Knijp naar Maat! KALKZANDSTEENFABRIEK 12IILLIOEN flJMMML 1. 4. siddbë, Gemengd Nieuws. BIJVERDIENSTE. Mej A. M. VAN BUUREN, DE WITTE WINKEL Slothouwer'* Stoomdrnkkerij, Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor ilG- Rjjii- en loezelwijnen. Matera, SHERRY en Portwijnen. Vermouth, Malap. Medicinal Tokayer Anshrnch. Voor Huis en Hof. Advertentie». Lama/son Bouwer Co. Muurhuizen 39 DRUKWERKEN, Solide droge woonhuizen. Lage prijzen. Kantoor: STATIONSSTRAAT 5S3, APELDOORN. Langestraat 74. tische leerzame, practische boeken van beroemde auteurs, schrijvers van naam, worden voor weinig geld aan geboden. Vele appels en peren vallen te vroeg af, omdat zij wormsteking zijn. Het wormpje of liever het rupsje, dat er in zit, is de boosdoener, die brengt de schade aan. Een vlindertje, de appelbladroller, legt in Juni. of Juli, zijn eitjes afzonderlijk op de dan nog jonge vruchten. Het eitje wordt binnen 8 dagen in de zon uitgebroed en er kornt een rupsje te voorschijn. Om het nadeel, door de rups te ver oorzaken, moest men algemeen het volgende doen 1. De stammen schoon houden dan kan de rups daar niet overwinteren 2. Vioeg afgevallen ooft zorgvuldig opzoeken en b.v. aan de varkens geven in ieder geval vernie tigen; 3. in Juni en Juli z.g. insec tenbanden aanleggen, waarin talrijke rupsen een fchuilplaats zoeken, ook ander schadelijk gedierte. Tegen veldmuizen: de landbouwer G. te Oensel boorde met een grond boor tot op zekere diepte verschillende pijpen in den grond, waardoor de muizen haar weg moesten nemen om daarna alle in een reuzenval terecht te komen. Zoo gelukte het hem er in korten tijd 250 te vangen. Op verschil lende plaatsen wordt thans dit voor beeld gevolgd. Chloorkalk is een uitstekend middel om de lucht te reinigen onaangenaam en sterk riekende stoffen te vernieti gen. De werking berust daarop, dat. het koolzuur uit de lucht de chloor kalk ontbindt, doordat ze zich met de kalk verbindt, hierdoor de chloor vrijmaakt en dit laatste in den vorm van gas uitdrijft, dat dan door de lucht wordt opgenomen en de daar bevin dende schadelijke bestanddeelen ver nietigt. Het is niet iedereen bekend, dat een der beste middelen om verloren krachten te herstellen, is: regelmatig diep ademhalen. Dat wil zeggen: niet het oppervlakkige ademhalen, dat wij allemaal voortdurend doen, maar buitengewoon diep ademhalen, liefst voor een open venster of beter nog buiten in de frissche lucht. In den beginne geschiedt dat 10 15 maal achter elkander, langzamerhand stijgt het, en ten slotte kan men het brengen tot 40—50 keer. Onderzoekingen, vooral in het buitenland, hebben aan het licht ge bracht, dat de warmte bij de kinder sterfte een groote rol speelt. In't bij zonder bleek dat bij de vergelijking van de bewoners der kelder- en booger gelegen woningen, en was de sterfte in laatstgenoemde belangrijk booger dan in de eerste. Het jonge kinderlijke organisme schijnt voor den invloed van groote warmte zeer gevoelig te zijn, meer dan wij dachten, zegt dr. Pijnappel in het »Hbld.ï »In de woningen kan het tegen de hitte zeker niet altijd afdoende beschermd worden, maar men kan er althans voor zorgen, dat het niet onnoodig aan de warmte wordt blootgesteld, en er dus op letten.dat kleine kinderen niet op bet heetst van den dag in de zon in hun wagentje worden rondgereden. Als men dan de kap opzet, om de zonnestralen te weren, wordt het dikwijls nog erger, want daardoor kan dan een waarlijk verschrikkelijke temperatuur gaan heerschen. Observator. September in 't land. Nu gaan wij snel het najaar tege moet, »de nachtschuit in", zooals men zegt. De zon komt reeds op om 5 u. 10 rn., en gaat 6 uur 49 m. onder; 30 Sept. gaat zij om 5 u. 59 m. op en om 5 uur 41 m. onder. Wel kan September nog echte zomersche dagen geven, doch haar gemiddelde temperatuur staat merk baar achter bij Augustus. Zij komt meer overeen met Mei, is zelfs wat gelijkmatiger,en daardoor ook schooner. September is vaak de heerlijkste maand, vooral de ochtenden zijn won derschoon, frisch en versterkend. De avonden vallen al vroeg. Hooge prijzen. Terwijl algemeen over de duurte wordt geklaagd, vestigt de Daily News de aandacht op tabellen door de Eco nomist samengesteld over de prijzen van verschillende levensmiddelen in het vrijhandelsland Engeland over een lange reeks van jaren. Hier uit blijkt dat over deze reeks van jaren gerekend de prijzen, zij het ook met schommelingen lager zijn gewor den. De Economist stelt voor de verge lijking de gemiddelde prijzen in het tijdvak van 1845 tot 1850, op 100 en geeft dan de prijsveranderingen in de volgende jaren. Hier volgen de cijfers voor vijf van de voornaamste voedingsmiddelen op 1 Juli. 1850 1890 1900 1910 Tarwe 100 61 43 51 Vleesch 100 125 144 142 Thee 100 66 67 70 Suiker 100 44 36 43 Koffie 100 190 85 95 Alleen de vleeschprijzen zijn dus hooger dan in 1950. De prijzen der andere voedingsmiddelen zijn belang rijk gedaald. Flesschennood. De melkinrichtingen komen, aldus bericht men aan 't »N. v. N voor een leelijk geval te staan. Zij kunnen geen flesscben meer machtig worden. Geen der tlesschenfabrieken of hunne vertegenwoordigers hebben nog melk- flesschen in voorraad. Zij ruimen op wat zij vroeger niet konden verkoopen, nl. vreemde modellen en kleuren, die door de melkinrichtingen wel moeten worden genomen om ten minste de melk aan hunne klanten nog in fles- schen te kunnen leveren. Het is te hopen, dat de glasfabrie ken spoedig de gewenschte melkfles- scben aanmaken, daar reeds nu in al lerlei soort tlesschen de melk moet worden geleverd. Men moet dus niet vreemd opkijken, wanneer men z'n melk ontvangt in een bier- of fosco- flesch. Kerkbrand te Ylissingen. Uit Vlissingen seinde men gisteren aan het N. v. d. D. De Groote Kerk der Ned. Hervormde gemeente (de St. Jacobskerk) staat in brand. Reusachtige rookkolommen stijgen op. De brand, welke om half twee door onbekende oorzaak is ontstaan, laat zich ernstig aanzien. Van andere zijde meldt men, dat de brand is overgeslagen van de nabij gelegen Engelsche Kerk, waar brand was ontstaan, vermoedelijk doordien een werkman, die bezig was werk zaamheden te verrichten op het dak een flesch met benzine liet omvallen. Dit Kerkgebouw is grootendeels uit gebrand. Een nader telegram meldt: Het reusachtige kerkgebouw is een vuurzee, en als geheel verloren te beschouwen. De brandweer treedt krachtig op, maar is niet opgewassen tegen deze vlammenzee. Vliegen en tuberculose. In het T. v. Soc. Hygiëne wordt medegedeeld dat prof. Pacinotti vliegen als overbrengers van tuberculose be schouwt. Deze toch zetten zich gaarne neer op de uitwerpselen van lijders aan tuberculose, welke uitwerpselen zij gaarne in zich opnemen. Men kan dan ook gemakkelijk de tuberkelbacillen aan de bek, pooten en vleugels aantoonen, terwijl ze vaak in groot aantal in de uitwerpselen der vliegen worden aangetroffen. Vliegen die roet sputa van tering lijders worden gevoed, sterven dien tengevolge spoedig, in den regel na 68 dagen, terwijl ook de eieren die de wijfjes kort voor haar door werpen en de larven met tuberculose bacillen besmet zijn, maar vooral vindt men massa's tuberkelbacillen in het darmkanaal der vliegen, die er als het ware mee vol gestopt zijn, welke bacillen hunne virulentie,blijkens daarmede genomen proeven, volkomen hebben gehouden. Uit de proeven door Pacinotti ge nomen blijkt, dat de besmetting door de vliegen op menschen en dieren wordt overgebracht, zoowel direct door den steek dien zij op de huid veroorzaken als door het deponeeren van eitjes en faeces op de slijmvliezen, vooral ook van kinderen tijdens den slaap. Een historisch rijwiel. De bondsrijwielhersteller H. C. de Bie, te Uddel, heeft zoo zegt hij ons, in zijn bezit een ouderwetsch rijwiel, gemerkt met een gekroonde W en het jaartal 1885, welk rijwiel indertijd op last van Z. M. Koning Willem III is vervaardigd. Volgens den berichtgever heeft Z. M. in het jaar 1885 wel op die machine geredentoen Z. M. er zelf geen ge bruik meer van maakte, is het rijwiel nog jaren op het paleis Het Loo ge bruikt om er boodschappen mee te doen. De tegenwoordige eigenaar stelt het gaarne voor belangstellenden ter be- zicgtiging. Zou dit misschien iets zijn voor het nmuseum" van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, althans wanneer de authenticiteit voldoende is aangetoond. Op het Kampereiland zijn twee boerenplaatsen van de pachters Knol en Van Berkum geheel afgebrand. Bij Knol werd niets gered, bij Van Ber kum eenige varkens en eenige meu belen en kteeren. Meer dan 200,000 ponden booi gingen verloren. Bij den zeerjboogen prijs van het hooi is dit voor de pach ters een groote schade, omdat zij wel verzekerd waren, doch niet voor een voldoend bedrag. De brand was door onbekende oor zaak ontstaan in een hooiberg bij Van Berkum en plantte zich, bij de groote droogte, snel voort. De woningen waren onderling ver zekerd. Fruit. Men schrijft uit de Betuwe aan 't Handelsblad: Nog altijd blijft de langdurige droogte aanhouden fot groot nadeel van den fruitoogst. De hoop op een voordeelig fruitjaar is zoo gued als vervlogen de vrucht is en blijft klein het afvallen van onrijpe vruchten houdt gestadig aan en hoewel de prijzen goed zijn, kan dit alles toch niet goed maken. De groote fruitverkoopingen zijn afgeloopen en de prijzen bleven hoog en vast, omdat er veel kans be staat op een levendigen buitenland- schen handel. Voor appelen besteedde men in de laatste week f4 f6.50 per HL. op het hout; voor peren f5.75 a f 12 per H.L naar gelang van soort en qualiteit. Kroet (z.g. af val) werd graag verkocht voor f 2 per H.L. (130 pond). Met 't oog op 't warme zomerweer blijft er veel vraag naar fruit voor 't binnenland, voor goede vruchten enorm hooge prijzen betaald de aan voer van appelen en peren op de veilingen neemt toe, doch de qualiteit laat nog wel eens wat te wenschen, zoodat er dan ook zeer uiteenlnopende prijzen werden besteed. Jutteperen golden le qualiteit 87»127» c., 2e qual. 4®/»6 c. per pondmeloen peren 5 cent. maagdeperen 447» c., vijgperen 17 cent, beurréperen 4—67» cent, heereperen le gual. 67» cent, 2e qual. 37» cent, stoofperen le qual. 27»37» cent, 2e qual. 27» ct.perzik- peren 47» cent, zoete appelen 237» cent, zure bellefleurs 37»5 cent, zure roodjes 3 ct.. paradijsappels 57» c., fijne tafelappels 6 ct., zoete glasappels 4 cent, Gravesleiners le qual. 77» ct., 2e qual. 37»— 37» cent, reinetten 47» ct., streepjesappels 87» cent, pippelings 4 cent, witte calville 87» cent, Keizer Alexander 8 ct., zomerbergsmot 4 ct. De pruimenaanvoer neemt sterk af. Op verschillende plaatsen krijgt men last van de wespen die de mooiste vruchten aantasten en waardeloos makengewone pruimen werden ver kocht voor 4 a 67» cent per pond; eierpruimen 87»—12 cent; Reineclaude b7»13 cent; groene pruimen 337» cent, blauwe pruimen 11 cent, witte pruimen le qualiteit 47»7 cent, 2e qual. 337» cent. wijnpruimen lOcent; oranjepruimen 10 cent, kroosjes 37» cent. Vooral de pruimen voor den in maak worden zeer gezocht en de vele vraag daarnaar heeft invloed op de marktprijzen. Als een bewijs hoe pruimen dit jaar worden gezocht blijkt uit het feit, dat de z.g. varkensprui- men, die andere jaren door de var kens werden verorberd nu voor 3 en 4 stuks voor 10 cent worden verkocht. Hoewel de oogst middelmatig is kan de teler toch tevreden zijn over de financieele opbrengst. Aanvoer van andere producten op de veilingen was bevredigend. Er werden do volgende prijzen besteed: perziken 27»8 cent.meloenen2030 cent, druiven 20—30 cent per pond, tomaten 457» cent augurken 1725 cent per 100 stuks. Aanvoer van kom kommers is afnemend, doch de prijzen blijven vast met vluggen handelgroene le qualiteit 37»5 cent per stuk, 2e qual. 17»2 cent, 3e qual. 7» cent, witte le qual. 67»77» cent; extra witte 557» cent, gele 27»47» cent. Aanvoer van boonsoorten wordtkleiner, doch de prijzen zijn ongekend hoog en wel van 11 lS^ent per pond, ook waren eenige koolsoorten ter veiling die 87» tot 11 cent per stuk opbrachten. Opgave van de Verecniging „HANDEL en NIJVERHEID", van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 23 Aug. tot en met den 30 Augustus 1911. GEVESTIGD. W. E. Meijer van A'dam naar Aanh.weg 143. G. v. Donselaar v. Den Haag n. Aldegondestr. 187. M. A. M. de Bruijn v. Bussum n. Havik 22. I. H. Manheim Yan Alkmaar n. Krommestr. 34. A. W. Claasen van Breda (Academie) naar Soesterweg 8. W. van Maanen v. A'dam n. H. v. Viandenstr. 20. J. Repko van Amsterdam n. L. Beekstraat 17. G. G. v. d. Hoeg v. Oogstgeest n. Schimmel p.str. 44. G. Evers van Avereest n. Asch van Wijkstraat 1. J. Tesson van Oberhausen (Duitschland) naar Kruiskamp 17. G. Bont van Amsterdam naar Weversingel 39. L. van Wijk van Ter Aar naar Breedestraat 49. F. A. M. Hartering van Weltevreden (Indië) naar Utrechtscheweg 1054. B. J. Kraal van Utrecht nrar Langestraat 110. B. J. Kraanen van Venraij n. Krommestraat 15. M. M. Schoonman van Epe n. Schimmelp.kade 6. J. van Maurik van Utrecht naar Leusderweg 66. P. Drijfhout van Leusden naar Arnh.weg 1661. J. C. Hounaer van Nijmegen n. Langestraat 72. J. Bakkenes van Hengelo (O) n. Appelmarkt 10. VERTROKKEN. A. J. Staal v. Paulus Buijsl. 12 naar Leusden. C. van Meeteren v. Gr. Gasthuisl. 9 n. Leusden. L. G. van den Keilen v. Bergstr. 13 n. Hilversum. F. J. Raebel van Nieuwstr. 22 n. Den Helder. G. J. A. Smit Sibinga van Johan van Olden- barneveldlaan 6 naar Den Haag. D. van den Bos echtg. van J. W. van de We tering van Parallelweg 28 naar Doorn. F. S. Vonk van Vyverstr. 22 naar Amsterdam. R. J. Enuma van Langestr. 83 n. Amsterdam. B. Elzenaar van Vijverstraat 22 naar Leusden. A. Reeders v. Krankeledenstr. 18 n. Amsterdam. L. G. E. Lu\jkx v. Karaperbinnenp. 3 n. Sloten. P. Dauvellier v. P. Bothstr, 21 n. Amsterdam. N. Mater van Aldegondestraat 9 naar Leusden. W. Letter v. Hellestraat 31 n. Ambt Doetinchem. G. J. Pitlo v. Johan v.Oldenb.laan 6 n. Den Haag. G. Heining van Utrechtscheweg 97 naar Ede. W. J. van Bommel van Vloten van Plantsoen 3 naar Groningen. G. J. S. de Waal van Langestraat 45 n. Wiste. H. Meiling van Weverstraat 6 naar Putten. J. P. H. S. v. d. Aa v. Langestr. 96 n. Utrecht. A. H. G. W. Pistorius wed. van M. L. Gelosse van Westsingel 8 naar Kampen. W. Hubenet van Bergstraat 28 n. Den Haag. H. C. C. de Blécourt v. Krommestr. 12a n. Zeist. H. J. Mensink van Havik 381 naar Utrecht. G. B\j van Weversingel 22 naar Putten. I. J. Nieuwboer van P. Bothstraat 2 n. Baarn. M. Willemstyn v. P. Buijsl. 20 n. Wageningen. A. van Bogerijen v. P. Buysl. 20 n. Wageningen. H. W. G. Spruijt v. Langestraat 110 n. Hiversum. L. J. J. Vermolen v. Nieuwstr. 20 n. Culemborg. J., Heining van Hellestraat 88 naar Ede. H. M. Le\jendekkers v. Kruisk. 73 n. Voorburg. Door Levensverz. Mij. wordt gevraagd iemand, die zich wenscht te belasten met het innen der premiën in een klein bestaand agentschap en tevens genegen is, dit door het aanbrengen van nieuwe leden nit te breiden. Br. lett. Z 39. Alg. Adv. Bur. ROUMA Go., Amsterdam. Bij Mej. A. M. v. BTJUREN, bestaat gelegenheid om grondig en degelijk te lecrcn het niaat- nemen, knippen, garneeren en vervaardigen van alle Damcs- en Kinderkleeding. Zoowel dag- als avondcursus. Leergeld f 16.de cursus. Tevens patronen laatste mode verkrijgbaar. Aanbevelend, Gcdipl. Leerares. Schimmelpenninckstraat 1, Amersfoort. belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. WE©ERVEHKOOPEf*S kunnen in alle plaatsen NEDER LAND en BELGIE geplaatst worden voor onze bekende Ochtendvoeders voor Hoenders, kuikenzaden, Krachtvoeder voor Duiven, Vogelzaden in pakken en Gekleurde Spiraal Voet ringen voor Pluimvee. Vraagt conditiën by het Auierican Importing-House te MAASTRICHT. C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TELEPHOON 70. Levering van alle voorkomende tegen concurreerende prijzen. Productie per jaar METSELSTEENEN. Wit en Gekleurd. ALBA PRIMA QUALITEIT. TelegramadresALBA Apeldoorn. Telefoon no. 173. ■^EIEeiZIIEISrjDI^TCa- per SCHIP en per SPOOE. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of j ontijdig uit/allen van 'tbaar, wen-' den zich in vertrouwen tot J.CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreei onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. (Mr. S- G. Tan Welderen Baron Reigers). KORTEGR ACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën. Credieten. Coupons. Oeposito's Effecten. Incasseering van Wissels en Quit: Vreemd Geld. Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3