BINNENLAND. Gemeenteraad. tegen een beschieting van de stad door het Italiaanscbe eskader met bet oog op de vele vreemdelingen, die naar Tripolis teruggekeerd zijn. De ofTicieele berichten van de «Tanina hebben in Konstantinopel groote geest drift gewekt en de Turken gelooven stellig aan een definitieve overwinning. De gouverneur van Tripolis Beker Sami-Bey vertelde den correspondent van het «BeiTner Tageblatta, dat voor Tripolis thans 30,000 Arabieren kampeeren. In de geheele 'provincie zijn onge veer 100,000 Arabieren als vrijwilligers gemobiliseerd. Er zijn weder gunstige berichten ontvangen van het oorlogstooneel. Bijzonderheden ontbreken echter nog. Daar de zee dezer dagen aan de Tripolitaansche kust zeer stormachtig is, vielen de Turken tegelijkertijd aan in Tripolis, Homs. Benghasi en Derna. Volgens de «Corriere della Sera« zijn gisteren uil Rome 40 veldkanonnen, kiliber 75, scheep gegaan naar Tripolis. De minister van oorlog heeft een aantal reserve-officieren opgeroepen voor den garnizoensdienst ter ver vanging van de naar Afrika gezonden officieren. Troepen zijn vertrokken uit Florence, Bologna, Milaan en Turijn. Het bericht, dat een nieuw expe ditiecorps gevormd zou worden, schijnt hierdoor bevestigd. President Taft der Vereenigde Sta ten heeft in een redevoering te Chi cago de politiek zijner regeering ten opzichte van de trusts verdedigd tegen de bewering, dat daarmede een po litiek doel zou worden beoogd. Hij wees met verontwaardiging de be schuldiging af, dat hij «Roosevelt's donder® zou hebben gestolen, om zijn herkiezing in 1912 te verzekeren. »Ik zou liever mijn rechterhand afhouwend, riep de president uit, onder luide toejuichingen van zijn hoorders. »dan iets te doen wat handel en nijverheid van ons land zou kun nen benadeelen, en dat nog wel om een politiek succes te behalen Hij gaf verder bet voornemen te kennen, de wet tegen de trusts met kracht en naar de letten ten uitvoer Volgens een bericht uit Brainerd in Minnesota is binnen het stadsge bied een zeer rijke ijzerertsmijn aan geboord. De rnjjn zal binnen twee jare.n voor de exploitatie worden ge opend, tot groote vreugde van de stadsbewoners, die zich groote voor- deelen beloven van de ontdekking van den ertsrijkdom onder hun stad. Het straatrumoer neemt te Parijs nog altijd toe. Lépine. de prefect van poliiie, heeft tal van verbodsbepalingen gemaakt tegen luid schellen, bard tluiten, toeteren en andere groote ge luiden. Ongelukkigerwijze woidl hij door de rechterlijke macht niet stei k gesteund. Dit is gebleken bij een aan klacht tegen zekeren Léon Lepiètre, die dezer dagen voor den politierechter verscheen. Hij is een handelaar in petroleum, die onlangs in de stralen van Parijs een monsterachtige vracht auto had losgelaten met zware, met ijzer beslagen wielen. Als deze wagen van Djagernaut over straat bolderde met de rammelende wielen en een paar honderd kletterende petroleurn- blikken er op, maakte bij meer iawaai dan een heele batterij artillerie. elkander, terwijl Rosa stil weende, en niet wist wat zij doen zou. In een hötel wilde zij niet gaan, en hoopte hierbij bepaald, dat zich hier en nergens anders het misverstand moest ophelderen. Het adres had hij haar gegeven, hier kon hij haar vinden, hier moest zij blijven. Zij dacht vol strekt niet aan eenig gevaar, aan geen bedrog van wege haar minnaar. »Ach, madame," zeide zij snikkend tot het fraaie, Duitsch sprekende meisje, dat zoo even tot haar terug kwam, «is er in dit huis geen bescheiden plekje voor mij, waar ik hem zou kunnen verwachten! Want ik weet stellig dat hij mij dit adres heeft op gegeven, hij zal mij derhalve hier zoeken, schoon zijne zuster hier niet woont. O, gij behoeft niette vreezeD, dat ik u tot last zal zijnik heb geld genoeg om alles te kunen betalen en ik kan ook werken." De dame lachte treurig. «Ik wilde n juist een verblijf in ons huis aan bieden," zeide zij bijna weemoedig, «wat het kostgeld betreft, dit kunt ge later met madame regelen. Kom maar, ik wil u een kamer aanwijzen, om uit te lusten van de reis." Rosa putte zich uit in dankbetai- Een politieagent hield den wagen aan en maakte proces-verbaal op we gens het gebruik van een motor, die de paarden aan bet schrikken kon maken. Toch werd meneer Leprêne niet veroordeeld, want volgens deletter van de verordening moet het geluid afkomstig zijn van den moter en dat was hier niet het geval. Zoo kan deze wagen der verschrikking veilig blijven rijden, tot ieders ergernis, met uit zondering alleen zooals een Parijscb blad met galgenhumor er bijvoegt van oordokters en straatmakers. De revolutie in China. Er is goed en kwaad nieuws voor de opstandelingen in China. Het kwade is, dat zij bij Hankou door de regee- ringstroepen verslagen zouden zijn en dat daarop Hankou door dezen zou zijn bezet. Het goede nieuws voor de rebellen is, dat Canton tot den opstand overgegaan is en dat de regeerings- gebouwen zelfs opeens de vlag der republiek China hebben geheschen. Dit is natuurlijk van het allergrootste be lang, omdat Canton de eerste havenstad is die tot de revolutie overgaat en bovendien blijkens dit bericht niet een bende opstandelingen zich heeft meester gemaakt van de stad, maar de regee- ringsambtenaren zelf ztjn overgeloopen naar den kant der revoluiionnairen. Daar komt nog bij dat men de be richten uit Canton mag vertrouwen, daar de toestand in deze havenstad, waar Europeanen wonen, voor controle vatbaar is, terwijl betreffende de ge beurtenissen nnddeü in China de re- geering ons op de mouw kan spelden wat zij wil. Wat de overwinning van generaal Jin Tsjang op de strijdkrachten der opstandelingen aangaat, Reuter's cor respondent, die zich bij de troepen van den generaal bevindt, bevestigd niet geheel en al de berichten, die de regeeiing daaromtrent heeft bekend gemaakt. Ten eerste seint bij niets van een bezetting van Hankou en ten tweede bevestigt hij ook niet dal de opstandelingen een verpletterende nederlaag leden: hijbeschiijlteenvoudig twee gevechten in den omtrek van Hankou, vermeldt dat de opstandelin gen zware verliezen leden en eindigt met te zeggen dal er nieuwe gevechten worden verwacht. Natuurlijk kan het best zijn, dat bij de voortzetting van den strijd de opstandelingen terugge worpen zijn en Hankou is heroverd. Daarmee hebben echter de regeerings- troepen nog niet ook de twee andere steden van de driestad aari de Jangtse Woetsjang en Hanjang in handen; en deze beide zijn de eigenlijke haard van den opstand. Toch, als het waar blijkt dat de op»tandelingen lot de driestad zijn teruggeslagen en Hankou zelfs is bezet, dan is dit een groot succes voor de regeeringslroepen, vooral omdat zij dan den doorgang door het Hwai-gebergte kunnpn be zetten en deri doortocht van een revolutionnair leger naar bet noorden kunnen beletten. Snelle berechting. De heeren E. Bergsma, burge meester van Enschede, algemeen voor zitter der Tucbi-Unie, en dr. C. J. Söbngen, leeraar aan het Gymnasium te Nijmegen, le algemeene secretaris der Tucht-Unie, hebben in een adres aan den Minister van Justitie te kennen gegeven: dat het doel der Tucht Unie gingen en beiden stegen den trap op. Rosa had een lief, bijna weelderig ingericht kamertje gekregen en het verheugde haar dat het eenige venster er van het uitzicht op de straat had. Hoezeer zij de jalousiën des daags niet openen mocht, zooals men haar gezegd had, kon zii toch door de latten er van heen zien, en zoo zou zij hem misschien eenige oogenblikken vroeger zien als hij kwam, zoo niet, dan wel licht den brievenbesteller, die een brief van hem bracht; maar noch hij noch een brief kwam. Zij troostte zich in de eerste vier weken met de gedachte, dat hij mis schien veel te doen had met de nood lottige geldzaak en derhalve niet schrij ven kon, des te eerder zou hij zelf komen, en stond zij den geheelen dag aan het venster op de loer. Des avonds ging zij vroeg te bed in afwachting van den volgenden dag; maar geen nieuwe dag bracht haar Jim of een brief van hem. Zij moest in het huis veel kostgeld betalen, maar hierover bekommerde zij zich niet; Jim moest komen en zen is: «tuchteloosheid onder het Neder- landsche volk te bestrijden, ten einde zijne zedelijke, geestelijke en licbame- kraebt te verboogen", zooals blijkt uit aid. I der statuten dat zeer velen de tuchteloosheid voor een groot deel toeschijjven aari de in ons vaderland zoo langzame berechting van over tredingen dat in verband daarmede de algemeene vergadering der leden van de Tucht-Unie aan het Algemeen Bestuur heeft opgedragen zich tot den Minister te wenden met het verzoek, het daartoe te willen leiden dat ook hier te lande zoo spoedig mogelijk een snelle berechting van overtredingen worde ingevoerd; dat de Tucht-Unie telt 122 persoonlijke leden en ver- eenigingen, en dat derhalve het Al gemeen Bestuur der Tucht-Unie zich tot Zijne Excellentie wendt namens duizenden Nederlandsche mannen en vrouwen. Het Algemeene Bestuur verklaart zich tevens bereid zijn verzoek mon deling bij den Minister toe te lichten. Bewaarlieidsonderzoek gemeente administratie. Het bestuur van den Nederland- schen bond van gemeente-ambtenaren heeft ingevolge opdracht van de alge meene bondsvergadering de gemeente besturen verzocht den Bond behulp zaam te zijn in zijn streven, om geen onnoodige uitbreiding te geven aan examens en dientengevolge bij het benoemen van personen tot eene be trekking bij de gemeente administratie, daaiaan geen vergelijkend onderzoek te doen. voorafgaan en verder om den Bond krachtig te steunen tol verwezen lijking van de ideeën betreffende eischen van bekwaamheid in de pondsproeve tot wijziging der gemeentewet neer gelegd. Dit verzoek is voorzien van een uitvoerige toelichting, waaruit blijkt, dat naar het oordeel van den bond het houden van een vergelijkend onder zoek voor de vervulling van eenige betrekking bij de gemeente-admini stratie geen genoegzame waarborgen biedt tot het doen eener geschikte en onpartijdige keuze en verschillende andere wegen openstaan om zich grondig op de hoogte te stellen van de geschiktheid en bekwaamheid der sollicitanten. Onder den titel «Naar Amerika« door E. J. G. Bloemendaal, verscheen een boekje onmisbaar voor hen die er over denken le emigreeren. De heer L. Penning, de bekende en beminde schrijver, zegt onder meer daaruit het volgende Gaarne voldoe ik aan het verzoek, een woord ter aanbeveling te schrijven van dit boek, geschreven door een Gelderschen landbouwer, die meer dan veertig jaren geleden naar Noord- Amerika verhuisde. Dit boek is geen wetenschappelijke verhandeling; geen geleerd betoog; het bevat de eenvoudige mededeeling van hetgeen een Nederlandsch land bouwer, die door God met een gezond verstand, een heldere opmerkingsgave en een krachtig doorzettingsvermogen werd begiftigd, in de nieuwe Weield heeft gezien eri ondervonden. Deze schrijver herinnert aan de Afrikaansche Voortrekkers; bij behooi t tot het echte ras der pionieren, die, het oog op God geslagen, met Oud- Nederlandsche vast-beradenheid de wildernissen intrekken, om er zich ouder des Heeren genadigen zegen een ruim bestaan te veroveren. geld genoeg mee brengen zij was dus volstrekt niet spaarzaam. In vier weken had zij de laatste centen der vijftig dollars uitgegeven en toen de laatste betalingstermijn kwam, moest zij de dame des huizes verzoeken geduld te hebben. Weder verstreken veertien dagen, en haar minnaar kwam nog altijd niet zou hij haar toch on trouw zijn Deze vraag, welke zij zich bij het einde der vijfde week voor het eerst deed en bepaald met «neen" beant woord had, stelde zich telkens weder aan haar voor, en bij het einde der zesde week zeide zij: «Ja, hij is dood, of hij heeft mij vergeten 1" Nu overviel haar de angst en zij weende veeldaf redde haar van ver twijfeling, want tranen verzachten de smart. Op zekeren dag, het was kort voor Kerstmis, zat zij met rood geweende oogen aan het venster, daar ging de deur open en de schoone Duitsche trad hare kamer binnen, ging op haar toe en knste haar, zooals zij reeds meermalen gedaan had. «Ach, juffrouw Marie, ik ben gren zeloos ongelukkig!" snikte zij. «Dat zijt ge, mijn kind," zeide Marie Wanneer ge dit boek doorleest, dan krijgt ge een gevoel, alsof ge met een der stoere, krachtige helden der land- ontginning in het verre Westen bij het boog opvlammende haardvuur zit. En gij zit met aandacht te luisteren, terwijl hij u onopgesmukt, met een treffende naïeviteit gaat vertellen uit zijn rijke ervaringen als landverhuizer. Reeds het verhaal van den over tocht is belangwekkend, omdat hier geen geroutineerd reiziger maar een zoon van een stil, Geldeisch dorp aan het woord is, die plotseling uit de stilte van zijn eenzamen roggeakker in het daverend rumoer van wild vreemde wereldsteden woidt overge plaatst. Hij vertelt u van zijn schipbreuk ge trekt met dezen onvei moeiden Gelderschman dwats door de onmete lijke prairiën; ge trotseert met hem den feilen zonnegloed van den feilen zonnegloed van den zomer, en de ver blindende sneeuwstormen van den winter. Voorspoed en tegenspoed wisselen af; ge bent zielsverblijd, als deze een zame zwoeger een wakkere vrouw aan zijn zijde krijgt: een dochter der Geldersche heide. En ziel God zegent hun huwelijk met tal van kinderen; en den aibeid hunner handen, in het zweet huns aangezichts verricht, met een dertig- zestig- en honderdvoudige vrucht! Soms houdt de gezellige verteller even stil, om andere punten aan te stippen; dan spreekt hij van de ver schillende godsdiensten in Amerika; van het karakter van het. volk, van de licht- en schaduwzijden. Voorden eenvoudigenNederlandsche landbouwer, die er over denkt, naar Noord-Amerika te verhuizen, is dit hoek een bepaalde aanwinst. Voor bem is dit boek trouwens in de eerste plaats geschreven. Het geeft hem een kalm, rustig overzicht; dit boek draagt den stempel van eerlijkheid en goede trouw op het voorhoofd aan alles kan de lezer merken dat deze gids, die een groot deel van de Vereenigde Staten en van Canada beeft bezocht, een rechtschapen en waarheidlievend man is. Moet ik dit boek dan nog in 't bijzonder aanbevelen? Het zal niet noodig; het beveel zich zelve aan. En ik wensch het van harte een voorspoedige reis toe! De gistei namiddag gehouden Raads zitting werd ten kwart voor twee, door den vootzilter Jhr. J. VV. A. Barchman Wuytiers geopend. Ingekomen waren de volgende stukken 1. Een schrijven van den Minister van Binnerilandsche Zaken, houdende mededeeling, dat hij zal berusten in de tijdelijke benoeming van onbe voegde leeraren aan de Burger Avond school. Voor kennisgeving aangenomen 2. Een besluit van de Ged. Stalen van Utrecht, tot goedkeuring van hel Raadsbesluit betredende betaling, uit het artikel voor onvoorziene uilgaven. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Een besluit van de Gel. Staten tot goed keuring van het Raadsbesluit, betref fende wijziging van de begrooting, dienst 1911. Voor kennisgeving aan genomen. 4. Besluit van de Ged. Staten, houdende verdaging van hunne beslissing op het raadsbesluit van 29 Sept. 1911, betreffende onderhandsche met diepen ernst, «en uw kelk is nog niet geledigd!" Rosa zag verschrikt op en schreeuwde «Wat brengt ge mij het bericht van zijn dood?" Marie schudde het hoofd. «Hebt ge den ellendeling nog altijd niet ver geten?" vroeg zij bijna norsch. «Ik zeg u, ruk zijn gedachtenis uit uw hart, hij is een schurk, die uwe tranen niet verdient, en het zou beter voor hem zijn, zoo hij dood was." «Gij hebt mij dat meermalen gezegd, maar ik kan het niet gelooven, dat hij zoo slecht isik heb hem nooit kwaad gedaan." «Geloof mij, meisje!" riep Marie; «hij is een dier vervloekten, welke de duivel als fraaie wegwijzers naar de hel op den weg der onschuld ge plaatst heeft. Gij gelooft niet aan het kwade, omdat gij zelve goed zijt; maar ik zeg u, meisje, hij is zoo zeker een bedrieger, die uw hart en uw geld stal, als een wrekende God boven ons woont." «Ach, waarom ben ik zoo ellendig, waarom is de wereld zoo slecht?" weende Rosa. «Omdat wij zwak zijn wees sterk en gij zijt niet ellendig!" aanbesteding voor werken en leveran- tiën betreffende de waterleiding. Voor kennisgeving aangenomen. 5. Een dankbetuiging van de onderwijzeres J. F. v. Scbaik voor hare benoeming. Voor kennisgeving aangenomen. 6. Een adres van de Amersf. R. K. gemeente wei klieden Bond H. Ger. Majella, en een adres van de afd. Amersfoort van de Bond van Nederl. gemeente werklieden, houdende verzoek, een toeslag op het gewone loon. B. en W. benoemt een commissie, die maat regelen moet nemen in verband met den prijs der levensmiddelen. De commissie bestaat uit de heeren Ger ritsen, Veis Heyn, Van Kalken, Oos terveen en Van Esveld. De heer Gerritsen stelt voor, dat de commissie spoedig vergaderen zal, daar spoed hier de grootste vereischte is. 7. Een adres van de commissie van de Krin- genwet, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken dat de gemeente zich wende tot de Regeering, met een verzoek tot wijziging van de Kringenwet. Alsnu wordt overgegaan tot de te behandelen agenda van werkzaam heden. Tot lid van de commissie van toe zicht op het L. O (vacature Mevr. Willemstijn-Graswinckei) werd be noemd Mevr. Gérard van Sijsen. Her kozen werden de dames Mevr. de Jong-Geerlings en Mevr. Reynders- Calkoen, de heeren Mr. P. J. F. van Voorst Vader en W. H. E. Vrijdag, tot regentessen en regenten van het Burgerweeshuis. Aan Mevr. Van Slooten-Spruyt, onderwijzeres aan de Meisjesschool, werd wegens ziekte van 26 Sept 1911 tot 26 Jan. 1912 veilof verleend. Eervol ontslag werd veileend aan Mej. G. van Haselen, onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. S. aan de Puntenburgerlaan, in te gaan '1 Jan. 1912. Aan den Heer S. P. Slagter werd eervol ontslag verleend als leeraar aan. de B. A. S., in te gaan met 1 Dec. 1911. Den Directeur der H. B. S. werd wegens ziekte van 2 Sept. 1911 tot 1 Dec. verlof verleend. Tot tijdelijke leeraar in de Iloog- duitscbe taal en letterkunde aan het Gymnasium en de H. B. S (vacature W. Emmens) werd met algemeene stemmen benoemd den Heer J. Hoge- doorn van 's Hertogenboscb. Het voorstel van B en W. betref fende de levering van het raadsverslag werd met alg, stemmen aangenomen, te leveren doorde Firma Bos teUtrecht. Over het voorstel van B. eu W. tot vaststelling van «eene verordening be treffende openbaie vermakelijkheden" en tot wijziging der «verordening op de tapperijen, koffiehuizen etc." werd nog al gediscuseerd. De heer Van der Wal vraagt, wat B. en W. er toe geleid heeft tot verscherping van dit artikel. Spr. stelt voor die bepaling uit het artikel weg te nemen, tenzij mocht blijken, dal het noodig is, haar toe te passen. B en W. hebben hier speciaal het oog gehad op huizen van ver makelijkheden, etc. De heer Jorissen stelt voor, in dit artikel «bijeenkom sten" te voegen, daar toch niet elke vergadering als een vermakelijkheid beschouwd kan worden. B. en W. wenschen, dat niet aan dit artikel getornd zal worden, daar zij met zorg geredigeerd is. Gedurende de wintermaanden wordt «Hoe kan ik sterk zijn? Ik ben als een riet in den wind, zonder hem, en mijne ellende is zwaarder dan ik dragen kan." «Bezondig u niet, de mensch kan zeer veel dragen, voor dat hij ineen- zinkt, en opdat gij zoudt weten, wat hij kan dragen, en opdat ge u aan mij zoudt opbeuren, zoo hoor wat ik be leefd hebIk was vroeger fraai en jong als gij, frisch als een Meimorgen, vroolijk als een leeuwerik. Mijn vader was rijk, ik leerde een en ander en was gelukkig. Toen kwam hij iD ons huis; hij was fraai, beminnenswaardig, verleidelijk als maar waarom hem te beschrijven, denk aan hem, om wien ge weent, menschen als deze, gelijken allen elkander. "Wij verkeerden te za- men zoo vrij, als het in Amerika ge bruikelijk is; wij beminden elkander en het huwelijk zou spoedig gevierd worden; maar toen kwam er een crisis; mijn vader failleerde en mijn verloofde verdween. Het verlies van zijn vermogen, waaraan mijn vader geen schuld had, verdroeg hij als een manmaar toen hij den misstap ont dekte, waartoe mijn verloofde mij verleid had, en welker gevolgen ik niet meer verbergen kon, toen ont nam hij zich het leven, door een pistoolschot." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2