Cfnpsini If Amersfoort. Gemengd Nieuws. Advertentiëii. JOHANNA VAN ÜRASSTEK bosschen van „Birkhoven" zijn ongetwij feld te beschouwen als een mooi wan delpark, maar of ze ooit zullen blijken voor de gemeente eenigszins productief te zijn, dat is een groote vraag! Het restaurant-hotel, thans wederom geheel verbouwd, is verhuurd; maar wij meenen te mogen betwijfelen of de exploitant op den duur zoo optimistisch zal blijven, er veel voordeel van te verwachten. In een druk bezoek mag het zich toch maar zelden verheugen's winters ziet men er bijna nooit iemand. Het sportterrein is eveneens verhuurd, maar het ligt het grootste gedeelte van het jaar stil. De aandeelhouders van de exploiteerende maatschappij zullen voorloopig wel niet op eenig dividend mogen rekenen. Vooral nu het totalisator-verbod de wedrennen onmogelijk maakt, schijnt voor het sport terrein een kwijnend bestaan te zijn voor beschikt. En wat verwacht men nu wel van Nimmerdor? De afstand van de Arnhem- sche Poortbrug tot aan het begin van het landgoed bedraagt, langs den Arnheru- schenweg, ongeveer 1600 meter. Langs den Leusdenschenweg is die afstand nóg grooter. En langs den ongeplaveiden, vuilen "Woesteijgerweg?.... Nimmerdor is van de eigenlijke stad gescheiden door drie complexen van arbeiderswoningen, aan en bij deze wegen, kleine dorpjes op zich zelve, ten deele bewoond door kleine burgers, ten deele door arbeiders en voor een groot deel door arme lieden. Men vraagt zich af, waarop toch wel de gunstige meening van de meerderheid in het Dag. Bestuur berust, dat op het aan te koopen terrein binnen afzienbaren tijd villa's zullen ver rijzen. Zou de lust, om langs den Dooden- weg en langs den Leusderweg te bouwen, plotseling ontstaan, wanneer de gemeente Amersfoort eigenaresse van den grond zal wezen in plaats van baron Van Boetze- laer? Dit is, dunkt mij, toch wel aan twijfel onderhevig! Aan welke zijde heeft de gemeente zich in de laatste jaren merkbaar uitgebreid? "Waar is een mooi villa-park ontworpen en in exploitatie? Waar zijn reeds vele mooie, breede wegen aangelegd, die gratis aan de gemeente zijn overgedragen mèt een aanzienlijke som voor onderhoudskosten? Antwoord in het „Bergkwartier", dat zich onmiddellijk aansluit bij de stad en bij gronden, welken reeds eigendom van de gemeente zijn; dat is gelegen nabij het station en dat begrensd, of doorsneden wordt door de schoone Barcbman Wuytiers- en Koninginnelaan en door den drukken verkeersweg naar Utrecht. Het is wel een opmerkelijk verschijn sel, dat B. en W. geen enkele po ging schijnen gedaan te hebben, om zich van den eigendom van deze terreinen te verzekeren. Mij dunkt dat zoo iets hier zou voor de hand gelegen hebben! In hun schrijven aan den gemeente raad heet het De meerderheid van ons college acht het zeer gewenscht, dat de gemeente gebruik mako van de thans aangeboden gelegenheid, een groot complex gronden in de nabijheid van de stad, in eigen dom te verkrijgen. Wel is waar ont kent zij geenszins dat door den aankoop nieuwe lasten op de gemeente worden gelegd, maar zij meent dat het welbe grepen belang van de gemeente eischt, zich thans van de aangeboden gronden te verzekeren. Het is bekend dat de gemeente zelve in de nabijheid van de bebouwde kom zoo goed al9 geen grond bezit; dit is een bedenkelijk verschijn sel voor de ontwikkeling onzer stad, omdat deze thans voor een groot deel afhangt van den prijs, dien de grond eigenaren vragen. Een ander bezwaar voor de uitbrei ding der gemeente is gelegen in de om- zeer opgeruimden vriend Bob in het vroolijke gezelschap, waarvan hij hem vroeger gesproken had. «Weet ge, mijn jongen," zeide hij, terwijl hij de bijna onzichtbaar in het behangsel verborgen deur eener zaal opende, «weet ge, hier is men aange namer, bij den ouden man daar binnen zoudt ge waarachtig beschimmelen." Bob stond met open mond. Hij had nooit zulk een zonderling schouwspel gezien als zich nu voor zijne oogen vertoonde, want hij was nooit op een rattenbal geweest. Wij hooren den lezer vragen wat een rattenbal is? De naam is speciaal van Amerikaan- scbe vinding, maar bals van deze soort zijn er in de geheele wereld. De armen en ellendigen der samen leving, de verstootenen, die zich des daags verbergen en des nachts leven, zijn bet welke men met ijselijken hu mor «ratten» heeft genoemd. Zij zijn de vogelvrij verklaarden, die als de rat ten, als de kat niet te huis is, op ta fel en banken rondspringen en zich op hun eigen manier vermaken. Op de rattenbals verkeeren slechts misdadi gers en slechts vrouwen, die het pa radijs der onschuld voor altijd verloren standigheid, dat vele gronden, in de onmiddellijke nabijheid gelegen, in be zit zijn van stichtingen en liefdadige in stellingen, terwijl van de terreinen, welke thans geschikt zijn voor bebouwing, een belangrijk gedeelte in handen van ééne maatschappij is. Dat deze omstandighe den voor den groei der gemeente vooral ook met het oog op de toekomst zeer belemmerend zullen werken, acht niet alleen de meerderheid, maar ook de minderheid van ons college niet betwistbaar." Volgens het oordeel van het Dag Be stuur werkt het dus belemmerend, dat de thans reeds voor bebouwing geschikte terreinen in handen zijn van ééne Maatschappij. Welnu, waarom dan niet getracht die terreinen te koopen'? Ze zullen zeker wel duurder zijn dan „Nimmerdor", maar ze zijn dan ook van vele schoone wegen doorsneden, en de aanliggende gronden liggen voor den aankoop gereed. Aanleg van nieuwe wegen is in de eerste jaren totaal overbodig. De oppervlakte van het Bergkwartier is zeker aanmerkolijk kleiner dan die van Nimmerdor, maar de waarde van den grond is dan toch zeker ook aan- merkerkehjk hooger dan die perceelen aan den Doodenweg, den Leusdenschenweg of bij Bavoort? Zijn die ver-af gelegen terreinen van gas- en waterleiding voorzien, zooals het Bergkwartier? Hier zijn die leidingen kant en klaar en door de Maatschappij „Amersfoort" betaald. Twee ton gouds voor 120 HA. grond is een schappelijke prijs. Maar wanneer men wegen, gas- en waterleiding moet aanleggen, dan zal de gemeentekas nog voor een beduidend bedrag meer moeten aangesproken worden. De Maatschappij Amersfoort" betaalde voor dien aan leg in haar terreinen reeds honderd en vijftig duizend gulden. De gemeente wil nu door den aan koop van „Nimmerdor" invloed gaan uitoefenen op de prijzen van bouwter reinen, welke in handen zijn van parti culieren. In verhand hiermede is het niet van belang ontbloot, de meening van den burgemeester hier nog eens weer te geven. Ik knip daarom het volgende uit den brief van B. en W. aan den Raad, zooals die voorkomt in uw nummer van 10 Augustus: „De minderheid van het college van Burgemeester en Wethouders, in dit geval de burgemeester, onderschrijft in zeer vele opzichten de meening van de meer derheid van het college; ook hij acht een belangrijk grondbezit, dat in de naaste toekomst als bouwterrein in aan merking komt, voor de gemeente van onbetwistbaar belang. In hoofdzaak heeft hij echter twee bezwaren tegen den voor gestelden aankoop; h ij acht het land goed te ver van de bebouwde kom gelegen en vreest dat, be houdens wellicht enkele ter reinen, in een lange reeks van jaren geen exploitatie van die gronden verwacht kan worden (gesp. van mij). In verband met deze omstandigheid acht hij een tweede bezwaar gelegen in den koopprijs. Hij vreest dat deze de financiën der gemeente zoozeer zal druk ken, dat daarvan nadeelige invloeden op den bloei van de gemeente verwacht kunnen worden. Beide bezwaren houden dus volgens hem het nauwste verband met elkaar: juist door de betrekkelijk ver verwijderde ligging van de stad, zal een geregelde exploitatie nog zeer lang op zich laten wachten. Hoe langer dit het geval is, des te hooger zullen de prijzen van de gronden moe ten worden, indien de gemeente geene schade zal lijden. De minderheid geeft toe, dat het zeer lastig is, gespecificeerde hebben en die van niets dan van schande leven. Zij worden met der tijd teringachtig van dezen magerenkosten sterven een langzamen, zwaren dood. Zij zijn in haar laatste levensperiode niets dan postliume dooden, die hun lijk kleur slechts met vermiljoen bedekken. De rattenbals van Amerika zijn levend geworden dievengalerijen. Men ziet hier gezichten die men des daags slechts zien kan op de banken der misdadigers in de gerechtszalen. Hier namelijk be vinden zich de lieden van het lang- vingerig handwerk talrijk bijeen, deels om dadelijk bij de hand te zijn, wan neer het noodzakelijk is een eed voor een kameraad af te leggen, deels om in het gedrang van andere toehoorders de zakken te ledigen, deels om uit de debatten te leeren, hoe men zich er uit liegt, of hoe men doet om niet be trapt te worden. De heeren advocaten zijn de professoren der dieven, zij spre ken hier dagelijks over de kunst van het stelen en liegen dagelijks candida- ten voor de galg van de straf vrij. Des avonds bestudeeren dan hun cliënten in de lokalen der dieven de j organen van het gauwdieven bedrijf. I The Police gazetteThe Police news." I a The Clipper," „The City-life," „Frank financiëele beschouwingen te geven; toch meent zij dat de volgende cijfers de aan dacht verdienen Indien gerekend wordt dat de jaarlijk- sche opbrengsten (zonder eventueele ver koop van grond) besteed moeten worden voor de kosten van personeel, onderhoud, belastingen en assurantie, (op ongeveer f 2000 te ramen), zal dus nog te betalen blijven de rente en aflossing. Rekenende op eene aanvankelijke aflossing in 100 jaren en een rentevoet van 4 dan be dragen de jaarlijksche kosten f 10.000. Natuurlijk kunnen deze kosten gedeelte lijk verminderd worden door eventueele opbrengst van bouwterreinen, terwijl wel licht een gedeelte dier kosten tijdelijk gedekt kan worden door „bijschrijving" volgens de regelen van een grondbedrijf, maar hieromtrent voorspellingen te ge ven, is niet wel mogelijk. En juist daarom acht de minderheid de risico voor de gemeente te groot. In het algemeen verwacht zij niet een zoo groote uitbreiding der stad, dat ex ploitatie van de thans te koop zijnde terreinen binnen eene reeks van jaren te verwachten is." Het zij mij vergund, aan het boven staande nog het volgende toe te voegen Ik verneem dat het huis en de ter reinen, waaronder begrepen enkele welke vroeger tot Zandbergen behoorden, voor f 1800 nog voor 5 jaren verhuurd zijn aan den tegenwoordigen huurder, met het recht op al de lanen en wegen, ter wijl het onderhoud der gebouwen en het schoonhouden der wegen voor reke ning van den verhuurder zijn. Indien dit waar is, dan heeft de kooper pas over 5 jaar de beschikking over het gekochte en betaalt in dien tijd niet al leen de rente van den koopprijs, maar tevens de kosten van onderhoud. Indertijd maaktemen zich te Amersfoort vroolijk over de exploitatie van den Berg. Waarom 50 H.A., zoo vroeg men. De Maatschappij, die de onderneming be gon, rekende, wanneer ik juist ben in gelicht, dat er pl.m. 400 villa's zouden kunnen gebouwd worden. In dertien jaren tijds zijn er ongeveer een 100-tal ver rezen, waarvan de meesten in den be ginne, toen bouw-ondernemers van bui ten meenden in Amersfoort wel goede zaken te kunnen maken. Maar de bouw woede had spoedig een einde genomen, en thans gaat het met-de vermeerdering van het aantal villa's maar heel, heel langzaam. Er komen te Amersfoort niet genoeg menschen van elders wonen. Handelsmenschen, die hun zaken te Amsterdam hebben, wonen te Bussum, Hilversum en Baarn. En de weinigen, die Amerfoort als woonplaats kiezen, gaan natuurlijk in de omgeving van het station wonen, de enkelen, die er eea grooten stal of automobielen op na kun nen houden, dan niet medegerekend. Men praat dikwijls van den duren grond op den Berg. Maar dit is een sprookje of een opzettelijk verbreid gerucht. De grondprijzen op den Berg varieeren tus- schen i 2.50 en f 5 per vierk. meter, en zijn dus niet hoog te noemen, voor al niet wanneer men ze met die in om liggende plaatsen vergelijkt. Wanneer de gemeente uitsluitend naar den lagen prijs van den grond ziet, dan kan ik haar in overweging geven, aan den Utrechtschen weg te koopen, in de buurt van Soesterberg. Daar is grond te koop voor 10 cents per cA., óók op geruimen afstand van de stad gelegen. Misschien zou het wat ver zijn, om daar de gemeentereiniging en de lantaarnopstekers heen te zenden. Maar als de Doodeweg heelomaal bebouwd is, dan zal men er toch ook aan moeten gelooven. Om te eindigen, geef ik toe, dat de aankoop van Nimmerdor op vele gronden te verdedigen zal zijn en dat er in een heel verre toekomst van de exploita tie wel iets te verwachten is; maar de gemeente zou m. i. wijzer doen zich eerst te verzekeren van den eigendom van terreinen, die reeds één geheel met de stad uitmaken en waarvan de exploi tatie door anderen volkomen is voorbe reid. Kan het een bezwaar voor de onder handelingen opleveren, dat men met slechts één eigenaar te doen heeft? Maar hoe zit dat dan met Nimmer dor? Daar heeft men toch ook maar met één eigenaar te doen De aankoop van het landgoed van baron Van Boetzelaer schijnt echter in alle opzichten reeds zóó te zijn voor bereid, dat de behandeling in do open bare raadszitting alleen nog maar voor den vorm behoeft te geschieden. De heer De Pool, die in een der bladen stadgenooten oproept om, mèt hem, met de plannen van de meerderheid van het Dag. Bestuur instemming te betuigen, behoeft er, dunkt mij, geen propaganda meer voor te maken. Het voorstel zal er wel doorkomen. Leslies-dai/s-doings," The Sporting ti mes," en hoe zij ook heeten mogen deze bladen met de ijselijkste illustra ties en den vreeselijken tekst, die moor den, dievenstreken en verkrachtingen zoo duidelijk beschrijven, als gold het er toe aan te sporen, in stede er van af te schrikken. Na deze lectuur komt het rattenbal. In het lokaal, waar Bob door Eulton ingeleid werd, heerschte een levendige drukte. Dolle paren dansten bij de mu ziek van eenige strijkinstrumenten zulk een dollen dans alsof Oberons's won- derhoorn dien voor hen gespeeld had. Het was een dans die niets beschaafds meer had. Het was een mengsel sa mengesteld uit de Ierschen zig, den Fransehen cancan en den Duitschen wals de dolle compositie van een dolle muzikant, uitsluitend geschreven voor nachtelijke orgiën van deze soort. Veel kleurige versleten vrouwenkleederen, meestal gescheurd, bevlekt en gera feld, loshangende haren, linnen mou wen, fantastische hoofdbedekselen draaien wild dooreen in een dampkring van scherpe parfumeriën, tabaksdamp, whisky-reuk en vuil linnengoed. Hierbij juichte, stampte en schreeuwde men als in een pandemonium, en Bob moest In het advies van den Raad schrijven B. en W. o. m.„Aan den Leusdenschenweg heeft zich een bebouwing ontwikkeld, welke met groote zorg (spatieering van mij) door ons college wordt aangezien. Het zal naar onze mee ning niet lang meer kunnen duren of de gemeente zal het initiatief moeten nemen tot een grens- uitbreiding, waardoor de zuidelijke helft van den Berg aan de gemeente Amersfoort zal worden toegevoegd. Ten behoeve van bet Dr. Arietis- fonds lot het stichten van eeri sana torium voor Katholieke drankzuchtigen zal op Zondag 24 Sept. a.s. een Sobriëtasbloempje verkocht worden. De le-luit. P. J. Gaillard, van het 9e reg. int leeraar bij de Militaire Schieteompagnie te Amersfoort, is in die functie overgeplaatst hij het 5e reg. inf. van dat wapen. In eene j.l. Zondag in Hotel Reichmann gehouden vergadering van de Broederschap der Commiezen in dienst bij de H. IJ. S. M. werd be sloten de pensioenzaak in het vervolg geheel afgescheiden van de loonactie te behandelen Met de grondslagen der voorgestelde regeling werd instemming betuigd, doc.h men zal, in overleg met andere vereenigingen trachten de overgangs bepalingen te doen wijzigen, zoodanig, dat de afloopende korting die vooral de jongeren zware lasten op legt niet door het reeds in dienst zijnde personeel worden betaald. Voorts werd besloten le. den Minister van Waterstaat te verzoeken de groepsvertegenwoor- digers bevoegdheid te verleenen zich tot Z Exc. te wenden voor behartiging van de belangen van liet personeel; 2e. te trachten betere gr oepsindeeling te verkrijgen 3e. de loonactie verder voor te be reiden 4e. betere regeling in de samen stelling der scheidsgerechten te ver krijgen. Voor de vooi bereiding van de pun ten 3 en 4 werden commissies gevormd, Maandagavond vergaderde sVreem- delingenvei keer" om een Bestuurslid te verkiezen In plaats van den heer Willemslijn. die de gemeente verlaat, werd gekozen de heer W. II. K. Vrijdag. Een der leden bracht bet voorstel aankoop »Nimmerdor« ter sprake. Hij achtte dit niet voldoende toegelicht en wilde hierom een meeting tegen den aankoop beleggen. Het bestuur deelde zijn rneening niet. Besloten werd een medaille beschik baar te stellen voor de zwemwed strijden, die hier a s Zondag gehouden worden. een stoel grijpen en zich nederzetten om een steunpunt in dien draaikolk te vinden, anders zou hij door het draaien voor zijn oogen neergevallen zijn. Fulton sloeg hem glimlachend een oogenblik zijdelings gade, vervolgens wenkte bij het buffetmeisje, dat achter een toonbank «gemengde dranken» gereed maakten. «Luister, Annette," zeide hij, «ik beveel u hier mijn vriend aan, geef hem te drinken, zooveel hij kan, hoe meer des te beter ik verwacht van u, dat morgen ieder spoor van herin nering aan hetgeen dezen avond ge beurt, in hem verdwenen is." «Moet ik hem van de toebereiden drank geven, kapitein?" «Neen, hij is een goede kerel, dien men misschien later gebruiken kan, en het zou ook tot niets dienen, daar hij genoeg whisky zal drinken, om daar in zijn taat9te herinnering te verzui pen." «Goed! maar wat moet gedaan wor den als hij in slaapt komt «Laat hem dan zacht in een huur rijtuig leggen en naar het New-York- house-rijden." Fulton knikte hetnieisje toe en verdween in een zijkamer, waar Watergebrek. In de provincie Groningen heerscht gebrek aan drinkwater. Van uit de stad Groningen wordt met treinen water vervoerd naar Delfzijl, wijl aldaar gebrek is aan goed drinkwater. Ook in de veenkoloniën wordt in schuiten drinkwater aangevoerd en verkocht. De Groninger waterleiding verleent thans uitnemende diensten ook aan de omliggende plaatsen. Opgepast. Te Hengelo zijn valsche rijksdaalders in omloop. Bedonen, verbruikte lucht is een sloopend vergif, waarom men woon- en slaapkamers niet genoog luchten kan. De verwarmde en veibruikte lucht stijgt naar boven en verspreidt zich daar. De kachel, waarvan de deur 's nachts open moet blijven, helpt mee »oor de circulatie. De venti lator moet dicht onder de zoldering zijn en recht naar den schoorsteen opstijgen. Een ventilator zijwaarts, in eens naar buiten is doelloos, daar dan de koudere buitenlucht instroomt. RECLAME. Op den 14 Aug. 1911 overleed te Hoorn mijne liev.e zuster Mejuffrouw in den ouderdom van 63 jaar. F. J. YAN GTRASSTEK. Amersfoort, Aug. 1911. Het TWEEDE TOELATINGS EXAMEN (met de Herexamens) is bepaald op 4 en 5 September. Aangifte van kandidaten vóór 25 Aug. bij den Rector J. II. MOLL. gespeeld werd. Het was het jonge, fraaie meisje niet moeielijk Fultons bevel stipt uit- tevoeren. Bob, die van eenigszins ver liefden aard was, kon der schoone Hebe bet minst een dronk weigeren, en deze presenteerde hem ieder oogen blik op de ODgedwongenste wijze van de wereld eene verversching. Nu echten Bourbon, dan een zoeten gin cocktail, hierop een glas fijne jamaïcarum en vervolgens een mint-jelep, tot eindelijk zoowel in Bob's hoofd als voor zijne oogen, alles dooreen draaide en hij met een «Annette kom hier, kind kus mij ik ben, ik ben verliefd op usmoordronken onder eene bank zonk en niets meer hoorde van het dol jubelen om hem been. Fulton bad, zooals vroeger is gezegd, het rattenbal verlaten en zich in een zijkamer begeven. In die zijkamer, die nfet de balzaal in gemeenschap stond, werd gespeeld. Er stond een groene tafel, en daarop lagen een menigte roode, groene eD gele ivoren fishes, die evenveel vijf, tien- en twintig dol lars banknoten vertegenwoordigden. Vermits in Amerika het hazardspel streng verboden is, speelt men met fishes, om tegen alle mogelijke inval len verzekerd te zijn. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3