BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Ons land moge een begeerd afzet gebied zijn, door zijn kleinen omvang is het niet van zoo groote beteekenis dat zelfs een tijdelijke stopzetting van den uitvoer naar ons land, het eco- Domisch leven in die groote landen ook maar tijdelijk zoude storen. Maar wanneer als weerwraak daar tegen onze groote naburen ons willen treilen, dan weten zij waarschijnlijk beel goed de meest gevoelige plek in ons economisch leven te vinden en die ligt zeker in de ongestoorde export van onze landbouwartikelen. Zeker, ze koopen die artikelen omdat zij ze noodig hebben, maar een lijde lijk gemis is wel te overkomen, de tegenwoordige vervoermiddelen bren gen ze uit verre landen en wanneer eenmaal die maikt is geopend dan zouden wij groote moeite hebben om onze oude plaats te heroveren. Dan zal er, in naam van »bevor- dering van den nationalen arbeid« worden gesold met de levensbelangen van onze meest belangrijke bestaans- bronde landbouwbelangen worden dan opgeofferd aan de belangen van enkele industrieelen, en ons geheele economisch leven wordt gedesorgani seerd ter wille van misschien een enkel fabriekje, broeikastplantje dat de vrije lucht met kan verdragen. Toen een vorige Regeering tot versterking van de Rijksmiddelen o.a. ook voorstelde den vrijdom van bedrijfsbelasting voor den landbouw te doen vervallen, toen waren de geestverwanten van de tegenwoordige Regeering er gauw bij om zich op te werpen als de vrienden van den landbouw en te verzekeren dat zij aan die gruwelijke verdrukking van dien armen landbouw niet zouden meedoen. Zij hadden andere middelen om het geld te vinden zonder die voor de boeren zoo drukkende bedrijfsbe lasting. Toen werden de boeren gewaar schuwd tegen deze misleiding, en werd aangetoond, dat, waar de landbouw toch niet geheel vrij kon blijven bij een belangrijke versterking van de Rijksmiddelen, een billijk aandeel in die bedrijfsbelasting zeker de meest onschuldige vorm zou zijn, waarin hun medewerking kon worden gevraagd. Laat nu de landbouwer eens na rekenen wat hij zal hebben te betalen voor alles wat door dit tarief duurder zal worden, dan zal bij al heel gauw tot de ervaring komen, dat bij veel meer zal hebben te betalen dan de bedrijfsbelasting van hem zou hebben geeischt. En was de landbouw daar nog maar mee af! De nadeelen welke deze roekelooze finantieele politiek van de Regeering voor deri export van onze landbouw artikelen kunnen opleveren, zijn on eindig veel grooter en op zich zelf ruimschoots voldoende om van land- bouwstandpunt de aanneming van dit tarief zooveel mogelijk te beletten. Minister Canalejas en de hovelingen te St.-Sebastiaan hebben dezer dagen in groote ongerustheid verkeerd over Koning Alfonso, die met eenige heeren een automobieltocht had ondernomen en 's avonds laat nog niet terug was. De eerste-nrinister, de gouverneur, de hofwaardigbeidbekleeders telefoneer den aanhoudend met elkaar en gaven links en rechts bevelen. Dat duurde zoo eenige uren, tot eindelijk, om van Chicago, en als een slachter zag hij er uit. Hij had een gemeenen trek in het gezicht, en als hij over een of ander nadacht, hing somwijlen zijn onderkaakbeen neder als dat van een wild dier. Zijne oogen waren zwart, scherp, stekend, en tusschen zijne dunne lippen, vertoonden zich, wan neer hij lachte, hetgeen zelden ge beurde, twee witte, scherpe slagtanden, die aan het sprookje van de vampyr herinnerden. Zijn zwart, dun haar, zijn op oostersche wijze kort gesneden baard, zijn lange, magere, steeds in het zwart gekleede gestalte, zijn scherp spraakorgaan, dat alles maakte een onbeschrijfelijk onaangenamen indruk en men had een heimelijk afgrijzen bii het zien van den man, zonder dat men wist: deze man heeft reeds ge heele piramiden van kinderskeletten gebouwd. Doctor Slocum zat in zijn snijkamer en prepareerde spieren voor zijn ana tomisch kabinet. Hij had een bloed- rooden slaaprok aan, want rood op rood geeft geen vlekken, en was der wijze in zijn akelig werk verdiept, dat hij op het binnentreden van zijn bediende geen acht sloeg. De bediende had een zilveren presenteerblad met middernacht, uit het paleis Miramar werd getelefoneerd, dat de Koning thuis was gekomen. De koning was met zijn gezelschap naar Roncevalles gereden, waar de beroemde held Roland is gesneuveld, en vervolgens naar Saint Jean Pied de Port gegaan, om te soupeeren. Op den terugweg van daar werden zij door een onweder overvallenzij ver dwaalden in storm en regen, en tot overmaat van ramp geraakte hun petroleumvoorraad op. De Koning be sloot toen naar Bayonne te rijden, waar zij aankwamen, juist toen hun petroleum geheel op was. Na een nieuwen voorraad te hebben opgedaan, keerden zij toen naar St.-Sebastiaan terug, waar zij zeer laat, maar weibe houden, aankwamen. Minister Canalejas zei den volgenden morgen, dat hij zelden zoo goed ge slapen had als dien nacht, nadat hij had vernomen dat de Koning terecht was. Zaterdagavond ontstond er, ten gevolge van een brandalarm, een he vige paniek in een bioscooptheater te Cannonsburg bij Pittsburg, waarbij 29 menschen den dood vonden en zestig ernstig gekwetst werden. Er waren ongeveer 900 personen, grootendeels Polen met hunne vrou wen en kinderen, in den schouwburg aanwezig en de voorstelling was in vollen gang, toen plotseling een film in brand geraakte. Een man op een der voorste rijen schreeuwde «brand" en al de aanwezigen drongen, als krankzinnig van angst, naar den uitgang. De schouwburg was gebouwd boven een reeks winkels en de eenige uit gang was een vrij smalle trap. Voor die trap ontstond een hevig gedrang, de voorsten werden naar beneden geduwd en rolden tusschen de bui tenstaande menigte, die op den afloop dezer voorstelling wachtte, om de tweede bij te wonen en die hoe langer hoe meer naar voren drong, daar men buiten nog onkundig was gebleven van hetgeen boven gebeurd was. De geheele mensehenmassa vormde een reusachtig kluwen en honderden ge raakten onder den voet; ongeveer dertig werden doodgetrapt, en dege nen, wien het gelukt was naar buiten te komen, waren door de angst zoo versuft, dat zij geen hand uitstaken om de anderen te helpen redden. En intusschen verdrong zich nog steeds een menigte vrouwen en kinderen op de trap, terwijl de mannen in hun doodsangst over hen heen liepen of sprongen, onbekommerd omtrent het lot van de anderen, zoo zij zelf slechts in veiligheid kwamen. Toen eindelijk de vrijwillige brand weer aankwam, moest zij zich met geweld een weg banen door de menigte buiten, die in haar versuftheid nog voortdurend opdrong en het reddings werk daardoor ernstig belemmerde. Een der rijkste mannen van het plaatsje werd bij zijn pogingen om twee vrou wen uit de meuigte te halen, dood getrapt. Eindelijk kwam er eenige beweging onder het volk en konden de toe gesnelde geneesheeren de behulpzame hand bieden. Maar toen bleken er reeds een groot aantal doodgedrukt, terwijl een menigte anderen stervende opgenomen werden. De schouwburg was nog kort ge leden door de plaatselijke overheid brieven en tijdschriften in de hand en bleef in de deur staan. Daar zijn meester volstrekt geen notitie van hem nam, snoot hij zich. «Ha, John, wat nieuws hebt ge?" vroeg nu meneer Slocum, zonder op te zien. »De post!" antwoordde John, die wat lichaamsomvang betrof geheel het tegendeel van zijn meester was. «Zoo? Ook brieven?" "Ja." "Nader John marcheerde stokstijf naar de tafel, zette het preserteerblad er op, maakte rechtsomkeert en marcheerde even zoo stijf naar de deur terugmaar voor hij die bereikte, riep hem zijn meester. "Heer doctor!" „"Waarom gaat ge zoo gauw heen, John "Het stinkt hier te veel, met verlof gezegd I" »John, ge zijt een domkop." "Om u te dienen, maar desniettemin stinkt het toch." «Zoo, maak dat je weg komt!" "Om u te dienen!" En John, die, zoo hij niet tot spreken gedwongen werd, consequent zijn adem inhield, geïnspecteerd en deze had den brand- uitgang voldoende geacht. De leider van de Noordpool-expeditie, uitgerust door het Amerikaansche museum voor natuurlijke historie Vilbjman Stefansson, heeft in een brief uit Britsch Columbië melding gemaakt van een verrassende ontdekking. Daar in de zuidelijke helft van Victoria Land heeft de expeditie blanke Eskimo's aangetroffen. Het waren ongeveer 40 personen die de taal der Eskimo's spraken, maar bet type hadden van Skandinaviërs. Stefanssou's gissing dat dit afstammelingen zouden zijn van de nooit teruggevonden expeditie van Frariklin, in 1845, wordt in Engeland als ongerijmd verworpen. Volgens het zelfde bericht was een der leden van de tegenwoordige expeditie, dr. An derson, zoek geraakt. Over al de tocht- genooten trouwens is men thans on gerust. De brief dagteekende uit November. Een redacteur van het Parijsche blad Excelsiorde heer Jager-Scbmidt, is dezer dagen in de hoofdstad terug gekeerd, na in 39 dagen 19 uren. 43 minuten en 37'/s seconden de reis om de wereld volbracht te hebben. Hij ver trok den 17den Juli uit Parijs, en reisde over Moskou, Wladiwostock, Tsuruga (Japan), Yokohama, Vancou ver, Montreal, New-York, Cherbourg. Hij heeft hiermede het record ge slagen van den Maffn-redacteur Stieg- ler, die jaren geleden het traject af legde in 63 dagen. De regisseur van den Stadsschouw burg te Lubeck, de heer Ernst Albert, is een moedig man. Des zomers wijdt hij zich in de vacantie altijd aan na tuurstudie. Ditmaal heeft hij zich vooral bezig gehouden met het bestudeeren van mond- en klauwzeer. Hij had de overtuiging, dat de ziekte veroorzaakt wordt door een soort van vlieg, zooals hij er wel eens 150 tegelijk met een netje heeft gevangen op de buik van een koe, Onder die vliegen vond hij er veel die ziek waren. Hij bracht zich toen een wondje toe en onder een omgekeerd wijnglas bracht hij die zieke vliegen met de gewonde plek in aanraking. Den volgenden dag kreeg hij zware koorts met pijn in de ge wrichten. De dokter constateerde ge- wrichtsrheumauek, maar de patiënt vei zweeg hem de oorzaak van de ziekte. De heer Albert maakte nu de gevolg trekking, dat deze vliegen alleen dan een schadelijken invloed hebben wan neer het vee ergens een wondje heeft. Deze amateur-veearts heeft te Blan- kensee al de koeien van den burge meester, 20 stuks, met boorpoeder behandeld, door ze in te wrijven om den kop en de pooten. Al die dieren zijn vrij gebleven van de ziekte, ter wijl die op de naburige hoeven werden aangetast. Hij hoopt nu dal de bacte riologen het onderzoek verder zullen voortzetten. Opnieuw komen uit Zwitserland berichten over geweldigen hagelslag, welke in verschillende streken groote verwoestingen heeft aangericht. De wijnbergen hebben geducht geleden, zoodat men vreest, dat van den oogst niet veel terecht zal komen. De zoogenaamde «werkstakingen sprong letterlijk uit de deur in den gang, om versche lucht te scheppen. De doctor bracht bedaard zijn arbeid ten einde, veegde vervolgens zijne vingers aan den mouw van zijn slaaprok af, en nam den eerst en bovenop lie genden brief, die bet stempel der stads post droeg. Hij opende hem langzaam en las hem vervolgens halfluid, zooals bet zijne gewoonte was. Geëerde heer doctor! «Uwe operatie is helaas, misluktIk ben in de treurige noodzakelijkheid u te berichten, dat mijne dochter heden nacht overleden isde begrafenis heeft hedenavond plaats, mijn schoonzoon is ontroostbaar. De treurende vader .Abraham Kino." De doctor legde den brief even lang zaam op de tafel, nam koel een snuifje en zeide halfluid voor zich. "Hm, hm, dus ook zijDat had ik niet ge dacht het was een gezonde natuur alles normaal ik wilde wel eens weten waar het aan ligt?" en de man van het mes drukte op de knop van een telegraphische schel, waarna hij be daard tot het lezen der andere brieven van verbruikers* als protest tegen het duurder worden van levensmid delen, nemen in het Noorden van Frankrijk meer en meer toe. Te Brest hebben weder boeren, die eieren voor 1.50 fr. per dozijn en boter voor 2 fr. per pond wilden ver- koopen, hun waren door verwoede marktbezoeksters zien vernielen, onder luid gejuich eener toeschouwende menigte. Te Guise (Aisne) kwam het tusschen vrouwen en boterboeren tot een ge vecht, waarbij de gendarmes tusschen- beide moesten komen om de boeren te beschermen. Ook elders kwamen dergelijke on geregeldheden voor. De Koningin bij de legermanoeuvres. Over het verblijf van de Koningin te Kerk-Avezaatb meldt de ,,N. Ct." de volgende nadere bijzonderheden; Van 19 tot 27 September, het tijds verloop waarin de manoeuvres ge houden worden, zal de villa door H.M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en Prinses Juliana betrokken worden. Het is een fraai, in roode baksteen opgetrokken huis, waaraan de groene donkerrood omrande blinden en de klimopplanten langs veranda en serre een fiisch en kleurig aspect verleenen. En zooals het daar ligt, te midden van bei ken en kastanjes, omringd door een grooten, goedverzorgden tuin, maakt het wel den indruk van een intiem lustverblijf,de tijdelijke piomotie tot koninklijke woning wel waard. Langs den stoomtramweg Tiel Culemburg, die kronkelend door het echt-Betuwsche landschap loopt aan beide zijden begrensd door weelderige boomgaarden, waarin de vruchten zich, alszooveleTarita luskwellingen blozende toonen aan den dorstigen wandelaar, ligt daar de villa een vijftal kilometers verwijderd van Tiel, nabij bet punt, waar gedurende de manoeuvres de beslissing vallen moet. Het is een ruim gebouw, twee ver diepingen hoog, en een zolder. Gelijk vloers bevinden zich een vijftal groote vertrekken, die voor het Koninklijk gezin zullen worden ingericht. Twee kleinere vertrekken, eveneens gelijk vloers, zullen als slaap- en badkamer voor prinses Juliana dienst doen. Het kleine gevolg, dat H. M. vergezellen zal; logeert gedeeltelijk in de zes kamers die de bovenverdieping vormen en gedeeltelijk in het hotel Corbelijn te Tiel, Van den tuin wordt een groot stuk achter het huis afgesloten om als wandel- en speelplaats te dienen voor de kleine prinses, de groote, mulle zandhoop, die bijna noodzakelijk tot de sloffeering van elke kinderspeel plaats behoort, zal ook in dit gedeelte van den tuin niet ontbreken. H. M. heeft te kennen gegeven, dat zij Hare aanwezigheid te Kerk-Ave- zaalh eenvoudig en ongedwongen wenschl te zien opgevat, opdat geen overdreven feestvertoon de landelijke charme van het plaatsje verstore. Slechts de nationale vlag, die in den tuin vóór de vdla geplant zal worden is er om getuigenis af te leggen van de tijdelijke bestemming der villa. Twee auto's die de Koninklijke Fa milie tot Haar gerief meevoert, zullen in de koetshuizen van de heeren Heuff Cellendorik gestald worden, ter wijl vier rijpaarden die in de keurige, naar Engelsch model ingerichte stallen derzelfde heeren verzorgd zullen wor- overging. Weinige minuten later werd de deur geopend en een in het zwart gekleed man, met een pen achter het oor, verscheen op den drempel. "Master Kinzie," zei doctor Slocum tot hem, zonder van zijne lectuur op- te zien, "hier is een brief van mijnheer Abraham King. Beantwoord hem en druk den man op kiesche wijze mijn rouwbeklag uit over den dood zijner dochter Mary. Mijnheer King is pië tist en ge moet derhalve niet vergeten er de noodige woorden van God, voor zienigheid en wederzien hier namaals in te vlechten." Doctor Slocum zei dat op denzelfden toon, op welken hij gezegd zou hebben »Ge moet niet vergeten den instru mentmaker te schrijven, dat de werk tuigen van de fijnste qualiteit moeten zijn." Alles was handelszaak voor hem. Master Kinzie boog, nam den brief en wilde heengaan, maar de doctor riep hem terug. «Nog iets," voegde hij er bij, "vergeet niet, door John dadelijk zijn landgenoot Pat Flannigan hier te doen roepen." Master vertrok bedaard, zonder een woord te antwoordenmaar toen hij de deur achter zich gesloten had en in den, doen vermoeden, dat II. M. te paard de manoeuvres volgen zal. De villa werd vroeger bewoond door mevrouw de wed. Sillevis en stond reeds eenige maanden leeg. Bij bet zoeken naar een geschikte plek en een geschikt verblijf voor H. M. de Koningin was ze, uit eenige andere villa's en vóór de kom van het dorp gelegen, direct als de meest gunstige opgevallen. Aan de zijde van den weg sluit een ijzeren bek in dezelfde groene en roode tinten het gedeelte tuin vóór de villa af. Een honderdtal meters in de rich ting van Tiel, bij een sterke kromming van den weg, staat het aloude kerkje van Avezaalh, geel en verweerd, om ringd van een laag muurtje, onder de hooge kastanje en beukeboomen. Naast de villa, en daarvan door een afrastering gescheiden, strekken zich verder de bezittingen uit van de heeren Heuff Ollendonk, de stallen voor de luxepaarden en de gebouwen voor hun modern ingericht boeren bedrijf, terwijl aan de andere zijde van den weg het buiten van ge noemde heeren, bijna verscholen achter hooge, lommerrijke hoornen, nog even zijn dak en kleine torenspits boven de kruinen vertoont. De Rijksinkoiustenbelasting. Het ontwerp tot invoering van eene Rijksinkomstenbelasting is naar gemeld wordt nog bij den Raad van State in overweging. Eeu vorstelijke gift. Aan een 12-jarigen schooljongen op Urk, die bet gebruik zijner beenen mist en daarom naar en van de school vervoerd wordt in een zeer primitief karretje, werd Maandag door den Burgemeester van üik een keurig afgewerkt driewielig voertuig met handbeweging ter beschikking gesteld, een geschenk van Z. K. H. Prins Hendrik. Toen deze tijdens zijn bezoek aan Urk op 3 Juni j 1. door de school kinderen werd toegezongen, was 's Prinsen aandacht gevallen op den lammen visschersknaap in zijn onge makkelijk houten karretje, dat nu ongedacht en ongevraagd is vervangen door een gemakkelijk voertuig, dat uitmunt door lichten gang. Ageüda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Vrijdag 1 September 1911, des namiddags ten 2 ure. 1. Benoeming van eene onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de open bare lagere school 3e soort in de Puntenburgerlaan. (vacature Mejuffr. J. Eggink.) Voorgedragen worden no. 1. Mej. J W. L. S. Richard, no. 2. M. van Hoogevest. no. 3. J. Valkenburg. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende den aankoop van het landgoed «Nimmerdorrr. De vergadering j.l. Maandag avond door den heer P. H. van Haselen belegd, ter bespreking van den aan koop door de gemeente van het land goed «Nimmerdorrr, was zoo mogelijk nog drukker bezocht dan die der vorige week. Wij misten er evenwel het grootste gedeelte der raadsleden, die de vorige maal wel tegenwoordig waren. Zouden de beeren al voldoende zijn voorgelicht. Steeds duidelijker is gebleken dat de Raad door tot den aankoop te besluiten speelt in de kaart der sociaal-democraten. Ook nu weder wem door verschil lende woordr oei ders dier partij betoogd dat de Gemeente niets beters kan doen dan het landgoed te koopen en daar goede, aan alle liygiënischeeischen voldoende arbeiderswoningen te bou wen. Kwam er geld voor te kort dan moesten de belastingen maar worden verhoogd. Een adres in dien geest is door do Amersf. afdeeling dei- Sociaal democratische arbeiderspartij aan den Raad gezonden en een adres van adhaesie werd ter tafel gelegd om na afloop der vergadering te worden geteekend. Er werden zoo door vóór- als tegen standers van den aankoop verschillende persoonlijke hatelijkheden gedebiteerd, den eenzamen gang van het huis stond, kreukte hij den brief in zijne hand en deze tegen de deur der snijkamer van zijn meester opheffend, siste Hij tusschen de tanden: "Gij hebt haar vermoord, maar haar lijk zult ge niet meer schenden." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2