binnenlandT PREDIKBEURTEN. raadsstukken. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De revolutie in China. De berichten worden er niet duide lijker op, althans die over de militaire positie der beide legers vertrouwen wij al heel weinig. Beter betrouwbaar schijnt wat er wordt geseind over de steden; die den opstandelingen in handen gevallen zijn. Dat zijn, behalve de reeds genoemde, Tsjengtsjouw en Tsinan-foe, teiwijl de val van Nanking elk oogenblik wordt verwacht. In Peking moeten voorbereidingen getroffen zijn voor de vlucht van het Keizerlijke Hof naar het paleis te Jehol, 200 kilometer ten noorden van Peking. Wat de militaire situatie der twee legers betreft, daarover deelt men het volgende als het waarschijnlijkste mee De opstandelingen-generaal Li is dan achttienden dezer bij Tjeko, vijf kilometer ten zuiden van Hankou aan de Jangtse, aangevallen door zijn vroegeren chef, den trouw gebleven generaal Tsjangpiau, en werd zelfs door hem verslagen. Maar den vol genden dag kwam Li terug en heeft met zijn groote overmacht aan kanon- uen de keizerlijken verpletterd. Deze moesten ijlings de Jangtse afzakken met achterlating van honderden dooden. Zij hebben zich echter, nog steeds onder bevel van Tsjangpiau, naar bet noorden gewend met bet doel zich bij generaal Jintsjang te voegen, die, ge lijk men weet, op 150 kilometer ten noorden van Hankou bij Sin Jang Tsouw staat. Li zit Tsjangpiau echter op de hielen, en zoo zijn vervolgden en vervolgers thans bijna genaderd tot den doorgang van het Hwai-gebergte, den tunnel, waarmee de spoorlijn Hankou-Peking dit gebergte doorsnijdt. Daar wordt de groote slag voorbereid. Evenwel, wij verwachten dien grooten slag nu reeds dagen lang en hij komt niet. Zou het misschien zijn, dat nöcfi de opstandelingen, nöch de regeerings- generaal tot den aanval durft over gaan Er ging gisteren een gerucht, dat generaal Jintsjang vermoord is door een zijner stafofficieren. Het wordt tegengesproken, maar vindt tocbgeloof. Dr. Cook, die zooals wij gemeld hebben to Kopenhagen en elders lezingen wil houden »om zich te iecht vaardigen», is Maandagavond in De nemarken aangekomen en daar ont vangen noch dooreen lid der Kon. familie, noch door een deputatie uit de Universiteit, maar door een joe lende en vijandige menigte. De po litie moest lusschenbeide komen om het rijtuig, waarin Cook en zijn vrouw zaten, te beschermen, zoo dreigend werd de houding van het volk. De bladen bevatten spottende ar tikelen over Dr. Cook en zijn pool tocht, zegt bet Reuterbericht, waar aan het bovenstaande ontleend is. Zij kunnen daarmee echter de voorba righeid waarmee zij vroeger den pseudo-poolontdekker, hebben inge haald, zonder zijn beweringen te onderzoeken, geen-zins goedmaken. Protest der vrouwen tegen de Tariefwet. Er heeft zich te 's Gravenbage een comité gevormd dat beoogt een adres beweging der Ned. vrouwen tegen het aanhangige Ontwerp-Tariefwel op touw te zetten. Bedoeld comité be staat uit de dames: Chr. Careo-Balen, M. van Haaften, Mane Heinen, V. d. Lee-Van Oppen, H. v.d. Moer, S. van Rees-Broese van Groenau, E. Roest van Limburg-Neuhaus, Schlosser-Tam Nadere bijzonderheden zullen later worden bekend gemaakt. Dienstboden-kwestie. De Haarlemsche kantonrechter had dit voorjaar een Haarlemmer, die met zijn dienstbode «kwestie« had, in het ongelijk gesteld, omdat door hem was nagelaten een contract met de dienst bode te sluiten. Hij had zich slechts aan het plaatselijk gebruik gebonden, terwijl de dienstbode, tegen het plaat selijk gebruik in, haar dienst zes we ken van te voren tegen medio Fe bruari, had opgezegd, hoewel toch dit plaatselijk gebruik meebrengt, dat dienstboden op 1 Februari, 1 Mei, 1 Augustus en I November gehuurd, dit alleen kunnen doen 6 weken voor dat de driemaandelijksche termijn is afgeloopen. De »Opr. Haarl. Ct.« die meende, dat volgens de wet op het arbeids contract in deze het plaatselijk ge bruik moest gelden, heeft het initia tief genomen, de zaak bij den Hoogen Raad aanbangig te maken. Dit, ons hoogste rechtscollege, heeft thans beslist, dat die meening juist was, door het vonnis van den kan tonrechter te vernietigen. Het plaatselijk gebruik in het dienst- bodenrecht, zal dus door werkgevers en dienstboden moeten worden gevolgd. Agenda voor de openbare ver gadering van de Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 31 October 1911, des namiddags ten half twee ure. 1. Benoeming van een lid van de commissie van toezicht op het Lager onderwijs (vacature Mevrouw Willem- styn-Graswinckel. 2. Benoeming van 2 Regentessen en 2 Regenten van het Burgerwees huis wegens periodieke aftreding van de Regentessen Mevrouw de Jong- Geerling en Mevrouw Reynders-Cal- koen en van de Regenten Mr. P. J. F. van Voorst Vader en W. H. E. Vrijdag. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet geven van verlof wegens ziekte aan de onderwijzeres aan de Meisjesschool Mevrouw van. Slooten-Spruyt. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aari de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort aan de Puntenburgerlaan Mej. G. van Haselen. 5. Voorstel van Burgemeesters en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag van den leeraar aan de Burgeravondschool S. P. Slagter. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van verlof aan den Directeur der Hoogere Burgerschool wegens ziekte. 7. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan bet Gymnasium en de Hoogere Burgerschool (vacature W. Emraens). 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de levering van het taadsverslag. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van eene «verordening betreffende openbare vermakelijkheden» en tot wijziging der verordening op de tapperijen, koffiehuizen en logementen.» 10. Voorstel vari Burgemeester en Wethouders betredende een verzoek van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche onderwijzers tot het gebruik van schoollocalen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van het comité Amersfoort vari het Nederlandsche Roode Kruis tot ge bruik van schoollocalen. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de be grooting dienst 1911 in verband met eene nieuwe beplanting op de alge- meene begraafplaats aan den Soestei- weg. 13. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van eene wijziging in de begrooting van het Burgeilijk Aimbestuur; tot ver hooging van de subsidie voor bet Burgerlijk Armbestuur, dienst 1911 en tot wijziging, in verband daarmede, van de gemeente-begiooting, dienst 1911. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende den Heih- genbergerweg. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van A. J. Kagenaar tot verlich ting van de Krommestraat met boog lampen. 1G. Behandeling van de begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur voor 1912. 17. Behandeling van de begrooting voor het Burgerweesbuis voor 1912. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende de jaarwedde van den Gemeente-Ontvanger. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van den Commissaris van Politie, om verhooging van jaarwedde. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van den Havenmeester om ver hooging van jaarwedde. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de salarissen van den geldophaler voor de gasfabriek en van den looper voor het schoolgeld. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de salarissen van de concierges bij de openbare lagere scholen 23. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende een adres van den concierge van de burgeravond school om varhouging van jaarwedde. 24. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de plantsoe nen beplantingen, wei- en hooilanden en Birkhoven en de jaarwedde vari den boschbaas. 25. Behandeling van de begrooting voor de gasfabriek, dienst 1912. 26. Behandeling van de gemeente- begiooting, dienst 1912. De Veieeniging Amerfoortsche Industrie- en Huishoudschool" zal op Maandag 30 October a.s. in bet school gebouw vergaderen ter behandeling der navolgenden punten1. BegroQling 1912. 2. Benoeming Commissie Reke ning en Verantwoording 1911. 3. Ver kiezing van vier Bestuursleden, wegens periodieke aftreding van mevr. M. J. Heyligers— Reinhardt, mevr. M. Schim- melpenninck van der OyeDumon- ceau, mevr. J. F. O. H. Tromp van HolstHartoch Heys en den heer F. Kenninck. 4. Mededeelingen van het Bestuur. De heer G. F. Castein behaalde de akte vrije- en orde-oefeningen der Gymnastiek. De heer J. C. van Apeldoorn legde aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het candidaats-examen theologie. Gisteravond zagen we een paar huzaren en boeren vechten, doch voor de rest was alles rustig en kalm en heeft de kei mis een geregeld verloop. Donderdagavond is een zekere B. aangehouden, die nog een maand gevangenisstraf tegoed had. Hij is naar Utiecbt vervoerd ten einde daar zijn straf te ondergaan. Zekere J. B., die zich Woensdag avond hier ter stede aan diefstal van vier konijnen bad schuldig gemaakt, is gevankelijk naar Utrecht over gebracht. De kiesvereeniging «Geloof en Liefde« heeft tot hare kandidaten voor het college van notabelen bij de Hervormde gemeente te Amersfoort verkozen de beeren: Mr. J. K. H. de Beaufort, B. van 'l Eind J. Ger. Kleber, W. Kleber en H. W. van Esveld, afgetreden als secretaris bij het col lege van -kerkvoogden en als kerkelijk ontvanger. De concierge van bet Gymnasium die het ongeluk had in den vorigen winter zijn b°en te breken is in zoo verre hersteld, dat bij zijn gewonen dienst kan doen. Slechts valt het hem zeer zwaar, naar de bovenlokalen de noodige brandstoffen te brengen en enkele andere zware wei kzaamheden gedurende de wintermaanden te ver richten. Voor eene toelage van pl.m. f 45 kan hij de noodige hulp krijgen. Aangezien de tegenwoordige tilularis gaarne in dienst wil blijven en de rector in alle opzichten hoogst tevre den over dezen ambtenaar is, die reeds 25 dienstjaren telt, hebben B. en W. de eer voor te stellen, het genoemde bedrag voor dit doel be schikbaar te stellen Door het Rijk wordt de helft in deze kosten ge dragen. Gisteravond ging in Amicitia «Een avontuur van Sherlock Holmes», door de N. V. Het Tooneel, onder Dir. van Willem Royaards. De zaal was vrij goed bezet en het publiek zper dankbaar. Na elk bedrijf sterk applaus en onder het spelen doodsche stille Allen raakten min of meer in spanning om te weten hoe het zou atloopen. Het was bet oude recept: de ondeugd gestraft. Dokter Watson zag zijn wapen tegen zich zelf ge keerd. De slang, die zijn stiefdochter Erry Stone (Marie Holtrop), moest dooden bracht hem zelf de doodelijke wonde toe. De dokter (Rienk Brou wer) had twee jaar geleden op dezelfde wijze zijn andere stiefdochter uit den weg geruimd, om haar vermogen machtig te worden. Nu mislukte het hem zijn tweede stiefkind te vermoorden door de van ouds bekende list van Sherlock Hol mes (H. de Vries). Deze weet als huisknecht bij den dokter binnen te dringen en wordt meer en meer over tuigd van de schuld van de stiefvader, een man van zeer opvliegend karakter, op den nacht dat de gruwelijke daad zal volvoerd worden zijn Holmes en zijn vriend in haar kamer en redden haar. Gelijk men ziet, beteekent het stuk niets, beeft niet de minste let terkundige waarde en toch succes. Dit komt door bet menschelijke iri ons om de onschuld te beschermen, en het gemeene. het lage gaarne te zien straffen. Bovendien trekt een avontuur ook altijd aan, terwijl last not least het goede spel de kroon op het werk zette. Het Remonte-Depót bij Apeldoorn is deze week bezocht door een ge zelschap van twintig landbouwers uit den omtrek van Amersfoort. Zij waren, onder leiding van den heer Knottenbelt, eigenaar van de model boerderij «Vinkenhopf", 's morgens halfzeven per rijwiel van Hoevelaken vertrokken en waren om 8 uur in het kamp. De kapitein-paardenarts ontving het gezelschap lichtte hen voor en gaf alle gewenschte inlichtingen om trent aankoop, stalling en verpleging der remonte-paarden. Nadat alle stallen waren bezocht, en het draven en galloppeeren der paarden was gadegeslagen, werd ook de cantine bezocht, alwaar eenige ververschingen werden gebruikt. liet plan was eerst over Harderwijk naar "Hoevelaken terug te keeren en daarbij onderweg het kasteel Staver- den te bezoeken. Wijl echter de eige naar, de heer s'Jakobs, juist een groote jachtpartij gaf, werd dit uitgesteld ZONDAG 29 OCTOBER. Reinonstrantsche kerk. Voorm. 10V» uur, Dr. A. H. Haentjens, te Haarlem. Coll. Gustaaf Adolfvereeniging. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/» uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. Bediening v.li. H. Avondmaal. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Bedienirg v. h. H. Avondmaal. 'sAv. 5V» uur, Ds Teerink. Nabetrachting. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening Chr. Gereforin. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/. uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5'/i uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muurbuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Burgemeester en Wethouders melden bij de toezending van de ontwerp- begrooling met daarbij behoorende Mpmorie van toelichting voor het dienstjaar 1912 aan den gemeenteraad het navolgende: De gewone ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1911 werden ge raamd op f051 941.24, terwijl die voor 1912 geraamd worden op I 489.746.15. Deze vermindering is toe te schrijven aan de door U vastgestelde bedrijfs- >eiordflring voor de gasfabriek ten e- volge waarvan de uitgaven en ont vangsten voor deze inrichting niet meer op de Gemeente-begrooting voorkomen. Slechts zijn thans in de begrooting opgenomen de terugbe taling van rente en aflossing door de fabriek aan de Gemeente, benevens een geraamd batig saldo. In de Memoriën van toelichting op de Gemeente-begrootingen der laatste jaren is meermalen door ons gewezen op de wenschelijkheid, het beschikbare gedeelte van het saldo van een afge sloten dienstjaar voor gewone uitgaven r.iet te verhoogen. Indien toch een beschikbaar salrio geheel aangewezen wordt voor betaling van jaarlijks terug- keerende uitgaven en over een dienst jaar een lager saldo verkregen wordt, dan zullen zich moeilijkheden kunnen voordoen, die ernstiger zijn naar mate bet verkregen saldo kleiner is dan het saldo van een vorig dienstjaar. Dat dit gevaar geenzins denkbeeldig is, blijkt uit de rekeningen over de jaren 1909 en 1910. Over 1909 bedroeg het beschikbare saldo der gewone middelen f42 393 885, over 1910 f29 324.01 (zie voor de besland- deelen van deze saldo's de toelichting op art. '1 der begrootingen). Was destijds het geheele bedrag van f42 393.88' aangewezen voor jaarlijks terug kenende uitgaven, dan zoude, tengevolge van het lageie saldo over 1910, een belangrijk tekort op andere wijze gedekt moeten worden. Bij de vaststelling der Begrooting voor 1911 iseven wel besloten f29259. IIs te gebruiken voor gewone doeleinden (waaronder dan nog I 8000 begrepen waren voor bijzondere openbare wei ken et» f 1000.voordelandbouw-tentoon- stelling) en de rest, ad f 13.134.77, voor buitongewone doeleinden. Trekt men de genoemde f 8000 en f 1000 f9000:af van het beschikbaar gestelde bedrag, dan zoude dus een saldo van f20.259,11' aangenomen moeten worden voor de dekking van de gewone uitgaven, aan gezien immers de resteerende f9000. bestemd waren voor met-terugkeerende uitgaven Evenwel is het niet mogelijk geweest, deze begrooting sluitende te maken indien van het batig saldo over 1910 geen hooger bedrag dan 120.259.11s beschikbaar werd gesteld. Dit bedrag moet gebracht worden op f25.500. zoodat het nog blijft onder het werke lijk verkregen saldo.hetgeen f29.324.01 bedraagt. Wordt dus eeri bedrag van f25.500 beschikbaar,, gesteld voor de gewone middelen, dan kan voorloopig voor buitengewone doeleinden gereser veerd blijven f29.324.01f25 500^: f 3824.01. Dat met een saldo van f 20 259.11' niet kan volstaan worden, moet hoofdzakelijk worden toegeschreven aan de Hoogere Burgerschool. Terwijl voor 1911 de schoolgelden, tengevolge van de nieuwe schoolgeldregeling, f8403 hooger konden geraamd worden, moet deze opbrengst,vergeleken bij 1911, f9553 lager worden geraamd. In verband met het aantal klassen moet de Rijks-subsidie f3000 lager worden geraamd. Tegenover deze mindere ontvangsten slaat een bedrag van f6586 22, waarmede de uitgaven verminderd kunnen worden. Ook andere posten eischen belangrijk hoogere uitgaven (bijv. subsidie Armbestuur f 2507.32, tractementen Lager onder wijs f2231.25j. Daai tegenoverstaat.dat ook verscheidene artikelen in uitgaaf lager geraamd zijn en dat meerdere ontvangstartikelen een stijging aan wijzen. Aangezien uit de memorie van toe lichting en de begrooting zelve blijkt het verschil tusschen de raming,zoowel wat ieder artikel als wal de onder- afdeelingen en de hoofdstukken betreft, meenen wij met bovenstaand te kunnen volstaan. Ned. Landbouw-Comité. In de op Doiuleidag 9 November in den Haag te houden algemeene vergadering van het Nederl. Land- bouw-Corrntè zal behalve het ontwerp Tariefwet nog behandeld worden het onderwerp: Arbeidersbemiddelirig ten plattelande, in te leiden door den heer J Smid, referendaris bij de directie van den Landbouw. Een knaap verdwenen. Door de ouders woidl opsporing verzocht vari den 1 O-jarigen Van Druten. wonende Wester Wagenstraat 45 te Rotterdam, «Iie de ouderlijke woning verlaten heeft met medene ruing van f 350 en een gouden hor loge met ketting, toebehoorende aan zijn vader. Hij had reeds meermalen het voornemen te kennen gegeven artist te willen worden en zal zich dus waarschijnlijk in artistenkringen op houden. BE11GERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 19 tot 27 October 1911. Geboren: Wilhelmus Elisabeth Maria, z. van Johannes van Beek en hendrika van der Logt. Hendrica Elberdine, d. van Peter de Ruiter en Catrina Maria Hazelaar. Hendrika, d. van Renier Meijer en Sijtske Bouma. Ruur- dericus Anthonius,z. van Hendricus Ruurdericus Visser en Maria Johanna Knuivers. Marcus Albertus, z. van Petrus Leenards en Alida Maria Smit. Teunis, z. van Gerardus van Ouwer- kerk en Angenes Maria Vossenberg. Josephus Lambertus, z. van Adrianus Johannes Rijpert en Petronella van Keulen. JohannesGeorgius, z. van Johan Joachim Friederich Maria Joseph Bootz en Wilhelmina Johanna van der Aa. Johannes en Wouterus, z. van Christiaan KI e en Louisa Bakkenes. Jacques Jan, .z. van Herman Wiegman en Jacquehna Elisabeth van Huls, Antonius Hendnkus Lourens, z. van Hendrikus Veenendaal en Anna Peternella van Eijkelenburg. Anna, d. van Willem Duijn en Lootje Marker. Een buiten huwelijk ge boren kind van het vrouwelijk geslacht. Ondertrouwd: Evert van de Pijpekamp en Gijsbertha Verkerk. Leonard Herschel en Marianna Klein. Johan Boerhaven en Maria Alijda Pot. Getrouwd: Arnoldns van Grol en Leonarda Johanna Scheepmaker. Gerrit Nieboer en Jannetje Ruitenbeek. Jan van 't Erve en Maartje Kok. Philippus Doornekamp en Gerarda Elisebeth van Naarden. Jobannes Chris tiaan Balthazar van Hilst en Hillerchien Krol. Hendrik Jan Lodewijk van Haselen en Anna Pieterdma Smit. Overleden: Hendrik van de Veenbrink, 66 j., weduwn. van Grietje Oosterdorp. Anke van der Kuip, 20 j., ongeh. Jan Seggelaar, 89 j., wedr. van Grietje Wolvers. Jacoba Hendrika de Greet. 2m. Antje Oerleraans, 33 j., ongeh. Lambert us de Draayer, 14 m. Woudenberg. Geboren: Hermina dochter van Jan van de Waerdt en Wilhelmina Moesbergen. Overleden: Gornelis GerritKoudijs,3weken.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2