WIJRHAIDEL. 1.1. SIDDBt, Ingezonden. Advertemiën. DE WITTE WINKEL REISBELASTING. Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor Rijn- en Moezelwpn. Madera, SHERRY en Portwijoeo. Vermint!, Malap. Medicinal Tolayer AnsW. ZE Langestraat 74. Lama/son Bouwer Co. met groote kracht tegen een boom reed. De inzittenden, de heeren baron Van Zuylen, dr. Bouvé uit Oosterbeek en de chauffeur, weiden uit het voer tuig geslingerd, en kwamen eenige meters verder in het kreupelhout terecht. Alleen de chauffeur bekwam vrij ernstige wonden aan het hoofd, men vreesde voor hersenschudding. Toen men even later een onderzoek wilde instellen naar den toestand van het beschadigde voertuig, kwam het licht, dat men daarbij gebruikte te dicht bij het benzine-reservoir, waar door de auto vlam vatte en bijna geheel werd vernield. Alleen de motor bleef ongeschonden. De inzittenden werden later per auto naar Vleuten vervoerd. Vliegmachine verdwenen. Men meldt ons: In den nacht van Zaterdag op Zondag is uit een van de hangars op het vliegterrein te Soesterberg een com plete vliegmachine verdwenen. De ongewenschte bezoekers hebben zich aan den achterkant toegang weten te verschaffen tot een der hangars en zijn zoodoende zonder opgemerkt te worden door de nachtwacht, binnen gekomen. Ze moeten toen de machine over de heiningen hebben gelicht, tot aan den rijkstraatweg gesjouwd en aldaar gedemonteerd hebben, waai na zij haar waarschijnlijk naar Zeist getransporteerd hebben. Men vermoedt, dat een geschil tusschen een der vliegeniers en de Maatschappij voor Luchtvaart hiermede in verband gebracht mag worden. (»U. D.o) Dit bericht vraagt in zooverre aanvulling, dat men hier niet met een modernen aviatischen diefstal te maken heeft. Het toestel is het eigen dom van den Vlieger Frits Koolhoven, die tot vóór eenige weken als chef van exploitatie van het Vliegkamp bij de «Maatij. voor Luchtvaart« in dienst was. In verband met de onaangenaam heden en het te verwachten proces tusschen deze Maatschappij en den vlieger tlenri Wijnmalen, is ook het dienstverband tusschen voornoemde Maatschappij, waarvan de heer J. F. Verweij te 's-Gravenbage directeur is, en den beer Koolhoven vei broken. Deze laatste beeft niets anders ge daan dan zijn eigen vliegtoestel van het terrein te balen en bij zijn woning te Zeist op te bergen. Dat hij daarvoor het nachtelijk uur gebruikte en zich met verbreking der afsluiting toegang tot den hangar verschafte, is minstens genomen zonderling, en scheen door geen enkele reden gemotiveerd te worden. Frans Rosier. In het krankzinnigengesticht te Medemblik, waar de bekende Frans Rosier verpleegd wordt, kwam men tot de ontdekking dat deze opnieuw een poging tot ontvluchting voor bereidde. In New-York is een staking uitgebroken onder de dames-kleer- makers-gezellen, die het bediijf, juist in dezen drukken tijd van werken aan de wintermodes, zóó gebeel en al lam legt, dat de patroons wel zul len moeten toegeven. De menschen eiscben een loon van 22 dollars (f55) per week en de patroons willen 20 geven. Maar zij komen nu zóó in ongelegenheid door de klachten der modedames, die met schrik zien aan komen dat zij bet »seizoen« in baar oude kleeren zouden moeten beginnen, en van de actrices die onmogelijk iri een japon van verleden jaar kunnen optreden, dat de kleermakerspatroons hun personeel de gevraagde f55 wel zullen toestaan. Yoor Huis en Bof. In een vergadering van Britsche geneeskundigen waarschuwde de heer Smith van Londen legen het misbruik van snoepgoed. Snoepgoed had als voedsel geen 6nkel nut. Het moest door de jeugd worden afgezworen (vrome wensch) en ouders moesten het hun kinderen verbieden. Allerlei vergilten worden er in gebruikt, b.v. alcohol in likeurboonenook komt arsenicum (rattekiuid) meermalen voor. Het sap van den citroen, ook wel limoensap geheeten, verkoelt en zui vert niet alleen het bloed, maar een veelvuldig gebiuik er van, vooral 's zomers, is een voorbehoedmiddel tegen koorts, evenzeer als het sap van twee citroenen in een half glas water als een krachtig middel tegen ander- daagsche koorts en rheumaliek wordt aanbevolen. Men gebruike het sap echter zonder suiker, alleen warme kwast, tegen verkoudheid gebruikt, mag men zoet maken. Ericus vertelt, dat bij toeval een grooten, ouden perzikboom genas van hars- of gomziekte, door aanwending van beendermeel (pbosphorzuurmesl- stol). Hij had den boom repds willen omhakken, maar in 't -voorjaar kreeg die weer krachtige spruiten; dit schreef E. aan het beendermeel toe, dat den geheeleri winter toevalligerwijze wel 'It M. hoog op de wortels om dei stam had gelegen. Een nieuwe hars- loed bleef uit, nieuw spint ontstond de boom groeide en bloeide als nooit te voren. Door een rijke kalkbemesting kan men dikwijls hetzelfde effect bereiken Wie sierappelen voor zijn tuin wenscht, kan nemen: de Pruimbla- derigen Treurappel, welke alleen ter versiering wordt geplant; den treu renden sierappel «Malus lloribunda pendula,« een fiaaien treurboom door zijn stam, takken en bladeien, maar ooral ook een echten sierboom door zijn hloei; goed onderhouden, bloeit hij ieder voorjaar met rozeriroode bloemen; Kersappel of «Malus bac- cata«, d.w.z.: besdragende appelboom Parkmans gevuldbloemige sierappel, bloeit prachtig met dubbele bloemen; «Malus Niedzwetshyanaa of «Bloed- appel» met fraaie viucbt heel eigen aardig; «Malus siberica fructo coc- cinea», een Siberische sierappel met helderrood gekleurde vruchten, den «Malus spectabilis floi ibunda«, met drie verscheidenheden. Andere sier- appels zijn nog: Paiadijs- en Ster appel, Bismarck- en Keizer Alexander, Revel's Early Peach (vroege Perzik appel), Ailing von Pippen; deze wor den echter om de vrucht gekweekt. Dr. Appia vraagt in «Voor moe ders:'' «Is de dot of fopsteen, die men het kind geeft om zijn honger te verschalken, overal verdwenen'? Ko men wij niet te kort in het ventileeren van de kamers, zelfs van die waar wij een ziek kind verzorgen Zijn wij zoo zindelijk als het behoort? Als er een kou gevat is, gebeurt het dan niet meer, dat men alle toevoer van lucht hermetisch afsluit, de kamer over matig verwarmt, het kind met een menigte kleeren toestopt, waarvan het aantal gelijken tred houdt met onze bezorgdheid, en geven wij bet niet tal van middelen? Geven wij jongen kinderen niet veel te spoedig en te dikwijls geneesmiddelen, met name laxeermiddelen? Maar vooral: geven wij niet veel te vroegtijdig zwaar en onverteerbaar voedsel bij de moedermelk? En als dan de stoor nissen in de spijsverteering optreden die we zelf bewerkt hebben, nemen wij dan niet veel te gauw de toevlucht tot de apotheek inplaats van tot een veranderde voedingswijze?" Als een uitstekend winterstrooisel in hoenderhokken geldt tuifmolm; het kan later dan als mest dienen Ook dorre bladeren zijn zeer goed. Zaai in Sept. of nog in October eldsalade. Maak in Oct. nog zuur kool in, en zoo er niet genoeg kappers kool is, dan boerenkool, alsmede stengels en andijvie. Poot knollen en en patiëntie om zeer vroeg groen te hebben. Petioleumvlekken in biljartdoek zijn te verwijderen, als rnen dik aardappel meel er op strooit, het met vloei papier bedekt en er een heet strijk ijzer op zet. Zoo noodig, herhaalt men ht. Pelroleumvlekken uit laken verwijdert rnen door aaidappelmeel een vingerdikte op de vlek te strooien en eenige. uren daarop te laten liggen of wel de vlek met vloeipapier te be dekken en goed warm over te strijken. Het vloeipapier moet zeer dikwijls verwisseld en het strijken heihaald worden. Eieren, pas gelegd, zijn in het midden het helderst, oudere aan de punten; in deze vindt men donkere vlekken, grooler en talrijker naar zo ouder zijn. Bedot ven eieren zijn on doorzichtig Voor eieren-onderzoek legge men ze in een oplossing van 120 gram keukenzout in een Liter water: zinken ze, dan zijn ze versch; zakken ze half onder water, dan zijn ze 1 a 2 dagen oud; zijn ze 3dagen oud, dan drijven ze. Eieren, waar van de luchtblaas van tot is in gedroogd, zijn niet meer bruikbaar. Oogenschijnlijk verdroogde planten kan men dikwijls weer ophalen, als rnen den bloempot zoolang onder wa ter zet, tot er geen luchtblazen meer opstijgen. Gedachten: Daar is niemand, die leeft zonder idealenwie zonder ide alen bestaat, leeft niet meer. Richt uw huis zoo goed en degelijk en sierlijk kostbaar in als ge wilt als ge vergeet aan het goed humeur een plaatsje te geven, is het eenzaam en doodsch eo benauwend Als men de eenzaam heid gevoelt, kan zij vreeselijk zijn; gevoelt men haar niet, dan is zij heerlijk. Observator. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID', van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naarandere Gemeenten, met vermelding van -woonplaats, van den 6 Sept. tot en met den 12 September 1911. GEVESTIGD. J. Burgerhart van Wolfhezen n. Langestraat 33. J. C. van den Bedera v. Zeist n. B.Wuijtiersl. 13. G. M. Blokhuis v. Denekamp n. B.Wuijtiersl. 13. M. H. Peteri van Arnhem n. H.v.Viandenstr. 27 C. Peteri van Barneveld n. H.v.Viandenstr. 27. N. de Neeling van Hilversum naar Hof 26. S P. Nieuwenhuijs van Breda n. Kampstr. 18. I. M. van Brakel van Hilversum n. Kampstr. 88. C. van der Waals v. Rotterdam n. K. Bergstr. 22. K. Pol v. Barneveld naar H. van Viandenstr. 36. E. P. Hubenet van 's Hage n. Heil.bergervveg 27, J.M. v. Zeventer v. Oost-Indiê n. H.v.Viandestr. 16. Mr. D. J. v. Schaardenburg v. Zeist n. Langestr. 71. J. Vtsee van Zeist naar Utrechtscheweg 65. G. Tondeur van Soest naar Koningstraat 95, R. F. Verheijen van A'dam n. Westerstraat 24. S. A. van Breda v. Haarlem n. Woestjjgerweg 96. A. van Maaren van Arnhem n. Langestraat 18. P. A. Peterschlingman van Utrecht n.Bergstr.29. J. N. Landré van Inf.Kaz. naar Utr.weg 27. Jhr. N. J. C. Versluijs van Buitenzorg naar Heiligenbergerweg 27. J. F. Wesseling v. Willemsoord n. Wijersstr. 6. W. Dijs v. Watergraafsmeer n. L. Vrouwestr. 45. A. J. Welt van Watlfum naar Bergstraat 20. K. J. J. Drijber v. Stavoren n. Utrechtscheweg 102. M. Vonhof van de Bilt naar Stellingw.straat21. E. Hartogs v. Rotterdam n. Korte Bergstraat 22. VERTROKKEN. A. C. Ramselaar v. Kr.straat 24 n. Culemborg. E. van Meerveld v. Monnikenpad 16 n. Osterfeld (Duitachland). J. Kuijt van Langegracht 28 naar Hilversum. E. C. Gooszen v. Beekest laan 23 n. Groningen. I. W. F. van Brussel van Schimmelp-straat 25 naar Rotterdam. J. Verhoef van Heil.b.weg 11 naar Utrecht. T. Verheul van Wilhelminastr. 15 n. Rotterdam C. Spelt van Birkt 5 naar Nederhorst den Berg. A. M. L. v. d. Bold v. Westerstr. 49 n. Nijmegen. L. J. Brederode van Muurh. 81a naar Kampeu. A. M. C. Mazel van Wjjersstraat 8 n. Breda. J. de Gans van Achter de Kamp n. Hilversum. E. de Gans van Langestr. 109 naar Hilversum. C. J. Stork van Schimmelp.str. 2 n. Rotterdam. J. de Vrij v.Kortegr.2n.Nunspeet(gem.Ermelo). J. B. Netkens van Leuwerw. 120 naar Maasbree. J. J. Koop van Langegracht 26 naar A'dam. J. A. de Koeijer van Berkenweg 12 n. Vledder. J. J. Nagelhout van Vlasakkerweg 4 n. Den Haag. H.v.Nieuwenhuizenv. Koningstr.46 n.Hilversum A. C. H. Reynders v. Weyerstraat n. Amsterdam. G. Hoogerhout v. Nicasiusstraat 26 n. MgdrechL W. wed. A. Hoogerhout van Nicasiusstraat 26 naar Mijdrecht. E. Wind van Kreupelstraat 9 naar Enschedé. A. van Elven van P. Botstraat 9 n. 's Gravenhage. H. van Rijnstra van Muurhuizen 117 n. Utrecht. Haarlem beeft op 29 en 30 Augus tus de eer gehad om de Alg. Jaarver, van den Ned. Chr. Geheel-Onthouders Bond en op 6 en 7 September die der Nat. Chr. Geheel-Onthouders Vereeniging te mogen hebben. Het heeft de verwondering opge wekt, dat er 2 Chr. Geh. Onth. bon den zijn in ons kleine Nedeiland, en waar in Haarlem dit verwondering wekt, twijfel ik er niet aan, of ook buiten Haarlem zal men dit vreemd vinden. Ook is mij gebleken, dat leden van de Nat. Chr. Geheel-Onth. Ver. er onbekend-mede zijn, dat de Ned. Chr. Geh -Onthouders Bond uit de Nat. Chr. Onthouders Vereeniging is voortgekomen. Nu de geheel-onthouding zoo zegen rijk vooruit gaat, is het van groot belang, dat. vooral van Christelijke zijde, deze belangrijke strijd niet wordt bedorven. Maar mijne overtuiging is de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. op een gevaar lijken weg en wordt het tijd, dat men niet langer voortgaat om, wat met de eene hand wordt opgebouwd, met de andere wordt afgebroken (althans de weg daartoe geopend); wanneer daar een strijd is, dan moet die eerlijk worden gestreden De Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. zegt, te strijden tegen de drinkgewoonte; zeer goed, doch hoe is bet nu moge lijk, dat deze vereeniging, waar zij predikt geheel onthouding van alco holische dranken, anderzijds bet eene (let wel) Christelijke vrijheid noemt om aan anderen dien diank, waar legen meri kampt, te mogen schenken? Zulk eene «Christelijke vrijheide is dunkt mij, toch van een verdacht allooi, niet waar? Als het eene «Christelijke vrijheid« is een ander drank te schenken, waarom is het dan ook niet eene Christelijke vrijheid hem zelf te ge bruiken Heeft men geen recht zich zelf lichamelijk, zedelijk of maatschappelijk te verwoesten en wel recht dit een ander te doen? Mag men voor eigen behoud met spelen met den galg, doch anderen die het gevaar niet inzien, een bandje helpen door hem drank te geven Is dat Christelijke vrijheid? De Christelijke vrijheid der Nationale? Dat de »Nationale« het hoog neemt met deze Christelijke vrijheid, blijkt wel, dat bet Bestuur dezer Vereeni ging, aan Afdeelingen, die in hun reglement hadden opgenomen «niet drinken en niet schenken», de goed keuring heeft geweigerd, endaaidoor oorzaak is, dat de Nedeil. Christ Geheel-Onthouders Bond geboren werd. Ergo, Afdeelingen die zonder trans igeeren willen strijden tegen koning alcohol, genieten geen Christelijke vi-yheid! Is dat recht? Een van beiden, de alcoholische drank is een kwaad, of hij is het niet. Is de drank een kwaad, wat wij als geheel-onthouders erkennen, dan past het niet orn als Chr drankbestrijders het eene Christelijke vrijheid te noemen anderen drank ie schenken. Ik mag niet te veel vergen van Uwe welwillendheid door te uitvoerig te zijn op één zaak wil ik nog wijzen en wel dit: men beroept zich, om het «schenken te rechtvaardigen», op dienstboden die wel onthoudster zijn doch, krachtens haar dienst, drank moeten schenken. Zeer aardig van de «Nationale» om het zóó voor de dienstboden op te nemen, doch men vergeet, dat die dienstboden persoon lijk geen drank aanbieden, maar het krachtens hun dienst doen. Men zegt toch niet«Ik heb van de meid van N. een glas wijn gehad», als men bij N. op bezoek geweest is? Zooals een postbode brieven overbrengt en men niet zal zeggen «wat heb ik een lieven brief van den postbode gehad», zoo is het argument, om ter wille van dienstpersoneel een onjuisten strijd te voeren van allen grond ontblootzulke dienstboden kunnen, indien zij voor zich zelf niet schenken, lid zijn. Ik hoop, dat, waar het Bestuur der Nationale niet wil luisteren naar het herhaald verzoek van den Ned. Chr Geheel-Onth. Bond om overeenkomstig recht en plicht te strijden voor het niet drinken en niet schenken, de afdeelingen in ons land hun Hoofd bestuur daartoe zullen aansporen om in den drankstiijd recht door zee te gaan. Zoo de nationale naar behooren den drankstrijd wil aanvaarden, komt de Ned. Chr. Geheel-Onthouders Bond om zich bij haar aan te sluiten, opdat het niet langer twee Chr. Bonden doch één groote Christelijke Bond mag worden. U, mijnheer den Redacteur dank zeggende voor de genoten gastvrijheid, teeken ik mij UEdw. W. TEN BOOM, Ged. Oude Gracht 11, Haarlem. Haarlem, September l'Jl 1. De Heer en Mevrouw VAN ES VELDRost geven kennis van de geboorte van een ZOON. Voor de stad eenige kennisgeving. Sneek, 16 September 1911. ZUIVER WOLLEN-: HALFWOLLEN-! KATOENEN-TRICOT-: RAMEH-EN NET-: ONDERGOEDEREN FabnKaaf W Jansen C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TELEPHOON 70. Er zijn onder de minvermogen den velen, voor wie een verblijt van eenige weken in de buiten lucht tot herstel van gezond heid een onschatbare weldaad zou zijn. Evenals vorige jaren richt daarom onze Vereeniging aan allen, die voor gezondheid of voor genoegen op reis of naar buiten gaan, het dringend ver zoek haar van hun reisgeld EEN GULDEN of MEER te willen afstaan, ten einde aan minder bevoorrechten en daaronder in de eerste plaats aan kostwinners dit voor ben zoo gewensckte geneesmiddel te kun nen bezorgen. Ten vorigen jare werden op deze wijze 489 per sonen, waaronder 4 uit Amers foort geholpen, en reeds hebben velen zich ook dit jaar weer aangemeld. Iedere gift, onder het motto „Reisbelasting" wordt dankbaar aangenomen en in het jaarverslag verantwoord. Amersfoort 1911. Mej. D. A. SIDDRÉ, Muurhuizen 99. Mevr. GRONEMANDoornbos, Utrechtscheweg 10. Mevr. Baresse YAN ITTERSUM- Stroeve. P. Bothstraat 1. Mevr. RUYSCH LEHMAN DE LEHNSFELDv. Lanschot Hubrecht. Soesterweg 1. Mevr. KNOPPERS-v. Eijbergen. Weverssingel 7. (Mr. S. G. van Welderen Baron Rengers) KORTEGRACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën. Credieten. Coupons, deposito's Effecten. Incasscering van Wissels en Quit: Vreemd Geld. Wissels op Blnnen- en Buitenland. Verhaart loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Mum-huizen 39 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden by kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J.CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreet onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3