BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. vuur pessimisten nad aangezien, be gonnen voor de grondslagen der maatschappij te beven*. De intrekking der Graanwetten en de afschaffing of vermindering van een groot aantal beschermende rechten brachten nieuwe voorspoed in 't land en herstelden den inwendigen vrede, een vrede, die sindsdien nooit meer ernstig verstoord werd. Bescherming leidt ongetwijfeld tot vermeerdering der oorzaken van wrijving tusscben Kapitaal en Arbeid en tot verscherping van den geest van klassehaat, waardoor de vooruit gang van Sociale hervorming wordt tegengehouden. Hoe meer aan een volk geleerd is uitsluitend op klassebelangen te letten en niet op die van de gemeenschap, van de natie, zooveel te ondoordachter en in strijd met de hoogste belangen der natie zal ook bun handelen zijn. Voedt het op, niet in de leer, dat ieders handelingen ten goede moeten komen aan allen, aan den vooruit gang der nationale welvaart, maar in de leer dat de eene klasse zich straffeloos mag verrijken ten koste van de andere, laat deze leer dage lijks voor hunne oogen in praktijk gebracht worden op hunne kosten door hen die op 't oogenblik de macht in handen hebben en op bun beurt zullen zij niet nalaten eveneens zoo op te treden. Waarom zouden ze ook niet? Vrijhandelaren worden wel eens beschuldigt van aanmatiging, van de zucht om aanspraak te maken opeen hoogeren graad van deugd dan die hun tegenstanders bezielt. »Het is belachelijk ar zegt de Protectionist, te veronderstellen, dat de man van za ken, die Vrijhandel voorstaat, door een minder zelfzuchtige beweegreden gedreven wordt dan zijn tegenstanders. Maar de Vrijhandelaar beweert niet dat hij Vrijhandel voorsjaat om zelf zuchtige beweegredenen, maar hij beseft dat in den Handel de beste wijze om eigen belangen te dienen is die van anderen te bevorderen. Maar de deugd, die de Vrijharidelaar niet voor zich zelf vraagt, die vraagt hij voor zijn leer. Hij beweert dat de Vrijhandel in de plaats van tal van elkander be strijdende partjjen, alle op winst uit ten koste van anderen, zon stellen een samenwerking waardoor aan de Natuur de grootst mogelijke opbrengst van haar gaven wordt ontworsteld voor het welzijn van bet menschdom. Hij houdt staande, dat de beginselen, waarop de leer van Vrijhandel ge grond is, die zijn, welke bet mensch dom geleid hebben en steeds zullen leiden langs de paden van allen waren vooruitgang de beginselen van een heid in plaats van verdeeldheid, van onderlinge hulp in plaats van onder- lingen strijd. lieden ten dage slaan zij, die ge meenschappelijk belang stellen in de zaak van den vooruitgang der mensch- beid, de handen ineen ter bevorde ring van hunnen arbeid; b.v. voor bet bevorderen van den vrede door arbitrage, van kennis door wetenschap, om te bespreken de behandeling van maatschappelijke kwalen en 't aan- kweeken van maatschappelijke wel vaart; en zoo zijn wij nu bijeen om mede te werken aan het verspreiden der leer, dat tusschen natiën zoowel als tusschen individuen de grootste resultaten bereikt worden, wanneer't aan een ieder veroorloofd is zonder beletsel of verhindering, met zijn beste krachten mee te werken tot den algemeenen volksrijkdom. Wij sluiten ons aan bij 't leger van hen, die in den loop der eeuwen lang zaam maar zeker voortschrijden riaar datgene, wat geen hersenschim is maar einddoel, dat 't menschdom bestemd is te bereiken: Algemeene Broederschap. !De Oorlog-. Volgens de bladen heeft de minis terraad besloten den mogendheden mede te deelen, dat de Porte onmid dellijk alle Italianen zal verbannen, ingeval de Turksche eilanden of kusten worden aangevallen. met het slaan spoedig klaar wilde zijn. Bij den zevenden slag verhief zich een zware heldere stem en zeide. «Zijn wij voltallig?" «Ja," antwoordde men tegelijk uit vier verschillende richtingen der 1 uimte. «Zijn de rattengaten bewaakt?" En weder antwoordden de stemmen «Ja!" (Wordt vervolgd.) De Italiaansche vloot. De dikwijls officieuse Giornale d' Italia constateert dat het thans zeker is, dat de mogendheden niet van plan zijn gezamenlijk een poging te doen om Turkije tot den vrede over te halen. Italië heeft, nu een week vcrloopen is sedert de proclamatie der annexaue, den mogendheden tijd genoeg gelaten om het over een gemeenschappelijk optreden eens te worden. Het moet daarom andere middelen toepassen om Turkije in zoo kort mogelijken tijd tot den vrede te dwingen. »Wij hebben een week gewacht, maar kunnen en mogen niet langer wachten. De vloot moet actief optre den. Wanneer de mogendheden, bond genooten en vrienden de gevolgen van de Italiaansche vlootactie vermijden willen, moeten zij besluiten thans Turkije tot den vrede te dwingen.* Italië schuift dus de verantwoor delijkheid voor eveutueele complicaties op een wel wat te gemakkelijke ma nier op de mogendheden. Bladen, die te Turijn en Milaan verschijnen, melden eensluidend, dat Duitschland en Oostenrijk geprotes teerd hebben tegen da vlootactie in de Egeïsche Zee. De minister van buitenlandsche zaken zou met een krachtig protest geantwoord hebben. De voorbereiding voor het ten uit voer leggen van de Italiaansche plan nen aan de Klein-Aziatische kust duurt voort. Waarschijnlijk is het gerucht, dat Duitschland en Oostenrijk geprotes teerd zouden hebben, niets dan een ophitserij tegen het Drievoudig Ver bond. Tripolis. Aan een brief van den specialen oorlogscorrespondent van den Berl. Lokal Anz., uit Tripolis, gedateerd begin November, is het volgende ontleend «Eindelooze transporten op ezels, muildieren, op bont geschilderde kar ren belemmeren het verkeer. In de stad overal militaire posten, die enkele straten afsluiten. Tlholera I Op de mooiste punten van de stad hospitalen. De vroeger belachelijk goedkoope levensmiddelen zijn verschrikkelijk duur geworden. Het aliernoodigste zelfs is bijna niet te krijgen. Vroeger moest de stad dagelijks 1300 armen voeden, thans dringen de bedelaars de stad binnen en bedelen zoo brutaal als oosterlingen alleen uit kunnen. De stsaten aan den rand van de stad zijn bijna onbegaanbaar. De huizen der gegoeden zijn gedeel telijk voor verdediging ingericht, ge deeltelijk vernield en geplunderd. In de straten liggen overal dooden met bloed bevlekt, een verpestende lucht verspreidend. Onschuldige wandelaars worden eenvoudig, omdat bun weg die der soldaten kruist, doodgeschoten. De straten zijn gebarricadeerd, ver anderd in loopgraven, afgeschut met steenen muren en zandzakken. Hon derden vrucbtboomen zijn ter hoogte van den grond afgekapt, opdat de Italianen een vrij uitzicht zullen hebben. Op 200 meier afstands van den vijand hebben Turksche artilleristen zich ingegraven en schieten voort durend op den vijand. Soms slingeren zij twee, drie granaten tegelijk in de overvolle stad. Dat is «oorlog zonder oorlog,* zoo als men in Europa zegt.« In een brief uit Tripolis aan de Foss. Zeitung komt de volgende passage voor: »De vliegmachines van deltalianen zijn niet in staat verkenningstochten van eenige beteekenis te doen over de oase, waarin de Turksche troepen verspreid liggen. Italiaansche officieren, bij mij in gekwartierd, zijn zich volkomen bewust van den toestand, die ontstaan zou. zoodra een algemeene aanval gedaan werd op hun vleugel, (betgeen in middels geschied is.) De stemming onder de tioepen is niet meer zoo goed als zij aanvan kelijk was. De mannen klagen erover, dat zij in drie weken met afgelost zijn, dat zij dag en nacht dienst moeten doen. In de stad schijnt men nu eindelijk te begrijpen, dat den Italianen nog een zware taak wacht en dat de Turksch-Arabische troepen, al zijn zij half uitgehongerd, stand zullen houden. De Turksche Vloot. Volgens de «Evening Chronicle* is de directie van de werf te Newcastle die ook belast is met den bouw van de Spaansche vloot, in onderhandeling met de Turksche regeering over den aanbouw van Turksche oorlogsschepen. Volgens hetzelfde blad zou Turkije opnieuw twee oorlogsbodems van Duitschland hebben overgenomen Half December zullen Nijgh van Ditrnai's Uitgeversmaatschappij in den handel brengen een nieuw portret van H. K. H. Piinses Juliana en wel eene in opdracht van H. M. de Koningin door de bekende firma L. van Leer Co. te Amsterdam vervaardigde kleurenreproductie in groot formaat (64 cM X 84 cM., beeldgrootte 40 x 56) naar eene won derwel gelukte pbotographische op name van Hate Majesteit. Dit portret is van eene tredende gelijkenisde Prinses slaat in eene aardig-onge- dwongen houding, het vriendelijk ge zichtje en face, de pas geplukte zon nebloemen in de handjes houdend, voor eene groep rhododendrons in de decoratieve parkomgeving van den tuin van Het Loo. De reproductie (die in een twaalftal kleuren geschiedt) wordt uitgevoerd in een tol dusver in ons land nog niet aangewend procédé van fotohthographie, een zoo fraai resultaat gevend, dat men waant eene aquarel voor zich te hebben. «Als eene bijzonderheid moge nog gelden, dat, waar tot dusver elke portreiuitgave van de Prinses veel van hare waarde verloor, doordat een zeker soort uitgevers en drukkers er direct minderwaardige reproductien van ging maken, deze uitgave zal geschieden op eene wijze die haar onder de bescherming der wet op het auteursrecht doel vallen; hij die het portret desniettegenstaande reprodu ceert, stelt zich dus bloot aan eene ernstige vervolging van den straf rechter." Padvinderij. De heer C. G. Holfman, te Opster- land, Algemeene Nederlandsche Ver- eeniging van Boy-Scouts. Op eene bijeenkomst van afgevaardigden der volgende plaatselijke vereenigingen van Padvinders, t.w. Wageriingen, Zaandam, Groningen, Alkmaar, Breda, Leeuwarden, Haarlem en Rotteidam, werd staande de vergadering besloten tot oprichting van de «Algemeene Nederlandsche Vereeniging van Boy- Scouts. Hoewel niet ter vergadering aan wezig, zullen leeds dadelijk de plaatse lijke vereenigingen te Lochem Almelo en Winschoten mede toetreden. Deze bond komt dus te staan naast de thans reeds bestaande twee groote organisaties, maar zal van zijn kant pogingen in het werk stellen, om tot de zoo gewenschle algebe6le samen werking over het geheele land te geraken. Volgens de statuten van dezen bond wordt elke aangesloten plaatselijke vereeniging vrij gelaten hare wet en belofte of verklaring zelve te forrnu- leeren op zoodanige wijze, als zij het met het oog op de plaatselijke toe standen en omstandigheden zal wen- schelijk achten, wanneer die redactie slechts niets strijdig is met de ideeën der boy-scout beweging, als in de statuten neergelegd. De stichters koesteren de verwach ting, dat hun programma door elke plaatselijke veieeniging kan worden aanvaard en daarop dus algeheele samenwerking kan worden verkregen. De leiding van den bond weid voor- loopig toevertrouwd aan vertegen woordigers der plaatselijke vereeni gingen te Rotterdam, Wageningen, Alkmaar, Haarlem, Breda en Leeuwar den. Het adres van den secretaris is: Dr. K. H. de Raaf, Ochterveltstraal 62, Rotterdam. Zondag 12 November hield de oud-katholieke Vereeniging «Petrus Buys« haar tweede Algemeene Ver gadering, tevens réunie, in Hotel Bellevue tegenover het Station. De Voorzitter, de heer J. L. v. Os, de vergadering opend met een harte lijk welkomstwoord aan de taliijke aanwezigen, begroette in liet bijzonder den Hoogeerwaarden Heer G. Gul, Aartsbisschop vari Utrecht, en de Piofessoren Kenninck en Wijker. Tot zijri gioot genoegen kon de voorzitter vei klaren dat de vereeniging Petrus Buys zich in een steeds stijgende belangstelling mag ver heugen, dat ook door vele buitenstaanders sympaihie wordt betuigd. Het afge- loopen jaar was weikzaam en vrucht baar geweest. Met klem wees spreker er op, dat Petrus Buys bij haar propaganda voor de oud-katholieke beginselen zich steeds laat leiden door de gedachte: wij strijden niet tegen personenveeleer tegen onwetendheid, dwaling, leugen en laster. De notulen door den secr. de heer G. A. Spit voorgelezen werden zonder op- of aanmerking goedgekeurd, onder stevig applaus. Van den Hoogeerwaarden Heer J. J. van Thiel, bisschop van Haarlem was een schiijven ingekomen, met de mede- deeling dat zijn floogeerw. verhinderd was de vergadering bij te wonen, wegens ongesteldheid, met de beste wenschen voor den groei en bloei der vereeniging. Een telegram werd daarna verzonden met dankbetuiging en heilwensch. Wederom krijgt de secretaris het woord voor zijn jaarverslag. Uit dit keurig en omvangrijk verslag klonk ons een opgewekte toon tegen. Het tweede vereenigingsjaar was alleszins gunstig en bevredigend te noemen. Thans waren 44 personen aan de de Vereeniging verbonden. Twee brochures «Roomsch-Katholiek Roomscb-Poluiek* en «Het bijgeloof in de Roomsche kerk* werden in ruimen kring verspreid. In Nijmegen werd een openbare vergadering ge houden waar de secretaris een lezing hield over het «Port-Royalisme*. Deze druk bezochte bijeenkomst bleef niet zonder rusultaat. Oud-Katholieke lec tuur wordt aan ruim 200 adressen toegezonden. De stand der vereeniging geeft de beste verwachting voor de toekomst. Een hartelijk woord van dank werd den secr. gebracht voor het getrouw en juist weergeven van den stand van zaken. Nadat vervolgens twee nieuwe leden waren geinstalleerd werd door den heer B. T. Roeselmg rekening en verantwoording afgelegd welke door de commissie in orde bevonden werd. Den Penningmeester werd dank gezegd voor zijn zorgvuldig nauwkeuiig be heer. De begrooting werd na eenige dis cussie ongewijzigd goedgekeurd ;Bij acclematie werd, op voorstel van Prof. Kenninck het Bestuur in zijn geheel herkozen. Tijdens de réunie spraken de Hoog- eerw. Heer G. Gul, Prof. Kenninck en de Zeereerw. Heer Van Kempen woorden van opwekking en aanmoedi ging, die door den voorzitter werden beantwoord. Men heeft nu het geluk maar voor het grijpen! Het is de van ouds bekende firma Gebr. E. en M. Cohen, te Amsteidam, (voorheen te Arnhem en Nijmegen), die aai: de koopers uit hun aanbod van goed- en zeer goed koope boeken cadeau geeft een lot Rotterdamsche Schouwburg, waarop hooge prijzen kunnen vallen. Men leze de annonce in het blad van heden op pag. 4. De Vereeniging «Handel en Nijverheid* vergadert Donderdag 16 Nov. a.s. ter behandeling van 1. Een voorstel van het Bestuur om aan den betrokken Minister een verzoek te richten om de Kortegrachl tot even voorbij hel postkantoor te overkluizen. 2. Bespreking van het ingekomen verzoek van het voorloopig comité voor de op te richten openbare lees zaal en bibliotheek, om een afgevaar digde te benoemen en zitting in genoemd Comité te nemen. 3. Vei slag van de afgevaardigden naar de vergadering van den Midden standsbond gehouden te Utrecht den 16en October 191 I. 4. Ingekomen stukken. 5. Mededeelingen. Voor het examen vrije- en orde oefeningen der gymnastiek zijn ge slaagd de dames J. van Eek, M S. Slagter en J. S. L. Scheltema de Heëre. Bij de herstemming voor een lid van bet college van notabelen der Ned. Hervormde Gemeente werd ge kozen de heer R. van Dijk met 294 stemmen tegen 264 op de heer H. van Ommeren uitgebracht. Nutsavond. 't Was blijkbaar een goede gedachte van het Nutsbestuur den heer Hooy- kaas uit te noodigen nog eens wat van zijn reis naar en door Egypte en Palestina ie vei lellen. Hij heeft op een ondei houdende en eenvoudige wijze gedaan, ophelderende wat de platen voorstelden. Allereerst een kaart van Egypte, waarbij de aan dacht werd gevestigd op dit groote land, waarvan slechts een deel zoo groot als België bewoond is, nl. het Delta gebied. Dit is zeer vruchtbaar en leveit genoeg op voor de talrijke bewoners Vervolgens namen we een kijkje in Kaïro, het edelgesteente aan het gevest en bezochten hier de Moskee van Mohamed Ah, wandelden door enkele oude wijken en smalle steegjes, waar geen lucht en licht kan door dringen. We zagen een troepje straatmuzi kanten, gesluierde vt ouwen en veel vreemdelingen, vooral Italianen. Ook Amerikanen zijn vrij talrijk om een bezoek te brengen aan de Pyramiden, water en nog eens water is hier de vraag. We zagen dan ook water dragers en water en limonade ver- koopets. De kleeding is zeer keurig, vooral die der mannen. De uitbouw sels aan de gebouwen dienen om het water te bewaren. Een kijkje op een moskee gaf ons den indruk hoe ge weldig groot ze zijn en zagen ook een Mohamedaan op een gebedskleedje in de Moskee. De grootste universiteit der wereld'werd hier gevonden 11000 studenten en 300 leeraars. Het gezichtje op de Koptische Kathedraal levert een beeld van de vergankelijkheid. De voorgevel was omgevallen en de trappen in elkaar gezakt. Het gezicht op de laan naar de pyramide is mooi. Bij het plaatsje Gisch zijn er drie Cheops, Chefri en Mycerinus. Ook loopt er een electri- sche tram heen. We zagen de pyra miden van buiten en van binnen en boorden vertellen hoe ze gebouwd waren, 't Zijn niets anders dan graven der oude koningen. Aan een pyi amide hebben 100.000 man 30 jaar lang gewerkt. Ze zijn van zandsteen van 1,1 M'. grootte Alleen aan knoflook, uien en dergelijke bedroegen de on kosten 400 miljoen gulden. In het bestijgen zijn de inlanders echte bazen. Ook de Sphinx uit den tijd van Cheops 3000 jaar voor Chr. is reusachtig groot. De aanblik is geweldig, majes tueus en liefelijk, niettegenstaande er stukken afgeschoten zijn door de Arabieren. Over het balsemen van menschen en dieren kregen we veel te hooren en te zien. Ook zagen we een gra- nieten sarcophaag, waarin zoo'n gebal semde stier begraven werd. De mum mies zien er nog gaaf uit. Die kunst verstonden ze uitstekend en was zeer duur. Dit werd op koningen toegepast. Voor de armereri had men een minder kostbare manier. De mummie van Ramses II is o a. goed bewaard ge bleven en te kijk in een glazen kast. Hij was in zijn tijd pen geweldig heer en liet dan ook een reuzenstandbeeld voor zich zelf oprichten. Wat verwondering wekt is dat de besproeiing hier zoo piimitief is in een land waar men van electrische kracht en motoren gebruik maakt. Ter afwisseling muziek en zang, door Amersfoortsche dames en heeren op meesterlijke wijze voorgedragen. Niet alles hebben we vermeld, doch het een was al mooier en belangrijker dan het andere. Een woord van dank en aan het «Nut* en aan Ds. Hooykaas is hier op zijn plaats. Maandagavond omstreeks halfzes had bij de overweg aan de groote koppel een ontzettend ongeluk plaats Van een wagen der N. A. petroleum compagnie die de lijn wilde over steken werd door een aansnellende trein het paard met het geheele voor stel weggerukt en in de Eem ge slingerd. De 60-jarige koetsier G. werd zoodanig aan hoofd en lichaam verwond, dat hij na enkele uren, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleed. Een tweede op den wagen zittend persoon kwam er met een gekwetsten enkel af. Had het onge luk 2 seconden later plaats gehad, wanneer de wagen zelf op de rails was geweest, dan was beslist een deiaillement gevolgd en de ramp niet te oveizien geweest. De overwegwachter die vergat de afsluitboomen neer te laten en daar door aanleiding gaf tot het ongeluk, was pas van eene ziekte hersteld. Pisuisse en Blokzijl. De bekende journalisten Pisuisse en Blokzijl hebben Zaterdagavond velen aan zich verlicht door hun eigenaandige kunst. Ze vullen elkander aan, ze hooren bij elkaar. P. zingt, draagt voor en maakt allerlei opmerkingen, terwijl B. de vleugel op een uitstekende wijze bespeelt. Na een allergeestigde inleiding, die allen deed schateren van het lachen, droeg P. zijn verzen voor uit een buiten zijn répertoire in 4 talen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2