cleiicale «Patrioieti heeft een op rood papier gedrukte oplage laten verschijnen, waarin het blad den spot drijft met d« betooging en de anticleri- cale politiek in heftige bewoordingen laakt. De ministeipresident De Broquevrlle heeft in pen interview verklaard, dat de manifestatie geen ziri meer had, nu de regeling met de beruchte school- bon is teruggenomen. Tegelijkertijd kondigde de premier in bedekte termen een nieuw schoolwetontwerp aan. waarin het beginsel van de gelijkheid van subsidie aan openbare en pani— culieie (d. w. z. klooster-jscholen zal worden gehandhaafd. De radicale Gazette antwoordt op de uitlatingen van den minister, dal de regeeiing m elk geval geen nieuw ontwerp kan indienen, voordat de verkiezingen van 1912 hebben plaats gehad. Bovendien blijft de quuestie ran het algemeen kiesrecht dan toch altijd nog bestaan. maar ik ben in de woning van mijn vriend Bob te huis als bij mij zelf.» Bob wilde iets antwoordden, maar Jim sneed hem het woord af. «Ik weet wat ge zeggen wilt, lieve vriend, en dank u voor uw goede meening.» Nu trad Annette weder binnen en bracht een karaf met glazen. «Hier is uw eigen glas, kapitein,» zeide zij, Fulton een groen geslepen glas toeschuivend, terwijl Bob en Frans lichtgele ontvingen. Fulton schonk, dronk en spoorde de anderen tot drinken aan. Maar Holder had een soort van walging toen hij uit zijn glas geproefd had, en zeide, de whisky had denzelfden smaak als die hem vroeger zoo smoordronken had gemaakt. «Ja, de duivel hale mij,« riep Bob, met de tong klappend, «als je whisky niet bitter als gal is, Jim!» «Dat schijnt slechts zoo, vriend Bob,» antwoordde Fulton, «omdat ge vroeger minder sterken drank ge dronken heb. Dit is heerlijke oude whisky,» en Jim ledigde zijn glas in een teug. «Nu, kunt gij hem drinken, dan kan ik het ook,» zei Schmidt en zwelgde Door het Amersfoortsch Drank weer comité is aan alle loielingen der ge meente Amersfoort, per post een circu laire gezonden van den volgenden in houd Lotelingen t Het is een gewichtige dag voor u. Ge loot aan of ge loot vrij. Ge zult soldaat worden of niet. Dat beteekent veel. Sommigen uwer zullen graag de wijde wereld ingaan, eens wat zien. Hun lacht het militaire leven aan. Andereu zien met angst den tijd tegemoet, die ben scheidt van de hun nen. Ze zien er tegen op in de kazerne gedrild te worden. Allerlei verschillende wenschen en neigingen zijn er. Maar niemand bijna laat die koud Waai om dan zoo'n dag op zoo dwaze wijze doorgebracht. Dat er over 't geheel niet gewerkt wordt, dat is te begiijpen misschien. Maar niet te begiijpen en te billij ken is, dat de drank zoo'n rol speelt op lotingsdagen. Als ge verdriet hebt, dan wordt dit er niet beter door. 't Zal wel erger terugkomen Zijt ge blij, welnu, bewaar die blijd schap Laat ze niet ondergaan in vecht partijen of braspartijen. Waarom drinkt ge op dezen dag Waarom Zal uw moeder u met méér pleizier zien, als ge haar een blijde tijding komt brengen en ge zijt dronken of beneveld Zal haar smart verzacht worden, als gij, onder den invloed van sterken drank, haar een droevige boodschap brengt? Wie anders, dan de verkooper, heeft voordeel van uw drinken?. Is uw geld u gram? Kunt ge het niet nuttigergebr uiken Of meent ge een man te zijn, als ge meedoet aan het drankgebruik? O ja, vele mannen drinken in Ne derland! Maar dat zijn niet de mannen, waartegen we opzien en naar wie we ons richten. Dat zijn de mannen, met wie we medelijden hebben. In 't waardig dragen en genieten van verdriet en vreugde loont zich de man, niet in 't onwaardig dragen en genieten. Waarom dan zoudt ge drinken? Is het wenscheltjk, uw geld te ver morsen Uw gezondheid te benadeeleri? U aan dwaasheden bloot testellen? Uw ouders l.eed aan le doen? Is dat wenschelijk. Ja, drink dan Neen, drink niet op dezen dag. Nuchterheid is immer een plicht. Op den lotingsdag niet het minst. Het Amersfoortsch Drankweer- Comité. Nimmerdor. Naar aanleiding van den voor genomen aankoop van het landgoed „Nim- merdor" door de gemeente schrijft het Amersf. Dagbl. „De gemeente Amersfoort zal dus thans een tweeden stap doen, om zich het eigen dom van gronden te verzekeren in de omgeving van de stad. Opmerkelijk is het evenwel, dat het Dag. Bestuur daar voor terreinen schijnt uit te kiezen, welke niet alleen niet onmiddellijk aan de stad aansluiten, maar die er zelfs vrij ver van verwijderd liggen en waarvan de bebouwing ook in een verre toekomst, nog zeer twijfelachtig is. De den inhoud van zijn glas in, waarop hij het dadelijk weder vulde. «Zoo is het goed, mijn jongen, maar nu moet ge ook eens met uw school vriend klinken, het is niet pleizierig, als iemand er bij zit en niet me# drinkt,» zei Jim. «Ge hebs gelijk, Fulton, en hij moet ook met mij drinken. Hier, kom hier oude rat, klink met mij op de gezond heid van uw Rosa en hij is een el lendeling, die zijn glas niet uitdrinkt.» De rattenvanger stond op, de gla zen klonken zacht tegen elkander, en de oude man ledigde werkelijk zijn glas tot op den bodem, terwijl over Jim's gezicht een spottende trek vloog. «Wel bekome het u en haar,» zeide hij langzaam en schonk den ratten vanger weder in, deze echter geeuwde en klaagde over vermoeidheid, en Fulton was beleefd genoeg Bob Schmidt te bewegen zich met hem te verwijde ren, om den ongestelden vriend rust te gunnen. En terwijl de vermoeide oude man zich op den divan uitrekte en dadelijk in een zwaren, den dood gelijkenden slaap viel, voerde Fulton zijn reeds

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2