BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. ons gaan mengen in het strijdgewoel van de vreemde mogendheden en zullen ook wij onze neutrale handels politiek voor een aanvallende of ver dedigende, doch altijd actieve gaan verwisselen. Waar nu, gelijk wij weten, de internationale staatkundige ver houdingen in zoo hooge mate worden bebeerscbt door de economische be langen der verschillende staten, kan bet niet uitblijven of een zoodanige wijziging van onze handelspolitiek be duidt tevens een volslagen wijziging van onze verhouding tot de vreemde staten der oude en der nieuwe wereld. Tot nog toe toeziende en van strijd ons onthoudende, tot nog toe vreemde goederen toelatende tegen betaling van een bescheiden recht en tot nog toe ook in economisch opzicht geen voorkeur aan eenig land toekennend, daardoor dan ook de afgunst of ont stemming van geen ander land opwek kend, zullen wij voortaan met alle groote en kleine protectionistische staten gaan meevechten. Welnu, wij zien hierin een groot gevaar voor Nederland. Groote mogendheden mogen dit hachelijk spel van poging tot opzettelijke benadeeling van den buur man drijven met alle kwade kansen op internationale verwikkelingen, die daaraan zijn verbonden voor een klein land als het onze schijnt ons dit een gevaarlijke politiek, waarbij met onze neutraliteit de waarborg voor onze onofhankelijkbeid straks zou teloor gaan. Eenmaal den weg der bescherming betreden hebbende, kun nen wij ons niet onttrekken aan de gevolgen daarvan. Die weg voert ons noodwendig tot vijandschap tegenover landen, welker belangen wij krachtens ons beschermend stelsel pogen te benadeelen. Want bescherming is strijd en is het streven om elk vreemd land te beschouwen als een concur rent, wien men zooveel mogelijk af breuk moet doen. Wij zullen ons dus niet kunnen onttrekken aan de consequenties van het beschermend stelsel, wij zullen stap voor stap ver der gaande ons steeds meer moeten stellen tegenover alle andere landen, welker belangen wij strijdig achten met de onze. Tegen eeri drijven in die richting gaat onze ernstige waai- schuwing. 3D© Oorlog-. De strategische toestand. Het is Reuter's coirespondent, die van Tripoli in Malta is aangekomen en vandaar, ongehinderd door de censuur en blijkbaar voor geen der beide partijen vooringenomen, een beeld van den toestand geeft. Hij meldt de Italianen zitten in Tripoli opgesloten en worden door de Turken en Arabieren belegerd. In de veel genoemde gevechten van 23 en 2G October hebben de Turken en Arabieren de Italiaansche stellingen in en aan de grens der oase, in welke Tripoli gelegen is, zóó geducht be stookt, dat de Italianen verplicht zijn geweest viervijfde deel der oase aan den vjjand te laten en zich met de stad en haar onmiddelijke omgeving tevreden te stellen; hun front werd van 15 K M. lengte op 8 K.M ge bracht. Nieuw in Reuter's mededeelmg is, dat de macht der Turken en Arabieren die het den Italianen zoo lastig maakten, niet grooter was dan 2000 man. Misschien overdrijft hier de journalist wel wat naar den anderen kant, want dat dit groepje mannen de tienduizeuden Italianen zoozeer in engte zouden hebben gedrongen en hun eenige honderden gewonden zouden hebben toegebracht, terwijl er nog een duizendtal vermist worden, is toch ook niet bijster waarschijnlijk. In elk geval staat het vast, dat na deze gevechten, waarin ten slotte weliswaar de aanvallers werden terug geslagen, toch de Italiaansche generaal achteruit moest gaan, uit vrees voor erger. Daarmee is de toestand ge schapen, dat bet groote Italiaansche garnizoen in de stad zit opgesloten en door de inboorlingen word belegerd, en zelfs zoo nu en dan beschoten. Verder achteruit kunnen deltalianen niet zonder zich weer op de schepen te begeven. Italië is dus zeer weinig verder dan bij het begin van te New-York te komen. Lobster was geheel zijn manonbekend in het oos- der Unie, sluw, voor geen misdaad terugdeinzend, kon bij tot al het moge lijke gebruikt worden. Tegen het einde der volgende week kwam Lobster als gewoonlijk gekleed te New-York aan. C Wordt vervolgd.) den oorlog, en van een marsch naar het binnen land is vooreerst geen sprake: de aanvallers schijnen voor de eerste maanden in de oase voedsel genoeg te zullen vinden en aan wapens eri munitie krijgen zij nooit gebrek. Boven dien is bij de Italianen de moed er uit na de tegenslagen van de vorige week de cholera begint ook nog te heerschen, zoodat er aan het oorlog voeren niet veel aantrekkelijks meer is. Het eenige wat Italië doen kan is meer troepen zenden en zoo spoedig mogelijk tot den aanval overgaan. De wreedheden der Italianen. Over dit thema meldt Reuter's cor respondent uitvoerige bijzonderheden, voor welker waarheid hij instaat en die bevestigd kunnen worden door zijn collega's van de Daily Mirror* en de «Morning Post.« Hij schrijft dat tot 23 October de Italianen in den rug aanvielen en een slachting onder ben aanrichtten. Daarna beval gene raal Caneva de Arabieren, die met wapenen in de hand gevonden werden te dooden. Dat bevel werd te goed opgevolgd: bijna alle mannen, zelfs jongens werden doodgeschoten, terwijl ongetwijfeld mede vele vrouwen in de verwarring werden gebracht. Vier dagen later werd heel de oase door zocht en elke Arabier dien men vond neergeschoten. De reden die de sol daten hiervoor opgaven, was, dat tal van Arabieren de wapenen verborgen hielden en men daarom nooit kon weten, of een Arabier al of niet ge wapend was. Generaal Caneva heeft toen gelast om iederen Arabier neer te schieten, die verdacht werd van het diagen van wapenen, en daarop is het groote bloedbad gevold waar over Europa zoo verontwaardigd is geweest. Reuters correspondent vestigd de aandacht op de verzachtende omstan digheid, waarop wij leeds wezen, dat door den aanval in den rug van den 23n en het zien dooden en verminken der kameraden het bloed der Italianen boven her kookpunt was gebraebt. Nieuwe gevechten. De berichten van het oorlogstooneel maken melding van den gunstigen toestand van het Italiaansche leger en van de onaangenaamheden, tus- schen Arabieren en Turken gerezen, of van overwinningen bij Tripolis, al naar de bron, waaruit deze berichten komen. Terwijl de Italiaansche be richten spreken van kleine vijande lijke aanvallen, die gemakkelijk af te slaan waren, en waarbij de Turken groote, de Italianen geen noemens waardige verliezen leden, is in Kon- stantinopel een telegram ontvangen van den afgevaardigde Rahmi te Tripolis van 3 November, waarin ge zegd werd, dat de Turken den Italianen weer een gedeelte van den buitenstad hebben afgenomen. Een verschrikke lijke catastrophe wacht den Italianen elk oogenbhk. Tusschen Dsjoeliana en Toesi had een treffen plaats. De Italia nen verloren 150 man, 400 geweren. 2 kanonnen en een mitrailleuse. De strijd duurde twee uur, de Italianen moesten onderdekking van het scheeps geschut terugtrekken. Zijn de voortdurende gunstige Turk- sche berichten juist, dan maakt de plotselinge annexatie van de geheele provincie Tripolis wel een komischen indruk. Doch de ondervinding heelt reeds geleerd, dat ook de Turkscbe berichten met de grootste reserve aanvaard moeten worden. Het beet nu al 5 dagen lang, dat Tripolis elk oogenbhk ingenomen zal worden, dat de Italianen absoluut van de wereld zijn afgesloten Zijn de Turken wer kelijk zoo machtig, dat zij tot het terugnemen van Tripolis kunnen over gaan, dan zullen zij dit wel spoedig doen als antwoord op de annexatie en met het oog op den naderenden regentijd, die de operaties zeer be moeilijkt. Doch al zou het den Tur ken niet gelukken, de stad te her overen, al zouden hun wapenfeiten niet zoo schitterend geweest zijn, toch wordt in het algemeen in de Duitsche bladen de annexatie-vei klaring als een manifestatie beschouwd zonder directe practische waarde En de Italiaansche geestdrift, opgewekt door dezen maatregel, wordt hier niet ge deeld. Al schrijft de »Tnbuna«: »De Turken kunnen hun tegenstand niet volhouden tegenover zoo'n fait acconi- pli«, hier is men overtuigd, dat het fait accompli op papier de Turken slechts prikkelen zal tof nog meer tegenstand. De Italiaansche vloot. Aan alle hoeken van de Noord- Afrikaansche, Turkscke en Griekscbe kusten is eensklaps de Italiaansche vloot gesignaleerd. In de laatste nachten doken plotseling Italiaansche schepen op in de golf van Saloniki. Dienten gevolge, aldus wordt aan den «Ber liner Lokal Anzeigem geseind zijnde Turkscbe kustforten geïnspecteerd en verstei kt. Alle voorbereidingen voor een eventueelen aanval zijn getroffen. Uit Konstantinopel is een specialen commissie van officieren aangekomen, om het nieuwe zware geschut te bedienen.Gisternacht zijn 4Italiaansche oorlogsschepen in de haven van Valona binnengeloopen. Ze bleven er slechts een paar uur. Volgens berichten, door de Porte ontvangen, bombardeerde de Italiaansche vloot de haven van Zilit aan de Tripolitaansche kust. Ze verscheen ook voor de haven van Sirt, doch moest de beschieting door den storm opgeven. Italiaansche oorlogs schepen zijn gisternacht ook verschenen voor Mersina aan de Zuidkust van Klein-Azië. Zij verdwenen nadat zij een zoeklicht geworpen hadden op de haven en de kazerne. Er loopt een gerucht, dat Italiaansche schepen spoedig in Beyroet zullen aankomen, De bevolking is reeds zeer ongerust. In de Roode Zee bij Akoeba boorden Italiaansche kanonneerbooten een Tursch traosportschip in den grond. Volgens een andere lezing zou het een Turksche kannonneerboot geweest zijn, die met man en muis verging. Nieuwe oorlogsmaatregelen. De «Neue Ziiricher Zeitung" ver neemt uit goede bron, dat alle Italiaan sche Alpenregiraenten op voet van oorlog gebracht en tan deele naar de nabijheid van de Oostenrijkscbe gren zen zijn gezonden en dat alle Italiaan sche officieren van de reserve aan gewezen zijn voor den garnizoens dienst. Een overwinning. Naar men zegt, heeft de minister van oorlog een telegram ontvangen, mededeelend, dat de Turken Derna hebben genomen,dat vijfhonderd Italia nen gesneuveld en een groot aantal gevangen genomen zouden zijn, en dat de Turken achttien kanonnen buit zouden hebber, gemaakt. De opstand in China. De toekomst laat zich voor het groote Chineesche rijk vrij duister inzien. Zou de vrees, waarvan de Pekingsche correspondent van de »New-York Herald« spreekt, gerecht vaardigd zijn, dat de constitutioneele overwinning in China schipbreuk zal lijden op de klippen van persoonlijke eerzucht en dat de opstand zal leiden tot een oorlog tusschen Noord en Zuid en daardoor tot een nationaal ban kroet. vreemde tusschenkomst en de verdeeling van het Chineesche rijk? Het voorparlemerit ziet zich tus schen twee vuren geplaatst. Uit het zuiden regent het telegrammen ten betooge, dat noch het volk, noch het leger in de zuidelijke provinciën zich zullen neêrleggen bij eene oplossing, welke niet de volkomen omverwei ping der Mantsjoe-dynastie zou brengen. Tegelijkertijd wordt in de provinciale raden van verschillende gewesten in het Noorden tot het voorparlement het verwijt gericht, dat het te vlug van stapel geloopen, en de zaken te ver heeft gepousseerd. In deze omstandigheden nam het voorparlement eergisteren het besluit, dat het zich niet de macht zal aan matigen, om eene grondwet samen te stellen, maar deze gewichtige taak zal overlaten aan het binnen enkele maanden bijeen te roepen parlement. Tegelijkertijd werd tot Yoean Sji Kai het dringend verzoek gericht, om onmiddellijk het premierschap te aan vaarden. Noch dit verzoek, noch de nederige bede van den troon orn aan zijn roepstem gehoor te geven, konden Yoean Sji Kai bewegen eindelijk zijne aarzelende houding te laten varen. Volgens een Reuter'bericht weigert de man. van wien naar veler oordeel het behoud van het rijk zoowel als van de bestaande dynastie afhangt, nog steeds de hem verleende opdracht te aanvaarden. Intusscben gaat het in verschillende deelen van China nog steeds bonter toe. Het is uit de ontvangen berichten niet goed uit te maken, wat met den opstand van Sjanghai beoogd wordt. Daar is nu zoowaar ook al een nieuwe regeering ingesteld, waarvan o a. de bekende oud gezant te Washinton, Woe Ting Fang deel zou uitmaken. Uit enkele andeie benoemingen zou zijn af te leiden, dat het hier eene unie tusschen de beide kustprovinciën Tsjekiang en Kiangsoe betreft. De opstandelingen van Sjanhai had den tot de vreemde consuls het ver zoek gericht, de regeeringsvloot te beletten, de Wangpoe binnen te varen, uil vrees voor eene herhaling der gruwelen van Hankau, waar de bande- iooze regeeringstroepen nog steeds op groote schaal moeten moorden en plunderen. De komst van een deel der vloot van admiiaal Sah voor Sjanghai heeft echter tot eene onverwachte uitkomst geleid, en wel tot verbioedering met de opstandelingen. Zou Yoean Sji Kai in deze omstan digheden wanhopen aan den goeden uitslag van eenig streven, om den Chineeschen warboel in het reine te brengen? Cliineczen bij de Olympische spelen in 1912. Voor de eerste maal zullen in 1912 bij de Olympische spelen in Stock holm Chineezen vertegenwoordigd zijn. Eenige sturenten aan de Universiteit te Shanhai oefenen te zamen onder leiding van een Engelschen trainer. Een standbeeld voor Ferrer. Gistermorgen is te Rrussel, op de Place Ste. Catherine, het standbeeld onthuld voor Francisco Ferrer, waar voor vrijdenkers uit alle landen bij dragen hebben bijeengebracht. De plechtige onthulling was zeer een voudig; zij had plaats in bijzijn van Ferrer's dochter Trinidad, en ver tegenwoordigers van vrijdenkersver- eenigingen uit Duitschland,Frankiijk, Engeland, Nederland, Spanje, Zwit serland en België. Een toespraak werd gehouden door den evangelschen predikant Ilocart, die zeide, dat het monument niet alleen de denkbeelden van Ferrer symboliseert, maar ook, in zijn persoon, de gewetensvrijheid waarvoor alle verlichte geesten strijden Het standbeeld stelt de godin der humaniteit voor, die den fakkel der verlichting opheft. De Prins op Schiermonnikoog. Niettegenstaande stormweer en woeste zee kwam Prins Hendrik te 9'/j uur Maandagmorgen op Schier monnikoog aan per »Thealotte«, als gast van graaf Bernstoiff voor een te houden jachtpartij Aangezien de houten aanlegsteiger dezen nacht was weggeslagen en de landing met een gewone roeiboot, wegens de hooge zeëeii moeilijkheden opleverde, kwam de met leerlingen der Zeevaartschool bemande reddingsboot langszij der »Thealotte« en bracht den Prins en zijn gevolg, bestaande uit den Com missaris der Koningin in Friesland en den adjudant jlir. Hooft Graafland, behouden aan wal. Oud en jong Schiermonnikoog was aan den dijk saamgestroornd om ge tuige te zijn van de aankomst en juichte den Prins hartelijk toe bij het aan wal stappen, terwijl de burge meester, de heer H. W. v. d. Berg hem verwelkomde. In open rijtuigen werd door het met vlaggen en groen versierde dorp naar het jachthuis »De Burg» gereden, van waar na een kwartiertje toevens de leis naar het jachtterrein werd aanvaard. Arbeiders in Duitschland. Herhaaldelijk komen bij het Minis terie van Builenlandsche Zaken klach ten in over het lokken van arbeiders naar Duitschland door vereenigingen of personen, wien het er uitsluitend om te doen is bet daarop gestelde commissieloon te verdienen en die onder voorspiegelingen van schoone beloften arbeiders aanwerven voor arbeid, waartoe dezen later blijken niet geschikt te zijn. Arbeiders, die in Duitschland werk willen zoeken, wordt dringend aan geraden zich te dien einde om in lichtingen te wenden tot de in de stad hunner inwoning gevestigde arbeids beurs of wel tot den secretaris der Vereeniging van Nederlatidsche Ar beidsbeurzen. Nieuwe Schoolstraat 26, 's-Gravenhage, die door bemiddeling van de van Rijkswege gesubsidieerde Nederlandscbe Arbeidsbeurs te Ober- bausen in staat zijn te beoordeelen of er op aannemelijke voorwaarden in Duitschland werk is te vinden. Storm op de kust. Wat heeft het weer boos gestormd deze twee laatste dagenHoe bul derde de vvind over onze daken, hoe gierde hij door de schoorsteenen, hoe zwaaiden buiten hoornen en hooge takken weder op onrustbarende wijze Wat zullen er velen 's nachts gedacht 'nebben aan hen die op zee zijn en onze kust te naderen hebben! Want ze zullen nog vervuld zijn, van wat ze lazen in de dagbladen omtrent den nach t van 30 Sepiember op 1 October j.l. Het was toen een nacht van noodweer op de kust van wie rustig in veilig buis op vasten wal slapen kon, ge voelde zich dien nacht goed af Maar anders dacht daarover de bemanning van de motor-reddingboot »Brandaris«. Ze was den geheelen nacht buiten, op reddingswerk uit. De commissie te Vlieland met schip per en roeiers was eveneens deri heeien nacht in de weer op de Noordoost punt van Vlieland, om de menschen van een gestranden Ioodskotter te redden door lijnen van boord naar den wal. Het was een vreeselijke nacht. Ze vonden het geen goed bivakeeren op den lagen N -Oost hoek, tot de knieën gezakt in het duikelzand geen wonder! Van al wat onze reddingbooten doen en durven, krijgen wij nu en dan meer uitvoerig kennis door het belangwekkend tijdschrift «De Red dingboot». In het nummer van No vember lazen wij allerlei mededeelm- gen, welke het goed doet te lezen, welke het hart opbellen van een zee varend volk als het onze, dat aan de zee alles te danken heeft. Wij lazen er in al wat de nBian- daris* gedaan heeft dag en nacht aan dag en nacht in dien Noordoos telijken storm, die met orkaankracht waaide, terwijl het dik was van regen en het zeewater zoo over de »Bran- daris» sloeg dat de schipper en be manning niets meer hoorden en niet meer wisten waarheen ze gingen. Voorwaar, een woord van lof is hier op zijn plaats, zoo voor de be manning als voor deze nieuwe motor reddingboot. Het schip heeft die nachten getoond voor zijn taak be rekend te zijn; ook in de hooge zeëen bleef de motor geregeld door werken. Men meldt uit Velsen Ven de stoompont »Velsen« is eer gisteren, tijdens den storm, een spie uit een ketting geloopen. Hierdoor is ruim een uur elke verbinding voor het publiek afgebroken geweest. Door de tramdirectie werden maatregelen te gen nieuwgevreesde stagnaties geno men. Uit Vlissingen wordt gemeld: Ten gevolge van zwaar stormweer zijn de loodsdiensten van Maandag avond tot Dinsdagochtend gestaakt. Zondagnacht zijn door den storm de stalling en de schuur van v. Dijk, te Kaatsheuvel, omver gewaaid. Een paar varkens bleven dood onder het puin. De Afd. «Amersfoort van de Ned. Veieeniging van Spoor en Tram wegpersoneel besloot tot aansluiting bij den A. B. B. en tevens zoo spoedig mogelijk een vergadering te beleggen in »Ons Huis«, waar het hoofdbestuurs lid Sneevliet, uit Utrecht, ais spreker zal optreden. Er zal gelegenheid zijn tot debat. De vergadering betuigde haar sym pathie voor het plan van het comité tot oprichting van een openbare lees zaal. Het bestuur der Kiesvereeniging »Gemeentebelang« koos tot Secretaris den heer mr. D. J. van Schaardenburg. Aan de Hoogeschool te Utrecht slaagde voor het candidaatsexamen in de rechten de heer W. Twiss. De heer Gelens, opzichter bij de Hollandsche Spoor te Barneveld, is met ingang van '1 November in ge lijke betrekking overgeplaatstnaarhier. Het carillon van den Lieve Vrouwe-toren brengt ten gehoore bij heel uur den «Padvindersmarschï van den heer S. J. van der Werf, waar van de tekst luidt: Het hoofd rechtop met fiere leden, Hulpvaardig, trouw en joviaal, Vooruit, niet rustend bij het heden, Gewerkt, 's Padvinders ideaal. Ons woord gestand, hoog onze leuze: Voor Vaderland en Koningin Steeds hardend, stalend ons tot reuzen, Dat willen wij met hart en zin. Bij halfslag speelt het »De spinster«, uit den liedei bundel van Jacob Kwast. De maandvergadering van Han del en Nijverheid zal Donderdag acht dagen dus 16 November, worden ge houden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2