WIJNHANDEL 6. A. SIBDHE, Gemengd Nieuws. Advertentie». Rijn- en Moezelwpen. Madera, SHERRY en Portwijnen. Vermouth, Malap. Medicinal "Mayer install. Langestraat 74. de muur dus vroeger reeds bescha digd en met pan- en tegelstukken was opgelapt, zal men enkele nieuwe steenen moeten invoegen. Dit raadde ik in mijn vorig stukje reeds aan. Alleen wie ten volle voelt de eigen aardige bekoring van oud-metselwerk, wie de mooie kleurschakeeringen van den warmrooden ouden baksteen lief heeft, wie oog heeft voor de charme van het altijd eenigszins onregelmatige in voegen en verband van een ouden muur, alleen hij zal lust hebben, zorg te dragen, dat de verwijdering van de eementlaag met zoo'n groote zorg geschiedt, als in dit geval nood zakelijk was. De heer ICroes, die voldaan komt verklaren, dat voor passenden nieuwen handvormsteen is gezorgd, voelt blijk baar niets voor dit alles en het zou dus vruchteloos zijn, daarover langer met hem te redetwisten. Helaas zijn er nog al te veel architecten, ook onder de z.g. «deskundigen» die te kwader ure met restauratiewerk wor den belast, die meenen, dat alles goed is, indien een oud profiel netjes is nagemaakt, ook al is geheel de toon, de stemming van het oude verloren gegaan. Behalve deze materieele is er nog een ethische kwestie. Wanneer men, zooals hier 't plan is, een nieuwen "muur tegen het over gebleven oude muurwerk gaat aan- metselen, ziet men van buiten het oude gebouw niet meer, men blikt niet meer op een ouden muur maar op een namaaksel een surrogaat, van wat er eens stond, men staat dan voor het, terecht zoozeer verafschuwde vieux-neuf. De bekoring van een oud bouw werk om zoo te zeggen uit straalt, vindt daarin hoofdzakelijk haar oorsprong, dat men voelt een getuige van vervlogen eeuwen voor zich te hebben. Zulk een emotie kan een spiksplinternieuwe gevel, al neemt die oude allures aan, nooit teweeg brengen. Het is daarom plicht der oudheid kundigen, tegen deze schennis van de oude gebouwen op te komen. Ik herhaal dan ook, dat ik hoop, met de aandacht te vestigen op dit speciale geval, er toe te hebben bijge dragen, dat ook van overheidswege voortaan nauwlettend op restauratie werken worde toegezien. Ritmeester P. H A. Loopuyt, van het le regiment huzaien, heeft non activiteit aangevraagd .Met ingang van I November wordt de administrateur H. Verschoor van het Miluair hospitaal te Kampen overgeplaatst naard^t te Amersfoort Bij de gisteren gehouden her- besteduig van fourages was voor het garnizoen Amersfooit minste inschrij ver de firma H. Gerritsen met 65 ct. voor hooi, 25 voor stroo en 103 cent voor haver; alles per 10 K. G. Weer een komeet! Piof. Nijland schrijft aan het «Ulr. Dagblad» Nauwelijks is de komeet 1911 F ontdekt die ik Vrijdagavond van de grootte 6 9 schatte, en dia sedert mijn eerste waarneming derhalve met vee| in helderheid veranderd is of de telegraaf brengt bericht van de ontdekking, in den vioegen morgen van 29 September van de komeet G, door Beijawskp op de Simeis-sterre- wacht in de Krim. Als helderheid wordt de derde grootte opgegeven, zoodat deze komeet even gemaklijk voor het bloote oog zichtbaar moet zijn als de komeet C. De komeet staat in het sterrenbeeld Leeuw en komt bijna twee en een half uur vóór de zon op. Hedenmor gen was het aldoor dik bewolkt en buiig, en ik heb geen kans op een waarneming gehad. De komeet had bij de ontdekking een rechte klim ming van 10 uur 13.0 min. en een noorderdeclinatie van 8 gr. 15 min. De rechte klimming neemt per dag rnet 9 m. 4 toe, de declinatie met 40 min.; de komeet zal den lsten October bij de ster Iota Leonis staan. De omstandigheden voor de zichtbaar heid zullen voorloopig niet sterk ver anderen. Van een staart werd niets gemeld. Omtrent Cyrena'ika of Bei ka, hel oostelijke stuk van Tripoli, bestaat een oveioude Griekscbe legende, waar uit zou blijken dat dit land de baker mat is van allekoloniale politiek. De bewoners van Thera, in Grieken land, zoo luidt het verhaal raadpleegden eens de Pythia van Del phi, toen het eiland dat zij bewoonden, zeven jaar door droogte was geteisterd, zoodal er zelfs geen boom meer stond. De waarzegster raadde hun te ver huizen naar Lybië en daar een volks- planting te stichten. Het orakel werd met eerbied aangehoord en onmidde- 1 ijk weid een vaa-tuig gereed gemaakt. De jonge Baltos was -aanvoerder van de 50 roeiers. Maar op hetoogenbhk dat zij van wal zouden steken, kregen zij in zoo hevige mate heimwee, dat ze weer wilden landen. Toen moesten hun eigen famine om hun het ware koloniseerend begrip bij te brengen np hen schieten met pijlen en toen eerst vertrokken zij naar den over- wal op de Afrikaarische kust. Daar leeiden zij spoedig hun onvruchtbare rotsen vergeten, want in het nieuwe vaderland vonden zij een soort paradijs, eon land van geluk en van rijkdom. Cyrena'ika werd met recht het Eden en de voorraadschuur van het antieke Gi lekeulanrl. In weerwil van verschillende ver- overaais, Perzen, Egyptenaren, Ro meinen, Wandalen, Arabieren uit den tijd van Omar en Spanjaaiden uit den tijd van Karei V, heeft dit land zijn oud-Helleensche gebruiken, klee derdrachten en taal bewaard. Hieruit mag de gevolgtrekking worden ge maakt dat Baika, de Oud-Grieksche kolonie, zoowel aan de oudheidkundigen als aan landontginners veel schoons belooft. Ons land als groentenuitvoerder. De Agriculture Commercialo geelt eeri overzichtstaat van de in- en uit voer van groenten door de verschil lende Europeesche staten. Daarop komt Nederland met het hoogste cijfer van uitvoer van groenten en fruit voor en wel niet minder dan 150,000 ton, Frankrijk met Algiers volgt daarna met 72,000 en Oosten- rijk-Hongarije met 71,000 ton, Italië, Spanje en Denemarken komen nog veel verder achteraan. (»Neerlaridia« Een liefdes-geschiedenis. Bij de politie te Utrecht is dezer dagen een klacht ontvangen van een jonge dame, die de hulp van de heilige Hermandad wilde inroepen om een gewetenloozen minnaar op het spoor le komen. Bedoelde jonge dame wandelde on langs op de Mariaplaats aldaar, toen ze werd aange-proken door een mijn heer, die in zeer cornphmenteus Hol- landsch vroeg de eer te mogen hebben van met haar kennis le maken; de aangesprokene was over dit onver wachte bezoek eerst een weinig be duusd rle mijnheer zag er zoo deftig uit en zij was maar een heel gewoon meisje, van «nette, burger ouders," zonder geld en naam en dus wat moest dat voor een ver- keenng worden op den duur? Zij had den moed dit den gelanten vrijer onomwonden mede te deelen, rnaar deze achtte haar bezwaar in't geheel niet steekhoudend, want het was hem juist te doen om een meisje van een voud, zonder praal en vertoon, waar aan heden ten dage door u ernstig man toch niet was te voldoen. Geld had ook hij niet, maar hij bekleedde 'n fatsoenlijke positie, was officier, eerste luitenant. Een vrouw die hem geld moest kosten was voor hem heelemaal niet geschikt en daarom zocht hij een meisje van nederigen aard. Dat hij in haar hoopte gevonden te hebben. Er werd nog heel lang gepraat lusschen de jonge dame en den «oiïi- ciertc. Maar het slot van tie geschie denis was, dat het «er door« ging. Het engagement was beklonken. En het nederige meisje was trotsch met haar eerste luitenant. Veler meisjes b°geeren Ze gingen maar meteen samen wan delen. Er kwamen soldaten aan. En hoewel de «officier" in politiek was, brachten de militairen hem het saluut. De officier vertelde haar: «Dat zijn soldaten van mijn korp-« en het meisje, vereerd, dacht bij zichzelf: «Mijn luitenant is zeker héél erg gezien, dat ze hem zelfs salueeren al loopt hij niet in uniform«. Het jonge paar was zéér gelukkig. Het nederige kind met 'r officier en de officier met z'n eenvoudige aan staande bruid. Zoo nu en dan bracht de oppasser van den luitenant haar 'n boodschap of 'n briefje, en het goeie meisje werd al meer en meer verrukt door de gedachte«dat ze een man kreeg met 'n oppasseia. Dat staat buitengewoon voornaam. Op zekeren dag komt 'n oppasser rnet een bnefje. De luitenant schrijft, plotseling de stad uit te moeten gaan en wat geld noodig te hebbed. Wel licht kon zij 't hern even voorschieten. En zij gaf aan den oppasser geld mede, betrekkelijk veel geld zelfs. De man salueerde, met den eerbied tegenover de aanstaande vrouw van een luitenant verschuldigd eri ging heen. Sedeit hoorde 't meisje niemendal meer van den officier. En nóg minder van d'i renten. Toen ze 't wachten moede was, niet alleen op hem, maar bovenal op 'r geld, kwam ze bij de politie vragen, of die eens wilde informeeren naar den luitenant X. Luitenant X. bleek niet te bestaan. Wat X. dan wèl was? X. was een gepensionneerd militair met den rang van korporaal. Een de oppassers? Waren soldaten, die geheel ter goeder trouw, op verzoek van X. wel eens boodschappen voor hem hadden ge daan bij de jonge dame, waarbij ze dan moesten zeggen: «Complimenten van luitenant X." Het een voudige meisje is'r« lui tenant" kwijt. En hélaas, óók haar geld. Den «officier" zullen we ter zake van oplichting wel voor de rechtbank zien verschijnen. (#U. D.rr) Jozef Israels. De beeldhouwer Aug. Falise heeft een buste van Jozef Israels vervaar digd, die door de fnma Cohen en Minnigh te Amsterdam in den handel zal worden gebracht. De bokswedstrijd Welis-Jolinson. De ondernemers van den bokswed strijd Wells-Johnson verschenen Don derdagmiddag in Bowstreet en ver klaarden, dat zij ten gevolge van het rechterlijke hevelschrift van Woensdag besloten hadden, den bokswedstrijd niet te doen doorgaan. October. Wat er waar te nemen en te doen is iri Wijnmaand. Het weer. September heeft met een geduchten storm afscheid genomen en zoodoende heeft October slecht ingezet. Een ruwe maand is October nog heelemaal niet. Veel overeenkomst met Api il alleen zijn de nachten zelden zoo koud als in 'l voorjaar. De zun kwam 1 October op om 6 uur en 1 min. en ging 5 uur 38 onder31 Oct. gaat zij om 6 uur 54 op en om 4 uur 32 onder. Zoogdieren. De veldmuizen plan ten zich niet meer voort. Breedvleu- gelige vleermuizen vertoonen zich niet meer na den eersten guren nacht en dien hebben wij juist achter den rug. Vogels. Vele trekken nu naar het Zuiden; witte kwikstaarl, roodborste, zwartkop, netzanger, zanglijster, kwar- tal, leeuwerik) e m. a Als winter- gasten komen benle kraai en sijsje. Door ons land trekken naar het ZuideD, om gedeeltelijk hier te overwinteren kramsvogel, koperwiek, wilde gans en houtsnip. Roofvogels, als sperwer en boomvalk, vangen nu menigen vogel, die op den trek is. Groote troepen meezen, goudhaantjes en spreeuwen. Amphibieën en reptielen. Deze koudbloedige dieren zoeken hun winterkwartier op; kikvorsehen pad den, slangen en salamanders kruipen weg. Insecten. De laatste rupsen kun nen nog worden gevangen, evenals enkele dagvlinders, zooals Vanesta vertïcae en Atalanta, die wij aantref fen o.a. op dahlia's. De wintervlinder, dat gevaarlijke diertje voor onze vruchl- boomen, kornt nu reeds uit den grond, kruipt tegen de boomslammen op en legt eieren bij de knoppen. Om dit eierleggett te voorkomen bindt men lijmbanden om de stammen de wijfjes, die niet kunnen vliegen en toch naar boven willen, kruipen over de lijm banden en geraken vast. 't Aantal hommels wordt minder; van tijd tol tijd zien wij nog konin ginnen, die overwinteren. In den moestuin. Nu worden geoogst kroten (bieten), winterwortels kool en uien. Zware stijve gronden kan men nu spitten. Aspergebedden schoonmaken en bemesten. In den bloementuin. Volop in de chrysanten. De laatste snijbloemen worden nu gesneden. De voorjaars- perken worden nu schoongemaakt, bemest en omgespit; daarna beplant. Men legt nu nog bloembollen. Na de eerste nachtvorst worden de dahlia's uitgegraven. Verschillende overblij vende planten worden gescheurd. In den vruchtentuin. 't Oog sten van winlerfruit loopt in deze maand af. Vruchtboomen worden nu geplant. Op natte gronden wacht men daarmede tot het voorjaar. Op den akker. De akkers worden gereed gemaakt voor don voorjaars- bouw. Gezaaid worden nog tarwe, gerst en rogge. De aardappeloogst wordt voortgezet, terwijl de suiker- bietenoogst algemeen wordt. In de vrije natuur en inpar- ken. Sommige heesters en boomen willen nog wel eens voor de tweede maal uitloopen, maar van dezen komt dan in 't volgende voorjaar niet veel terecht. Verscheidene plantjes, die in (t voorjaar zaad geven, willen nu weer bloeien. Nog steeds staan te bloeien de vroegeling, de ooievaaisbek, het herderstaschje, de paardenbloem en het madeliefje. Dit bloempje bloeit trouwens het heele jaar door. Vele boomen laten hun blad vallen. De taxus heeft thans reeds de prachtig roode schijnbessenmoot is ook de zaaddoos van de kardinaals muts. De Larix, een conifeer, laat zijn naalden vallen. Lijsterbessen, die er van 't jaar zeer veel zijn, teekenen nu prachtig af tegen de bladeren. Vele bessen zijn door de vogels al opaepeuzeld. In de buiskamer. De planten, die nog buiten staan, haalt men nu binnen. Men maakt de potten flink schoon. Bloembollen, die men forceeren wil, worden nu op glazen en in potten gezet. Op de bloementafel zet men nu bloeiende cyclamen en primula's. Voor Huis en Hof. Voor lijders aan gewi iciitsaandoe- ningen en rheunialiek Dr. Cook geeft eenige labellen betreffende het gehalte van uririezuur-vei wekkende bestanddeelen van dierlijke en plant- aaidige voedingsmiddelen en onder scheidene dranken. Kalfszwezerik, kalfslever en chocola (ook als drank) nemen in dit lijstje een zeer ongun stige plaats in. In aardappelen, rijst, tapioca, wittebrood en bloemkool daarentegen werden zelfs geen sporen van deze bestanddeelen aangetroffen. Genoemde lijders zijn daarom op de laatste voedingsmiddelen aangewezen. «Houd den rug warm!» le. Om de nieren voor verkoeling of kouvatten te behoeden, welke zeer gewichtige lichaamsorganen door de natuur be stemd zijn zoo warm mogelijk ge houden te worden; iri een gezonden toestand zijn ze tri een laag vet be sloten. Zorgt men niet voor warm houden, dan kan dit verlies van ei wit een vermagering van het lichaam tengevolge hebben. 2e. Ter beschutting der longen; deze zitten lusschen da schouder bladen en die plaats dient men dus ■hij koud weer goed te beschutten. Lieden, die over de 50 zijn en zij,die aan een moeilijke ademhaling lijden, moeien daar een stuk flanel dragen. Den rug warm houden is even nood zakelijk, zoo niet noodiger, dan het behoorlijk warm houden der borst. Verzorging van goudvisschen. Iemand, die daaromtrent ervaring heeft, schrijft: dat hij om de 3 of 4 dagen, 's winters wel eens eenmaal per Week, frisch water geeft, zuiver wel- (pomp-) water. Hij stort eerst water en visschen in een emmer met water, maakt de kom goed schoon, vult ze weer en doet de vischje.s met de band er weer in. 's Avonds voor den verschoondag krijgen de vischjes een stukje verkruimeld wittebrood, dat ze gretig verorberen. Het aldus tioebel geworden water wordt den volgenden dag ververscht. De vischjes van den schrijver zijn mooi van kleur en blijkbaar gezond. De gevolgde be handeling is zeker eenvoudig. Kweeperengelei maakt men aldus: men neemt mooie, rijpe kweeperen, schilt ze, doet er het klokhuis uit en snjjdt ze in langwerpige, dunne schijf jes. Men weegt evenveel suiker als de peren wegen, doet snippers en suiker in een pot. laat alles een nacht staan, 't Mengsel zoolang koken in een rood koperen of verglaasden ke tel, dat de snippers week zijn, daar na doet men ze in de daartoe be stemde glazen of potjes. De aldus be reide gelei is heerlijk en helderrood vari kleur. Spiegels en schilderijen, welke te gen vochtige wanden gehangen wor den, voorziet men te voren achter aan de lijsten aan de 4 hoeken vau gewone kurken, zoodat ze niet duect tegen den wand komen. Het zoo hinderlijke uitrafelen van broekspijpen waardoor nog zeer goede bioeken er uit zien als oud, kan men voorkomen door er voor men ze gebruiken gaat een smal randje dun leer in te laten maken. Reiniging van verf: men neme 4 liter water, een glas salmiak en wasscbe de geverfde voorwerpen met dit mengsel; ze moeten met veel schoon water worden nagespoeld en met zachte doeken wordan gedroogd. BLOEMEN en DISTELEN. Dist'len in 't leven Wie zou het niet weten? Wonden het harte, Wie kan het vergeten? Doch ook veel bloemen Spreiden haar geuren. Blijdschap ons brengend, Troostend bij 't treuren. Dwazen dan zij. die, In droeiheid gezeten, Dist'len slechts zien en De bloemen vergeten! Observator. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID", van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den Sept. 20 tot en met den 27 September 1911. GEVESTIGD. S. G. Raden van Batavia naar Soesterweg 23. S. A. A. Raden v. Soerakarta n. Soesterweg 23. II. Kamphuis v. Breda n. Gr. Gasi huislaan 35. M. Hofland van Leusden naar Langeslraat 44. G. E. A. van Zeventer van Meesier Cornells O. I. naar Pieter Bolstraat 15. J. P. Timmer van Bussum n. Langeatraat 40. J. van Meeteren v. Amsterdam n. Breedestr. 16. A. de Haan weduwe van Kempe de Vries van Enschedé, naar Arnhemscheweg 95. J. R. Zwart van Batavia n. Paulus Buislaan 20. M. C. G. van Amsterdam n. Vlasakkerweg 30. W. de Lange echtg. van J. D. Voorn van Amsterdam naar Molenbuurt 4. 11. J. van Kolck van Rhenen naar Oliesteeg 3. A. de Bree van Putten n. Kroontjesmolen 4. G. van Meeteren v. Amsterdam n. Hellestr. 77. H. Boer.sma v. Rotterdam n. Achter Luiaard 10. E. J. Harrebomée van Amsterdam naar Johan van Oldenbarneveldlaan 5. M. L. O. Verkerk v. Utrecht n. Heiligenbergw. 13. C. M. J. E. Massa v. Amsterdam n. Kampstr. 1. VERTROKKEN. M. te Winkel van Havik 29 naa- Utrecht. M. M. F. N. Arends v. Bergstraat n. Eindhoven. C. M. Nefkens v. Leusderwep 120 n. Bussum. C. Best v. Schimmelp.straat 44 n. Amsterdam. S. Ili mme v. Krommestraat 34 n. Vlissingen. G. L. ter Meulen v. P. Bothstraat 15 n. Bussum. S. R. E. Eibergen v. Utr.weg 100 n. Den Haag. W. L. van Dijk v. Puntenb laan 21 n. Haarlem. J. A. Suermondt v. Hoog!.weg 24 n. Amsierdam. J. L. Werner v. Pontenb.laan 3 n. Amsterdam. H. S. Mast v. Koningstraat 22 n. Rotterdam. M. C. H. Spit van Soesterweg 5 n. Hilversum. J. A. van Munster v. 't Zand n. Kadier Keer. G. T. Ramselaar van Ilof 26 naar Soest. Jhr. W. C. M. de Jong van Eilemeet van Utrechtscheweg 105 naar Venlo. F. E. Everwijn de Lange van Stationstraat 5a naar Den Haag. J. Overeem v. Paulus Buislaan 2 n. Nijeveen. G. Prinsen van Utrechtscheweg 92 naar Ede. RECLAME.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3