WIJNHANDEL 1. i. SIDDIi, BVIISHDS 12IILLIOEI HAARGROEI Dames Modemagazijn „De Vlinder DAMES- en KINDER HOEDEN KALKZA N DSTEENFABRIEK Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. Adverteniiëii. Een net BURGERMEISJE assistente in 4e lmislioiiöinc. Rijn- en Moezelwijnen. Maflera, SHERRY en Portwijnen. Vermouth, Malaga. Medicinal Mayer Ansbrnch. Langestraat 74. Slotlonwer's Stoomdrntterij, DRUKWERKEN, HET NIEUWE iVlODEBLAD Solide droge woonhuizen. Lage prijzen. Kantoor: STATIONSSTRAAT 583, APELDOORN. f Amersfoortscl Wissel- en Effectenkantoor Steenweg 33, Utrecht, over Van Gend Loos. Enorme voorraad, beslist goedkoope prijzen. 1.95, 2.95, ƒ3.25, ƒ3.45, ƒ4.45 en hooger. Men vergelijke vooral prijzen en kwaliteiten. Steenweg 33, Utrecht, over Van Gend Loos. Franscb, Engelscb, Hollandsch en Duitscb. Zijn opmerkingen voor en tu-schen den tekst waren geestig en sloegen goed in. Ook houding en mimiek waren onberispelijk. Van de Fransche Chansons viel vooral in den smaak: »Le roi fait battre tambonra, i Au tour du Chat noire, uLes Inqa ietsa. Van de Engelsche folksongs: )>The Keys of Heaven®, en »the Midshipmite®, terwijl van de Deutsche Breitl," Cabaret und Volkslieder vooral »des Tod van Bazel® en »Das Paniöffelchen® om maar een paar te noemen veel bijval inoogstten. De Hollandsche voor drachten vielen het meest in den smaak. Ze waren ook origineel, evenals de opmerkingen en mededeel in gen, die getuigden van een goeden kijk op de duigen, zoo bv. zijn opmerkingen over het zingen van het Nederlandsohe volk Op een taal- en letteikundig congres in 1901 of '02 werd be-loten volksliederen te verzame len om het Ned. Volk le leeren zingen. De heer Cours verzamelde 4 bundels. En het resultaat? Toen het Prinsesje was geboren zong dat zelfde volk: »Japie is getrouwd, bij zit in de misére.ft Ook zyn opmerkingen over Indië en de kwezelarij aldaar waren raak, evenals de voordrachten, die daarop betrekking hadden »Het waan wijze kwezelke® en nModerne kwezels®. De heeren waren eerst gekleed in Cabaret Costuum van Montmartre. Bij de Duitsche liederen droegen ze boord en wit vect, want wit staat ons zoo goed, zei P. De avond was om voor men het wist en het applaus niet van de lucht. We kunnen gerust zeggen, dat allen hoogst voldaan en dankbaar huiswaarts keerden. Zondagavond vierde de afdeeling Amers foort van den Bond van Nederl. Gemeente werklieden haar 5-jarig bestaan op feestelijke wijze in het sValije". De zaal was zeer vol. Opgevoerd werd door de Utrechtsche Tooneel- vereeniging »Eên uitgeknepen citroen", en daarna kwam de feestredenaar, de heer N. van Hinte uit Rotterdam aan het woord. Hij zeide, dat 5 jaar geleden de gemeentewerklieden on georganiseerd waren en slechts 8 gld. per week verdiendeD. Nu hebben ze er f 10, wel veel te weinig, doch er is vooruitgang en dat dan- j ken ze aan de vakvereeniging. Spr. raadt allen aanwezigen dan ook aan lid te worden en geen klaploopers te blyven, ook de vrouwen spreekt hij toe en raadt ze, hun mannen niet van de vereeniging af te houden, want zonder dat krygen ze nooit meer geld. Ook hoopte hy, dat de Gemeente in dezen duren tijd een toeslag op het loon zou geven. Met een opwekking lid te worden van de organisatie besloot hij zijn rede. Tot slot werd opgevoerd: Een slaaf van de Eubiothiek, dat vlug van stapel liep. Gisterenavond sprak Dr. H. J. Toxopeüs alhier in de Remonstrantsche kerk over: x>De verhouding van vrijzinnig Godsdienstige en het Nieuwe Testament". Onze eeredienst is eenvoudig, beteekent wei nig, in tegenstelling met het Katholicisme, dat veel praktischer is. Wie minachtend over dezen eeredienst spreekt, doet het uit onbekendheid. 't Vrijzinnig Protestantisme is ook arm aan zielzorg. Na veel behandeld te hebben stelde spr. de vraag: hoe staan wij nu tegenover dan Bijbel in zijn geheel en het N. T. in het bij zonder. Wij vrijzinnigen erkennen het relatieve karakter van de Bijbelboeken, de idealen zijn voor ons de hoofdzaak. Oaze houding is vrij, als tegenover elk ander boek. Onze houding tegenover het N. T. is louter een relatieve houding. De idealen, die mij passen neem ik, de rest bat ik liggen. Ook zyn de geschriften uit lang vervlogen tyden met een geheel andere levens- en wereldbeschouwing dan thans. Nie mand heelt dus het recht me te verplichten alles te onderschiijven. Het onderwerp werd van alle kanten bekeken en toegelicht, waar door de talrijk Jaanwezigen een heel anderen kijk op dit vraagstuk kregen. Onder voorzitting van den heer A. H. van Kalken vergaderde gister het plaatselijk comité voor sociale actie om te komen tot het oprichten van een Katholieke Middenstandvereeniging te dezer stede. Spr. gaf een resumé van 't ontstaau der werk zaamheden. Reeds 2 jaar was men begonnen, doch toen ging het niet. Nu evenwel een bestuurs lid van Handel en Nijverheid zich voor een openbare leeszaal uitsprak vond men hierin aanleiding de zaak weer te berde te brengen Kapelaan Van Overvelde uit Zwolle sprak en betoogde de noodzakelykheid van bet vormen van een Katholieke vereeniging. Ook is dit het uitdrukkelijk verlangen van de Bisschoppen. Het doel is met de neutrale vereeniging samen te werken om de belangen van den geheelen middenstand te bevorderen. Besloten werd hier een Katholieke Midden standvereeniging op te richten. Ter gisterenmiddag onder praesidium van den burgemeester Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers gehouden vergadering van d-n Gemeenteraad waren ingekomen de navolgende stukken: een schrijven van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 6 November 1911, houdende bericht van ontvangst van de 31 October 1911 vast gestelde Verordening betreffende openbare ver makelijkheden en verordening tot wyzising van de Verordening op de tapperyen, koffiehuizen en logementen voor kennisgeving; eéh adres van A. van der Linden met verzoek den ouden Soesterweg te willen verharden aan B. en W. om prae-advies; een adres van C. M. M. Vermolen, waarbij hij aan den Gemeenteraad aanbiedt te verkoopen een strook van zijn perceel, liggende aan den ingang van de Langestraat als voren. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot rooiing en verkoop van boomen aan den Laaglandschenweg werd aangenomen. Met ingenomenheid vernam de Raad de mede- deeimg van den voorzitter, dat een ingezetene de kosten op zich wil nemen der beplanting van de Bloklandstraat. Aan mejuffrouw J. M. de Bruyn werd, met ingang van 1 Januari 1912 eervol ontslag ver leend als onderwijzeres. De jaarwedde van den tijdelijken leeraar J. A. H. Hoogendoorn werd overeenkomstig de verordening vastgesteld, evenals de tractementen van eenige andere leeraren aan het Gymnasium. Aan den heer G. J. Buys werd onder dank betuiging voor de vele aan de Gemeente be wezen diensten met ingang van 1 December eervol ontslag verleend als directeur der H. B. S. Een voorstel tot wijziging der Gemeente- begrooting werd evenals het nieuwe reglement voor het Burgerweeshuis zonder discussie en zonder hoofdelyke stemming aangenomen. Het 3e suppletoir cohier der inkomstenbelas ting werd vastgesteld op f603.25 en het le suppletoir cohier der straatbelasting op f271.09. Op het totaal der inkomstenbelasting dienst 1911 werd besloten wegens vertrek en overlijden f650.25 af te schrijven. Op reclames inzake inkomstenbelasting en straatbelasting werd conform het voorstel van Burgemeester en Wethouders beschikt. Hierna sloot de voorzitter de openbare ver gadering en bleef de Raad nog eenigen tyd in geheime zitting bijeen. Barneveld. De Raad -be noemde tot gemeente-secretaris den heet' H. C Rutgers, commies ter se cretarie. Harderwijk. Naar men ver neemt, zal iri 1913, wanneer de nieu we kazerne te Harderwijk gereed zal zijn. liet 3e bat. van het 4a reg. inf. te Gouda oveigaan als 4e bat. van het 9e regiment van dat wapen en te Harderwijk in garnizoen komen. Het 4e bat. van bet 9e reg. tnf. te Utrecht, gaat dan over als 2e bat van het 4e reg., maar blijft te Utrecht in garnizoen. De duurte. Door een commissie, benoemd uit 12 vereenigingen óp postaal gebied, is pen audiëntie aangevraagd bij den Minister van Waterstaat aanbieden van petitionnement. Hierin wordt ge vraagd om een algemeene loonsver- hooging wegens duuite der levens middelen. Het is door 7876 personen getee- kend. Fruit. Men meldt ons uit de Betuwe: In den fruithandel ging het in de afgeloopen week nog al kalm toe; de prijzen bleven hoog, doch de vraag voor 't binnenland was niet zoo groot als vorige weken. De buitenlandsche verzending blijft staionair, geregeld worden eenige wagonladingen voor Duitscbland opgekocht tegen goede prijzen. Dat het binnenland momenteel zoo veel niet meer vraagt vindt zijn oor zaak hoofdzakelijk in de enorm hooge prijzen van het fruit, voor geregelde consumptie is het veel te duur en alval of afgewaaid fruit is tegen ver minderden prijs bijna niet meer ver krijgbaar. Wat er nog is, wordt door de fabrieken voor hooge prijzen op gekocht. Dat velen bun vruchten uit specu latiezucht opgeborgen houden, werkt eenigszins belemmerend op den han del, terwijl anderen hun fruit bij kleine partijtjes op de veiling brengen, waar de vei koop per pond hun voordeeliger voorkomt. Hoe het zij, het fruit is en blijft duur en men kan over de opbrengst algemeen tevreden zijn eigenaar nocb pachters hebben over het fruitjaar te klagen. De prijzen waren als volgt: Goudreinetten le qualneit f 8—9 50 per HL.2e qual. |7 7.50; Sterappels f5.607.75; Bellelleurs f6.757.75; Paradijsap pels f6.757.25; Hoiappels f4.25 4 65Calvilleappels f 5.507.25zoete appels f35 75; Stoolperen f4 25 6; Maagdeperen I equal f9; 2e qual. t 5 506 50. Er blijft steeds groote vraag naar de beste soort winter- stoofperen, de z.g. le qualiteit win- teijannen brengen 7—7'/, per pond of ongeveer f 10 per H.L. op. Ook bet tafelfi uit is weer duurder en vindt op de veilingen willige koopers. De Chineezen in Indië en de opstand. De «Java Bode« schrijft o.a. De meeningen onder de Chineezen alhier o>er watthans in het Hemelsche Rijk plaats grijpt, zijn verdeeld. Er zijn er, die de Mantsjoe dynastie trouw blijven, er zijn er, die hun sympathie aan de tevolutionaren geschonken hebben en meer dan dat. Want van hier zijn reeds duizenden guldens naai de revolutionairen pat tij in China over gemaakt, alles te zamen zeker reeds meer dari f50 000. Nu beteekent in zulk een strijd een halve ton gouds met veel, maar uit dat oogpunt is deze hulp ook minder belangrijk. Wa&r bet op aankomt, is dat bier beel wat Chineezen worden gevonden, die voor bet doel, dat de revolution- nairen zicb gesteld hebben, hun bijdrage offeren. Dal de verdeeldheid onder de Chineezen bier aanleiding zal geven tot onregelmatigheden, behoeft men niet te vreezen, zij blijven slechts toeschouwers vaD den strijd, zelfs al steunen zij een der partijen met geld. Maar dat de revolutie in China hier met groote belangstelling wordt gevolgd, is zeker. Dat er intusschen door den heelen Indiscben Archipel allerlei geruchten schijtieu te gaan, moge nog daaruit blijken, dat wij hedenmiddag een telegram ontvingen uit Makasser: «volgens gerucht alhier is Chineesche keizer ontvoerd«. Hoewel het den afzender volkomen ernst was met dit bericht kan men toch moeilijk als zoodanig opvatten. Wij voor ons hechten er geen waarde aan. Onze Bandoengsche correspondent schrijft nog: «Opmerkelijk is het, dat onder de Chineezen zoo weinig bekend is over de revolutie, waar anders steeds van vele gewichtige gebeurtenissen spoedig dikwijls per draad, de Chineesche harulelsvereeniging op de hoogte wordt gehouden. Wel werd eenige weken geleden van den Chineeschen consul bericht ontvangen, dat de vroeger plaats gehad hebbende ongeregeld heden te Hankow waren onderdrukt. Met een zucht van vei lichting be kenden onze Chineesche vrienden, dat zij zich hier zoo veilig gevoelden. Niet alleen iu Noord China, maar ook in het Zuiden van dit uitgestrekte rijk voelen de Mansjoes, de regeerings- mannen. zich niet op hun gemak en merkwaardig is het dat vele hoog geplaatste ambtenaren telkens verlof vragen om naar Peking te mogen gaan. Van bepaalde vooringenomenheid met de revolutionnaire beweging konden wij niets bemei ken. maar wel werd de opmerking gemaakt, dat van de moeilijkheden in China zeer zeker de groote mogendheden gebruik zouden maken, om hier en daar wat van de beste stukken in te palmen. Voor een spoedig uitbreiden naar het Zuiden werd geen vrees gekoesterd. Voor Huis en Hof. Wilt gij in het koude jaargetijke weinig hinder heben van de koude? Haal dan eenige keeren per dag diep ademDit bevordert den omloop van het bloed en brengt er nieuwe zuur stof in. Het bloed stroomt vrij tot in alle uitloopers der aderen en ver wekt op deze wijze een grooter warm te. Ook alle kwalen en verkoudheden in bun begin worden door geregeld herhaald diep ademhalen voorkomen. Volg daarbij bijv. dit recept: 3-maal daags 4 diepe inademingen, en dan den adem gedurende 20 tellen vast houden. Observator. Opgave van de Vereeniging ,I1ANDEL en NIJVERHEID", van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naarandere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 1 Nov. tot en met den 7 November 1911. GEVESTIGD. J. Hoorns v. Infanterie Kaz. n. Schimmelp.k 15. J. Versteeg van Capelle naar Leusderweg 37. J. Groenewoud Borculo n. St. Jorisstraat27. P. Jocbijms v. Hilversum n. St. Audriesstr. 15. J. H. Weasels van Eist naar Krommestraat 5U. J. van Dijk van Doorn naar Soesterweg 308. G. v. Steenbeek v. Langbroek n. Krommestr. 10. B. J. J. Harperink van Herwen en Aerdt naar Barchman Wuytierslaan 13. P. Booms v. Arnhem n. Stellingwerfstraat 62. J. Huiskes v. Stad-Delden n. Muurhuizen 117. A. A. Simonetti v. Didam n. Muurhuizen 117. W. A. v. d. Vorst v. Hengelo n. Soesterw. 253. G. van Dijkhuizen v. Leusden n. P.Botstr. 23. C. v. d. Bunt v. Barneveld n. Laaglandschew. 14. P. H. Hekkema v. Deventer n. Wilhelminastr. 11. II. J. Smit van Alkmaar naar Puntenb.laan 6. A. v. d. Veen v. Hoogland n. Blankenh.str. 7. J. Mastenbroek v. Barneveld n. Liend.weg 11. E. Joustra v. Kampen n. Utrechtscheweg 59'. A. Tiemens van Bussum n. Muurhuizen 131. M. E. Terlouw v. Rotterdam n. Hellestraat 35. G. Poldervaart v. Rotterdam n. Lange Beekstr. 3. G. C. Dekker v. Rotterdam n. Langestraat 86. S. de Jong Mulock Houwer van Amsterdam naar Langestraat 35. F. H. G. Rinkel v. Lochem n. H. v. Viandenstr. 4. K. Kuipers van Goor naar Utrechtscheweg 93. H. Bttddingh v. Leusden n. Bisschopsweg 67. J. Haarsma van Stoutenburg n. Hoogeweg 44. I. H. Ph. Verschoor v. Kampen n. Utr.straat 17. G. M. M. Vos v. Oosterhout n. Elleboogsteeg 2. H. Achter v. Harderwijk n. Koningstraat 129. B. G. Jagtenberg v. Amsterdam n. Muurb. 89. K. de Goede v. Leusden n. Leusderweg 116. VERTROKKEN. T. Pijl van Utrechtscheweg 33 n. Hengelo (O.) D. Heining van Hellestraat 88 naar Ede. G. J. Teuwisje v. Puntenb.laan 40a n. Oldenzaal. M G. v. d. Berg v. Achter Luiaard 6 n.'s Hage. F. G. van Loveren van v. Campenl. 3 n. Baarn. J. van Loveren van Achter Pothk. 9 n. Edam. H. van den Hoek van Hof 17 naar Weesp. G. van 't Klooster van Liend.w. 11 n. Hoogland. C. J. Lippe van Kreupelstraat 9a n. Amsterdam. H. J. van Driessel van Soesterweg 31 naar Westfalen (Duitschland). A. Scheffer van Siationssiraat 31 naar Eist. P. Keizer v. Stellingwerfstraat 6 naar Mülheim (Duitschland). G. A. van der Veen v. Nieuwstr. 29 n. Hilversum. A. de Zwart van Schimmelp.str. 20 n. Apeldoorn. C. A. v. Nimwegen v. Nicasiusstr. 13 n. Bussum. P. Ritchi van Parallelweg 10 naar Den Haag. J. van der Wei ff van Langestr. 18 naar Batavia. N. G. Nagelhout van Vlasakkerw. 4 n. Batavia. P. Jordense van WeverssiDgel 4 n. Alfen (Z.H.) J. Tesson van Kruiskamp 17 naar Schiedam. F. M. van Doorn van Gr. Spui 21 n. Den Haag. J. T. Oostveen v. Schimmelp.str. 2 n. Driebergen. H. Wijland van Utrechtschew. 121 naar Wijhe. J. H. Meyer van Bisschopsw. 74 n. Nijmegen. J. Fetter van Utrechtscheweg 96 naar Utrecht. M. A. Pot van Breedestraat 22 naar Leusden. G. M. de Jager van Westsingel 44 n. Utrecht. M. A. v. d. Veer v. Aldegondestr. 25 n. Bussum. P. E. J. A. van Hoboken van Job. van Olden- barneveldlaao 24 naar Amsterdam. G. v. d. Brink van Havik 21 naar Voorburg. zag zicb, met Februari of eerder, gaarne geplaatst als Op goede behandeling wordt meer gelet dan op hoog salaris. Br. fr. onder letter V. aan het Bureau dezer Courant. Levering van alle voorkomende tegen concurreerende prijzen. dames hebben zich reeds geabonneerd op tegen den fabelachtig lagen prijs van f0.55 per drie maanden, (f 0.80 franco per post). Algemeene waardeering ondervindt HET NIEUWE MODE BLAD onder alle standen, wegens de fraaie, doch vooral doelmatige toiletten, daarin weergegeven, alsmede de gravures van handwer ken daarin opgenomen. Weldra vangt het nieuwe kwartaal van HET NIEUWE MODEBLAD aan. Aan elk nummer wordt toegevoegd een uitvoerig patronenblad. Zij, die een bij uitnemendheid practisch, zeer raai en uiterst goedkoop MODEBLAD wenschen, kunnen zich bij den Uitgever van deze courant ahonneeren. Productie per jaar METSELSTEENEN. Wit en Gekleurd. ALM PRIMA QUALITEIT. TelegramadresALBA Apeldoorn. Telefoon no. 173. per SCHIP en per SPOOE. (Mr. S- G. van Weideren Baron Rengers) KOETEGRACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën. Effecten. Credieten. Incasseering van Wissels en Quit: Coupons. Vreemd Geld. Oeposito's Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 't haar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het, Nieuws van den Dag schreet onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3