PREDIKBEURTEN. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. totstandkoming van het Marokko- verdrag zoo gaat bet voort doet verwachten, dat men bet over de gewichtige quaestie der compen saties in den Congo eveneens zal eens worden. Ja, over de beginselen dezer compensatie-regeling is men het reeds vroeger eens geworden en er blijft niets meer over dan de taak om aan de principieele overeenstem ming een vorm te geven. De hierbij te verwachten moeilijkheden mag men evenwel niet onderschatten. Zij worden nog vermeerderd door de sinds eenigen tijd in Frankrijk ontstane beweging, die van afstand van Congo-gebied niets wil weten en de vroeger tot stand gekomen principieele afspraken liefst ongedaan zou maken. Voor deFransche regeering, die in hcoge mate afhan kelijk is van de, door de openbare meening zoo sterk beheerschte parle mentaire meerderheid, is dit zeer lastig, en zij zal in de veizoeking komen om dat wat zij Duitschland aanbiedt, zooveel mogelijk in over eenstemming te brengen met hetgeen door het land zelf wordt geëischt. Aan den anderen kant schat de Duitsche regeering de tegemoetko mingen, door haar in zake Marokko gedaan, te hoog om deze voor een appel en ei te gunnen. Men moet er derhalve op rekenen dat aan heide kanten met nadruk en hardnekkig heid voor de eigen belangen zal worden gevochten. Wanneer men echter uit bet succes dat het eerste deel der onderhandelingen heeft be kroond een gevolgtrekking mag maken omtrent het tweede deel, dan schijnt de hoop niet ongegrond, dat men ten slotte tot een resultaat zal komen, dat voor de eer en het belang van beide naties aannemelijk is. Tegenover de moeilijkheid van de zaak staat de goede wil, om tot overeenstemming te komen; en het feit dat men over den eersten berg heen is, geeft recht om te hopen dat men ook over den tweeden zal kunnen klimmen. Morgen zullen in Berlijn de eerste besprekin gen over den Congo beginnen. Aldus het officieuze bericht. De bedoeling ervan is blijkbaar tweeledig: ten eerste moet het publiek worden voor bereid op nóg een tijd van onder handelingen, en ten tweede wil men het moed geven op het resultaat dier besprekingen. Wij lelden hieruit af, dat naar alle verwachtingen de Congo-besprekingen met zoo spoedig afgedaan zullen zijn dat men de beeenroeping van het Fransche parlement zuu kunnen uit stellen tot na het einde der onder handelingen. Jammer, 't zou wel zoo goed zijn de Fransche volksvertegen woordiging voor een voldongen feit te stellen. De obstructie opgeheven. Het verdient wel met een enkel woord afzonderlijk te worden geboek staafd, flat de obstructie der socialisten in de Tweede Kamer geëindigd is. Men herinnert zich hoe, onmiddellijk na den aan rang der werkzaamheden in dit zittingsjaar, deze obstructie werd uitgelukt door de weigei ing der rechterzijde, onder aanvoering van den heer de Savornm Lohman, om kennis te nemen van een socialistisch voor stel. strekkende tot beantwoording van de troonrede. Thans bleek eindelijk de rechterzijde ingezien te bebben dat deze toestand niet kon voortduren, en door bemiddeling van den heer Druc- ker is gisteren aan den heer Troelstra gelegenheid gegeven, een voorstel te doen lot het zenden van een op-zich- zelfstaand adres aan de Koningin, welk voorstel afzonderlijk behandeld zal worden, voor de Indische begrooting. Daarmede is, gelukkig, het gevaar af gewend dat ons parlement zou gaan gelijken op een Poolschen Landdag. Het socialistisch voorstel, door de zeven leden der groep onderteekend, behelst het verzoek aan de Koningin tot «indiening van voorstellen tot Grondwetsherziening door de Regee ring in den loop dezer legislatieve periode, wegens de urgentie van het kiesrechtvraagstuk". Paleis-Raadhuis. Men weet dat in de voordracht van B. en W. van Amsterdam in zake de Paleis-Raadbuisquaestie wordt voor- verleenen." «Maar, mijnheer!" riep zij, als ver schrikt. «Hebt ge iets te vragen?" «O neen," antwoordde zij gemaakt en met een onnoozel gezicht, «ik houd u voor een gentleman (Wordt virtolgd.) gesteld, dat de Raad zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken zal wenden met de vraag of de Re geering bereid is er toe mede te wer ken dat het Koninklijk Paleis aan Amsterdam worden teruggegeven, ten einde tot Raadhuis te worden inge richt. Door de Raadsleden Lambrechtsen van Rithem. Scheltema en Zwart is daarop een amendement ingediend, strekkende om den Minister mede te deelen dal de Raad zulke medewerking op hoogen prijs zou stellen, onder bereidverklaring van Amsterdam om als bijdrage in de kosten van den bouw van een nieuw Koninklijk paleis drie millioen gulden beschikbaar te stellen. Bordeelverbod. Door het hoofdbestuur van de Ne- derlandsche Vereeniging tegen de Prostitutie is aan alle Gemeenteraden in Nederland een adres gezonden, waarin in herinnei ing wordt gebracht, dat in onderscheiding van de overige artikelen der Wet tot bestrijding dei- Zedeloosheid, de inwerkingtreding van art. 250bis uitgesteld tot 1 Januari 1912, bijzonder met de bedoeling, om den Gemeenteraden de gelegenheid te geven nog vóór dien datum nieuwe verordeningen betreffende bestrijding van ontucht te maken of wel de reeds bestaande te doen aanpassen aan de wet en wordt verzocht bij de samen stelling van dergelijke verordening rekening te willen houden met een rapport, uitgebracht door een daartoe door du hoofdbestuur benoemde com missie. In dit rapport wordt bijzon derlijk aangedrongen op een verbod van gemeentewege op het houden van bordeelen. Nederlandsche Heidemaatschappij. Aan belangstellenden wordt mede gedeeld dat het jaarlijkscheafvisschen van de vijvers der Nederlandsche Heide maatschappij te Vaassen dit jaar zal plaats hebben op Dinsdag 17 Oct. a.s. Dien dag zal door het personeel gevischt worden op karper, zeelt, forel en goudwinde. De vijvers zijn het best te bereiken van het station Ernst der lijn Apel doornHattem. Uit Zeeland werd ons een boekje toegezonden getiteld»De stormramp Het geeft een teekenmg van de ge beurtenissen van den nacht van Zater dag op Zondag, en de gevolgen van den storm; wat in verschillende plaat sen is geleden. Toch, nergens zijn de rampen en is de schade zoo groot als in de provincie, die in haar wapen toont wat het kost het hoofd boven water te houden. De zee heeft hier baar grootste triomphen gevierd. Om het lijden iets te lenigen hebben de uitgevers bovengenoemde boekje samengesteld, toegelicht rnet mooie duidelijke photo's. Het geheel geeft een helder overzicht van den toestand De winst zal geheel uitgekeerd wor den tot leniging van den nood Daarom is ook de prijs onbepaald. Dat ook Amersfoort voor zijn deel toone Dal het heeft een edel hart. De audiëntie bij den Commis saris der Koningin zal aanstaanden Zaterdag, in plaats van te 11 uur 's morgens om half twee 's middags plaats hebben. Bij resolutie van den Minister van Koloniën, van 10 October, is mr. L. J. Rietberg, Giiffier der Pro vinciale Staten van Utrecht, ter be schikking gesteld van den Gouverneur van Suriname voor de vervulling van het ambt van Gouvernements-secre- taris dier kolonie. Van den heer A. van Weezei Errens is in Valkboff's vitrine weer een zeer mooie «heide met berken» tentoongesteld. Na een rede van den Voorzitter der afdeeling Amersfoort is thans ook te Dtrecht opgericht een afdeeling van den Bond van Nederlandsche R. K. onderofficieren. Uit Soestdijk wordt gemeld dat bet Donderdagavond de laatste maal was dat het postkantoor te Soestdijk in gebruik was. Naar wij uit goede bron vernemen zal de Amersloortsche Tooneelver eeniging' «Door Inspanning Uitspan ning» op 15 October aanstaande, het wintersatsoen openen mei haar eerste uitvoering getiteld. «Onschuld en Mis daad». oorspronkelijk drama in negen tafereelen van J. Huberlus Jansen. Wij vertrouwen dat even als vorige jaren de uitvoeringen die in het winter- saisoen zullen gehouden worden, door de ingezetenen trouw zullen bezocht worden, daar genoemde vereeniging voor dit saisoen alles in het werk heeft gesteld om degelijke en pakkende stukken op te voeren. Majoor D. Otten te Utrecht, vroeger hier weikzaam, zal 28 Oct. den dag herdenken, dat bij voor 35 jaar bij de Rijksveldwacht in dienst trad. Het zal den aigeineenen ge- achten Heer Otten op dien dag ze ker niet aan belangstelling ontbreken. De heer S. P. Slagter heeft we gens vertrek naar Indi9 ontslag ge vraagd als leeraar in de wiskunde aan de Burger Avondschool. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Meisjesschool is benoemd mpj. A. de Vries ter vervanging van Mevr. de Wed. van Slooten-Spru't, wie een verlof wegens ziekte is verleend. Door wijlen mevr. de Wed. C. H. Callenbach geb. Schüssler, te Nijkerk (Geld.), is gelegateerd aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Nijkerk f 500; aan de Chr, school te Nijkerker- veen f500; aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente 'e Amersfoort f500; aan het Weduwen-pensioenfonds der Ned. Herv. Synode f1000; aan de Vereeniging tot Evangelisatie, te 's- Hertogenbosch f500 en aan de Neder landsche Zendingsvereeniging, te Rotterdam, f1000. «Hoe wij aan onzen Bijbel zijn gekomen.» Over dit onderwejp hield Dr. Hooykaas uit Rotterdam gister avond een lezing in Amicitia voor een stampvolle zaal. Spreker zeide, dat het eigenlijk geen lezing zou zijn, doch dat men het eerder een vertooning van plaatjbs zou kunnen noemen, van welke hij T een en ander zou vertellen. Ook dankte hij het bestuur voor het ver spreide stiooibiljet, waaraan hij de groote opkomst dankte. Al onze bijbels, zei spreken zijn maar benaderingen van wat? Ja, van wat? Van den oor- spronkelijken Bijbel, een denkbeeldige grootheid die we nergens kunnen vinden. Nu werden de «plaatjes vertoond en besproken verschillende bijbeluit gaven, steenen en cylinders, die be schreven zijn, een massa handschriften, voor den leek zonder waarde, doch voorden geleerde on betaal baar, papyrus rollen,beschreven perkament, piachtige handschriften, een prentenbijbel zon der tekst voor de armen van geest, enz. Er zijn 3800 handschriften van den bijbel, waaronder vertalingen van vertalingen. Dat de oorspronkelijke tekst zoo doende voor een groot deel verloren ging, spreekt van zelf. Ook de oude Statenbijbel is niet altijd duidelijk en niet gelijk aan den oorspronkelijken tekort. Eri dit kan ook niet, omdat de wetenschap toen niet op de hoogte van onzen tijd stond. De laatste ver taling, die we thans hebben is de Leidsche. Bij vergelijking werd duide lijk gemaakt boe enorm de vooruit gang is en wat we in dezen aan prof. Dr. H. Oort en andere geleerden te danken bebben. Na de pauze behandelde spreker den meer prozaïschen tijd, den tijd van de drukpers. De ontwikkeling hiervan werd in beeld vertoondeen drukkerij vanvoorheen en thans.Nog veel belang rijks en wetenswaardig werd bespro ken en met de grootste aandacht werd de heer H. van 't begin tot 't eind gevolgd. Handel en Nijverheid. Onder voorzitterschap van den heer S. J. van Duinen vergaderde H.enN. Donderdag in «De Zwaan». De voor zitter herdenkt het overlijden van baron Lewe van Middelstum, die zich zooveel moeite heeft gegeven inzake de Middelstandsequête te dezer stede. De notulen van 5 Juni 1911 worden vervolgens gelezen en goedgekeurd, onder voorbehoud dat den heer Luycx wordt toegestaan bij de rondvraag terug te komen op het besluit inzake het zenden van een sympathiebetui ging aan den heer Sutherland be treffende de openbare leeszalen. Hierna geeft de voorzitter een uit voerig verslag van bet Middenstands congres te Roermond geboudpn. Punt 2. Benoeming van 2 afge vaardigden naar de buitengewone algemeene vergadering van den Mid denstandsbond te houden op Maandag 16 Oct. a s. te Utrecht. Op voorstel van de Arnhemsche Handelsvereeni- ging woidt deze veigadenng gehou den. De heeren S. J. v. Duinen en L. J. Kiadk worden gekozen. Punt 3. Voorstel van het Bestuur om adhaesie te betuigen aan het adres van de vereeniging van fabri kanten en handelaren aan de Regee ring omtrent wijziging der faillisse- mentswet. Besloten adhaesie te be tuigen. IngekomenEen schrijven van de Middenstandsvereeniging voor Handel en Industrie te Hilversum betreffende samenwerking tusschen de midden- standsvereenigingen te Weesp, Bus- sum. Hilversum en Amersfoort. Tot de volgende vergadering aangehouden. Verder een verzoek om een medaille van de Amersfoortsche schietvereeni- ging «Prins Hendrik«. Wordt in de volgende vergadering behandeld. Ingekomen een verzoek van den heer R. L. E de Bruyn om zijn con cessie-aanvraag voor een electrische tramverbiuding AmersfoortZeist te steunen. Zeist verleende concessie. Hier is het onderzoek naar het electriciteits- bedrijf nog hangende. Voorgesteld wordt den heer De Bruyn mede te deelen, dat H. en N. het onderzoek der gemeente niet wil vooruitloopen. Nog is ingekomen een verzoek van de Afd. Amersfoort van den Bond van Ned. Onderw. om vertegenwoor digers te zenden naar de vergadering welke Dinsdag 17 Oct. in de Arend wordt gehouden. De heer Greven zal dan het nut eener openbare leeszaal behandelen. Volgens den voorzitter is de ver gadering te klein om op het verzoek in te gaan. Wat de heer Luycx mededeelt betreft zijn spijt over het voorstel van een der bestuursleden in de vorige vergadering gedaan om nl. sympathie te betuigen aan het streven van den heer Sutherland, betreffende de open bare leeszalen. Dit voorstel is niet in beraad genomen. Was een spreker aanwezig geweest dan zou hij dit hebben voorgesteld. Veel katholieken zijn nu gegriefd en hel oprichten van een katholieke middenstands organi satie kan niet lang meer uitblijven. Deze vereeniging zal naast H. en N. staan, om federatief samen te werken in het belang van den middenstand van Amersfoort. De heer Oosterveen zon er ook tegen geweest zijn, omdat het niet op den weg der vereeniging ligt. De heer v. d. Wal verklaart het voorstel met de beste bedoelingen te hebben gedaan, omdat de openbare leeszaal op allerlei gebied voorlichting, wil brengen, en dit is hier toch ook noodig. Ook zijn er openbare lees zalen, waar Katholieken in het bestuur zitten. Hij raadt aan naar de lezing van den heer Greve te gaan. De heer Luycx merkt op, dat ook een katholiek het nut van een open bare leeszaal inziet, als deze maar niet volledig is, want dan kan ze een gevaar zijn Hierom betreurt de hr. van der Wal het. dat de Katholieken niet medewet ken, want dan konden ze zorgen hel verkeerde te weeren. De heer L. zegt, dat dit niet kan. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. ZONDAG 15 OCTOBER. Remonstrantschc kerk. Voorm. 10'/j uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. IO'/j uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereforin. kerk (Langegraeht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5uur, Ds. Donner. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Teerink. Collecte voor de Kas van Emerit. pred., wed. en weezen. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur. Godsdienstoefening. Chr. Gereforin. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuthuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. i'li uur, Godsdienstoefening. Groote sterfte onder kinderen. Opvallend groot is, volgens de statistiek, de kindersterfte in Augusus bier te lande geweest. In Juli was het totale sterftecijfer (onder de levenloos aangegeven) 6392, in Augustus 9418op de 1000 inwoners in eerstgenoemde maand 1259; in Augustus 1841, dus bijna 50 pet. meer. Bij de sterfgevallen van kinderen beneden het jaar is dit veischil nog grooter: in Juli 1786, in Augustus 4519; hij 1—4 jaiigen zijn deze cijfers resp. 595 en 831. Het groote verschil springt vooral in het oog bij de kin deren beneden twee jaar, overleden aan gastro-enteritis en diarrhee; in Juli was hun aantal 908, in Augustus 3515, dus bijna bet viervoudige! Te Xanten zal de bekende Victorkermis wegens de duurte der levensmiddelen niet worden gehouden en aan de caféhouders is bet geven van dansmuziek verboden. Metternich veroordeeld. Graaf Wolff Metternicb, die terecht stond wegens oplichterij, en tegen wien gisteren door den officier van justitie anderhalf jaar gevangenisstraf werd geëisebt, werd heden veroor deeld tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van zijn maanden voor den tijd in voorloopige hechtenis door gebracht. Hij zat sedert December 1910 preventief gevangen. De beschuldigde verklaarde dadelijk dat hij tegen dit vonnis revisie aan- teekent. Stormramp in Zeeland. Het bestuur van het Provinciaal Watersnood-Comité in Zeeland meldt 11 October, hield bet bestuur eene bespreking met een lid van de Alge meene Vereenigde Commissie tot leniging van rampen dooi Waters nood, te Amsterdam, en een lid van den raad van bestuur van «Het Oranje- kruis». Van de zijde van «Het Oranjekruis« werd alle mogelijke steun aari het Provinciaal Comité toegqzegd voor zoover de bescheiden geldmiddelen, welke ook in andere deelen des lands zullen moeten worden aangewend, zulks zullen toelaten. Namens de administrateuren van het Watersnoodfonds te Amsterdam werd verklaard, dat, hoewel bij hen het denkbeeld voorop stond, dat bet reglement, waaraan zij bij de besteding van de middelen van het fonds ge bonden zijn, strikt genomen geene ruimte laat om bij eene ramp als deze, die geen eigenlijke ramp door watersnood kan genoemd worden, geldelijke hulp te verleenen, zij toch bereid zijn om der Algemeene Ver eenigde Commissie te adviseeren, eene ruime bijdrage af te zonderen tot leniging der rarnp, indien mocht blijken, dat de gelden, welke het Provinciaal Comité en «Het Oranjekruis» beschik baar zullen kunnen stellen, en de gelden, welke thans in den lande tot leniging van de ramp zijn en zullen worden gegeven, ontoereikend mochten blijken om dat doel in voldoende mate te bereiken. Het Provinciaal Comité stelt f 25.000 uit zijn fonds beschikbaar voor deze ramp. Het totale schadecijfer is nog zelfs niet bij benadering te schatten, doch gevreesd wordt, dat het wellicht tot 1150,000 zal klimmen. Nog een zeeramp. Men maakt zich te Vlaardingen ernstig ongerust over de bemanning van het loggerschip «Kik" VL. 118, van de reederijJ.H. Warneke, wonende te 's Gravenhage. Verschillende voorwerpen van dit schip zijn in zee drijvende gevonden. Een bijzoiirle vangst. Terwijl de visscher Van Rooijen Don derdagmorgen uit de vestinggracht te Naarden zijn aaldobbers ophaalde, was hij niet weinig verbaasd, verschrikt zelfs, toen er bij een dobber een groote levende reiger aan den haak zat. Waarschijnlijk had het dier een aal, die aan den haak was gekomen, naar binnen geslikt. Aangezien het het onmogelijk was den haak te ver wijderen, doodde hij het dier, om het uit zijn lijden te verlossen en nam het als buit mede naar huis. De kometen. De hemel was gisteravond, na zons ondergang, tamelijk helder, maar het is ons niet gelukt, de komeet van Beljawsky (1911 G) aan den horizon waar te nemen. Wel was de nu reeds herhaalde lijk waargenomen komeet Brooks heel mooi. Omstreeks 6.10 begon zij zich, voor het bloote oog, duidelijk uit de schemering los te maken, en een half uur later leverde ze een heel interes sant gezicht op, met de zeer heldere kern uit den flauwen rechten staart,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2