NIEUW E Nieuws- ea Advertentieblad voor I© Prowl!©!® Utrecht. FEUILLETON. So. 87. Woensdag 1 November 1911. Veertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG DURE TIJDEN. BUITENLAND. 3D© Oorlog:. DDT IDE DIEPTE. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestrnat 77. Telephooiino- 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentièn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Sedeit de indiening van de tarief- wet hebben zich feiten voorgedaan, die ook den vurigsten voorstander tol weifelen moeten brengen. De piijsveihooging van tal van goe deren, waarvan de nadering reeds vroeger werd opgemerkt, heeft zich sedert duidelijker uitgesproken. De oorzaak daarvan voor alle goederen aan te geven is zeker geen gemak kelijke laak. Toch is het met moei lijk in vele gevallen de gevolgtrekking »e maken, dat verhoogde productie kosten aan de prijsstijging niet vreemd waren. Wij zullen verstandig doen hiermede rekening te houden als een verschijnsel van blijvenden aard. Daar naast hebben ook oorzaken gewerkt, die een voorbijgaand karakter dragen. Lang aangehouden droogte heeft in Europa sehaarschte en daardoor prijsverhooging doen ontstaan van de meest noodige voedingsmiddelen. Ook ons land maakt daarop geen uitzon dering. al is de opbrengst der gewas sen, dank zij onze lage ligging hier zeker beter geweest dan elders. Wij mogen ons gelukkig acluen, dat althans geen hooge inkomende rechten nog kunstmatig de prijsver hooging, door natuurlijke oorzaken ontstaan, komen verscherpen. In be schermende Staten zien wij naar lap middelen grijpen, die slechts de aan dacht van de hoofdzaak kunnen af leiden. Plotselinge openzetting der grenzen voor buitenlaudsche aanvoeren zoude hoe gewenscht ook met het oog op verlaging der prijzen ge volgen hebben, die niet onder scliat moeten worden Het is niet de minste schaduwzijde van het protectionisme, dat iedere stap op dien weg het terug treden zoo uiterst moeilijk maakt. Waar de overheid zelve ongezonde toestanden in bet leven riep, zijn be langen ontstaan, die niet zonder schade van het algemeen met ruwe hand ter zijde gesteld kunnen worden. Ook bij het wieden van den akker kan voor zichtigheid geboden zijn. Ook hier te lande kon de algemeene prijsverhooging niet onbesproken blij ven. Na te gaan in hoever de over heid de gevolgen daarvan voor de kleine inkomens kan verzachten, kan plichtmatig zijn. Het ligt voor de hand. dat loonsverhooging voor werklieden in dienst van rijk en gemeente wel die klasse teri goede komt, maar voor de zooveel bieedere scharen daar buiten niet anders beteekent dan misschien een ver booging van het be lastingbiljet, zoolang niet tevens een ruimer aftiek voor noodzakelijke kosten van levensonderhoud mogelijk is ge maakt. Bij alle overwegingen zal op het standpunt moeten stellen, dat voor allen die zich met kleine inkomens tevreden moeten stellen de prijsver- hoogingen die slechts gedeeltelijk van vooi bijgaanden aard zullen zijn, in hooge mate drukkend worden. Daar bij kan onderzocht worden iri boever sommige hellingen voor verlaging in aanmeiking komen; maar alles wijst er op, dat men althans in ons land, alles zal moeten vermijden wat ver- deie prijsverhooging in de hand kan werken. Dat onder die omstandigheden van een behandeling van het tarief-orit- werp geen spraken mag zijn behoeft nauweljjks betoog Misschien dat bij het ontwerpen daarvan het beeld der komende piijsverhooging niet duide lijk voor oogeri stond, thans echter waar menige stedelijke overheid meen- de bet vraagstuk in overweging te moeten nemen, waar ook de overheid in duurte der levensbehoeften aan leiding ziet tot verhooging der loonen, schijnt het ondenkbaar aan allen, die niet langs den weg van loonsvei booging hunne meerdere uitgaven kunnen dek ken, een verzwaring van lasten op te leggen. Indien ooit, dan ware het hier een «steenen geven voor brood". Ook de regeering kan na de waar neming hoe de prijzen zich opwaarts bewegen, haar aanvankelijk standpunt niet handhaven. De beweging naar aanleiding der «duurte" en bet onderzoek in hoever de gevolgen daarvan verzacht kunnen worden, moeten om de redenen hier boven ontvouwd, den tegenstand tegen het ontwei p-tarief ten goede komen. Onze gelederen zijn aanzienlijk ver sterkt zij het ook dat wat daar toe aanleiding gaf zeker niet gewenscht werd. Misschien ook dat de versterking der gelederen den beslissenden slag zal doen vermijden Wij hopen dat van harte. De vrijhandelaar is van natuur vredelievend gestemd. Maar ook de vraag van taktiek mag ons niet weerhouden onze meening te uiten, indien wij bemerken, dat onder hen die op dit oogenblik onze beweging steunen door het vraagstuk der duurte ter bespreking aan te brengen, stellingen woiden verkondigd, die met onze beginselen in stiijdzijn. Zoo is van hooggeplaatste zijde de vraag gesteld of de producten van onzen bodem «maar vrijelijn mogen worden weggekocht en uitgevoerd" en of aan onze «landskinderen" het genot daarvan niet verzekerd moest blijven. Dit genot aan onze lands kinderen toegedacht heeft in ons oog een al te groote verwantschap met de zoogenaamde «bevordering van den nationalen aibeid". Bescherming der consumenten ten koste der pro ducenten schijnt ons even groot on recht als bescherming der producenten ten koste der consumenten. Bescher ming is niet anders dan een «robbing Peter to pay Paul" en in onze af keuring van alles wat naar roof zweemt, is het ons onverschillig welke zijde door Peter en welke door Paul ver tegenwoordigd mocht worden. Beschermende rechten beletten mij te koopen op de laagste markt. Ver. Zie rede van den Burgemeester van Rotterdam waarmede de werkzaamheden eener commissie van onderzoek geopend werdeD. Nieuwe Rotterd. courant i October Avondblad. bod van uitvoer belet mij te ver- koopen waar ik den boogsten piijs kan bedingen. Mij wordt een deel van mijn eigendomsrecht ontnomen, indien althans de bedoeling van het verbod verwezenlijkt mocht worden en door gedwongen verkoop iri bet eigen land de prijzen dalen. Hoe dubbel onbillijk tegenover den landbouwer, die in hoogere prijzen vergoeding moet zoeken- voor schralen oogst, voor wien een vei bod van uitvoer niet zou beteekenen winstderving, maar direct verlies! De verzuchting, dat buitenlaudsche koopers de prijzen van land- en tuin- bouwartikelen opdrijven, dat er te weinig voor de landskinderen ove>- blijft, is niet nieuw. De ouderen onder ons zullen zich berinneren hoe alge meen de klacht was, toen een geregeld stoomvaartverkeer de Engelsche mark ten voor ons opende. De groote opbloei van onze land- en tuinbouw staat in direct verband met ons verbeterd vrije verkeer en zij die vroeger klaagden, kunnen zich troosten met de gedachte, dat door belemmering van het ver keer in welken vorm dan ook wij slechts de uitbreiding der productie onmogelijk zouden hebben gemaakt. Gelijk wij zoo dikwijls hebben aangetoond, zullen beschermende rech ten den nationalen arbeid niet bevor deren. Evenmin zal bemoeilijking of verbod van uitvoer een blijvende zelfs geen tijdelijke verwezenlijking brengen van hetgeen men hierbij beoogt. Geen blijvende, omdat de productie der goederensoorten, die men in bet land wil houden, zal worden inge krompen. Geen tijdelijke, omdat de invoeren worden tegengegaan. Welk koopman zal er aan denken goederen iri te voeren, indien hij de zekerheid mist die later bij gewijzigde prijs verhoudingen te kunnen uitvoeren! Maar buitendien en misschien wel in de eerste plaats: het voornemen eener regeering tot het voorstellen eerier wetsbepaling den uitvoer verbiedende, zou tot onmiddellijk gevolg hebben dat, hangende het wetsontwerp, meer goederen over de grenzen trokken, dan zonder uitvoerverbod verwacht kan worden. Toen in 1854 in België de uitvoer van granen verboden werd, bielden de invoeren van overzeescbe gewesten op. De graanhandel verplaatste zich naar Nederlandsche havens, van waar het noodige naar België werd uitge voerd. Toen in 1891 een verbod van uitvoer van Zuid-Rusland werd uitge vaardigd, was vóór het verstrijken van den fatalen termijn meer graan uitgevoerd dan onder normale om standigheden het geval geweest zou zijn. De muur, waarmede men de in voeren wil bemoeilijken, heeft wonder veel overeenkomst met den muur, waarmede men den uitvoer wil weren. In beide gevallen zal het land, dat zich beschermen wil, de schade dragen, die uit ieder onrecht voortvloeit. Mis schien echter heeft het opnieuw op werpen van een oud denkbeeld deze goede zijde, dat in ruimer kring hierop de aandacht gevestigd werd, hoe kunstmatig ingrijpen door de over heid in het viije vei keer, schadelijk kan worden ook voor hen, die zich veilig en onbedreigd waanden. «Het bericht van de herovering van Tripolis woidt tot nu niet officieel bevestigd. De Minister van Oorlog vei klaarde echter aan de »Tanin«, dat de ver overing eerdaags kan worden tege moet gezien. Het succes van de Turksch-Arabische troepen is schitterend. De Italianen hebben zware verliezen geleden. De Turken maaktan aebt kanonnen en vier mitrailleuses buit en namen duizend Italianen gevangen. Door middel van booten zijn door de Italianen veel gewonden naar de oorlogsschepen gebracht. De consuls hebben geprotesteerd EEN AMERIKAANSCHE GESCHIEDENIS. 24) Rosa las den brief, stak hem, ingevolge zijn wensch in brand, wierp bet brandende papier in den haard waar bet waarschijnlijk in de ascb uitdoofde, pakte dienzelfden dag baar goed en reisde naar Chicago, waar zij bij nacht en nevel aankwam. Zij nam, bibberend van koude en onrust baar reistascbje, naderde een rijtuig en vroeg den koetsier, of hij baar naar No. 72 North Wells-street kon rijden. De koetsier glimlachte op zonderlinge wijze en zeide"Stijg maar in, juffertje, dat buis ken ik zeer goed." "Dan zult ge ook wel weten, of juffrouw Meijer daar woont," vroeg zij haastig en verheugd. "Dat weet ik niet, maar bet is licht mogelijk, er wonen vele vrouwen." Rosa steeg in bet rijtuig dat niet ver reed en voor een drie verdiepingen boog buis stil hield, al de vensters er van waren met jalouziën en gor dijnen voorzien, maar er scheen licht door beenmen was dus nog niet te bed. Rosa betaalde den koetsier, die lachend weg reed, toen klopte zij beschroomd aan de gesloten buisdeur. Daar men niet opende, zocht zij naar een schel en baalde ze over. Zonder dat zij naderende schreden bad geboord, werd de deur voorzichtig geopend en stond zij voor eene dame, die zeer opzichtig gekleed was. Zij droeg lichtkleurige zijde en kant, een laag uitgesneden kleed, paarlen om den bals en bloe men in het gekruld baar, baar gelaat was zeer schoon, een gezicht als van melk en bloed. Rosa vroeg beschroomd, of hier juffrouw Meijer woonde. "J don't understand what you say! antwoordde de trotsche schoonheid, die geen Duitsch verstond. Rosa beproefde nu zich in de En gelsche taal verstaanbaar te maken, maar de schudde het hoofd en zeide: Walk in it is cold ootside. I send you a german girl!" Rosa naderde bedaard en bleef in den gang staan. Zij was verbaasd over de bier heerschende pracht. De wan den waren met heldere, vergulde be hangsels bekleed, den vloer bedekte een veelkleurig, kostbaar Brusselscb tapijt, ook de trappen waren met loopers bedekt; bronzen kandelabres met matte glazen verspreidden een zacht licht; op een tafeltje met wit marmeren blad stonden zilveren kande laars met waskaarsen. Dat was alles zeer schoon, en prachtig, maar de twee schilderij en, die in zware vergulden lijsten aan den wand hingen, behaagden haar niet, zij waren te onzedelijk misschien bielden de voornaame lieden van zulke dingen. Zij behoefde niet lang te wachten en uit dezelfde deur, waarin zooeven de fiere Amerikaanscbe verdwenen was, ruischte een andere even prachtig gekleede dame uit en baar volgde een walm van licht, geur en warmte uit de kamer, waarin het vroolijk toeging; zij boorde lachen, bet klinken van glazen en luid spreken. Waarschijnlijk was bier groot gezelschap, en Rosa vreesde zeer ongelegen gekomen te zijn. "Wat wilt ge eigenlijk, liefkind?" vroeg de tweede fraaie gestalte Rosa in bet Duitseb. "Ach, mevrouw, ne;m bet mij toch niet kwalijk, zoo ik stoor; ik zoek juffrouw Meijer ik ben door baar broeder gezonden." De scboone zag Rosa bevreemd aan. "Hier?" vroeg zij op zonderlingen toon. Rosa knikte. "Ja, zoo dit buis bier no 72 in de North Wells-street is!" "Mijn God, lief kind, dat moet een leelijke vergissing zijn, bier woont geen juffrouw Meijer. Wie in de wereld, kan u toch hier gezonden hebben?" "Mijn bruidegom «Uw bruidegom?" riep, »o, hij is slecht onderricht, of slecht van hart, want ge ziet er niet naar uit, in dit buis te behooren." <Mijn God, gij verschrikt mij," ant woordde Rosa met tranen in de oogen, "dan heb ik bet adres misschieD ver keerd gelezen, en ik wil weder heen gaan, zoo ik maar wist waar been." "Zijt ge dan vreemd in deze stad?" vroeg de andere deelnemend. »Ja, ik kom zooeven van Michigan. "Ach, mijn arme, dan moet ge door en door koud zijn van de lange reis. Denk ten minste bier na over bet goede adres." "Ach, dat kan ik niet, den brief heb ik moeten verbranden en in mijn ge heugen heb ik slechts deze straat en bet nummer," en Rosa barstte in een krampachtig snikken en weenen los. "Arm, arm kind," riep de scboone dame op baar toetredend, terwijl zij angstig omzag, »ik betreur n, maar weenen moogt ge bier niet, bet is een buis van plezier, waar men zijn tranen inslikt en steeds een vriendelijk gezicht moet vertoonen, zoolang tot bet hart breekt." Rosa begreep niets van deze woorden, dan dat zij niet weenen mocht; zij poogde bare tranen te onderdrukken, maar bet was reeds te laat. Eene deur sprong en er verscheeD een deftig beer, die verwonderd de groep aanschouwde. "Wat is bier gaande vroeg bij in de Engelsche taal. "Niet veel, Charlie," antwoordde de gevraagde in dezelfde taal, het is de oude geschiedenis, het meisje is waar schijnlijk door baar minnaar verlaten en aan ons gezonden." »Nu, neem haar dan aan, zij is fraai I" hernam bij halfluid. "Maar ook onschuldig I" "Des te beter I" Nu verscheen de dame, die het eerst Rosa ontvangen bad, en mengde zich in bet gesprek, men sprak zacht me

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1