PREDIKBEURTEN. BUITENLAND^ Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. RECLAME. zwaar oliepak was aangetrokken. Hier mede roeiden zij, na met hun bootje van de stoomreddingsboot «Prins der Nederlanden« te zijn losgemaakt, door de golven in volle zee benoorden de Noorderpier. Na hunne terugkomst werd hun door Z. K. H. gevraagd, of zij zich gemakkelijk konden bewegen en waren zij bijzonder tevredenzij verkozen deze gordels verre boven de bestaande, die hen in hunne bewegingen meer belemmeren. Toen werden proeven met drijven en zwemmen genomen en om de be manning te toonen, dat zij zich veilig te water konden begeven, bad de be kende zwemmer P. Ooms, die zelf gaarne met de vinding eens wilde kennis maken, zich welwillend be schikbaar gesteld, eerst in do golven te springen. Ook hij had een zwaar oliepak over gordel enz. heengetrokken en begaf zich van de sterk dansende boot te water, waar hij languit kalm bleef liggen. Daarna nam bij staande en liggende houding aan en zwom op verzoek van Z. K. H. een eind zee in. waarbij bij in staat was een flinke snelheid te bereiken. Z. K. H. verzocht hem, te trachten te duiken; wat den zwemmer ondanks alle inspanning door de groote draag kracht van de stof Rettung niet mocht gelukken. Daarop gingen ook enkele manschappen der reddingboot te wa ter, die betzelfde probeerden met ge lijken uilslag. Z. K. H, die in een en ander zeer veel belangstelling toonde, compli menteerde den heer Sikkens, met het behaalde sueces. Ook de heeren, die mede getuige waren van deze belangwekkende proef neming, gaven er hunne voldoening over te kennen. Te ruim vier uur werd door Z. K. H. de terugreis naar Den Haag aan vaard. H. M. de Koningin zal op 29 Sept. (den dag der opening) de Groote Nationale Fruiitentoonstelling te Eist (Betuwe) bezoeken. H. M. naar de manoeuvres. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins arriveerden Vrijdagochtend ruim 10 uur te Kerk Avezaath. Te 11 uur reed het Koninklijk echtpaar tot het volgen der manoeuvres uit, om tegen drie uur weer terug te keeren. Te 5 uur werd aan Tiels Vrijwilligers corps gelegenheid gegeven voor H. M. te defileeren. Vooraf bad de Gemeente raad zijn opwachting gemaakt. De Koningin ontving den Raad in den tuin en onderhield zich met ieder der leden eenige oogenblikken. De har monie «Soelenrt voerde eenige muziek- nummertjes uit. en de wereld heeft hij alle geloof verloren en over de vrouwen spreekt hij zoo verachtelijk, alsof hij nooit een moeder had gehad. Apropos, Bob in welk bijzonder gezelschap heeft hij u gevoerd, toen wij elkander het laatst te Chicago zagen Bob zag Hammer verwonderd aan «bijzonder gezelschap? mij? Daar van weet ik waarlijk niets meer dat moet lang geleden zijn 1" »Nu," glimlachte Hammer, "het is wel eenige weken geleden en gij zijt misschien wat kort van geheugen. Zoo ge verlegen zijt het te zeggen, houd het er dan voor, dat ik de vraag niet gedaan heb." "Verlegen? ik zou niet weten waar om? Help mij maar een beetje op den weg, en zoo mijn geheugen geen zeef is, zal ik u zeggen waarheen hij mij gevoerd heeft.» (Wordt vervolgd.) Daarna maakten de Koningin en de Prins onder de geestdriftige toe juichingen van de duizenden saam- gestroomden eeri wandeling. Dr. Kuyper. Reuter seint uit Brussel.dat heden middag dr. Kuyper, de oud-minister, door de politie in zijn hotel gearres teerd is, omdat hij een volksoploop veroorzaakte. Dr. Kuyper heeft op het bureau verklaard, dat hij op last van zijn geneesheer lichaamsoefeningen deed, en niet wist, dat men, door een der ramen van het hotel hem zien kon. De dood van Stolypin. Te Petersburg wordt verteld vol gens het «Berliner Tageblatt«, dat Bogrof, op verzoek van de hofkringen naar de hoofnstad gebracht zal wor den om in openbare zitting voor den rechter te verschijnen, opdat de ge heimen van den politieken politie dienst eindelijk aan bet daglicht te zullen komen. Mocht dit echter niet geschieden, dan zal de terechtstelling van Bogrof den 25en September te Kief plaats hebben, Zooals bekend is, werd Bagrof na den aanslag in den schouwburg bijna vermoord. Thans is uitgemaakt dat dit geschiedde op een wenk van den chef der politieke politie, om bet te doen voorkomen, alsof Bagrof niet lot zijn mannen behoorde. Een Du tseh muzikant, die den avond van de galavoorstelling in het orkest medewerkte, heeft aan een locaal blad medegedeeld, dat de aan slag geschiedde iu tegenwoordigheid van den Tsaar. Stolypin zat naast den Tsaar, toen het schot afgevuurd werd. De Tsaar boog zich over Stolypin, die over zijn stoel viel, sprak enkele woorden tot hem en verliet toen eerst de loge. Na den aanslag werd bel doodstil in den scbouwburg. Toen boorde meb den dader duidelijk roepen: »Ik ben hel geweest! Hier ben ik!« Hierop ontstond de grootste ver- wairing. Alleen Bagrof bleef kalm. Hij trachtte niet te vluchten, doch werd door de kozakken van de lijf garde mishandeld De muzikant Kerveris niet gewond door een van Bogrof's kogels, doch door een slag, hem door een kozak toegebracht, omdat hij te vioeg van zijn plaats opstond. Deze lezing van een ooggetuige verschilt nog al van de officieele. De heer Herm. Kroes schrijft in de »N. R. Ct.:« U zult mij zeer verplichten, onder- slaand schrijven in uw blad te willen opnemen,als antwoordt ophetschrijven van den heer W. Croockewit W.Azn. te Amersfoort, getiteld «Hoe men een monument vei knoeit*. Hoewel ik eerst geen voornemen had, om op dergelijk schiijven van een niet deskundige te antwoorden, heeft de handelwijze van voornoemden heer op Zaterdag löSepl. jl. mij genoodzaakt hierop een uit zondering te maken, terwijl ik mij voorbehoudgeenenkel volgend schrijven van hem te beantwoorden. Ter ver dediging van de verdachtmaking in voormeld schrijven bedoeld, diene het volgende De oude gevels van de Vrouwenzaal en het kapelgedeelte aan de straat zijde, gemetseld van zeerzachtesteenen zijn voor ruim twintig jaren geleden met een laag Portlandsche cement bezet ter dikte van ongeveer 2cM.en samengesteld uit gelijke deelen ce ment en zand,vermengd meteen weinig kalk. Voor men echter daartoe is over gegaan, zijn de steunen, voor zoover althans hel kapelgedeelte betreft, diep weggekapt, de waterslaglijst bijna ge heel weggeslagen en een zeer groot gedeelte der muren en contreforten met pan en tegelstukken opgedikt. De gevel van de Vrouwenzaal schijnt in beteren toestand te hebben ver keerd, althans de steenen daarvan zijn niet zoo diep weggekapt alleen het bovengedeelte was blijkbaar te slecht om te behouden, vandaar dat dit gedeelte, dat door den heer C. als oud woidt aangezien, is vernieuwd g -worden en wel rnet hardere steenen als de ouden. Het is bekend, schrijft de heer C., dat cement zich soms zoo vast mei baksteen verbindt, dat een goede cementlaag bezwaarlijk anders dan door afkappen kan verwijderd worden. Ik wil hieraan toevoegen, dat het ook bekend is, tenminste aan des kundigen, dat een goede cementlaag zich dikwijls niet anders van baksteen laat verwijderen, dan met medeneming van een gedeelte der steenen. althans als deze niet van harde kwaliteit zijn. Het schrijven hieromtrent van den beer C. strookt niet met den raad, welke hij aan de werklieden gaf, om de cementlaag met een vlak en scherp schildermes (zeker plamuurmes be doeld) af te schuiven. Dat de afkap ping van de cementlaag met zorg is geschied, valt niet te loochenen, als men het werk met oordeel beschouwt, want niet alleen aan het bovenste gedeelte, zooals de heer C. schrijft, doch de geheele gevel met contre forten der vrouwenzaal is zoo goed mogelijk behouden gebleven. Dat zulks niet met het kapelge deelte kon geschieden, is te betreuren doch de oorzaak daarvan is niet, zooals de beer C., schrijft omdat dit te tijdroovend werk was. maar omdat de cementlaag zelfs met de metsel- steenen en beklamping grootendeels bij de minst mogelijke aanraking los liet, zoodat er van behouden van den fraaien gloed van den prachtigen bak steen, aldus de heer C. geen sprake kon zijn. Alle bewijsstukken zijn nog op het werk aanwezig en dat er juist voor zichtig en met oordeel wordt gewerkt, kon men zien aan één der contre forten, waarvan één der zijden moest worden weggekapt, terwijl de beide andere zijden zijn behouden gebleven Ook is zulks merkbaar aan het sparen van de profielsteenen en andere frag menten. Ter verdere geruststelling van den heer C., dat er geen knoeiwerk zal worden geleverd, deel ik hem mede, dat voor het invullen der bestaande gevels en voor de nieuwe gevels geen planlooze moderne steenen, zooals hij schrijft, worden gebezigd, doch hand- vormsteenen, geheel overeenstemmen de met de steenen, waarvan het be staande gedeelte van hel gebouw is opgetrokken, met toepassing van even eens uit de hand vervaardigde profiel steenen. Ten overvloede k3n ik nog melden dat, naar aanleiding van het door den heer C. geschrevene, onmiddelijk een onderzoek van overheidswege is ingesteld, in hoeverre zijn protest en zijn aansporing tot waakzaamheid op de waarheid berustten. Het iesultaat hiervan is geweest, dat het uitgevoerde werk door den met het ondeizoek belast zijnde aichitect werd goedge keurd. Om nu den heer C. persoonlijk te overtuigen van zijn onoordeelkundig schrijden, noodigde ik hem en tege lijkertijd den heer Ad. Mulder, rijks architect te 's Gravenhage uit, om j.l. Zaterdag 16 September 's morgens te 11 uur aan het gebouw te willen komen. Na eenige tegenwerpingen nam de heer C. deze uitnoodiging aari onder voorwaarde, dat indien hij iets zou moeten toegeven zulks niet in de courant gezet zou worden (sic.) Nauwe lijks waren wij, de beer Mulder en ik, in tegenwoordigheid van de heeren van Daal en Eijbergeri, aannemers van het restauratiewerk, bezig den heer C. niet op zoetsappige, maar op eerlijke en duidelijk wijze aan te toonen, dat hij zich schromelijk had vergist, met een dergelijke artikel te plaatsen, of het bleek ons, dat hij niet voor rede vatbaar was en toen de heer Mulder hem terecht onder het oog bracht, dat, indien hij werke lijke meende, dat het werk verknoeid werd, het netter ware geweest zulks aan het ministerie te schrijven, stoof de heer C. geweldig op en onder de uitdrukking: «ik zal toch in de cou rant mogen schrijven wat ik wil, schrijven jullie ook maar in de cou rant, dan zal ik ook weer antwoor den, i verliet hij het werk als een jongetje dal voor zijn broek had ge kregen, ons allen verbluft en meteen alles behalve, aangenamen indruk je gens hem achterlatende. Maandagmiddag a.s. te 2 uur zal in de groote zaal van Amicitiai de Gaslentoonstelling officieel worden geopend om tot 30 September e.k. voor een ieder kosteloos te bezich tigen te zijn. Deze tentoonstelling heeft tot doel het gasverbruikend publiek zoowel als zij die er over denken, alsnog tot gasverbruik over te gaan, ie doen zien waartoe het gas in den tegen- woordigen lijd alzoo kan worden ge bruikt vooral voQr huishoudelijke doel einden als: koken, bakken, strijken, baden, verwarmen. Er zijn toestellen aanwezig waarop men kan aflezen; hoeveel gas door de verschillende toestellen in een gelijk tijdsverloop gebruikt wordt en hoeveel gas benoodigd is om een zekere hoeveelheid water of spijs aan den kook te brengen of daarop te houden. Hierdoor kan men zich overtuigen welke toestellen men noodig heeft om met het minste gasverbr uik het grootste voordeel te bereiken. Clir. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. O'/t uur Godsdienstoefening, 's Av. 5'/i uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen Geb. Eben Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Op Dinsdag 26 September, 's mid dags half drie, en op Woensdag 27 September, 's avonds half acht, zal door mejuffrouw De Holl, directricp der Industrie- en Huishoudschool al- bier, iu een lezing liet nut van hei gebruik van gas in de huishouding duidelijk worden gemaakt, waarbij onder hare leiding een eenvoudig maal zal worden gereed gemaakt, om aan te toonen hoeveel gas voor het bereiden daarvan noodig is, of wel, hoeveel geld zulk een maal aan brand stof kost. Verder is in de zaal opgesteld het toestel van den heer Rutten ter voor koming van ongelukken door het ont snappen van gas en wordt dit toestel op verzoek in werking gesteld. Niemand late deze gelegenheid voorbijgegaan om zich van bet voor- deelig, gemakkelijk en zindelijkgebruik van gas in de huishouding te over tuigen. Woensdag a.s. wordt in de St. Joriskerk alhier de vergadering der Classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk gehouden. Gisterenochtend omstreeks 6 uur passeerde H. M. de Koningin per extratrein onze gemeente op weg naai de manoeuvres. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn alsnog aangesloten onder No. 250 de heer W. H. Kam, Korte Beekstr. 3 en onder No. 58 de heer W. K. van der Mandele, Wiibelminastraat 13. De beëedig'ng der bij het 5e regiment infanterie nieuwbenoemde officieren, afkomstig van den hoofd cursus, zal plaats hebben op 30 Sep tember. Ofschoon aan militaire bewe ging en bewegelijkheid door het groote garnizoen gewoon, viel de laatste dagen toch een huitengewone diukte te constateeren. En geen won der daar jl. Donderdag met 5 extra- treinen het regiment grenadiers en jagers arriveerde. De onderofficieren en minderen werdpn in lokalen van gemeente- en rijksgebouwen ondergebracht. De officieren werden bij ingezetenen inge kwartierd. Vrijdagmorgen in den vroe gen ochtend vertrok het regiment naar de manoeuvres. De kegelclub D D. I. heeft ook ditmaal in bet te Barneveld gehouden kegelconcouts een aantal prijzen be machtigd. Met 279 houten won het eerste vijftal den 15e prijs, met 257 houten het tweede vijftal den 20e prijs en den koi pswedstrijd. In den peisoneelen piijs behaalden de heeren G. C. de Jager met 44 houten deri 10e, Petter met 44 houten den lie en Ph. Brandsen met 44 houten den 12e prijs. Op de viije baan was de heer A. Nefkens met 54 houten (6 negens) nummer één, de heer L. Muys Jr. met 50 punten No. 11, de heer G. C. de Jager met 49 No. 13, en de heer G. W. Zweers met 46 No 20. In de kampioenwedslrijd behaalde de heer G. C. de Jager met 47 bouten den 3e prijs. ZONDAG 24 SEPTEMBER. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'/j uur, Dr. C. E. Hooykaas- te Vlaardingen. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur. Dr. H. J. Toxopeiis. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouto Van Persijnitraat Ho. 1. Voorm. IO'/i uur, Ds. G. Wuite Jz., te 's-Gravenhage. Gereform. kerk (Langegraeht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/» uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuid9ingel), Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av, 5'/i uur, Ds Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'It uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur; Godsdienstoefening. Alweder een oud schilderij gestolen Uit de Rucellai-kapel der kerk Santa Maria Novella te Florence is een schilderij uit de '13e eeuw op geheim zinnige wijze verdwenen. Het is een schilderij op hout, uit de school van Orcagua. Er wordt ijverig gezocht naar de lieven; maar tot dusver te vergeefs* Fruit. Men meldt uil de Betuwe aan 't Handelsblad. Hoe meer het fruit aanrijpt, hoe meer komt men tot de ontdekking, dat de oogst met meevalt en men slechts een middelmatig gewas bekomt. Gelukkig besomt men tot heden goede prijzen, hetgeen zoowel pachter als teler ten goede komt, doch men hoopt nog op stijgende prijzen voor de latere appel- en perensoorten. Het afvallen van fruit neemt sterk af, doch de boomen hebben hun friseji aanzien verloren en men is nu reeds druk bezig met het plukken van de z.g. paradijsappels, een vroege winter- soort, die voor f5.50 it f6 per H.L. worden verkocht; de fabrieken blijven 't afgevallen goed betrekken voor f2 per H.L. Van buitenlandschen handel hoort men tot heden weinig- of niets, doch spoedig verwacht men hierin verandering, vooral riu de fruitten- tooristelling te Eist, die aldaar eerst daags gehouden wordt van wege de Veiling Vereeniging Over-Beluwe, vele buitenlandsche kooplieden zal trekken. Van heinde en verre komen inzendin gen en de Betuwe zal ook niet ach terwege blijven om te doen zien, wat deze vruchtbare landstreek op 't gebied van fruitteelt praesteert. Steeds werden op de veilingen weer nieuwe appel- en peersoorten aange voerd die tegen goede prijzen willige koopers vonden. De prijzen waren als volgt: zure roodjes 7'/j—8 cent per pond, bellefleurs 24 c*nt, princesse nobles 47'/i cent, honingzoeten 23/t3'/i cent, zure reinetten 33/»43/» cent, bloemzoeten 33/t4'A cent, Gra- vesteiners 53A cent, zure handreinetten 41/»—5 cent, guldelingen 6 cent zo- merbellefleurs 6 cent paradijsappels 33/i4'/i cent. Peersoorten nemen ook ik aantal toe; er is vooral veel vraag naar le qualiteit handperen, die duur worden betaald, zoo golden meloenperen 4—5 cent per pond. le qualeit Bonne Louise 93/t16 cent, 2e qual 83/i cent, Beurtperen 6'/j cent, Bergamotperen 33/»7 ct., stoofperen 4 cent, fijne handperen 9'U'11 cent, maagde peien 1 qualiteit 6'/i 63/» cent, 2e qualiteit 3'lt4 cent, Juttepeien le qual. 7cent, 2e qual. 3'/>33/« cent; heerenperen 3'/i—4 cent, callabasperen 663A ct. lie pruimenpluk is als geëindigd te beschouwen. Óver 't algemeen was de oogst slechts middelmatig, doch door de enorm hooge prijzen kan men over de finantieele resultaten zeer tevreden zijn. Steeds was en bleet er veel vraag naar deze vrucht. Nog enkele kleine partijtjes aan de veiling brachten 6'/« cent per pond op. Reine Claude 19 cent. Overigens was de aanvoer op de veilingen bevredigend en met vluggen handel werden goede prijzen besteed, perziken golden 1— 3'k cent per stuk, tomaten 33/t6 cent per pond, augur ken 17 —35 cent per 100, komkommers le qualiteit groene 6 cent per stuk, 2e qual. 3 cent, 3e qual l'/t cent; extra witte 8 cent, gewone witte 4Vi53/i cent, gele 3'/*4 cent. De aanvoer van koolsoorten neemt toe, en de prijzen zijn ongekend hoog. Voor kleine en groote patiënten: «Doe op een eetlepel levertraan 6 druppels kaneelolie en alle walging is bij tooverslag verdwenen.'' «Schud ricinus- of wonderolie vóór 't gebruik met een paar lepels bier en alle walgelijkheid is er af." Rozen dekken. Men vertrouwe de z.g. winterhardheid van sommige ro zen niet te zeer; men dekke ze daar om liever een weinig meer dan te

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2