mi uw 1 Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. gflfememce BERICHT. FEUILLETON. l\o. 82. Zaterdag 14 October 1911. Veertigste jaargang. 7 t 1 J VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG HET GEHEIM VAN X, BUITENLAND. Ameistoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Ui (gever GJ Bureau: Lungestraat 17. SLOTHOUWER. Telephoonno. 69. ADVERTENTIÈN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'l, Cent. Advertentièn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. No. 29 14 October 1911. wij» Dit Nummer is grootendeels gewijd aan De Verwoestingen, door den jongsten storm aangericht. Zoo zijn er foto's vanhet Bezoek van H.M. de Koningin aan Bruinisse. De gevolgen van den storm te Zijpe. De schipbreukelingen van het Zweedsche stoomschip »Bris" en de redders Het stoomschip »SoIo«. Hoe de storm in het Haagsche Bosch huisgehouden heeft (met 4 foto's). De storm te Amsterdam, Loosduinen, Alkmaar, Bergen op Zoom, Steenbergen, enz. enz. In het geheel 30 pracht-foto's aan den storm-ramp gewijd. Voorts een viertal mooie foto's, betredende den Italiaansch-Turkschpn oorlog, als Italiaansche infanterie en cavalerie op weg naar het Oorlogstooneel. De hoofdwacht te Tripolis en de Turksehe Bondgenooten. Als voorplaat geven wij ditmaal een bijzonder origineele voorstelling, namelijk De vuist, op natuurlijke grootte, vau den Wereldkampioenworstelaar Johnson. Ten slotte komt in dit nummer voor het vervolg van het nieuwe verhaalgetiteld zijnde de beste rornan, die William Ie Queux ooit geschreven heeft. De geabonneerde 1 wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/i cents thuis bezorgd. 3D>e Oorlog-. ■Iet transport der troepen. De censuur op de telegrammen is in de jongste dagen nog stienger ge worden dati zij reeds was. en wel om te voorkomen, dat eenig nieuws om trent het vervoer van troepen naar Tripolis te beletten. De Turijnsche berichtgever van de nDaily Mails heeft echter, ondanks den censor, de volgende berichten ont vangen uit Napels en deze per koerier naar de grens gezonden Het trans port. dat de. Italiaansche troepen over brengt, bestaat uit 13 stoomschepen, benevens het hospitaalscbip sRegiria Margherita.« Aan voor- en achter steven staan in plaats van de namen der schepen, met witte verf geschil derde getallen, die 's nachts bij den schijn der zoeklichten gemakkelijk onderscheiden kunnen worden. De bevelhebber der expeditie, gene raal Caneva, bevindt zich met zijn staf aan boord van de «Duca di Genova.s Geduiende de reis zullen de verschillende kolonels de verzegelde brieven openen, waarin zij aanwijzingen vinden over de plaats waar zij moeten landen. De geestdrift bij bet vertrek (her troepen is bijna tot het krankzinnige gestegen. Te Palermo waren ongeveer honderdduizend belangstellende uit alle deelen van Italië bijeengekomen, om de inscheping bij te wonen en hun enthousiasme was onbeschrijfelijk. De politie moest zelfs hardhandig op treden om de soldaten te vrijwaren voor de hartstochtelijke afscheidsom- helzingen van de samengestroomde menigte. Teleurgestelde verwachtingen. Het centraal comité van Jong- Turken te Saloniki heeft een telegram ontvangen van het comité in Tripolis, waarin dringend verzocht wordt om bulp en verklaard, dat de Arabieren tot nu toe niet aan de verwachtingen voldaan hebben, in tegenstelling met de Turksehe soldaten, die dapper stand hielden. Het centraal comité heeft spoedige hulp beloofd en het zet de Arabieren in Tripolis aan daar den Heiligen Oorlog te prediken. Tegenstand tot het uiterste. De Konstantinopelsche berichtgever kustlichten betrokken bij de grooteItalrijke vaart. Deze zijn slechts gedeeltelijk' gedoold de lichten in de Dardanellen, aan de zee van Marmora, deD Bospo rus en de Zwarte Zee blijven branden evenals die op 't eiland Kreta. De navigatie ondervindt van het dooven het grootste nadeel op den vaart door den archipel, langs de Syrische kusten en de Turksehe kusten van den armen der plaats. van «Die Zeits seint aan zijri blad h«t j y\dI.jatjsche Zee. In deze laatste streken alarmeerend bericht, dat het hoofd kwartier van de Jong-Turken te Saloniki besloten heeft tegenstand te R00Je Zee, waar de doorgang vaak r.*nn*c- - 1 De schepen kunnen bieden tot het uiterste en een staats greep voorbereidt. De leden van het comité zullen zich zich te dien einde naar Konstan tinopel begeven en daar een Comité vari Openbaar Welzijn vormen in den trant van het comité dat tijdens de Fransche revolutie optrad en wel voor bet geval het ministerie-Said pasja het vertrouwen van de bevolking mocht verliezen. Dit comité zou dan de teugels van het bewind in handen riemen en de tegenwoordige regeering ter zijde schuiven. Het zou beginnen met de verdiijving van alle Italianen uit Turkije en met verbeurdverklaring van bunne bezittingen en tegelijker tijd de reservisten en vrijwilligers onder de wapen roepen. ■Iet dooven der vuurtorens. Zoodra do oorlog was verklaard, hebben de Turken en Italianen zich gehaast de vuurtorens op hun kusten te dooven, ten einde deze te beveiligen voor nachtelijke aanvallen en tevens de scheepvaart van de tegenpartij te hinderen. Intusschen brengt deze maatregel een ernstig gevaar met zich mede voor de internationale koopvaardij- vaart, totdat van alle kanten protesten daartegen rijzen. In hel «Journal des Débats« vinden wij een opgave van de kustlichten, welke gedoofd zijn. Behalve de Itali aansche vuurtorens in de straat van Messina, zijn in hoofdzaak Turksehe zeer nauw is. geen andere vaartlijn volgen, daar zij dan te dicht bij de gevaarlijke koraal riffen komen op de Afrikaansche kust. Het is dus in de eerste plaats zaak, dat hier tenminste de vuurtorens de zeevaarders blijven begeleiden. Landingen in Tripolis. Gistermiddag kwam hel Italiaansche landingseskader voor Tripolis in zicht. Voorop stoomden de pantserschepen. Torpedobooten flankeerden de tran sportschepen, die twee aan twee voeren, op 500 M. afstand. De geheele vloot was drie mijlen lang. Bij het naderen van de vloot liep de geheele bevolking van Tripolis naar de kade. De Italiaansche mariniers, en naar gezegd wordt ook de Arabieren, ont vingen de schepen met onbeschrijfelijke geestdrift. De vloot plaatste zich in een 4 K.M. langen halven cirkel tegen over de stad in positie. En dadelijk begon de ontscheping die zeer snel plaats had. Twee uur na de aankomst van de vloot was een derde gedeelte van de troepen aan wal gezet. De nieuwe Italiaansche gouverneur van Tripoli, admiraal Borea d'Olnio, is geïnstalleerd in 't paleis van zijn verdreven Turkschen voorganger. De installatie had plaats in tegenwoordg- heid van alle consuls en Arabische hoofden. Een middel om de inwoners voor zich te winnen vinden de Itali anen hierin, dat zij brood en andere levensmiddelen uitdeelen onder de Het is opmerkelijk, dat de Italianen zich zoo haasten juist de provincie Cyrenaika te bezetten. Deze provincie is het vruchtbaarst gedeelte van deze Noord-Afrikaansche streek, het rijkst aan goede havens. Terwijl zij in het eigenlijke Tripolis alleen de gelijk namige stad namen, bezetten zij in Cyrenaika de steden Benghasi, Tobroek en Derna. De Marokko-overeenkomst. Zoo is dan de Marokko-overeen komst tusschen Frankrijk en Duitscb- land tot stand gebracht, na een onder handeling van meer dan driemaanden, en is daarmee een einde gekomen aan het eerste bedrijf der tragedie, die begonnen is met het zenden van den «Panlher» naar Agadir. Moge het tweede bedrijf kortoren vooral minder rijk aan verrassingen en emoties wezen. Een officieus telegram uit Berlijn aan de «Kölnische Zeitung« levert de toelichting op het korte bericht van de totstandkoming der overeenkomst. Daarin wordt allereerst gezegd, dal gelijk van zelf spreekt, deze over eenkomst eerst werkelijk van kracht kan worden nadat er ook overeen stemming verkregen zal zijn omtrent de vraag der compensaties in den Congo, daar beide vraagstukken een ondeelbaar geheel vormen. Ofschoon dan zoo gaat het bericht voort de onderhandelingen nog niet geheel ten einde gebracht zijn, toch is door de overeenstemming omtrent Marokko een geweldigen stap voorwaarts gezet, welks beteekenis men eerst dan goed kan bevroeden, wanneer men zich de moeilijkheden te binnen brengt die te overwinnen waren en die bet geduld der openbare meening op een zware proel stelden. De inhoud van bet verdrag zal niet bekend gemaakt worden vóór er ook over den Congo overeenstemming is verkregen, en het oficieuze telegram geeft ook geen enkele aanduiding daaromtrent. De ZEIST IDE DIEPTE. EEN AMEBIKAANSCHE GESCHIEDENIS. 19) «Zoo, dat is iets anders; voorzich tigheid is toch altijd aan te bevelen, zeg hem voorshands niets van onze voor nemens ten opzichte der vervolging, en richt het zoo in, dat wij zoo mogelijk zijn gesprek met juffrouw Smith kunnen hooren, want hij kon in zijn roes vergeten wat zij gezegd heeft." «Ik luister niet gaarne aan ander mans deur I" wierp Hammer hier tegenin. «O, kapitein, in dit geval geen ver keerd eergevoel I Tegen schurken strijdt men met alle wapens, zelfs met onge oorloofde, en zoo gij niet luisteren wilt, zal ik het doen, want ik ben stellig overtuigd, dat het een groote slechtheid betreft, waaraan juffrouw Smith deel heeft." Den volgenden morgen bezocht ka pitein Hammer Bob in diens kamer. Bob lag nog te bed. «Goeden morgen, vriend Bob," zeide kapitein' «ik kom u feliciteeren." Bob wreef zich verwonderd de oogen. «Waarom?" vroeg hij, «zou ik zonder het te weten den hoogsten prijs ge wonnen hebben «Dat niet, lieve vriend, maar ge hebt u gisteren met juffrouw Smith verloofd en dat is bijna evenveel waard." «Wat.schreewde Bob en sprong met beide voeten uit Jiet bed, «heb ik mij verloofd?" «Wis en zeker, lieve vriend, ik was getuige!" Bob viel ontsteld weder op het bed. «Het is voor het eerst dat ik het hoor zeide hij verbaasd. «Wie is dan juf frouw Smith «De eigenares van dit kosthuis!" «Is zij jong?" «Niet ergZoo wat tusschen de twintig en vijftig!" «Is zij mooi?" «Naar mijn smaak is zij het niet, maar zij moet u goed bevallen hebben." «Verdoemd!" «Waarom vloekt ge toch?" «Wijl de verdoemde whisky mij waarschijnlijk weder een domme streek heeft doen uitvoeren." «Dom is de streek bepaald," ant woordde Hammer, "en wel daarom, omdat zij zich stellig aan uw woord zal houden." «O! o! Dan zal ik mij dadelijk uit de voeten maken!"riep Bob en greep naar zijn broek. «Niet zoo haastig, vriend," ant woordde Hammer, "hoe dom de streek ook is, mij is hij zeer welkom." Bob zag hem strak aan. «Mij niet!" bromde hij. «Luister maar en wees niet ongedul dig. Gij kunt mij door deze toevallig heid zeer nuttig zijn, en dat ge dat wilt weet ik want ge zijt een goede vriend." «Nu word ik nieuwsgierig." «Kleed u maar eerst, ik zal u de zaak ondertusschen uiteenzetten," en de kapitein gaf Bob zijn verlangen te kennen. «Ik moet de oude koppelaarster dus uithooren en daarbij nog langer den verliefde spelen?" Hammer knikte. «Weet ge, kapitein, dat dit een ver vloekte taak is?" «Ik weet het, maar ik weet ook, dat zij u niet zwaar zal vallen! Gij zijt de man er toe en kunt een vriend dat eerste verzoek niet weigeren." «Hm, ge hebt gelijk, en het zou niets meer dan billijk zijn, zoo men het oude wijf om den tuin leidde, ware het slechts omdat zij haar angel naar mij heeft uitgeworpen." «Ge wilt dan?" «Zeker wil ik! Maar op eene voor waarde. Ge moogt mij wel in den pekel laten zitten, zoo het gedrocht er bij mocht volharden mij arm offer lam naar de slachtbank van het huwe lijk te voeren." «In geen geval, goede Bod! Beloof haar alles, maar tracht uit haar te krijgen, wat wij weten willen, en wees verzekerd, dat wij op het rechte oogen- blik zullen handelen en helpen, zoodra zij haar net op u wil dichttrekken." «Goed, hier hebt ge mijne hand. Ik bezoek u heden namiddag in uwe kamer; want des voormiddags heb ik zaken, en wees in Daniëls nabijheid als hij in den leeuwenkuil zit." Beide vrienden namen afscheid van elkander. Het was geen toeval, dat Bob juf frouw Smith op den trap ontmoette toen hij des morgens uitging voor zijne zaken. Zij had namelijk Kaatje laten oppassen en zich door de kamerschei laten verwittigen. Bob schrikte, toen hij de magere vrouw op hem zag toekomen zonder haar te kunnen ontwijken doch hij herstelde zich spoedig en vertoonde, ter liefde zijner vrienden, het vrien delijkst gezicht. «Ha, goeden morgen, lieve juffrouw Smith," zeide hij, baar zijne vleezige hand toestekende, «waarlijk, heden moet ik gelukkig in mijne zaken zijn, daar gij de eerste zijt, welke ik zie." Juffrouw Smith glimlachte. «Gij zijt een spotvogel," antwoordde zij, en ik ben uw spottende scherts van gisteren nog niet vergeten. «Scherts! O madame, gij bedriegt u! Wat ik u gisteren zeide, was vol komen ernst!" «Niet mogelijk," riep zij met een vruchtelooze poging te bloozen; «Ik vreesde dat de goede brandy u zoo opgewonden en teeder had gemaakt!" «Geen gedachte schoone vrouw, ik gevoel heden nog volkomen zooals gis teren, en tot bewijs hiervan zou ik u verzoeken mij heden namiddag drie ure in uwe kamer een onderhoud te

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1