BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. was weggeloopen en een week lang werden overal nasporingen naar het paar gedaan. Maar Zaterdag kwamen mevr. Seydam en haar vriend aan de redactie van een New-Yorkscb blad vertellen, dat men niet meer behoefde te zoeken en te spionneeten. Zij waren samen weggeloopen en zouden bij elkander blijven tot zij, na de echtscheiding van mevr.Suydam konden trouwen. In dien tusschentijd verlangde zij met rust gelaten te worden. «Begrijp je het goed«, zei de dame verder, »ik heb niets tegen mijn man In de acht jaren van ons huwelijk hebben wij geen enkele maal ruzie gehad. Hij gaf mij al wat ik noodig had en deed alles wat hij kon om mij genoegen te geven. Hij was werke lijk goed voor mij. Maar we hebben een familieraad gehouden en mijn verwanten rieden mij van hem af te gaan.tt Zij zal nu een eisch tot echtscheiding indienen, op grond van gebrek aan overeenstemming. Intusschen heeft baar man haar koffers gepakt en haar die toegezonden. Het geval zal natuurlijk stof leveren tot heel wat preeken tegen de echt- scheidingswetten. STATEN-GENERAAL. Vereenigde vergadering van de beide Kamers, op Zaterdag 16 September 1911, tot sluiting van de zitting der Staten-Generaal. (Geopend te 3 uren). De heer Schimmelpenninck van der Oye bekleedt den voorzittersstoel. De Voorzitter laat door den gr.ffier van de Eerste Kamer voorlezen een Kon. besluit van 7 September 1911 no 83, waarbij de Minister van Bin- nerdandsche Zaken wordt gemachtigd heden, te drie uren des namiddags, zich te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in een vereer.igde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Konin gin te sluiten. De Voorzitter benoemt eenecommis sie, die den Minister in het gebouw der Tweede Kamer zal ontvangen en uitleiden. De commissie was samengesteld uit de leden: Laan en jhr. Verheijen van de Eerste Kamer, Roodhuyzen, Van Vuuren, Limburg en Snoek Henke- mans. van de Tweede Kamer. Kort daarna treedt de Minister, voorafgegaan door de commissie, de vergaderzaal binnen. De heer Heemskerk, Minister van Binnenlandsche Zaken, neemt plaats achter de ministerstafel en houdt de volgende rede: Mijne Heeren! Het heeft Hare Majesteit de Konin gin behaagd mij op te dragen, de zitting van de Staten-Generaal in Hareri naam te sluiten. Dank zjj uwe medewerking, kwamen in het afgeloopen zittingjaar onder scheidene wettelijke voorzieningen tot stand. Goedkeuring werd gehecht aan de Londensche verklaring van zeeoorlogs recht, aan eene wetsvoordracht be treffende toetreding tot de Berner- conventie en sluiting van soortgelijke verdragen, aan een verdrag met Zwit serland nopens overneming van onder danen en oud-onderdanen, aan een verdrag met Argentinië nopens genees kundige hulp aan onvermogenden en aan een verdrag tot regeling van het dat ik niet lang genoeg in de groote wereld ben geweest om mijne gevoe lens volkomen te kunnen beheerscken. Vergeef mij en blijf de vaderlijke vriend van uw dankbaar genegene, Rosa Holder." Nu was het de vraag hoe dezen brief aan het adres te bezorgen Hem op de post doen Dat hield te lang aan. Hem door juffrouw Smith of de dienstmaagd te laten bezorgen? Dat ging Diet, men had dezen stap kunnen miskennen. Hem dien zelf te over handigen Neen dat zou al te dwaas zijn. Dadelijk viel haar iets in: Zij kon immers den brief, zoodra mijnheer Meijer uit was gegaan, onder door de reet der deur in zijne kamer schuiven. En dat deed zij. Toen Meijer Fulton des middags te huis kwam, en den brief aan zijne voeten zag, vloog een leelijke maar onhoorbare lach over zijn gezicht. «Nu is het spel gewonneD," prevelde hij, «en zooals dit papier aan mijne voeten ligt, zult gij aan mijne voeten liggen." Hij opende den brief en las hem «Waarachtig, het is alsof de door- traptste kokette dezen brief had ge- verkeer van gedistilleerd over de Duitsch-Nederlandsche grens. De classificatie der kantongerechten werd beter geregeld. Tot bestrijding van de zedeloosheid werden wettelijke bepalingen vastge steld. In de onzekerheid ten aanzien van den vorm, waarin eeden, beloften en bevestigingen moeten worden afgelegd, werd bij een wet voorzien. Een wet kwam tot stand ter ver zekering van de naleving der Conventie van Genève van 6 Juli 1906, voorde verbetering van het lot der gewonden en zieken in de legers te velde. Wettelijke bepalingen tot regeling van de banken van leening werden vastgesteld. In de drankwet en de wet houdende regeling der samenstelling en be voegdheid van den Raad van State werden wijzigingen aangebracht. Eene wijziging van de wet tegen besmettelijke ziekten verkreeg uwe goedkeuring. Tot het aangaan van eene geld- leening ten laste vaD den Staat werd besloten. De heffing der rechten van succes sie en van overgang bij overlijden werd nader geregeld. Wettelijke voorzieningen werden getroffen tot bevordering van het ver keer te land en te water in onder scheidene- gedeelten van het Rijk. Eene regeling van het octrooirecht voor uitvindingen kwam tot stand. Het Staatsmijn veld werd uitgebreid. Bepalingen werden vastgesteld be treffende het maken van kaas, afkom stig van aangeslotenen bij een kaas- controlestation hetwelke zich onder Rijkstoezicht heeft gesteld. Voorschriften kwamen tot stand tot wering en bestrijding van ziekten van cultuurgewassen en van voor cultuur gewassen schadelijke dieren. Een wet lot wijziging van de In dische Mijnwet, ten einde de inkom- stee van den Staat uit den mijnbouw te vermeerderen kwam tot stand. De wijze van beheer en verant woording van de geldmiddelen van de koloniën Suriname en Curagao werd bij de wet geregeld. Een wetsontwerp betreffende het terugbrengen van particuliere lande rijen op Java tot het Staatsdomein mocht uwe goedkeuring verwerven. Ten behoeve vari eene reorganisatie van den burgerlijken geneeskundigen dienst in Nederlandsch-Indië en tot terugkoop van bet particuliere land Indramajoe-West werden de noodige gelden beschikbaar gesteld, eveneens voor den aanleg van een spoorweg en van stoomtramwegen. De Koningin heeft mij opgedragen aan u, mijne heeren, Haren dank te betuigen voor uwen ijver en voor uwe toewijding aan 's lands belang. In riaam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. De Minister wordt door de commis sie uitgeleid en nadat deze in de ver gaderzaal is teruggekeerd, sluit de Voorzitter de vereenigde vergadering. Opening der Staten-Generaal op Dinsdag 19 September. De heer Schimmelpenninck van der Oye die den voorzitterstoel bekleedde, opende, nadat de leden der beide Kamers zich naar de vergadering der Tweede Kamer hadden begeven, des namiddags te l23/i uur de vergadering en liet twee Koninklijke besluiten, een schreven, en het is toch de zuiverste onschuld. De comedie wordt interes sant, zoo ik nu maar tot het einde mijn gezicht in een eerbare plooi kan houden." Aan den maaltijd zat Rosa weder naast Meijer, zij was aanvankelijk zeer verlegen, maar hij gedroeg zich met veel tact en sprak geen woord van den brief. Ten gevolge van het alge meen gesprek aan tafel, was hij ge dwongen meer met anderen te spreken dan met Rosa, die overigens weinig sprak. «Waar hebt ge toch gisteren avond gezeten?" vroeg de aan zijn linkerhand zittende; «men heeft u waarlijk gemist." «Zeer vleiend, als het waar isIk heb bij een handelsvriend gesoupeerd, dien ik niet goed weigeren kon." «Ook nog al gedronkeD Want ge kwaamt tamelijk vroolijk te huis, naar het liedje te oordeelen, dat ge zongt." "Het kan wel zijn," glimlachte de heer Meijer, nwant mijn handelsvriend is wijnkooper en wilde mij met ge weld een groote partij champagne aan praten, welken wij zoolang geproefd hebben, tot ik ze werkelijk kocht." «Zoo, hebt ge champagne gekocht! Dan moet ge hem ons eens laten van 7 September no. houdende zijne benoeming tot Voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting die gisteren aanving, en een van 16 September 1911 (Staatsblad no. 296), betreffende de opening van de gewone zitting der Staten-Generaal, door den griffier van de Eerste Kamer voor lezen. De Voorzitter benoemde in de com missie, die de Ministers in het go- bouw der Tweede Kamer zouden ont vangen en uitleiden de heeren Laan, Verheyen (Eerste Kamerleden), Rood huyzen, Van Vuuren, Limburg (Tweede Kamerleden), Van der Berg (Eerste Kamerlid), Snoeck Henkemans en Heemskerk (Tweede Kamerleden). De heeren Ministers, hoofden van Ministrieele Departementen, die de commissie van opening uitmaakten, werden kort daarna de vergaderzaal binnengeleid en namen plaats achter de Ministerstafel. De heer Heemskerk, Minister van Binnenlandsche Zaken, hield daarop de volgende Troonrede. Mijne heeren 1 «De Koningin heeft ons opgedragen deze zitting der Staten-Generaal te openen. «Onze betrekkingen met de andere mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. «Kan 1910 voor land-en tuinbouw over het algemeen tot de gunstige jaren worden gerekend, zoo is te vreezen, dat 1911 ten gevolge van de buitengewone droogte eo hel heerschen van het mond- en klauw zeer voor verschillende takken van het bedrijf een verre van gunstig resultaat zal opleveren. «Handel en nijverheid bleven zich in het afgeloopen jaar over het alge meen op bevredigende wijze ontwik kelen. «Het scheepvaartverkeer nam op nieuw in niet onbelangrijke mate toe, terwijl ook de resultaten, met het reederijbedrijf behaald, verbeterden. «De uitkomsten van de verschillende takken van visscherij zijn, behoudens enkele belangrijke uitzonderingen, niet zeer bevredigend. «In Oost-Indië valt in ruime mate te wijzen op welvaart en voorspoed. Tegen de epidemische ziekten, welke in sommige streken de bevolking be dreigen, werd doortastend opgetreden. «Bezwaren ondervonden bij de uit voering van het grenstractaat van 1904 met Portugal hebben tot eenige spanning op het eiland Timor geleid, waardoor de noodzakelijkheid zich deed gevoelen tot krachtig optreden ter bescherming van onze ondeidanen in het omliggend grensgebied. «Burgerlijke en militaire landsdie naren, zoo hier te lande als in de Koloniën, vervullen hunne taak op lof waardige wijze. «Dank zij het ruim vloeien van rijks- miifdelen, laat de financieele toestand des lands zich eenigszins gunstiger aanzien dan ten vorigen jare. Duur zame versterking der middelen, waar toe ontwerpen zijn ingediend, blijft echter dringend noodzakelijk, zoowel tot herstel van het evenwicht tusschen de uitgaven en de ontvangsten, als met het oog op de onvermijdelijke nieuwe uitgaven, waaronder die voor de kostbare maatregelen op sociaal gebied, welke aanhangig zijn. «Dit zittingjaar zal van groot ge wicht kunnen zijn door de behandeling van de bij U aanhangige wetsvoor- proeven. «O waarom niet, ik geef gaarne eenige flesscben, mits de dames niet' weigeren een glaasje mee te drinken." Daar de heer Meijer zichtbaar zich tot Rosa had gericht, zoo glimlachte zij en zeide: "Wat mij betreft, ik wil niet weigeren opdat deze heeren de flesschen bekomen De champagne werd gebracht en het grootste deel van het gezelschap bleef des namiddags bijeen, want het was buiten een leelijk koud en regenach tig herfstweer. Toen de eerste mand champagne geledigd was, gaf een toe vallig aanwezende reiziger in wijn een tweede, en toen deze ook was geledigd, gebeurde iets ongehoords, juffrouw Smith gaf een derde mand, want men had ook haar op de drinkpartij genoo- digd en het was toevallig haar ge boortedag. Zoo wilde het toeval, dat men van des namiddags vier ure tot middernacht bestendig champagne dronk; dat mijnheer Meijer veel met mejuffrouw Holder sprak, en haar tot drinken aanspoorde en zij hem dit, om haar gedrag van gisteren, niet weigeren wilde, en dat zij zulk een j kleinen, eleganten lievan champagne- i roes kreeg, als de beste van een van stellen, waarbij van Uwe krachtsin spanning en toewijding ongetwijfeld veel zal worden geëischl. «Ook andere onderwerpen van wet geving blijven de aandacht eischen. Eene wettelijke regeling in zake de pensionneering van gemeentelijke amb tenaren en van hunne weduwen en weezen is in bewerking; wetsvoor- drachten worden in gereedheid ge bracht tot regeling van het levens verzekeringsbedrijf en tot technische herziening van de Woning- en van de Leerplichtwet; aan de bevordering van het tot stand koinen van spoorweg- lijnen voor het locale verkeer en aan de verbetering vari wegen naar de tegenwoordige eischen zal bijzondere aandacht worden gewijd. «Ontwerpen zullen u worden aan geboden in verband met de regeling van de pensioenaanspraken van het spoorwegpersoneel. «Uwe medewerking zal worden ge vraagd om de particuliere locale tele- phoonexploitatie door Rijksexploilatie te vervangen. «Een wetsontwerp, bedoelende ver krijging door landarbeiders van land met woning in eigendom of van los land in pacht, zal worden ingediend. «Wetsontwerpen tot herziening van de Jachtwet en van de regeling van het landbouw- en veearlsenijkundig onderwijs zijn in bewerking. «Een wetsontwerp ter verzekering van arbeideis tegen geldelijke gevolgen van beroepsziekten zal u bereiken. «Maatregelen worden beraamd tot verbetering van den financieelen en economischen toestand van Suriname. «In vooi bereiding is eene hervor ming van de politie-rechtspraak in Nederlandsch-Indië. «Een wetsontwerp zal u worden aangeboden tot wijziging van artikel 111 van het Reglement op bet beleid der Regeering van Nederlandsch-Indië. «Moge op uw veelomvattenden ar beid Gods zegen rusten «In naam der Koningin verklaren wij de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend." De heeren Ministers werden door de commissie uitgeleid, en nadat deze in de vergaderzaal was teruggekeerd sloot de VOORZITTER de vereenigde vergadering. H. SI. de Koningin bij de manoeuvres. Omtrent het verblijf van het Ko ninklijk Echtpaar te Kerk-Avezaath vernemen wij nader, dat de Houge Bezoekers Vrijdagnamiddag aldaar te ongeveer 5 uur worden verwacht. Nadat de autoriteiten zijn voorge steld en het Tielsche Vrijwilligers korps heeft gedefileerd, zullen de schoolkinderen zingen en zal door de harmonie »Zoelen« een nummer wor den gespeeld. De firma Laméris te Tiel, is de stalling van drie automobielen der Hofhouding opgedragen. Aan de Tielsche Waterleiding is opgedragen de watervoorziening voor de villa te Avezaath. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaard het beschermheerschap van de Rederijkerskamer «Jan van Beers« te Utrecht. Door den heer A. A. de Haas werd aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht met gunstig gevolg het natuur kundig examen afgelegd. het gezelschap. Te middernacht geloofde zij, het was tijd zich te verwijderen, mijnheer Meijer was nuchter en beleefd genoeg, haar naar boven te geleiden. Tot aan den gang spraken beiden geen woord, toen echter zeide mijnheer Meijer ver legen: «Mejuffrouw, ik heb uw brief in mijne kamer gevonden, wilt ge mij veroorloven u eenige woorden er op te antwoorden?" «Gaarne, spreek maar!" «Neen, niet hier, men hoort elke lettergreep In de kamer, vergunt ge dat ik een paar minuten in uwe kamer mag komen?" «Maar op dit uurMen zal het hooren en kwaadspreken «Niemand zal weten, of ik in mijne kamer of in de uwe ben gegaan, zij begrenzen elkander maar aarzel niet lang, ik hoor voetstappen." Beiden, verdwenen in Rosa's kamer. In dezen nacht sliep Rosa Holder zonder te bidden in! HOOFDSTUK VII. op een woelig water. De Amerikaan sche binnenmeeren De Militieraad zal voor de lote- lingen uit Amersfoort op Donderdag 4 October zitting houden in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Aanstaanden Vrijdag zal in «De vergulde Zwaan« een vergadering wor den gehouden om »it Frysk selskip wer op foëten to setten«. Lijst van Brieven en Briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de Ie helft der maand September 1911. Rrieven Binnenland. Mej. B. Hielgersen, Amsterdam. Calleribach, Nijkerk. Briefkaarten binnenland. Koremans, Amsterdam. Mej. v. Rooijen, Arnhem. J. van der Maas, Haag. J. M. Hardeman Wed. v. d. Putten, P. H. B. Oomens, Rotterdam. H. H. Slothouwer, Mevr. Thijssen, Zandvoort. drie blanco. Briefkaai ten buitenland. Teo Duffel, Alten Essen. A. Attema, Homberg. 20 drukwerken. Bij v. d. Biezenbos, Kruiskamp 107, alhier is een postduif komen vliegen gemerkt: abdl7- 236. Abonnementsconcerten. Evenals vorige jaren, vraagt de concert-directie Stoker en Reddingius weer de belangstelling van het kunst minnend publiek voor de concerten, welke in het komend seizoen in «Ami- citiaec zullen plaats hebben. Een groot aantal ïnleekenbiljetten zijn in de stad verspreid, terwijl boven dien metinteekenlijsten wordtgewerkt, waarop reeds velen van hun belang stelling deden blijken. De volgende concerten zijn vastge steld 10 October: Aldo Antonietti, uit muntend violist, van wiens heerlijke talenten men hier bij herhaling volop heeft kunnen genieten; 30 October Freule Repelaer en mej Hilly Tibo, zangeressen, die ver leden jaar o.m. in Utrecht bijzonder de aandacht trokken; 30 Nov Mevrouwen Noordewier- Reddingius en de Haan Manifarges en de heer Anton B. H. Verbey. Een aanbeveling om hun concert te be zoeken is zeker geheel overbodig.§Hun buitengewone praestaties op muzikaal gebied zijn in binnen- en buitenland alom bekend. 9 Januari Percy Grainger, een sym pathiek, uiterst begaafd pianist, die het publiek verleden jaar in extase bracht door zijn zeldzaam talent. Hit deze opsomming blijkt wei, dat de concert-directie alles heeft gedaan om ons publiek het beste aan te bieden wat er te krijgen is. Wie werkelijk goede muziek op prijs weet te stellen, die behoeft zich dezen winter niet naar elders te be geven om muzikaal kunstgenot te zoeken. Het is te hopen; dat het aantal geabonneerden dat van vorige jare vei re zal overtreffen. De regeling enz. is als gewoonlijk opgedragen aan den heer J. Valkholl, boekhandelaar Utreohtschestraat. Een auto-ongeluk. Zateidagavond laat kwam de auto van baron van Zuylen van Nijevelt bewoner van het kasteel Haarzuilen te Vleuten uit de richting Woudenberg met gioote vaart Zeist inrijden. Bij den ingang van het bosch, riiet ver van de kom van het dorp, alwaar de weg een vrij scherpe bocht maakt, kon de auto door haar groote vaart deze bocht niet nemen, zoodat zij zijn geen plassen, waarover men de neus kan optrekken, zelfs zoo men aan de Noord- of Middellandscke Zee gebo ren is. Het zijn ook geen stille waters met diepe gronden, maar integendeel diepe waters, die zeer onstuimig kun nen zijn, zoo onstuimig dat zij verge- lijkender wijs jaarlijks evenveel schepen verzwelgen, als de verraderlijke oceaan. Wij hebben nu in ons verhaal met een der grootste binnenmeeren van Amerika met het Michigan-meer te doen, dat 300 Engelsche mijlen lang en 600 voet diép is. Het ligt 507 voet boven de oppervlakte der zee en is grooter dan het koninkrijk Saksen en Hannover bijeengenomen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2