Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Yoor Huis en Hof. Advertentiën. Lammson Bouwer Co. aan de afdeeling Amersfoort v. d. Nedeil Onderwijzersbond, verlof ge geven tot bet gebruik van schoollo- ralen, voor een te houden cursus voor volwassenen. Aan het comité Amers foort van het Neder 1 Roode Kruis wordt gedurende de maanden Nov. Dec. 1911 en Jan. Feb. 1912 verlof verleend, tot het gebruik van eenige localen van het Werkhuis, voor een aldaar te houden cursus in de ver- barrdsleer, etc. etc. B. en W. wijzen het adres varj A. J. Hagenaar, betreffende de ver lichting der Krornrneslraat met boog lampen, af. De beereri Ooslirveetr en Koning zijn er sterk voor, daar de Krominestraat zich hoe langer en meer als winkelstraat, als drukke verkeersweg ontwikkelt. De heer Van Duinen stelt voor de plaatsing van meer gewone lantaarns, terwijl de heer Kam iedere lantaarn gaarne zau voorzien van 2 gaspitten. Met 16 tegen 3 stemmen werd het voorstel verworpen. De begrootingen van het Burgerlijk Armbestuur en Burgerweeshuis (ont vangsten en uitgaven f9900), worden achtereenvolgens vastgesteld. De jaar wedde van den gemeente-ontvanger wordt gesteld op een minimum van f 2400, met 3 jaarlijksche verhoogin gen van f 100 De jaarwedde van den commissaris van politie wordt vast gesteld tot een maximum van f2700 (minimum f 2400 met 3 jaarlijksche verhoogingen van f 100). De jaarwedde van den Havenmeester, wordt rnet f 100 verhoogd, terwijl die aan den gehlophaler voor de gasfa briek op fbOO, en die van den looper voor het schoolgeld op f300 gesteld wordt. De salarissen van de concierges der O. L. S. worden van af 1 Nov. met fl. per week verhoogd, terwijl over een verzosk v. d. concierge der B. A. S. om verhooging van jaarwedde, afwijzend wordt beschikt. Het voorstel van B. en W. betref fende de plantsoenen, beplantingen, wei- en hooilanden en Birkboven werd met alg. stemmen aangenomen, terwijl de jaarwedds vari den boschbaas op f700— f850 gesteld werd. Over de Gemeentebegrooting, dienst 1912, werd nogal breedvoerig gedis- cuseerd. De heer Koning wenscht, aangaande artikel '139, dat B. en W. zich in ver binding zullen stellen met de eigenaren der perceelen aan den Paralelweg, ten einde daar verbetering van don on- mogelijken toestand te brengen. De heer Van Duinen, vraagt naar aanleiding van artikel 157, dat er bij de a.s. reparaties aan de Onze Lieve Vrouwetoren scherp toezicht zal wor den uitgeoefend op de loodgieters. Deze toch verrichten hun werk soms zeer roekeloos en onvoorzichtig. De groote torenbrand onlangs in Vltssingen, is hier het gevolg van geweest. Dan voert spreker aan, dat het toch zoo noodzakelijk is, tot verbreeding der Kamperbinnenpoort over te gaan. De passage is daar zeer nauw, en bet verwondert spr. dat er lot nog toe geen ongelukken voorkwamen. De beide torentjes kunnen heel gemakkelijk af gebroken worden, daar zij noch uit architectonisch, noch uit historisch oogpunt, van eenige waarde zijn. De H.H. Gerritsen, Kam en Veis Heyn doen achtereenvolgens uitkomen, dat door verbreeding der Kamperbinnen poort, de veiligheid ten zeerste ge baat is. Aangaande artikel 182, stelt de heer Jorissen voor, het salatts der leeraren in het teekenen en die der andere vakken, gelijk te maken, en aldus de post op de begrooting met f 400 te vermeerderen. De heer Van Duinen houdt hierover een lange discussie. Spr. komt hierop neer, dat die vermeerdering nog wel oppeschot t kan worden. Na nog eenige besprekingen hier omtrent, wordt ongeveer 4 uur de Raadszitting gesloten. Yereeniging «Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool". Maandagmiddag hield bovenge noemde vereeriiging een Algemeene vergadering in het schoolgebouw, Beekeosteinschelaan no. 23, onder voorzitting van den beer J. VV. Middel burg. Nadat de notulen waren ge lezen en goedgekeurd kwam punt I van de agenda aan de orde: Be- grooting 1912. Hiervan werd post voor post door den voorzitter toege licht. Met het oog op de invoering eener nieuwe salarisregeling zijn aan Rijk, Provincie en Gemeente subsidie- verhoogingen aangevraagd tot een cezamet lijk bedrag van 11500. De Prov. en de Gent. hebben hun even redig deel daarin toegestaan. De be slissing van liet Rijk is nog hangende en moet wachten op aanneming der Staatsbegiooting voor 1912, die eerst daags in behandeling kornt. De kost en schoolgelden over 1910 hadden luim f6000 opgebracht en zijn nu voor 1912 geraamd op f6825, een en ander in vet band met de toename van leerlingen en de uitbreiding van het internaat. Het aantal inwonende leerlingen is n.l. uitgebreid van 5 tut 7. Ten slotte werd de begrooling met algemeene stemmen aangenomen ten bedrage van f19825 in ontvangst en uitgaven Punt 11. Benoeming Commissie, Rekening en Verantwoording 1911. Benoemd werden Mevr. Gérard van Sijsen, de heeren H, C. v. Dam en Tb. Sanders. Tot plaatsvervangende leden Mevr. Rolandus Hagpdoorn en de heeren Van der Knoop en M. v. Heioma De vier aftredende bestuursleden werden herkozen, n.l. Mevr. M. J. HeyligersRenhardt, Mevr. M. Schim- melpenninck v. d. OyeDumonceau, Mevr. J. T. O. H. Tromp van Holst Heys en den heer F. Kenninck. Het Bestuur deeld6 mede, dat de toestand van de school gunstig is. Het gebouw is goed, behalve een muur, die vochtig is. Aan de hand van een deskundige meende het Bestuur een afdoend middel gevonden te hebben; het bleek echter te falen. Een medelid deed een afdoend mid del van de hand. Daar niemand der aanwezigen iets meer te vragen of mede te deelen had, sloot de vooizitterde vergadering onder dankbetuiging voor de trouwe opkomst. Wij hebben Maandagavond in Amicilia met zeer veel genoegen het 2de abonnementsconcert bijgewoond. Voor een goed bezette zaal traden op Hdly Tibo sopraan en Jacoba Repelaer- van Driel, alt. Aan de piano Anton B. H. Vetheij. De sopraan, die een goed ontwikkeld en zuiver geluid heeft, kon ons niet ontroeren. Zij mist nog de noodige expressie en beschikt over te weinig sentiment. In het «Lied# van Bralim's voldeed ze het best. De alt met haar volle diepe stem toonde zich een kunstenares van buitenge- wonen aanleg. Bijzonder moot zong zij de hooge eischen stellende liederen van Strauss. In de duetten verstonden de zangeressen heel goed de kunst beider geluid tot een mooi geheel te doen ineenvloeien. In dit genre vielen blijkbaar de Hollandsche liederen zeer in den smaak van het publiek. Het «Slaap Kindeke, slaap« bewerkt door Anton B. H. Verheij, prachtig door de uitvoerenden ten gehoore gebracht ontlokte een welverdiend applaus voor den componist. In het «YViegeliedje# maakten we kennis met Jacoba Repe- laer- van Driel als componiste. Deze kennismaking viel ons niet mee. Het niet onaardige liedeke getuigde echter van geen hooge inspiraties. De begeleiding was iri goede handen. Dit zijn we van den heer Verhey gewend. Het speet ons alleen, dat we hem in een paar nummers als solist mochten hoorei;. Daar van het programma een viertal nummers ge coupeerd werden, stonden we nog vóór tienen weer op straat Onze Stadgenooie Mej. A. G. M. den Hartog is benoemd tot onder wijzeres te Stouten burg (vac. Mej v. Schalk). Gravin Schimmelpenninck, hoopt aanstaanden Vrijdag haar wekelijksche receptiën ten Paushuize te hervatten. Dr. E. Kruisinga is weder be noemd tot lid der examen-commissie voor de akte Engelsch-Middelbaar onderwijs. In het Militair tehuis aan de Beekstraat heeft »vader« Zevenbergen met zijn staf duizend »jor.gens« avond aan avond volop doen genieten en allen bovendien kunnen onthalen. De Chr. Jongelings-vereeniging, in »De Areridrr, en het Heilsleger, midden in de kermisdrukte op bet Havik, deden mee hun best en hadden eiken avond ruimte te kort. Zondag j.l. was voor de N.H. Gem. alhier een belangrijke dag. Des 's morgens had de bevestiging plaats van den nieuw beroepen leeraar J Pannebakker theol. doet. en predi kant te Nederbemert. De bevestiger Ds. den Hollander sprak naar aanl. van Hand. 28:31 «Predikende het Koninkrijk Gods, on leerende van den lleere Jezus Christus met alle vrij moedigheid,onverhinderd Zijnonder- werp was: »De taak van den Evangelie dienaar, als een heerlijke taak, een moeilijke taak maar toch uitvoerbare. Op den avond van den zelfden dag sprak de nieuwe leeraar zijn eersten wooid tot de gemeente naar aanl. van Mt. 6:10a. «Uw koninkrijk kome.« Aan bet einde werd hem staande toegezongen: »Och, dat uw Geest den leeraar sterk.» De Tijdspiegel zal van de hand van Kolonel J. T. Oosterman een artikel: »De soldatenvorming in ons leger« bevatten, en van luitenant S. Schilderman »De lotgevallen der oude vesting Naaiden.Verder een novelle »Viltoria« van Agnes van der Moer; gedichten van Geerten Gossaert, Hein von Essen en Laurens van der Waals een «Shelley en Vondel# van A. T. A. Heyting. Na het overzicht «Buiten- landsche Zaken# van de hand van Valter komt de Leestafel, o.a. met recensies op politiek en sociaal gebied van Dr. W. C. A Bti. van Vreden- burgh, Mr. H. Verkouteren en Prof. Valckenier Kips. Verder de gewone rubrieken. Fruit. Men meldi uit de Betuwe: Nu al het fruit geplukt is blijkt, dat hel beschot op vele plaatsen boven verwachting meevalt. Had men gedacht van appels een klein gewas en van peren slechts een half gewas te be komen, gelukkig is het voor de pach ters gunstig afgeloopen, want niemand heugt de tijd, dat zulke hooge prijzen op het hout werden besteed. Daar nu bovendien de handel vlug en de hooge prijzen stationair blijven bestaan er alleszins redenen tot tevredenheid. Het afgewaaide fruit is zoo goed als opgeruimd, en daar de prijzen daar van mede zeer hoog waren, ja zelfs de laatste twee weken stegen, is de de stormschade wel te overkomen. Appels brachten tot f 5 per HL. en peren tot f 5.50 op. Over 't algemeen bleven de prijzen van goede fruit vast met levendigen handelvooral de soorten geschikt voor winterprovisie blijven zeer ge zocht. Velen houden hun fruit nog vast met hoop op nog hoogere prij zen. doch wanneer de vorst soms spoedig invalt zal opruimen aan de orde komen, omdat ve'el fruit niet in vorstvrije pakhuizen is opgeborgen. De buitenlandsche verzending blijft dezelfde, doch heel druk gaat het niet, omdat 't binnenland veel fruit vraagt. Het historische kanon van de Brederode is gistermorgen door de tor pedisten te Brielle, die er een affuit voor gemaakt hadden, gebracht naar de vestibule van het Stadhuis, waar het thans voor een ieder ter bezichti- ging is. De eerste luchttaxi. De eerste vliegmachine-taxi is er nu In de fabriek van Bléiiot kwam zij kort geleden in gereedheid, liet is een aardig voertuig, dat, zonder vleugels, veel weg heeft van een auto. De be stuurder zit aan de voorzijde, buiten het voertuig; er is nog een kleine zitplaats naast hem opengelaten. De schroef bevindt zich aan den achter kant, vlak tegen het voertuig aan. Het middenstuk is een afgesloten ruimte, met vier keurige zitplaatsen. De ruiten zijn van mica en onder aan de wanden aangebracht, waardoor het den reiziger mogelijk wordt, het ge- heele landschap te overzien als het toestel in de lucht is. Het geheel is een monoplan van flinke afmetingen, voorzien van een 100 PK. Gnome motor. Staking te Huil. Eergisteren hebben te Huil, naar aanleiding van de staking van 2000 arbeiders in de oliefabrieken, ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De betreffende wijk wordt bewaakt door de politie. Een der stakers wierp een wachthebbende!) politiedienaar een flesch naar het hoofd, die het doel miste. Maar het sein was ge geven, zoodat een sterke politiemacht op de been moest worden gebracht om de dreigende menigte in bedwang te houden. Er schijnt weinig kans te bestaan op spoedige beëindiging van het ge schil, daar de patroons er op blijven staan, dat ook aan de niet bij de vakvereeniging aangesloten arbeiders moet worden toegestaan in hunne fabrieken te werken. Oin onderdak te komen. Zondagavond werd door de politie een zwerver aangehouden, die bezig was brand te stichten aan het Beurs- geböuw op het Damrak. Hij had de deur van de Piernies Stores met pe troleum behoten en die in brand ge stoken. De vlam werd spoedig gedoofd en de man naar hel Oolitiebureau in de Warmoesslraat overgebracht. Ver moedelijk is het zonderling gedrag van den man het gevolg van een poging om «onder dak te komen#. Te Zuilichem is gisternacht een hevige brand uitgebroken bij den winkelier A. van Rossum. Men wist gelkukig de vlammen te betengelen, zoodat de groote kerk, de openbare school en verdere belendende gebouwen gespaard bleven het woon- en winkelhuis van den heer van Rossum brandde echter tot den grond at, waar bij van de koopwaren en het buis- raad niets gered kon worden. Alles was legen brandschade ver zekerd. Te Oudenbosch is op den Bos- schendijk de 19-jarige E. v. d. E., die los te paard van Hoeven gereden kwam, door de tram overreden. Zijn lecbterbeen en vier vingers werden geheel afgereden het linkerbeen werd zoo ernstig gekneusd, dat dit waar schijnlijk afgezet zal moeten worden. De jongeling werd eerst in een huis aan den weg opgenomen en later naar h6t gasthuis vervoerd. Hij verbeert in levensgevaar. Tegenslag. De fundeeringswei ken voor de Nieuwe Effected*beurs op het terrein van het Bible-Hotel te Amsterdam kregengisterenrmddageen on verwachte en origewenschte vertraging, doordat door onbekende oorzaak de boel over stroomde en alles in het werk moest worden gesteld orn het water weer weg te pompen. Vermoed werd, dat een en ander te wijten was aan een defect aan riool of waterleiding. Scheepsramp? Aan bet Scheveningsche strand is Donderdagochtend aangespoeld, een schegge of galjoen, zijnue een ver sierde steven van een groot schip. Als merk komt er op voor een wit kruis op rooden grond (Noorsch.) Het stuk blijft op 't posthuis aan't Gevers Deynootplein ter bezichtiging. Wat zijn er toch een vergeetachtige menschen! Woensdag werden te Haailem in het openbaar verkocht de voorwerpen in 1910 achtergelaten in treinen van de Hollandsche spoor. Opmerkelijk is dat jaarlijks het aantal grooter wordt. Ditmaal niet minder dan 2100 parapluies en 750 wandelstokken, waarbij verscheidene met zilver gemonteerd. Verder een groot aantal gouden en zilveren voor werpen, o.a, een fraaie diamanten broche, fotografietoestellen, boeken, kleeren, hoeden, petten, kousen, hand en overschoenen, enz. enz. Aan een Engelsch blad ontleenen we de volgende raadgevingen aan hotelhouders, teneinde het den log'és aangenaam te maken: 1. De thee of koffie, s'morgens warm opgediend, wordt meer gewaar deerd dan het beste menu. De water ketel, de theepot en de kop moeten goed verwarmd zijn. Kokend water in een kouden theeketel gieten, ver volgens óverschenken in een kouden trekpot, daarna in een koud kopje, bederft de thee. De beste thee wordt bedorven, als men ze met reeds ko kend water begiet 2. Tegelijk met de thee moet men de eieren opdienen; eerst de thee brengen en vervolgens de eieren, is ongewenscht, omdat men het eene koud laat worden, terwijl men op het andere wacht. 3. Evenveel zorg wende men aan, om schalen en schotels warm op te dienen; dit geldt ook vooral voor soepborden. 4. Voor de bedden verlangen En- gelsche gasten breede lakens, welke aan weerskanten onder de matras kunnen worden gestopt; hoofdkussens met paardenhaar gevuld zijn altijd welkom. 5. Men bevestige de kranten niet dadelijk op leesstokken, de reizigers lezen soms gaarne hun kranten on der het ontbijten zullen deze op ver zoek na het gebruik wel op de lees tafel neerleggen eri niet naar hun kamer medenemen. 6. Wordteen table d' bote gehou den, dan dient de oberkellner al zijn tact aan te wenden om de bijeen passende personen te zamen te plaat sen. Hij plaatse de gastben zooveel mogelijk naar hun wenschen, ook met het oog op luchtverversching en tocht. 7. De kamermeisjes zullen goed doen den gasten te vragen, of zij verlangen, dat behalve het schoon maken, de verschillende gebruiks- vooi werpen en toiletartikelen geor dend zullen worden. In 99 van de 100 gevallen zal het antwoord ont kennend luiden. Er is niets onaan- genamers dan zijn pantoffels in een verborgen hoek te moeten gaan zoe ken, of zijn bed om te halen om het nachthemd te vinden. 8 De liftjongens, picollo's en grooms mogen hun diensten niet opdringen; het gevoel, dat elke hap bestudeerd wordt, is voor een zelfstandig mensch hinderlijk. Men zoekt zoo vaak 't geluk heel ver, En zucht: »Waar zal ik 't verwerven?® Maar dikwijls ligt tehuis 't geluk, Stil in een hoek te sterven. Observator. Opgave van de Vereeuiging „HANDEL en NIJVERIILID", van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 18 Oct. tot en met den 24 October 1911. GEVESTIGD. A. van Essen v. Bodegraven n. Soesterw. 209. E. Barkelau v. Vlissingeu n. Langestraat 94a. I. Dorst van Tiel naar Borstraat V. C. Th. G. van Kalleveen van Bussum naar Woeststijgerweg 45. A. W. Sleeking v. Bussum n. Woestst.weg 37. J. Adam van Soest naar Groote Koppel 20. E. de Winter echtg. van W. Timmer v. Soest naar Groote Koppel 20. F. Harting v. Leeuwarden n. Arnhemschew. 17. W. Schoonderbeek v. Leusden n. Kampstraat 53. P. G. A. M. Schaepman van Amsterdam naar St. Andriesstraat 15. Th. Mouris van Zegveld n. Muurhuizen 117. L. V. v. d. Wetering eebtg. van G. H. v. d. Hoek van Doorn naar Groote Haag 28. F. M. van Doorn v. Utrecht n. Groote Spui 21. H. Hagan van Steenwyk naar Kampstraat 82. A. Groenestein v. Soest n. Oude Soesterw. 2. F. Kallenbach v. Leusden n. Soesterweg 123. Jhr. F. Beelaerts van Blokland van Deventer naar Langestraat S3a. B. van de Pol v. Hoogland n. Stationstraat 27. E. G. van Bruisonje v. Zeist n. Muurhuizen 63. J. Heijlen van Leusden naar Monnikenpad 50. E. v. d. Eshof v. Leusden n. Leusderweg 168. A. Admiraal van Amsterdam naar Hendrik van Viandenstraat 16. M. v. d. Woerd v. Deventer n. Wilhelm.str. 13. S. C. Huffman v. Amsterdam n. Hessenstr. 15. A. P. Boellart van Zutphen n. Langestraat 30. G. v. Walsum v. Rotterdam n. Koninginnel. 1. J. J. van Net v. Bussum n. Leusderweg 156. E. Knoppers v. Leusden n. Achter Luiaard 61. Jhr. P. J. Boogaert van s'Hage naar Blanken- heimstraat 43. A. Michon van Kenkum naar Koningstraat 32. VERTROKKEN. J. H. H. Görtemöller v. Appelmarkt 17 n. Soest G. Gürtemöiler van Appelmarkt 17 n. Hilversum. B. Massing van Driest 32 naar Amsterdam. Cl. L. Pollee van Molenstraat 25 naar Arnhem. C. v. Nimwogen v. Soest.weg 234 n. Amsterdam. J. Jansen van Borstraat 3 naar Haarlem. J. M. Burger van Dalstraat 10 naar Amsterdam. H. F. W. Oosterberg v. Kruisk. 77 n. Amsterdam. G. Roozeboom echtg. van Z. v. Drie van Bis- schopsweg 71 naar Zeist. W. van Schoonhoven v. Bisschopsw. 71 n. Zeist. H. G. de Jager van Bisschopsweg 71 n. Zeist. J. Makaske van Bisschopsweg 71 naar Zeist. B. Kuiter van Utrechtscheweg 13 naar Utrecht. W. L. Kooien van Peperstraat 2 n. Hilvarenbeek. A. Verhoeff van Leusderweg 26 n. Amsterdam. H. de Weijs van Leusderweg 156 naar Rijswijk. J. A. van Duren v. Withoosstr. 6 n. Hompwijk. A. Snoek van WeverssiDgel 21 n. Amsterdam. D. v. d. Vennen v. Gr. Gasthuisl.411 n. Schiedam. J. Heesters van Puntenb.laan 35 naar Baarn. D. J. Wever van Berkenweg 4 n. Hoogezand. E. M. Both van Arnh.weg 23 naar Woerden. B. H. Peteri van P. Buijslaan 2 naar Warffum. M. G. Mendell van P. Buijslaan 2 n. Hilversum. J. P. J. Tichler van P. Buysl. 2 naar Zeist. G. G. Smeeing v. Kampstr. 26 n. Antwerpen. J. E. van Dorsen van Gr. Koppel 6 n. Hilversum. G. van Ouwerkerk v. P. Bothstr. 171 n. Haarlem. M. van der Pol van Arnh.weg 1071 n. Leusden. W. T. D. van der Kant v. Noord&tr. 13 n. Twello. J. A. L. Kleve van Z. Singel 49 naar Houten. L. H. Huidekoper v. Arnh.weg 138 n. Laren. G. M. Huidekoper v. Arnh.weg 138 n. Laren. G. Klarenbeek van Utrechtschestr. 24 n. Soest. J. A. ten Hoove v. Koningstraat 193 n. Apeldoorn. Muurkuizen 39 belasten zich mei aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3