nrliuwE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht FEUILLETON. *0. 79. Woensdag 1 October 1911. Veertigste jaargang. BINNENLAND. 16) ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. VERSCHIJNT WIIENSIUG EN ZATERHAfi Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraut 77. Telephoonno- 09. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. IDE STOEM. OP ZEE. De Edward Dawson" en de »City of Benares". De correspondent te Vlissingen ian 't Handelsblad seinde eergisteren. De equipage van de «Edward Daw son» bestond, naar wij juist vernemen, uit 25 koppen Door de sleepboot «John Buil«c werden twaalf man hier aangebracht, onder wie de kapitein acht man werden door een nachtboot opgenomen terwijl een andere nacht boot een lijk en een aan de hand gewonden man aan boord nam. liet lot der overige vijf is nog onbekend. In tegenstelling met Maandagmid dag, toen alleen rook te zien was, is het schip nu een vlammenzee, hei geen in den avond een mooi doch angstig schouwspel biedt. Onder de geredden van de «City of Benatesa bevindt zich de gezag voerder, die echter dermate gewond is, dat hij niet in staat is inlichtingen te geven. Bij Texel gestrand. Het op het Burgzand bij Ooslerend op Texel gestrande stoomschip is ge bleken te zijn de IJmuider stoomtra wler No. 50 »Rotterdam«. Dat dit schip aldaar verzeild raakte, is een gevolg van hel bekende feit, dat de op de trailers varende schippers en stuurlieden in den regel hoogstens bekend zijn met hun traject IJmuiden Vischgronden vice-versa, en niet del nnnste kennis bezitten van de vaar-j waters, die zij bij stormweer moeten! opzoeken. Deze trawler bevond zich Zaterdag nacht in gezelschap met den Üuitschen trawler, die, na het afgeven van llam- blouwen, bij Terschelling werd opge merkt en door de sleepbooten Simson en Hercules aldaar behouden werd binnengebracht. Bovenbedoelde traw ler echter koerste door het Vlie, op aanraden van een matroos, «die vroe ger wel meer daar gevaren had en den weg wel wist«, met gevolg dat hij op deze ongewone plek, hel Burg zand, sttandde. Dadelijk werd de sloep bemand met een 4-tal opvarenden, ten einde de adsistentie van een sleepboot in te roepen. Daar zij op Texel niet konden landen, werd de tocht voort gezet naar het eiland Wieringen, van waar zij per motorboot naar de Vai Ewijcksluis vertiokken en verder per trein te Nieuwediep arriveerden, waar zij eindelijk te 8 uur aan de haven wacht de stranding rappoi teerden en de hulp van de sleepboot kwamen inroepen. Men begiijpt, dat men daar laar stond te kijken, als men weet, dat de afstand van Nieuwediep naar de strandingsplaals hoogstens een goed uur bedraagt, terwijl zij -daar voor den geheelen dag langs dien grooten omweg hadden noodig gehad. De sleepbooten «Hercules» en «At las» waien spoedig ter plaatse; de verwachting is dat men den trawler spoedig zal vlotbrengen. Zweedsch schip gezonken. Het Zweedsche stoomschip »8ris« uit Gothenburg, met houd van Wy- horg naar Southampton bestemd, is tachtig mijlen Noordwest van IJmuiden in zinkenden staat verlaten. Vijftien personen, onder wie twee vrouwen, zijn gered door den Katwijkschen haringlogger nummer zeven, schipper Varkevisser. Be Zweedsche kapitein is vermoedelijk gered door een Deensch stoomschip, dat in de nabijheid was. TE LAND. Ramp te Bruinissc. De storm veroorzaakte te Bruinisse een vreeselijke ramp. De haven is verwoest; de dijken zijn op het punt van doorbreken, de visschersvloot is voor tweederden vernield. De vaar tuigen zitten hoog tegen de dijken. Eindelijk gevallen. Zaterdagavond is te Utrecht de in het binnen- en buitenland bekende reuzen bonte iep Ulmus. campestris folvai in den plantentuin door den storm gevelo. Meermalen had de wind zijn krachten op hem beproefd zonder succes; wel heeft hij in den loop der jaren een aantal zware takken moeten missen, maar hij bleef staan. Dat er iets haperde aan den voet bleek uit de paddestoelen, die zich daar elk jaar in volle weelde ontwikkelden. Nu de reus daar ligt, alles in zijn vaart medeslepend en vernielend, met een kluit aarde van '16 M\ blijkt het, dat het grootste deel zijner wortels geheel veriot is en mag het een won der heeten, dat bij nog zóó lang is blijven staan. Door honderden en duizenden is deze reus bewonderd, vooral Ameri kanen zagen met eerbied tegen hem op. omdat hij daar niet voorkomt. Meermalen werd hij het levende monu ment van den Hortus genoemd. Zijn stam had een omvang van ruim vier meter. Tc Haarlem. Ook te Haarlem heeft de storm nog al schade aangericht. Op vele plaatsen zijn hoornen omgewaaid. Bijden Kiemen Houtweg viel een boom op de ge- loiddraad der electrische tram. waar door deze brak en het paard van de stalhouder E J Korthals doodde. De koetsier kwam zonder letsel vrij. Een wagenvoerder der tram pakte een draad aan, rneenende dat de stroom was afgeslotenhij viel bewusteloos neer, maar kwam weer spoedig bij. Het tramverkeer ondervond door deze en andere kleine ongevallen nog al eenige vertraging. Een bewoner der Warmoesstraat werd door een dakpan, die op zijn lorgnet viel, aan het oog gewond en moest geneeskundige hulp inroepen De tribune op het H. F. C.-veld aan de Spanjaardlaan is geheel om gewaaid. Ook in de omstreken van Haarlem zijn veel boomen omgewaaid, zooals in het Bloemendaalsche Bosch, in Aerdenhout en Heemstede, waardoor telefoon- en electrisch liehl-geleidlngen gestoord werden. In Bioemendaal zijn rond 300 boomen omgewaaidin Heemstede veertig. Te 's-Gravenhage. De storingen in de electrische ge leidingen van het Haagsche tramnet zijn uit. Het aantal telephoonverstoringen door het breken van draden werd voorloopig geschat op 600, maar een nader onderzoek zal er vermoedelijk nog wel een paar honderd meer doen ontdekken. Er is een telepbooripaal omgevallen, doordat een afgewaaide kap van een huis er teggen aan kwam. Het Ilaagsche Bosch. Minister Talma bezocht hedenmid dag met den Direrecteur-Generaal van den Landbouw en den inspecteur der Staatsbosscheri en ontginningen het Haagsche Bosch, om de verwoestingen te zien en de te nemen maatregelen te overleggen. De "Solo" gestrand. Zaterdagavond is aan den Hoek van Holland een Java-boot bij vliegen den storm gestrand. Later is gebleken, dat deze boot was de Solo, eene vrachtboot van den Rotterdamscben Lloyd, welke dien namiddag van Rotterdam was vertrokken. De Solo, een vrachtboot, groot bruto 3553 en netto 2275 reg. ton, heeft een bemanning van ruim 30 koppen. De N. R Ct. meldde in haar ochtendblad van gisteren, dat de Solo om 4 uur even buiten de zee hoofden het signaal getoond had van gevaar, met dringende behoefte aan hulp. De reddingboot «President van Heel," spoedig gereed, ging naar buiten, doch kon het niet verder brengen dan de hoofden. De storm bad inmiddels eene kracht bereikt van 14 (dat is ongeveer 110 mijl in de minuut). De krachtige sleepbooten «Roode Zee, Noordzee, Gouwzee en Schelde" waren eveneens uitgegaan, doch ook die booten moesten onverrichterzake terug. De Solo lag toen nabij westkrib, dich bij Terheyden en Monster, on geveer 4000 tl 1500 meier uit den wal in diep water geankerd. Het roer defect en een anker is reeds wegge slagen. Vernomen werd, dat indien de ankers het konden houden, hoogst waarschijnlijk niets ernstigs zou ge beuren in het tegenovergestelde ge val zou het schip vermoedelijk in de buurt van Scbeveningen op het strand loopen. Dit is ook inderdaad gebeurd. De «Solo» is Zaterdagavond bij Terheyden gestrand. De »N. R. Ct.» bevat daaromtrent de volgende bijzonderheden Omstreeks zeven uur sloeg het schip, waarvan het roer defect was, van zijn tweede anker en dreef in Noordelijke richting, tot de geweldige hooge zeeën het tusschen Terheyden en Monster op het strand zetten. Op de noodseinen, die van boord gegeven werden, ging de reddingboot van Terheyden, onder bevel van schip per Tuk, er op uit om te trachten de bemanning van boord te halen, maar de duisternis en de storm maakten het onmogelijk iets uit te richten. Zondagmorgen, zoodra het licht was, is de reddingboot opnieuw in zee ge gaan. Met behulp vari het red- dingsmot tier van den wal uit over het schip heen geschoten lijnen heeft men toen de verbinding tusschen den wal en het*schip verkregen Eri met groote inspanning en overleg is het geluk langs deze lijnen de «Solo» te be reiken en in drie tochten de beman- ming, bestaande uit 39 koppen, veilig en wel aan land te brengen. Allen zijn ongedeerd, behalve de kapitein, die door een stortzee is opgenomen en in den bak geworpen is, tenge volge waarvan hij een lichte hoofd wond opliep, en twee stokers, die I2ST EE DIEPTE. EEN AMERIKA ANSCHE GESCHIEDENIS. Onder het gesprek en ten gevolge van den sterken cognac sliep Bob spoedig in en kapitein Hammer werd droefgeestig gestemd; bij sprak over het eenzame leven van een zeemam en kwam zoo op zijne liefde voor de schoone Rosa Hol der en merkte niet op hoeveel belang de heer Kellerwurm hierin scheen te stellen, want hij zette een gezicht, alsof hij ook eens voor vele jaren een onge lukkige liefde had gehad. Hammer ge voelde instinctmatig dat hij hier met twee gelijkgestemde mensehen te doen had, en bij dweepte met Rosa Holders blonde lokken en blauwe oogen zooals een achttienjarige poëet niet sentimen- teeler dweepen kan. En het eene oog van Kellerwurm glinsterde en flikkerde hierbij, bij nam de hand van denkapiteiD en drukte ze innig. Doctor Spack bad ook ongelukkig be mind, zooals de meeste menschen, die geen gewone menschen zijn en met de eerste de beste trouwen, welke het toeval ben in de armen werpt. Doctor Spack bad een tooneelspeelster bemind; deze had met hem komedie gespeeld en hem laten spartelen als een visch aan de vischlijn. En toen zij hem eindelijk liet vallen, viel ook hij uit zijn dichterlijken hemel op de prozaïsche aarde en uit wanhoop werd hij dagbladschrijver. Het scbrikkelijkst einde van alle min- narijenEn de oude, eenoogige Keller wurm verhaalde iets dergelijks uit ziin tijd, van een schoone maagd, die hem trouw had beloofd en reeds in den ver lovingstijd zoo ontrouw]werd,datdering stuk sprong. Toen ging bij heen en dacht nooit weer aan trouwen. Dat verhaalden elkander de drie man nen in de fraaie kajuit van de „Zee wolf," en de diie mannen sloten zich na deze vertrouwelijk mededeeling nau wer aan elkander dan anders gewoon lijk in zoo'n korten tijd geschiedt en vormden een barmonieuse trio, waarbij Bob de bas vormde. HOOFDSTUK VIH. SPOREN VAN ROOFDIEREN. Toen de "Zeewolf" de haven van Mi chigan binnen was gevaren, zei Keller wurm tot kapitein Hammer"Hoor eens kapitein, ik zou u een verzoek wil len doen, althans, zoo ge bet mij niet kwalijk wilt nemen." "Vriend Kellerwurm,» antwoordde Hammer »ik neem u volstrekt niets kwalijk, spreek gerust, en als bet in mijn vermogen is, wil ik uw verzoek toestaan." »Zie, kapitein, ik ben een oude, zon derlinge man en beken gaarne dat mij uw verbaal van onlangs nieuws gierig heeft gemaakt: zoudt ge niet kunnen maken, dat ik het blonde meisje eens zag, waarop ge verliefd zijt boe heet zij toch? »Rosa Bolder!" "Juist! dat ik Rosa Holder eens kon zien, boe kort ook, slechts van verre, want naar hetgeen ge mij van haar verhaald bebt, geloofde ik dat ge mij aan bet meisje niet goed kunt voorstellen." »Neen, voorstellen kan ik u niet, want zij loopt weg, zoodra ik haar toe spreek, maar haar u te laten zien is gemakkelijk, wij behoeven slechts in het kosthuis van mejuffrouw Smith te gaan eten, om Rosa te zien. En daar ik steeds in dit huis mijn intrek neem, als mijn schip hier in de haven ligt, zoo zal ons bezoek daar geen verwon dering baren." «Zoo, gij logeert dus in een huis I met Rosa Holder en het is een kost huis. Nu, weet ge wat, kapitein, ik zal ook mijn intrek bij juffrouw Smith nemen, want ik zou gaarne zoolang mogelijk in uw nabijheid blijven." »Ik heb er niets tegen, dat wij huis- genooten worden." «Huisgenooten?,Wat is dat nu weer?" vroeg Bob, die zooeven uit de kajuit op het dek kwam. »0," antwoordde Kellerwurm, »wij hebben afgesproken te zamen in het zelfde kosthuis te logeeren." "Heerlijk!" zei Bob, «wilt ge ook den doctor en mij meenemen." »Het zij zoo," riep Hammer; »er is nog plaats genoeg in het oude huis en het kan mij niet anders dan aan genaam zijn, met ons vier bijeen te blijven." Toen Hammer bij juffrouw Smith binnentrad, ontroerde zij en verbleekte zichtbaar. Jnffrouw Smith," zei Hammer, wien de ontroering zijner hospita ontsnapte »ik breng u vier logeergasten, passa giers, die ik van Chicago heb meege bracht hebt ge nog plaats voor hen I" j "Ieder, dien ge meebrengt, is mij welkom, kapitein," antwoordde de vrouw met ongewone beleefdheid, »laat de heeren hunne bagage maar neer leggen." »Wij blijven dus bijeen," riep Bob, »nu dat is mij aangenaamZeg eens juffrouw, hebt ge goeden brandy?" «Dat verzeker ik u," glimlachte zij »de kenners ten minste prijzen hem." »Laat mij hem dan eens proeven," hernam Bob. Juffrouw Smith verwijderde zich. «"Waarachtig, kapitein," zei Keller wurm, die overal niewsgierig in de rondte had gezien, «alles hier interes seert mij ten hoogste. Wat ge mij van het meisje hebt verhaald wil niet uit mijne gedachte, en ze is mij zoo lief, als ware zij mijne dochter." »Ha!" riep doctorSpack, «hier woont dus Rosa Holder?" «Rosa Holder? Wie is dat?" vroeg Bob, «het is mij als had ik dien naam reeds meer gehoord." «Het is zij, op wie de kapitein zoo ongelukkig verliefd is I" antwoordde Kellei wurm. »Ha, zoo! Hij sprak over haar, toen wij met Fulton in gezelschap waren Nu, ik ben nieuwsgierig het meisje te

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1