BINNENLAND. Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Tegen den oorlog. Te Lyon heeft een druk bezochte vergadering van bij syndicaten aange sloten arbeiders plaats gehad, waar een motie werd aangenomen, waarbij men zich solidair verklaarde met de Duitsche, Engelsche en Spaansche werklieden en zich verbond tot alge- meene staking over te gaan, in geval bet tol een oorlog mocht komen. De Bond der syndicaten van bet Seine-departement heeft aan de werk liedenorganisaties een manifest gericht, waarin er op gewezen wordt, dat de arbeiders der verschillende Europee- sche landen den regeeringen duidelijk hebben kenbaar gemaakt, dat men vrede wenscht. Het manifest eindigt met de uit- noodiging aan de afdeelingen, om cp hun eerstvolgende vergaderin.' de maatregelen te bespreken, welke ge nomen moeten worden om eventueel een uitgeroepen staking ook te doen slagen, zoodat het verlangde doel werkelijk bereikt wordt, en afgevaar digden te benoemen, die in deze de lei ding zullen hebben. De oproerige beweging, tengevolge van de opdrijving van de prijzen der levensmiddelen breidt zich in België hoe langer hoe meer uit, en neemt hier' en daar zelfs een dreigend karak ter aan. Het ergst is de verbittering in bet industriegebied tusschen Bergen en Charleroi. Te Haine, St. Pierre, Houdeng, Aimeries en te La Louvière zijn Za terdag betoogingen gehouden. Een stoet, ter sterkte van 2500 man, trok van Solimont naar Faytlez-Manege, onder het uiten van dreigementen tegen de kooplieden, drong de winkels binnen en dwong de winkeliers de prijzen van boter en eieren te verlagen. De burgemeesters van de plaatsen in genoemd industriegebied hebben Zaterdagmiddag te Marlimont een ver gadering gehouden, waar de toestand werd besproken. Zij besloten een de putatie af te vaardigen naar den mi nister van justitie om dezen te wijzen op den ernst van den toestund en hem te verzoeken middelen te beramen om den invoer van vee uit het buitenland te vergemakkelijken en de invoer rechten op vleesch en boter af te schaffen. Intusschen hebben de slagers van de industriestreek Zondag in een te Houdeng gehouden vergadering beslo ten voorloopig niet meer te slachten, daar zij wegens de hooge veeprijzen onmogelijk in staat zijn de vleesch- prijzen lager te stellen. uRettungn. In de diepe vijvers van het Konin klijk Park op Het Loo is in tegen woordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik en vele dames en heeren der Konin klijke Hofhouding een demonstratie gegeven met de drijfstof »Rettung«. nMeriscbiijft daarover het volgende: Eerst begaf zich te water een man, geheel gekleed, die in zijn tricot- onderkleeding een lap uRettungc droeg. Ofschoon deze persoon niet kon zwem men, ploeterde hij, gedragen door de genoemde stof, tot in het midden van den vijver en bleef daar rustig drijven, met de handen onder zijn hoofd. Ver volgens ging hij, op verzoek, rechtop in het water staan en was hij in staat, zich naar believen te bewegen in elke richting. Zij tilden het lichaam bij het hoofd en de voeten op een lange marmeren tafel, die midden in de kamer stond, bedekten het met een gereed liggend lang linnen lakeD, rolden zak en touw op en verlieten de geheimzinnige snijkamer van doctor Slocum. Master Kinzie, de secretaris van doctor Slocum, had, zoo als onze scherpzinnige lezer reeds geraden zal hebben, anoniem aan de politie kennis gegeven, dat men voornemens was op het Greenbaykerkhof des nachts een lijk te stelen, en de politie had zoo als wij gezien hebben, dit verhinderd. Hier van wist echter master Kinzie nog niets en hij had derhalve den nacht in de grootste opgewondenheid doorgebracht. Master Kinzie had namelijk eene liefste gehad en deze liefste had Mary King geheeten. Hij beminde het meisje en zij beminde hem, maar haar rijke vader wilde niets van den klerk weten en deze had den moed niet met haar weg te loopen, en zoo kwam het dat zij gescheiden werden, dat zij hem ver gat en met een ander huwde, terwijl hij haar beeld nog altijd in zijn hart droeg. En zijn bart was een van zwart Daarna volgde iemand in de uniform van onderofficier der Duitsche infanterie met helm, laarzen enz. en voorzien van een geweer en veldkijker. Ook deze, die evenmin de zwemkunst machtig was, begaf zich naar het diepste gedeelte en terwijl hij rechtop stond, met borst eo schouders ruim boven water, oriënteerde hij zich met kaart en binocle en hij schoot daarna enkele malen met het grootste gemak alsof hij zich op vasten bodem bevond. Na hem kwam iemand aan de beurt, die uitstekend kon zwemmen en duiken een instructeur van de bad- en zwem inrichting van Heemstede Obelt te Amsterdam. Deze was niet alleen geheel gekleed in een scheepsuniform, doch had daarover nog een zwaar oliepak aangetrokkeneen pantalon en jas van zwaar geolied en geteerd linnen, een paar waterlaarzen en een zuidwester. Met deze kleeding dreef hij als een kurkje op het water; en, ofschoon hij zich daarna alle moeite gaf om onder water te komen, mocht dit hem niet gelukken. De Prins, die veel belang stelde in deze demonstratie, liet zich door den beer O. L. J. Sikkens, uit Amsterdam die de proefneming leidde alles nauwkeurig verklaren. Z. K. H. ver zocht hem daarop nog iemand zonder drijfstof te water te laten gaan en dezen dan door een der anderen te laten sredden*. Op den rug van den »drijvenden« redder werd deze per soon spoedig op het droge gebracht Ten slotte dankte de Prins den heer Sikkens voor zijn belangwekkende demonstratiën, en gaf daarbij den wensch te kennen ook eens proef bij te wonen met de bemanning der red dingbooten aan den Hoek van Holland. In de gisterenmiddag gehouden openbare vergadering van den ge meenteraad werden de nieuwbenoemde raadsleden de heeren H. W. van Es- veld, A. M. Tromp van Holst, J. C. Rolandus Hagedoorn, H. Koning, A. Eysink, F. Houbaer en P. C. H. Briët geïnstalleerd en legden zij in handen van den voorzitter, den beer Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers de bij de wet voorgeschreven eeden of beloften af. De navolgende ingekomen stukken werden naar de afdeelingen geren- voyeerd Van Burgemeester en Wethouders de ontwerp gemeentebegrooting voor 1912. Van Burgemeester en Wethouders de ontwei p-begrooting voor de gas fabriek voor 1912. Voorstel van B. en W. betreffende de jaarwedde van den gemeente ont vangen. Voorstel van B. en W. naar aan leiding van een adres van den haven meester om verhooging van jaarwedde. Voorstel van B. en W. betreffende de salarissen van den geldophaier voor de gasfabriek en vaD den looper voor het schoolgeld. Voorstel van B. en W. betreffende de salarissen van de Concierges bij de O. L. Scholen. Voorstel van B. en W. naar aan leiding van een adres van den Con cierge van de Burger-avondschool om verhooging zijner jaarwedde. Voorstel van B. en W. betreffende de plantsoenen en Birkboven en de jaarwedde van den boschbaas. Een dankbetuiging van de onder wijzeres Mej. de Bruijn voor het baar laken overtrokken doodkist geworden, waarin al zijn hoop begiaven was. In dien nacht klopte nu dat arme hart geweldig en liet den man niet rusten. Hij luisterde ieder oogenblik naar buiten in den storm, half hopend, half vreezend de vreeselijke mannen met hun schrikkelijken last te hooren komen. Hij vreesde het omdat hij de gedachte niet kon verdragen, haar lichaam onder het snijmes te weten, en hij hoopte het, omdat hij haar gaarne nog eens weergezien had, ware het ook in den dood. Tot bij midder nacht steeg zijn onrust, want dat was het gewone uur, waarop de hyena's met hun buit terugkeerden. Na mid dernacht werd hij rustiger, hij legde zich neder, maar kon niet slapen, want de gedachte kwelde hem, dat het slechte weder hen misschien langer opgehouden had. Hij sprong op, trok het venster open en het was hem alsof hij pistoolschoten in de richting van het kerkhof, waar zijne geliefde lag, hoorde knallen. Maar hij moest zich bedrogen hebbeD, want het kerk hof was toch veel te ver verwijderd. Hij sloot het venster weder, zette zich aan een tafel en greep werktui gelijk eeD boek, dat dicht bij hem verleende verlof. (Voor kennisgeving aangenomen). Een adres van M. P. de Clecq woning-Cooperator te Haarlem, waarbij verzocht wordt eene Commissie te benoemen tot onderzoek of het aan te bevelen is Nimmerdor tot eene tuinstad in te richten. (gerenvoyeerd aan B. en W. om praeadvies.) Een adres van R. L. E. de Bruijn oud-luitenant ter Zee 2e klasse, waarbij hij verzoekt hem voor den tijd van één jaar voorloopig vergunning te verleenen tot het aanleggen en in exploitatie brengen van een tramweg met electrisebe beweegkracht van af het Stationsplein te Amersfoort naar Zeist. (aan B. en W. om praeadvies.) Een adres van Wed. J. C. van Eijbergen e.a. waarbij verzocht wordt maatregelen te nemen waardoor adres santen bevrijd worden van de stank, veroorzaakt door eene inrichting tot het fabriceeren van kippenvoeder. (aan B. en W. ter afdoening). Besloten werd overeenkomstig bet voorstel van Burgemeester en Wet houders het aantal Wethouders met een te vermeerderen, dus vast testellen op drie. De heer Rijkens werd met op een na algerneene stemmen herbenoemd tot Wethouder, hetwelk hem bij zijne verklaring dat bij de benoeming aan vaardde, aanleiding gaf te concludeeren, dat hij in 't gebruik nog al mee was gevallen. Tot derde Wethouder werd, met 10 stemmen, tegen 9 uitgebracht op den beer VelsHeyn en één op den heer Jorissen, gekozen de beerH.W. van Esveld en de tijd van zijn aftre den bepaald op 't jaar 1914. De tijd van aftreding voor de in district III gekozen raadsleden werd bij loting bepaald, voor den heer J. C. Rolandus Hagedoorn op 1915 en voor de heeren H. W. van Esveld en A. M. Tromp van Holst op 1917. Tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur werd in de vacature 11. W. vau Esveld benoemd de heer N. VelsHeyn. Tot lid der Commissie van bijstand in het beheer van den gemeente- reinigingsdienst vacature H. W. van Esveld werd benoemd de heer J. v. d. Wal Kz., terwijl de heer A. M. Tromp van Holst als lid dier- zelfde commissie werd herbenoemd. Tot lid der commissie van bijstand in het beheer der gasfabriek en water leiding vacatute A. Hamers werd benoemd de heer S. J. van Duinen. De heer A. M. Tromp van Holst werd herbenoemd tot lid van de fabricage-commissie. Tot lid der commissie van bijstand in het beheer van Birkhoven werd in de vacature H. W. Esveld benoemd de heer D. Gerritsen. De heer Tromp van Holst werd als lid dierzelfde commissie herbenoemd. De heer J. C Rolandus Hagedoorn werd herbenoemd als lid der commissie van wetgeving. De heer H. W. van Esveld werd herbenoemd als lid der commissie in zake de rechtstoestand. Tot leden der reclame-commissie voor de inkomstenbelasting werden benoemd de heeren J. v. d. Wal Kz., A. M. Tromp van Holst en A. H. van Kalken. Het 2e suppletoir Kohier der inkom stenbelasting, dienst 1911 werd vast gesteld tot een bedrag van f899.75; het 3e gedeelte van het primitief Kohier der inkomstenbelasting dienst lag het was de bijbel. Hij las, maar wist niet wat, vervolgens vond hij troostwoorden, die hem gerust stel den, en bij liet bet hoofd op bet heilige boek vallen en sliep. En den slapende was bet in den droom, als zweefde een rooskleurige wolk voorbij zijne oogen, en op die wolk stond Mary, zijne geliefde, en glimlachte hem smartelijk tegenen haar glimlach vulde den geheelen at mosfeer met een zoeten damp van hemelsche geuren. Daar midden in den droom even toen de verschij ning met hem spreken wilde richtte de jonge man zich wild op en luis terde. Zijne oogen pruilden uit hun kassen, zijn haren rezen ten berge, hij hoorde duidelijk den zacht glijdenden sissenden klank, die de opstijgende elevator veroorzaakte, en deze kon in dit uur niets anders brengen dan een lijk haar lijk. Master Kinzie beefde. Hij luisterde met inspanning, al zijne zintuigen concentreerden zich in het gehoor. En hij hoorde alles wat de mannen in de zijkamer deden, en het kwam hem onuitsprekelijk lang voor eer zij gingen, eindelijk verwijderden zij zich em de huisdeur viel aehter ken dicht. 1911 tot een bedrag van f960. Naar aanleiding van ingekomen reclames in zake inkomstenbelasting dienst 1911 werd besloten het totaal bedrag met f ill.te verminderen, terwijl door vertrek en overlijden af schrijving werd verleend tot een be drag van f 1655.75. Bij loting werden de afdeelingen samengesteld als volgt le afdeeling. Voorzitter wethouder H. W. van Esveld. leden de heeren A. H. van Kalken, D. Ruijs, P. C. H. Briët, A. M. Tromp van Holst, M. R. N. Oosterveen. N. Veis Heiin. H. Kroes, J. van der Wal Kz en J. W. Jorissen. 2e afdeeling: Voorzitter wethouder W. H. Kam. leden de heeren W. Salomons, A. Eysink, D. Geriitsen, R. G. Rijkens, H. Koning, J. C. Rolandus Hagedoorn, F. Houbaer en S. J. van Duinen. In de j.l. Zondag gehouden ver gadering van den R.K. Volksbond werd na installatie van een 6-tal nieuwe leden, den voorzitter den heer W. G. Klomp gehuldigd ter herdenking van het feit dat hij 12'/i jaar de presidiale zetel had ingenomen. Niet enkel in woorden doch ook in ge schenken van blijvende waarde toonden de leden hunne waardeering voor hetgeen de heer Klomp voor de ver- eentging had gedaan en voor den onvermoeiden ijver waarmede hij naar sociale verbeteringen met de gods dienst tot grondslag heeft gestreefd. Besloten werd eene afdeeling op te richten van den Bond voor ver edeling van den volkszang. Medegedeeld werd dat op den lsten October te Arnhem een bondsdag zal gehouden worden. Aan het jaarverslag over 1910 van de Maatschappij tot opvoeding van Weezen en andere minderjarigen in het huisgezin vZanabergeut out- leenen we de volgende cijfers. Uit de verzorging gingen zeven en twintig verpleegden, waarvan 2 over leden (tuberculose), 2 aangenomen als eigen kind, 4 overgenomen door andere instellingen, 6 naar de familie terug, 13 meerderjarig. In de verzoiging zijn gekomen 31, waarvan 13 N.-H. en 18 R.K. Van degenen die nog in de ver zorging zijn, onderhouden zichzelf gedeeltelijk of geheel 73. In Klem-Zandbergen zijn van Juli 1910 tot Juli 1911 verpleegd 14 minderjarigen, daarvan zijn 6 hersteld ontslagen. Aan \et pleeggelden voor de gewone weezen is uitgegeven f 15834.09. Van particulieren,armbesturen endiaconiën werd ontvangen f9285.75'/>, wat dus een nadeelig slot van f 6548.33'/», teweegbrengt. Het nadeelig slot van deze rekening bedroeg in 1909 f 12,934.10. Door het doen eindigen van dure verplegingen en het met aangaan van bezwarende overeen komsten is het deficit van dit jaar f 6385.76'/» minder dan dat van 1909. Voor de staatsweezen werd volgens de boeken besteed f23.787.51 en ontvangen f 23.325.47'/», een nadeelig saldo van f 462.03'/» aanwijzend. Dit getal geeft niet het ware tekoi t aan, daar op verschillende rekeningen nog bedragen voorkomen, welke ten dienste der staatsweezen zijn besteed, zoodat pl.m. f 1100 meer is uitgegeven dan vergoed. Hij wachtte nog tot de sloffende schre den van John in zijne kamer weer galmden toen kon hij het niet langer uithouden, zacht verliet bij zijne kamer en ging stil door den gang in de snijkgmer, die er vlak tegenover lag. Toen de jonge man het lijk onder het laken zag liggen; was het hem alsof hem de borst werd dicht geknepen. Hij drukte de hand tegen zijn hart en haalde moeielijk adem, vervolgens naderde hij, greep een tip van het laken en trok het weg. De onverwachte aan blik van het aangezicht eens ouden mans deed hem een Hauwen kreetslaken, maar wat was dat? De borst van den schijn- doode bewoog zich zichtbaar op en neer, de man sloeg de oogen op. HOOFDSTUK V. IN HET KOSTHUIS. Juffrouw Smith hield in Michigan city een zoogenaamd vPrivat-Boarding- house». Het is een zaak, welke in Amerika duizenden personen drjjven en door welke honderden rijk worden. Br behoort namelijk weinig kapitaal en weinig verstand toe, om een paar ka mer» t* m*ml»Ueer*a, «h kemkesateid De exploitatie van het Doorgangs huis bedroeg f2405.49. De waarde van een aan Zandbergen vermaakt legaat, belast met vrucht gebruik, komt dit jaar op de balans voor en is geschat op f27,527. In 1909 werd f 13.067.36 meer uitgegeven dan ontvangen, in het afgeloopen jaar f4668.64'/i wat een verschil van f8398.711/» aanwijst. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algerneene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Sept. en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt legen bewijs van ontvangst. Overzicht omtrent het vervoer en de op brengst der Amersfoortsche Tramweg Maat schappij over de maand Aug. 1910/1911. 1910 1911 Meer. Aantal passagiers 14301 14561 260 Opbr. vervoer f716.50 f729.25 f 12.75 Dagltilom. - 12.85 - 13.06 - 0.21 Totaal -731.42 - 77001 - 38.59 Dagltilom. - 13.10 - 13.80 - 0.70 Tijdens de ernstige ongesteldheid van den heer J. A. Schoterman is de heer L. van Acbterbergh belast met de functiën van Opper-brandmeester. Als militair apothekersadsistent is aan bet militair hospitaal alhier werkzaam gesteld A. van den Heuvel, thans te Arnhem. Zuster Pia, overste van het St. Agathaweeshuis hoopt a.s. Vrijdag den dag te herdenken, waarop zij voor 40 jaar in de St. Joseph con gregatie werd opgenomen. Door de politie is gevankelijk naar Utrecht overgebracht zekere D. van E. die zich door overklimming aan dief stal van koperwerk had schuldig ge maakt. Een zenuwleider uit Harderwijk, die zijn verzorger ontloopen, jl. Zondag hier allerlei zotte dingen uithaalde, is door de politie naar zijn woonplaats teruggeleid. Bij het gist eren gehouden tweede Toelatingsexamen voor hetGymnasium zijn toegelaten tot kl.I: G. "tl. Donner (Amersfoort), C. P. v. d. Nieuwen- huizen (Nijkerk). tot kl. II: J. A. A. du Quesne van Bruchem (Baarn), K. Teerink(Amersf), J. C. Houbaer (Amersf.). tot kl. Ill: E. G. A. v. d. Waals (Boenen). tot kl. IVC A. Hesta. (Amersf.) tot kl. VI: J. G. C. Zijnen. (A'dam). Boeken niet geschenken. De leestijd is weer aangebroken de avonden worden weder langer en nooden daardoor tot het ter hand nemen van een gezellig of nuttig boek. En indien men nu iets goeds kan krijgen voor weinig geld en men ont vangt daarbij als geschenk een goeden vulpenhouder of een practische electri- sche zaklantaarn, dan moét men van die gelegenheid profiteei en. Men vindt op pagina 4 een advertentie van Gebrs. E. M. Cohen te Amsterdam, voor heen te Arnhem en Nijmegen, met de van ouds bekende magazijnen van goedkoope boeken, waaruit men een goede keus kan doen. Gezellige, roman. te huren en op de deur te schrijven: Privat-Boarding-house». Men krijgt dan dadelijk kostgangers in menigte en het is nu maar de vraag: zullen deze kostgangers wel betalen Ge woonlijk, kan men hierop antwoorden, meestal betalen zij niet. Zij eten' en drinken een geheele week door goed, en wanneer men hen bij het einde der week niet dadelijk maant, ook wel twee weken lang, maar dan verdwijnen zij op een goeden dag sans adieu; hun koffer bevat ook niets dan steenen, en zoo wordt ieder steenrij k, die in Amerika een kosthuis houdt. Juffrouw Smith had zeker reeds zulk eene ondervinding opgedaan, want zij vertrouwde niemand op zijn eerlijk ge zicht en zijn zwaren koffer, die bij haar zijn intrek nam moest zonder genade een geheele week vooruit betalen. Dat was een harde noot voor menigen armen drommel, die meer goede voor uitzichten en hooge verwachtingen had dan centen in den zak, maar hij moest de noot kraken en inpakken, zoodra zijn geld op was, zelfs zoo hij reeds tien jaren in het huis gewoond en steeds geregeld betaald had. (Wordt t*rtolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2