NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad iSf voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. i\o. 75. Woensdag 20 September 1911. Veertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG W ZATERDAG BUITENLAND. Amersfoortsche Courant H f ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Lnngestrnat 77. Telephoonno- 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. Militaire maatregelen. De Tewps-correspondent te Brussel schrijft, dat een nieuwe geest in de Belgen schijnt gevaren wat de lands verdediging betreft, sinds koning Al- bei t verleden week, vroeger dan ver wacht werd, uit Tirol terugkeerde en onmiddellijk den premier, den minis ter van oorlog en do voornaamste stafofficieren bij zich ontbood. Het eerste gevolg van die confe- rentie was, dat de lichting 1909, die 15 September naar huis zou gaan, onder de wapens werd gehouden. Zelfs is er sprake van geweest, de lichtingen 1906, 1907 en 1908 op te roepen. Vrijdagachtend echter werd van dezen maatregel voorloopig afge zien na ontvangst van telegraphische berichten uit Berlijn, meldende, dat een spoedige oplossing van de Fransch- üuilsche moeilljkheoen werd verwacht. Tevens werd besloten dat ten spoe digste alle regimenten infanterie van mitrailleur-afdeelirigen zullen worden voorzien, en dat in het v'ooijaar een gioot aantal lichtingen onder de wa penen zullen worden geroepen, lot hel houden van rnanoeuvies, teneinde zich een zoo juist mogelijke vooistel ling te kunnen makeri van hetgeen het Belgische leger nu eigenlijk zal vei mogen bij een eventueele schending der neutraliteit. Onlusten in Weenen. De »Temps« ontving een telegram uit Weenen meldende, dat er onge regeldheden plaats hadden bij het uiteendrijven van een socialistische belooging tegen de duurte der levens middelen. De troepen dreven een deel van den stoet terug, dat fle stad wilde binnendringen. De betoogers wierpen met projectielen, de soldaten losten drie salvo's, waardoor enkele personen gewond zijn. Eveneens hadden wan ordelijkheden plaats te Matzleindorf. Bij de ongeregeldheden wierpen de betoogers de ruiten in van het stad huis, van de prtfectuur en van par ticuliere gebouwen. De troepen her stellen de oi de. Er zijn gewonden bij de politie en de betoogers. Zich terugtrekkend wierpen de betoogers de ruilen in van verschillende bandels- huizen en van de straatlantaarns in eenige straten van de wijk Ottakring. Zij plunderden een school en deden aanvallen op tram wagens die zij trachten in brand te steken. De troepen moesten lusschenbeide komen en van de wapens gebruik maken. In den avond namen de onlusten in de arbeiderswijk Ottakring een ernstig karakter aan. De beioogers sloegen de lantaarns in de voornaamste straten stuk en richtten barricades op, om de tioepen te beletten verder te rukken. Er werd met projectielen naar de troepen en de politie gewoi pen. De troepen maakten gebi uik van hun wapens. Het gerucht loopt dat er één doode. 4 ernstige gewonden en 80 meer of minder ei nstig gekwetsten zijn. Aan de zijde van de troepen en de politie werden vei scheiden man schappen ei nstig gewond In den loop an den dag weiden 70 arrestaties gedaan in de binnenstad en 100 in de wijk Ottakring. Tegen 11 uur in den avond was in Ottokring de rust hersteld. Het bestuur van de sociaal-dernocratischen partij sprak haar afkeuring uit over de ongedisciplineerde elemenien, die met de tioepen en de politie vochten en vei zocht de arbeiders Maandag morgen gewoon den arbeid te hervatten Het is gebleken dat een persoon gedood werd, velen ernstig gewond, en 58 man of meer ernstig gekwetst hieronder zijn begrepen de gewonden bij de politie en de troepen. De toestand van Stolypin. Tegen de verwachting van de ge- neesheeren in is in den toestand van minister-president Stolypin een wen ding ten slechte gekomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag was de toestand vrij gunstig, doch Zondag nacht steeg de temperatuur. De ge neesheeren gingen tot de operatie over. De kogel, die onder de twaalfde rib zat, werd verwijderd. Na de ope ratie werden buikvliesontsteking en inwendige bloedingen geconstateerd. Deze complicatie is te erger, daar Stolypin lijdende was aan een hart kwaal. Wel teekenend is het voor Rus- jsische toestanden, dat tijdens het I transport van het theater naar het I ziekenhuis, aan Stolypin, die op een baar lag, zijn gouden horloge met ketting ontstolen werd. Uit Petersburg wordt aan het Ber liner Tageblatt geseind, dat de aanslag op Stolypin ernstige gevolgen zal heb ben voor de Joden, daar de natio nalisten besloten hebben van de om standigheden gebruik te maken, om de recbteloosheid der Joden te ver- grooten. In de Petersburgsche natio nale club hebben reeds vergaderingen plaats gehad, waarin moties aange nomen werden, volgens welke bet vvenschelijk is, den Joden te verbieden, Christelijke namen te dragen, de Joden uit te sluiten van den staatsdienst en van de advocatuur. Bovendien wordt verlangd een revisie van het woon- recht van alle in Petersburg gevestigde Joden. Nader wordt gemeld dat Stolypin Maandagavond te ongeveer 10 uur is overleden. Het schijnt zoo goed als vast te staan, dat Bagrof (of Bogrof, de naam wordt verschillend gespeld) lid was van Ochrana de befaamde geheime politie, ja, dat hij zelfs als speurde», als spion, voor de politie in de zaal aanwezig was. Eenige jaren geleden moet Bagrof medeplichtig bevonden zijn aan een politieken aanslag, maar zijn viijgelaten op voorwaarde dat hij in dienst zou treden van de geheime politie, om aan haar de geheimen der revolutionnairen te verraden. Bagrof gaf toe, maar bleef in werkelijkheid tot de revolutionnairen behooren. Nu schijnt de geheime politie in Petersburg dit laatste bemerkt te hebben. Zij verzuimde evenwel het naar Kief te melden en zoo stelde men daar bet grootste vertrouwen in Bagrof. Het was dus niet te verwon deren, dat, toen Bagrof de politie in Kief meedeelde dat er twee revoluti onairen uit Petersburg waren gekomen om den Tsaar te vermoorden, men hem zelf in den schouwburg toeliet om die twee onder toezicht te houden De chef der geheime politie te Kief, Koeliabko, zorgde er persoonlijk voor, dat Bagrof na de tweede acte weer in de zaal kon komen, hij wees Bag raf zelf Stolypin aan en bracht hem naar diens loge. De moord was dus om zoo te zeggen kinderspel voor Bagrof. Wel een nieuw bewijs hoe verder felijk het stelsel van politie-spionuen is, dat men in Rusland en elders zoo gaarne toepast. De diefstallen in het Louvre. Volgens de ®Malin" zou de rechter van instructie Drioux thans op het goede spoor zijn. Mij heeft een man in verhoor genomen, die te Fresnes in de gevangenis zat, onlangs nog veroordeeld wegens diefstal van een oud-Hollandsche schildeiij uit een Belgisch museum. Door zijne mede- deehngen is het althans duidelijk ge worden, dat er een internationale dievenbende bestaat die gelijktijdig werkt in Frankrijk, Duitschland, Enge land, België en Italië. Zij verkoopen bijna alles in Amerika, waar vele ver zamelaars belust zijn op gestolen kunstwerken. Dit bedrijf is zeer voor- deelig, vooral omdat de bende nog meer doet. In Duitschland en in Frank rijk, met name in de buurt van Parijs, zijn geheime ateliers, waar de kunst voorwerpen met de grootste zorg prachtig worden nagemaakt. Aldus kunnen verschillende liefhebbers ge lukkig worden gemaakt met een voor werp, dat zij als een unicum be schouwen. Hiervan zijn trouwens voor beelden bekend. Na den diefstal van een kostbare reliek te Soudeilles, een borstbeeld van den heiligen Martinus, heeft een bekend antiquair uit Parijs geconstateerd, dat vijf of zes kunst verzamelaars in Duitschland en Frank rijk van die beelden hadden, ieder voor zich in de overtuiging dat het de echte, de gestolen reliek was. De diefstal van de «Gioconda" meent men, moet nu ook aan deze bende worden toegeschreven. Een politie ambtenaar is op reis gegaan om in België en daarna in Duitschland een nader onderzoek in te stellen. De uitbarsting van den Etna is Za terdag in hevigheid verminderd en de aschregen hield op. Men schat de veroorzaakte schade op 12 -millioen lire. Duizenden menschen, die uit de verloren geachte plaatsen Alcantara, Francavilla, Silichiata enz., vluchtten, zijn zonder onderkomen en eenigen zijn omgekomen. Heerlijke wijngaarden, amandel-, citroen-, hazelnoten- en olyvenboschjes zijn vernield door de vier groote lavastroomen, die uit vele kraters werden gevormd. De ver schrikte bewoners van den berg vlucht ten radeloos naar de kerken en er werden processies met heiligebeelden en reliquieën gehouden, om bet drei gend gevaar af te weren o.a. te Cas- tighone. toen de lavastroom die plaats dreigde in te sluiten en 4000 der in woners niet heen wilden gaan. De priesters beijverden zich echter om de ontslelde menschen ook op andere wijze tot kalmte te brengen en hen te helpen vluchten en zooveel mogelijk van hun goed te redden. De schoone vrouw van den New- Yorkschen millionnaiiszoon Walter L. Suydam is plotseling uit haar buitenverblijf te Bluepoint, Long Island, verdwenen en te gelijk met haar een jonge loodgieterszoon, Edward Noble. De echtgenoot der dame vermoedde terstond, dat zij met dien jonkman I3ST IDIE DIEPTE. EEN AMERIKAANSCHE GESCHIEDENIS. 12) Waarlijk, zijt ge hier geboren Gij spreekt tocb fraaier Duitsch dan ik.» n O dat belieft u zoo te zeggen. Het valt mij dikwerf zwaar mij behoorlijk uit te drukken, en het zou mij aan genaam zijn, zoo ik mij meer kon oefenen.» »Nu. dat is niet moeielijk. Spreek veel met Duitschers. »Ja, zoo de Duitschers allen zoo toegevend waren als gij, maar weet ge, ik kan het niet verdragen dat men mij uitlacht, en toch i9 mij dit meer malen gebeurd." »Ik kan niet denken, dat er zulke onwellevende menschen zijn." »Ge moogt mij gelooven, er zijn zulken en niet alleen hier, maar zelfs in Duitschland. Ik deed eens een pleizierreisje en kwam op een kermis te Wangenheim aWat?" riep Rosa verheugd, »dat is mijn geboorteplaats!" »Des te beter, dat bewijst dan, dat ook daar, zooals overal, beleefde, be schaafde menschen zijn. Maar zoo het uw geboorteplaats is, wil ik liever u het avontuur niet verhalen." a O, ik bid u, verhaal. Ik stel er veel belang in van daar iets te ver nemen," zei het onnoozele meisje leven dig, "misschien kan ik u een betere meening van mijne landgenooten geven dan ge schijnt te koesteren." «Nu, als ge er zooveel belang in stelt wil ik het verhalen. Ik kom er dan aan en begeef mij bestoven en vermoeid naar eene herberg. Natuur lijk sprak ik destijds nog slechter Duitsch dan heden, want ik was eerst kortelings in Duitschland, zoodat de menschen mij begonnen uit te lachen. Ik ben nog al kitteloorig en wierp den dichtst bij mij zijnde mijn wijn in het gezicht, waarop allen mij op het lijf vielen en mij zeker beenen en ribben zouden stuk geslagen hebben, zoo niet een goede, oude, moedige landman, wiens naam ik nooit ver geten zal, mij gered had." »Hoe heette dan die landman? Mis schien ken ik hem ook." "Holder?" antwoordde Meijer, zon der een gelaatspier te vertrekken. «Holder P" riep het meisje verblee- kend, "hemel, het is mijn vader ge weest!" Meijer betoonde zich zeer verwon derd over deze samenloop en ook juffrouw Smith, die beiden gadesloeg. »Wel zoo!" zeide hij, »welk een toevalligheid, hoe kunnen de menschen toch weer bijeen komen! Gij zijt dus dat kleine lieve ding, dat destijds nauwelijks loopen kon Nu dat ver heugt mij van harte. Ik ben u vader zooveel dank schuldig en zoo ge hem schrijft groet hem dan recht vriende lijk van mij." »Ach," snikte het meisje, »hij is reeds over de drie maanden dood, mijne familie heeft het mij geschreven, maar mijn oom Frans zal het pleizier doen kennis met u te maken, die zoo goed voor mij geweest is." "Mijnheer Meijer legde zijne hand op Rosa's arm en zeide zacht vriende lijk: "Spreken wij hier niet van, denkt niet aan die kleinigheid, geheel de tafel is opmerkzaam geworden. Zoo ge gelooft mij dank schuldig te zijn, bewijs mij dien dan door vertrouwen in mij te stellen en u dadelijk tot mij te wenden, zoo gij iets behoeven mocht, en mij te veroorlooven met u te spreken, om mij meer in het Duitsch te oefenen." "Gaarne," antwoordde het meisje, »wij willen over Wangenheim en over mijn overleden vader spreken zoo dikwerf gij wilt." "Afgedaan," zei Fulton en reikte opstaande, Rosa de hand. De maaltijd was ten einde en over zichzelven te vreden ging hij een sigaar rooken. Men vergist zich, zoo men gelooft dat na dit gesprek het meisje haar vorige rust herkregen had. Geheel integendeel. De liefdeplant, welke Ful ton in haar jong hart had geplant, had wortel geschoten en knopte reeds. Rosa die naar hare kamer was te ruggekeerd luisterde naar iederen voet stap in den gang, of hij niet kwam om zich met haar te onderhouden, maar zij vond zich teleurgesteld. Yroeg ontstak zij licht en ging aan den arbeid. Heden nacht wilde zij weder vlijtig zijn, maar eigenlijk bleef zij op om hem ten minste te huis te hooren komen. Hij kwam zeer laat. Het moest reeds lang over middernacht zijn, toen hij te huis kwam, want de gewone nachtloopers van het kosthuis, waren reeds lang te huis. Zij was verheugd toen zij zijne voetstappen en zijne stem hoorde, die een liedje neuriede. Toen hij hare deur naderde staakte hij het zingen, en eenige oogenblikken later hoorde zij hem zijne deur openen, hij moest aan hare deur geluisterd of lang naar zijn sleutel gezocht hebben. Rosa was tevreden, zij kon nu ook te bed gaan. Zij ontkleedde zich haas tig, deed het licht uit en legde zich ter rust. De volgende dag kwam, maar Fulton liet niets van zich hooren of zien. Nu I kon zij het Diet langer uithouden. Ik heb hem waarschijnlijk beleedigd en moet hem om verschooning vragen, en zij zette zich en schreef den vol genden brief: Mijnheer »Mijn dwaas gedrag, gisteren aan den maaltijd, dat de opmerkzaamheid der dischgenooten op u en mij trok, moet u beleedigd hebben. De man van de wereld is niet gaarne bespot en ik heb u aan deze bespotting wel licht blootgesteld, zonder het te willen. Ik gevoel mij gedrongen u er voor om vergeving te vragen, welke gij mij misschien zult geven, zoo ik u zeg,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1