WIJNHANDEL. B. A. SIDDRÉ, DE WITTE WINKEL Gemengd Nieuws. Advertentie». NOODHULP-KEUKENMEID „AMICITIA" PISUISSE en BLOKZIJL, Amersfoortsc! Wissel- en Effectenkantoor Rijn- en Moezelwijnen. Madera, SHERRY en Portwijnen. Vermont!, Malaga. Medicinal Mayer Ansirnc!. Langestraat 74. w E Kamervan Koophandel en Fabrieken Deze Kamer bielii jl. Zaterdag een openbare vergadering ten stadhuize onder voorzitting van den beer J. Ger. Kleber. Afwezig de heer H. v. Haselen De 'notulen van 3 Aug. werden gelezen en ongewijzigd gearresteerd. Ingekomen: van den Min. van L. II. en N. een missive begeleidend het verslag van deri hoofdingenieur van het stoomwezen. Van den Comm. der Koningin in de prov. Utrecht het verslag der Ned Vissrherij Ter lezing voor de leden Van de H. IJ. S. M. het jaarverslag over 1910. Een schrijven van de Ned. Handels reizigers vereeniging te Rotterdam met verzoek om steun van haar adres. Reeds vroeger is besloten dit voor kennisgeving aan te nemen. Een belicht, dat te Kaatsheuvel een Kamer van Koophandel is opge richt. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van den Min. van L. N. en H. ten geleide van een ge schrift van de staatscommissie voor den Middenstand over spoediger ver effenen voor rekeningen voor den kleinhandel. Verder verschillende zaken over de lariefwet.Zullen worden rondgezonden. De voorzitter zegt, dat de vorige vergadering is gevraagd naar de tele fonische verbinding met Rotterdam De gesprekken worden over Utrecht gevoerd. De heer Van Vollenhoven wenscht een adres in te dienen, om directe aansluiting te veikiijgen. Het Bestuur der Kamer zal zich tot den betrokken Min. wenden. De Voorzitter brengt den toegang tot het Pustkantoor ter sprake. Deze is niet zonder gevaar de Gemeente schijnt niet van plan de zaak aan te pakken. In de afdeeling verslagen wordt er wel over gesproken, doch op de begrooting is er geen post voor uitgetrokken, waarom hij voor stelt een adres tot den Min. te richten. Dit wordt aangenomen. De Heer van Volleuhoven vraagt hoe het met de verbetering van de Eem staat. De voorzitter weet hel niet en acht het beter de zaak een volgende vergadering eens weer te bespreken. Wel is deze zomer een onderzoek gedaan en zijn de heeren behouden teiuggekeerd. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering by negen uur gesloten. Toch nog gehaald. 't Gebeurde op een onzer groote stations,een kruispunt van spoorwegen. Aan 't einde van een der perrons staat de sreltiein naar Rotterdam en Den Haag, zwaar pullend en hijgend te wachten op bet sein tot vertrek, dat feitelijk al een paar minuten ge leden moest gegeven zijn. Men is al twee minuten te laat. Eindelijk... alles is klaar, de chef geeft een teeken dat men kan ver trekken. De hoofdconducteur heeft reeds het fluitje in den mond, om het sein tot vertrek te geven, doch... hij fluit niet. Zijn scherp oog heeft ontdekt, dat een zeer zwaarlyvige dame aan komt schommelen, alle moeite doende om hard te loopen en den trein te halen. Wel willend, zooals hoofdconducteurs altijd zijn, verdween het fluitje uil zijn mond en reeds was een dames coupé tweede klasse geopend om de curpulente passagiere in te laten. Deze kijkt in het voorbijgaan 111 alle coupés en blijft voorden geopenden dames-coupé staan, steekt haar hand naar een binnenzittende jonge dame toe en zegt: Hé, is dat loopen, Truus. adjuu hoor, de gioeten aan je ouders, kind Instappen dame! klinkt het bevelend van 's conducteurs lippen. Neen, conducteur, ik behoef niet mee. Nou Truus, het beste hoor. De dame had geen tijd meer om baar nicht, of wat het dan was, voor de tweede maal de hand te drukken, want buitengewoon hard smeet de conducteur het portier dicht, buiten gewoon scherp floot hij op zijn fluitje en even zwaar als altijd, puffend en hijgend, verliet de trein het station, in de richting van de Residentie. De trein was vier minuten te laat; daarvan kwamen er twee voor reke ning der corpulente dame, die, onbe wust van de verstoring, die zij had teweeg gebracht, blij, dat zij »'t toch nog gehaald bad«, hijgend huiswaarts keerde. »Centrum«. Een oud Bosch bij Weesp? Rijdende met de H. IJ. S. M. van Amsterdam naar het oosten, ziet men even voorbij het Merwede-kanaal, dus nog vóór de stad Weesp, eenige wei landen, die gedeeltelijk overhoop zijn gehaald door donkere massa's welke als miniatuur-terpjes omhoog steken. Men denkt eerst aan mesthoopen, die daar op onregelmatige afstanden zijn neergesloi t, tot bemesting van bet weiland. Doch bij schei per toezien ont- waait men, dat het boomstronken zijn, die gedeeltelijk uit den bodem om hoog steken. Het zijn blijkbaar de overblijfsels van een oud boscb, dat hier stond; en het vermoeden ligt voor de hand, dat door de zomerdroogte het peil van het weiland zoodanig gevallen is, dat deze oude boomstronken nu te voorschijn komen. Onze berichtgever te Weesp, deelt ons nog mede, dat de daar in den bodem der weilanden van den vee houder G. Portengen, gedeeltelijk aan en boven de oppervlakte komende stronken, vroeger, toen daar het gras met de hand gemaaid werd, niet hin derden, doch dat nu daar ter plaatse met een machine werd gemaaid, hun hinder wel bleek. Daarom worden ze nu uitgegraven en verwijderd. Een nieuwe tunnel. De raad van bestuur van de Com pagnie du chemin de Ier des Alpes bernoises beeft het contract goedge keurd voor den aanleg der lijn Mon- tierLonjeau. De wei ken, waarmede heden een aanvang zal worden ge maakt, zijn opgedragen aan de Loetsch- bergmaatschappij. Zij zullen drie en een half jaar in beslag nemen en eene uitgave vorderen, naar schatting, van 25 millioen francs. In Ameiikaansche marinekringen vertelt men het volgende staaltje van stijfkoppigheid van een New-Yorkschen sleepbootkapitein. Toen het vlaggeschip Connecticut, gevolgd door een aantal andere slag schepen, voor de groote revue op den Hudson de New-Yorksche haven bin nenvoer, was het de bedoeling van den admiraal, dat de schepen recht streeks riaar de ligplaatsen zouden varen. De admiraal echter rekende buiten den kapitein van een sleep bootje. Juist toen de spits der schepen- mie tusschen Governor Island en het Vrijheidsbeeld was aangekomen naderde eeu sleepbootje van Brooklyn komende en iri de richting gaande van Jersey. Het vlaggeschip stopte niet, want de commandant dacht niet anders, of het kleine bootje zou voor het reusachtige slagschip wel uitwijken. Maar ondanks alle waarschuwirigs- signalen hield de sleepboot haar koers. De kapitein van de boot, die kalm rookend aan het dek stond, wist. dat hij de goede richting hield en dacht er niet aan, voor het oorlogsvaartuig uit den weg te gaan. Hij was aan stuui boord van de vloot en volgens de bestaande regelen moest dus deze van koers veranderen. Toen de officier op de brug van het slagschip bemerkte, dat de sleepboot recht bleef doorsturen op het vaarwater der ooi logsschepen moest bij nog op het laatste oogen- blik het roer omgooien en in wijden boog uitwijken. Onmiddellijk volgden de achteraankomende oorlogsschepen deze beweging, al begreep men aan boord hiervan niet, wat die plotselinge koersverandering in dit drukke en gevaarlijke vaarwater eigenlijk be- teekende. De kapitein van de sleepboot blies een extra-dikke rookwolk uit en de bemanning juichte toen zij aldus een geheele vloot van slagschepen dwong om plaats te maken voor hun notedop. Dat de plotselinge manoeuvre voor al die kostbare schepen nootlottig had kunnen zijn, raakte hen niet. Zij waren in hun recht en waarom dan te wijken, al konden zij dat dan ook gemakkelijk doen. Vit een Zuid-Liniburgsch dorp. Dicht bij Maastricht ligt een dorp. En in dat dorp wordt zwaar ge politiseerd. Op zijn dorpsch! Dezen zomer is, wat vroeger op positie was in die gemeente meerder heid geworden. En nu loopt die meerdeiheid, naar ons uit goede bron gemeldt wordt, met wraakzuchtige plannen rond. De verslaggever van een blad, dat niet in de gratie der nieuwe regeerings- partij staat, moet geboycot woiden. Er wordt gebroed op een voorstel om hem den verderen toegang tot de tpeistribune«'n weidsch woord! van de Raadzaal ook 'n weidsch woord! te ontzeggen. De vroede vaderen gnuiven al bij de gedachte, dat de man, die daar om wel niet zal wegblijven, dan op gedrongen tusschen het publiek moet staan en boperi wellicht al stillekens dat zulks hem de uitoefening van zijne taak zal bemoeilijken. In Holland, waar men niet zoo bang is voor critiek, en waar dan ook linksche en rechtsche meerder heden in openbare lichamen rechtsche en linksche verslaggevers vrijelijk en onpartijdig op de perstribunes van Kamers, Staton en Raden toelaten zal men over zulke dingen wel glim lachen! Maar daar heeft men ook geen dorpen met hooglooponde ruzies tusschen nblauwena en»niet-blauwen« (»L. K.«) Kunst in Indie. Te Semarang is. weet de »Loc.« te melden, door een zevental kunst liefhebbers, o.w. ook de schilder Dake een vereeniging opgericht tot ont wikkeling van het kunst- en schoon heidsgevoel in Ned.-Indie. Het voor loopig bestuur beslaat uit de heeren Drechslar, vooizitter, Kocb, secretaris, en van Hattum, penningmeester, en de vereeniging is een onderafdeeling van de Nederlandsche vereeniging tot bevordering van het schoonheids beginsel bij het onderwijs. Zij heeft ten doel hier in Indië en in Holland tentoonstellingen te organiseeren en zal zich niet alleen bewegen op het gebied der schilderkunst doch ook op dat van andere kunsten. In Holland zullen exposities worden gehouden van specifiek Indische onderwerpen en kunstvoorwerpen ten einde den Hollandscben kunstenaars een beter begrip bij te brengen van het schoone in Indiè en hen in grooter getale herwaarts te lokken. Volgens een bericht uit Port of Spain op Trinidad is in de Serpent's Mouth-straat tusschen Trinidad en Venezuela een eiland uit het water opgerezen. De zee was. voor het eiland zicht baar werd, in heftige beroering. Rook kolommen stegen omhoog en op ver schillende punten sloegen de vlammen uit. Een brutaal boevenstukje wordt uit Warschau gemeld. In het deftige restaurant Boicowski aldaar, dat dicht bezet was met een elegant publiek, kwamen Maandag avond vijf en twintig roovers binnen en gelastten de aanwezigen de handen omhoog te steken. Een kellner, die het waagde den roovers tegemoet te treden, werd neer geschoten. Terwijl nu de helft der boosdoeners de gasten scherp in het oog hield, ontnamen de anderen hun alles wat zij aan geld en voorwerpen van waarde bij zich hadden en daarop verwijderde de bende zich, met een rijken buit. Alle nasporingen naar de dieven zijn vruchteloos gebleven. Voor Huis en Hof. De tien geboden van het koffie zetten: 1. Neem steeds geheel zuiver en versch water om koffie te zetten. 2. Gebruik steeds de beste koffie, want de goedkoope, mindere soort smaakt altijd slecht, al neemt men er ook nog zooveel van. 3. Koop nooit te veel koffie opeens; versch gebrande koffie is 't lekkerst. 4. Maal steeds zelf de koffieboomen en niet grof, maar fijn als meel. 5. 't Water moet goed koken, de koffie zelf niet, die moet door 't kokende water afge trokken worden. 6. Filtieer dus altijd de koffie, dan blijft ze geurig. 7. Giet het kokende water niet op eens, maar bij kleine hoeveelheden en met tus schenpoozen op de koffie. 8. Zorg er voor, ook bij 't opgieten, dat de koffie zoo weinig mogelijk open staat. 9. Drink de aldus gezette koffie versch laat ze niet te lang staan. 10. Moet onverhoopt de koffie een poos warm gehouden worden, zet de koffiekan dan in een pot met beet water, niet op een lichtje of op 't vuur en let hierop vooral: laat de koffie, als ze gezet is, bij 't warm houden niet aan de kook komen. Een eenvoudige manier om blad begonia's te stekken: Men knipt een blad af met een stukje steel, zet het met den steel in een flescb regen water, zcodat het blad op de flesch rust, en zorg dan maar voor ge regeld bijvullen van water. Na drie weken komen een menigte wortels aan den steel, en tegelijkertijd be ginnen boven op het blad (bij de nervenvertakking) nieuwe bladen te ontwikkelen. Na eenige maanden wordt de plant voorzichtig in een pot gezet. Deze behandelingswijze iieeft nog voor, dal er geen warme kas voor noodig is. 's Winters gaat het den F-icus (F.elastica), evenals alle potplanten, niet te best. Droge kamerlucht, som bere dagen en koude nachten zijn slecht voor de planten. Ook het nu eens te weinig, dan weer te over vloedig gieten, doet er geen goed aan. De gomboom toont zijn ontevredenheid daardoor, daatdoor, dat hij kleinere bladeren maakt en zich zeer lang bedenkt, eer hij weer een rneuw blad vormt. Men moet nu trachten hem, zoo goed 't kan, het leven dragelijk te maken, door hem niet voor 't raam aan te groote koude bloot te stellen, maar liever wat meer achteruit te plaatsen, hem niet van de warmte te laten lijden, de stof der kamer, dikwijls met een zachte, vochtige spons voorzichtig af te vegen, niet aan kouden tocht bloot te stellen en niet al te vochtig te houden. Bij het ermijden van alle uitersten en bij het geregeld zorg dragen voor den boom, zal hij ook in den winter zich nog al tamelijk wel gevoelen, zoodat men in 't voorjaar weinig van zijn winterleed bespeuren kan. Om te vooi komen, dat de melk aanbrandt, kan men een zeer een voudig middel toepassen. Nooit moet men de melk op 't vuur of het toestel zetten in een vaatwerk, dat geheel droog is. In pan of pot, gewoonlijk gebruikt om melk te koken, moet men steeds water hebben staan, dat men natuurlijk weg doet vóór men de melk er in giet. Ook is het vol doende hot vaatwerk vóór het koken der melk eenvoudig met water om te spoelen. Gedachten: Indien een vriende lijk woord van onze lippen goed doet, troost brengt, kracbt geeft, waarom spreken wij het dan niet uit? Vriende' lijkheid is opbouwend en werkt be zielend. Wie vriendelijkheid bij kinderen aankweekt, geeft hun een sleutel mee om vele deuren te openen. Norsche, nurksche, onvriendelijke menschen zijn als mistig rneer; zij doen kil en benauwend aan, zij ver engen de wereld en drijven de men schen naar buis. Een goede woning, een vriendelijk huis, Een matig leven geluk in huis. Observator. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID' van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 25 Oct. tot en met den 31 October 1911. GEVESTIGD. F. Offenbacher van Nordhausen (Duitscbland) naar Schimmelpenninckstraat 2. E. P. Willigenburg van Hilversum n. G. Spui 35. J. M. Welling van Bussum n. Krommestr. 43. E. de Graaf van Arnhem naar Peperstraat 2. G. Huisman v. Wagenborgen (gem. Termunten) naar Soesterweg 15. J. Witte van Heemstede naar Appelweg 17. A. S. Aronson v. Rheden n. Muurhuizen 135. M. G. Onnes v. Hellendoorn n. Lavendelstr. 1. M. Absil van Leusden naar Langestraat 5. J. H. Meijer v. Den Haag n. Bisschopsweg 74.' J. Hulshof v. A'dam n. Heiligenbergweg 70. J. F. B. Weber v. Leeuwarden n. Utr.weg 22. C. F. de Hoop v. Montfoort n. Soesterw. 239. J. R. Reker van Zeist naar P. Buijslaan 21. J. Bonsel van A'dam naar Gaslaan 20. H. Gouw van Haltern (Duitschland) naar Pater nosterstraat 12. IJ. O.de Jong v. Amsterdam n. Utrechtschestr.7a. de Jong van Rome (Italië) naar Zand 31. R. G. Repko van Gestel en Blaartheim naar Breedestreat 34. Berendse van Leusden naar Birkt 5. Hannessen v. Nijkerk n. Utrechtscheweg 97. Dirkmaat van Broek op Langendijk naar Langestraat 39. A. Sleeking van Utrecht n. Westsingel 18. Lankamp v. Oost Indië n. Utrechtscheweg 110. M. J. Sraeele van Dusseldorf (Duischland) naar Hellestraat 85. J. van den Heuvel v. Hoogland n. Muurhuizen 117. Kamphorst v. Leusden n. Woestijgerweg 29. J. van der Poel v. A'dam n. Muurbuizen 103. A. Noordenburg v. Eemnes n. Bloemend.str. 39. J. van de Hoef v. Barneveld n. Soesterweg 246. VERTROKKEN. E. van Zuilen v. Teutstraat 11 n. Amsterdam. E. van Naarden, wed. Luigjes van Woest, weg 29 naar Hilversum. Ruitenbeek van Schip Gr. Koppel n. Nijkerk. Schenk van Koningstraat 115 n. Zienkzee. W. A. Spits van Stationsstraat 7 n. Diepenveen. D. H. Goossen van Vlasakkerweg 36 n. Den Haag. H. van Harten v. Molenstreat 15 n. Amsterdam. H. Krol van Leusderweg 92 naar Amsterdam. P. Smit van Langestraat 58 n. Groningen, i. Gieling van Koninrstraat 115 naar Leusden. R. Fijn van Bredestraat 51 n. Amsterdam. J* Crdelman van Blankenheimstr. 7 n. Hilversum. G. Schottelndreier van Langestr. 31a n. Utrecht. B. Dashorst van Zuidsingel 75 naar Weesp. van der Vennen v. Gr. Gasthuisl. 411 n. Zeist. G. J. Geijssen van West.S. 19a n. Amsterdam. E. P. Roode van Schimmelp.str. 39 n. Den Haag. W. Emm ens van Muurhuizen 3 n. Groningen. J. Plaggenhoef v. Vlasakkerw. 24 n. Amsterdam. J. Lablans van Noordstraat 7 naar Utrecht. M. A. J. M. Jacobs van Langestr. 91 n. 's Bosch. H. W. de Jong van Langestraat 5 naar Leiden. J. Crujjff v. Utrechtschew. 97 n. Samarang N. O I. A. L. Berretty echtg. van Jan Cruyff van Utrechtscheweg 97 naar Watergraafsmeer. A. G. J. de Rooij van L. Beekstr. 29 n. Zaandam. J. G. de Rooij van L. Beekstr. 22 n. Zaandam. M. G. Gabriel v. Vlasakkerweg 30 n. Amsterdam. A. Bordel van Puntenburgerl. 6 n. Den Haag. A. S. gchluter van Tolstraat 7 naar Naarden. W. i. Ötto van Muurhuizen 26 n. Werkhoven. J. P. Timmer vhn Langestr. 30 naar Utrecht. S. van Dissel van L. Beekstr. 24 n. Wageningen. W. J. Stotijn van Schoutenstraat 1 n. Leusden. R. J. Hoffman van Arnh.weg 44 n. Den Haag. J. van Etteren van Arnh.weg 44 n. Den Haag. G. Elberse van Hoogstraat 34 naar Utrecht. E. L. Schoonderwoerd v. Monn.p.59p.Nijmegen. A. v. d. Hulst v. Utrechtschew. 161 n. Den Haag. T. H. Rozeboom van Blankenheimstr. 14 n.Soest. H. A. Enkelaar v. Stellingw.str. 4 n. Middelburg. b. z. a. voor dadelijk door bijzondere om standigheden. Van uitstekende getuigen v.z. Br. fr. lett. O. Bur. v. d. Blad. Concert-Directie MAX VAN GELDER, Amsterdam. AMERSFOORT. Zaterdag, II November 1911, de bekende Journalisten-Chansonniers. Vertolkers van het Levenslied. Meesterwerken van de beroemdste FraDsche Chansonniers, Brnant, Privas, de Montoya, Botrel, e. a.; Duitsche Ca baret- en Ueberbrett'l liederenoude en nieuwe Eogelsche folksongs; Holland- sche voordrachtenIndische voordrach ten met begeleiding van >Krontjongc melodieën. Aanvang 8 uur. Prijzen der plaatsen Jl. 1.50—1.—. Plaatsbespreking aan het gebouw 11 November 's middags 12.30 uur. Concertvleugel uit het Magazijn van LOUIS KLEIJN. (Mr. S. G. van Welfleren Baron Rengers) KORTEGRACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën. Effecten. Credieten. Incasseering van Wissels en Quit: Coupons. Vreemd Geld. Deposito's Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. ZUIVER WGLLEN- HALFWOLLEN-! KATOENEN-TRICOT-! RAMEH-EN NET-: ONDERGOEDEREN Fabrikaat WJansen C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TELEPHOON 70.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3