yy*- WIJNHANDEL. 1. i. SIMM, a m\ Tandarts J. II SCHOL Langestraat 74. EMILE Z0LA. 7B0EKENvoorfl.69. AFWEZIG. REISBELASTIHG. DE WITTE WINKEL Gemengd Nieuws. Advertentiën. Rjjfl- en üfaelwpn. Maflera, SHERRY en Portwijnen. Vermont!, Malaga. Medicinal Tolayer AusÈruc!. Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor - Het Kolossale - ZOLA PAKKET. Dit Kolossale Fa!ML.btê ®an zVla! j NAAR 'T DUITSCH VAN 2e-lnit.-comm. van het Amersfoortsch Vrijwilligeicorps. H. M. do Koningin-Moeder woonde Zondagmorgen de godsdienst oefening bij in de Herv. ketk te Soest, onder gehoor van ds. W. J. Meiners, uit Amersfoort. De majoor van den generalen staf, jhr. Ailing van Geusau, vertrekt 24 dezer naar Zwitserland ter bij woning der legeroefeningen. Aan den luitenant-generaal Snij ders. aangewezen om de Keizer- manoeuvres in Duitscbland bij te wonen, is toegevoegd de kapitein van den generalen staf Huyser. De navolgende onderofficieren van het 5de regiment infanterie, leer lingen van den Hoofdcursus, zijn ge slaagd voor het officiers-examen. a. Infariteiie hier te lande: W. H. de Boer. W. L. van der Burg, J. de Roos, J. D. Steenbeek en J. Vesseur. b. Administratie hier te lande: P. F. Kamm. Reizigers-vervoer. Ten einde de doorzending van rei zigers te bespoedigen en vertraging in 't passagiers-vervoer van Engeland, Hoek van Holland naar Duitschland te voorkomen, heeft de H. IJ. S. M. een maatregel genomen, welke bij druk vervoer zeer ten gerieve van 't reizend publiek zal zijn. Des Zater dags, wanneer dit vervoer in den re gel ieer groot is, gaat de D-lrein 72, die 's ochtends te 8.54 u. van Amers foort in de richting van Duitschland vertrekt, van Amersfoort in twee dee- len; het deel van Amsterdam en 't deel van Hoek van Holland rijden af zonderlijk naar Bentbeim, waar dan beide treinen gecombineerd worden. De heer J. W. v. d. Woestijne heeft wegens vertrek bedankt als secretaris der coöperatieve Ink. ver- eeniging van ambtenaren en als secre taris van «Ons Voordeel«. Zijn func ties worden thans door den heer H. C. den Hartog waargenomen. Een troepje zigeuners die ter gelegenheid der paardenmai kt aan den Soesterweg|kampeerden,is j.l. Maandag door de politie in de richting Apel doorn verwijderd. Na kortstondige ongesteldheid ffverleed j.l. Maandag op 52-jarigen leeftijd de heer P. baron Lewe van Middelstum,oud-kapitein der Infanterie en secretaris der afdeeling van Toon kunst. De teraardebestelling zal Don derdagmiddag te half één plaats hebben op de nieuwe begiaafplaats. De muziekvereeniging »de Har monie® behaalde op het concours te Krommenie den 3en prijs voor ver plicht nummer in de eerste afdeeling en den len prijs voor marschmuziek. Hot concert op Koninginnedag op bet feestterrein der Oranje-ver- eeniging zal gegeven worden door de stafmuziek van bet 5e reg. inf. direc teur de heer G. Bikkeis. Het aantal prijzen van de kegel club U. D. I. is weder met een zilveren lauwertak vermeerderd, behaald op het concours te Hilversum. Ter j. I. Maandag gehouden St. Baitholomeus paardenmarkt waren aangevoerd: 250 paarden, 110 hitten en 60 veulens. Luxe paarden golden f350 a fCOO Werk 150 350 Slacht 70 i) 110 Veulens 120 175 Hitten 60 »170 Er waren slechts weinig huiten landsche kooplui De handel was slap Aan het bureau van politie zijn voor rechthebbenden terug te bekomen de navolgende gevonden voorwerpen een bril in etui, een dameskettinkje een zilveren lepeltje, een hemd en een beursje met eenig geld. Bij Kon. Best, is benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B. S. te Groningen de heer W. Emmens leeraar aan de II. B. S. en 't Gymnasium alhier. I. O. G. T. De vergadering gisteravond door de International Order of Good Templars in het Verkoopbuis gehouden was vrij goed bezocht. De heer v. d. Horsiuit Haarlem deelde mede, dat de Veree- niging geen klasse- en geen rassenstrijd beoogt. Het doel is alleen drankbe- strijden. Hij hoopt, dat velen bier lid van deze wereldorde zullen worden en dan zal Amersfoort spoedig bet resultaat merken. Broeder Hopkins van Gloncester hield nu zijn rede in het Engelsch. De heer Van Tuinen uit Hilversum was tolk, en wel een zeer goede. Doel is de zedelijke verheffing der mensch- heid en ze begint baar werk met geheelonthouding van alle bedwel mende dranken. De I. O. G. T. is niet plaatselijk, maar verspreid over de geheele wereld. In haar öO jarig bestaan kan ze reeds op veel resul taten bogenin honderd staten en landen: in duizenden steden en dor pen heelt ze haar afdeelingen. Deze tellen zoowel mannen als vrouwen, wat spreker zeer gelukkig acht. De legee- lingen moedigen de loges, zoo beeten de afdeelingen, aan. Vooral is dit in Zweden het geval. Spreker schetste nu hoe gewerkt woidt. Wie toetreedt mag geen diank gebruiken als genotmiddel, wel als medicijn. Het lid worden gaat met eenige plechtigheid gepaard. Elke week wordt vergaderdenver- schillende onderwerpen worden dan besproken, wat vooral voor de jon gelui nuttig is. Na een opwekking tot de aanwezigen om lid te worden sloot spreker zijn belangwekkende rede. De «Blauwe Vaan" gaf tot op luistering en afwisseling eenige zang nummers ten beste. bescheiden Annette de huishouding bestuurde, eir alles voorbeeldig zuiver hield, zelfs haar hart, want zij wilde van geen vrijerij weten, hoewel Max Vorwitz, de roodharige winkelbediende van Strumpfche, haar een teeder min gedicht had opgedragen, waarin zeer fraai min op zin, hart op smart en echt op vecht rijmde. Boven Fulton woonde de rentenier Asa Slung, een zeer rijk en aanzienlijk man, tot wiens neigingen behoorden het bezoeken van spoorwegstations en op vroolijke wijze zich met de aangekomenen te onder houden. Hij koos tofr onderhoud meestal "groenen", omdat hun antwoorden frisscher waren, zooals hij zich uit drukte. Boven Asa Slung woonde slechts de lieve God en onder Herz Strumpfche vond men slechts diens magazijn van panden, welke niemand door kussen kon lossen. Wordt vervolgd.) Eenheid in den Volkszang. De heer Willem Wernicke, muziek leeraar te Zeist, hield gisteren een grooten propaganda-avond te Breuke- len, ter bevordering van eenheid in den volkszang. Medewerkenden warenBreukelen's mannenkoor «Eensgezindheid®het dameskoor «Orphea®, en hei kinder koor «Willem Wernicke®, alle drie onder zijne leiding. Voorts mej J. Schickendanlz, sopraan-zangeres uit Amersfoort, en de heer H. de Ruiter, uit Loenen aid Vecht, alsmede een muziekkorps. De buitenplaats «Groene-Vecht® was voor du doel welwillend beschik baar gesteld door den heer J. A. Matthes. Van bet programma van 27 liederen (uit den volksbundel der Vereeniging voor Volkszang in Limburg«, uitgave der stichting «De Slueisa), moesten elf door het publiek aangeleerd en gezongen worden. Gezond. «De Hervorming« bevat een stukje van den heer J. T. Tentbof, uit Hoorn, over «Nachtleven,® naar aanleiding van een beschrijving in de »N. Rott. Ct.® over de wijze waarop te New York in een menigte takken van be- diijf den cebeelen nacht wordt door gewerkt. Bij zijne afkeuring van een dergelijke levenswijze, waarin hij een groot gevaar voor de gezondheid ziet, schrijft hij o.a. «Is het voor het physieke leven hetzelfde of men bij klaren dag de licht- en warmtebron op zich laat inwerken, uf, dat men bij dag weg kruipt in een donker slaapvertrek van een dier bekende kazernewonin gen? Hadden onze vaderen het zóó mis, toen zij iemand die welvarend was, naar den lijve gezond noemden; d. w. z. iemand door de zon be schenen? De beer H. de Lang teekent daar bij aan «Dat is een afleiding van het woord gezond, zoo aantrekkelijk, en zoo pittig als maar ooit een afleiding mij onder de oogen kwam. Ik gaf er een lief ding voor, dat zij juist ware. Maar... «Het Woordenboek derNederland- 'che Taal noemt haar niet, acht den oorsprong van het woord onzeker, zoekt dien veeleer in het Latijnsche woord «sanus», of in gezwind. «Maar alevel, «Mattbijs de Vries, Verwijs Co4jn en de hunnen waren ook geen Evangelie. Zooveel is zekerin de huidige zomerdagen voelen wij oris allen echt (Tenthoviaansch) gezond.« Noord-IIolland zonder molens. Uit Waterland schrijft tnen Al onze watermolens zijn zoo lang zamerhand aan het verdwijnen. In den Broekermeerpolder, nabij Broek-iri-Waterland, werd het vorige jaar een watermolen gesloopt en door eene motor-bemaling vervangen.Thans heeft het bestuur van dien polder ook den anderen molen doen sloopen. In den Monnikmeerpolder, nabij Monnikendam, beeft men den water molen van zijne wieken beroofd en in den romp van den molen een motor geplaatst. Ook zullen de beide water molens van den polder Katwoude eerstdaags worden vervangen door twee motor-inrichtingen. Tegenover de vele buitenlanders, die eiken zomer Waterland bezoeken en die juist in de molens deze land streek altijd een bijzondere aantrek kelijkheid, vinden, is dat verdwijnen en ontsieren onzer molens zeker te betreuren. Ilollandsche Stamdag in Amerika. De Hollandeis in Amerika en de Amerikanen van Ilollandsche stam maken groote toebereidselen voor den Nederlandschen stamdag, die den 26en dezer in een park bij Paterson zal worden gehouden. Vele duizenden zullen daar uiting geven aan het Nederlandsche stambewustzijn. De ge zant der Nederlanden te Washington en prof. dr. A. V. C. P. Huizinga,de bekende Amerikaansche wijsgeer-theo loog, zijn door het bestuur uitgenoodigd om de feestreden bij deze gelegenheid uit te spreken. (»N. R. Ct.®) Strenge winter? In de Meierij (N.B.) zitten de eiken- boomen dit jaar vol eikels, in langen tjjd hebben er zooveel niet aangezeten. Ouden van dagen voorspellen daar steeds een strengen winter uit. 't Is te hopen, dat deze profetie maar niet uitkomt, want anders zou het over eenige maanden wal kunnen worden. Hulpvaardige verdraagzaamheid. Te Egmond aan Zee moet het Pro- testantsche kerkgebouw worden vei- groot, tengevolge waarvan ongeveer drie maanden lang daarin geen dienst kan worden gehouden. De pastoor der oud-katholieke gemeente aldaar, de heer Van Vlijmen, beef daarom het kerkgebouw zijner gemeente, zoo lang de verbouwing duurt kosteloos aan de Hervormden ten gebruike af gestaan op de Zondagavonden. Zondagavond werd daar de eerste protestantsche godsdienst-oefening ge houden. Het vrij groote kerkgebouw was vol geloovigen. Rust, duisternis en afzondering zijn voor een' gezonden diepen slaap noo- dig Daarvoor zorge men dan ook in de kinderslaapkamer. Alleen als de kinderen wilde droomen hebben, spo kenvrees enz. kan men hun dooreen' zachten schijn van een nachtlicht een gevoel van veiligheid gevenanders is bet beslist verkeerd Een langdurig verblijf in de frissche lucht en lichaams beweging zijn ook voor kinderen de beste slaapmiddelen. Andere kunst middelen, zijn behandeling met warm water door een warn» bad, 's avonds een vochtige band om bet lijf, koele wrijvingen met of zonder zout. Houd een kinderjuffrouw, die voor een'rus- tigen slaap der kinderen weet te zor gen, in hooge eere! Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID", van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naarandere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 9 Aug. tot en met den 15 Augustus 1911. GEVESTIGD. G. van Werkhoven v. Njjkerk n. Leusderweg 19' R. van Putten v. Hoogland n. Leusderweg 19' G. de Vries van Utracht n. Schimmelp.str. 50' F. K. van Zwolle naar Weversingel 22. J. Schenk v. Dordrecht n. Koningstraat 115. G. Schwemmer v. 's Hage n. Ulrechtschestr. 24. H. C. Honig v. Assen n. Utrechlscheweg 97. D. Hofland van 's Hage naar Varkensmarkt 3. F. A. L. Water van Schoterland (Heereveen) naar Hendrik van Viandenstraat 30. S. Visser van Smallingerland naar Hendrik van Viandenstraat 30. G. J. de Graaf v. Groningen n. Langestr. 58. C. van Liere v. Kapelle naar Muurhuizen 17. J. v. d. Meer van Sneek naar Kampstraat 30. R. Veenendaal v. Epo n. Stellingwerfstr. 13. J. de Raad van Rotterdam n. Langestraat 36. A. C. Kamsteeg v. Amsterdam n. Havik 20. M. S. L. W. F. J. Jkvr. van Raab van Canstein echtgenoote van W. Woudstra van Assen naar Blankenheimstraat 4'. K. F. van Biljouw v. Veenhuizen n. Hellestr. 6. L F. Schwemmer v. A'dam n. Utrechtsche6tr. 24. G. W. SchefTers van Veulo naar Westsingel 8. W. S-.rootman v. Fijnaait n. Aldegondestr. 28. L. Nieuborg van Beverwijk naar Bolle weg i. VERTROKKEN. J. Vial van Achter de kamp 36 naar Leusden. Oldenhoef v. K1. Nachtegaalstr. 4 n. Utrecht. W. J. de Rujjterde Wildtvan Wilhelminastraat II naar Delft. F. C. de Ruijter de Wildt van Wilhelminastraat 11 naar Hilversum. C. M. van Otterloo van Kampstr. 20 n.'s Hage. W. van Aarst van Soesterweg 135 n. Leeuwen. A. M. Kamerbeek van Langestr. 65 n. Haarlem. H. van Oostenbrugge v. Arnh.weg 125 n. 's Hage. H. Koperberg van Mooierstraat 8 naar Weesp, J. Brouwer y. Withoosstr. 8 n. Steenwijkerwold. J. Herz van Hof 6 naar Nijmegen. A. Achterkamp v. Soesterweg 306 n. Schiedam. J. Meester v. Johan v. Oldeb.l. 34 n. Leeuwarden. M. L. J. van der Mast, wed. van H. v. d. Pol van Bredes'raat 58 naar A'dam. R. Schuiten van Leusderweg 148 naar Utrecht. J. H. Perker van Regent.laan 4 naar Zeist. S. Olivier van Zwanenhalssteeg 1 naar Breda. H. Achter van Koningstr. 129 n. Harderwijk. G. de Bree van Soesterweg 154 n. Oosterbeek. J. van Meeteren v. Breedestr. 66 n. Amsterdam. M. Verhagen van Utr.weg 56 naar A'dam. J. W. de Waard van Utr.weg 56 naar Utrecht. E. v. d. Brom v. S. Janskerkbof 23 nHarderwijk. C. J. C. Hasenbos van Langestr. 40 n. Utrecht. RECLAME. (Mr. S. G. ra Welderen Baron Rengers) KORTE GR ACHT 11. Telegnyóadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën. Credleten. Coupons. Oeposlto's Effecten. Incasseering van Wissels en Quit: Vreemd Geld. Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. 12 ZOLA. Nana. Realistische Roman. Het leven en de avonturen van de ope rette-zangeres Nana. De voornaamste demimondaine van Parijs. 2 Dikke deelen, 356 bladz. 3A ZOLA. De Kroeg. Wereldberoemde roman; realistisch en aangrijpend zijn de tafereelen in dit boek. De verschrik kelijke gevolgen van drankmisbruik grijnzen den lezer aan. 2 Dikke deelen, 393 btfdt. 5. ZOLA. De Oesters van Mijnheer Chabre ot bet middel van den Dokter. Realistische, humoristische geschiedenis van een ouden heer met ryn jonge vrouw. 6. Blanke Slavinnen. De handel in meisjes. Samengesteld door eene com missie tot onderzoek. Hoogst interessant boek, 4e druk. 7. Miserabel Spel van Lanseloet en Sanderyn. Parodistisch, moralistisch rea lisme. Hoogst interessante amoureuze historie met zeer karakteristieke realis tische gravuren. alles samen voor slechts fl/69. Dit is buitengewoon goedkoop. Op den te zenden postwissel a f 1.69 zette men; „7 BOEIENDE BOEKEN" en men ontvangt het franoo door geheel Nederland. By 6EBR. E. M. COHEN, te Amsterdam, 326 Heerengr. (voorheen te Arnhem en Nijmegen). is van 1» Augustus tot 9 Sept. Er zijn onder de minvermogen den velen, voor wie een verblijf van eenige weken in de buiten lucht tot herstel van gezond heid een onschatbare weldaad zou zijn. Evenals vorige jaren richt daarom onze VereenigiDg aan allen, die voor gezondheid of voor genoegen op reis of naar buiten gaan, het dringend ver zoek haar van hun reisgeld EEN GULDEN of MEER te willen afstaan, ten einde aan minder bevoorrechten en daaronder in de eerste plaats aan kostwinners dit voor hen zoo gewenschte geneesmiddel te kun nen bezorgen. Ten vorigen jare werden op deze wijze 489 per sonen, waaronder 4 uit Amers foort geholpen, en reeds hebben velen zich ook dit jaar weer aangemeld. Iedere gift, onder het motto „Reisbelasting" wordt dankbaar aangenomen en in het jaarverslag verantwoord. Amersfoort 1911. Mej. D. A. SIDDRÉ, Muurhuizen 99. Mevr. GRONEMANDoornbos, Utrechlscheweg 10. Mevr. Baresse VAN ITTERSUM- Stroeve. P. Bothstraat 1. Mevr. RUYSCH LEHMAN DE LEHNSEELDv. Lansciiot Hubrecht. Soesterweg 1. Mevr. KNOPPERS-v. Eijbergen. Weverssingel 7. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen vap 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreel onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. ZUIUER WQLLEN-i HALFWOLLEN-! KATOENEN-TRICOT-' RAMEH-'EN NET-! 0N0ÉRGGEDERÊN PAbrihaat WJansery'Nj j C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TELEPHOON 70. Een mooi, nobel, zielvol boek, rijk aan echten levenslust. Tijdspiegel. gg ANNA SCHIEBER prijs f 2.50^ gebonden f 2.90. Boeken als 'dit moeten in vele talen spreken om vele harten te i bereiken, die een opwekking tot levensvreugde en vertrouwen be hoeven. Nieuwe Courant. Vraag het gratis prospectus aan Uwen boekhandelaar of aan den uitgever 6. J. SLOTHOUWER te Amersfoort.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3